j Heemskerk deed het goed in laatste vier jaren onder kundig bestuur Heemskerk zoals het er 1965 zal uitzien In en om de stad Ds. J. M. van der Brink in IJmuiden Bloeiende gemeente die toch nog vechten moet voor bestaansrecht Bestuursdynamiek In de vishal en op zee Havenherichten VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1962 6 Heemskerk in cijfers j louwen j 3urgerij achter raad A f scheid Stichting Nutsspaarbank Slechts weinig woorden heeft de burge meester van het kleine maar dappere Heemskerk gisteravond gewijd aan wat in de wandeling: „de fusie-kwestie" wordt genoemd. Hij deed dit in een kort over zicht tijdens de laatste openbare verga dering van de zittingsperiode van de hui dige raad, waarover men elders in dit blad een verslag aantreft. Uit dit overzicht blijkt nog eens te meer, hoe de Heemskerkers het getrof fen hebben met deze burgervader en zijn medewerkers. De kleinste van de drie IJmondgemeenten heeft in de laatste vier jaar iets gepresteerd waar menig grotere gemeente in Nederland een voorbeeld aan mag nemen. Er klonk geen bitterheid in de stem van de temperatmentvolle voorzitter toen hij het over die „fusiekwestie" had. Wel enige lichte spot, toen hij opmerkte dat het eigenlijk toch wel verwonderlijk was, dat een kerngezonde en zelfs bloeiende gemeente nu nog moet strijden om haar bestaansrecht. Liever spoorde hij aan toch vooral niet stil te blijven staan bij die samenvoegingsgedachte met betrekking tot Beverwijk en Heemskerk maar de juiste aandacht te besteden aan de ge> zamenlijke inspanning in het belang van de gehele streek waarvan zijn gemeente maar een vlekje is. Zo mag het' dan lijken op de grote kaart van Noord-Holland. In werkelijk heid is in de gemeente Heemskerk veel tot stand gekomen dat van groot belang is voor de gehele provincie. Misschien schuilt er wel enige waarheid in de dik wijls gehoorde opmerking, in de raad zaal van Scheybeeck, als zou Heemskerk meer gedaan krijgen van het provinciaal bestuur dan zijn zuiderbuur Beverwijk. De manier waarop Heemskerk het in het algemeen gedaan heeft dwingt nu een maal respect af en soms wordt zo iets ook in deze tijd ook nog gehonoreerd met een daad. Er klonk geen zelfvoldaanheid gister avond in de Heemskerkse raadzaal, noch vanaf de tafel van het college van B. en W., noch vanaf de hoefijzertafel der raadsleden. Bij het scheiden van de markt pleegt men vriendelijke woorden uit te spreken. Maar de lof die de voor zitter zijn aanwezige en niet aanwezige medewerkers van hoog tot laag toezwaai de was gemeend en verdiend. Verdiend, vooral omdat onder de druk van „het samenvoegingsspook" de Heems kerkers, verre van bij de pakken neer te gaan zitten, in een bewonderenswaar dig hoog tempo doorgewerkt hebben. Zij konden dit opbrengen, omdat zij geloof den in hun zaak en zij geloven daar nog in. Wat dan ook de uitkomst moge zijn van 's ministers studeren op deze zaak zoals Zijne Excellentie het zelf noem de aan het einde van zijn recent be zoek aan de drie IJmondgemeenten Heemskerk heeft goed, zelfs heel goed gedaan! Zoals reeds eerder door ons werd be richt, zal zondag 19 augustus in de Ichtus- kerk de bevestiging en intrede plaatsvin den van ds. J. M. van der Brink, de nieu we predikant voor de gereformeerde ge meente in IJmuiden. Ds. Van der Brink werd 18 november 1928 te Barneveld geboren, in welke ge meente hij ook de lagere school bezocht. Na in Alphen aan de Rijn met goed ge volg het lyceum te hebben doorlopen, aan vaardde de heer Van der Brink eerst een functie bij de Philips fabrieken in Eindho ven. Hij voelde zich echter toch meer tot een geestelijke loopbaan geroepen, van welke overtuiging =>en studie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam het gevolg was. In 1957 was de jonge predikant afgestu deerd en volgde zijn eerste beroep voor Beets. In deze gemeente is ds. Van der Brink werkzaam geweest, tot zijn benoe ming in IJmuiden, welke periode geduren de een jaar werd onderbroken als leger- predikant in Wittenberg. Bijgaande foto werd door onze fotograaf genomen in de werkkamer van ds. Van der Brink, in zijn woonhuis aan de Pegas- susstraat te IJmuiden. VERWONDERLIJK IS HET, dat deze bloeiende gemeente nog moet strijden om haar bestaansrecht. Is de vraag van de noodzaak van samenvoeging der gemeenten Beverwijk en Heemskerk eigenlijk nog wel actueel? Kan het niet als een remming van het bestuur en de daadkracht dezer gemeenten worden beschouwd door nog langer bjj deze vraag stil te blijven staan? Past het niet meer bij de verantwoordelijk heid der bestuurders van deze gemeenten om in de komende zittingsperiode van de raden de juiste aandacht te besteden aan de gezamenlijke inspanning van de gehele streek? Ik meen, dat deze laatste gedachte zowel centraal als regionaal meer leeft dan de samenvoegingsgedachte. Dit is wat burgemeester H. Nielen gisteravond te zeggen had over „de fusie-kwestie", nadat hy tijdens de laatste openbare vergadering van Heemskerks gemeenteraad, in de huidige samenstelling, een schets had gegeven van de verbazingwekkende metamorfose die zijn gemeente in de laatste vier jaren had ondergaan door velerlei activiteiten, van welke die in de bouwsector wel het meest sprekende voorbeeld is. Eerder in de avond was van achter de collegetafel de verheugende mededeling gedaan, dat de eerste begrotingen met een klein tekort namelijk die van 1961 en 1962 door in uitzicht gestelde, redelijk geachte, bedragen aan verhoging van schaalbedragen en een verhoogd bedrag per inwoner uit het gemeentefonds, alsnog sluitend kunnen worden gemaakt. Zowel aan het college als aan de raad waren gedurende de thans eindigende zit tingsperiode zware eisen gesteld, soms heel zware. Meestal heeft men zich niet kunnen houden aan het vastgestelde sche ma der raadsvergaderingen, evenals men zich ook aan andere schema's niet nauw keurig heeft kunnen houden. De noodza kelijk toegepaste werkmethode van het bestuurscollege was een uitvloeisel van de bestuursdynamiek, die volgens de voorzitter, nodig is voor deze gemeente. Over de wijze waarop de raadsleden hun taak hebben vervuld had burgemees ter Nielen slechts lof. Besef van gezamen lijke verantwoordelijkheid, de wil om Heemskerk tot de hoogst bereikbare ont wikkeling te brengen en doorzettingsver mogen hebben tot voor een ieder waar neembare positieve resultaten geleid. Het college van burgemeester en wethouders wist zich zowel in zijn voorbereidend werk als bij de uitvoering van de raadsbeslui ten steeds verzekerd van de steun van de raad. Toch zou niet zijn bereikt wat bereikt is indien het kleine ambtenarenkorps en het legertje arbeiders zich niet ten volle hadden ingezet. Deze ambtenaren en de ze „zwarte ploeg" dank ik voor hun be langrijke werk, aldus burgemeester Nie len. die vervolgens in vogelvlucht een overzicht gaf van de bestuursdaden in in vier jaren. In de gemeente Heemskerk wonen thans 15.550 mensen. Dit is 74 percent meer dan vier jaar geleden, toen het inwonertal 8.900 was. Het beeld van de begrotingen in de tussenliggende jaren veranderde steeds. De uitgaven in 1958 bedroegen 3.126.000. voor 1962 zal dit 5.728.000.- zijn. Het totale bedrag dat in de laatste vier jaren geïnvesteerd werd is 34.010.000.- De grootste hap was voor het woningbe drijf, dat 23.371.000 opslokte. Het grond bedrijf vergde bijna 4.8 miljoen gulden en aan het bijzonder gewoon lager on derwijs in deze overwegend katholieke gemeente werd meer dan 2.3 miljoen be steed. Voor het kleuteronderwijs was 965.000 gulden nodig. De post cultuur en sport laat een geïnvesteerd bedrag van 414.000 zien. De kosten van het onderwijs door ver hoging van het bedrag per leerling en de stijging van het aantal leerlingen van 1958 tot 1962 zijn opgelopen van 232.000 tot 567.000 per jaar. Het bedrag aan salarissen en lonen van 1958 tot 1962 is gestegen van 211.000 tot 423.000. De kosten van sociale zaken zijn geste gen van f 268.000 tot 478.000. Het bedrag van subsidies aan culturele verenigingen, de sport en verenigingen op het gebied van de volksgezondheid steeg van 33.000 tot 114.000. De kosten van verlichting, riolering en vuilafvoer stegen van 58.000 tot f 154.000. Deze verhoogde uitgaven zijn niet al leen ontstaan door de verruiming en ver betering van de publieke diensten per in woner, doch tevens door stijging van het inwonertal van 8900 tot 15550, derhalve met 74 percent. In de loop van vier jaren heeft het grond bedrijf voor 9.8 miljoen gulden bouw rijp gemaakte grond verkocht. Op deze grond zijn zeventienhonderd woningen ge bouwd en nog eens zeventienhonderd wo ningen zijn momenteel in aanbouw. Dit betekent dat in 1964 in het kleine Heems kerk in een periode van zes jaar 3400 wo ningen zullen zijn verrezen. Het zijn uiteraard niet alleen woningen die in Heemskerk zijn gebouwd. Met ge rechtvaardigde trots maakte de voorzitter gisteravond gewag van de vijf kleuterscho len. de drie scholen voor lager onderwijs en het ulo-schoolgebouw, alsmede van de drie gymnastieklokalen waarmee zijn ge meente sedert 1958 is verrijkt. Burgemeester Nielen herinnerde voorts aan hetgeen tot stand is gekomen op het gebied van de volksgezondheid, de jeugd zorg, de sport en culturele zaken. De ba lans toont hier: twee kruisgebouwen, twee blokhutten voor de padvinderij, een tennispark, twee speeltuinen en drie voet balvelden. Dit alles is mogelijk geweest en kan als een zegen voor onze gemeentenaren beschouwd worden, aldus de voorzitter. Het korps ambtenaren in Heemskerk is niet groot, maar alle 144 hebben hun bes te krachten gegeven. Hetzelfde kan wor den gezegd van hen die hun bijdrage heb ben geleverd via handenarbeid. Burgemeester Nielen vergat niet de bur gerij te betrekken in zijn dikwijls bewo gen uiting van dankbaarheid voor hetgeen in Heemskerk in zo'n korte tijd tot stand is gekomen. Hartverwarmend noemde hij het, dat binnen de Heemskerkse burgerij het op volle kracht werkend gemeentebe stuur is bijgestaan en steeds wordt ge schraagd in zijn maatschappelijke en ethi sche taak. De goede verstandhouding en samenwer king op het gebied van het gemeentelijk leven, dat in zijn religieuze en politieke samenstelling sterk is verschoven, vond haar bekroning in de Gemeenschapsraad van Heemskerk, gevormd door de Katho lieke Raad van Overleg en de Heemsker ker Verenigingsraad. De Heemskerkse burgerij werkt met eigentijdse vormen naar een nieuwe ge meenschap, aldus burgemeester Nielen. In de thans eindigende zittingsperiode hebben de raadsleden hun zienswijze met betrekking tot „de fusie-kwestie" sterk naar voren gebracht, niet slechts tijdens raadsvergaderingen, maar bij vele andere gelegenheden. „Moge het door u gegeven voorbeeld in en buiten de gemeente Heemskerk, in het belang van deze gemeente, straks worden voortgezet door de nieuwe raad". Zeven raadsleden zullen geen zitting hebben in de nieuwe raad, die op 4 sep tember aanstaande zal worden geïnstal leerd. Negen nieuwe leden nemen de open gevallen en nieuwe plaatsen in. De nieuwe raadsleden zullen zich snel moeten inwerken. Maar de oude raad draagt een gezonde gemeente over aan de nieuwe gemeenteraad. „Ik breng u hartelijk dank voor het door u verrichte en voor de bijzonder goede verstandhouding welke tussen uw leden on derling en als raad met uw voorzitter heeft bestaan. Met groot vertrouwen treed ik het nieuwe college tegemoet en moge, zoals het raads- gebed aangeeft, wijsheid ons steeds gege ven worden en onze werkzaamheden strek ken voor de ware belangen van ons dier baar Heemskerk", aldus burgemeester Nielen. Tot elk van de zeven heren die niet te rugkomen sprak de heer Nielen een woord van waardering en dank. Het gold de heer R. W. A. Muyen (P.v.d.A.), nestor, die 27 jaar geleden zijn intrede deed in de raad en er 22 actieve jaren op heeft zitten, de voorzitter van de K.V.P.-fractie de heer R. Beentjes en de heren H. N. van der Kolk, T. N. Bruin, G. Vendel, A. Zonne veld en wethouder H. J. M. Roozen, allen van de K.V.P. In zijn antwoord wees de heer Muyen er op, dat de wijze waarop burgemeester Nielen de vergaderingen leidde zijn res pect hadden afgedwongen. Voor alle par tijen is er steeds slechts reden tot tevre denheid geweest over het beleid van de voorzitter en een woord van dank was hier zeker op zijn plaats voor de man die zo veel in zo'n betrekkelijk korte tijd voor Heemskerk heeft gedaan. Hij hoopte, dat burgemeester Nielen nog vele, vele jaren voor Heemskerk behouden zou worden en zei, dat hij hiermee bewust doelde op wat de Heemskerkers wensen: een eigen ge meente te mogen behouden. Burgemeester H. Nielen Ook de heer Beentjes, die namens de overigen sprak, gaf uiting van grote waar dering en dankbaarheid voor de wijze waarop de burgemeester zijn zware taak had uitgevoerd. De gemeenteraad van Heemskerk is gis teravond akkoord gegaan met alle voorstel len van B en W., die men in de IJ.C. van 11 en 13 dezer heeft kunnen aantref fen. De gemeenteraad van Heemskerk. Zit tend van links naar rechts: R. Been tjes, wethouder H. J. M. Roozen, wet houder C. J. A. de Ruyter, burge meester H. Nielen, waarnemend se cretaris Heesterbeek, wethouder T. Wentink en R. W. A. Muyen. Staande, van links naar rechts: bode Koopman (reeds 33 jaar bode), T. N. Bruin, G. Vendel, J. H. Duyn, A. Kra mer, waarnemend secretaris Vossel- man Bos, H. N. van der Kolk, A. Zon neveld en P. de Graaf. Het raadslid S. W. van Tuinen is met vakantie en heeft de laatste openbare vergadering dus niet meegemaakt. Hierbij geven wij een beeld van Heems kerk, zoals het er in 1965, van uit de lucht waargenomen, zal uitzien, indien de plannen van het wakkere gemeentebestuur althans de kans zouden krijgen gereali seerd te worden. Rechts beneden ziet men duidelijk de sportvelden en het recreatie gebied rond het slot Assumburg, begrensd door de spoorlijn en de gedachte loop van de Coentunnelweg. Intussen is de bouw van meer dan tweehonderd wonin gen in het uitbreidingsplan Assumburg tot stilstand gekomen. Het werk mag na melijk niet worden voortgezet van Volks huisvesting en Bouwnijverheid, omdat het in strijd zou zijn met het ontwerp-streek- plan. De burgemeester deelde gisteravond desgevraagd mede, dat deze kwestie nog met de minister moet worden „doorge sproken", zodat hij er in dit stadium niet op in zou gaan. Wel wees hij er op, dat het bewuste uitbreidingsplan er eer der was dan het ontwerpstreekplan en dat de vergunning voor de bouw reeds medio vorig jaar was verleend. De fun deringen van de gebouwen zijn reeds ge legd. Geheel boven ziet men voorts ont worpen bospartijen, eveneens als recrea tiegebied bedoeld. Links boven is het zwembad en in het verlengde van de pijl, temidden van de bebouwde kom is de sporthal in aanbouw. Links beneden: de uitbreidingsplannen Oosterwijk en Mee- resteyn. Advertentie Kies een doel en spaar er voor in de gemeente Velsen LAATSTE ZOMERAVONDCONCERT Aan het laatste zomeravondconcert, dat de organist Geert Jurjen Moed dinsdag aanstaande op het orgel van de oude dorps kerk in Wijk aan Zee zal geven, wordt medewerking verleend door het Instru- mentalchor (Posaunenchor) van de Evan gelische Kirchengemeinde Herbede/Ruhr; een ensemble, dat onder leiding staat van Dieter Hermes. De toegang tot het concert, dat ongeveer een uur duurt en om acht uur precies begint, is vrij. Donderdag In IJmuiden werden donderdag 3060 kis ten verse zeevis aangevoerd, waarvan 575 kisten tong en tarbot, 5 griet, 10 tongschar en schartomg, 755 schol, 11 schar, 9 bot, 278 haring, 656 makreel, 285 schelvis, 305 wijting, 145 kabeljauw en gul, 16 poon, 10 diversen. Prijzen, in guldens, per kg: heilbot 4,90, grote tong 5,704,50, grootmiddel tong 4,804,10, kleinmiddel tong 4,403,60. kleine tong I 4,103,40, kleine tong II 3,40 2,70, tarbot I 4,604,50, zalm 74,60. Per 50 kg: grote griet 68, kleine griet 67, tongschar 60, kleine tongschar 50, klein middel schol 4841, kleinmiddel schol I 5541, kleinmiddel schol II 3810, schar 36, bot 10, verse haring 4214,40, makreel 2817,20, grote schelvis 76, kleinmiddel 'schelvis 60, kleine schelvis I 8058, kleine schelvis II 5040, wijting 3723, grote gul 8267, middel gul 7552, kleine gul 39— 28, pieterman 8272, kleine rode poon II 29—16. Per 125 kg: grote kabeljauw 304244. Besommingen in guldens: KW 32 8.080, KW 29 f 10.300, VL 121 f 17.830, IJM 55 6.040, KW 119 1.300, KW 63 1.540, KW 109 760, IJM 64 2.150. In IJmuiden werden vrijdag 4652 kisten verse zeevis aangevoerd waarvan 450 schelvis, 90 radio, 340 wijting, 255 kabel jauw en gul, 110 haring, 340 toters, 1200 makreel, 720 schol, 320 varia, 10 tarbot, 460 stuks stijve kabeljauw, 40.000 kg tong. Besommingen SCH 5 13.200, HD 89 5450, KW 128 3000, KW 73 8400, KW 152 5680, KW 148 1050, KW 189 5960, KW 116 f 4750, KW 145 f 4240, KW 134 3380, KW 10 2250, IJM 65 4930. Haringvangsten: geen. Scheveningen In Scheveningen bedroeg de aanvoer van verse vis vrijdagmorgen 200 kisten wijting, 200 kabeljauw en gul, 1600 haring grof, 450 makreel, 350 schol, 6500 kg tongen, 1500 kantjes zoute haring. Prijzen in guldens per kilogram: grote tong 6,205,20, grm. tong 4,204,70, kim. tong 3,60—3,00, tong I 3,202,70, tong II 2702,20, tarbot 5,204,40, heilbot 5,80— 4,40, zalm 8,00—5,00. Per 50 kilogram: middelschol 70, kim. schol 70, schol I 6040, schol II 42—27, schol III 118, bot 119, ponen 10, schel vis gr. en grm. 5852, kim. schelvis 44— 60, schelvis II 4032, schelvis III 169, gul I 60—43, gul II 42—36, gul III 21—30, haring 4637, makreel 20-9, toters 30 13, vleet 50. Per 125 kilogram: grote wolf 70, grote kabeljauw 144127, middelkabeljauw 132 102, regels grote grote kabeljauw 140108, regels middel kabeljauw 68—50. OP ZEE Donderdagmorgen telde de „Haarlem" 100 kantjes haring uit zijn eerste trek. Na de middag was de middag was de visserij weer over. De makreel en toters hadden toen blijkbaar de haring wegge jaagd. De „Johanna Maria", SCH 101, trok 35 kantjes nadat een goed uurtje was gevist. De VL 131, „Petronela", die vlak naast de „Johanna Maria" vist, borg de tien kantjes uit deze trek. De „Haarlem" gaf donderdagavond 30 kantjes haring op als zijn laatste trek, de „Clara", SCH 162,15 'kantjes. „Onderneming 4 vond dat de dag slecht eindigde, wgnt de laatste trek ging het net kapot. Nadat uit de eerste twee trekken 75 kantjes haring werden geteld kwam de dagvangst niet hoger dan 90 kantjes. De „Onderneming 3" liep omstreeks acht uur vast, het net ging stuk en de vissers verloren daardoor veel tijd. Als dagvangst gaf de schipper 40 kantjes door. De „Golfstroom" KW 4 haalde omstreeks tien uur donderdagavond 4 pakken scheep. Uit het eerste pak kwam nog wat haring. Van half vier donderdagmiddag tot te tien uur 's avonds meldde de KW 3 dat er niet meer dan 8 kantjes haring vol wa ren gekomen. De „Golstroom" kwam don derdag met zijn vistuig verward te raken in het tuig van een Schotse visser, zodat er eerder gehaald moest worden. Voor bei de partijen liep alles goed af. Er was wei nig schade. De „Egmond" IJM 99 haalde 90 man den hoops scheep, er zat echter veel klei ne rommel bij. De GD 79 haalde het net kapot op zonder dat er iets in de kul kuil zat, „Postboy" kon er gisteren wei nig aan doen. Alle makrelen jagers gin gen het wat noordelijker proberen. Ierse Zee Donderdagavond heeft de „Maria The- resia KW 99 een gesprek gehad met de KW 54 „Dirkje". De „Dirkje" ver meldde dat er gisteren voor de mid dag een enkel kantje haring was gevan gen. Omstreeks een uur of vijf gistermid dag werd een trekje gèdaan van 70 kant jes endaarna nog een trek van 10 kant jes, zodat als dagvangst ruim 90 kant jes waren gemaakt. Woensdag waren er 120 kantjes scheep gekomen. De „Ma ria Theresia" vertelde aan de „Dirkje" op zijn vraag, dat er net zoveel zoute haring gemaakt mocht worden als ge maakt kon worden, omdat de aanvoer thans vrij was gegeven. De „Rotterdam" IJM 82, had daarna 70 kantjes op. De „s Gravenhage" stoomde nu de rivier op om zout te halen. Vanmorgen werd zout overgenomen van de „Dirkje". De ver wachtingen waren hooggespannen. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Eemshorg van Rotterdam, ledig voor IJrmiiden: Wymers, Archangel; Lmgestroom, Londen; Atlantic, Par; Sagittaire et Verseau, Grimsby, bijlegger IJmui den; Herm Kiepe, Vasa; Hildegard Doerenkamp, Bremen; Hontestroom, Hull; Tubo, Par; Fidentia, Huil, ledig binnenhaven IJmuiden, Swallow, Par, klei voor papierfabriek Velsen; Stella Stroner, Ventspils; Daphins, Hamburg; Anholt, Kingslynn; Alphacca, Goa, erts voor Hoogovens; Reggeborg, Grouw, ledig Haringhaven IJmuiden; Bore 8, Shoreham; Wexford. Londen, ledig naar Zaan dam; Cote de Grace, Bayonne, erts lossen Bin nenhaven IJmuiden; Ubbergen, Klaipeda; Daho- meykust, Hamburg; Hohemhorn, Klaipeda: Liber - tas, Hamburg; Hawkwood, Newcastle; Waver- stroom, Plymouth. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Eemstroom van Grangemouth; Areas, Rotterdam; Hilde Arens, Londen, bijlegger IJmuiden; Indus, Rot terdam; Jorn Witt, Rotterdam, ledig Binnenhaven IJmuiden; Illstein, Antwerpen; Vechtborg. Delf zijl, ledig Haringhaven IJmuiden; Kastanjesingel, Swinemünde, kalk lossen Haringhaven IJmuiden; Antje, Newcastle; Alacrity, Colchester. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Toften naar Gent; Gratia, Rotterdam, ledig van Zwolle; Zaanstroom, Dagenham; Teun, Londen; Zeevaart, Londen; Majorca, Kirkaldi, bijlegger IJmuiden; Stad Den Haag, Norfolk, ledig van Hoogovens: Aldor Ingebritsen, Antwerpen; Bobrix, Ipswich; Bloemgracht, Rotterdam; Swift, Harlingen; Ma- thilde. Rotterdam; Martha Ahrens. Rotterdam; Vanguard, Grimsby! Nero, Le Havre; Eemsborg, Skutskaer, zout van IJmuiden; Athel Sultan. Liverpool; Hathor, Rotterdam. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Pallas naar Rotterdam; Guarice, La Guaira; Arenberg Vito- ria; Sophie C, U.S.A.; Arthemis, Port of Spain. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan).

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 6