V.S. verbaasd over Soekarno's uitleg van zelfbeschikking Indiening van schadeclaims op Indonesië HET WEER „Staakt het vuren nu van kracht op Nieuw-Guinea Oorzaak van de „Plantaziekte" staat nog steeds niet vast KIJK V.S.V.-R.C.H. Washington zwijgt over minister Lunsuitlatingen inzake de houding van Amerika Gewonde militair tijdens operatie overleden Rusland lanceert Kosmos VHF' Vluchteling lag 3 kwartier gewond tegen de muur Generaal Rikhyemilitair adviseur van Oe Thant zal toezicht houden Onderzoek wordt voortgezet Soekarno's rede moet fout zijn geciteerd Geneesmiddelenwet zeer urgent door „Softenon-baby's éeè MORRIS 'éeforeijou êmj! PEUGEOT - SKODA 47e JAARGANG NUMMER 241 ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1962 In de krant van heden: Het woord is aan Droog Aan het strand: In onze ETALAGE WIJK A ZEEËRWEG 4 complete keukens hang- en legkasten ZIE DE PRIJZEN Zaanlandsche Houthandel „Verkeerde won HEDENMIDDAG 6 UUR REGEN- EN TWEEDJASSEN Van Roijen: Kam er co m missie N.V. GARAGE VERBEEK COIFFURES DE VRIES Rode Terlenka Herenpantalons KENNEMERLAAN 55 PAVILJOEN „DE UITKIJK" Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 et Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. leur. Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije De eerst^37 evacué's uit Nieuw-Gui- nea zijn in de Willem, de Zwijgerkazer ne in Wezep aangekomen. Overste K. Timmerman die met zijn ondergeschik ten de verzorging van deze mensen op zich neemt, was dadelijk bereid de ontheemde kinderen op hun gemak te stellen. Den Haag Gisteravond heeft de le- gervoorlichtingsdienst meegedeeld dat de 23-jarige tijdelijke reserve-tweede luite nant C. H. L. M. Moreu uit Eibergen in Nieuw-Guinea in een ziekenhuis in Kaima- na tijdens een operatie is overleden. Gis teren werd bericht dat hij tijdens een vuurgevecht nabij de kampong Soem in de omgeving van Fakfak was gewond. (Van onze correspondent) WASHINGTON - Soekarno's uit legging van het recht op zelfbeschik king van de Papoea's, namelijk dat dit een interne zelfbeschikking zou zijn, heeft in de Amerikaanse hoofd stad verbazing gewekt. Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken onthoudt zich echter van officieel commentaar. Het meent om begrijpelijke redenen dat het kennelijk te vroeg is om Soekarno's verklaringen te beoor delen. Sommigen zijn voorshands ge neigd deze niet al te ernstig op te vatten, totdat Soekarno's ware bedoelingen wer kelijk blijken. Men mag uit de uitlatin gen van sommige zegslieden veilig af leiden, dat zij zowel de verklaringen van Soekarno als die van minister Luns wensen te zien als vooral voor binnen lands gebruik bestemd. Diplomatieke waarnemers bij de Ver enigde Naties leggen er vooral de nadruk op dat de tekst van het akkoord duidelijk genoeg is en dat het de bedoeling is dat het zelfbeschikkingsrecht volgens geest en letter van het Handvest der Verenigde Na ties wordt toegepast. Sommigen achten het niet uitgesloten dat Soekarno zich op de Indonesische onafhankelijkheidsdag heeft laten verleiden de nadruk te leggen op de onherroepelijkheid van de over dracht en de inlijving van West-Nieuw- Guinea bij Indonesië. De Nederlandse ambassadeur, dr. J. H. van Roijen, was eveneens verwonderd over de interpretatie van Soekarno. Hij meende dat deze nauwelijks ernstig geno men kon worden. Zijns inziens wist ieder een die bij de onderhandelingen in New York was betrokken, dat het volledige zelfbeschikkingsrecht voor volk en gebied van Nieuw-Guinea is bedoeld. Voor de interpretatie en de toepassing van het zelfbeschikkingsrecht zijn uiter aard de Verenigde Naties verantwoorde lijk. Of de invloed van de Verenigde Na ties nu of later voldoende zal zijn om tegen eventuele onwil van de Indonesiërs op te treden, is een andere vraag. De tekst van het akkoord spreekt van zelfbe schikkingsrecht voor de inwoners, maar uiteraard bedoelt men daarmede niet in dividuele Papoea's, maar de volkseenheid Dat is de gebruikelijke interpretatie van zelfbeschikking. Individuele Papoea's kun nen, als zij dat willen, altijd verhuizen naar een ander land. Daarvoor is geen internationaal akkoord over zelfbeschik king nodig. Deze zaak zal zonder twijfel in de V.N.-assemblee in september bij de behandeling van de gemeenschappelijke Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 5 Beeldverhalen 2, 9 Buitenlands nieuws3 Op de Praatstoel 3 Horen en Zien 4 Kunst 4 Taal-laria 5 In de Vishal en op zee 7 Uit stad en omgeving7 Kerkdiensten 7 '7ilms Topsy 3 Feuilleton 9 Scheepsberichten 10 Beurs 10 Economisch Nieuws10 Effecten en Geldmarkt 10 Erbij H-14 Sport 15 Luidsprekers 3 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's waarin opgenomen „Erbif Verwacht wordt dat binnenkort van de partementale zijde een oproep zal uitgaan aan bedrijven en particulieren tot indie ning van hun schadeclaims op Indonesië bij het bureau, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken hiertoe heeft ingesteld. De richtlijnen voor het opstellen van de ze claims door maatschappijen welker be zittingen in Indonesië zijn genationaliseerd, zijn door de regering onlangs goedgekeurd. Het ziet er naar uit dat de indiening van de claims niet lang zal behoeven te duren, omdat men zich bij het bedrijfs leven al geruime tijd met het opstellen van de individuele claims heeft bezigge houden. Het bureau zal de totale financiële claim op Indonesië, als gevolg van de door In donesië genomen maatregelen ten aanzien van Nederlandse eigendommen, registre ren en controleren. Bij een mogelijke her vatting van de diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en Indonesië wil men hiermee gereed zijn: aldus het Financieel Dagblad. SS MOSKOU (Tass en AP) Terwijl zich vanmorgen op het Rode Plein in Moskou duizenden mensen begonnen te verdringen om de triomfantelijke terugkeer naar Mos kou van de ruimtevaarders Nikolajev en Popovitsj gade te slaan, maakte het pers bureau Tass bekend, dat de Sovjet-Unie vanmorgen opnieuw een (onbemande) aard- satelliet heeft gelanceerd en in een baan om de aarde heeft gebracht. Het is de „Kosmos VIII", die is uitgerust met ap paratuur voor onderzoek van de ruimte. De omlooptijd bedraagt iets minder dan 93 minuten; de baan ligt tussen 604 en 256 kilometer van de aarde. De twee ruimtevaarders kwamen van morgen per vliegtuig van de stad aan de Wolga, waar zij sinds hun landing in ob servatie zijn gehouden, naar Moskou. Op het vliegveld werden zij omhel' door pre mier Kroesjtsjev, president Breznjev en de minister van Defensie Malinovsky. Daarna trok het gezelschap in triomftocht naar het Rode Plein, waar de kosmonauten en hun familieleden samen met de Rus sische leiders op het grote podium een geestdriftige hulde ten deel viel. Frederik van Eeden: Het goede groeit traag in de schaduw der geringschatting. resolutie var Nederland en Indonesië aan de orde komen Over wat minister Luns in een televisie- en radio-interview heeft gezegd over een ommezwaai in Amerika's houding hult men zich in Washington in stilzwijgen. Voor hen, die hier van nabij de Ameri kaanse politiek hebben gevolgd, is moei lijk na te gaan wat mr. Luns bedoelt. Voor zover is na te gaan is de Amerikaan se politiek altijd gericht geweest op een vreedzame oplossing, die voor beide par tijen aanvaardbaar was. De V.S. zijn er steeds op uit geweest al het mogelijke te doen om een gewelddadige oplossing te voorkomen Nimmer heeft men gezegd akkoord te gaan met voorstellen van Ne derland in die zin. dat geen verdere con cessies moesten worden gedaan en dat eventueel bij onwil de Indonesiërs het dan maar op oorlog moesten laten aankomen Velen hier hadden liever een langere overgangstermijn gezien en een volks stemming tijdens het V N -beheer Het zou een betere oplossing geweest zijn, maar zij was onbereikbaar De verscherpte toe stand en de dreigende oorlog maakten een Advertentie Verwachting tot morgenavond: Droog weer met opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen west en zuidwest. Iets hogere middagtempera turen. Volledige weerrapporten op pagina twee Een rug van hogedruk passeert morgen met opklaringen. De wind neemt af tot zwak, en waait uit richtingen tussen Zuid- en Zuid west. Iets warmer. In de middag 1920 graden. Zeewater 17 graden Vooruitzichten: Iets war mere oceaanlucht. Nog geen besten dig weertype. Kalverstraat - IJmuiden - Tel. 7543 BERLIJN (AP) Een jonge arbei der uit Oost-Berlijn is gistermiddag door de Oostberlijnse politie neergeschoten ter wijl hij probeerde door het prikkeldraad op de muur naar West-Berl(jn te klimmen. Zwaar gewond viel de man neer aan de oostelijke kant van de muur. Van West- Rerljjn uit kon men hem zien liggen. Zijn gezicht was met bloed bedekt. Honderden Westberljjners stroomden toe. Toen zij scheldwoorden naar de Vopo's begonnen te roepen, wierpen deze twee traangasbommer over de muur, waar op de Westberlijnse politie met tien traan gasgranaten antwoordde. Pas na drie kwar tier verschenen vijf Oostduitsers met een draagbaar om de kreunende man weg te halen. In een ziekenhuis is hij overle den. Op de plaats waar de man werd neer geschoten hebben Westberlijners later op de middag een houten kruis opgericht met de woorden ..Wij beschuldigen" De neergeschoten vluchteling ondernam zijn poging samen met een ander die onge deerd over de muur wist te klimmen veel soepelere oplossing nodig met het oog op de onoverzienbare consequenties. Vol gens de hier vrij algemeen heersende me ning heeft Ellsworth Bunker dus góed werk gedaan en was de Nederlandse medewerking verstandig. Dit wil niet zeg gen, dat men de veeleisende politiek van de Indonesiërs en hun militaire acties be wonderd heeft Evenmin heeft men waar dering voor Soekarno's jongste uitlatingen. „De Verenigde Staten hebben weliswaar enige praktische winst behaald door zich te mengen in het Nederlands-Indonesische geschil over Nieuw-Guinea, doch de ver keerde partij heeft gewonnen", schrijft de „New York Herald Tribune". Volgens het blad is duidelijk gebleken, dat een Aziatisch land in een geschil met een Europese natie altijd gelijk heeft, zelfs wanneer het zijn toevlucht neemt tot openlijke agressie. „De Verenigde Staten", aldus de New York Herald Tribune, „wa ren zo verlangend om zich van anti-kolo niale kant te laten zien, dat zij actief mee werkten om succes voor president Soekar no te verzekeren. Het blad is van mening, dat de V.N.-interim-periode een farce is, die dient om het gezicht te redden. „Het blote feit is, dat Indonesië nu een kolo niale macht is geworden in plaats van Nederland. En aangezien de Indonesiërs nog een heleboel moeten leren over hoe zij zich zelf dienen te regeren ziet het er voor de Papoea's niet bijzonder rooskleu rig uit", aldus het blad In de afgelopen nacht om 1 minuut over één, is in Nieuw-Guinea het „staakt het vuren" ingegaan. De militaire advi seur van Oe Thant, de generaal Indar Jit Rikhye (India) is uit New York naar Biak vertrokken om vandaar met een Nederlands militair vliegtuig naar Hol- landia door te vliegen. Hij zal toezicht houden op de naleving van het staken van het vuren, op de vorming van een groep waarnemers en op het treffen van regelingen voor het legeren van de V.N.-politiemacht. Na een verblijf van twee weken op Nieuw-Guinea zal de generaal een bezoek brengen aan Djakarta en vervolgens aan Nederland. Daarna keert hij terug naar New York om de secretaris-generaal rap port uit te brengen. Generaal Rikhye is V.N.-stafschef geweest in Kongo. De veiligheidstroepen der Verenigde Na ties voor Nieuw-Guinea ter s'erkte van dui- Het Rijksinstituut voor de Volksgezond heid heeft een rapport uitgebracht over zijn onderzoekingen in verband met de emulgator ME 18, welke in verband is gebracht met de zich voorgedaan hebben de „Planta-ziekte". De regering heeft een samenvatting van dit rapport aan de Tweede Kamer voorgelegd. In deze sa menvatting wordt gezegd dat het onder zoek van Plantaziekte-patiënten geen aan leiding heeft gegeven om een virus ver- antwoordelijkk te stellen voor het ver wekken van deze ziekte. „Planta-rood" en ME 18 bleken bij proefdieren niet van een zodanige giftig heid te zijn, dat de Planta-ziekte ver klaard zou kunnen worden door een di recte toxische werking van de emulgator. Ten aanzien van enige aspecten van de toxicologie is echter nog verder onder zoek gaande. Ook een verklaring van de ziekte door een indirecte werking van ME 18, waar bij schadelijke stoffen door de darmwand zouden zijn geforceerd, vindt voorlopig nog geen steun in hierop gerichte onder zoekingen. ME 18 blijkt wel zowel bij proefdieren en als bij mensen een dui delijk sensibiliserende werking te bezit ten Dit wordt als het meest positieve resultaat van het inderzoek beschouwd De verklaring van de verschijnselen van de Planta-ziekte op deze basis, dus als allergisch fenomeen, is thans echter nog niet volledig mogelijk. Een verder onder zoek. in het bijzonder met de uit ME 18 geïsoleerde bestanddelen en gesyntheti seerde stoffen, die daarmee overeen moe ten komen, wordt van groot belang ge- echt voor het verkrijgen van een inzicht in de ziekteverschijnselen. Dit onderzoek is thans nog gaande. In verband hier mede zijn uitgebreide chemische onder zoekingen over de samenstelling en frac- tionering van ME 18 verricht. Ook dit deel van het onderzoek is nog niet af gesloten. Sinds het uitbrengen van het derde interimrapport is gebleken dat de ME 18, indien het intracutaan bij var kens wordt ingespoten, een huidoverge voeligheid bij deze dieren kan veroorza ken van hetzelfde karakter als de huid overgevoeligheid bij mensen. Een verkla ring voor de ziekte, die bij mensen is opgetreden na het eten van de Planta- margarine, geeft dit feit echter niet. Het onderzoek wordt voortgezet, waarbij voor al aandacht wordt geschonken aan de mogelijkheid, dat er een kruis-overgevoe- ligheid zou bestaan voor ME 18 en een ander veel voorkomend allergeen. Advertentie zend man zullen waarschijnlijk uit Malak- ka of Pakistan afkomstig zijn. Voor de militaire controlecommissie in Nieuw-Guinea heeft Oe Thant aan Ierland, Zweden en India verzocht, officieren be schikbaar te stellen, die een soortgelijke functie reeds in Kongo en Israel hebben bekleed. De commissie zal ongeveer twin tig leden tellen. De bevelhebber der Nederlandse zee strijdkrachten, vice-admiraai L. Brouwer, heeft aan de troepen in Nieuw-Guinea een dagorder uitgegeven, waarin hij zijn waardering betuigt voor hetgeen door hen in de afgelopen jaren, doch in het bijzon der in het laatste jaar, werd verricht. „Nu vanaf heden gevechtshandelingen niet meer mogen worden verwacht, wil ik mijn waardering uitspreken voor de door tastende en waardige wijze waarop u al len. militairen van de zeemacht, de land macht, de luchtmacht en het Papoea-vrij willigerskorps, van hoog tot laag. de u opgedragen taak der verdediging van de belangen van land en volk en de bescher ming van leven en eigendommen der be woners van Nieuw-Guinea, hebt uitge voerd U hebt zich in deze dienende func tie vele opofferingen moeten getroosten en ook teleurstellingen ondervonden. Met vol harding hebt u de aantasting van de Ne derlandse soevereiniteit gekeerd en be streden, ook, toen in de periode der onder handelingen, Indonesië voortging met het uitvoeren van agressieve acties. Het feit, dat u blijk hebt gegeven, de u opgedragen taken op voorbeeldige wijze te verrichten, geeft mij de overtuiging, dat u in de komende periode deze lofwaardige hou ding zult bewaren en met zelfbeheersing en op loyale wijze de gesloten overeen komsten zult uitvoeren", aldus de dag order. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSEStRAAT (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 2235% „De strijd voor de Papoea's begint nu pas". Dat noemde de heer Nicolaas Jouwe het belangrijkste, dat hij op dit ogenblik naar voren wilde brengen. Hij stapte op Schiphol uit hetzelfde KLM- vliegtuig dat vanmorgen ook ambassa deur Van Roijen naar Nederland bracht. Om half één zou de heer Kirihio, de Papoea-student, die als adviseur van dr. Soebandrio is opgetreden, eveneens op Schiphol aankomen. Dr. Van Roijen herhaalde zijn gister avond in New York uitgesproken verwon dering over de uitleg die president Soe karno zou hebben gegeven aan het zelfbe schikkingsrecht van de Papoea's. „Ik kan niet geloven, dat Soekarno datgene heeft gezegd, wat hem door de persbureaus in de mond is gelegd", verklaarde hij. Door de uitlatingen van de Indonesische president is verwarring ontstaan of het zelfbeschikkingsrecht nu intern dan wel extern moet worden beschouwd. Uit de weergave van de rede van Soekarno zou men kunnen opmaken dat de zelfbeschik king van de Papoea's in feite slechts zou neerkomen op de keus in Nieuw-Guinea te blijven of het land te verlaten. Dr. Van Roijen verklaarde, dat het akkoord, naar zijn volstrekte overtuiging, het beste is, dat onder de gegeven omstandigheden te bereiken was. SS De Tweede-Kamercommissie voor de Volksgezondheid heeft aan de regering de vraag gesteld, wanneer eindelijk de Geneesmiddelenwet in werking zal kun nen treden. De regering heeft daarop nog geen antwoord kunnen geven. Wel heeft zij medegedeeld dat de inwerkingtreding van de wet zoveel mogelijk wordt bevor derd. Voor het functioneren van de orga nen, die krachtens deze wet zullen moe ten werken, zal nog een aantal voorzie ningen moeten worden getroffen. Het is heel moeilijk gebleken de nodige krach ten aan te trekken. Daartoe worden reeds geruime tijd ernstige pogingen gedaan. De commissie verklaarde, dat de gecon stateerde samenhang tussen mismaakt geboren kinderen en tijdens de zwanger schap gebruikte slaapmiddelen had aan getoond, hoezeer de inwerkingtreding van het deel van de wet, dat de toelating van nieuwe geneesmiddelen betreft, spoed eisend is. De minister antwoordde, van deze nood zaak ten volle overtuigd te zijn. Hij hoop te, spoedig een aantal maatregelen te kun nen doen voorbereiden. Advertentie Rloemendaalseweg 1 - 9 - Rlnemendaal Telefoon 52301 Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Advertentie Advertentie reeds voor 29.75 alle maten PLEIN 1645 - 48 - TELEFOON 724S Advertentie morgen eens over de Kennemer Duinen vanaf het terras van 500 zitplaatsen - zaal en terras 't KOPJE - BLOEMENDAAL Telefoon 51162 - 60437

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1