Vrees voor bergland m een stammenoorlog van Nieuw-Guinea HET WEER Vechtlustige demonstranten verwijten Amerika slapheid Hongarije stoot Rakosi en Gerö uit de partij Soustelle is waarschijnlijk naar Spanje vertrokken E •M UST Dubbel machtsvacuüm zal de Papoea's wellicht doen terug vallen naar de prehistorie Weldra richtlijnen voor schadeclaims op Indonesië Drinkbelasting in Indonesië EXPLOSIEVE SITUATIE IN WEST-BERLIJN Brandt:,,Dag van afrekening komt Neutralen stellen partieel proeven- verbod voor Cultures zeer vast Verantwoordelijk voor onwettige processen19 tegen arbeidersleiders Fascisten vergaderden in Italië BECKERING A. J. Rotteveel's Halr'hf(d,^t°lk"r^l^: DAGBLAD VOOR VELSEN - IJ M ÜIDEN, SANTPOORT. DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING v^bifcW SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES VERBOUWINGS-OPRUIMING Onverwacht voordeel voor U! Koeler Aan het strand: Reactie van Amerika en Rusland onzeker Geroep om daden President Kennedy voor 50.000 dollar opgelicht Gevlucht uit Cuba Automobielbedrijf Het woord is aan René Rambaud, beroemd haarkunstenaar in Parijs overleden In de krant van heden: dameskapsalon Tel. 8166 - Lange Nieuwstraat 471 47e JAARGANG NUMMER 242 MAANDAG 20 AUGUSTUS 1962 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I i! -ruT m T *V/9 J" Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. I fTl T T 11 1 I |f| I Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. X KJL Ji VA V_T X Wl X XXI» franc0 P®r P°st f 8>15' 1x5556 nummers 12 c*" Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijk* Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. 11. G. van 1< (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma HOLLANDIA. De geforceerde poeanisering van het binnenlands stuur en andere onzekerheden omtrent het V.N.-interimbeheer scheppen poten tieel een gevaarlijke situatie in het binnenland van Nieuw-Guinea. Dit is de conclusie van een tournee door het cen trale bergland, waarop ik de heer R. den Haan, commissaris van de betrokken af deling, vergezelde. Commissaris Den Haan moest de Nederlandse bestuurs ambtenaren en de Papoea-bevolking in lichten over de nieuwe situatie. Hij deel de de ambtenaren mee dat de hoofden van het plaatselijk bestuur en de andere diensthoofden nog vóór 1 oktober door Papoea's vervangen worden. Zijn beroep op de Nederlandse diensthoofden nog na 1 oktober aan te blijven ging ver gezeld van de mededeling, dat zij daar na slechts een adviserende rol kunnen spelen. De heer Den Haan riep de Pa poea's op zich rustig te houden. „De In donesiërs zijn niet zoals de Japanners, die moordend en plunderend door Nieuw-Guinea trokken zei hij. Maar het grootste gevaar moest om tac tische redenen onvermeld blijven. Dat be staat uit de grote waarschijnlijkheid dat de Papoea's gedurende het machtsvacuüm terstond hun bloedige stammenoorlogen zullen hervatten. De stammenoorlogen. die ook door het Nederlandse bestuur slechts konden worden beperkt, maar nooit geheel konden worden belet, komen in het berg land voort uit het grondgebrek en uit de versplintering van de Papoea-bevolking in geïsoleerde valleien. Wij stopten op onze toernee in Wolo, waar zeer kort geleden een massaal bloedbad tussen de Dani-be- volkingen van twee valleien op het nipper tje kon worden voorkomen door kordaat ingrijpen van bestuursambtenaar A. Hui- zinga twee agenten. Toch vielen er elf doden en werd een aantal kampongs plat gebrand. Zo is het overal: slechts de Ne- Advertentie BARTELJORISSTR: HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie Speciaalzaak voor handschoenen GROTE HOUTSTRAAT 52, HAARLEM Het Bureau Schadeclaims Indonesië van het ministerie van Buitenlandse Zaken al ij kt nog niet in de gelegenheid te zijn kennis te nemen van schadeclaims van particulieren. Het bureau, dat uit twee af delingen bestaat, (de afdeling bedrijven en de afdeling particulieren) zal binnenkort bekendmaken wat men te doen heeft om zijn schadeclaim geregistreerd erugecon troleerd te krijgen. Voordien worat men dringend verzocht geen inlichtingen te vra gen, die trouwens toch niet verstrekt kun nen worden. De schadeclaims van bedrij ven zijn reeds bijeengebracht door de On- dernemersraad van Indonesië, Kneuterdijk 1, Den Haag. Het Bureau Scahdeclaims wil de totale claims, zoals wij reeds bericht ten, gereed hebben als de diplomatieke betrekkingen tussen Indonesië en Neder land bespreking van schadevergoedingen mogelijk maken. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen. Overwe gend matige, naar zuidwest tot west ruimende wind. Minder koude nacht, maar lagere mid- dagtemperaturen. Volledige weerrapport-n op pagina twee. Een oceaanfront passeert vannacht of morgenochtend ons land, waar door er plaatselijk een buitje kan vallen. Morgen volgen weer opkla ringen, maar door een zuidwestelijke wind daalt de temperatuur tot 19 a 20 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Koeler, on danks zonnige perioden. derlandse bestuursmacht voorkwam het onderling uitmoorden van de Papoea's. Onder dekking van die macht konden de technici van landbouw en veeteelt alsmede zending en missie beginnen aan de verbe tering van het levenspeil der Papoea's om zodoende de oorzaak van de stamconflic- ten geleidelijk uit de weg te ruimen. Het fragiele bestuursapparaat in het pas kortelings opengelegde bergland dreigt nu ineen te storten. Alleen in de Baliemvallei ontmoetten wij op onze toernee Nederland se ambtenaren die mogelijk bereid zijn tot aanblijven. In Enarotalie en Wageete bij de Wisselmeren willen de ambtenaren weg en vermoedelijk is dit elders ook zo. Aan genomen mag worden dat de Verenigde Na ties niet voor zes maanden interimbeheer de leemte in het binnenland kunnen of wil len opvullen. De Papoea-hoofden zijn ab soluut onvoldoende in aantal en kwaliteit om' de bestuurstaak over te nemen. De voorbeelden hiervoor bij de Wissel meren zijn frappant. In dit gebied, waar in 1956 een stammenoorlog vele honder den doden kostte, waart de angst op nieuw rond. Voor Wageete is de nieuwe bestuurskandidaat een Papoea, die drie maanden geleden door de Nederlandse be stuursambtenaar werd weggestuurd we gens verregaande onbekwaamheid. Voor Enarotali met zijn Kapaukobevolking staat een streekvreemde kustpapoea op de no minatie. Wij werden in Wageete verwelkomd door tweeduizend Kapauko's waarvan ve len in krijgstenue. Officieel heette dit een demonstratie te zijn uit protest tegen het akkoord tussen Nederland en Indonesië. Alras bleek dat de bezorgdheid van de Kapauko's niet de 'komst van de Indone siërs gold van het bestaan van Indo nesië en de Verenigde Naties hebben de meeste Kapauko's geen benul maar alleen het vertrek van de Nederlandse be stuursmacht. Die beschermde de Kapau ko's van Wageete tegen hun werkelijke doodsvijanden: de Kapauko's van Enaro tali. Onder deze omstandigheden zijn de be zorgdheid en de verbittering van de be stuursambtenaren begrijpelijk. Eén van hen zei mij: „Wij hoeven voor Soekarno het bed niet op te maken. Maar als Ne derland werkelijk iets om de Papoea's geeft, zou het het bestuur direct aan In donesië moeten overdragen in plaats van, terwille van het eigen prestige, een in terimbeheer van de Verenigde Naties te eisen. Nu komt er tweemaal een overdracht met tweemaal een machtsvacuüm. Als de Indonesiërs straks komen, vinden zij de Papoea's in zes maanden vermoedelijk tien jaar teruggevallen. Dat wil zeggen naar de prehistorie". DJAKARTA (AP) De regering van Indonesië heeft een extra-belasting inge steld op „luxedranken". De belasting heet een „bijzondere verplichte bijdrage" en wordt geheven op alle soorten gedistileerd en op wijn. De maatregel is genomen „met het oog op de financiële toestand van het land". ft (Van onze correspondent) BONN. West-Beilijn is verontwaar digd. Pers en publiek luchtten zaterdag en zondag hun gemoed over, wat zij noemen, de misdadigheid van de com munistische moordenaars en de slapheid van de Amerikanen. Reden voor deze verwijten was het voor val van vrijdag, toen de 18-jarige Oost- duitse arbeider Peter Fechter bij zijn vlucht naar West-Berlijn vlak voor de muur werd neergeschoten. Een uur lang bleef Fechter liggen, langzaam doodbloe dend, af en toe pratend met Westberlijn- se politiemannen. Pas daarna werd hij naar een ziekenhuis gebracht, waar hij vrijwel onmiddellijk stierf. Zaterdagavond tot ver na middernacht demonstreerden duizenden zeer agressieve Westberlijners bij de muur tegen dit com- Poging impasse te doorbreken GENEVE (AP) De kennelijke on macht van de drie kernmogendheden om het vraagstuk van de controle op onder grondse explosies die het moeilijkst te ontdekken en te localiseren zijn in de nabije toekomst op te lossen, heeft het denkbeeld van een gedeeltelijk proe- venverbod nieuw leven ingeblazen. Op de 17-landen-ontwapeningsconferentie in Ge- nève, hebben Brazilië, Zweden en Italië die mogelijkheid naar voren gebracht, als een eerste stap naar een uitgebreid ver drag, dat alle proeven zou moeten ver bieden. Verwacht werd, dat vandaag opnieuw het concept van zulk een partieel verdrag naar voren zou worden gebracht. De In diër Arthur Lall zal over de kwestie van het proevenverbod het woord voeren na mens de neutralistische landen (Brazilië, Birma, Ethiopië, India, Mexico, Nigeria, Zweden en de VAR). De Verenigde Staten zijn voorstander van een alomvattend verdrag. De Sovjet- Unie is dat eveneens. Maar zij kunnen het niet eens worden over de voorwaar den (locale inspectie). Met het oog op de neutralistische druk zou Amerika het denkbeeld van een ge deeltelijk proevenverbod nu niettemin overwegen. Een woordvoerder van de Russische delegatie deelde vanmorgen aan journa listen mee, dat een gedeeltelijk proeven verbod het probleem der beëindiging van de kernbewapeningswedloop niet zal op lossen „omdat de Amerikanen zouden doorgaan met het ondergronds beproeven van wapens." munistische optreden. Gisteren liet men zijn vei-ontwaardiging blijken door de Rus sische bus, die de afgeloste wachtposten van het Russische gedenkteken in West- Berlijn ophaalde, te bekogelen met ste nen, waarbij een ruit werd kapot gegooid. De menigte jeugdige woestelingen door brak een Westberlijns politiecordon. De Russische bus kon zich nog net in veilig heid brengen. Voor het eerst kreeg de Amerikaanse mi litaire politie het bevel de bajonetten op de- geweren te doen en zich gereed te houden om op te treden tegen de demon stranten. De Westberlijnse politie staat on der bevel van de westelijke commandan ten In Berlijn en treedt ongaarne op tegen anti-communistische demonstranten. De Westberlijnse politie zag eigenlijk liever, dat de geallieerden de moeilijke taak van de ordehandhaving langs de muur zelf op zich nemen. In de zondagsbladen waren scherpe com mentaren te lezen tegen de Amerikanen, die vanaf hun post bij de Friedrichstrasse best met een jeep de gewonde Fechter hadden kunnen ophalen in Oost-Berlijn, zo vindt men. Tot nu toe is er niets anders gebeurd dan dat de Amerikaanse stads- commandant Watson een protest naar zijn Russische collega heeft gezonden. Het bestuur van de Westberlijnse afde ling van de C.D.U. eiste gisteren, dat voortaan politie, Rode Kruis en geallieer de ambulances samenwerken om snel hulp te kunnen bieden. De commissie voor de mensenrechten van de Verenigde Na ties zou zich, volgens de C.D.U., met de communistische mishandelingen moeten bezighouden. Burgemeester Willy Brandt van West- Berlijn heeft gisteren in een radiorede een waarschuwing doen uitgaan aan de „met bloed bevlekte, slaafse volgelingen van het Oostduitse regime en hun cynische perssiaven." Hij waarschuwde hen, dat de Jonge Westberlijners gooien over de muur. stenen dag van afrekening komt. „Er zijn gren zen aan wat wij kunnen verdragen." Brandt uitte harde woorden aan het adres van de deelnemers aan de relletjes, die de Westberlijnse politie hebben aan gevallen. Zij hebben de communisten een dienst bewezen, zei hij. BONN (AP) Hermann Loos, een 58- jarige Duitser die binnenkort zal terecht staan wegens fraude, zou volgens de ge woonlijk betrouwbare „Rheinisch West- falische Zeitung" ook president Kennedy voor 50.000 dollar hebben bezwendeld. Loos had, volgens het blad, aan Kennedy tijdens diens verkiezingscampagne toege zegd boven New York een bestuurbare luchtballon te laten vliegen die lèngé wimpels zou slepen met hpt opschrift „Kiest Kennedy". De organisatoren van de campagne namen zijn aanbod met beide handen aan en betaalden de Duitser 50.000 dollar. Maar niemand heeft de luchtballon ooit gezien. In Miami (Florida) wordt een uitge putte vluchteling uit Cuba aan land geholpen. Met vijf anderen had de man langer dan een week rondgedreven in een klein bootje, waarmee het zestal uit Cuba de wijk nam. Advertentie Dr. D. Bakkerlaan 12 - 16 BloeraendaaL teL 57.500-57.501 Voor SIMCA-nieuws zie pag. 14 Ch. Dollfus: Eerbewijzen zijn als stelten, die ons opheffen zonder ons groter te maken. In Parijs heeft vandaag vanuit de Notre Dame des Victoires de plechtige uitvaart plaétsgevondem, van René Rambaud, die op 13 augustus op 75-jarige leeftijd na een operatie is overleden. René Rambaud wordt als een van de grootsten op het ge bied van de kapkunst beschouwd. In Ne derland was hij vaak aanwezig op kappers concoursen, waar hij als president van de jury optrad. Monsieur Rambaud werd zeer vele malen onderscheiden en bekleedde di verse presidentsfuncties. De begrafenis werd door een zeer groot aantal collega's uit Frankrijk en andere landen, o.a. uit Nederland, bijgewoond. Wéerrdpportên 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Beeldverhalen2, 7 Buitenlands nieuws3 Op de Praatstoel 3 Horen en Zien4 Kunst 4 In de Vishal en op zee6 Topsy 6 Uit stad en omgeving 6 Feuilleton 7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 10, 11, 12, 13 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Op de voorbeurs waren vanmorgen als gevolg van het akkoord tussen Indonesië en Nederland over Nieuw-Guinea de lei dende cultuuraandelen willig tot zeer vast gestemd. De beurs is van mening, dat er voor deze fondsen zeer goede toekomstmo gelijkheden bestaan. HVA opende op 133 (slot vrijdag ƒ125); Deli Mij 152 g.l. 143,50) en Amsterdam Rubber 118 g.l. (10994). MOSKOU (Reuter, AFP) Het centrale comité van de Hongaarse socialistische arbeiderspartij heeft Matyas Rakosi, een voormalig partijleider, en Ernö Gerö, voor malig minister van binnenlandse zaken, uit de partij gestoten wegens hun aan- ROME De Franse O.A.S.-leider Jac ques Soustelle, die vrijdag op aanwijzin gen van linkse journalisten bij Milaan werd gearresteerd toen hij op weg was naar een internationaal fascistisch over leg bij het Gardameer, is zondag door de Italiaanse politie het land uitgezet. Waar schijnlijk is hij per vliegtuig naar Spanjé vertrokken, maar vanmorgen was dit nog niet officieel bevestigd. Soustelle mocht kiezen naar welk land hij rich wilde laten brengen. Zaterdag avond is hij in een politie-auto naar de Oostenrijkse grens gebracht, maar weer teruggekeerd naar zijn cel in Milaan. In het weekeinde heeft de Oostenrijkse re gering de grensposten opdracht gegeven Soustelle niet toe te laten. De Zwitserse politie heeft een arrestatiebevel tegen hem uitgevaardigd om hem te ondervra gen. Soustelle kwam naar Italië om contact op te nemen met de leiders van de Ita liaanse fascistische partij en om een ver gadering bij te wonen van belangrijke fascistenleiders uit verschillende landen van Europa. De naïeve wijze, waarop hij zich, na zoveel jaren van klandestiene activiteiten, i heeft laten grijpen, schijnt erop te wijzen dat hij de aandacht van de politie heeft willen afleiden van iets anders, iets be- langrijkers, dat in Italië moest gebeuren. Alleen is nog steeds niet duidelijk wat dat zou kunnen zijn. Men moet wel begrijpen, dat Soustelle op het ogenblik eigenlijk de werkelijke leider is van de O.A.S. Bidault, die veel ouder is, heeft door overmatig gebruik van alcohol dermate zijn gezondheid on dermijnd, dat men hem nauwelijks toe rekeningsvatbaar mag achten. Bidault is slechts in naam de leider van de O.A.S. Het eigenaardige is echter, dat tegen Bi dault in Frankrijk wél een arrestatiebe vel is uitgevaardigd, terwijl er tegen Sou stelle niets van dien aard bestaat. In Florence is zaterdag een andere O.A.S.-complotteur tegen De Gaulle aan gehouden en over de grens gezqt. Het is het 45-jarige voormalige Poujadistische parlementslid André Pesquet, die inmid dels in Genua scheep is gegaan naar Spanje. deel in de organisatie van „onwettige pro cessen" tegen leiders van de arbeidersbe weging in de jaren van de persoonsver heerlijking. Dit meldt het Boedapester blad „Nepszabadsag", dat zondag is aan gehaald door het Sovjet-persbureau Tass. Het comité keurde voorts de uitstoting uit de partij goed van zeventien voorma lige medewerkers van de gerechtelijke macht, het bureau van de openbare aan klager en veiligheidsinstanties, die voor de processen verantwoordelijk zijn, als mede zes personen die nauw met Rakosi en Gerö samenwerkten. De slachtoffers van deze mensen zijn gerehabiliteerd. Het centrale comité, dat zich op het ko mende achtste partijcongres voorbereid de, heeft ook de 59-jarige Karoly Kiss, minister van buitenlandse zaken van 1949 tot 1952 en vervolgens vice-premier, uit hef politieke bureau van de partij gesto ten, omdat hij zijn verantwoordelijkheid voor „de verkeerde houding voor 1956" het jaar van de Hongaarse opstand niet heeft willen toegeven. Hij blijft lid van het centale comité en behoudt zijn andere functies, aldus een mededeling van radio-Boedapest. Gerö en Rakosi zijn in de jaren vóór 1956 allebei eerste secretarissen van de communistische partij geweest. Gerö had deze functie ten tijde van de Hongaarse revolutie. Beiden waren sindsdien uit de leidende partij-organen, maar niet uit de partij zelf gestoten. Rakosi is in de zomer van 1956 naar de Sovjet-Unie gegaan en wordt veronder steld daar nog steeds te zijn. Gerö, de op volger van Rakosi, ging tijdens, de opstand van 1936 naar de Sovjet-Unie en mocht pas na een verbanning van vijf jaar te rugkeren. Advertentie PERMANENT PERMATI v.a14.00 COLD WAVE v.a. 16.50 PERMANENT TIËDA v.a. 19.25 PERM ABEL v.a. 22.00 W.Wv.a. 3.30 De echt mooie KLEURSPOELINGEN voor iedereen v.a2.35 Voor uw afspraken

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1