Franse regering beducht voor nieuwe fascistische plannen WERELDNIEUWS 1 Panitzki volgt Kammhuber op als W.-Duitse luchtmachtchef Surinaamse regering zet de kredietschroef aan D N.V S LAVENBURG'S BANK weer een weer Golf van banditisme over het land gevaar in Engeland Weer pokken- ICCC waarschuwt tegen communisme Rusland bouwt in Tunis een grote universiteit Suriname met EEG geassocieerd Juristen in de bres voor de gevangen Indonesische leiders Beiden maakten carrière bij Göring I.M.F. staat Ghana lening toe Disconto omhoog tot 5 pet zuiverste tabakken (Dp de raatótoel ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1962 3 LEXINGTON wereldmerk- from America's BEST TOBACCOS V Koerden in actie Einde van Actie-Adelaar lijkt nederlaag voor spoorwegmannen Toestand Nenni iets beter Tsjombe keerde per auto terug in Elisabethstad Floris Flaneur SPECTACULAIR PROJECT Bonn voelt weinig voor registratie reizigers naar West-Berlijn WWiWWH! LONDEN Er dreigt in Engeland op nieuw pokkengevaar omdat gebleken is dat een 3-jarig jongetje uit India, dat woensdag per boot was aangekomen, aan pokken leed en niet aan waterpokken zoals men eerst dacht. Getracht wordt thans de 1.716 aan land gegane passagiers en de bemanning van het schip op te sporen. Het kind en de moeder bevinden zich on der observatie in een afgelegen isolatie ziekenhuis in Kent, dat voor dit geval her opend is. BEIROET (AP) Koerden, die met vijftig jaar oude geweren en buitge maakte Russische wapens vechten, hebben drie regeringsbataljons op de vlucht ge jaagd en zijn thans heer en meester in Noord-Irak, aldus heeft een ooggetuige van de strijd te Beiroet verklaard. Twee regimenten van de troepen van premier Abdel Karim Kassem van Irak zijn thans in de bergen omsingeld door guerrillastrijders die zelfbestuur eisen, al dus deze getuige. Advertentie SCHOTERWEG 3 Doodvonnis. Op Cuba zijn vrijdag vier contra-revoluitonairen terechtgesteld. Zij waren beschuldigd van samenzwe ring tegen de staat. Oude koeien. Amerika heeft de Alg. Ver gadering van de Verenigde Naties ver zocht het onderzoek naar de gewapende interventie van de Sovjet-Unie in de Hongaarse opstand van 1956 te herope nen De V.S. zeggen dat noch de Sov jet-Unie noch de Hongaarse regering acht heeft geslagen op de beslissingen van de Veiligheidsraad en de Alg. Ver gadering „die tot doel hebben de lasten van het Hongaarse volk, wiens belangen zo te lijden hadden onder de gewapen de Sovjet-interventie, te verlichten". Polariskant. Een Polarisraket van het type A-2 is tien seconden na de lance ring op Cape Canaveral uit elkaar ge sprongen. Het was de vijfde maal dat een raket van dit type na de lancering explodeerde. In totaal zijn negen A-2- Polarisraketten afgeschoten. De proef nemingen dienen om instrumenten voor het volgende type de A-3, die een reik wijdte van 4.600 kilometer zou hebben, te testen. De Polarisraketten worden o.a. voor de bewapening van Amerikaanse atoomduikboten gebruikt. Commercieel De Amerikaanse senaat heeft met 66-11 stemmen een wetsont werp aangenomen, dat voorziet in het oprichten van een particuliere maat schappij onder regeringstoezicht, als eerste commerciële onderneming die sa tellieten als de Telstar gebruikt in de ruimte. Het ontwerp gaat nu naar het Huis van Afgevaardigden. Maximumsnelheid. Dezer dagen zal in Frankrijk een maximumsnelheid van 60 km. per uur in bebouwde kommen van kracht worden. Bovendien zal voortaan uitsluitend aan één kant van een straat geparkeerd mogen worden. In de eerste helft van de maand zal dat de kant met de oneven huisnummers zijn; in de twee de helft van de maand de kant met de even huisnummers. Prettig voor de pastoor. Een Franse on derluitenant die met verlof uit Algerije in Parijs was. heeft zelfmoord gepleegd door van een toren van de Notre Dame te springen. De kathedraal zal niet ge sloten en opnieuw gewijd behoeven te worden aangezien de zelfmoord buiten en niet in de kerk is gebeurd. Levensbehoeften. Lippenstift zal voortaan als een levensbehoefte worden opgeno men in de officiële Franse minimum loonschaal. De schaal wordt gebruikt bij het vaststellen van minimumlonen en is gebaseerd op de kosten van levens onderhoud. De basis voor de lijst was de behoeften van een vrijgezel in Parijs. Dit wordt nu veranderd in de behoeften van een echtpaar zonder kinderen. De lijst is van 179 op 232 artikelen gebracht. Vliegtuig op tribune. Een tweepersoons vliegtuigje is in La Cambre in Argen tinië op een menigte kijkers naar een voetbalwedstrijd neergestort. Drie men sen verloren het leven en zes mensen werden gewond. De piloot en de andere inzittende van het toestel liepen verwon dingen op. Advertentie Vragen rond Telstarvisie Het vijfde plenaire congres van de In ternationale Raad van Christelijke Ker ken, dat te Amsterdam bijeen is, zegt in een verklaring verontwaardigd te zijn over de godslasterlijke taal, waarmee de Russen tegenover de mensheid pronken bij hun pogingen de ruimte te exploite ren. (Van onze correspondent) „De ruimte behoort aan de almachtige God en niet aan de heer Chroestjtsjev. De Almachtige zal de belediging van God en zijn volk door Chroesjtsjev en zijn astronauten niet onberecht laten. Chroesj- sjev's laatste poging is om de vooruit gang van de moderne wetenschappelijke kennis te gebruiken om zijn atheïsme en slavernij te dienen en niet de mensheid en de vrijheid. De ware God door Chroest- sjev getart is de enige die wij moeten smeken om wijsheid en kracht om de overwinning te behalen op de goddeloze krachten in de koude oorlog", aldus de verklaring. Men zegt ook dat de wereldraad van kerken consequent weigert een standpunt in te lemen tegenover het communisme. Inplaats daarvan ontvangt de raad ver dedigers van het communisme in zijn midden en introduceert hen bij de ker ken van vrije volken als betrouwbare Christelijke leiders. „Wij waarschuwen tegen de gevaren die uit deze politiek voortvloeien", aldus de I.C.C.Cdie voorts nog waarschuwt te gen „de valse vredespropaganda van de Sovjet-Unie". BONN De Westduitse spoorwegman nen, die de afgelopen drie dagen een mo del-actie ten beste hebben gegeven om hun looneisen kracht bij te zetten, heb ben gisteren hun actie beëindigd. Volgens de vakvereniging was het niet nodig er mee verder te gaan, omdat het doel be reikt was, nu de Bondsregering vaste toe zeggingen heeft gedaan voor loonsverho gingen per 1 januari a.s. Hierbij moet echter worden opgemerkt, dat de rege ring haar toezegging tot loonsverhogin gen oer 1 januari al gedaan had vóór dat de actie-Adelaar begon. Argument voor de actie was dan ook, dat de spoor wegmannen niet pas in 1963, maar nog d i t jaar verhoging van loon wilde heb ben Begrijpelijk is daarom, dat de di rectie van de Westduitse Bundesbahn het afblazen van de Adelaar-actie heeft geïn terpreteerd als haar overwinning. AOSTA AP) De toestand van de 71- iarige socialistische partijleider Pietro Nenni, die donderdag in een bergbeek is gevallen, heeft zich enigszins verbeterd. De artsen zijn thans behoedzaam optimis tisch over zijn toestand. PARAMARIBO De centrale bank van Suriname heeft met onmiddellijke ingang besloten tot een kredietbeperking en tot een verhoging van het officiële disconto met één percent tot 5 percent. De maat regelen staan in verband met een sedert enige tijd optredende afvloeiing van de viezen. De centrale bank meent, dat hier door de stabiliteit van de Surinaamse gul den zal worden gehandhaafd. Met ingang van gisteren is verder de dokumentvrije invoerprocedure ingetrok ken en vervangen door een verplichting voor de importeur om bij het bestellen van importgoederen een invoervergunning te vragen. Daarenboven zal de importeur verplicht zijn een bedrag, gelijkstaand met vijftien percent van de factuurwaar- de, bij het bestellen der goederen te storten bij één der handelsbanken in Suriname. Ook werden enkele maatregelen aange kondigd, die een verlaging inhouden van overmakingen voor geschenkzendingen en maandelijkse overmakingen wegens on derhoudsplicht. Per persoon verblijf hou- dend in Europa mag maandelijks een be drag van ten hoogste SF 200 worden over gemaakt. De totale maandelijkse over makingen per ingezetene van Suriname zal echter niet meer mogen bedragen dan SF 600. Deze voorzieningen zullen geen beperkingen meebrengen ten aanzien vat het lopende betalingsverkeer. President Tsjombe van Katanga is na zijn Europees verblijf in Katanga te ruggekeerd. In Brazzaville (Republiek Kongo) had hij een onderhoud met Abbe Youlou, de president van deze voormalige Franse kolonie, die in het verleden heeft getracht te bemiddelen tussen Tsjombe en diens politieke vijanden in Kongo. In Salisbury sprak Tsjombe met Sir Roy Welensky, de premier van de Rhodesische Federatie. Met een chartervliegtuig reisde Tsjombe vervolgens naar Noord-Rhodesie, van waar hij per auto naar Elisabethstad ver trok. Hij kon niet naar zijn eigen hoofd stad vliegen, omdat alleen UNO-vliegtuigen Katanga binnen mogen komen. Het feit dat ge tot de twintigste eeuw behoort, legt u tal van plichten op, die ge gehoorzaam tracht te vervullen zonder dat ge er de precieuze bedoeling van begrijpt. Aan deze eis wordt dezerzijds zonder be zwaar en zelfs met genoegen voldaan, al blijft er ruimte voor verwondering en voor, naar ik aanneem, in veler oren kinder lijk klinkende vragen, te over. Men verlangt nu van mij dat ik geest driftig ben over het technische, weten- schapelijke „wonder" van de Telstarvisie. Ik wil met alle genoegen aan dit verlangen tegemoet komen, al mag ik, mijnerzijds verlangen dat men begrip heeft voor mijn uiteraard schuchter uitgesproken constatering, dat ik mij (nog steeds) ver wonder over de „eenvoudige" en alledaag se verworvenheden der technische weten schappen, die door in deze aangelegenhe den zoveel beter onderlegden, als de ge woonste zaken worden geaccepteerd. Met andere woorden: mijn onbegrip en zo ge wilt: geestdrift voor een inter communaal telefoongesprek van mijn ka mer naar die van een vriend in Leeu warden, is niet geringer dan die voor het feit dat ik uit diezelfde kamer via mijn toverkastje Amerika kan zien en beluiste ren door middel van een in de ruimte ge schoten voorwerp. Ik moet bekennen, dat mijn verbazing over de prestatie van een „eenvoudige" rekenmachine nog steeds oneindig is. Moet ik mij nu „oneindiger" verbazen over de Telstarvisie? Onmiddellijk zij toegegeven dat het van een nutteloos conservatisme getuigt, te midden van een blijde kreten uitende we reld, met zwakke stem de aarzelende vraag te stellen, waar dit alles nu eigenlijk toe dient en of er inderdaad reden tot jui chen schuilt in het feit dat wij enige uren eerder en dus sneller dan reeds het ge val was, Amerika kunnen zien en beluis teren. Met de oerdomme vraag: Is er één mens ter wereld die naar waarheid bewe ren kan, dat hij door Telstarvisie enig levensgeluk kan toevoegen aan het voor raadje vreugde om alles dat hij reeds in zijn zieltje had opgeslapen vóór het Ding de oneindige ruimte koos? Door zulke kleinburgerlijke, duffe, fan- tasteloze en vragende overwegingen zal de wereld zich niet laten verhinderen te jui chen om het nu door de wetenschap voor haar verworvene, noch zal deze weten schap er zich ook maar een seconde door laten stuiten in haar verwezenlijking van het ondergehoorde en „onmogelijke". Zo beschouwe men overwegingen als de bovenstaande als het zinloos gemompel van de geringste aller kleine burgers, die nu nog niet heen is over zijn verwondering om het feit dat hij alleen maar aan een schijf behoeft te draaien om helemaal met Leeuwarden te kunnen spreken en van wie geëist wordt dat hij dat als de simpelste zaak van de wereld beschouwt, om zijn gehele verwondering te concentreren op Telstarvisie. (Van onze correspondent) PARIJS Zes gewapende mannen, twee in burger en vier in uniform van parachutist, nebben donderdagnacht een kazerne overvallen, dertig kilometer bui ten Parijs. Zij zijn er vandoor gegaan met twaalf wapens, waaronder revolvers, geweren, machinegeweren en 5.000 ko gels. Van de daders ontbreekt ieder spoor. De overval was bijzonder goed georganiseerd. Vrijdagmiddag is in Parijs een overval gepleegd op het kantoor van een oliemaat schappij. De daders verdwenen met een buit van 2'/i miljoen oude francs. De por tier werd neergeslagen, de kassier werd overmeesterd en in een naburig vertrek opgesloten. Zo gaat er deze maand een golf van ban ditisme over Frankrijk. Over de diefstallen van geld maakt de regering zich niet zo ongerust. Anders staat het met de aan vallen op gendarmeriekazernes waar wa pens worden gestolen. Men houdt er rekening mee. dat Bidault en Soustelle (die gisteren inmiddels in Ita lië is gearresteerd) nog altijd leiders zijn van de O.A.S. en bij herhaling hebben verklaard, dat zij met alle middelen zul- TUNIS (AP) De Sovjet-Unie, die alle moeite doet invloed in Afrika te krij gen, heeft een plan bekend gemaakt voor de financiering van de bouw van een grote technische universiteit in Tunis. Als het project doorgaat, zal het een van de meest spectaculaire pogingen van de Sovjet-Unie in Afrika zijn. Tunesië is wes ters georiënteerd en wordt geldelijk zwaar gesteund door Amerika. Met de bouw, door een Franse aanne mingsmaatschappij, zou eind augustus of begin september begonnen worden. Het gereed maken van de grond zou 8 tot 10 maanden duren. De bouw van de uni versiteit maakt deel uit van de Russi sche hulp van ongeveer 100 miljoen gul den, die Tunesië door de Sovjet-Unie aan geboden werd na de crisis om Bizerta van verleden jaar. Westelijke diplomaten hebben de aan kondiging bestempeld als „een leeg Sovjet- avontuur". Zij herinnerden er aan, dat soortgelijke avonturen in Guinee op niets zijn uitgelopen. De Surinaamse regering heeft van de Nederlandse vice minister-president, drs. H. A. Korthals, telegrafisch bericht ont vangen dat de bekrachtigingsoorkonde be treffende de associatie van Suriname met de E.E.G. op 14 augustus gedeponeerd is bij de regering van Italië in Rome. Hier door is Suriname feitelijk geassocieerd met de E.E.G. Deze inwoners van Moskou die ove rigens reeds heel wat generaties heb ben zien komen en gaan lijken hier te discussiëren over de verdienste van de raket die thans op het Rode Plein in de Russische hoofdstad is opgericht. Deze versiering maakte deel uit van een groots opgezette hulde die de kos monauten Nikolajev en Popovitch bij hun intocht in de stad ten deel zal vallen. len proberen de huidige regering omver te werpen. Ook Poujade heeft zich dezer dagen in gelijke geest uitgelaten. De mo gelijkheid is daarom niet uitgesloten, dat de wapendieven voor rekening werken van clandestiene organisaties, die hun aanhangers hebben onder de gerepatrieer de Fransen uit Algerije. De deserties van soldaten uit het Vreem delingenlegioen, waarvan een grote afde ling uit Algerije naar Corsica is overge bracht, houden aan. Vrijdag is een le gionair gedeserteerd naar Sardinië. De 18- jarige jongen heeft het Italiaanse eiland zwemmende bereikt. Over de 11 km. deed hij twaalf uur. De internationale commissie van juris ten heeft een beroep jedaan op president Soekarno om de zever* politieke leiders, van wie is bericht dat zij sinds januari onder arrest staan, of voor het gerecht te brengen of in vrijheid te stellen. De commissie verklaarde redenen te hebben om aan te nemen dat deze groep, waartoe onder meer de ex-eerste minis ter Soetan Sjahrir behoort, zich bevindt in een voormalig Japans concentratiekamp. Voorzover de commissie bekend is zijn tegen hen geen beschuldigingen inge bracht. Brandt bij Adenauer BONN Gisteren kwam in Bonn Bur gemeester Willy Brandt aan, voor een ge sprek met Adenauer over het voorstel van de Westberlijnse Senaat een registratie in te stellen op de toegangswegen naar West- Berlijn voor alle reizigers. De Berlijners hopen daarmee te bereiken, dat nauwkeu rig kan worden nagegaan of de Oostduit sers reizigers arresteren. Tot nu toe moest men naar het aantal mensen dat onder weg naar West-Berlijn moeilijkheden kreeg met de Oostduitse autoriteiten, steeds gis sen, temeer omdat velen die moeilijkhe den hadden ondervonden maar weer vrij gelaten werden, van hun belevenissen geen verslag uitbrachten. Voor zover bekend ontmoette Brandt echter met zijn voorstel weinig enthousiasme in Bonn. BONN Naar officieel in Bonn is be- kendgeworden zullen per 1 oktober 26 hoge posten in de Bundeswehr door andere of ficieren bezet worden. De meest spectacu laire aflossing is wei de opvolging van de luchtmachtchef, generaal Kammhuber, door generaal Panitzki. Hoewel de onder Göring in het Derde Rijk opgeklommen Kammhuber al 66 jaar'oud is en dus al enige tijd pensioengerechtigd, kan men toch wel aannemen, dat zijn aftreden niets met zijn leeftijd te maken heeft. Meer moet men de oorzaak zoeken in de onenigheid, die Kammhuber de laatste tijd met de minister van Defensie, Strauss, heeft gehad. Vooral de kwestie van eska dercommandant Barth, die door Strauss werd overgeplaatst als straf voor het feit, dat twee van diens ondergeschikten buiten diens weten over Oostduits grondgebied naar Berlijn waren gevlogen, moet de re latie tussen Kammhuber en Strauss heb ben vertroebeld. Kammhuber gaf name lijk een ontactvolle uitleg van de alom bekritiseerde overplaatsing van Barth, die de socialistische oppositie wapens in de hand gaf om Strauss het vuur na aan de schenen te leggen. Kammhuber's opvolger Panitzki, die eveneens in de Hitler-tijd carrière maak te bij Göring's luchtmachtstaf, staat be kend als een trouw volgeling van minis ter Strauss. Nog vóór de minister zelf zijn befaamde eis tot atoombewapning ook van het Bondsleger steunde, had Panitzki een dergelijke eis al in het openbaar ge uit. O I PARIJS (Reuter) Het internationale Monetaire Fonds heeft Ghana toestem ming verleend voor een lening van 14 1/4 miljoen dollar, voor de helft in dol lars en voor de andere helft in ponden sterling De dalende cacoaprijzen en de toene mende binnenlandse vraag in 1960 en 1961 hebben de moeilijkheden in Ghana met de betalingsbalans hadden vergroot. Ghana heeft, naar het I.M.F. meedeelt, het toezicht op de invoer verscherpt, maatregelen genomen tot vermindering van de regeringsuitgaven en zal ook het toezicht op de kredietverlening aan parti culieren verscherpen. De hulp van het fonds zal de reservepositie van Ghana ver beteren

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3