Wegennet in Velsen wordt steeds uitgebreider en beter VELO Hij hield waterstand op peil GEVONDEN „Wij willen het geld" GOUDEN ECHTPAAR Sport in de IJmond SLIJTERIJ SWIER Vier maanden voor chef huisvesting, die douceurtjes aannam Medische verzorging tijdens het weekeinde Zakkenrolster opereert op Beverwijkse markt Moderne suwide slaapkamer VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1962 UIT en tóch THUIS I 100®/. SERVICE CONSTANT verlovingsringen Uitspraken rechtbank Franse seismografische schepen in IJmuiden WONINGINR. A. J. BRASSER Butaangasfles in brand Voetbal Atletiek WASMACHINES LOENDERSLOOT Voor uw wijnen en gedistilleerd uw gezelligheidsleverancier P Wfflf i Nadat reeds geruime tijd de aannemers firma P. Vermeer uit Heemstede was be gonnen met de aanleg van de noordelijke randweg van Velsen-Noord langs de buurt schap De Gilden en aansluitend in de na bije toekomst op de Beeckzanglaan, is donderdag een begin gemaakt met het doortrekken van deze weg naar de Wen ckebachstraat, richting Hoogovens. De kruising van de Wenckebachstraat met de Grote Hout of Koningsweg, die ook al weer sedert het onttrekken aan het ver keer van de Oude Bosweg geruime tijd geleden aan belangrijkheid had ingeboet, is nu voor een groot deel opgebroken, zo wel op de Wenckebachstraat tot op ruim honderd meter als op de Koningsweg. Bij de Rooswijkerlaan van de richting Bever wijk af is thans een bord geplaatst met verboden inrit voor auto's en motoren, waarbij ruimte is gelaten voor fietsers en bromfietsberijders. Dezen kunnen nu via een hulpweg op de hoek van de Wencke bachstraat en de Koningweg eerstgenoem de straat bereiken en op deze wijze het bestaande fietspad volgen. Van de andere zijde, van de spoorwegovergang en de Ko ningsweg af, moeten fietsers en brommers tijdelijk de autoverkeersweg volgen naar het bestaande fietspad op de Wenckebach straat. De noordelijke randweg krijgt ter plaatse een verbreding, die aansluit op een zelfde verbreding bij het kruispunt Wenckebachstraat - Koningsweg. Hierdoor zullen één of meer lichtmasten moeten worden verplaatst. Voorts zal ook de ANWB-paddestoel-wegwijzer, die wegens het afsluiten van de Bosweg niet meer aan zijn doel beantwoordde, een andere plaats dienen te krijgen en wellicht geheel verdwijnen om plaats te maken voor een gebruikelijk richtingbord van de ANWB, als hiervan nog sprake behoeft te zijn, aangezien ook al enige jaren lang ten be hoeve van het uitbreidingsplan Noord spra ke is van het opheffen van het gedeelte Grote Hout of Koningsweg tussen de Roos wijkerlaan en de Wenckebachstraat. Duinviietstraat Het aanleggen van de nieuwe pontweg ten westen van de papierfabriek van Van Gelder Zonen tussen de Duinviietstraat en de plaats van de vroegere spoorbrug vergt ook reeds zijn eisen. Enige jaren geleden zijn door het PEN verschillende dikke ka bels gelegd ter hoogte van het eind van de Duinviietstraat en de uitmonding in het terrein van de papierfabriek nabij de voormalige halte van de spoorwegen „Hoogovens". Het fraaie plantsoen, dat de Noorder Hervormde kerk aan de Dijckmansstraat omzoomt, is thans geofferd door het gra ven van diepe sleuven teneinde de des tijds gelegde kabels opnieuw om te leggen, waardoor de Grote Hout of Koningsweg ter plaatse ten dele is afgesloten en het verkeer is omgeleid. Van het mooie plantsoen is nu nog maar weinig meer over en het gaat er met het AdvertentU Het PHILIPS TELEVISIE loellln iTtaden Ook voor bei ■nertmètete cportnleaw* PHILIPS-DEALER Trompstraat 68 - Telefoon SIM doortrekken van de Duinviietstraat naar de nieuwe pontweg naar uitzien, dat het be treffende gedeelte van dit plantsoen, dat overigens al was aangelegd met de we tenschap het eens voor wegverruiming no dig te hebben zal gaan verdwijnen. Boven dien komt het ons voor, dat van het gras gazon voor de nog bestaande spoorwonin- gen aan de Duinviietstraat ook een flink deel geofferd moet worden om de nieuwe pontweg in rechte lijn met deze straat te kunnen verbinden. De eertijds bestaande betonnen schutting van de papierfabriek is op deze plaats al enige tijd eerder af gebroken. Al met al wordt er dus wel hard gewerkt aan de wegen in Velsen- Noord, die wellicht in afzienbare tijd weer een nieuw aspect aan de tekening van dit gemeentedeel zullen geven. Advertentie ALLE MODELLEN LANGE NIEUW8TRAAT 413 - TEI.EF. S3Z1 De Haarlemse rechtbank heeft gistermor gen een 44-jarige inwoner van Zaandam veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden met aftrek, omdat hij als chef van het gemeentelijke huisvestingsbu reau in zijn woonplaats douceurtjes had geaccepteerd voor zijn bemiddeling bij het verlenen van woonvergunningen ten be hoeve van personeel van een scheepswerf in Zaandam. Aangezien de Zaandammer reeds ruim vijf maanden in voorarrest had doorgebracht werd hij op vrije voeten ge steld. De officier van Justitie had twee weken geleden een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek tegen hem ge ëist. De voormalige chef van het huisves tingsbureau werd tevens veroordeeld tot terugbetaling van het bedrag van 1600, dat hij aan douceurtjes had ontvangen. Een 46-jarige directeur van de scheeps werf, aan wie ten laste was gelegd, dat hij de chef van het huisvestingsbureau 300 had gegeven met de bedoeling hem te be wegen het huisvestingsprobleem van een der personeelsleden bij voorrang te rege len, werd vrijgesproken. De officier van Justitie had tegen hem zes weken gevange nisstraf geëist. IJMUIDEN Artsen: H. Paleari, Pegassusstraat 26, tel. 8085 en R J. Hauer, Genestetlaan 4, Driehuis, tel. 4203. Apotheek: Apotheek Pleyler, Planeten- weg 52. Wijkverpleging: zuster M. van der Meu- lenvan Gelder, Kanaaldijk 229 en zuster C. E. Th. Man, IJsselstraat 23, tel. 8028 (IJmuiden, IJmuiden-Oost); zuster A. de Ruyter, Hagelingerweg 175, Santpoort, tel. 025606054 (IJmuiden- Oost, Driehuis); zuster C. Hagen, Hof- geesterweg 2, Santpoort tel. 02560—7283 (Santpoort-Zuid Santpoort-Noord); zus- Reeds vier keer heeft een zakkenrolster met succes geopereerd op de Beverwijkse weekmarkt. De buit varieerde van vijf tot 26 gulden. De slachtoffers waren allen dames die hun beursje of in hun handtasje of in hun boodschappentas hadden gebor gen. Men weet, dat men te doen heeft met een vrouw, maar elk nader signa lement ontbreekt. Dames die de markt bezoeken doen ver standig steeds oplettend te blijven want de ze opererende zakkenrolster verstaat haar vak goed. Zij ziet kans in een flits en onopgemerkt ritsluitingen te openen en spe ciaal zijvakjes van de boodschappentas bliksemsnel te ledigen. De mogelijkheid bestaat dat zij haar ope ratieterrein zal uitbreiden zodat ook elders uitkijken de boodschap is. Gistermorgen kwamen in de vissershaven in IJmuiden twee Franse seismografische vaartuigen binnen. De schepen meerden af aan de bunker aan de haringhaven. Deze schepen doen, in opdracht van ver schillende oliemaatschappijen, opmetin gen op de Noordzee. Wanneer de wind kracht groter wordt dan vier kunnen zij niet werken. Advertentie ledikant met aangeb. nachtkastjes, f -joa 7c tafel en 2 stoelen KONINGSPLEIN 8 - TELEFOON 4540 Door terugslag van de vlam vloog gister morgen op het terrein van H. Zwart's Ma chinefabriek in IJmuiden een butaangas cilinder in brand. De Velsense brandweer rukte uit met een nevel- en een lagedruk- motorspuit en slaagde er in de brand spoe dig te blussen. De r.k.-sportvereniging Velsen organi seert zaterdag ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan een aspirantentoer nooi dat om twee uur zal beginnen. Deelnemende ploegen zijn Velsen a en b, Stormvogels a en b, Beverwijk a en b, VSV a en b. Zondag wordt er een juniorentoernooi gehouden, dat om half een met een vlaggenparade wordt geopend. Deelnemende ploegen zijn de a-teams van Velsen, Beverwijk, Kennemers, VSV en Stormvogels. Alvorens de competitie een aanvang neemt zal ADO uit Heemskerk nog een aantal oefenwedstrijden spelen. Op 19 augustus speelt ADO thuis een wedstrijd tegen een Haarlemse combinatie. Een week later speelt men in Nieuwer Amstel. Het oefenprogramma wordt be sloten op 2 september tegen TYBB. De twee eerste elftallen van de S.V. Beverwijk gaan zondag naar Aalsmeer om daar oefenwedstrijden te spelen tegen Aalsmeer 1 en 2. Wandelsport Door de wandelsportvereniging „IJ- mondvogels" wordt opnieuw de jaar lijkse „Tunneltocht" voorbereid, die zater dag 8 en zondag 9 september zal worden gehouden. De af te leggen afstanden zijn voor deelnemers van acht tot en met twaalf jaar bepaald op tien kilometer; voor hen van dertien jaar en ouder zijn deze respectievelijk vijftien of twintig ki lometer. De starttijden voor zaterdag zijn tussen half twee en half drie; voor zon dag tussen half elf en één uur. Voor de wandelaars, die de „Tunnel- tocht" volbrengen, zijn fraaie medailles beschikbaar gesteld. Daarnaast hebben groepen, die uit elf personen bestaan, recht op één groepsprijs per vereniging. Als startlokaal is aangewezen gebouw ,,'t Centrum", aan de Koningstraat in Bever wijk. Men kan zich voor deze tocht tot en met zaterdag 1 september opgeven, bij één der volgende adressen: J. Kiers, Die- penbrockstraat 126, Heemskerk; H. Blauw- broek. Maarten van Heemskerkstraat 181, Heemskerk; mevrouw Tjerkstra, Eiken straat 22. Beverwijk en mevrouw Gorter, Schulpweg 23, Velsen-Noord, telefoon 02510-6525. A.s. maandag 19 augustus zal het ge meentelijk sportpark „Adrichem" het strijd perk zijn, waar enkele honderden jeugdige atleten uit alle streken van ons land, hun krachten zullen meten. Maar liefst 500 inschrijvingen ontving de wedstrijdorgani satie, die ditmaal in handen is van de Velsense atletiekvereniging „Suomi", in samenwerking met de afdeling „Kenne- merland" van de KNAU. Vele nummers beloven een interessante strijd te zullen tonen. Zo zal bijvoorbeeld de Suomi-atlete Ilja Lama trachten haar eigen Nederlands record op het nummer 600 m meisjes A te verscherpen. Ted Blok eveneens van Suomi, probeert het nog maals op de 800 m. Onlangs, tijdens de Nederlandse kampioenschappen te Am sterdam, bracht hij zijn persoonlijk record op 1 minuut 53.7 sec. Hiermee is hij de beste junior van Nederland op dit nummer. Verder zullen we maandag aan het werk zien de kogelstootster Gerritsen van ADA uit Amsterdam (12 meter), de vèrspringer De Winter van AAC eveneens uit Amster dam, die in staat is 7 meter te springen, Fred van Herpen van GVAV-Rapiditas uit Groningen komt hierheen voor het nummer 200 m (2e op de Nederlandse Jeugdranglijst) en Piet Beelen van De Spartaan start op zijn favoriete nummer de 3000 m. waarop hij tot de sterksten be hoort. Van de zijde van de organiserende ver eniging Suomi komen aan start, behalve Ilja Laman en Ted Blok, o.a. Gré Oorthuis goed voor 1.45 m hoog Kees v. d. Oord, die zal starten op het nummer 1500 m jongens B, en Rob Sligting gaat trachten zijn clubrecord op de 600 m jongens C scherper te stellen. Aan het slot van de middag zullen er een viertal estafettes worden verlopen, waarvan ongetwijfeld de 4 x 300 m voor jongens A/B spectaculair zal zijn. ter R. Floor, Doodweg 53, Velsen-Noord (Velsen-Zuid, Velsen-Noord). Verloskundigen: Mej. J. Winter Evert- senstraat 3, tel. 5259; mevr. M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5253; mej. E. W. Engelhardt Moerbergplantsoen 143, tel. 7949. SANTPOORT Arts: J. J Hekman, Hoofdstraat 236, Santpoort-Dorp, tel. 8510. Apotheek: Santpoortse Apotheek Bloe- mendaalsestraatweg 145, Santpoort-Zuid, tel. 8249. VELSEN (N.)—BEVERWIJK Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagmorgen 9 uur: F. J. G. Swaab Kuenenplein 48, tel. 4169; Van zondag morgen tot 's avonds 12 uur: J. Zijlmans, v. d. Hoopstraat 187, tel. 5666. VELSEN (N)—BEVERWIJK EN HEEMSKERK Apotheken: De zondags- en nachtdien sten worden waargenomen door apotheek Huisman, Wijkerstraatweg 164, Velsen Noord, tel. 025103883; Apotheek Linn, Maerelaan 48, Heemskerk tel. 02512 2490. HEEMSKERK—UITGEEST Arts: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagavond 12 uur: J. J. van Monsjou, Rijksstraatweg 16, Heemskerk, tel. 02512- 2240. Tandartsendienst Velsen-Beverwijk en Heemskerk: B. H. Smeenk, Middendui- nerweg 10, Santpoort; uitsluitend voor spoedgevallen zaterdag en zondag'van 17 tot 17.30 uur. Kraam- en wijkverpleging Witte Kruis Beverwijk en Heemskerk. Wijkverple ging: Zuster C. de Ruyter, Laah van Kanaan 107, tel 4409. Kraamverzorging: zuster Van Stegeren, Laan van Kanaan 107, Beverwijk, tel. 4409. Advertentie Miele. AEG. Edy Bico. Siwa. Velo. DRU Erres. Electrolux Sema. Principal reeds vanaf 129.50 met tijdklok Gemakkelijke betaling en 100service LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN: G. Meijer-Leurink, z., Dol fijnstraat 298, IJmuiden; E. M. Kooter- Reus, d., Burgemeester Rambonnetlaan 42, IJmuiden; A. C. Waasdorp-Wilmink, d., Lorentzstraat 94, IJmuiden-Oost; E. Hed- des-Snueverink, d., Meerweidenlaan 22 rd., Velsen-Noord; A. C. M. van der Heijden- Timmer, d., Lierstraat 63, IJmuiden; N. Creemers-van Leeuwen, d., Pegasusstraat 53, IJmuiden; P. A. M. Leenders-Molenaar, z., Schulpweg 102, Velsen-Noord; S. van Toor-Vleeschhouwer, d., Arubastraat 5, Santpoort; A. M. Zwart-Ros, d., Linnaeus- straat 91, IJmuiden. ONDERTROUWD: J. Koopen, Ceder- straat 13, IJmuiden-Oost en E. M. Mun- nik, Cederstraat 13, IJmuiden-Oost; G. De- riu, a/b. Arosa Sun, IJmuiden en W. van der Smissen, Scheldestraat 188, IJmuiden; A. P. W. Beuving, Vliegbasis Soesterberg, Zeist en N. J. Brandsen, Dennenstraat 5, IJmuiden-Oost, t.a. Frisialaan 31, Harder wijk; B. van der Nulft, Oosterduinweg 21, IJmuiden-Oost en A. K. Roose, de Noo- straat 154, IJmuiden-Oost, t.a. Van Lin- schotenstraat 6, IJmuiden; F. J. G. van Schagen, Planetenweg 153, IJmuiden en J. Pronk, Warmenhovenstraat 93, IJmuiden; D. van der Plas, van Leeuwenstraat 60, IJmuiden en G. C. van der Zwan, Hom- burgstraat 18 rd., IJmuiden; H. Fuchs, Slachthuisstraat 66 rd., Haarlem en E. C. de Vilder, Velserduinweg 173, IJmuiden- Oost, t.a. Kampervest 15 a rd., Haarlem; J. de Vries, Planetenweg 336, IJmuiden en E. Wittkopp. Planetenweg 336, IJmuiden; L. G. P. Klaver, Groeneweg 63, IJmuiden- Oost en C. J. Dekker, de Lethstraat 2 a, Velsen-Noord, t.a. Casembrootstraat 56, IJmuiden-Oost. Advertentie LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEFOON 7281 Bezorgen door de gehele gemeente. Aan de noordzijde begrensd door het Noordzeekanaal en ringsloot, aan de oostzijde door het zijkanaal B, aan de v/estkant door de Santpoortse Hoofdstraat en in het zuiden tenslotte door de Westlaan en Spaarndam ligt de polder Velserbroek. Op het met slo ten doorkruiste land grazen ieder voorjaar en elke zomer zo ongeveer 1000 stuks vee. Het grasland mag ook wan neer het dagen achtereen niet regent niet verdorren het vee moet in tijden van droogte kunnen drinken. En wanneer het hemelwater met bakken neerplenst moet de overvloed aan water worden weggemalen. Een juiste wa terstand in de sloten is in het belang van het vee, van de boeren, die hun dieren in de v/eilanden laten grazen, en van de niet-boeren die van de melk, boter, kaas en het vlees moeten leven. De man die bijna 42 laar lang heeft gezorgd voor het juiste wa terpeil in de Velserbroek- polder heet Cees Willemse en wordt door iedereen die hem wat beter kent „Ome Kees" genoemd. En wie een gesprek aan knoopt met de heer Willem- se begrijpt waarom hij „ome Kees" genoemd moest wor den. Maar laten we bij het begin beginnen en teruggaan raar de tijd dat ome Kees, ongehuwd, het was in het jaar 1920, als hulpmachinist in dienst treedt bij het pol dergemaal „De Velserbroek". Het water werd in die tijd nog met de hulp van een lo- komobiel, een rijdende stoom machine die door middel van een drijfriem de pompen in beweging bracht, uit en in de polder gemalen. Drie jaar later neemt Wil lemse het werk volledig over. Hij trouwt. In Spaarndam. Om twee uur 's nachts ver trekken de laatste bruilofts gasten. Een uur later staat de nieuwbakken echtgenoot weer in het poldergemaal. Het werk moet doorgaan. En 38 jaar lang woont ome Kees met zijn vrouw, de ganzen, zwanen, pauwen, honden en katten in de dienstwoning in de polder. Het dichtstbijzijn de.. hiys, Ugt op een afstand, van anderhalve kilometer Rondom gras, rietvelden en lïTêr en daar wat bomen en struiken. Geen elektriciteit die eerste jaren, geen water leiding, ook nu nog niet. Bij petroleumlicht brengt het echtpaar Willems lezend de Jange winteravonden door, blij wanneer er eens iemand op bezoek komt. Bijna dage- lijkt maakt het de fietstocht naar Spaarndam, ook wan neer het giet van de regen. Een manier van leven die de tegenwoordige mens mis schien zenuwziek zou ma ken. Natuurlijk is er het routinewerk aan het gemaal. Want het valt niet mee het waterpeil in de polder op de juiste hoogte te houden. De Velserpolder is een moeilijke polder. En de boeren die er hun vee hebben zijn ook niet de gemakkelijkste. Staat voor de een het water wat te laag dan is er soms een ander die vindt dat het best wat kon zakken. Ome Kees doet zijn best en pompt. Het is trouwens voor een leek te begrijpen dat het water in een polder met een niveauverschil van 60 a 70 centimeter niet overal op ge lijke hoogte kan staan. Na de lokomobiel komt er in het polderhuis de Appin- gedammer Bronsmotor te staan. Deze kan 3000 kubieke meter water per minuut ver werken. Van 4 tot en met 10 augus tus werden in Velsen de vol gende voorwerpen gevonden: babymuts, schakelarmband kinderportemonneee met in houd, ring met steentje, mo torhandschoen, autoped, rij - v/ielzijtas, tas met inhoud tas inhoudende gereedschap oude damesportemonnee met inhoud, 1 paar badslippers kinderportefeuille met in houd, rozenkrans, rijwielslot- sleutel, herenrijwiel, zwarte hoge zijden hoed, etui met sleutels, pop, colbertjasje kinderautootje met spaak- wielen, kinderfiets, handtasje met inhoud, trui, kindervest. polshorloge, driewielig kin derfietsje, wit kinderschoen tje, ring met sleutels, hon- denriem, kinderschepje handdoeken, washandjes en een zakdoek, bruine hond, regenjas, 1 paar nylons en 1 paar kindersokjes en een duimstok. Inlichtingen over deze voorwerpen kan men dage lijks krijgen bij het hoofd bureau van politie in IJmui- den-Oost. De daar gedepo neerde voorwerpen kan men iedere dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur afhalen. msm m SwRtoWw vjaHP I En dan breekt de oorlog uit en verschijnen de Duitsers. Tegen de gewapende over macht kunnen ome Kees en zijn vrouw niets uitrichten en met tranen in de ogen ziet de machinist hoe de vij and de sluizen opendraait. Het water stroomt de polder binnen en het land komt, na dat ook via de IJmuidense sluizen het zeewater al land inwaarts is gestroomd, onder een halve meter zout water De inwoners van Gary 170.000 hebben een paar dagen plezier gehad van de bankoverval in Broadway. De kranten brachten uitvoe rige verslagen over deze „holdup" op vrijdagmiddag juist voor het sluitingsuur van de Gary Trust and Sa vings Bank. Deze bank heeft totaal vier maal in de laat ste anderhalf jaar te lijden gehad van bankovervallen De man in de straat is er al min of meer aan gewend. Hoort hij van een „holdup" dan weet hij al waar die in zijn stad heeft plaats ge- badaldus de Heems- berkse journalist R. Haak in zijn reisbrief uit Amerika. In de morgen van de bank overval had een politiefunc tionaris oud-burgemeester Swardt (onder wiens vierja rig bewind het ruime en fraaie politiebureau tot stand was gekomen) en mij een statistiekje ter inzage gege ven, waarin het bedrag stond dat vorig jaar uit eerder ge noemde bank was geroofd: 90.000 dollar. De vriendelijke politieman vertelde mij voorts dat bijna het hele be drag was teruggevonden. De heren hadden slechts voor 27 dollar aan consumpties kun nen opmaken. „Want wij hebben ze meestal gauw te pakken" aldus de politie functionaris. Ik dacht aan deze woorden toen ik vernam dat de poli tie de twee mannen, die vrij dagmiddag de bank zonder masker of wat voor vermom ming ook waren binnenge drongen, reeds diezelfde avond in de kraag had gevat. Zij hadden ruim 15.000 dollar buitgemaakt en ook deze keer hadden de heren onvol doende tijd gehad om de pot te verteren. Vijf minuten voor drie stapten de 26-jarige Craig Martin en de 40-jarige Way ne Johnson de bank binnen, ne directeur en de vier bank bedienden moesten de han den in de hoogte steken on der bedreiging van revol vers. „We willen het geld", zeiden de mannen en ledig- cien de vier kassa's. Terwijl ze daarmee bezig waren kwam een vrouwelijke klant de bank binnen. Ook zij moest in de loop van een re volver kijken. Haar kinderen wachtten buiten in de auto, volkomen onkundig van het geen zich in het bankgebouw afspeelde. Een andere klant kwam iets later binnen en wachtte hetzelfde lot. Een bankbediende maakte de heren erop attent dat elke bankoverval wordt gefilmd Fen bordje vermeldde de tekst „Cameras Will Film Any Holdup". Maar de over vallers deden alsof zij het bordje niet zagen en gingen onverstoorbaar verder met het verzamelen der bankbil jetten. Intussen zag een an dere bankbediende kans de camera's in werking te stel len. Zo werd de gehele over val op 16 mm film vastgelegd. De heren zetten bij het weg gaan zonnebrillen op en spoedden zich naar een ge reedstaande auto. 's Avonds arresteerde de politie van Chicago de twee mannen. Ze bleken goede be kenden van de politie te zijn, daar zij bij vier bankoverval len in dit gebied betrokken v-aren geweest. De politie verklaarde dat niet de film tot hun arrestatie had geleid, maar het eigen routine speurwerk. De bankdirecteur zei echter dat de overvallers duidelijk konden worden herkend op de film. De directeur had de came ra's kortgeleden laten aan brengen in zijn bank, aange zien vier overvallen binnen anderhalf jaar hem te gortig werden. Inmiddels treurt Gary, omdat het de politie van Chicago is geweest die de twee overvallers heeft gegre pen. Nu gaat de berechting aan de neus van Gary voor bij. te staan. Er wordt een door gang gemaakt onder de Sla perdijk en ook in de omge ving van Haarlem rijst het water. Er wonen in de oorlogs jaren vele Duitsers op het gemaal. Ome Kees steekt geen hand uit om ze te hel pen. „Niet dat de oorlog daardoor korter geduurd zal hebben", zegt hij nu. Na de oorlog keert langzamerhand net gewone leven terug. De ruilverkaveling betekent een belangrijke verbetering want hierdoor kunnen de boeren gemakkelijker hun sloten schoonhouden. De verbinding met Spaarndam is nu veel beter geworden. Er komt elektriciteit. In het voorjaar haalt Willemse de polderlas- len op. Hij loopt met de wa terschout door de weilanden om te controleren of de boe ren hun sloten wel schoon houden. Hij tuiniert en maakt met zijn vrouw zeiltochten in de vergrote BM. De paling die in de poldersloten huist komt zo nu en dan terecht in de door ome Kees uitge zette fuiken. Zaterdags zijn er de vissers en de zeilers die zorgen voor wat afwis seling. Er zijn veel belang stellenden wanneer Cees Willemse een koninklijke onderscheiding krijgt En zo nadert de dag waar op ome Kees met pensioen zal gaan. Ongeveer een jaar geleden verhuisde het echt paar naar het huis „De Peil schaal" aan de Hagelinger weg. Binnenkort zal Rijksweg nummer zes het polderland in tweeën delen. Dan zal er een jonge machinist bij het poldergemaal wonen, een die ome Kees zelf heeft uitgeko zen. Cees Willemse is er niet rouwig om dat hij plaats moet maken voor de jonge ren. „Want nieuwe bezems vegen schoon", zegt hij. Op dezelfde dag neemt de twee lingbroer van ome Kees af scheid van de PTT in Haar lem, waarbij hij 44 jaar werkzaam is geweest. „Wij zijn dus geen weglopertjes". z.egt ome Kees. Toen wij het echtpaar E. de BieH. de BieBierman wilden spreken in verband met zijn gouden huwelijks feest, troffen we meneer en mevrouw aan in een druk bevolkte huiskamer in het pand Eikenstraat 13, IJmui- den-Oost. Zij zaten er te midden van kroost en klein- kroost, althans een zeer klein gedeelte daarvan. Het nuwelijk van de heer en me vrouw De Bie werd namelijk gezegend met twaalf kinde ren, negen zoons en drie dochters. Hoeveel kleinkin deren? vroegen we. „Zijn het er geen vijftig, opa", vroeg mevrouw De Bie aan haar echtgenoot. „Nu niet over drijven", zij een van de aan wezige dochters. „Het zijn er hoogstens een stuk of zeven enveertig". Daar hielden we het dan maar op. Overigens zijn er ook nog vier achter kleinkinderen. Beide echtelieden zijn ge boren Velsenaren. De heer De Bie aanschouwde -eenen zeventig jaar geleden het le venslicht in de Koekoek (Velseroord), mevrouw De Bie deed dat negenenzestig jaar geleden in Santpoort. Ze leerden elkaar kennen toen een zuster van mevrouw naast meneer kwam te wo nen. De heer De Bie was in die tijd werkzaam bij de „Zand- leverantie", later' de Ballast. Hij bleef er dertien jaar. Daarna deed hij acht jaar lang los werk. In 1929 trad hij in dienst van de firma Bleeker. In de crisistijd, ze ventien en een half jaar la- ler, stond hij weer op straat. Twee jaar trok hij daarop met zijn jongens op. In 1938 kreeg hij werk bij Van Leer, naderhand Hoogovens, tot de pensioengerechtigde leeftijd Thans heeft hij de hele dag zijn handen vol aan zijn kip pen en konijnen. „Je moet :n de weer blijven, anders ga je er onderdoor", meent hij. Het echtpaar De Bie geniet een goede gezondheid. Het feest wordt op 8 september, elf dagen na de eigenlijke dag, gevierd in zaal Du Com merce aan het Marktplein. Aanvang 18 uur.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 7