Soekarno: „Geen hooghartige houding jegens Nederlanders" Wij gingen akkoord met een volksstemming, omdat de uitslag reeds vaststaat" HET WEER n „Opa Wilke" van Boltini in Amsterdam overleden Zwembad langs de Autobahn GEVAC0L0R DIA'S Foto Loek Anderson Militairen vóór Kerstmis thuis Traangas voor Westberlijners Iedereen blijve voorlopig op zijn post" Twee militairen gewond tijdens gevecht bij Fakfak Mevrouw Finkbine mag zwangerschap laten afbreken Oostduits protest tegen grensincident CAO Groot-Metaal opgezegd BECKERING BOOT meubelen Harris Tweed sportcolberts MORRIS ifyforeyouêutj! VERB0UWINGS-0PRUIMING weekend-cakes HAZENBERG Opklaringen Aan het strand: Soekarno Nieuwe zware taak Regering wenst: In de krant van heden: Het woord is aan Gouverneur Platteel: Wmm m BOOT Partijleider van functie ontheven na relletjes wegens voedseltekort DOODVONNIS IN DJAKARTA 79.50 99.50 House of England 47e JAARGANG NUMMER 240 VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1962 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, ehef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije 99 DJAKARTA (AP) Op de Indonesische onafhankelijkheidsdag heeft presi dent Soekarno een langdurige rede gehouden, die grotendeels aan Nieuw- Guinea was gewijd. Het was tevens de eerste officiële bekendmaking over de overeenkomst met Nederland over dit gebied. Soekarno sprak van „een jaar van triomf' en zei dat het akkoord „met gevoelens van dankbaarheid jegens God" aanvaard behoorde te worden. Hij maande zijn toehoorders tot voor zichtigheid toen hij zei: „Wij moeten geen arrogante gevoelens jegens de Nederlanders koesteren. Wij moeten geen hooghartige houding aannemen omdat wij voelen dat wij gewonnen hebben". Soekarno hield zijn rede op de trap van zijn paleis op het Merdekaplein. Reeds in de eerste morgenuren waren daar duizen den met rood-witte vlaggen samenge stroomd om Soekarno te horen spreken. Troepen in volledige gevechtsuitrusting omgaven het paleis van de president. De president zette eerst de bijzonderhe den uiteen van de overeenkomst, die het bestuur van Nieuw-Guinea na een interim- beheer van zeven maanden door de V.N. aan Indonesië overdraagt. „De bepaling dat de 700.000 inwoners van het achterlijke gebied in 1969 een volksstemming over zelfbeschikking zul len houden, een waarborg, geëist door de Nederlanders, is door sommige ultranatio- nalistische groepen aangevallen met het argument dat westelijk Nieuw-Guinea al- Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Advertentie Speciaalzaak voor handschoenen GROTE HOUTSTRAAT 52, HAARLEM Onverwacht voordeel voor U! Advertentie Verrukkelijk opgemaakte in verschillende smaken f 3.per stuk Advertentie O Spaarne 65 - Haarlem (t/o de Ged. JfJ Oude Gracht) Tel. 02500-14850 en 14560 Verwachting tot morgenavond: Opklaringen, maar ook plaatse lijk enkele buien. Krachtige tot matige wind tussen west en noordwest. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een kleine depressie passeert snel met regen, gevolgd door opklaringen. Morgen weinig of geen buien. Matige westenwind. Te koel. Overdag 1718 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: In het week einde licht onstabiel met opklarin gen, maar koel door wind uit zee. tijd een deel van Indonesië is geweest en dat daarom een stemming over zelfbeschik king onjuist was", zei Soekarno, die in verband hiermee betoogde dat de jonge generatie van westelijk Nieuw-Guinea pro Indonesisch zal worden als zij eenmaal kennis heeft gemaakt met de prestaties van Indonesië. „Wij zijn ervan overtuigd dat zij zullen verkiezen binnen de repu bliek te blijven", aldus de president. Daarom heeft Indonesië ingestemd met het houden van een stemming over zelf beschikking. „De mensen in het gebied zullen vrijelijk kunnen beslissen of zij de republiek wil len verlaten of daarin wensen te blijven. Soekarno voegde hieraan toe dat de volks stemming „een interne zelfbeschikking" en geen „externe zelfbeschikking" zou zijn. Indonesië zal een voorzichtig houding in het gebied aannemen wanneer het binnen de republiek komt. „Er zijn Indonesische patriotten en Ne derlandse marionetten in West-Irian", zei hij. „Daartussen in bevindt zich een groep mensen die neutraal staat jegens de republiek. Ik geloof dat wij hun standpunt moeten waarderen. Laten zij zelf zien wat de republiek is, wat de republiek inhoudt en wat haar doelstellingenn zijn. Als zij eenmaal zien en weten, dan zullen zij, naar onze overtuiging definitef Indonesische burgers willen worden die de republiek zijn toegewijd, vaderlanders uit overtui ging, geen kunstmatige vaderlanders". Verder merkte hij op dat Indonesië twee van de belangrijkste vraagstukken heeft opgelost: het herstel van de veiligheid en het verkrijgen van West-Irian. „Nu staan wij voor een andere taak die zeer omvang rijk en zwaar is: de vestiging van een rechtvaardige en welvarende maatschap pij, vrij van een bedreiging op econo misch, sociaal en politiek gebied. Indone sië heeft geen verdere territoriale ambi ties." „Wij zijn geen imperialistische expan- sionisten, die dorsten naar gebied. Het ge bied dat onder gezag van de republiek valt, is groot genoeg het is zelfs meer dan genoeg." Soekarno zei dat zijn land meer dan 70 percent van wat hij nationale activiteiten noemde had besteed aan de campagne om binnenlandse opstandige bewegingen te onderdrukken en aan de voorbereidingen voor „bevrijding" van Nieuw-Guinea. Hij erkende dat dit het volk economi sche moeilijkheden had bezorgd, maar rechtvaardigde dit door tezeggen: „Het jaar 1962 is objectief beslissend voor ons terzake van het vergruizelen van de laatste overblijfselen van de rebel len en het verbrijzelen van het Nederland se imperialisme in West-Irian. Er zal niet zo gauw weer zo'n jaar komen. Wij gaan door met het oplossen van het probleem van de noodzakelijkste levensbehoeften". De president noemde geen bepaalde plannen. Maar er is reeds eerder op ge zinspeeld dat de regering zich ernstig be zighoudt met de omhoog vliegende prijzen en de inflatie, die Indonesië het laatste jaar hebben geplaagd. (Van onze Haagse redacteur) Het is de wens van de regering de Nederlandse militairen op Nieuw-Guinea nog voor Kerstmis thuis te doen zijn. Of deze wens verwezenlijkt zal worden hangt vooral af van de passagemogelijkheden. Er zal naar schatting passage nodig zijn voor ongeveer 15.000 burgers en 10.000 mi litairen. Ook is er vrij veel scheepsruimte nodig voor het afvoeren van zwaar mate rieel van het leger en de luchtmacht, zo als luchtdoelgeschut, radarinstallaties, Hunter-straaljagers en onderhoudsappara- tuur. Het directoraat-generaal voor Scheep vaart zal nagaan hoe er voor scheepsruim- te kan worden gezorgd. Men kan denken aan de „Groote Beer", de „Waterman" en de „Zuiderkruis", die ook ter beschik king waren voor het militair vervoer naar Nieuw-Guinea. Daarnaast kunnen vermoe delijk de „Johan van Oldenbarnevelt" en de „Wilem Ruys" gecharterd worden. Dan is er ook nog de „Borneo", die onlangs nog met studenten naar Noorwegen is ge weest. Bij de Lloyd en bij de Nederland zijn nog wel enige vrachtschepen beschik baar. Het burgervervoer, zo werd ons medege deeld, schijnt vooral door vliegtuigen te zul len geschieden. De „luchtbrug" kan daar toe gehandhaafd en eventueel uitgebreid worden. Op het ministerie van Defensie is men bezig met het uitwerken van een repatrië- eringsschema voor militairen. Intussen gaat het normale afvoeren van militairen door, zonder dat er aflossings troepen voor in de plaats komen. Ver moedelijk zal dan ook op 1 oktober het aantal militairen dat naar Nederland moet worden vervoerd, reeds ongeveer 2000 la ger zijn dan nu het geval is. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5 Beeldverhalen2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 9 Kunst 4 Uitgaan in Haarlem4 Horen en Zien 4 Op en om het Binnenhof5 In de Vishal en op zee6 Uit stad en omgeving6, 7, 10 Kennemer Kruimels7 Medische verzorging 7 Topsy 10 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Luidsprekers 10 Dit nummer hestaat uit zestien pagina's BERLIJN (DPA) In de afgelopen nacht zijn volgens de West-Berlijnse poli tie vier ontploffingen vernomen aan de sectorgrens in Berlijn bij het goederen station Treptov bij de Westberlijnse wijk Neukoelln. Vermoed wordt dat de Oost- duitse grenswacht een vluchttunnel had ontdekt en deze vernielde. Naar een groep Westberlijners die te weten trachtte te komen wat er gebeurde, werden traangas en rookgranaten geworpen. D r y d e n Als de natie kookt, komt het schuim boven. 99 HOLLANDIA (A.N.P.) Gouverneur Platteel heeft in een persconferentie ge zegd, dat het akkoord tussen Nederland en Indonesië niet in overeenstemming is met de wensen van het Papoeavolk. Niet temin zal iedereen de uitvoering van het akkoord positief moeten benaderen. Iedereen moet voorlopig op zijn post blijven. Bij verwarring is niemand gebaat. „Ondanks onze teleurstelling dienen we te zorgen dat we het kind niet met het bad water weggooien". Hij kondigde aan, dat de komende dagen vele mutaties bekendgemaakt zullen wor den, die „een eigen bestel van de Pa poeasamenleving tot gelding zullen bren gen". In een radio-oproep tot de bewoners van Nieuw-Guinea gericht gaf de gouver neur de verzekering dat de Nederlandse overheid zolang zij het gezag nog zal uitoefenen met kracht zal waken voor de veiligheid van lijf en goed van een ieder die in Nieuw-Guinea verblijft. Hij hoop te dat bij de uitvoering van het akkoord grote schokken, waarbij niemand wordt gebaat doch iedereen wordt geschaad, kunnen worden vermeden. Hij deed een beroep op de bevolking thans geen over haaste beslissingen te nemen maar diep gaand te overwegen wat van belang is voor ieders persoonlijke toekomst en voor de toekomst van Nieuw-Guinea. In Amsterdam is overleden de heer William Conrad, die als „Opa Wilke" grote bekendheid in de internationale circuswereld bezat. Hij maakte naam als dresseur van paarden en beren. De ar tiest, die enkele weken geleden 72 jaar werd, leed aan een ernstige maagkwaal. William Conrad was de zoon van een Amerikaanse circusdirecteur en heeft al tijd de Amerikaanse nationaliteit behou- den. Zijn moeder hertrouwde destijds als weduwe en haar zoon nam toen de naam Wilke aan. William Wilke heeft zijn leven lang in de circuswereld vertoefd en was als dresseur verbonden aan de grote onder nemingen van Sarrasani, Gleich en Strass burger. Hij werd alom beschouwd als een groot kenner van paarden. Bij het circus Strass burger, waar hij de eerste medewerker was van directeur Karei Strassburger, werkte hij ook met beren. Voorts heeft hij buffels, kamelen, olifanten en zebra's ge dresseerd. Sinds enkele jaren was Opa Wilke ver bonden aan het circus Boltini, waar hij de leiding had van de paardendressuur. - Wk. In West-Duitsland tracht men de grote „Autobahnen" zo aantrekkelijk moge lijk te maken. Behalve de „Rast- hauser" langs de weg, waar men kan eten en overnachten, kent men ook de „Autobahn-Kapellen", waar de reizi gers een godsdienstoefening kunnen bijwonen. Aan het gerief voor de auto- tomobilisten is nu een nieuwigheid toegevoegd. Langs de Autobahn Frankfuhrt-Kassel is bij de uitrit Hersfeld een zwembad geopend, dat speciaal bedoeld is voor de gebruikers van de snelweg. Op warme dagen wordt er een druk gebruik van gemaakt. Advertentie sedert 1849 Gierstraat 52-54-56 Haarlem - Tel. 12047 DEN HAAG, De Legervoorlichtingsdienst deelt mede, dat gisteren tijdens een vuur gevecht nabij de kampong Soem in de om geving van Fakfak twee Nederlandse mi litairen niet ernstig gewond zijn. Zij zijn de 23-jarige tijdelijke reserve-tweede-luite- nant C. H. L. M. Moreu uit Eibergen en de 21-jarige dienstplichtige soldaat eerste klasse W. P. Verstegen uit Tilburg. Zij zijn opgenomen in een ziekenhuis in Kai- mana. HOLLANDIA Het" gouvernementsvoor lichtingsbureau maakt bekend dat op Mi- sool nabij kampong Wey enige Indone sische militairen zijn gedood in een vuur gevecht. Tevens zijn enige gevangenen gemaakt. De Indonesiërs hebben zich daarna teruggetrokken op het eiland. Advertentie Met LOEK ANDERSON kunt u goedkoop uw projecteren. FAFIX 150 W. van 155.— nu 79.50 PERKEO halfautom. van 155.—nu 115.00 VOIGTLANDER ZETTOMAT vol-autom. van 385.— nu 285.00 KENNEMERLAAN 87 Telefoon 5962-4809 STOCKHOLM (AP) Mevrouw Fink bine die op 5 augustus naar Stockholm is gegaan om haar zwangerschap te laten afbreken, heeft vandaag van de Zweedse medische autoriteiten de mededeling ont vangen, dat haar wordt toegestaan haar zwangerschap in Zweden te laten beëindi gen door abortus. Mevrouw Finkbine, die vreest een mis vormde baby ter wereld te brengen omdat zij tijdens haar zwangerschap thalidomide heeft gebruikt, kon in Arizona, de Ameri kaanse staat waar zij woont, niet behan deld worden, omdat daar operatieve beëin diging van zwangerschap slechts wordt toegestaan als het leven van de moeder in gevaar dreigt te komen. BERLIJN (DPA) Het Oostduitse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft, bij de Westduitsers geprotesteerd naar aanlei ding van een incident dinsdag j.l. aan de grens tussen Oost- en West-Duitsland, toen bij een vuurgevecht tussen Westduitse en Oostduitse grensbewakers een Oostduitse kapitein sneuvelde. In een nota, aan Bonn, wordt de West duitse grensbewaking voor het incident verantwoordeliik gesteld en „strenge be straffing van de schuldigen" geëist. De Westduitse regering heeft reeds ver klaard, dat vast staat dat de bij het in cident betrokken Westduitse grensbewa kers uit noodweer gehandeld hebben. In een commentaar op het incident schrijft de voorzitter van het Oostduitse parlement, Dieckmann, in het partijor gaan „Neues Deutschland", dat niet lan ger geduld mag worden. ..dat onze zonen midden in de vrede op Duitse grond door moordenaars om het leven worden ge bracht". Hij eist „aan de baar van ka pitein Arnstadt (de gesneuvelde Oostduit ser)" het sluiten van een vredesverdrag. En als het niet met beide Duitse staten zou kunnen, dan moest het maar alleen met Oost-Duitsland gebeuren. MOSKOU (AP) De communistische partijleider in het gebied van Rostow aan de Don is van zijn functie ontheven. Dit meldt de Pravda. Volgens tot Moskou doorgedrongen geruchten hebben er in het gebied demonstraties plaatsgevonden te gen voedseltekorten. De Pravda meldt dat de leider een andere functie heeft gekre gen. Opa Wilke was vrijwel altijd bij zijn paarden te vinden. Deze foto werd vorig jaar in Beverwijk gemaakt, toen circus Boltini daar optrad. DJAKARTA (Reuter) Het militair ge rechtshof in Djakarta heeft Kartosoewir- jo, de leider van de Daroel Islam in West-Java, ter dood veroordeeld. De vroegere medestander van presi dent Soekarno was in juni door een le gerpatrouille gevangen genomen. Zijn stre ven was een theocratisch-mohammedaan- se staat Indonesië te vestigen. Aan Kartosoewirjo was een lange lijst misdrijven ten laste gelegd, waaronder het geven van een opdracht aan partijgangers om president Soekarno op 14 mei te ver moorden. Ook het aanstoken van een op stand tegen de wettige regering was hem ten laste gelegd. Hij kreeg een instorting toen het vonnis werd voorgelezen. Twee politiemannen droegen hem de rechtzaal uit. (Van onze correspondent) De drie werknemersorganisaties in de Metaal-industrie hebben de federatie van werkgevers - vakverenigingen meegedeeld, dat zij de collectieve arbeidsovereenkomst voor de grote metaalnijverheid niet on gewijzigd wensen te verlengen. In verband daarmee hebben de drie bonden de C.A.O. per 1 januari opge zegd. In werknemerskringen verwacht men dat de onderhandelingen over de nieuwe arbeidsvoorwaarden de volgende maand zullen beginnen. Advertentie Nieuwe Schotse, handwoven in zeer aparte, warm- getinte "heather sha des". Uitgebreid maat- assortiment, óók in 1/4 en 1/2 maten, met o.a. 2 opgestikte zakken. "It fits you for years!" Amsterdam-Den Haag-Arnhem 't Gooi-Eindhoven-Groningen I

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1