i Bloemencorso Aalsmeer meer dan ooit nationaal evenement In Hollandia bleef door velen verwachte „Kongotoestand" uit 3-aal~la%ia Behandeling van kort geding Vijzelflat week aangehouden Er is een nieuw soort (enthousiaste) automobilisten: 'Mix-rijders'! Morgen... gastvrijheid tanken en...BP Super Mix! i Jaar en zeven maanden geëist voor inbraken Parketgroepen worden gereorganiseerd Begin september Kamerdebat over Nieuw-Guinea Verzending van zeepost Dr. Platteel: Ons werk is niet afgerondmaar de sporen ervan zullen blijvend zijn De Sentani's willen weg ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1962 5 Zeven jonge Duitsers in Den Haag aangehouden 55- Vele vragen Contact van Wereldomroep met Himalaya-ploeg A mbtenaren W eemoed t Aiuum^viiu KREATION VLAG Mix-rijders? Ja, automobilisten die de ideale benzine voor hun motor gevonden hebben - dank zij BP Super Mix! En waarom enthousiast? Omdat hun auto nu beter functioneert, prompter gehoorzaamt, meer ad rem reageert. Kortom: omdat mix-rijders verfijnder autorijden! BP heeft de individuele motorvoeding ontworpen. Dat was hoognodig. Want met normale benzine en super kwam men er niet meer. 57% van de automotoren in Nederland kregen of te weinig met normale benzine of te veel met super. Nu is dat anders. Elke motor kan de juiste voeding krijgen. Er zijn nu 5 soorten BP benzine: 1 BP Benzine 2 BP Super Mix 25 25% super) 3 BP Super Mix 50 50% super) 4 BP Super Mix 75 75% super) 5 BP Super Probeer uw mix zelf uit. Reed u altijd op gewone benzine? Probeer nu BP Super Mix 25 of 50. Reed u altijd op super? Probeer nu BP Super Mix 75 of 50. Zo kunt u zelf testen hoever u omhoog of omlaag kunt gaan. Tot u voelt: nu geef ik mijn motor precies wat hij nodig heeft - niet te veel, niet te weinig. ACROBATIEK éKaaea In 100.000 folders in vier talen zal Amsterdam de komende dagen de ons omringende landen-wijzen op het Aalsmeerse bloemencorso, dat zaterdag 8 sep tember onder het motto „Bloemenfestival 1962" door de hoofdstad zal trekken en dat meer dan ooit het karakter van een nationale gebeurtenis zal krijgen. Verleden jaar stonden bijna een miljoen mensen langs cfe kant van de weg om het kleurrijke schouwspel te volgen. De verkeerspolitie telde meer dan 200 auto bussen, die publiek uit alle delen van het land aanvoerden. De komende week zullen raambiljetten in honderden steden en dorpen wederom opwekken de 8ste september naar Amsterdam te komen met de aanbeveling „Maak er een feestdag van". Aan de samenstelling van de stoet is meer zorg besteed dan ooit het geval is geweest. Men heeft zich niet beperkt tot de 21 fraaie praalwagens met de 20 met bloemen versierde personenauto's, maar in de geest van de St. Nicolaasintochten honderden medewerkers gemobiliseerd om er een werkelijk spectaculair feest van te maken. De stoet wordt geopend door de hoofdstedelijke politieruiters, gestoken in hun martiale uniformen, op de voet ge volgd door herauten te paard en een tien tal open sportauto's vol vrouwelijke stu denten in gouden capes. In één van deze auto's zal Dorien Mijksenaar meerijden, he bloemenmeisje Eliza Doolittle uit de musical „My Fair Lady". Eerst als dit alles is voorbijgetrokken volgt de rij praalwagens en bloemenauto's afgewis seld door maar liefst tien Amsterdamse harmonie- en fanfare-orkesten met in to taal ruim 700 muzikanten. -»b Lieldjes in beeld De 21 wagens zullen dit jaar namen dragen van liederen en schlagers en daar mee kon de Amsterdamse tekenleraar A. W. J. Noyons, die reeds 14 jaar achter een de ontwerpen voor het Aalsmeerse corso maakt, wel uit de voeten. Zo werd „O was ik maar bij moeder thuis geble ven" een prachtige tuin en „Aan de Am sterdamse grachten" een fraaie boogbrug. De „Stervende zwaan" ontbreekt natuur lijk niet, evenmin als de „Bloemenwals". Wim Zonneveld's succeslied „De koningin van Lombardije" wordt ook uitgebeeld, compleet met wuivende hand. Een moeilijke opgave was temidden van dat alles een wagen te wijden aan de her denking van de Joden, waarop sinds enke le jaren was aangedrongen. De heer No yons heeft nu een ontwerp gemaakt van het schip „Exodus", waarvan de achter zijde met een rijzende Davidsster het be loofde land symboliseert. Voor de rechtbank in Dordrecht heeft terechtgestaan een 29-jarige schilder uit Dordrecht, die op 27 mei bij een inbraak in een kerkgebouw in Moerdijk kon wor den aangehouden, doordat zijn polsslagader was doorgesneden. Hij was met een gesto len auto van Dordrecht naar Moerdijk ge reden. De man bekende diefstallen in Dor drecht. Oudenbosch en Werkendam te heb ben gepleegd. De officier van justitie eiste éen jaar en drie maanden gevangenisstraf met af trek van preventieve hechtenis wegens joy-rijden, de inbraak in Dordrecht en de poging tot inbraak in Moerdijk en verder twee maal twee maanden gevangenisstraf voor de inbraken in Oudenbosch en Wer kendam. Ook eiste de officier ontzegging van de rijbevoegdheid gedurende twee jaar. De man verklaarde dat hij alleen maar op roof uitging als hij alcohol had ge bruikt. De officier was het met dit ver weer niet eens. Uitspraak 31 augustus. De parketgroepen van de rijkspolitie zullen worden gereorganiseerd. Een deel van de parketwachters, die in het verband van de rijkspolitie als bewakers van ge detineerden een dergelijke in gerechtsge bouwen en als transportgeleiders optreden, zal weer beschikbaar komen voor normale diensten bij de rijkspolitie. Op deze wijze hoopt men het personeelstekort bij de rijks politie gedeeltelijk te kunnen opvangen. De opengevallen plaatsen bij de parket groepen zullen worden ingenomen door spe ciaal hiervoor te werven manschappen, die evenwel geen politiefunctie zullen hebben. Deze reorganisatie van de parketgroepen is volgens het ministerie van justitie een uitvloeisel van de adviezen in het rapport- Boot. De afvloeiing van de rijkspolitieman schappen naar de normale diensten zal geleidelijk geschieden. Omtrent de werving van de niet-politiemanschappen, de rang waarin zij dienst zullen gaan doen en der gelijke is nog geen beslissing genomen. „Ik ben blij dat ik juist dit corso mag ontwerpen", zo zei de heer Noyons. „Het is namelijk het kostbaarste corso dat in Nederland wordt gehouden en dat is bij het ontwerpen een enorm voordeel. Ik be hoef mij niet te beperken. Daarbij komt dat voor het schikken van de bloemen de beste bloemisten van Nederland naar Aalsmeer worden gehaald. Bij alle ver diensten die de corso's van Zundert en de Bollenstreek hebben mag men toch wel stellen, dat het Aalsmeerse corso een na- „Eotica" heet de voor de Centrale Aalsmeerse Veiling ontworpen praalwagen. tionaal evenement is en een visitekaartje van de Nederlandse bloemsierkunst, die in de wereld hoog staat aangeschreven". Rit van 36 km Evenals vorige jaren adopteren de 20 buurtschappen van het bloemendorp ieder een wagen, die in de werknacht twee dagen voor het corso door de bewoners wordt opgebouwd onder leiding van een bloemist die met zorg wordt gekozen. „De bloemen komen thans beter uit dan ooit", aldus de heer Noyons, „ik heb mijn ontwerpen geheel ondergeschikt gehouden aan de bloemen". Op 8 september kan men de resultaten zien. De stoet vertrekt 's morgens om kwart over tien van de Aalsmeerse bloemenveiling voor de ver moeiende rit van totaal 36 km. Na een rustpauze op het terrein van het Olym pisch Stadion zal men om half drie Am sterdam binnentrekken. Om vier uur heeft een défilé plaats op de Dam, waar voor genodigden een tribune wordt opgericht. Hier zullen zich o.a. ministers, staatsse cretarissen en leden van het corps diplo matique en het corps consulaire bevinden. In Den Haag wordt aangenomen dat de overeenkomst met Indonesië inzake Nieuw-Guinea op 6 september in de Twee de Kamer in openbare behandeling komt. Zekerheid over deze datum bestaat echter nog niet, aangezien het vaststellen daarvan mede afhankelijk is van het tempo der schriftelijke voorbereiding van het desbetreffende goedkeuringsontwerp. Daar 6 september op een donderdag valt en de Kamer des vrijdags gewoon lijk niet vergadert is het waarschijnlijk, dat het debat slechts één dag in beslag zal nemen. Er schijnt trouwens niet veel neiging te bestaan om over deze voor Nederland toch wel pijnlijke zaak een uitgebreide discussie te voeren. Het zou neerkomen op een nakaarten over gedane zaken, die toch geen keer nemen. Na goedkeuring door de Tweede Kamer moet uiteraard de Eerste Kamer zich nog in snel tempo over het akkoord uitspreken. Half september zal het reeds in de al gemene vergadering der Verenigde Na ties ter discussie worden gesteld. Het wetsontwerp, inzake het akkoord tussen Nederland en Indonesië is reeds vrijwel gereed. Ook de memorie van toe lichting is reeds zover gevorderd dat het kabinet gisteren wetsontwerp en memorie van toelichting heeft kunnen bespreken. In Scheveningen zijn zeven jonge Duit sers aangehouden nadat zij probeerden in Scheveningen een sigarettenautomaat te forceren. Een van de jongens was in het bezit van een mes. Ter plaatse werden er twee gegrepen, de andere vijf werden opgehaald in de kampeerplaats Ocken- burg waar zij allen verbleven. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten: ss „Soestdijk" 22 aug.; Argentinië: ms „Libertad" 22 aug. en ms „Alhena" 25 aug.; Brazilië: ms „Gaaster land" 21 aug. en ms „Alhena" 25 aug.; Brits-Oost-Afrika: ms „Africa" 25 aug.: Canada: ms „Prins Alexander" 23 aug.; Chili: ss „Ludwigshafen" 25 aug.; Ned. An tillen ms „Oranje Nassau" 21 aug.; Nieuw- Guinea ms „Machaon" 22 aug.; Suriname ms „Jason" 22 aug. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. rt-ifc tarn tiTfihftaJn *\A. JL .AA t s ~*v» v I 'iii ,Jy, r» v 'J - 4 j lüuW - HOLLANDIA (AP - ANP) Nu de eerste verwarring over de tussen Neder land en Indonesië gesloten overeenkomst voorbij is, geeft Hollandia een beeld van verslagenheid en teleurstelling te zien. Vooral na de jongste landingen van Indonesische parachutisten werd algemeen verwacht dat Nederland de onder handelingen zou afbreken. De Papoea's hebben aanvankelijk nauwelijks ge reageerd, maar later lag het werk op de kantoren en in de winkels en bedrijven stil. Ioen was er ook teleurstelling en verslagenheid bij de Papoea's te consta teren, hoewel er geen sprake is geweest van een „Kongotoestand" die door velen verwacht werd. De voorzitter van de streekraad van het naby Hollandia gelegen Sentani, de heer Joku. heeft reeds verklaard, dat de gehele bevolking van Sentani weigert, onder In donesisch bestuur in Nieuw-Guinea te blijven. Jofu heeft aan de Australische verbindingsofficier in Nieuw-Guinea ge vraagd, of de bevolking van Sentani, on geveer 8000 zielen, in haar geheel zou mo gen verhuizen naar Australisch Nieuw- Guinea. De verbindingsofficier heeft het verzoek doorgezonden naar de Australi sche regering. Er rijzen thans allerlei vragen. Welke UNO-troepen komen er? In Aziatische troepen heeft men weinig vertrouwen. Ook is er vrees voor corruptie tijdens een UNO-bestuur. Over vele dingen bestaat onzekerheid, vooral over de levensmidde lenvoorziening. Welk land zal zich nu daarmee belasten? Men vraagt zich af of de prijzen zullen stijgen en wat men gaat verdienen onder het V.N.-bestuur. Zeer velen hebben angst voor de komst van de Wanneer de Nederlandse Himalaya-ex- peditie omstreeks half september in Nepal haar tocht in dit gebergte begint, zal zij via de Wereldomroep in contact blijven met het vaderland. Met ingang van 10 september zullen tot en met 19 novem ber elke maandag op een vast tijdstip door Radio-Nederland mededelingen ten behoeve van de Himalaya-expeditie wor den uitgezonden. De expeditie, waaraan negen Nederlan ders, een Fransman, tien sherpa's en honderd dragers zullen deelnemen, is waarschijnlijk de eerste die als hoofddoel heeft in de Himalaya geologisch werk te verrichten. Voorgaande expedities beoefen den daar voornamelijk alpinisme. De lei ders van het Nederlandse geologenteam, prof. dr. C. G. Egeler en dr. T. de Booy, vertrekken op 22 augustus naar Nepal. Indonesiërs. Ambtenaren, die kunnen blij ven als UNO-ambtenaren, willen toch ver trekken, omdat zij geen vertrouwen heb ben in de veiligheid als de Nederlandse troepen weg zijn. Kleine particulieren en Indische Nederlanders weten niet wie hun terugreis naar Nederland zal betalen. Al dergelijke onzekerheden doen velen, die anders misschien gebleven zouden zijn, besluiten te vertreken. Grote belangstelling bestond er vrijdag in Hollandia voor het uittreksel van de ovedeenkomst met Indonesië, dat bij een der gouvernementsgebouwen was opgehan gen. Voortdurend verdrongen zich daar ambtenaren en Papoea's en verdiepten zich in gissingen wat er nu zou gaan ge beuren. Men was er niet zeker van of er tijdens het beheer der Verenigde Naties Nederlanders in Nieuw-Guinea zullen blij ven. Volgens de besturen van de Algeme ne R.K. Ambtenarenvereniging en van de Christelijke Werknemers-Organisatie heerst onder de ambtenaren algemeen de wens, om zo zpoedig mogelijk na de over dracht van het Nederlandse bestuur aan de V.N. Nieuw-Guinea te verlaten. Zij zijn vooral bevreesd voor hun veiligheid als troepen van de V.N. moeten zorgen voor orde en rust. De ambtenaren-organisaties wachten nu op een regeling van de re gering over hun transport-mogelijkheden. „Het gros der ambtenaren zal blij zijn als ze tot de eersten behoren die gaan ver trekken", zei een bestuurder van de ARKA, die verwachtte dat een minimaal aantal ambtenaren vrijwillig onder de V.N. zal blijven dienen. Gouverneur Platteel heeft echter de hoop uitgesproken dat de ambtenaren nog enige tijd onder het bestuur der V.N. werk zullen blijven doen. Een spoedig algeheel vertrek van de ambtenaren zou volgens de gouverneur de zaak alleen maar afbreken. Met weemoed overzag gouverneur Plat teel de balans van het Nederlandse be stuur in Nieuw-Guinea. „De waarden die het Nederlandse gouvernement, de missie en de zending hier hebben uitgedragen, hebben in Nieuw-Guinea diepe indruk ge maakt Nederland heeft hier een demo cratische en christelijke levenssfeer ge bracht en de sporen daarvan zullen wij achterelaten. Wij hebben onze taak niet kunnen afronden, maar daarom is niet al les vergeefs geweest. Wij hebben hier geen monumentale opbouw tot stand gebracht, maar de betekenis in geestelijke zin is bepaald zeer groot". De heer Plateel roemde de „open verhou ding tussen blank en bruin". Hij vond Nieuw-Guinea een voorbeeld van een ge bied, waar blank en bruin elkander een drachtig hebben gevonden. Typerend hier voor noemde hij het feit, dat de Neder landse krijgsmacht in Nieuw-Guinea nooit behoefde op te reden voor handhaving van de binnenlandse orde. „Land en volk hebben mijn hart gesto len. Het is daarom hard, dat ik eerder dan anders het geval zou zijn geweest, mij funcite moet neerleggen", zei de gouver neur, die Nieuw-Guinea moet verlaten voordat de beheerder der Verenigde Na ties arriveert. De verslaggever van het A.N.P. in Hol landia vernam uit betrouwbare bron dat binnenkort de residenten in Nieuw-Guinea zullen worden gemachtigd om visa te ver strekken aan inwoners van Nieuw-Guinea, die niet de Nederlandse nationaliteit bezit ten Dit zijn de zogenoemde maatschap pelijke Nederlanders, die in 1950 uit Indo nesië naar Nieuw-Guinea zijn gekomen en nog steeds de Indonesische nationaliteit bezitten. De regeling zou de groep Deta-versteke- lingen omvatten, die na hun vlucht uit In donesië uit Nederland zijn overgebracht naar Nieuw-Guinea. voorts aanhangers der republiek Zuid-Molukken en van de Permesta", uitgewekenen uit Zuid-Cele bes. Advertentie In een klokkenwinkel, bij ons, aan de Wagenweg zag ik deze gedrukte mededeling: De oudsten mechanischen uur- werke stammen uit de 14. eeuw. Ze hebben slechts een uurwiyzer en zijn verbazend eenvoudig vervaar digd. Een zulk antiek uurwerk was het voorbeeld onzer nieuwesten /crea tion, genaamd buco 1320. Het is een nauwkeurig gewerktes zwitser produckt van buitenge- wooner aard. Want niet slechts het zijferblad en de waag. maar ook de kroon en de tandrader zijn uit hout. Het smaakvol en harmonisch ge vormde uiterliyk en de goet zicht bar geregelde aangenaame aan- driftmechanismus maken het werk tot een originell sierad dat in elk kamer, zelfs by de modernsten meubel passend is. De Volkskrant president Kennedy duidelijk maakte vertelde dat de tv-kijkers „hoe de vlag er in de Verenigde Staten economisch voor staat" Dat wil dus zeggen: op welke wind de beurs wappert. Benzine en Petroleum Handel Maatschappij n.v. Frederiksplein 42, Amsterdam-C. In het kort geding van acht winkeliers ring van de gemeente over te leggen (over n het te «Inn.n een aj dan gegeven sloopbevel). De verklaring zal moeten voldoen aan de be palingen van de bouwverordening. De raadsman van de winkeliers, mr. A. Kotting, betoogde onder meer, dat de N.V. Amstelstein op grond van rapporten van bouw- en woningtoezicht niet behoeft te slopen, zodat de schutting ten onrechte is geplaatst. Met nadruk wees hij erop dat de gemeente de N.V. nimmer een officieel bevel tot sloping uit veiligheidsoverwegin gen heeft gegeven, zoals de bouwverorde ning dat eist. „De N.V. Amstelstein wil alleen graag slopen. Hierdoor worden de belangen van de huurders geschaad", al dus mr. Kotting. Namens de N.V. voerde mr. Th. W. Brandbergen onder meer aan dat de ge meente hoewel niet direct een sloop- bevel uit veiligheidsoverwegingen heeft gegeven. Door de grote (en gevaarlijke) werking in het gebouw hebben volgens mr. Brandbergen de gemeentelijke deskundi gen hun visie op de kwaliteit van het ge bouw enkele malen moeten herzien. Naar zijn mening was de huurovereenkomst hierdoor vervallen omdat het gehuurde is vervallen. „Amstelstein voldoet alleen maar aan de bevelen van de overheid" aldus mr. Brandbergen. Rookgordijnen In tweede instantie beschuldigde mr. Kotting de N.V. Amstelstein en de ge meente er van steeds rookgordynen leggen. Als voorbeeld daarvan noemde hij stalen ommanteling die op de vierde vijfde etage werd aangebracht, zogenaamd om de huurders niet gelijk op straat te behoeven te zetten, terwijl volgens mr. Kotting alle bewoners, ondanks de om- manteling, toch uit hun huis werden ge zet. Onzin Mr. Brandbergen protesteerde tegen de beschuldigingen, het sarcasme en de insinuaties dat bepaalde figuren van de gemeente de N.V. zouden willen bevoor delen. „Dat er een samenzwering zou zijn tussen de gemeente en de N.V. Am stelstein tegen de winkeliers is onzin", aldus mr. Brandbergen. Zoals bekend hebben de winkeliers ge vorderd dat de schutting binnen twee maal 24 uur na de uitspraak wordt ver- fcr!j,errï' dit tegen een dwangsom van f 5000,- aan iedere eiser voor iedere dag van overtreding. van het te slopen flatgebouw aan de Vij zelstraat in Amsterdam tegen de eigena resse van het pand, de N.V. Amstelstein, over de vier meter hoge schutting die de n.v. voor enkele winkels heeft laten plaat sen in verband met de sloopwerkzaam heden, heeft de president van de recht bank te Amsterdam, mr. C. H. Plug, de behandeling aangehouden tot 23 augustus. Dit is gebeurd om Amstelstein in de ge legenheid te stellen een formele verkla „Wat verfrissend is het dan", schrijft Elseviers Weekblad, opeens in je handen te staan met het First Book of the Nether lands". Ik heb het geprobeerd. O p m'n han den staan gelukte met enige moeite, maar erin (en dan nog wel met dat boek) is mislukt, hoe verfrissend het ook moge zijn geweest. MEDELLIN Nieuwtje m e r uit De Rotterdam- Enkele mannen zijn op het vlieg veld van Medellin in Colombia een vliegtuig, dat op punt van vertrek stond, binnengedrongen en hebben een inzittende die lonen voor mijn werkers zou overbrengen, gedwon gen een bedrag van bijna 90.000 gulden af te staan. De mannen zijn erin geslaagd met een auto te ontkomen. Tien minuten later slipte op de zelfde plaats een personenauto uit Eindhoven. Ook hiervan moest een inzittende ernstig gewond in het ziekenhuis te Maastricht worden opgenomen. Is er in Medellin geen ziekenhuis? Talarius te de en

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5