j m ^UITGAAN IN HAARLEM» Gulden Vlies-tentoonstelling In Groeningemuseumte Brugge i De negen Muzen Derde N.Ph.O.-Zomer- concert Resolutie van I.C.C.C. My fair Ladynog enkele maanden in Nederland Late Brugse hulde voor Nederlander ZIEN VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1962 4 Hobart Nichols overleden - -- MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN ■f# KIEZEN ARISTONA EUROVISIE EUROPESE ZWEMKAMPIOENSCHAPPEN MUZIEK TENTOONSTELLINGEN DIVERSEN LEZEN EN LATEN LEZEN Symposium over genetische stralenschade geopend Schilderijendieven zijn nog steeds in Bern Rotterdams burgemeester sprak via telstar De radio geeft zaterdag T elevisieprogramma BRUSSEL. Tien januari 1430 werd te Brugge de Orde van het Gulden Vlies gesticht. Ze bestaat nog steeds en de stad heeft gemeend, dit jaar haar biennale aan die orde, haar geschiedenis en haar leden te moeten wijden. De tentoon- stelling wordt in het Groeningemuseum, dat anders de Brugse schat aan Vlaamse Primitieven huisvest, gehouden. Voor de gelegenheid heeft men het een nieuwe ingang gegeven. Aan de Dijver, een van de stadsgrachten, heeft men een oude binnenplaats opengebroken en in plaats van zoals vroeger door allerlei gribussen de toegang tot het museum te vinden, wandelt men thans langs propere oude muren met achttiende-eeuWse tuinbeelden en een fontein er recht op aan. DE STICHTING van de orde is met anek doten omweven. Er bestaat er een over het blonde haar van de schone Maria van Crombrugghe, de meest bekende onder de vierentwintig ge liefden van hertog Filips de Goede; men heeft vroeger ook wel beweerd dat de naam Gulen Vlies zou zin spelen op de belang rijke inkomsten, die de hertog genoot van de wolindustrie en de wolhandel in de Nederlanden. De Brusselse burggraaf Terlinden, zelf Vlies ridder, verwerpt die beweringen echter in de beknopte geschie denis van de orde, welke hij voor de bijzonder fraai uit gevoerde catalogus heeft geschreven en hij maakt de opvat tingen van de histo ricus Victor Tour- neur tot de zijne. Volgens deze is het verval van het rid derwezen tegen het einde van de middel eeuwen indirect de aanleiding tot het stichten van de nieu we orde geweest. Het ridderlijk ideaal werd herleid tot een individualistische en sportieve levenshou ding. De edellieden lieten alleen nog in schitterende steek spelen hun dapper heid door hoofse schonen bewonderen, lie ver dan de gevaren van verre expedities ter bevrijding van het Heilig Graf te trot seren. Daarbij kwam nog dat, onder in vloed van een nieuwe wetgeving, het Romeins recht meer en meer het publiek recht beïnvloedde. HET ABSOLUTISME van de prinsen joeg de naties tegen elkaar op en maak te een gemeenschappelijk optreden, zo als vroeger met de kruistocht van God fried van Bouillon, volstrekt onmogelijk. Verscheidene prinsen beproefden de rid c -Va.iStaPa Filips de Goede, de stichter van de Orde van het Gulden Vlies, geschil derd door Rogier van der Weyden. de portretten van Filips de Goede, een van de vele kopiën uit de tijd naar Rogier van der Weyden, uit de collectie van de prin sen van Croy kwam Jan Mostaert's beel tenis van Adolf van Kleef, die gouverneur van de jonge hertog Filips de Schone is geweest en het Kunsthistorisch Museum van Wenen leende onder andere het won derlijk karikaturale profielnortret. dat Ber nard Striegel van Keizer Maximiliaan derlijke geest te doen herleven door het heeft gemaakt. Het zou een te lange op stichten van orden. Zo kreeg men de orde somming worden, alle mooie oude portret-, van de „Cosse de Generte", van de „Etoi- ten op te noemen. De kwaliteit loopt terug le" van de „Roi du Soleil d'Or", de Orde bij het naderen van de twintigste eeuw van de Kouseband in Engeland en meer. Filips de Stoute stichtte zo op Nieuwjaars dag van 1404 een eigen Bourgondische or de. Jan zonder Vrees, zijn opvolger voeg de aan het ereteken van de orde, een gou den boom, twaalf andere bomen toe, die werden gescheiden door blokschaven, die de spaanders in alle richtingen deden vlie gen. Dat moest een toespeling zijn op de wijze waarop hij de macht van zijn vijan den zou beperken. FILIPS DE GOEDE, die in 1419 zijn va der op zijn beurt opvolgde, verving de blokschaaf door een vuurslag en een vuur steen. waaruit vonken spatten. Tien janu ari 1430, ter gelegenheid van de feesten bij zijn huwelijk met Isabella van Portugal, kondigde hij tenslotte te Brugge de stich ting van de edele Orde van het Gulden Vlies aan. Het hoofddoel was: de verering van God en de verdediging van de chris telijke godsdienst. De oprichting geschied de eveneens „ter ere van de glorierijke Moeder Gods en van de apostel Andreas, patroonheilige van het Bourgondisch huis, alsook tot hoger bloei en eer van de rid derstand en ter bevordering van de deugd en de goede zeden". Vierentwintig ridders werden benoemd. Het Gulden Vlies werd genomen als zin nebeeld ter herinnering aan de legende van Jason en de Argonauten in Calchidië, zoals Ovidius die heeft verteld. De Brug se goudsmid Jan Peutin kreeg de mooie opdracht om de vierentwintig halskettin gen te vervaardigen. HET ZOU TE VER VOEREN, hier de geschiedenis van de orde die overigens voor niet-ingewijden ook niet zo boeiend schijnt omdat de broederschap eigenlijk nooit een politieke of geestelijke macht in Europa is geweest van jaar tot jaar te volgen. Een belangrijke gebeurtenis moet nog worden vermeld: de splitsing, na de Spaanse successie-oorlog van een Oostenrijkse en een Spaanse tak. De Habsburgse orde van het Gulden Vlies heeft het godsdienstig en aristocratisch karakter bewaard en het Frans is er de officiële taal gebleven. Alleen aan katholieken van een onbe sproken gedrag, die van adellijke en wet telijke afkomst zijn, kan het ridderschap worden verleend. De Spaanse orde is eigenlijk niet meer dan „een koninklijke orde met burgerlijk karakter". Ook aan niet-katholieken kan hij worden verleend. Talriike vorsten, zoals keizer Hiro-Hito van Japan, dragen hem. Men vindt ter ten toonstelling onder andere een door Willy Sluiter geschilderd portret van wijlen de vader van onze Koningin. In 1924 werd Prins Hendrik door Alfons de Dertiende de Orde van het Gulden Vlies verleend. Ook het door hem gedragen Gulden Vlies juweel, afkomstig uit het Koninklijk huis archief in Den Haag, is geëxposeerd. VAN MEER DAN honderd Vliesridders, van Filips de Goede tot en met Juan van Bourbon, graaf van Barcelona, een van de huidige pretendenten naar de Spaanse kroon, hebben de inrichters van de tentoonstelling geschilderde of gebeeld houwde beeltenissen verzameld en voor werpen zoals medailles, harnassen of ere tekens, welke op hen betrekking hebben. Vandaar dat de ondertitel, welke men haar heeft meegegeven „vijf eeuwen kunst en geschiedenis" zeker niet overdreven kan worden genoemd. Vooral uit de Belgische verzamelingen aan Primitieven heeft men geput, maar ook uit andere collecties. Zo is er onder andere uit de verzameling Thyssen het mooie portretje van de bolle Robert de Masmines, uit Berlijn een van en het liikt wel of de ijdelheid van de ge- portretteerden dan wat toeneemt omdat zij zo met kennelijke nadruk hun Gulden Vliesjuweel gaan dragen. Opmerkelijk is daarom ook zeker het portret van koning Albert I van België. De catalogus ver meldt dat van hem geen portretten be kend ziin, waarin hij het Gulden Vlies draagt. De tekening van Gustaaf van de Woestijne, gemaakt in 1914, even vóór de eerste wereldoorlog laat de vorst dan ook eerder zien als een jonge dichter uit die dagen. IN EEN SOORT schatkamer heeft men nog een groot aantal van de kostbaarste stukken van de tentoonstelling verzameld. Men vindt er vele ordetekenen, voor een deel uit de achttiende eeuw maar er zijn er ook. die nrimitiever aandoen. Een is waarschijnlijk van Jean Peutin afkomstig, andere zijn vroeg zestiende eeuws werk. Verder zijn er monstransen opgesteld en een paar prachtige barokke sculpturen, on der ande*-" een albasten be"'d*e van Maxi miliaan Emanuel II van Beieren en een groep van Doorniks ongeglazuurd porse lein, een allegorie met keizer Jozef de Tweede. André Glavimans c „Vacantie in het buitenland". In het Prentenkabinet van het museum Boymans- van Ëeuningen wordt tot 15 oktober een tentoonstelling gehouden, die de titel heeft „Vakantie in het buitenland". Men vindt er een groot aantal prenten van de XVIe tot de XVIIe eeuw van Rome en Vene tië, Londen en Parijs, Antwerpen en Brus sel en vele andere plaatsen. Het werk is van onder anderen Nederlandse meesters uit XVIe, XVIIe en XVIIIe eeuw, G. B. Piranesi, Wenzel Hollar, Callot, Stefano della Bella en Charles Meryon. Expositie in Rijksmuseum. In het Rijksprentenkabinet van het Rijksmuseum in Amsterdam zal van 15 september tot 1 december de tentoonstelling „Het Land schap bij Hokusai", een groepering van de 36 gezichten van de berg Fuji, te zien zijn. Kermis in de regen. De door Polygoon Profilti onder regie van Kees Brusse ge produceerde speelfilm „Kermis in de re gen" zal zeer binnenkort onder de Engelse titel „Unfair in the Rain" door de BBC- televisie worden uitgezonden. De film is daarvoor door „Cinecentrum" in Hilver sum van Engelse ondertitels voorzien. Hoofdstad Operette. De Hoofdstad Operette, in voortzetting van de voormali ge Fritz Hirsch Operette, zal het komend seizoen de operette „In einer kleinen Kon ditorei" op haar repertoire nemen en daar mede een tournee door geheel Nederland maken met onder anderen Herman Valsner, Lizzi Schöffmann, Jan Handerson, Marga Graf, Hans Taube, Karl Frey en Claire Clairy. John Brookhouse Mc. Carthy zal de dirigeerstaf voeren en als gastregisseur treedt op Walter Kochner. De première is vastgesteld op zaterdag 8 september a.s. in Grand Théatre Gooiland te Hilversum. OP DONDERDAG 23 augustus a.s. heeft het derde zomerconcert van het Noordhol lands Philharmonisch Orkest plaats in het Concertgebouw te Haarlem. Het concert wordt geleid door Marinus Adam; George van Renesse verleent solistische medewer king. In afwijking van de eerder aange kondigde Klassieke Symfonie van Prokof- jef, zal het concert worden geopend met Ouverture, nocturne en scherzo uit de Midzomernachtsdroom" van Mendels sohn. Hierna wordt het 2e Pianoconcert van Rachmaninof uitgevoerd. Het concert wordt besloten met de 4e Symfonie van Schumann. GEORGE VAN RENESSE gaf reeds op zeer jeugdige leeftijd blijk van zijn bijzon dere muzikale aanleg. Zonder daarvoor opgeleid te zijn was hij op 10-jarige leef tijd al een goed pianist. Hij bezocht het Amsterdams Conservatorium en was leer ling van Ulf. Schults. In 1928 behaalde hij de Prix d'Excellence. Daarna studeerde hij te Parijs. George van Renesse treedt regelmatig in binnen- en buitenland op. Als begeleider heeft hij zich een grote re putatie verworven. De Amerikaanse landschapsschilder Ho- bart Nichols, van wie werken te New York in het Metropolitan Museum of Art en andere musea in de Verenigde Staten zijn, is op 93-jarige leeftijd overleden. Nichols was van 1939 tot 1949 president van de National Academy of Design, en was sindsdien ere-president. Het vijfde plenaire congres van de In ternationale Raad van Christelijke Kerken, dat in Amsterdam wordt gehouden, heeft een resolutie aangenomen over de oecume nische beweging en de wereldraad van kerken. Daarin wordt onder meer gezegd dat in deze eeuw van overstelpende af valligheid allen die in de bijbel geloven de noodzaak van ware oecumene moeten beseffen. Het is essentieel dat allen die in de bijbel geloven als het onfeilbare woord van God en in het bijbelse evangelie, de handen ineen slaan voor een gemeenschap pelijke verdediging van het geloof. Zo'n gemeenschap en samenwerking, waarbij verschillen tussen confessionele normen geëerbiedigd worden, is ware oecu mene en zo'n oecumene wordt in de ICCC gevonden. De Oecumene, zoals die tot uitdrukking komt in de wereldraad van kerken, is vals, aldus de resolutie, omdat men daar veel modernisten en neo-ortho- doxen vindt. }>- -os VRIJDAG 31 AUGUSTUS gaat de Nederlandse versie van de musical „My fair Lady" in de Stadsschouwburg te Utrecht weer beginnen; voor de laatste maanden. Wanneer Utrecht, Rotterdam, Den Bosch, Deventer, Groningen, Nijmegen, Tilburg en Heerlen deze succes-musical binnen hun grenzen hebben gehad, zal men de produktie in ons land staken. Dat zal het eind betekenen van twee jaar donderende ovaties, ongekende bijval, onverwacht succes. Utrecht zal een aantal frisse voor stellingen zien, want niet alleen zijn de kostuums zo goed als allemaal nieuw, maar ook de medewerkers hebben hun vakantie(tje) achter de rug die, gezien de vermoeid heid door de voorstellingen, bepaald noodzakelijk was. MARGRIET DE GROOT, die tien we ken geleden een dochter kreeg en daarna een galoperatie moest ondergaan, is weer vol frisse moed. Johan Kaart is kennelijk onverwoestbaar: „Ze mogen de Fair Lady wat mij betreft nog vijf jaar doen." Jo han Kaart is ook de enige van de acteurs die na de Nederlandse voorstellingen zal optreden in de Belgische produktie van deze musical. Speciaal producent Lars Schmidt en regisseur Sven Age Larsen hebben erop aangedrongen dat Kaart naar België zou gaan, omdat hij in Europa de beste Doolittlevertolker is. De Belgische produktie gaat op 20 december van start. Hoeveel voorstellingen men er zal geven is nog onbekend. Toen men in oktober 1960 in Rotterdam met „My fair Lady" begon schatte men de hele affaire op zeven maanden. Omdat het er 24 werden waagt men zich niet aan prognoses over de duur in België. De ganse ploeg van ongeveer 80 personen gaf tot nog toe 603 voorstellin gen, die werden gezien door een 700.000 personen. IN DE BELANGRIJKE rollen zal men twee nieuwe gezichten zien: Matthieu van Eysden speelt van 31 augustus af Kolonel Pickering en Freddy Eynsford Hill wordt tespeeld door Marc Alexandre. Deze jonge Belg werd ontdekt op een auditie voor de Belgische produktie in Antwerpen. Larsen was zo zeer overtuigd van zijn mogelijk heden dat men hem ook contracteerde voor de laatste drie maanden in Neder- 3P 10 augustus ip arasla,pd gekomen voor de repetities. J'asperina de Jong, de under-stydy van ïyiargriet dg Groot zal men in Utrecht nog niét zien. Zij verwacht een baby. Veranderingen ziet men wel in het ballet van acht man nen en acht vrouwen en het even sterk bezet koor. De meeste koristen, dansers en orkestleden zullen ook meewerken aan de Belgische produktie. Sinds 1 augustus is men weer druk bezig met de repetities. De producenten van „My fair Lady" Lars Schmidt, Willy Hofman en Piet Advertentie Komende week elke dag een reportage van het grandioze zwemfestijn te Leipzig Zaterdag 18 augustus, Openluchttheater Bloemendaal, 20.15 u.: Spaanse Dans groep Centro Cultural de Santiago. Dinsdag 21 augustus, Grote of St. Bavo- kerk, 20-21 u.: Orgelconcert door Albert de Klerk. Het programma vermeldt wer ken van: Jaques Ibert, Wolfgang Am. Mozart, César Franck en Joh. Seb. Bach. Donderdag 23 augustus, Grote of St. Bavo- kerk, 16-17 u.: Orgelconcert door Albert de Klerk. Op het programma staan wer ken van: Michelangelo Rossi, Girolamo Frescobaldi, Antonio Vivaldi, Joh. Gottfr. Walther en Joh. Seb. Bach. Donderdag 23 augustus. Concertgebouw, 20 u.: Zomerconcert door het Noordhol lands Philharmonisch Orkest o.l.v. Ma rinus Adam. Solistische medewerking verleent George van Renesse. Het pro gramma houdt in: gedeelten uit de „Mid zomernachtsdroom" van Mendelssohn, het 2e Pianoconcert van Rachmaninoff en de 4e Symfonie van Schumann. Frans Halsmuseum. Eeuwfeest van het museum met portretten, groepsportretten en genrestukken van Frans Hals uit in ternationaal en particulier bezit. Dage lijks geopend van 1017 uur, zondag van 1317 uur, woensdag van 20—22 uur. Tot 30 september. Avondopenstelling tot en met 16 september van 20.30 22.30 u. met kaarslicht, bloemen, flood light en klassieke muziek. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land 13: Expositie van schilderijen en tekeningen van Marie Noothoven van Goor. Dagelijks van 9-17 u. Tijdens con certen op maandag, woensdag en vrijdag van r8-20 u. Tot en met 18 augustus. In de nieuwe expositiezaal: schilderijen, tekeningen, aquarellen, enz. voor ver koop. Kunstzaal „In 't Goede Uur", Nieuwe Kerksplein: Expositie van tekeningen en aquarellen uit Spanje en Marokko van Poppe Damave. De hele maand augustus dagelijks geopend va 1022 u. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat: Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken. Dagelijks ge opend van 1417 uur, behalve maandag van 1012.30 en 13.3017 uur. Museum Het Huis van Looy, Kleine Hout weg 103: Tentoonstelling van oude kunst uit het Frans Halsmuseum. Dagelijks van 1017 u., zondag van 1317 u. Tot 30 september. Teylers Museum, Spaarne 16: Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Hollandse, Franse en Italiaanse school 16e t.m. 19e eeuw. Fossielen, hist, natuurkundige in strumenten, mineralen, 31-toons-Fokker- orgel. Dagelijks van 1117 u.; eerste zondag der maand 1317 u. Vishal, Grote Markt: Keuze uit modern kunstbezit van Haarlem. Dagelijks van 1017 u., zondag van 1317 u. Tot 30 september. Zaterdag 18 augustus, Muziektent Raad huisplein, Zandvoort, 20.30 u.: Concert door het groot jazz-orkest „The Caledo nians". Woensdag 22 augustus, Strand voor Ro tonde, Zandvoort, 22 u.: Groot slot vuur werk. Donderdag 23 augustus, Muziektent Raad huisplein, Zandvoort, 20.30 u.: Concert door de Tiroler Kapel. Grote of St. Bavokerk, ingang Oude Groen markt 23: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 u. Concerten op het Mül- lerorgel elke dinsdag van 20 tot 21 u. en elke donderdag van 16 tot 17 u. Toegang kosteloos. R.-K. Kathedrale Basiliek, Leidsevaart: Voor bezichtiging aanmelden bij portier. Vleeshal: Kindervoorstellingen poppen theater „Merlijn". Dagelijks 14.30 u. Tot en met 25 augustus. Vleeshal: Marionettenspelers Jan Nelis- sen en Feike Boschma met „Vee, Vee, Vee" Dagelijks 20.15 u. Tot 20 augustus. Waagtaveerne, Damstraat-Spaarne, 20 01 u.: Iedere avond optreden door Cobi Schreyer met folkloristische liederen (internationaal programma) en poppen theater Baartmans. Maandagavond be sloten. Café-chantant „Adam en Eva", Raamvest 5, 20 u.: Iedere avond cabaret. „In 't Goede Uur", Nieuwe Kerksplein, 21-22 u.: Dagelijks klassiek grammofoon- platenconcert. Dagelijks open van 10 tot 18 en 20 tot 24 u. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heiligland 1 rd.: maandag-, woensdag- en vrijdag avond van 1820 u.: Klassiek grammo- foonplatenprogramma. Lijst van door de Stadsbibliotheek aangeschafte boeken Romans: Blake. Belager van het leven; Endrèbe, Hollandse kaas; Springer, Bericht uit Hollandia Trevor, De brandende grenslijn; Zola, Het werk; Manning, The spoilt city; Smith, The captain ha tes the sea; de Vries, The tents of wickedness; Gotta, Le signore della villa anitica Ontwikkelingsboeken: Weil, Wachten op God; Engels, De socialisten en de oorlog; Chorus, Waar heen?, de opvoeding van het kleine kind; Zim en Baker, Natuurgids voor de sterrenwereld; Pac kard, Het menselijke in het dier; Caravans (uitg A,N.W B.); Nienaber, Tennis; Rol, Kruissteek, I; Landstrom, Het schip; Kooistra, Konijnen hou den als liefhebberij; Sturtevant, An introduction to linguistic science; Betjeman, Summoned by bells; Etienne, Rabindranath Tagore; Charivarius, Odysseus; Wijnberg, zwart wit werk, 42 tekenin gen, etsen en litho's; Nissen, Pejsebogen (open haarden); Schrijver, Glas en kristal, dl 2, van midden 19e eeuw tot heden; Het muziekvakon derwijs in Nederland, dl I; Friedrich, Camping in de zon; Muller Alfeld, Tochten in midden- en Zuid-Frankrijk; De Italiaanse meren met de Ri viera, Milaan, Turijn en Genua; Beltman, Week end- en vakantiegids voor Nederland; Landen documentatie: Cambodja; De afrekening, 26 don kere jaren van misdaad tegen de-mensheid (o.a het proces te Neurenberg); Hillesum, Twee brie ven uit Westerbork; Alerts, Namen noemen, herinneringen aan het verloren paradijs dat Nederlands-Indië heette Meerburg hebben al weer plannen voor een nieuwe produktie. In het komende sei zoen houdt men zich alleen nog bezig met België, maar voor 1963-1964 treft men al voorbereidingen voor de musical „How to succeed in business without really trying". Lars Schmidt heeft dit stuk al drie jaren een succes in New York gekocht voor Europa. In de tweede plaats is men bezig met de musical „Carnival die in Nederland „Lili" zal gaan heten, Eind van dit jaar beginnen de voorstel lingen in Londen van deze musical, die hetzelfde verhaal behelst als de destijds in Nederland vertoonde film „Lili" met Leslie Caron en Mel Ferrer. Jhr. dr. M. R. W. van Vollenhoven heeft heden van de burgemeester van de Vlaamse stad Brugge het ere-burgerschap van de stad ontvangen. Deze huldiging komt rijkelijk laat. In de loop van de eer ste wereldoorlog hebben drie, te BJussel geaccrediteerde diplomaten, Brand Whit lock (van de Verenigde Staten), de mar kies de Villalobar (van Spanje) en jhr. van Vollenhoven (van ons land) een grote bijdrage geleverd tot de voedselvoorzie ning van het onder Duitse bezetting leven de Belgische volk. Na de bevrijding van 1918 zijn de drie deswege van vele zijden en op velerlei Wijzen gehuldigd. Jhr. van Vollenhovën werd onder andere ere-burger van Brus sel, Gent, Antwerpen en Luik. Een mar meren buste van hem werd in een der wandelgangen der Belgische senaat ge plaatst en een boulevard van de Brusselse agglomeratie werd naar hem genoemd. Ook kreeg hij het ere-docoraat van de uni versiteit van Leuven. Thans zal de hoogbejaarde ex-diplomaat dus ook nog ere-burger van Brugge wor den. In het prachtige auditorium van het fy siologisch laboratorium te Leiden is het internationale symposium over genetische stralenschade officieel geopend. Het symposium, dat georganiseerd wordt onder leiding van de Leise hoogleraar prof. dr. F. H. Sobels, wordt bijgewoond door ongeveer 65 buitenlandse en 25 Ne derlandse genetici. Namens de Nederland se regering sprak prof. dr. P. Muntendam, directeur-generaal van volksgezondheid van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Hij merkte op, dat de aanwezigen waar schijnlijk eerder een wetenschapsverte genwoordiger hadden verwacht, die hen welkom zou heten dan een vertegenwoor diger van de regering. „Maar", zo zei de directeur-generaal van de volksgezondheid, „ligt de grootste verantwoordelijkheid voor de volksgezond heid niet bij de minister van Sociale Za ken en zijn staf?" Het symposium, dat een besloten karak ter draagt, zal zich uitsluitend bezig hou den met de theoretische grondslagen van genetische stralingseffecten en de even tuele mogelijkheden tot voorkoming en herstel, doch niet met de praktische ge volgen van de door verschillende oorzaken verhoogde straling der laatste jaren. De drie Duitsers die in verband met de schilderijendiefstal in Aerdenhout in Inter laken werden gearresteerd, bevinden zich nog steeds in het Huis van bewaring in Bern, waar zij de laatste dagen nog ver scheidene malen zijn verhoord. Stöhr houdt daarbij nog steeds zijn onschuld aan de schilderijendiefstal vol, terwijl be halve hij, ook Nelde en Grafe hardnekkig ontkennen betrokken te zijn geweest bij de inbraak in een juwelierszaak in Heerlen en een poging tot inbraak in Freudenstadt in het Zwarte Woud, aldus een bericht van het Zwitserse persbureau. De burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, heeft via telstar een telefoongesprek gevoerd met de gouver neur van de staat Georgia (V.S.), de heer S. Ernest van Diver. De burgemeester sprak in zijn werkka mer, die via telefoonleidingen verbonden was met het Franse plaatsje Plumeur- Bodou, waar een ontvangststation voor de verbinding me* de Verenigde Staten via telstar is ingericht De Haagse wethouder van Onderwijs en Kunstzaken, de heer J. van Zwijn- drecht, heeft in het Haagse Gemeente museum het schilderij „De tuin van Aries" van Vincent van Gogh in ont vangst genomen. Het schilderij is af komstig uit de nalatenschap van dr. Moll, die het heeft nagelaten aan het Rijk met de wens dat het in perma nente bruikleen aan het Haagse Ge meentemuseum zal worden gegeven. De foto toont de directeur-generaal van de afdeling Kunsten van het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. H. J. Reinink (links) en wethouder Van Zwijndrecht, nadat door eerstgenoemde het schil derij was overgedragen. AAnKOHDIGINGEn znBESCHOUWinGEn HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA VARA: 7.00 Nieuws 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte ochtendklanken (gr.) (Om 7.30 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nieuws; post- duivenberichten en socialistisch strijdlied. 8.19 Muzikale ochtendpost (gr.) 8.30 Voor de kinderen. 8.50 Wegwijzer, tips voor va kantie en snipperdagen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw 9.10 Pianoconcert (gr.). 9.35 Waterstanden. 9.40 Holland Festival 1962: Harmonie-orkest. 9.50 Grammofoon- muziek. VPRO: 10.00 Samen thuis, lezing. 10.05 Verder dan de wereld, Bijbels ver haal. VARA: 10.20 Orgel en zang. 10.50 De wilde vaart, cabaret. 11.20 Tussen start en finish, sportprogramma. 11.45 Lichte grammofoonmuziek. 12.15 De mens en de kosmos, lezing. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. Aansluitend: post- duivenberichten. 12.34 Vers van de pers, nieuwe grammofoonplaten. 13.00 Nieuws. 1315 VARA-Varia. 13.20 Tijd voor teen agers. 14.10 Streekuitzending. 14.30 Holland Festival 1962: Zangrecital. 15.00 Eine Nacht in Venedig, operette (gr.). 16.30 Lichte grammofoonmuziek. 16.40 Boekenwijsheid. 17.00 Radio Jazzclub. 17.30 Weekjournaal. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Piano spel (gr.). 18.25 Kinderkoor. 19.00 Artistie ke staalkaart. VPRO: 19.30 Op de helling, klankbeeld. 19.45 Kamermuziek (gr.) 19.55 Deze week, praatje. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Promenade-orkest en zangsolisten: Operettemuziek. 20.40 Lichte grammo foonmuziek. 21.10 Socialistisch commen taar. 21.25 Licht ensemble. 21.50 Op de oude toer: liédjes van vroeger. 22.20 Sport nieuws. 22.30 Nieuws. 22.40 Tango-Rumba orkest en zangsolisten. 23.10 Melodieën uit films en musicals 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m 1007 kc/s. 7.00- 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws 7.15 Geestelijke lie deren. 7.30 Klassieke muziek (gr.) 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Klassieke muziek (gr.). 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Grammofoonmuziek. 12.00 Mid dagklok - noodklok. 12.04 Licht lunchcon cert (gr.). 12.30 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.33 Licht lunchconcert (gr). 13.00 Nieuws. 13.15 Platennieuws. 13.25 Amateursprogramma: Jepgdorkest. 13.50 Fragmenten uit Musicals (gr.) 14.30 Voor de jeugd. 15.30 Klassieke kamermuziek (gr.). 16 10 Als de dag van gisteren, klank beeld. 16.40 Grammofoonplaten voor de teenagers. 17.10 Lichte grammofoonmu ziek. 17 30 Boekbespreking. 17.40 Klassieke en moderne muziek (gr.). 18.10 Jazzmu ziek. 18.30 Amusementsmuziek. 19.00 Nws. 19.10 Actualiteiten. 19.25 Klassieke koor werken (gr.). 19.45 Lichtbaken, lezing. 19.55 Populaire klassieke muziek (gr.). 21.00 Lichte grammofoonmuziek. In de pauze: Zingen, zien, winnen: muziekwed- strijd. 21.55 Operettemuziek. 22.20 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Wij luiden de zondag in, Godsdienstig pro gramma. 23 00 Klassieke muziek (gr.). 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Orkest, piano en gitaar: lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.35 Amusementsmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Weekend Juke-Box. 1400 Filmmu ziek. 14 30 Symfonisch concert. 15.30 Broer en zus en zo. 16.00 Gevarieerde muziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Dagklapper en litur gisch bericht. 17.20 Dansmuziek. 18.00 Or gelrecital. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.30 Koorzang 20.00 Gevarieerde muziek. 20.30 Operette- Nieuws. 22.15 Gevarieerd programma. 23.00 Nieuws. 23.05 Jazzmuziek. 23.20 Dansmu ziek. 23.5524.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG NTS: 17.00-19.00 Eurovisie Internatio naal Concours Hippique te Kopenhagen. NCRV: Het spookhuis, korte film. 20.45 Tekenfilm. 20.55 Attentie. 21.40 Zangreci tal. 22.05 Dagsluiting. VOOR ZATERDAG VARA: 15.00 Tips voor Uw vakantie. 15.25 TV-film. 15.50 Avond na avond, Deen se filmimpressie. 16.15 TV-film. 16.40 Do cumentair programma over de ontwikke ling van de luchtvaart. 17.00—17.30 Voor de kinderen. 19.30 Top of Flop. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. VARA: 20.20 Zonnige Perioden, luchtig vakantie programma 21.20 Een vrouw met een verleden, politiefilm. 21.45 Willens en we tens, tweekamp 22 35 Achter het nieuws.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 4