WERELDNIEUWS Pietro Nenni bij val zeer ernstig gewond geraakt Misplaatste Duitse lof in weekblad was vergissing Is Oe Thant een slordige huurder Pater ontvoerd naar de Sovjet-Unie? Britse nazi-leider zal terecht staan Adenauer decoreert generaal Norstad Sovjet-Unie wijst journalist uit Links-socialist doorbrak de starre Centrum-politiek tegen communisten Franse enclaves aan India overgedragen overal: puur voor uw genoegen Op de ^Praatótoel VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1962 3 t.t'Xpjcm acA&ETfëS Editie „Das Parlament" wordt overgedrukt M. Mok Dr. H. Gröpper opvolger van ambassadeur Kroll in Moskou DEMONSTRATIEF GEBAAR? Advertentie WOENSDAG maakten wij in de „Knip selkrant" melding van het Nederland-num mer van het, met Westduitse regerings steun uitgegeven weekblad „Das Paria- ment", waarin naast voortreffelijke arti kelen over ons land, een lovende bespre king voorkwam van het boek „Holland", van de hand van „dr. Theodor Meursen", schuilnaam van prof. dr. T. Goedewaa- gen, die van 1940 tot 1943 secretaris-ge neraal was van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten en die in 1948 m Den Haag tot 12 jaargevangenis straf werd veroordeeld. Over de misplaat ste Duitse lof over Goedewaagens boek bericht onze correspondent in Bonn van daag het volgende: ZOVER WIJ HEBBEN kunnen nagaan, is de opneming van de recensie over Goedewaagens boek in „Das Parlament" een vergissing geweest. Hoofdredacteur Schmitz heeft de recensie afgedrukt zon der iets te weten van de antecedenten van auteur Meursen. De Nederlandse am bassade, die nauw betrokken is geweest bij het totstandkomen van het nummer, was niet op de hoogte van de recensie van Goedewaagens boek. Men ontdekte de bespreking pas toen het nummer al was gedrukt, drie dagen geleden. De zaak heeft uiteraard nog een staartje. Niet alleen heeft hoofdredacteur Schmitz al een reprimande gekregen van de West duitse ambassade in Den Haag, maar ook heeft de Nederlandse ambassade in Bonn haar plan, om een paar duizend exemplaren van het Hollandnummer van „Das Parlament" te kopen om als infor matiemateriaal te gaan verspreiden, la ten varen. Alleen als hoofdredacteur Schmitz een nieuw nummer uitbrengt, waarin de bespreking van Goedewaagens boek ontbreekt, zou er van dit plan nog iets kunnen komen. Gisteren werd bekend, dat het num mer inderdaad opnieuw zai worden ge drukt. NEW YGRK (Reuter) De huisbaas van de waar nemend secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Thant, heeft een beschuldi ging tegen Thant ingediend wegens het toebrengen van ernstige schade aan de meubilering van zijn uit elf kamers bestaande wo ning in New York. De huisbaas, William Wholey, zegt dat Thant „grote aantallen gasten" ontvangt en „grote hoeveel heden sterke drank, voed sel en tabak" morst. Som= geeft hij twintig mensen onderdak voor de nacht, die op de vloer en elders slapen. Het eten „wordt neerge smeten" en „onwelriekende geuren" dringen tot de an dere woningen door. Bo vendien worden de meu belbekleding en vloerbe dekking door dieren be schadigd, aldus Wholey. Wholey diende zijn klacht in nadat tegen hemzelf een klacht was ingediend we gens het berekenen van een te hoge huur Volgens de staatshuurcommissie mag hij slechts 402 dollar pe" maand rekenen, terwijl hij bij Thant een rekening van 12.600 dollar per jaar heeft ingediend en met ingang van 22 juni 1961 deze reke ning heeft verhoogd tot 14.400 dollar. Wholey zegt meer huur gevraagd te hebben wegens de beschadigingen die aan de kamers worden toege bracht. Hij heeft een eis ingediend tot uitzetting van de familie Thant uit zijn woning. „Ik neem niets meer. We willen dat ze er uit gaan. Deze hele zaak is belachelijk", aldus Wholey. Hij verklaarde nog, dat aan het door Thant bewoonde huis voor 6.447 dollar scha de is aangericht. Vakantie De Romeinse dichter Vergilius heeft het boerenbedrijf in uitvoerige gedichten bezongen. Een Poëet van onze tijd, een Vlaming, die eigenhandig de landbouw be oefend heeft, heeft zijn verre Romeinse voorganger vanwege diens lofdichten een verwensing naar het hoofd geslingerd. Aan beiden moet ik denken nu ik hier, op een grond en in een klimaat die het boe ren zeker niet begunstigen, mensen zie zwoegen. De in de zon blakerende bergen rijzen boven hen uit, maar zomin als de bergen op de mensen neerzien, zomin kij ken de mensen naar de bergen op. De natuur is niet wreed. Zij mag het ge zwoeg dan niet bevorderen, ze verijdelt het evenmin. Ze laat de mensen hun gang gaan en dezen zijn daar tevreden mee. De zon lijkt meedogenloos, maar vervult slechts haar subtropische plicht. En de zelfde natuur die niet schijnt mee te ge ven, heeft toch het materiaal verschaft voor de strohoeden die de gebukte hoof den bedekken. Als wonderlijke, langzaam wandelende planten staan hier en daar mannen en vrouwen op de smalle, aan het gesteen te ontwoekerde akkers. Die mannen en vrouwen zijn merendeels bejaard. Zij tor sen zestig, zeventig, zelfs tachtig jaren op hun van lieverlee kromgegroeide ruggen. Toch geven zij het niet op, want als zij zich niet meer om de grond bekommeren, wie moet het dan doen? Hun kinderen en kleinkinderen hebben een heenkomen gezocht naar iets gerieflijker streken en bezigheden. Ze zouden die hedendaagse Vlaming, laat ik hem Richard Minne noe men, gelijk geven, als ze hem kenden. Of de ouderen zich achter de Romein zou den scharen, is zeer de vraag. Ik heb met verschillenden van hen gesproken. Ze bezitten een landelijke goedmoedig heid die aan lof- noch klaagzangen behoef te heeft. Het is alles immers altijd zo ge weest als het nu nog is. Zelfs het feit dat er hoe langer hoe meer veldjes braak ko men te liggen, schijnt hen niet te bedroe ven, zolang zij zelf maar aan de slag kun nen blijven. Als de gloeiende middaguren aanbreken, dalen ze naar hun dorpje af en slapen ach ter gesloten luiken totdat er weer iets van koelte te bespeuren is. Dan sjokken ze op nieuw de bergen in om hun stille strijd met de grond voort te zetten. De gedaalde avond vindt hen voor de deuropening van hun huizen, gelooide, verschrompelde man netjes en vrouwtjes die elkaar in een voor mij onontcijferbaar dialect de feiten van de dag, of misschien van een halve eeuw geleden, onder het oog brengen. De uit verre landen aangewaaide toerist wisselt bij ieder deurgat een groet. Het leven is dóódsimpel. Boven de bergen hangt de maan. Het wordt vannacht niet donker. Er is geen re den om naar bed te gaan. Bovendien heb ik slechts vakantie' zolang ik wakker ben. Een vakantie die iedere morgen tussen vijf en zes uur wordt ingeluid met ezel- gebalk en waarvan ik telkens, op een on bepaald nachtelijk uur, maar moeilijk af scheid kan nemen. BRUSSEL (ANP) Naar men aanneemt is pater Jean Kornievsky van de Russi- sch-katholieke missie in Brussel tijdens zijn verblijf in Helsinki ter gelegenheid van het jeugdfestival, naar de Sowjet- Unie ontvoerd. Dit heeft de leider van ge noemde missie gisteren meegedeeld. Kor nievsky had een korte mededeling achter gelaten, waarin hij om gebed verzocht. Hij zou op 4 augustus onder dwang aan boord zijn gegaan van een toestel van de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot, dat van Helsinki naar Leningrad vertrok. Kornievsky zou reeds in 1958 door Rus sische functionarissen in Brussel onder druk zijn gezet en sedertdien zou hij er meer malen over geklaagd hebben, dat hij ach tervolgd werd. LONDEN (AP) Tegen Colin Jordans, de leider van de Britse nationaalsocialis- tische beweging is vandaag een rechtsge ding aanhangig gemaakt, evenals tegen drie van zijn medestanders Dit is een uitvloeisel van de inval die de politie vrijdagavond deed in het hoofd kwartier van de beweging, in de wijk Not- ting Hill in Londen. De politie heeft toen documenten, insignes, portretten van Hit- Ier en andere zaken in beslag genomen. Gewapende Deense politie is gisteren aan boord gegaan van het zendschip „Lucky Star", dat de programma's uit zond van de Deense commerciële „pira tenzender" Radio-Mercur. Het schip, dat onder Libanese vlag voer, werd opgebracht naar Kopenhagen. De aankomst daar leek op een klucht; de bemanningsleden drogen maskers voor hun gezicht om hun identiteit te ver bergen; omstanders roepen schertsende opmerkingen; er heerste een gemoede lijke sfeer. De foto toont op de voor grond een deel van het politievaartuig. Dodelijk dutje. De 24-jarige arbeider Karl Lorenz uit Keulen, die op een par keerterrein tegen het wiel van een grote vrachtauto was gaan zitten om een uil tje te kappen, is bij het achteruit weg rijden van de auto gedood. Snel. In nauwelijks dertig seconden is een juwelier in de binnenstad van Londen een partij juwelen ontroofd ter waarde van 230.000 gulden. Twee bandieten ko zen het moment waarop de winkelier, vlak voor sluitingstijd, de kostbaarheden had verzameld om deze in de kluis te bergen. Zij wisten met de buit te ont komen. Doodgeschoten. Een Oostduitse soldaat is woensdag bij de grens met West-Duits- land bij Kronach door zijn collega's doodgeschoten. Even tevoren was een Oostduitse soldaat op hetzelfde punt naar West-Duitsland gevlucht. Struikrovers. Twee gewapende struikrovers hebben op Sicilië een weg geblokkeerd met boomstammen en de inzittenden van 17 auto's beroofd. Hun medelijden met een zieke vrouw maakte een einde aan deze roverij aan de lopende band. Zij lieten haar wagen passeren. De in zittenden waarschuwden direct de po litiepost op nog geen drie km. afstand. De politie arriveerde toen de bandieten bezig waren de zakken te doorzoeken van de burgemeester van Alcamo. Een derde struikrover vuurde vanuit de strui ken langs de weg zijn pistool af om de aftocht van zijn metgezellen te dekken. Slaappillen. De Franse filmactrice Bella Darvi is in het Prinses Gracia-zieken- huis in Monte Carlo opgenomen, nadat zij bewusteloos in haar hotelkamer werd gevonden na het innemen van teveel slaappillen. De dag tevoren had zij bij zonder veel geld verloren in het casino. Autocratisch. Prins Talal van Saoedi-Ara- bië, die in Libanon verbleef, heeft zijn paspoort aan de Saoedi-Arabische zaak gelastigde aldaar moeten afgeven. Dit zou zijn geschied op last van de re gering van Saoedi-Arabië. De prins, een stiefbroer van koning Saoed, had woens dag op een persconferentie in Beiroet gezegd, dat het autocratisch bewind in Saoedi-Arabië vervangen moet worden door een grondwettige regering. Brits-Russisch. Een Brits-Russische expe ditie is er dezer dagen in geslaagd de top van de hoogste berg in de Sovjet- Unie (7.495 meter) in het Pamir- hooggebergte, te bereiken. Enige weken geleden kwamen bij een eerdere po ging twee Britse leden van dezelfde ex peditie om het leven. Propaganda per Telstar. „Radio Liberty" een anti-communistisch privé-radiostati- in de Verenigde Staten, heeft via de Telstar een oproep aan de Russen uit gezonden voor „een vrije uitwisseling van inlichtingen en ideeën." De bood schap werd uitgezonden in zeven talen: Russisch. Oekraïns, Bjelorussisch, Ar meens, Georgisch, Tatar en Oezbek. De leuze van Radio-Liberty is „vrijheid voor de volkeren van de Sovjet-Unie". Ontploffing. In Turkije zijn negen mensen om het leven gekomen en twaalf ern stig gewond door een ontploffing in de benzinetank van een autobus. Er zaten dertig passagiers in de bus, die ter plaat se uitbrandde. Het ongeluk gebeurde op een weg nabij Kangal. Vechtende hoeren. Vijf Indiaanse boe ren zijn bij Ambato in de Andesber- gen bij een gevecht om irrigatiewater om het leven gekomen. Veertien anderen werden gewond De politie moest van de vuurwapens gebruik maken om de 3.000 vechtende boeren uiteen te jagen. Het geschil ging tussen inwoners van Deval- los en Rosario over het water van een irrigatiebedrijf, gebouwd door de rege ring. Bastaard honden. Kardinaal Wyszynski, de primaat van Polen, heeft onder zijn ge hoor gemengde gevoelens gewekt door tijdens een door hem opgedragen mis, over atheïsten te spreken als „bastaard honden". De mis had plaats ter gelegen heid van de viering van Maria Hemel vaart. Anti-communistisch. Een Poolse visser is met zijn scheepje 1000 kilometer over een woelige zee naar Engeland gevaren en heeft daar politiek asiel gevraagd.. Zijn vrouw, zoon en drie andere familieleden vertoefden in Engeland voor een be zoek. De visser was een visum gewei gerd wegens zijn anti-communistische ge voelens. Zijn vrouw had hij zijn vlucht aangekondigd. BONN (AP) Generaal Lauris Nor- stad, de aftredende opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa, heeft gisteren uit handen van kanselier Aden auer het Grootkruis van Verdienste in ontvangst genomen. Dit is een der hoogste onderscheidingen van de Bondsrepubliek. Door velen wordt de uitreiking be schouwd als een subtiele terechtwijzing aan het adres van president Kennedy, die zoals in Bonn door velen wordt ge meend Norstad min of meer tot aftre den heeft gedwongen wegens onenigheid over de toekomstige kernstrategie der At lantische gemeenschap. Na de uitreiking volgde een gesprek tus sen beide mannen dat twee uur duurde. Er waren alleen tolken bij aanwezig. Nor stad was op uitnodiging van Adenauer naar Bonn gekomen. De bespreking gold de NAVO-strategie op lange termijn. Na zijn onderhoud sprak de scheidende generaal tegenover de pers vol bewonde ring over Bondskanselier Adenauer, die hij zijn leermeester in de afgelopen jaren noemde. LONDEN (Reuter) De correspondent van het Amerikaanse tijdschrift „News week" heeft bevel gekregen de Sovjet-Unie te verlaten. De correspondent, William Bassow, zou „de gedragsregels voor bui tenlandse correspondenten in de Sovjet- Unie" hebben overtreden en „lasterlijke berichten" over de Sovjet-Unie hebben verzonden. Bassow en zijn vrouw moeten het land binnen een week verlaten. Volgens me vrouw Bassow heeft haar man gevraagd om een opgave van de berichten waar tegen bezwaren bestonden. Het ministerie had dit geweigerd. Sedert het opheffen van de censuur in maart 1961 zijn reeds verscheidene West duitse journalisten en de correspondent van de Franse „Figaro" uitgewezen. In Bonn wordt vernomen, dat de West duitse ambassadeur in Moskou, dr. Hans Kroll, begin oktober zal worden vervan gen door dr. Horst Gröpper. Gröpper is thans werkzaam op het Westduitse minis terie van Buitenlandse Zaken. Van 1939 tot 1941 en van 1956 tot 1960 was hij reeds aan de Duitse ambassade in de Sovjet- Unie verbonden. Ambassadeur Kroll, die in het voorjaar in moeilijkheden kwam door zijn eigen machtig optreden in gesprekken met pre mier Kroesjtsjev, krijgt de functie van raadgever van zijn regering voor Russi sche zaken. mJ r 9} (Van onze correspondent) ROME Grote verslagenheid heerst in bijna alle politieke kringen in Italië over het bijzonder ernstige ongeluk, dat de leider der links-socialistische partij, de 71-jarige Pietro Nenni, gistermorgen is overkomen. Tijdens een vakantie in de Italiaanse Alpen zat Nenni langs een berg stroom te lezen, toen hij plotseling onwel werd en in het ijskoude water viel. Hij kwam met zijn hoofd op een rotsblok in het riviertje terecht. Een toerist en twee dorpelingen vonden hem bewusteloos in het snel stromend water. De 71-jarige socialist werd opgenomen in een ziekenhuis in Aosta, waarheen on middellijk een hersenchirurg uit Turijn is vertrokken. Door het ziekenhuis werd een bulletin uitgegeven, waarin werd mee gedeeld, dat Nenni een schedelletsel, een lock en kneuzingen heeft opgelopen. Eer der was ook sprake van fracturen van Nenni is wellicht de meest populaire figuur in de Italiaanse politiek. Men kan I het met zijn ideeën eens zijn of niet, maar geen verstandig mens kan ontken- nen, dat Nenni een bijzonder eerlijk en oprecht mens is en een hart van goud heeft. Deze eenvoudige mens, die zijn le ven begon als pottenbakker in een aar dewerkfabriek in zijn geboortestadje Faen- za, heeft zich sedert zijn prille jeugd be ziggehouden met de politiek en was al heel jong een vooraanstaande figuur in de socialistische partij. Hoewel autodidact, is hij een man van grote onwikkeling en hij is verreweg de beste spreker in het Italiaanse parlement. Maar veel groter nog is hij als spreker wanneer hij zich temidden van arbei ders bevindt. Zijn hoofdartikelen die iede re zondagmorgen sedert vele jaren ver schijnen in het socialistische dagblad Avanti, behoren tot het allerbeste wat in de Italiaanse politieke journalistiek wordt geschreven. Hoewel Nenni kort na de oorlog in het eerste kabinet De Gaspari, minister van Buitenlandse Zaken is geweest, was hij van 1948 tot begin 1962 steeds één der leiders van de oppositie. De algemene ver wachting was echter, dat hij na de ver kiezing van het volgend jaar zeker pre sident van de ministerraad zou worden en één van de belangrijkste ministerpor tefeuilles aan hem zou worden toegewe zen. Zijn uiterst handige politiek om de communisten het gras voor de voeten weg te maaien, heeft in enkele maanden meer gedaan om de communistische partij in Italië te verzwakken dan de starre po litiek der centrumregeringen in veertien jaren. Slepende onderhandelingen eindelijk afgesloten Pietro Nenni wervels en ribben. Het bulletin besluit met de woorden, dat de medici hun prog nose moeten voorbehouden, waaruit gevoe gelijk kan worden afgeleid, dat het niet zeker is dat Nenni dit ongeval zal over leven. De leiders van alle partijen, met uit zondering van de fascisten, hebben aan Nenni en aan mevrouw Nenni telegram men gezonden waarin zij de hoop uitspre ken, dat hij spoedig moge genezen. Ook eerste-minister Fanfani en president Seg- ni hebben telegrammen gestuurd. NEW DELHI (AP) De laatste Fran se bezittingen in India zijn vandaag ver dwenen met het tekenen van een overeen komst van overdracht van de vier Fran se enclaves in India. De plechtigheid vond plaats in het kantoor van premier Neh- roe, waar de Franse ambassadeur Frank rijk vertegenwoordigde. De vier enclaves hebben een oppervlakte van nog geen 500 vierkante kilometer. Het aantal inwoners is een half miljoen. Over de overdracht is 15 jaar onder handeld, sinds India in 1947 onafhanke lijk werd. De overdracht de facto is in november 1954 getekend. Het verdrag voor de over dracht de jure werd in 1956 getekend. Na zes jaar, waarin India herhaaldelijk op afwikkeling van de zaak heeft aange drongen, heeft het Franse parlement vo rige maand het verdrag eindelijk geratifi ceerd.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3