Waarnemers der V.N. al spoedig naar N.-Guinea Zes gewonden bij brand in Ede Mevrouw, u krijgt het bestol 7&wVl „Meer bereikt dan Djakarta ooit heeft willen toestaan" FEITEN VAN DEZE WEEK Supralux Driezijdige verbindingsmissie zal in Hollandia toezicht op de overdracht houden Minister Luns naar Russische receptie Vijzelflatwinkeliers wenden zich tot minister-president MAX TAILLEUR in LEXI-TIME Dr. J. ter Meulen overleden H. Tolsma verwerpt beschuldigingen A. W. Biewenga geen kandidaat voor Kamer Regeling voor „Jat" en KLM Aftreden van de regering zou beslist geen betere oplos sing hebben opgeleverd Repatrianten nu in kazerne te Wezep Reacties in het buitenland VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1962 V erbindingsmissie Nog geen verdere besprekingen Resolutie Keller Macdonald JUNCKER RUH GASFORNUIZEN Passen voor Papoea's elke zaterdagavond 18.15 op Radio Veronica MINISTER LUNS VERKLAART: KAMERS VERVROEGD AAN HET WERK Dr. E. van RaaJte NEW YORK Het is de bedoeling dat reeds volgende week waarnemers der Verenigde Naties naar Nieuw-Guinea zul len gaan op grond van het pas gesloten akkoord tussen Nederland en Indonesië. Ook zullen zo spoedig mogelijk V.N.-amb tenaren naar Indonesië gaan. Zij zullen aan boord van Indonesische vliegtuigen pamfletten uitwerpen boven Nieuw-Guinea waarin de Indonesische infiltranten inge licht worden over het akkoord en over het „staakt het vuren". Voor de levering van personeel voor de politiemacht van de V.N. in de interim periode is Oe Thant onderhandelingen be gonnen met een of meer Aziatische re geringen. De politiemacht moet 1 okto ber haar taak beginnen. De Indiase brigade-generaal I. J. Ri- chye, militair adviseur van waarnemend secretaris-generaal Oe Thant, heeft don derdag over de militaire plannen gespro ken met luitenant-admiraal H. H. L. Pröp- per, de Nederlandse militaire deskundige, die aan het overleg met de Indonesische onderhandelaars heeft deelgenomen. Van welingelichte zijde is vernomen dat een driezijdige verbindingsmissie in Hollan dia zal worden gevestigd. Van deze missie zullen drie Nederlanders, drie Indonesiërs en vertegenwoordigers van de V.N. deel uit maken. Hun taak zal het zijn er voor te zorgen dat de overdracht vlot verloopt. Voorts verluidt dat 35 burgerfunctiona rissen, onder wie vijf officieren van de Veiligheidsdienst, zullen worden gerecru- teerd uit het secretariaat van de V.N. Er werd donderdag in New York nog steeds verwacht dat Ellsworth Bunker, de „derde man" bij het Nederlands-Indone sische overleg, aangewezen zal worden als administrateur van westelijk Nieuw-Gui nea voor de Verenigde Naties. Volgens Nederlandse kringen in New York wordt niet verwacht dat de bespre kingen met de Ver. Naties en Indonesië over verschillende, nog uitstaande kwesties die met het akkoord verband houden, on middellijk zullen worden hervat. Dr. Van Roijen is naar Washington teruggekeerd. Mr. Schürmann gaat zaterdag met verlof. De plannen van minister Soebandrio voor de naaste toekomst zijn niet bekend. Hij zou voornemens zijn over een paar dagen naar Djakarta terug te keren. Secretaris-generaal Oe Thant heeft aan de voorzitter van de algemene vergade ring van de Verenigde Naties een memo randum gezonden over het Nieuw-Guinea- akkoord. Hij herinnerde eraan, dat de al gemene vergadering zich in haar negende, tiende, elfde en zestiende zitting bezig heeft gehouden met het geschil tussen Indonesië en Nederland over het gebied van Nieuw-Guinea en geeft vervolgens een overzicht van de thans gesloten over eenkomst. NEW YORK Secretaris-generaal Oe Thant heeft aan de voorzitter van de al gemene vergadering van de Verenigde Na ties een memorandum gezonden over het Nieuw-Guinea akkoord. Hij herinnert er aan, dat de algemene vergadering zich in haar negende, tiende, elfde, twaalfde en zestiende zitting bezig heeft gehouden met het geschil tussen Indonesië en Nederland over het gebied van Nieuw-Guinea en geeft vervolgens een overzicht van de thans ge sloten overeenkomst. Hij verklaart dat de overeenkomst van kracht zal worden op de dag dat de al gemene vergadering een resolutie aan vaardt. waarin kennis wordt genomen van het akkoord en waarin de secretaris-gene raal wordt gemachtigd de taken tenuit- voer te leggen, die hem daarin zijn toe vertrouwd. Oe Thant hoopt dat de algemene verga dering de hoogste prioriteit zal toekennen aan de behandeling van de resolutie, om dat de overeenkomst pas van kracht en ten uitvoer kan worden gelegd zodra de algemene vergadering de secretaris-gene raal heeft gemachtigd om de verantwoor delijkheid op zich te nemen die hem door dit akkoord wordt opgelegd. De tekst van de gezamenlijke Neder lands-Indonesische resolutie betreffende de overeenkomst over Nieuw-Guinea, die aan de zeventiende zitting van de algemene Minister Luns heeft gisteravond een re ceptie bijgewoond in de Russische ambas sade, in Den Haag, die door de tijdelijke zaakgelastigde van de Sovjet-Unie in Ne derland, de heer A. A. Martynov, werd aangeboden ter gelegenheid van het ver blijf in ons land van de Russische violist B. Gutnikow. Op de receptie waren ver der onder meer aanwezig hoofden van diplomatieke vertegenwoordigingen, de plaatsvervangend chef van de directie Europa van het ministerie van Buiten landse Zaken, mr. F. Simons, en verte genwoordigers van culturele organisaties. De violist Gutnikow heeft dit jaar in Moskou het tweede internationale Tsjai- kowski-concours gewonnen. Tijdens de receptie speelden hij enige werken van Tsjaikowski, Mozart, Bach en Scott. Advertentie Zijlstraat 56 Telefoon 11828 vergadering der VN zal worden voorgelegd is reeds vastgesteld.. Zij luidt: „De algemene vergadering, in aanmer king nemende dat de regeringen van In donesië en Nederland hun geschil over westelijk Nieuw-Guinea (West-Iran) met vreedzame middelen hebben opgelost; met waardering kennis nemend van de succesvolle pogingen van de waarnemende secretaris-generaal om deze vreedzame re geling tot stand te brengen; kennis genomen hebbend van de over eenkomst tussen de republiek Indonesië en het Koninkrijk der Nederlanden betref fende westelijk Nieuw-Guinea (West-Irian) neemt kennis van de overeenkomst; erkent de rol die in de overeenkomst aan de secretaris-generaal wordt toegekend; Machtigt de secretaris-generaal de hem in de overeenkomst toevertrouwde taken uit te voeren". Nederland en Indonesië hebben een nota aan Oe Thant doen toekomen over het uitgeven van paspoorten en over consulai re bescherming tijdens de periode van het UNTEA-bestuur. De UNTEA zal de bevoegdheid hebben reisdocumenten te geven aan Papoea's die daarom verzoeken, waarbij hun recht on verkort blijft om in plaats daarvan om Indonesische paspoorten te verzoeken. De regeringen van Indonesië en Nederland zullen op verzoek van de secretaris-gene raal consulaire bijstand en bescherming in het buitenland verlenen aan Papoea's die dergelijke reisdocumenten bezitten. De betrokken personen mogen beslissen tot welk consulair gezag zij zich willen wen den. De belangengemeenschap van de winke liers van het te slopen flatgebouw aan de Vijzelstraat in Amsterdam heeft in aan sluiting op het telegram van 10 augustus een brief aan de minister-president ge stuurd met de notulen van twee vergade ringen van de Amsterdamse gemeenteraad, waarin over plannen van B. en W. het flat gebouw te slopen werd gesproken. Tevens is ingesloten een uittreksel uit deze notulen met uitspraken van „voor aanstaande gemeenteraadsleden, die naar onze mening duidelijk weergeven dat van een bewezen noodzaak tot sloop van het gebouw geen sprake is," aldus de winke liers in het begeleidend schrijven. In de brief wijzen de winkeliers tevens op een uitspraak van de directeur van bouw en woningtoezicht dat „van slopen van de voor- en achtergevels van het ge bouw geen sprake is." De winkeliers achten daarom de sloop- opdracht wegens bouwvalligheid die B. en W. aan de eigenaresse van het pand, de N.V. Amstelstein hebben gegeven, in strijd met het bovenvermelde. „Dringend verzoeken wij u met spoed paal en perk te stellen aan genoemde on rechtmatige handelingen (sloopbevel zon der technische noodzaak), waardoor wij in een positie van rechtloosheid worden gedrongen en aan onze bedrijven grote schade (van miljoenen guldens) dreigt te worden toegebracht," aldus de Vijzelflat winkeliers in hun schrijven aan de minis ter-president. Advertentie Zes brandweerlieden en politiemannen zijn gewond bij een hevige brand die heeft gewoed in een winkel aan de Hogeweg te Ede, waarvan de eigenaar met zjjn gezin afwezig was. De brand, die aanvankelijk van tamelijk onschuldigie aard was en zich leek te be perken tot een kleine bergruimte in de winkel, breidde zich plotseling uit toen een explosie ontstond door het smelten van een loden gasbuis. Drie leden van de ijlings toegesnelde brandweer werden door een meterslange vuurgolf neergeslagen maar konden, ge wond aan hals en handen, door hun col lega's naar buiten worden gedragen. Voor de brandweer en politie werd toen groot alarm geslagen, waarna de brand snel werd bedwongen. Men was in feite reeds aan de nablus- singswerkzaamheden toe, toen een tweede en aanmerkelijk zwaardere explosie ont stond. Hierbij werden twee politiemannen en een brandwacht gewond door rondspat tende glassplinters. De voor de deur ge plaatste hogedrukspuit ving echter het Op 77-jarige leeftijd is in Den Haag over leden dr J. ter Meulen, die onder meer in de vredesbeweging grote bekendheid ge noot. De begrafenis heeft in alle stilte plaats gehad. Dr. ter Meulen was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en officier in de orde van Oranje Nassau. grootste deel van de splinters op, waardoor erger werd voorkomen. Twee brandwachten moeste in het Ju- lianaziekenhuis te Ede worden opgenomen. De andere gewonden konden, na te zijn behandeld naar huis terugkeren. De heer H. Tolsma te Lunteren heeft ontkend een infiltrant in de boerenpartij te zijn, zoals het hoofdbestuur van die partij heeft beweerd. Dit hoofdbestuur verwijt de heer Tolsma huisvredebreuk bij voorzitter Koekoek, maar de heer Tolsma zegt door hem juist hardhandig uit huis te zijn gezet. Hij verklaarde verder in het bezit te zijn van een bandopname van een verga dering van 2 maart te Hoogeveen, waarin het bestuurslid Harmsen heeft verklaard, dat de heer Tolsma „de vrijwillige en on betaalde propagandist van de vrije boer" was. Over de kwestie van. de raadszetel ver klaart de heer Tolsma, dat het hoofdbe stuur hem een zetel zou hebben toegezegd, omdat de heer Tolsma beter bekend is in Ede. Het Tweede-Kamerlid A. W. Biewenga (A.R.) zal zich bij de verkiezingen in 1963 niet weer kandidaat stellen. Zijn terugtre den geschiedt om persoonlijke redenen, zo heeft hij aan het Centraal comité mede gedeeld. BELGRADO (AP) Een protocol inza ke een amendement op een overeenkomst voor luchtvervoer tussen Nederland en Joegoslavië is in Belgrado ondertekend. Het protocol voorziet in mogelijkheden voor de luchtvaartmaatschappijen „Jat" en K.L.M. voor het vervoer tussen de twee landen en derde landen. Jat heeft nu het recht verkregen het vervoer naar Scandinavië en andere lan den via Amsterdam te doen plaats vinden en de K.L.M. zal nu in staat zijn een ge regelde verbinding te beginnen via Bel grado met de landen van het Nabije Oos ten en Afrika. Advertentie U krijgt beslist het beste, als u Knorr bouillontabletten vraagt. Nieuw en modern, samengesteld van 't fijnste vlees en voor zien van heerlijke kruiden. Neem Knorr bouillontabletten voor uw eigengemaakte soep, voor uwdrinkbouillon of als smaakverfijner voor uw gerechten! Dubbeltabfet Vleesbouillon 35 ct Dubbeltablet Kippenbouillon 40 ct 1 De minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, heeft tijdens een interview voor de televisie met mr. G. B. J. Hilter- mann ontkend, dat de Nederlandse poli tiek inzake Nieuw-Guinea is mislukt. „De Nederlandse regering is er volstrekt van overtuigd, dat méér bereikt is dan Indonesië ooit heeft willen toestaan", zei de minister. Hij verklaarde dat In donesië nog in maart van dit jaar, zelfs na het bekend worden van het plan- Bunker, uitsluitend wilde spreken over de wijze en de datum van overdracht. Pas nadat de heer Malik eind juli uit Djakarta naar Washington terugkwam, werd bereikt, wat Djakarta nimmer wil de bespreken, namelijk een bona fide garantie voor het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's. De minister zei dat de beslissing over het akkoord voor de regering zwaar is ge weest. Zij is van oordeel, dat het akkoord zeer veel wissels op de toekomst en de goede trouw trekt. De Nederlandse dekolonisatie politiek, die tot bona fide zelfbeschikking zou leiden, is zeker in de Ver. Naties en in de Ver. Staten onderschreven. Een toe stand van oorlog echter zou geen steun van bondgenoten hebben opgeleverd. Mr. Luns herinnerde er aan, dat de militaire dreiging pas aan het begin van dit jaar begonnen is en dat voordien de Indonesi sche regering herhaaldelijk had verzekerd dat voor de geen toevlucht tot geweld zou worden ge nomen. Minister Luns bevestigde, dat enkele collega's en hijzelf in de laatste weken overwogen hebben om af te treden. Aftre den echter berust op gewetenskwesties of op de overtuiging, dat dit een betere op lossing tot alternatief zou hebben. Dit werd beslist niet het geval geacht. De Nederlandse regering heeft het be lang van de Papoea's altijd centraal ge steld, dat wil zeggen het recht op zelfbe schikking. Daarop was de politiek afge stemd Wanneer het akkoord naar de letter en de geest Wordt uitgevoerd, dan zal het doel bereikt zijn, zo meende mr. Luns. Hierbij worden wel zware wissels op de toekomst getrokken. De minister verklaarde voorts, dat de alternatieven van de situatie: in laatste instantie abandoneren van Nieuw-Guinea, aftreden van de regering of een beroep op de Veiligheidsraad, de zaken bepaald er ger zouden hebben gemaakt, juist omdat het belang der Papoea's centraal werd ge steld. De alternatieven dienden hierop te worden afgestemd. De minister was niet van mening, dat het bereikte akkoord fei telijk een premie op agressie was, hoewel die agressie wel van invloed is geweest. Hij zeide voorts, dat de regering pas in maart van dit jaar de overtuiging had ge kregen, dat niet meer op bijstand van bondgenoten gerekend kon worden. Er waren voordien gegronde redenen om aan te nemen, dat de Nederlandse politieke doeleinden ten volle door de Ver. Staten onderschreven werden. Het plan-Luns van oplossing van het conflict 0kt0ber jggl, gesteund door Amerika, kreeg geen twee-derde meerderheid in de algemene vergadering van de Ver. Naties. Daarna veranderde de politiek van de Ver. Staten. De Nederlandse regering ging mee met het plan-Bunker in de overtui ging, dat onder de gegeven omstandighe den de Amerikanen bezorgd waren, dat Ihdonesië te veel in het Russische vaar water zou komen. „Dat is, geloof ik, wat de Amerikaanse politiek heeft beheerst" zei minister Luns. Hij verklaarde voorts, dat de verzwakking van het plan-Bunker „geen bijzondere vreugde bij de Neder landse regering heeft gewekt". In de Willem de Zwijgerkazerne te We zep zijn de eerste gerepatrieerden uit Nieuw-Guinea aangekomen, zes vrouwen met in totaal 31 kinderen. Deze week wor den nog drie vliegtuigen met repatrianten op Schiphol verwacht en op 2 september komt een grote groep van 580 personen met de Zuiderkruis in Nederland aan. De komende maanden worden 3000 re patrianten verwacht, waarvan, naar men aanneemt, de meeste in contractpensions zullen worden ondergebracht. Mr. Luns Op en om het Binnenhof Nu in verband met de op 15 augustus tussen Nederland en Indonesië gesloten overeenkomst ter vreedzame oplossing van het dertien jaar oude geschil over Neder lands Nieuw-Guinea, deze internationale rechtskracht zal moeten hebben voordat de beide landen gezamenlijk op 18 septem ber in de dan aanvangende Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties een met die overeenkomst nauw samenhangend voorstel aanhangig zullen kunnen maken, is zeer spoedige indiening van een ontwerp- goedkeuring nodig. De overeenkomst bevat, en dit zelfs als hoofdpunt, overdracht van Nederlands Nieuw-Guinea, via tijdelijk bestuur van de Verenigde Naties .n Indonesië. Genoemd gebiedsdeel maakt echter blijkens art. 1. van de grondwet deel van het Koninkrijk uit. De overeenkomst houdt dus een afwij king van de Grondwet in. Daarom zal het ontwerp-goedkeuringswet, gelijk art. 63 de grondwet nu eenmaal in een dergelijk ge val voorschrijft, in elk der beide Kamers met twee derden van de uitgebrachte stem men aangenomen moeten worden. Aan de indiening van het ontwerp dient het advies van de Raad van State vooraf te gaan. Dit hoge college ziet zich dus geroepen om binnen zeer korte tijd ad vies uit te brengen. In dit verband wist men op het Binnenhof al te vertellen, dat die staatsraden, welke nu juist met ver lof zouden gaan of al op verlof waren, hiervan thans zullen hebben af te te zien. Overigens zullen eveneens de ministers met hun medewekers en verder de beide Kamers in aanmerkelijk versneld tempo dienen te werken. Het ziet er niet naar uit, dat er zich binnenlandse politieke verwikkelingen zullen voordoen. De kans, dat er enige Kamerleden het „tegen" zullen laten horen is vrij groot, maar veel zullen het er niet zijn. Met mr. van Rijckevorsel koestert vermoedelijk de heer Weiter, mogelijk nog een enkel ander lid van de K.V.P. het voornemen om tegen te stemmen en wellicht zullen in het bijzonder ook de drie Staatkundig Gereformeerde afgevaardigden eenzelfde houding aannemen. Overigens wil mr. van Rijckevorsel ondanks zijn bezwaren het „voor" wel uitspreken, zo mocht blijken, dat de Nieuw-Guinearaad in een advies bereid zou zijn de overeenkomst te slik ken. Tot die consequentie zou hem zijn opvatting over het zelfbeschikkingsrecht voeren. Hij beschouwt namelijk dat college als weergevende wat de bevolking van Nieuw-Guinea voorstaat. Hoe dit alles ook zij, stellig zal het goed- keuringsontwerp aan weerszijden van het Binnenhof nog heel wat meer dan twee derden van de uitgebrachte stemmen ver werven. Geleidelijk aan toch zijn vrijwel alle staatkundige groepen in onze volksverte- Pas luttele jaren terug durfde de Party van de Arbeid het aan, ten opzichte van het probleem Nieuw-Guinea een andere koers openlijk voor te staan en zelfs te dien aanzien heeft er ook bij haar, met haar toenmalige fractieleider mr. Burger voor op, zekere onduidelijkheid bestaan (ik druk me hier mild uit) waardoor het tegenwoor dige kabinet zijn tot begin van dit jaar gevolgd beleid inzake het Nieuw-Guinea- vraagstuk nog lang niet scherp genoeg gecritiseerd zag. In zoverre hebben dan ook minister Luns en wie het met hem eens waren, althans achter hem bleven staan, heel terecht kunnen verkondigen, ruim steun te genie ten in het Nederlandse Parlement. Daar om zullen zowel de „regerings" -partijen als ook de talrijkste oppositiegroep er ver standig aan doen er zich bij de gedach- tenwisseling over de goedkeuringswet re kenschap van te geven, dat en in hoverre zij ook wel enige boter op het hoofd heb ben. genwoordiging gaan inzien, dat er aan over dracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië, al dan niet via de Verenigde Naties, niet meer te ontkomen viel. Daarbij komt, dat de verschillende par tijen van enige omvang (met nadruk wens ik te stellen, dat zulks ook wel degelijk mede voor de Partij van de Arbeid geldt) er zich maar al te zeer bewust van moe ten zijn, dat elk van haar een stuk aan sprakelijkheid mee draagt voor wat er vah 1949 af niet en wel met Nieuw-Guinea is gebeurd. Gezamenlijk en elk op eigen beurt zijn zij er voor verantwoordelijk, dat helaas betreurenswaardig laat de regering en het parlement de onvermijdelijkheid zijn gaan inzien van herstel van de der tien jaar geleden begane fout, toen Ne derland wel de souvereiniteit over de rest van Insulinde, echter niet over Nieuw-Gui nea aan Indonesië overdroeg. Voor hen, die lang gedroomd of beweerd hebben dat er een principieel en prakti sch alleszins bevredigende oplossing met betrekking tot het lotsbestel van Neder lands Nieuw-Guinea en deszelfs inwoners bereikbaar zou zijn, valt het natuurlijk moeilijk te verteren, dat zij thans mede werking zullen moeten verlenen aan een regeling, die hun hoogst onwelgevallig zal zijn. Onjuist, dus tevens onverstandig ware het echter, thans vooral bij wijze van ver ontschuldiging voor verlening van de par lementaire goedkeuring aan de gesloten overeenkomst, de schuld voor wat er uit eindelijk tot stand is gekomen, toe te schrijven aan „derden", aan bijvoorbeeld die „vermaledijde" organisatie van de Verenigde Naties, aan onze Amerikaanse bondgenoten, welke „ons", Nederlanders, zo schandelijk in de steek zouden hebben gelaten. Met niet genoeg nadruk zij hier bepleit, dat Kamer en regering zich in het wer pen van stenen naar anderen, in het zoe ken naar zondebokken, de grootst moge lijke matiging dient op te leggen. Ontmaskering Iets van een pijnlijke ontmaskering vond in ons parlement plaats tijdens het op 24 mei gehouden .Nieuw-Guineadebat in de de Kamer. Met name toen bleek, dat mi nister Luns het nodig had geoordeeld op 5 mei een bedenkelijk diplomatiek brei werk op te zetten, nadat te voren, op 23 april dr. van Roijen er in geslaagd was het plan-Bunker overeenkomstig het ver langen van het kabinet-de Quay geamen deerd te krijgen. Het Atheense breiwerk van minister Luns (in de Griekse hoofdstad was hij er namelijk tegenover zijn Amerikaanse colle ga Rusk mee voor de dag gekomen) maakte zelfs op de overigens zo meegaand geble ven Tweede Kamer zulk een bedenkelijke indruk, dat minister-president de Quay in zag, dat hij slechts één ding kon doen het onverwijld onder de tafel werken! Aldus de werkelijkheid. Het is zaak hier op nog eens speciaal de aandacht te ves tigen, nu van regeringszijde met verhalen gewerkt wordt, die het doen voorkomen alsof minister Luns toch zulk een buiten gewoon begrip op het Witte Huis enzo voort ontmoette, tot men vervolgens ge heel onverwacht op het allerlaatst Neder land schandelijk in de steek liet. Het is nu heus de hoogste tijd zich niet langer blind te staren op allerlei schijn, maar oog te tonen voor de werkelijkheid. Er bestaat reden te over om bij de be handeling van het wetsontwerp tot goed keuring van de Nederlands-Indonesische overeenkomst de hierboven aanbevolen matiging en zelfkritiek in acht te nemen. NEW YORK In een hoofdartikel over het Nieuw-Guinea-akkoord schrijft de New York Times, dat de kansen op vriend schappelijke betrekkingen tussen Neder land en Indonesië er niet bijzonder veel belovend uitzien. „De Indonesiërs heb ben tenslotte na anderhalve decade van strijd getriomfeerd en de heerschappij ge kregen over het gehele gebied dat eens Nederlands Oost-Indië was. De Nederlan ders hebben gisteren formeel afstand ge daan van het bezit van westelijk Nieuw- Guinea. Wij hopen dat de resterende hin derpalen op de weg naar samenwerking geslecht kunnen worden". WASHINGTON - Amerikaanse diploma ten hebben de ondertekening van het ak koord toegejuicht als een belangrijke stap in de richting van het behoud van de vre de in Zuidoost-Azië. Zij zien in de over eenkomst ook „een overwinning van de internationale vrede-bewa rende appara tuur van de Verenigde Naties en van de geduldige diplomatie achter de schermen van de Verenigde Staten". TOKIO Het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft het tekenen van de formele overeenkomst tussen Neder land en Indonesië over de overdracht van Nieuw-Guinea toegejuicht als „een grote bijdrage tot de vrede niet alleen in Azië maar ook in de gehele wereld". CANBERRA De minister van Buiten landse Zaken, Sir Garfield Barwick, heeft verklaard, dat de Australische regering verheugd is over de ondertekening van de overeenkomst. Hij zei dit antwoord op de vraag van de waarnemende leider van de oppositie, Gough Whitlam, of de mini ster er zich van bewust was dat de Ne derlanders gedwongen waren de overeen komst te tekenen omdat zij door hun bond genoten in de steek waren gelaten. Whitlam had voorts gevraagd of Austra lië een bondgenoot van Nederland was en welke druk het op Nederland had uitge oefend om het de overeenkomst te doen ondertekenen. De minister zei dat Australië geen druk op Nederland had uitgeoefend, maar bei de partijen had aangespoord door onder handelingen een vreedzame oplossing van het geschil tot stand te brengen. Hij deelde mede, dat hij op 21 augustus in het parlement een verklaring zal afr- leggen over de overeenkomst. Hij is reeds bezig de gevolgen van de overdracht op de betrekkingen van Austra lië met westelijk Nieuw-Guinea te bestu deren. Van de Philippjjnen MANILLA Vice-president Emmanuel Pelaez heeft verklaard dat de overeenkomst inzake Nw.-Guinea aan een potentieel ex plosieve situatie een einde heeft gemaakt. De Philippjjnen kunnen nu stabiliteit ver wachten in de politieke sfeer in Zuidoost- Azië. De „Manila Chronicle" schrijft, dat Indonesië nu meer energie zal kunnen be steden aan lotsverbetering van de Indo nesische bevolking. „Van 1950 tot gisteren waren de Indonesische hartstochten ge richt op de herwinning van een gebied dat voor de Indonesiërs een schandvlek op hun onafhankelijkheid was. Er is nu geen en kele reden meer waarom de Indonesische regering de dringender zaken, waarbij het welzijn van de Indonesische be volking betrokken is, terzijde kan schui ven. De opheffing van het probleem West- Irian is in zekere zin het begin van een groter probleem: het probleem om voor de Indonesiërs een rechtmatig aandeel te ver wezenlijken in de onmetelijke rijkdommen van hun land". LONDEN Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft geen commentaar willen geven op de uitlating van minister-president De Quay dat Nederland geen andere keuze had, om dat de bondgenoten het in de steek hebben gelaten. In diplomatieke kringen in Lon den zegt men dat de overeenkomst de Nederlanders van een zware financiële druk zal ontlasten en dat de bet-ekkingen met de andere westelijke geallieerden erdoor zullen verbeteren. MOSKOU In een boodschap aan Soe- karno hebben Kroesjtsjev en president Brezmov hem geluk gewenst met de 17de herdenking van Indonesië's onafhankelijk heid en „de bevrijding van West-Irian". De Russische staatslieden zeggen „dat deze overwinning een nieuwe slag is voor het kolonialisme". BELGRADO, President Tito van Zuidsla- vië heeft „met grote voldoening" kennis genomen van de overeenkomst. In een telegram aan Soekarno brengt Tito hem de hartelijke groeten over van het Zuid- slavische volk, „dat getuige is geweest van de Indonesische strijd om de volle dige territoriale eenheid van het land te verwezenlijken en de laatste overblijfse len van het kolonialisme uit de weg te ruimen". Advertentie

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5