Prof. Geyl achter Vlaamse eis tot zelfbestuur Fabrieksarbeiders tot 40 jaar eengezinswoningen Kroesjtsjev eist regeling van de Duitse kwestie Komst van U-2's in Engeland wekt enige politieke onrust WERELDNIEUWS N.V. PHILIPS' GLOEILAMPENFABRIEKEN DRACHTEN IJzer-bedevaart trok tienduizenden strijders voor Vlaamse zaak Baby Finkbine zou misvormd zijn geboren Zeker 80 doden bij overstromingen in Zuid-Columbia Pokkengeval in YS Erkenning van twee Duitslanden en demilitarisering van West-Berlijn Engeland gaat super kolenboten bouwen CPraatstoel 0p de MAANDAG 20 AUGUSTUS 1962 Abortus uitgevoerd S. B.S. Autobandenverkoop - Inruil HOOFDINDUSTRIEGROEP HUISHOUDELIJKE APPARATEN Bij ons f ij n mechanisch bedrijf is plaats voor l die gevoel hebben voor technisch werk. Voor gehuwden komen op korte termijn nieuwe r r beschikbaar. Gedurende de tijd dat de huizen nog niet betrokken kunnen worden wordt aan gehuwden het kostgeld vergoed, evenals de reiskosten op de weekends. Degenen die nadere inlichtingen wensen, wordt verzocht een brief te schrijven aan: N.V. PHILIPS, afdeling Personeelszaken, Drachten met vermelding van geboortedatum en tot nu toe verrichte werkzaamheden. (Inlichtingen bij tegenwoordige werkgevers zullen niet dan na uitdrukkelijke toestemming van reflectanten worden ingewonnen). Nieuwe stralingsgordel ontstaan door kern proef van V.S. Angolese verzetsstrijders worden in Kongo opgeleid Jantje Duif - Samenzweringen ontdekt in Jordanië BRUSSEL (ANP) Tienduizenden Vla mingen hebben gisteren de jaarlijke be devaart naar de graven aan de IJzer ge maakt, om er hun doden uit de Eerste Wereldoorlog te herdenken en om zich te bezinnen op de Vlaamse strijd. De belang stelling was aanmerkelijk groter dan de vorige jaren. De leuzen die de Vlamingen met zich meedroegen waren „zelfbestuur" „federalisme" en amnestie voor de poli tieke delinquenten uit de tweede wereld oorlog. „Wjj beseffen, dat de strijd van de ver-' trapte Vlaamse frontsoldaten in wezen een strijd was van de kleine Vlaamse man tegen de niet-Vlaamse machtigen, die hem klein wilden houden. En wij beseffen ook dat deze ontvoogdingsstrijd nog lang niet uitgestreden is", zei dr. Rob Letten in zijn tot de jeugd gerichte rede. Hij verklaarde zich voorstander van het federalisme als een afdoende en prin cipieel eerlijke oplossing voor de talrijke hangende problemen op het vlak der Vlaams-Waalse verhoudingen. „Wij heb ben ons vertrouwen in de bruikbaarheid van de Belgische eenheidsstaat en in de goede trouw van zijn verdedigers verlo ren", zei'hij. „Wij hebben niets tegen Bel gië, maar we wensen een ander België, een België waarin wij over onszelf de baas zijn". Vlaanderen bezit een eigen cultuur, die Nederlands is. Het is duidelijk dat, willen wij ons in de Europese samenleving hand haven, wij moeten aanleunen bij Noord- Nederland. Dat kunnen wij niet als Bel gen maar alleen als Vlamingen". Prof. Geyl: Federalisme De bedevaartgangers werden ook toege sproken door de Utrechtse oud-hoogleraar prof. P. Geyl. Hij zei, dat hij met krach tig herleefde verwachting de Vlaamse be weging de laatste jaren het politiek ter rein in België weer heeft zien binnenstor men en zelfs beheersen. Hij hield het voor een teken van meerdere rijpheid, vergeleken met „het steriele en fatale gekibbel van voor- en tegenstanders bin nen het Vlaams nationalisme van 30 jaar geleden", dat in die richting de oplos sing is. Prof. Geyl zag het als een ernstige In Stockholm Is zaterdag langs operatieve weg een einde gemaakt aan de zwanger schap van de 30-jarige Amerikaanse mevrouw Finkbine. De arts die de abortus verrichtte, verklaarde tegen de man van mevrouw Finkbine dat het kind misvormd zou zjjn geboren. Mevrouw Finkbine vreesde, dat zij door het innemen van thalidomide een mis vormd kind ter wereld zou brengen en wilde daarom de zwangerschap laten af breken. Omdat dit in de Verenigde Sta ten niet werd toegestaan, kwam het echt paar Finkbine naar Zweden. Op het ogen blik van de operatie was mevrouw Fink bine ongeveer 14 weken zwanger. De ope ratie duurde drie kwartier. Radio-Vaticaan heeft zondag de op me vrouw Finkbine verrichte abortus een misdaad genoemd. (Reuter) zwakheid in de Vlaamse strijdpositie, dat er verdeeldheid heerst tussen Vlamingen van verschillende partijen. Hij roerde in zijn rede ook de kwestie van de amnes tie voor de politieke delinquenten aan. Ik ben altijd fel en onverzoenlijk anti- natiönaal-socialist geweest, maar. ik kan begrijpen dat Vlamingen, vernederd en verbitterd door de Belgische misstanden waarin zij leefden, tot hun misslagen ifi de oorlog kwamen. Ik weet oo"k, hoe de repressie door fanatieke anti-Vlaamsheid misbruikt is. Volledige amnestie voor zui ver politieke vergrijpen had allang toe gestaan moeten zijn". De rede van prof. Geyl werd herhaaldelijk door applaus on derbroken. De Ijzerbedevaart werd zoals gebruike lijk besloten met het gezamenlijk af leggen van de eed van trouw aan Vlaande ren en 't zingen van het lied „De Vlaam se Leeuw". BOGOTA (AFP) Bij zware overstro mingen in de 20.000 inwoners tellende stad Florencia, in het zuiden van Colombia, zijn tenminste 30 mensen om het leven gekomen. 80 mensen werden gewond en een groot aantal wordt nog vermist. De overstroming vond plaats na een dambreuk in de rivier de Hacha, die door langdurige regenval sterk was gezwollen. NEW YORK (Reuter) De gezondheids dienst van New York heeft zondag het eerste geval van pokken in de V.S. se dert 1947 gemeld. De patiënt, een 15- jarige Canadees, kwam op 11 augustus per vliegtuig uit Brazilië en bracht het grootste deel van de dag door op een bank ir^ een groot New Yorks spoorweg station, 'alvorens naar .Toronto door te rei zen. Hij was toen al ziek. Hij verblijft thans in een ziekenhuis in Toronto. LONDEN (Reuter) Het Britse minis terie van Volksgezondheid heeft meege deeld, dat het driejarige Indische jonge tje, dat donderdag werd geïsoleerd, omdat men vreesde dat het pokken had, die ziek te inderdaad blijkt te hebben. Advertentie SONNEMANS BANDEN SERVICE Gasthuisvest 23 - Telefoon 17127 Moskou heeft zaterdag op triomfante lijke wijze zijn ruimtevaarders Niko- lajev en Popovitsj ingehaald. Op het vliegveld werd de „hemel-tweeling" begroet door premier Kroesjtsjev en door de eigen familie. Links Nikolajev, in het midden de Russische premier die het dochtertje van Popovitsj onder zijn hoede heeft genomen, rechts Popovitsj. Van de indrukwekkende maar ongedwongen ontvangst van de ruimtevaarders konden de Nederlandse televisiekijkers getuige zijn dank zij een directe uitzending van bijna twee uur, via een tussenstation in Helsinki. Advertentie MOSKOU Tijdens zijn toespraak op het Rode Plein in Moskou, waar zaterdag de twee Russische ruimtevaarders werden gehuldigd, heeft premier Kroesjtsjev er krachtig bij het westen op aangedrongen om met de Sovjet-Unie tot een regeling te komen van de kwesties-Duitsland en Berlijn. Kroesjtsjev herhaalde, dat hij een streep wilde zetten onder de tweede we reldoorlog door West-Berlijn tot een vrije stad te iaten uitroepen. Alle bezettings troepen zouden zich uit de stad moeten terugtrekken. In een vredesverdrag zouden garanties voor de vrijheid van de bevol king moeten worden opgenomen. Als het westen dat niet voldoende acht, zullen wij akkoord gaan met de tijdelijke aanwezig heid in West-Berlijn van troepen onder de vlag van dc Verenigde Naties, aldus de Russische premier. Kroesjtsjev noemde het een vals argu ment, dat de handhaving van de bezettings troepen in West-Berlijn nodig is om de on afhankelijke levenswijze van de West- berlijners te garanderen. Wij hebben ons nooit bemoeid met West-Berlijn en wij zullen dat ook nooit doen, zei hij. West- Berlijn is vrij het sociale systeem te kie zen dat het wenst. Maar als wij met de Westerse mogend heden geen overeenkomst kunnen berei ken. blijft ons niets anders over dan het ondertekenen van een afzonderlijk vredes verdrag met Oost-Duitsland, aldus Kroesjt sjev. En dan zou de basis zijn ontnomen aan het bezettingsregime van West-Ber lijn. De Russische premier zei, dat de akkoor den over Laos en Nieuw-Guinea aantonen, dat slepende kwesties op vreedzame wij ze kunnen worden bijgelegd. Op dezelfde wijze kan het Duitse vraagstuk worden ge regeld door ondertekening van vredesver dragen met de beide Duitse staten, toela ting van beide tot de Verenigde Naties en een afspraak over de status van West- Berlijn. Kroesjtsjev herhaalde zijn bereidheid tot het overeenkomen van garanties voor de vrijheid van de Westberlijners, maar stelde daarnaast enkele mal-m in scherpe bewoordingen de eis, dat „de agressieve NATO-troepen" uit Berlijn zouden ver- dwijnera Naar een uitspraak van de Russische premier over de kwestie- Berlijn was door de westerse diplomaten met spanning uit gezien. Men houdt rekening met de moge lijkheid dat Kroesjtsjev in september naar New York zal komen, om in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties zijn oplossing van de Duitse kwestie te be pleiten. Vóór die tijd zullen de westerse ministers van Buitenlandse Zaken zich be raden over hun standpunt. De rede van Kroesjtsjev was een van zijn meest doordringende propaganda toe spraken van de laatste tijd. Een groot deel ervan was gewijd aan het betoog, dat alleen het socialisme een prestatie als de Russische ruimtevlucht heeft kunnen leve ren. De Russische prestaties in de ruimte vormen geen bedreiging, zei Kroesjtsjev. Zij zijn geheel en al van vreedzame aard. Wij willen slechts vrede onder alle volke ren. De kosmonauten Nikolajev en Popovitsj zijn benoemd tot „held van de Sovjet- Unie", de hoogste Russische onderschei ding. Hun huldiging werd besloten met een receptie in het Kremlin. BOULDER (Colorado) (Reuter) Dr. James Warwick van het observatorium in Boulder heeft meegedeeld, dat tengevolge van de kernproef op grote hoogte, door de Verenigde Staten op 9 juli genomen, een nieuwe stralingsgordel rond de aarde is ontstaan. De nieuwe gordel bevindt zich onder de Van Allen-gordel en is waar schijnlijk van tijdelijke aard. Zij strekt zich uit van ongeveer 400 km. tot onge veer 1600 km. hoogte. De Van Allen-gordel bevindt zjch tussen 640 km en 64.000 km hoogte. LEOPOLDSTAD.(AP) In Kongf) i£pen. militair trainingskamp voor nationalis ten uit Angola geopend. Dit wordt meege deeld door Angolese verzetsstrijders in balr- lingschap. die onder leiding staan Van Hol den Roberto. „De Centrale Kongolese regering is zo bereidwillig geweest ons een plaats voor een militaire basis ter beschikking te stellen," aldus de verklaring. Angola grenst aan Kongo. De Angolesen zullen daar worden opgeleid door land genoten die op hun beurt in Tunesië door de FLN zijn opgeleid. LONDEN Gisteren zijn de drie ver wachte Amerikaanse U-2 vliegtuigen in Engeland aangekomen. Hun missie on derzoek naar weer en radio-actieve stra ling in het noordelijk deel van de Atlan tische Oceaan heeft in Britse politieke kringen gemompel doen opgaan en radio- Moskou een waarschuwing aan Engeland ingegeven de toestellen uit de buurt van de Sovjet-Unie te houden. De naam U-2 staat in het politieke, ge heugen gegrift doordat de Amerikaanse piloot Powers met dit toestel tijdens een spionagevlucht boven Rusland werd neer gehaald. Het Britse ministerie van Luchtvaart heeft meegedeeld, dat de U-2's ongewa pend zijn, geen camera's aan boord heb ben en 160 km. van de grenzen van de Sovjet-Unie zullen blijven. Een woordvoerder van de Labour Par ty, Fred Lee, verklaarde: „De regering heeft onjuist gehandeld door toe te staan dat de U-2's in Engeland gestationeerd worden. Ik zie niét in waarom zij niet van bases in Amerika kunnen opereren". Radio-Moskou stipte aan, dat de U-2- toestellen in Engeland komen na de vluch ten van de twee Russische kosmonauten en ze) dat de sinistere U-2's zijn ontwor pen voor spionage. „Om de Engelsen een beetje te kalmeren", aldus radio-Moskou „heeft het ministerie van Luchtvaart ver klaard, dat de U-2's gebruikt zullen wor den voor weerkundige waarnemingen. Het is moeilijk na te gaan in hoeverre dit klopt met de werkelijkheid. Maar te oor- (Van onze correspondent) Het verluidt dat Engeland van plan is super-kolenschepen van 40.000 ton te bou wen om de steenkolenuitvoer, die thans 5 miljoen ton per jaar bedraagt, te ver dubbelen door bevoorrading van de nieuwe staalfabrieken en elektrische cen trales van het Europese vastland. De kolenschepen zullen volgens het mo dernste systeem worden geladen in een daartoe speciaal in te richten haven aan de Engelse oostkust, die 24 uur per dag zal werken. Op het ogenblik zijn de Ver enigde Staten op het gebied van de kolen- export naar Europa met hun grotere en snellere schepen Engelands voor naamste concurrent. Met de nieuwe super-schepen zullen naar men hoopt de Engelse kolen- prijzen voordeliger worden. De Britten zijn verder van plan een vloot van 2 tot 3.000 ton metende schepen, te bouwen, die diep zal kunnen doordringen tot de West- europese rivieren en kanalen. delen naar wat gebeurde met de piloot Powers, zou men de organisatoren van deze vluchten aanraden: „Laat deze toe stellen ver van ons grondgebied blijven Het zal u bekend zijn, uit recente publi- katies, dat in Den Haag een graaf woont, wiens- zoon Jantje heet. Een aardig, pront ventje ogenschijnlijk met een wit kraagje over een fluwelen jakje maar, als u het ons vraagt, een beetje verwijfd ook. Als je aan het ventje vraagt waar zijn pa woont wijst hij met zijn handje. Nee, hij wijst, aldus wordt gemeld, tevens met zijn vin ger, met zijn duim. Op zijn hoed heeft hij een pluim. Kijk, het is wel eens goed om zo'n berichtje nader te onderzoeken. Wat wil men ermee in Den Haag? Is dit het soort werk dat de Voorlichtingsdienst doet? Hebben wij hier iéts aan? Komt het Nederlandse volk hier, als geheel (vooral dit laatste lijkt ons een punt van belang) als geheel dus ook maar één stap mee vooruit? Geraken wij, met zulke fletse mededelingen uit de impasse? Gaat Minis ter Aartsen er harder door bouwen? Wordt Minister Klompé erdoor geholpen bij haar repatriantjes en Amboneesjes? Neen im mers. Wij vragen ons wel eens af in hoe verre zulke mededelingen uit Den Haag, s-Gravenhage, in hoeverre die gebaseerd, zijn op grondig overwegen, op bedacht zaam afwegen van waarden. Dat vragen wij ons wel eens af! In Den Haag daar woont een graaf, aldus de eerste zin van het communiqué? Het stikt in Den Haag van graven. En van gravinnen ook. En van jonkers. En baronnen. Doen wij daar iets mee in de wereld, in de maatschappij, met die wetenschap? En zijn zoontje hiet Jan tje. „Hiet" is het nu ineens weer. Waarom „hiet Jantje", vragen wij op deze plaats. En is dat zoiets bijzonders? Moet dat ons helemaal meegedeeld worden. Hiet Jantje! Als je vraagt waar woont je Pa, wijst hij met zijn handje. Waarmee moet zo'n jong graafje anders wijzen dan met zijn hand je? Is dat een redelijke vraag of is dat onzin? Nietwaar! Kan het ventje met zijn voetje wijzen als graafje? NeenK dat kan een graafje niet. Ten eerste valt het dan om en ten tweede is het onbeleefd: men wijst niet met zijn voetje. Wél met zijn handje. En tegelijkertijd óók met zijn vin ger met zijn duim op zijn hoed draagt hij een pluim. Onzin, nietwaar! Onzin! Met zijn vinger wijst, met zijn duim. Is dat normaal? Is wijzen met de duim normaal? Doet een Haags graafje dat: wijzen met de duim? Met dat rare fluwelen rotpakje aan en die kanten kraag en die lange krullen van zijde? Met die enge, witte kousjes en die laklederen schoentjes met gespjes erop? Doet zo'n graafje dat: wijzen met zijn duim? Welnee: het kreng moet een ferme klap om zijn oren hebben, dat moet hij! En geen kapsies verder. En dan meteen naar bed. Zonder eten. En dan Dag me lieve Jantje! Dat is het beste. Op zulke berichten zitten wij heus niet 'te wachten uit Den Haag. Dat riekt naar nepotisme. Naar goedkoop kruiwagenwerk. O, is het alweer zover in Den Haag, dat zo'n jonge adel lijke hans gepousseerd moet worden? Nou, het zal niet lukken zolang wij er zijn. Ba! IIW.WIWS".! gansMR re 1Mb i AMMAN (Reuter) De Jordaanse mi- nister-president heeft zaterdag op een pers conferentie melding gemaakt van de ont dekking van complotten tegen het leven van koning Hoessein en Jordaanse au toriteiten, onder wie de premier zelf. Jor daanse functionarissen brachten de sa menzweringen aan het licht. Marokkaanse autoriteiten zouden een bij drage hebben geleverd tot de ontdekking van het complot tegen de koning. Zoals bekend, is op 6 augustus gemeld, dat in Ma rokko drie leden van een groep „Pale stijnse terroristen" waren gearresteerd die van plan waren koning Hoessein te ver moorden. De groep vergezelde de koning op diens reis. 1 Naar Egypte. Prins Talal, een halfbroer van koning Saoed van Saoedi-Arabië, is zondag uit Libanon in Egypte aangeko men, waar hij naar men verwacht in Alexandrië een onderhoud zal hebben met president Nasser. Zoals gemeld is het paspoort van de prins vorige week ingetrokken, nadat hij kritiek had ge- oe£end op het bewind in zijn land. Bommen. Een kneedbom is zaterdag avond ontploft bij een muur rondom ge neraal Franco's zomerresidentie in San Sebastian. Er zijn geen slachtoffers ge vallen en de schade was gering. Voor de kantoren van het rooms-katholieke dagblad „Ya" in Madrid is maandag morgen vroeg een bom ontploft. Er werd enige schade aangericht. Bom. Bij het Russische oorlogsgedenk teken in Wenen op het Schwartzenberg- plein is een bom met een tijdmechanis- me gevonden. De bom was van Italiaan se makelij. Bij het monumept zijn on geveer 30 pamfletten gevonden met het opschrift „Liberia per Berlino" (vrij heid voor Berlijn). Het gedenkteken stelt een Russische soldaat met een vlag voor. Volgens een clausule in het vredesverdrag met de Sovjet-Unie is Oostenrijk verplicht het gedenkteken te handhaven. 17 kinderen verdronken. Zeventien Ame rikaanse kinderen en hun zondags schoolonderwijzer zijn gisteren ver dronken, toen de kleine boot waarmee zij een picknicktochtje maakten op een meer bij Quincy in Florida, plotseling zonk. De kinderen waren van vijf tot veertien jaar oud. De boot bevond zich bijna honderd meter van de oever. Slechts één jongen kon worden gered. Zeven broertjes en zusjes van hem ver dronken. Alle slachtoffers waren negers. Krant per Telstar. Zeven krantenpagina's zijn na fotografisch te zijn verkleind te zijn tot 10 bij 13 cm gelijktijdig naar de telstar-communicatiesatelliet ge zonden en 12 minuten later weer op de aarde opgevangen. Hoewel er nog moei lijkheden zijn op te lossen, zal het op deze manier in de toekomst mogelijk zijn dezelfde editie van een krant kort na elkaar in twee werelddelen te doen verschijnen. Boiler ontploft. Een ontploffing van een heetwaterboiler in een toeristenhotel op 40 km. van Gerona in Spanje heeft aan vijf mensen het leven gekost. Twaalf anderen werden gewond. Een aantal gasten sprong uit de ramen na de ont ploffing. Enkelen van hen werden ge wond. Kranten. Twee elkaar beconcurrerende dagbladen in Manchester, de Evening News en de Evening Chronicle, hebben voor het eerst een gecombineerde editie laten verschijnen. Dit combineren zal alleen op zaterdag gebeuren; van maandag tot en met vrijdag zullen de twee kranten afzonderlijk verschijnen. Het is zaterdag een magere dag voor advertenties en vele kranten werken dan met verlies. Door het combineren poogt men dit probleem op te lossen. Grieken. De bevolking van Griekenland is van 1951 tot 1961 van 7.639.643 tot 8.409.603 inwoners toegenomen. Voor Athene waren de cijfers respectievelijk 1.074.181. en 1.374.532. Dertiende. In Amerika is de dertiende door kernenergie voortgedreven en met Polaris-raketten uitgeruste onderzeeboot te water gelaten. De onderzeeër kreeg de naam „Alexander Hamilton". On middellijk na de tewaterlating werd de kiel gelegd voor de 14e overeenkomstige duikboot. Zuur. In Damascus heeft een militaire rechter van instructie een groep Syri sche officieren er van beschuldigd een voormalige secretaris van de commu nistische partij in Libanon doodgemar teld te hebben en het lijk daarna in een Sterk zuur te hebben gedaan om het kwijt te raken. De betrokkene, Farajal- la el Hilou, werd op 25 juni 1959 aange houden nadat hij onder een valse naam uit Libanon Syrië was binnengekomen. Beauty. Miss Australië, de 21-jarige «Tania Verstak uit Sydney, is in Long Beach tot Miss International Beauty gekozen. Zij werd op de ranglijst gevolgd door miss Argentinië, miss Panama, miss Holland (Rina Lodders uit Haarlem) en miss United States. Tania is in China uit Russische ouders geboren. Zij stu deert aan de universiteit.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3