Nederlandse genie verlost dorpjes uit hun isolement m Kasteelheren-leven in Mérinchal Soldaten in La Courtine maken nu een zwembad Ben Bella en F.L.N. akkoord over kandidaten Botsing bij Utrecht kost twee Duitse meisjes het leven Lijk van verdronken man gevonden Hagenaar verdronken N.Y. Times: „Y.5. willen Algerijnen gaan helpen" Weekeinde-verkeer eist 13 doden V. d. Berg en Donner gaan samen op kop Nederland sprong beter dan België „Bittere rijst" voor Surinaamse minister MAANDAG 20 AUGUSTUS 1962 Drie verdachten van moord op „thalidomide-baby" in Luik blijven in arrest Westduits vliegtuig boven Oost-Duitsland beschoten EEN PARTIJ IN ALGERIJE Schaken in A msterdam Staking op Amerikaanse lanceerplaats opgeschort (Van onze speciale verslaggeefster) „Dit voertuig kost 98.000" staat er in keurige witte blokletters op één van Je vele vehikels waarmee het Nederland se leger dit jaar naar La Courtine in Vlidden-Frankrijk is getrokken. Zoals men weet wordt de militaire chauffeurs altijd voor ogen gehouden wat de waar de is van het aan hun zorgen toever trouwde staatseigendom. Een personen auto staat op 8.000 genoteerd, de kos- een ten van de generaaissterren op het bumperbordje niet meegerekend, jeep kost zelfs al 12.000 en de diverse vrachtwagens natuurlijk nog meer. Maar f 98.000,- is wel heel veel. Het is dan ook de prijs van een monstrueus ap- .paraat op vier grote wielen, dat in staat is met grote kracht een twee meter breed stalen mes over de grond te schuiven. Deskundiger gezegd: een „grader" en voor deze „grader" en zijn bestuurder, beide van de genie, heeft de legerleiding in La Courtine een bijzonder aardig karwei be dacht, waaraan niet alleen de genisten, maar vooral ook de Fransen veel plezier beleven. Men zal begrijpen dat het optreden van een vijftienduizend man sterke legermacht in een agrarische streek als het hoogland van Auvergne, zelfs bij de grootste voor zichtigheid, schade veroorzaakt. Het voorbijtrekken van een vijfhonderd wagens lang transport, driemaal heen en terug van Nederland naar La Courtine en het veelvuldige troepenvervoer van de bi- vaks naar de oefenplaatsen doet de pro vinciale Franse wegen bepaald geen goed. Verder gebeurt er natuurlijk wel eens een ongelukje. Een drietonner komt in een pas ingezaaid weiland terecht, een ver dwaalde patrouille trekt zonder het te be seffen door een bijna oogstrijp graanland, een artilleriegranaat doet een bos ontvlam men. Op dergelijke schadegevallen is gere kend en de Franse staat heeft zich bij voorbaat bereid verklaard 25 percent van de kosten voor haar rekening te nemen. Over de wijze van vergoeden van die an dere 75 percent moet gepraat worden en er is bij de vaste kampstaf dan ook een speciaal Nederlands-Frans bureau van de schadecommissie. 7aardevolle tegenprestatie Het bijzondere is nu, dat niet alle scha de in baar geld wordt verrekend. Het leger, met name de genie, heeft name lijk alle middelen om in ruil voor be schadigingen een waardevolle tegenpres tatie te leveren en dat komt de prefec tuur van de departementen Creuse en Corrèze, waarover de oefengebieden van la Courtine zich uitstrekken, bar goed uit. Creuse en Corrèze behoren tot de arm- e departementen van Frankrijk. Zij krij- en de laagste subsidies ter verbetering m de infrastructuur. De Nederlanders "ebben nu op zich genomen hier en daar en karwei te verrichten, dat deze de- lartementen en daarmee de bevolking, die onze militairen zo vriendelijk ont- "angt, rechtstreeks ten goede komt. Zo leeft de genie bijvoorbeeld een zwem- d uitgediept, een voetbalveld gedraineerd en zelfs een sluis aangelegd even buiten a Courtine, die, eenmaal gesloten, een -"tuurlijk meer zal vormen waarin het fraks ideaal zwemmen moet zijn. Voor deze zomer heeft de genie zich 'eworpen op een erbarmelijk landwegge- e, dat de gehuchten Bordessoule en Jou- anneix met het dorp Mrinchal (dertig Hometer van La Courtine) moet verbin den, maar dat vier maanden van het aar door regen en sneeuwval volkomen onbegaanbaar was. Er staan nogal wat boerderijen in die treek en het zat Mérinchal's actieve bur- emeester, Pierre Ventenat, een gemoe delijke dikke man in een blauwe bóeren- hiel, al lang niet lekker dat de bewoners van die boerderijen vaak in zo'n volsla gen islolement verkeerden. Van pad tot avenue Hij kreeg het voor elkaardat het leger i ruil voor een paar schadeclaims, die Fransen op ons hadden, die weg van cha.l naar Bordessoule, een kleine 'f kilometer lang, zou omtoveren van glibberig kleipad in een zeven meter -'s „avenue", met afwateringssloten js de kanten. Hq genie heeft het karwei aangepakt s met bulldozer, shovel, vrachtwagens grader naar Mérinchal getrokken. Zo Jt het grader-mes aan twee kantenj 1 Fransen zijn blij met de moo:e weg i. de genisten verrichten hun dienst met veel enthousiasme, want het is begrijpe lijk dat zij liever een werkstuk van blij vende waarde afleveren, dan dat zij zich oefenen in het slaan van een brug, die een paar dagen na gereed komen weer moet worden afgebroken. Burgemeester en bewoners van Mérin chal hebben de vijftien genisten met hun commandant, vaandrig J. U van der Wal, fantastisch ontvangen. Pierre Ventenat stond erop dat de soldaten hun intrek zouden nemen in het oude kasteel tje, dat hem tot „Mairie" (gemeente huis) dient en dat zij op zijn kosten zouden eten in het beste hotel-restau rant ter plaatse. Zo geschiedde, en de soldaten leiden er nu een leven als een prins. De „mairie" ligt aan een prachtig meertje en is om geven door een groot grasveld, dat als gemeentelijk kampeerterrein in gebruik is. Ook al geen ongezellig aspect, die ge kleurde tentjes en hun bewoners (en be woonsters!) zo rondom het militaire bivak. Een kilo in de week erbij Het eten is zo overvloedig, dat de solda ten een kilo in de week aankomen en als De bewoners van de afgelegen boer derijen zijn zo verheugd met de komst van de Nederlanders, dat ze de hele dag af en aan sjouwen met bier en wijn. Als de genie even „krijgsraad" houdt, komen ze er bij zitten, blij met het verzetje. zij tot dank 's avonds met afwassen hel pen moeten ze nog alle moeite doen om de fles wijn, die de hotelier daarvoor weer in ruil wil geven, af te weren. Een bejaarde inwoonster van Mérinchal heeft ook een blijk van de dankbaar heid van de bevolking aangeboden om de was te doen voor de soldaten. Elke ochtend krijgt zij drie bundeltjes besmeurd wasgoed, die dan 's avonds keurig gewas sen en gestreken voor de eigenaren klaar liggen. Maar goed, daarom was het allemaal niet begonnen. De genisten verdienen die dankbaarheid met hard werken. Zij la ten hun zware werktuigen van de och tend tot de avond over het kleipad grom men met. een snelheid en een volharding waar de bewoners van „La Douce France" helemaal onrustig van worden. „In twee weken moet dit karweitje klaar zijn", zei vaandrig Van der Wal dezer dagen tegen ons en als de regen hem niet dwars heeft gezeten is hij op dit ogenblik al een eind op streek. nCM De Nederlandse genie in La Courtine is in het plaatsje Saint Remy begonnen met de aanleg van een zwembad, dat zeven hectare groot zal worden. Luite nant-kolonel F. Lind hoopt het karwei in vijf dagen klaar te hebben. Er stroomt bij Saint Remy, dat vijf km van La Cour tine ligt, een miniscuul beekje. Een dijk van enige honderden meters zal er voor zorgen dat daar een meer ontstaat. De burgemeester van Saint Remy wil aan de oevers bungalows laten bouwen, die Nederlandse officieren zullen kunnen huren voor hun vrouwen en gezinnen. De schadecommissaris, majoor J. de Geus, is een tevreden man. Hij heeft tot nu toe weinig moeite gehad met de toch al niet hoge schadeclaims. De hoog ste eis, die bij hem is ingediend dit jaar (en deze eis wordt nog betwist) is tegen de driehonderd gulden. De laag ste eis is afgedaan met een doos sigaren en een pakje sigaretten. Majoor-legeraalmoezenier M J N Kem- pener heeft bij de missen collecten ge houden en daardoor zo'n 2000 bij el kaar gekregen die bestemd zijn voor de Nederlandse pastoor Wordragen afkom stig uit Geleen, die in Frankrijk vier zeer arme parochies leidt. Majoor-legerpredikant G. Leens doet het zelfde. Deze veldpredikant heeft ongeveer 2000 Franse franken bijeengebracht voor de christelijke school te Paron. Deze school LUIK (AFP) Twee van de vijf ver dachten die begin juni in Luik waren ge arresteerd in verband met de vergiftiging van een zonder armen en benen ter we reld gekomen „thalidomidebaby", zijn za terdag in voorlopige vrijheid gesteld. Het zijn de vader van het mismaakt geboren kind en zijn schoonzuster, die geen werk zaam aandeel in de moord zouden hebben gehad. De moeder en grootmoeder, bene vens de arts die het gif voor de moord heeft verstrekt, blijven in arrest. Het pro ces tegen de vijf beklaagden zal vermoe delijk in oktober plaatsvinden. BONN (AP) Een vliegtuig van de Westduitse marine is zaterdag boven Oostduits gebied beschoten door een jacht vliegtuig van Oost-Duitsland. Het West duitse toestel, een Seahawk, was per onge luk over de grens geraakt. Het toestel was al weer op weg naar West-Duitsland toen het werd beschoten. Het beschadigde toe stel is veilig geland in de Bondsrepubliek. De gronddienst had het toestel onmiddel lijk bij het passeren van de grens ge waarschuwd terug te keren. is voor kinderen van Nederlandse pro testantse gezinnen, die naar Midden- en Noord-Frankrijk zijn geëmigreerd. Op de ze school zitten ongeveer 60 kinderen van 7 tot 14 jaar. Ook generaal-majoor G. H. Christan, commandant van de 5e divisie, is bar tevreden, zoals hij zelf zei, over het werk dat de herhalers hebben verricht. Kapitein-arts Sandbeek in het kamphos pitaal heeft een record gebroken. Hij heeft in anderhalve week tijd drie blinde darmen moeten verwijderen. De Amsterdamse politie heeft vannacht omstreeks twee uur op het terrein van het toekomstige Rembrandtpark aan de Jan Evertsenstraat het stoffelijk over schot gevonden van de 55-jarige kantoor bediende J. K. T. uit Amsterdam. Uit een onderzoek door dr. J. Zeldenrust, hoofd van het gerechtelijk geneeskundig labora torium, is gebleken dat de man is verdron ken. Tegen middernacht belde een onbekende het bureau Lodewijk van Deysselstraat en deelde mee dat er in de Jan Evertsenstraat een vechtpartij was geweest en dat op ge noemde plaats een lijk lag. Onmiddellijk ging de politie naar de aangegeven plaats. Kort daarop werd de wachtcommandant opnieuw opgebeld: uw mannen zoeken aan de verkeerde kant van de dijk. Ander half uur later werd het lijk gevonden in een sloot op enige meters van het trottoir. Bij het onderzoek maakt men onder meer gebruik van de speurhond Sies. De twintigjarige J. E. de Man uit Den Haag is in het Westfries kanaal in Nieuwe- Niedoro verdronken. Hij is bij het vissen vermoedelijk onwel geworden en daarbij te water geraakt. ALGIERS (AP) Het politieke bureau van Ben Bella en de leiders van het guer- rillaleger hebben volledige overeenstem ming bereikt over de kandidaten voor de verkiezing op 2 september van een con stituerende vergadering, aldus is van ge zaghebbende Algerijnse zijde meegedeeld. Alle candidaten voor de 196 plaatsen in de vergadering onder wie 16 Euro peanen zijn er zeker van gekozen te worden, omdat er geen oppositie is. Een week lang hebben de politici en de militaire leiders geredetwist wie het recht zou hebben candidaten te benoemen. De definitieve lijst is het resultaat van een compromis tussen beide partijen. De can didaten zijn verspreid over 15 departe mentale (provinciale) lijsten. De lijsten, die vermoedelijk vandaag gepubliceerd zullen worden, bevatten practisch alle vooraanstaande burgerlijke en militaire leiders en veel nieuwelingen. Bij een frontale botsing tussen twee auto's in de buurt van het verkeersplein Oudenrijn bij Utrecht zijn twee Duitse meisjes om het leven gekomen. Het onge luk gebeurde toen een personenauto uit de richting Den Haag door nog onbekende oorzaak door de middenheg van rijksweg 12 schoot, en op de andere rijbaan tegen een Duitse auto opvloog. De vier inzit tenden hiervan werden naar buiten geslin gerd. De 21-jarige mejuffrouw F. Richter uit Berlijn overleed ter plaatse, de 23- jarige Marianne Kramer uit Dortmund overleed in het ziekenhuis. Op de Johan Huizingalaan in Amster dam zijn drie mensen om het leven ge komen. Een personenauto met vier inzit tenden botste met grote snelheid tegen een lichtmast. Twee mannen, de 68-jarige heer Giakomini uit Amsterdam en de 38- jarige A. Feenstra uit Amstelveen kwa men terstond om het leven. Mevrouw M. Giakomini-Gerben is later in het Wilhel- mina-ziekenhuis overleden. De vierde in zittende is zwaar gewond. Op de rijksweg Den Bosch-Tilburg, in de gemeente Berkel, is een personenauto met grote snelheid tegen een boom gereden. Eén van de inzittenden, de heer H. van der Poel uit Amsterdam was op slag dood. In Terneuzen is de zesjarige Harold van der Vijver uit Hoek bij Terneuzen door een door zijn vader bestuurde trekker overre den. Aan de trekker waren twee wagens met stro vastgekoppeld. De jongen was ondanks een verbod van zijn vader op de trekstang tussen de twee wagens gekro pen, maar toen hij eraf wilde springen, bleef hij met een been achter de stang haken en kwam te vallen juist voor een wiel van de aanhangwagen. De 52-jarige jonkvrouwe I. Schokking- Van Lennep uit Amsterdam is op rijks weg 2 (Amsterdam-Utrecht) in Utrecht om het leven gekomen bij een autobot sing. Zij raakte een bus, die zij aan het passeren was, werd teruggekaatst en ging over de middenberm heen. De bestuurster werd uit de auto geslingerd en kwam op de andere rijbaan tereci lor een perso nenauto, die haar overreed. In Hilversum is de faj-jarige rustend De New York Times schrijft vandaag dat de Verenigde Staten de mogelijkhe den hebben bestudeerd om op korte ter mijn de nodige hulp aan Algerije te ver schaffen. Het blad schrijft dat de Verenigde Sta ten hopen met een programma te kunnen komen voor het verstrekken van voedsel aan miljoenen Algerijnen en het op gang helpen van de economie op weg naar zelf- verzorging, nog voordat het bewind in Al giers officieel is erkend. De officiële erkenning is bij wederzijds goedvinden uitgesteld tot na de verkiezin gen van volgende maand, aldus de New York Times. De Amerikaanse steun zou zijn bedoeld als aanvulling op de Franse hulp volgens de akkoorden van Evian. ALGIERS (Reuter/AFP) Het Algerijn se nationale bevrijdingsfront heeft vandaag de namen van 196 kandidaten, onder wie politieke en militaire leiders, voor de par lementsverkiezingen op 2 september gepu bliceerd. Op de lijst komen de namen voor van Ben Bella, vice-premier van de voorlopige regering, premier Ben Chedda, Belkacem Krim, vice-premier, Ferhat Abbas, voormalig premier, en Abder Rah man Fares, voorzitter van het voorlopig bestuur. Er zijn voorts dertien vrouwelijke kandidaten, leden van het politieke bu reau en vele officieren van het nationale bevri j dingsleger. Een amateur-fotograaf maakte deze opname van de arrestatie van drie zak kenrollers in Japan. Verschillende rechercheurs hielden de drie zakken rollers, die tot een bende van vijf man behoorden, enige tijd in het oog, tot- beurde in de Japanse stad Osaka. dat een van hen op heterdaad werd betrapt. Bij de arrestatie die onmid dellijk volgde, trokken de wilde tone len de aandacht van een voorbijgan ger die met een miniatuur earner a bo ven staande opname maakte. Het ge- Zo zagen de betrokken auto's er uit na de botsing bij het verkeersplein Oudenrijn bij Utrecht, die twee Duitse meisjes het leven kostte. arts W. D. van Renesse, toen hij de 's-Gravelandseweg overstak, aangere den door een auto. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. In Uitgeest is de 41-jarige arts A. T. Boerlage uit Rotterdam op rijksweg 9 (Haarlem-Alkmaar) om het leven geko men. Hij moest plotseling afremmen, waarbij zijn auto tegen de middenberm aanreed en over de kop sloeg. In Doornspijk is de 29-jarige H. van 't Hof uit Doornspijk om het leven geko men, doordat hij op zijn bromfiets tegen een bestelauto botste. In Den Haag is in het ziekenhuis Zuid- wal aan de gevolgen van een verkeerson geluk overleden de 15-jarige G. C. A. Zandvliet uit Den Haag. In Rotterdam is de 47-jarige M. A. J. de Bruyn uit Rotterdam in het Dijkzigtzieken- huis overleden aan de gevolgen van een val, die hij kort daarvoor met zijn brom fiets had gemaakt. Het internationale meestertoernooi in Amsterdam is zaterdag voortgezet met de partijen voor de vijfde ronde. De resulta ten waren: Rellstab (W.-Dld.)Donner (Ned.) 0-1; Kieninger (W.-Dld.)Dunkel- blum (Belg.) remise; Langeweg (Ned.) v. d. Berg (Ned.) 0-1; Henneberke (Ned.) Tan (Ind.) afg.; Kool (Ned.)Hartoch (Ned.) remise; Heidenfeld (Z.Afr.)Czerniak (Isr.) 0-1. Voorts werden een aantal afgebroken partijen zonder meer gewonnen gegeven. De uitslagen hiervan werden, eerste ronde: RellstabHartoch 1-0; tweede ronde: Har tochKieninger 0-1; derde ronde: Kie ningerTan 1-0. De stand luidt nu als volgt: 1. en 2. v. d. Berg en Donner, beiden 31/» pnt., 3. Kieninger 3 pnt en 1 afg. par tij, 4. Czerniak 2'/i pnt. en 2 afg. partijen, 5. Dunkelblum 2*/a pnt., 6. Tan 2 pnt. en 1 afg. partij, 7. Rellstab 2 pnt., 8. Heidenfeld l'/2 pnt. en 2 afg. partijen, 9. Langeweg U/2 pnt., 10. K.00I 1 pnt. en 1 afg. partij, 11. Henneberke Vs pnt. en 4 afg. partijen en i 12. Hartoch Va pnt. en 1 afg. partij. De tijdens het internationale concours hippique in het Westbroekpark in Den Haag gehouden landenwedstrijd Neder- land-België springen is zowel bij de se nioren als de junioren in een Nederlandse overwinning geëindigd. Bij de senioren kwamen onze landgenoten in de twee manches, waarbij de vier beste prestaties van de zes leden van elke ploeg voor de klassering telden, uit op totaal 4 straf- punten tegei de Belgen 20. Bij de junioren, de ploegen beston den hier uit vijf leden en van elke ploeg telden in beide manches de beste drie prestaties had Nederland 0 strafpunten en België 8. Winnaar van het individuele klassement bij de senioren was de Neder landers Ben Arts met Bella, die twee fout loze parcoursen reed in de totaaltijd van 205 sec. Bij de junioren werd de eerste plaats in het persoonlijke klassement be zet door de Nederlander Hans Vollaard met Anouschka. die eveneens tweemaal foutloos rond ging en totaal 173.2 sec. deed noteren. De Surinaamse minister van Justitie, H. Shrimisier, heeft voor het Hof van Justitie, het hoogste rechtsorgaan in Suri name, een proces verloren, dat aanhangig was gemaakt door een in Suriname geves tigde rijstexporteur, de heer Thomas, wegens een „onrechtmatige daad". Het Hof van Justitie heeft de koopman die een half miljoen gulden schadevergoe ding had geëist in het gelijk gesteld. Het bedrag van de schade zal nader worden vastgesteld. De 1959 bevond de heer Thomas zich in Venezuela, waar hij wilde inschrijven voor de levering van 10.000 ton rijst aan dat land. Voor deze levering had ook de Suri naamse Produktenhandel belangstelling. Eén van de belanghebbenden in de Suri naamse produktenhandel was de heer Lachmon, lid van de Staten van Surina me. Eén dag voor de inschrijying ver- zonde de Surinaamse minister van Justi tie, lid van dezelfde politieke partij als de heer Lachman, een telegram naar de Nederlandse ambassade in Venezuela waarin werd gevraagd de heer Thomas zo spoedig mogelijk naar Suriname terug te zenden in verband met een onderzoek te gen hem in een strafzaak, verband hou dende met rijsttransacties. De Nederland se ambassade zond dit telegram door naar de Venezolaanse instantie die met de rijsttransactie was belast. Hierdoor werd de levering van de 10.000 ton rijst niet aan de heer Thomas ge gund, maar aan de Surinaamse produk tenhandel. De heer Thomas stelde nu in zijn eis tot schadevergoeding dat als gevolg van het telegram de instantie, belast met de uitvoering van rijsttransacties, geen za ken meer met hem wenste te doen en voorts dat het telegram was verzonden op instignatie van zijn concurrent de Su rinaamse produktenhandel. Het Hof van Justitie heeft hem in het gelijk gesteld. Het Hof is van oordeel dat andere motieven dan het belang van strafrechtelijke onderzoek geleid hebben tot het verzenden van het telegram door de minister en dat het telegram van de minister waarschijnlijk tot gevolg heeft gehad dat de levering van de rijst aan Ve nezuela niet aan de heer Thomas gegund is. Het Hof overwoog verder, dat de mi nister van Justitie bij een behoorlijke af weging van belangen had moeten voorzien, dat de inhoud van het telegram dermate nadelig was voor de heer Thomas, dat hij schade zou kunnen lijden. Het noemt daarom de verzending van het te legram door de minister een daad van willekeur. Op grond daarvan bepaalde het Hof dat Suriname zich aan een onrecht matige daad heeft schuldig gemaakt en verplicht is, de heer Thomas de schade te vergoeden, bestaande uit nodeloos ge maakte kosten en gederfde winst, nu hem de rijstleverantie niet is gegund. ALABAMA (AP) De vierdaagse stil stand van het werk van het maanschot- program van de V.S. in Huntsville is voor vijf dagen beëindigd door het van kracht worden van een gerechtelijk be vel tot voorlopige beëindiging van de staking der electriciëns, die er de oorzaak van was. Zonodig kan de termijn worden ver lengd en door een permanent bevel worden gevolgd.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5