V.S.-investeringen in buitenland blijven achter In Auto Superette kan klant na sluitingstijd ook nog terecht De beurs Minder snelle groei in Europa één der oorzaken Waarde importen steeg sneller dan die der exporten Surinaamse bank sprak met NHM Omzet Antilliaanse Verf stijgt VS weigeren Russische orders Goudproduktie in Suriname fors gedaald Dalend verlies Pan American Scheepsbouworders in VS met 20 pet gedaald Produktie liep in juni terug Belgisch schip bij Terneuzen gezonken Trein moest stoppen voor bramenplukker Wat gebeurt er met de infiltranten? „Model-woningen" SCHEEPVAARTBERICHTEN Nog geen garanties voor N.-Guinea-ambtenaren Boekhouder verdacht var fraude op grote schaal Conservenfabrikanten zien geen heil in Afzetfonds Gizenga ging in hongerstaking MAANDAG 2 0 AUGUSTUS 1962 West-Duitsland EERSTE DEMONSTRATIE OP ROK A Openbare vergadering produktschap voor Vis en Visprodukten Zweedse zeeman nabij IJmuiden verdronken Tunnelverkeer op zondag Militair offensief tegen communistische guerilla in Vietnam ingezet Legionnairs brengen onrust over Corsica Ongelukken in verkéér in Velsen Jaarvergadering van v.v. „IJmuiden" Fietsers maakten brokken Uit kinderwagen gevallen Duitse kampeerders waren vervelend Man aangehouden WASHINGTON (AP) De Ameri- ■nse particuliere investeringen in het mland zijn in het begin van 1962 te- ■"Telopen. nadat ze in het jaar 1961 een rpe stijging te zien hadden gegeven, is meegedeeld door het ministerie van del. De directe investeringen in bui- andse ondernemingen blijven achter die van 1961 door de minder snélle ei in Europa, de onvaste toestand in 'ijns Amerika en de economische moei- iheden in Canada. Eind 1961, aldus het ministerie, werden 3 buitenlandse particuliere bezittingen investeringen van de Verenigde Sta- m geschat op 56 miljard dollar (202 mil- •rd gulden), een groei in dat jaar van eer dan 5 miljard dollar (18 miljard üden). De uitgaande kapitaalstroom be ukte een top van bijna 4 miljard dollar 4.4 miljard gulden), een stijging van 100 liljoen dollar (360 miljoen gulden), in ergelijking met 1960. De directe inves- ringen bleven hoog met 1.5 miljard dol er (5,4 miljard gulden), waarvan 't mees- 3 naar Europa ging. De netto aankopen van buitenlandse ef- ecten en leningen met gemiddelde loop- jd zorgden voor een uitgaande stroom an een milard dollar (3,6 miljard gulden), u-wijl leningen op korte termijn ter ver- rijging van liquide middelen in 't buiten- rnd een totaal van 1.5 miljard dollar 4. miljard gulden) bedroegen. Amerikaanse ondernemingen voegden in 161 2,5 miljard dollar toe (9 miljard gul- m) aan hun buitenlandse investeringen, 4 WIESBADEN (AP) In de eerste zeven aanden van 1962 is de waarde van de estduitse importen sneller gestegen dan e van de exporten. Door deze ontwikke- ng is het overschot van de handelsbalans oor die periode tot DM 1.8 miljard ge-- daald. Volgens het statistische bureau van de bondsrepubliek hadden de importen in de "erste zeven maanden van dit jaar een ■vaarde van DM 28.5 miljard. Daarentegen ■verd voor een waarde van DM 30.3 mil ard geëxporteerd. Het totaal der importen steeg ten op- ■ichte van de overeenkomstige periode van 1961 met 13.3 percent. De exporten namen met 3.6 percent toe. Door deze ontwikke ling werd het overschot op de handels balans ruim gehalveerd. Het daalde van DM 4.1 miljard in 1961 tot DM 1.8 miljard dit jaar. Nu de monetaire situatie van Suriname 'e Surinaamse regering heeft genoopt tot at uitvaardigen van kredietbeperkingen leeft de directeur van de Surinaamse bank, de heer W. Wijnhoven, in Neder- \nd over deze kwestie besprekingen ge boerd en wel met de directie van de Ne derlandse Handel-Maatschappij, moeder- bank van de Surinaamse bank. De heer Wijnhoven, die na een verblijf an 5 dagen in ons land, zondagochtend ■an Schiphol naar Paramaribo terugkeer- 'e, kon over die besprekingen niets be- and maken. Slechts stipte hij aan, dat e monetaire situatie van Suriname te rns heeft geleid tot beperkende maat delen (vergunningenstelsel) op de import m het land. Op de aandeelhoudersvergadering van v Antilliaanse verffabriek N.V. is mee- -teeld, dat de omzet zich de laatste ■aanden in stijgende lijn heeft bewogen. "Wer de eerste acht van het in dertien "rioden ingedeelde jaar 1962 lag de omzet -ds ruim NAF 60.000 hoger dan over het hele jaar 1961 met inbegrip van de ver- -hte geïmporteerde verf gedurende de "landen, waarin het bedrijf toen nog et, in werking was. Daar alsregel de atste maanden van het jaar in de Neder- •rndse Antillen een verhoogd verf gebruik e zien geven, kan ook de omzetontwikke 'mg in de nog resterende maanden met optimisme worden tegemoet gezien. Teneinde de kosten zo laag mogelijk te -mden heeft de directie aangeboden haar 'aris, zolang nog niet met winst zal wor- m gewerkt en het verliessaldo nog niet ~1 zijn ingelopen, tot 'op een derde terug e brengen, aldus de directie. WASHINGTON (AP) De Amerikaan- e minister van handel, Luther H. Hodges, heeft bekend gemaakt dat zijn ministerie verzoeken van Rusland en Tsjechoslowa kije om voor 43 miljoen dollar aan ma chinewerktuigen te mogen kopen van Amerikaanse leveranciers heeft afgewezen Hodges noemde als grond voor de af wijzing, dat deze goederen belangrijk zou den hebben bijgedragen tot het militai re transportvermogen van de communis tische landen. PARAMARIBO (ANP) De produktie n Surinaams goud is in het eerste half- ar van 1962 belangrijk minder geweest m in de zelfde periode van het vorige ar. In 1961 werd 63.131 gram goud aan -evoerd. terwijl de hoeveelheid in 1962 slechts 37.831 gram bedraagt. waardoor deze in totaal aan het einde van het jaar bijna 35 miljard dolalr (126 mil jard gulden) bedroegen. De kapitaalstroom van 1.5 miljard dollar (5.4 miljard gulden) werd aangevuld met een miljard dollar (3.6 miljard gulden) aan investeringen uit de winsten van buitenlandse filialen Aan de Europese investeringen werd bijna één miljard dollar (3.6 miljard gul den) toegevoegd, waardoor het totaal op 7,7 miljard dollar (27,7 miljard gulden) kwam. Pan Americain World Airways hebben bekend gemaakt dat, dankzij sterk geste gen omzetten, het verlies over de eerste zes maanden van dit jaar gedaald is tot 756.000 dollar (11.3 cent per aandeel) tegen 2.588.000 dollar (39 cent per aandeel) over het eerste halfjaar van 1961. De bruto-ontvangsten over het tweede kwartaal van dit jaar bedroegen 127.552.000 dollar tegen 117.392.000 dollar in de zelfde periode van 1961. Netto betekende dit na aftrek van belasting 58.2 cent per aandeel tegen 56.7 cent het vorig jaar. Aan passagiersbiljetten ontving Pan American in het tweede kwartaal 94.571.000 dollar, hetgeen een stijging van 6.5 percent betekent vergeleken bij de 88.789.000 dollar van het tweede kwartaal 1961. De vracht- cijfers zijn dit jaar zelfs met 14 percent gestegen. Aan de andere kant stegen de totale on kosten met 10 percent. NEW YORK (AP) In de twaalf maan den sinds 1 augustus 1961 is het aantal orders op koopvaardijschepen, dat de Ame rikaanse scheepswerven in portefeuille hadden, met 20 percent gedaald. Op 1 augustus 1962 waren 60 schepen met in totaal 745.900 bruto register ton in aanbouw of besteld. Een jaar geleden wa ren het 67 schepen met 943.300 b.r.t. De algemene produktie-index (basis 1953 100) heeft, blijkens het C.B.S., voor juni 1962 een gemiddelde opgeleverd van 165 tegen 177 in de voorafgaande maand en 168 in juni 1961. Dezelfde cijfers, doch gecorrigeerd voor seizoen en lengte van de maand, kwamen uit op resp. 163, 166 en 159. Van enkele bedrijf skiassen zijn de in- dex-cijfers voor juni reeds beschikbaar. Voor bouwmaterialen en aardewerk werd de index becijferd op 145 (mei 1962: 152, juni 1961: 154), voor de leder- en rubber- nijverehid op 151 (162,55), voor de mijn bouw op 118 (127,22), en voor gas, elektri citeit en water op 167 (184,59). In de westhaven te Terneuzen is het 1500 ton metende Belgische motorschip „Morgana", schipper C. Kuypers uit Ant werpen, na eerst op de Oostdam van de haven lek te zijn gevaren, gezonken. De vier opvarenden, de schipper, zijn vrouw, een kind en een knecht, konden ongedeerd aan wal komen. Het schip, dat met een lading grint onderweg was van Wezel naar Gent, raak te bij het binnenkomen van de haven de Oostdam. Daarbij ontstond een lek. On middellijk was assistentie ter plaatse van het sleep- en bergingsbedrijf W. Muller te Terneuzen. Met pompen trachtte men het schip drijvend te houden. Toen ge vaar voor zinken ontstond werd het schip, op advies van rijkswaterstaat, door sleep boten van Muller en van de „Union de Remorquage" naar de meerstoelen 1 en 2 gesleept. Daar zonk het, de meerstoel 1 meesleurend in de diepte. Rijkswaterstaat heeft het wrak onder de werking van de wrakkenwet geplaatst en afgebakend, omdat het een beperkte be lemmering voor het scheepvaartverkeer oplevert. De bestuurder van een trein op de lijn AmsterdamRotterdam heeft het leven van de veertienjarige Evert de Greef, die bij Breukelen plotseling de lijn overstak slechts kunnen redden door de '„dodemans- knop" in werking te stellen. De jongen had langs de lijn bramen ge plukt. Hij werd met de trein meegenomen naar Woerden, waar de politie proces-ver baal opmaakte en hem daarna thuisbracht. Twee Haagse N.V.'s willen de wereld gaan verbazen met wat zij noemen een „Auto Superette" een zelfbedienings winkel, waarin zoveel automaten zijn aan gebracht dat vrijwel het gehele assorti ment van de supermarket ook na slui tingstijd ban de wihkèl verkocht kan wor den. Daartoe blijft het gedeelte van het ge bouw waarin de automaten zijn aange bracht geopend nadat de winkel heeft moeten sluiten. De eerste autosuperette opgebouwd in Utrecht, waar hij de binnenlandsè en vele buitenlandse bezoe kers van de 13e Roka (levensmiddelen- beurs) op deze mogelijkheid van auto maten moet wijzen. Het gebouw heeft een oppervlakte van 600 vierkante meter, waarvan er 170 be stemd zijn voor de automatenhal en 350 voor de supermarket. Een jaar lang zijn de Haagse N.V.'s doende geweest met de voorbereidingen voor de eerste auto superette. De organisatoren verwachten met dit prototype voldoende belangstel ling te wekken voor een reeks van dit soort winkels in ons land en daarbuiten. De Auto Superette is nauwelijks merk baar in twee delen gesplitst: via de gla zen voordeur komt de bezoeker eerst in j «rvfl 1 Tl CFPTl de automatische winkel, d^-pa "M')1 Ih hV1- vlimgCll ongemerkt in de supermarket. De aiito- matiscbe winkel biedt ongeveer 4Q0 ver- s'chilléiïflé 'SWTfeélen, mét' 'een fotaar van ongeveer 3000 stuks. In de eerste Auto Superette zijn 26 automaten opgesteld, die van ieder artikel meer stuks in voor raad hebben. Er is een afdeling voor kruidenierswaren, slagerij, groenten en fruit, zuivel en voor zogenaamde non- fooiartikelen. Een deel van de automa ten koelt de produkten. De Auto Superette mikt vooral op twee soorten kopers: de gehaaste en de laat komer. De gehaaste behoeft niet door de supermarket te dwalen en de cassières passeren en de klant, die na sluitings tijd komt, vindt toch alles wat hij no dig heeft. Men streeft er voorts na volgend jaar een wisselautomaat voor bankpapier te kunnen uitbrengen. HOLLANDIA (ANP) Men weet hier nog niet wanneer Indonesische vliegtui gen boven Nieuw-Guinea zullen komen om pamfletten uit te werpen in gebieden, waar nog Indonesische infiltranten rond zwerven. Waarschijnlijk zal dit niet ge schieden voordat waarnemers van de Ver enigde Naties in Nieuw-Guinea zijn aan gekomen. Niettemin verwacht men, dat nog vóór de uitwerping van de pamflet ten hier en daar wel infiltranten uit het oerwoud te voorschijn zullen komen, aan gezien een aantal van hen via de radio ongetwijfeld op de hoogte zal zijn van het akkoord. Officieel is niet bekend, wat gebeuren zal, indien de infiltranten zich melden. De hierover in het akkoord opgenomen militaire clausule is in Hol- landia geheim gehouden, maar algemeen wordt verwacht, dat de Indonesiërs in ka zernes van de Nederlandse strijdkrachten gelegerd zullen worden en daar ook van voeding worden voorzien. De Nederlandse militairen hebben hun acties gestaakt. In de oerwouden wordt niet meer gepatrouilleerd, maar de Ne derlandse eenheden hebben zich terugge trokken rond plaatsen waar parachutisten zijn geland. De strijdkrachten zullen slechts tot actie overgaan, indien de infil tranten daarmee beginnen. Het totaal aantal infiltranten, dat thans rondzwerft in de omgeving van Kaima- na, Fakfak, Sorong, Merauke, Sausaper en op enkele eilanden van de Radjah-Ampat- archipel, wordt geschat op vijfhonderd. Auto's mee naar Nederland De Nederlandse ambtenaren in Hollan dia vragen zich nog steeds af wat te doen als het Nederlandse bestuur aan de Verenigde Naties wordt overgedragen; nog enige tijd blijven of zo spoedig mogelijk vertrekken. Er is over het algemeen veel animo voor een spoedig vertrek. Het feit, dat vele gezinnen reeds in Nederland zijn of binnenkort naar Nederland zullen gaan is voor veel ambtenaren aanleiding niet lang meer op Nieuw-Guinea te blijven. Het K.L.M.-kantoor in Hollandia heeft de laatste dagen een grote stroom boe kingen verwerkt voor reizen naar Neder land in het begin van oktober. Opval lend is het dat velen via Australië willen vliegen, wellicht om daar mogelijkheden te onderzoeken voor een nieuwe toekomst. Het bericht, dat ambtenaren hun auto's op bepaalde voorwaarden mee naar Ne derland mogen verzenden op kosten van het gouvernement is overal met blijdschap ontvangen. Velen hadden er zich reeds bij neergelegd hun auto op het laatste moment ver beneden de prijs te moeten verkopen. Het vervoer van deze auto's zal overigens wel enige tijd vergen want de eerstvolgende schepen zijn reeds geheel volgeboekt. De ambtenaren die hun huis raad reeds hebben ingepakt voor verzen ding zullen de kisten voorlopig nog in hun woningen moeten laten staan. De lood sen van het enige transportbedrijf in Hol landia staan reeds propvol. Voor 7,5 güldpn per maand zal men in Groningen hnizë'n- kunnen1' hurën dié naar het architectenbureau dat ze ontwor pen heeft verzekert aan alle huidige eisen van bewoonbaarheid voldoen. Het zijn premiewoningen, bestemd voor arbei ders, die gebouwd worden in het uitbrei dingsplan „De Wijert". De huizen zijn alle voorzien van drie slaapkamers, een grote woonkamer, veel bergruimte, een douche- en wascel en twee balcons. De woningen krijgen elk een eigen centrale-verwarmingsinstallatie. De vloe ren en wanden worden geïsoleerd tegen geluid, koude en warmte. In de ramen komt dubbel glas, koud en warm water krijgt men uit alle tappunten, een ijskast komt in de keuken. Ten slotte krijgen de huizen een aansluiting op de centrale t.v.- antenne, radio-distributie en telefoon. Abida 18 van Azoren naar Curacao Achilles 18 van Ordoz naar Europa Acmaea 18 te Patrick Aegis 18 van Georgetown naar Tampa Agamemnon 19 te Santo Domingo Alcor 18 van Bremen naar Hamburg Alhena 18 te Antwerpen Alkes 18 vertrek P. Said Alpherat 18 van Londen naar Dakar Alkmaar 18 van Cabimas naar Curacao Alnitak 18 van Bahia naar Las Palmas Aludra 18 vertrek van Hamburg Ameland 18 van Port Fortin naar Stanlow Amerskerk 18 van Port Said naar Genua Ammon 18 van New York naar Santo Domingo Amstelhoek 18 van Kobe naar Singapore Amstelland 18 van Montevideo naar Santos Amstelsluis 18 van Durban naar Singapore Amstelstad 18 van Karachi naar Kaapstad Angolakust 18 vertrek Lagos. Archimedes 18 van Ventura n Greqyaquil Arendskerk 19 van Alexandrië naar Genua Ares 18 van Bahia naar Buena Ventura Artemis 18 van Cascuets naar Trinidad Averdijk 18 te Livorno Axeldijk 18 van Houston naar Christi Baarn 18 van Curacao naar Hamburg Balong 18 ten anker Chittagong Barendrecht 18 van Maine naar Cardon Bawean 18 vertrek van Montreal naar Toronto Bengkalis 19 te Longview Bennekom 19 te Paita Bintang 18 van Malta naar Alexandrië Blitar 18 van Mombassa naar Aden Bonita 18 van Charleston naar New York Bosco 19 te Basrah. Bovenkerk 18 van Aden naar Mombassa Breda 18 van Azoren naar Rotterdam Burlswatson 18 f5ass. Bermuda n. Philadelphia Caltex Arnhem 19 te Port Said Caltex Delft 18 van Rotterdam naar Bougie Caltex Eindhoven 17 van Rotterdam naar Sidon Caltex Napels 18 van Bahrein naar Suez Caltex Rotterdam 18 van Vlissingen naar Sidon Caltex Utrecht 18 van Muria naar Bahrein Cameroukust 18 van Dakar naar Freetown Carillo 17 van Manzanillo n, Bremerhaven Cartago 17 van Cortes naar New Orleans Ceres 17 van Curacao naar Duinkerken Charis 18 vertrek Curacao naar Le Havre Cinulia 17 van Cardon naar Landsend Chiron 18 van Paramaribo naar A'dam Cinulia 18 van Punta naar Landsend Crania 18 van Stanlow naar Curacao Delft 1'7 van Christobal naar Curacao Diogenes 18 te Laguaira Dorestad 18 van Tripoli naar Larnaca Echo 18 van Koper naar Londen Eemland 18 van Teneriffe naar Recife Esso Amsterdam 18 van Banias naar Rotterdam Esso Nederladn 18 van P. Said naar Hamburg Esso Rotterdam 18 van Rotterdam naar P. Said Fina Nederland 18 van Port Louis naar Abadan Forest Lake 18 van Marghera n. Bandaarmashur Forest Town 18 van Antwerpen naar Ahmadi Gabon kust 19 te Abidjan Geertje Buisman 18 te Pont Adegada Gooiland 19 te Buenaventura Graveland 17 van Parangagua naar Ilheus Gulf Hansa 20 te P. Said verwacht Gulf Italian 18 van Hamurg naar Mena Gulf Swede 20 te Mena verwacht Hector 18 van Lattakia naar Kiuluk Heemskerk 18 van Cochin naar Aden Helena 18 van Belize naar Esquivel Hera 18 van Antwerpen naar R'dam Hermes 18 van Bremerhaven naar Aarhuus Hersila 18 van Amsterdam naar Torres Hilversum 18 van Antwerpen naar Houston Holendrecht 18 te Terneuzen Hoogkerk 18 van Aden naar Adelaide Irazu 18 te Callao Isis 19 van Santa Lusia naar St. Vincent Ittersum 19 te Lake Charles Jacob Verolme 17 vanContricouer n. Cartagena Jagersfontein 18 van Southampton n Tenerife Java 18 van Yokohama naar Valparaiso. Johannes Frans 13 van Balboa naar Calo Kabylia 17 van New Orleans n Christoban Karakorum 18 van News naar Istanbul Katelysia 18 van Miranda naar Brunsbuttel Keletia 19 te Balboa Kermia 18 van Miranda naar R'dam Khasiella -8 van Stanlow naar Thameshaven Koningswaard 18 van Miranda naar Shellhaven Kopionela 19 ten anker te Fernando Kloosterdijk 18 van New Orleans naar. R'dam Kossmtella 18 ten anker Le Havre Kreon 18 van Georgetown n. Nickerie Kryptos 18 van Bayogrande n Nynasham Kylix 18 van St. Vincent n. R'dam Laarderkerk 18 van Abadan naar Bunderabbas Leiderkerk 18 te Damnan Lekhaven 18 te Montevideo Liberiakust 18 van Hamburg nakr Antwerpen Loppersum 18 van Mobile naar Jackson Ville Lycaon 18 van P. Said naar Liverpool Maasdam 18 van New York n. Southampton Mariekerk 18 van Mena naar Koeweit Marneloyd 18 van Hamburg naar Antwerpen Maron 17 van Amsterdam naar Curacao Mataram 18 van Alexandrië naar Beyrouth Maureen 18 van Londen naar Rotterdam Memn'on 19 te Ultimore Merseylloyd 18 van Alexandrië naar Barcelona Merwede 18 van Londen naar Freetown Merwelloyd 19 te Marseille Modjokerto 18 van Los Angeles n. Singapore Mohamed Reza Shaw 18 van Kharg n. Suez Montferland 18 pass. Qessant Moordrecht 18 van Port Said naar Genua Munttoren 19 van Cardon naar R'dam Mijdrecht 19 te. Covenas Naess Commander 19 te P. Said verwacht Naess Lion 18 van Suez naar Bandaarmashur Nanusa 18 te Lowerbuchanan verwacht Neder Eems 17 van Le Havre n Panamakanaal Nestor 18 te Ponce Onoba 18 van Algiers naar R'dam Oostkerk 18 van Freetown naar Las Palmas Ootmarsum 18 van Beira naar Kaapstad Oranje 19 te Napels Ossendrecht 18 van Suez naar Karachi Overijsel 18 van Hamburg naar Bremen Pacaya 18 van New Orleans n. Christobal Palamedes 18 van A'dm n. Doming Parkhaven 18 te Bremen Parthenon 19 te Antwerpen Pendrecht 18 van Elpalito naar Christobal Philine 18 van Europoort naar P. Said Philippia 18 van Mena naar Aden Poseidon 18 van Liberte naar Plymouth Prins Alexander 18 van Antwerpen naar H'burg Prins der Nederlanden 18 van Kingston Prins Frederik Hendrik 18 v L. Havre n. Quebec Prins Maurits 18 te Napels Prins Wilem II 18 van Glasgow naar Montreal Prins Wilem III 18 te Milwaukee Prins Willem V 18 te Londen Prins W. v. Oranje 18 van Montreal n. L. Havre Prinses Margriet 18 van Toronto naar Montreal Provenierssingel 18 van Tenerife naar Keywest Pur merend 18 van Baires naar Curacao Pygmalion 18 van Oran naar Hamburg Randfontein 18 van Southampton n. Antwerpen Roebiah 19 te Singapore Roepat 18 van Balboa naar Papeete Rossum 18 van Aruba naar Napels Rotti 18 van Ceuta naar Havana Rijndam 18 van Belle Isle naar Soton Rijnkerk 19 te East Londen Saloun 18 van Dakar naar Nantes Sarangan 19 te Bangkok Scherpend recht 18 vertrokken van Aruba Schiedijk 18 van New York naar Antwerpen Schielloyd 18 te Madang Seinelloyd 18 van Bremen naar Hamburg Senegalkust 19 te Pointe Noire Skadi 18 van Ceuta naar Harbourgrace Stad Alkmaar 18 van Dakar nar Kapstad Stad Amsterdam 18 van Durban naar Dakar Stad Bred* 18 van Tenerife naar Victoria Stad Den Haag 18 van Ushant naar Hampton-R Stad Delft 18 van Norolk n Rio de Janeiro Stad Haarletn 18 van Bougie naar Napels Stad Kampen 18 van News naar IJmuiden Stad Leiden 18 van Livorno naar A'dam Stad Utrecht 19 van Norfolk naar Tort of Spain Stad Vlaardingen 18 v. Norfolk n. R de Janeiro Stad ^wole 18 van Brasil naar Rotterdam Straat Cumberland 18 v Freman le n. Mauritius Telamon 19 van Curacao naar Maracaibo Theron 18 van Kingston naar Miami Thuredrecht 18 v. R. de Janeiro n. Europa Tjilawah 18 van Sydney naar Brisbane Van Riebeeck 18 van Singapore n. Kaapstad Vasum 18 te Suez Vivipara 18 van Brindisi naar Mena Vlieland 18 van Aruba naar Buenos Aires Vitrea 18 vertrokken van Christobal Vlist 18 van Kaapstad naar Port Elizabeth Voco 18 van Tarnpa naar Bremen Van Waerwijck 18 van Singapore n Kaapstad W Alton Jones 18 v Philadelphia n. P. Said Waterman 18 van Roterdam naar New York Willemstad 18 vertrek vn Port of Spin Woltersum 18 van Fayal naar Le Havre Wonsari 18 vertrek van Le Havre Zaankerk 18 van Antwerpen naar Marseile Zaria 18 van Malta naar Mena KLEINE VAART Alderd L. 16 van Gothenburg naar P. Talbot Ali 16 van Mantluoz naar Guernsey Alida 16 te Gothenburg Ardito 17 van Ejerslev te Colchester Aspera 17 te Raahe Auriga 17 van Wismar naar Gent Canda 18 van Par naar Gent Ctharina 17 van Hartlepool naar Turky Corrie Broere 21 te Dordrecht verwacht Eemsborg 16 van IJmuiden naar Skutskaer Egbert S 16 van R' dam naar Yarmouth Forto 16 te Delftzijl Goeree 16 van Helsinki Goote Fox 17 te Gent Hendrik Holwerda 17 te Gent Hennie 16 te Gunness Jan 17 te Gent Jenjo 16 te Norrsunby Kaap Falga 17 van Amsterdam naar Delftzijl Kattegat 16 van Haringen naar Veile Lea 16 te Hamina Lydia 16 te Hernosand Mutatie 17 te Leixoes Narwal 16 van Delftzijl naar Hoogezand -^Nova Zembla 17 te Poole Pavonis 16 te Cholchester Rapid 16 van Delftzijl naar Londen Rene 17 te Gent Ri-ni 16 te Delftzijl Swallow 16 te Velsen Stanislas 21 te R' dam verwacht Willi Bohmer 16 te Calcutta Wubbina 16 van Delftzijl naar Grouw SLEEPVAART Atlantico 18 te Dakar Cycloop 19 te Port Brega Friesland 19 te Malta Junior 19 te Port Brega Utrecht 19 naar Lagos Zeeland 19 van Lissabon naar Kaapstad (Van onze Haagse redacteur) Ondanks alle goede bedoelingen en hoop volle toezeggingen is het niet mogelijk ge bleken de algemene maatregel van be stuur, die de garanties voor overheidsdie naren op Nieuw-Guinea zal moeten ver wezenlijken, te laten verschijnen vóór be kend werd wanneer het bestaan van een Nederlandse overheidsdienst op Nieuw- Guinea eindigt. De politieke ontwikkeling ging tenslotte zo snel dat daarbij het per soneelsbeleid verre achter bleef. Dezer dagen is een vergadering van het Georganiseerd Overleg in Ambtenarenza ken gehouden en daar heeft mr. Boek raad, bestuurslid van de ARKA in Hollan dia, zich kunnen laten horen. De Ned. Chr. Bond van Overheidsperso neel die geen vertegenwoordiger uit Nieuw-Guinea bij dit georganiseerd over leg had, heeft enige mededelingen gedaan over wat er besproken is. Uit deze mededelingen valt af te leiden, dat er een non-activiteitstractement komt met aflopend karakter binnen maximaal vijf jaar. Welk percentage dit tractement van het activiteitssalaris uitmaakt is niet bekend. Er komt een wachtgeldregeling (hoe die luidt is niet bekend) en de regering heeft toegezegd de overtocht voor de ambtena ren en hun gezinnen uit Nieuw-Guinea te zullen betalen. Of de regering ook de pas sagekosten betaalt van de „vrijwillig' reeds naar Nederland gereisde gezinsle den, is nog niet bekend. Dan is er volgens de mededelingen van de Chr. Bond van Overheidspersoneel over eenstemming bereikt over financiële voor zieningen in Nederland. Voor wie naar een contractpension van het ministerie van Maatschappelijk Werk gaat (de selectie is in handen van BinnenlandseZaken als het ambtenaren betreft) zal de „60 pet- regeling" gelden van het ministerie van Maatschappelijk Werk. Deze regeling geldt voor alle gerepatrieer den uit Indonesië: in contractpensions wordt per persoon per dag ten hoogste 4,50 berekend. Per gezin behoeft voor dit „pensiongeld" niet meer dan 60 pet. van het inkomen te worden betaald. Er is nu geen sprake meer van „vrij willig" vetrek uit Nieuw-Guinea, maar nog steeds weten de overheidsdienaren daar niet, waar zij aan toe zijn. Donderdag 23 augustus houdt het be stuur van het produktschap van Vis en Visprodukten een openbare vergadering in Den Haag. De agenda vermeldt onder meer vaststelling van een verordening voor de regeling van de afzet van snoek baars en baars met een carbolsmaak. Als gevolg van de waterverontreini ging kan vis, welke in het IJsselmeer, Ve luwemeer of Ketelmeer wordt gevangen een carbolsmaak of -geur verkrijgen. In dien deze vis het betreft hier vooral snoekbaars en baars met carbolsmaak in de handel wordt gebracht,_zou hier-, door de afzet van snoekbaars en baars die voor een groot deel op het buitenland ié gericht, in gevaar kunnen worden ge bracht. Teneinde de afzet van deze vis niet te doen verloren gaan, is het gewenst maat regelen te treffen om te voorkomen, dat dergelijke carbolvis voor menselijke con sumptiedoeleinden in de handel wordt ge bracht. Bovenstaande ontwerpverordening strekt er nu toe een verbod in het leven te roepen tot de afzet voor menselijke consumptiedoeleinden van snoekbaars en baars, aangevoerd in nader aan te wijzen aanvoerhavens langs het IJsselmeer, Ve luwemeer of Ketelmeer, welke bij keuring naar carbol blijken te smaken en/of te rui ken. De districtrecherche van de rijkspolitie te Utrecht heeft een 39-jarige boekhouder uit Bunnik gearresteerd. De man wordt ervan verdacht op grote schaal frauduleu ze handelingen te hebben gepleegd ten nadeel van zijn werkgever. Men vermoedt dat het hier gaat om een bedrag van rond de f 100.000,-. De boekhouder heeft inmid dels tegenover de officier van justitie en rechtercommissaris in Utrecht de fraude toegegeven. Onlangs heeft het produktschap voor Vis en Visprodukten de Vereniging van Ne derlandse visconservenfabrikanten uitge nodigd een voordracht in te dienen voor de benoeming van een visconservenfabri kant in de door het produktschap ingestel de commissie ter bestudering van het voorstel tot het instellen van een fonds voor de afzetbevordering. De vereniging van Nederlandse viscon servenfabrikanten heeft nu geantwoord dat zij geen voordracht zal indienen, om dat zij unaniem van oordeel is dat van een dergelijk fonds geen heil kan worden verwacht voor de moeilijkheden welke worden ondervonden ten aanzien van de grondstoffenvoorziening in verband met de minimumprijzen voor haring en ma kreel. De IJmuider reddingboot Neeltje Jacoba heeft zondag van één uur 's nachts tot ne gen uur in de morgen gezocht naar een 18 jarige opvarende van de Zweedse tanker Margit Gorthon, die voor IJmuiden lag en bestemd was voor de Hoogovens. De reddingboot keerde na een vergeefse reis naar IJmuiden terug. De jonge zee man. die overboord geslagen was, is ver dronken. Tussen 8 en 17 uur passeerden zondag 6.300 auto's de westbuis van de Velser tunnel. In de oostbuis werden in hetzelfde tijdverloop 9.700 wagens geteld. Tussen 17 en 20 uur telde de politie in de westbuis maar liefst 6.500 auto's. VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv 2de tijdv AK.U Kon. Olie139.30 gl Philips 160,50 'nilever f 138, Hoogovens H.V.A 569 132—133 Deli-mij f 149,50152 gl A'dam Rubber.i 17118 gl 139.30 160,40 132'/j 151, 116 LEOPOLDSTAD (Reuter) De Kongo lese nationale veiligheidsdienst heeft mee gedeeld, dat de Kongolese oud-vice-minis- ter-president Gizenga in hongerstaking is. Gizenga wordt als bekend al acht maan den gevangengehouden op een eiland in de monding van de rivier de Kongo. Een medische afdeling van de Verenig de Naties zal een onderzoek instellen naar Gizenga's gezondheidstoestand en daarna mededelingen verstrekken aan aanhangers van de oud-vice-premier, aldus heeft een woordvoerder van de volkerenorganisatie meegedeeld. Zeventig doden SAIGÓN (Zuid-Vietnam) (AP) Bij een grote Vietnamese militaire operatie tegen de guerillastrijders van de commu nistisch Viet Cong zijn vandaag 66 gueril lastrijders gedood en 69 personen, die er van verdacht werden tot de Viet Cong te behoren, gevangen genomen. Waarschijnlijk is het aantal gesneuvel den van de Viet Cong nog hoger door luchtaanvallen op trainingsterreinen en dorpen. De operatie, die „Binh Dai" (grote paci ficatie) wordt genoemd, en plaats heeft gevonden in de zwaar door communisten geïnfiltreerde provincie Ca Mau, zal waar schijnlijk worden voortgezet. Op Corsica is 70 man politieversterking aangekomen om te helpen zoeken naar le den van het Vreemdelingenlegioen. In de afgelopen maand zijn er 63 gedeserteerd. Er heerst een golf van schietparijen en overvallen op het eiland sedert het hoofd kwartier van het legioen uit Algerije naar Corsica is overgebracht. Ongeveer 20 van de deserteurs zijn in Italië aangekomen. Verscheidene anderen zouden bij vluchtpogingen zijn verdronken. Een deserteur, Pool van geboorte, is door een patrouille van het legioen dood geschoten. Hij werd gezocht wegens het beroven en verwonden van drie toeristen -op een Gorsicaans -strand. Op de Trawlerkade reed maandagmorgen een 24-jarige inwoner van Haarlem met zijn motorrijwiel tegen een vrachtauto die links van de weg melk had gelost en weg reed om 25 meter verder rechtsaf te slaan. De motorrijder raakte de vrachtwagen aan de achterzijde, viel en kreeg een hersen schudding. Hij is overgebracht naar het Antoniusziekenhuis in Velsen. In de westbuis van de tunnel botste zondagavond een motorrijder, een Italiaan se bankwerker uit Velsen, tegen de achter zijde van een auto die plotseling moest remmen. De motorrijder viel en -kreeg schaafwonden aan armen en benen. Een 29-jarige handlanger uit Vinkeveen is ter observatie in het Antoniusziekenhuis opgenomen nadat hij in de Hoofdstraat in Santpoort met zijn bromfiets tegen een andere bromfietser was opgebotst waar door hij viel en het stuur van zijn brom fiets in zijn maag kreeg. Woensdag 29 augustus houdt de voetbal vereniging „IJmuiden" haar jaarvergade ring in het hervormd jeugdhuis aan de Rembrandtlaan. Behalve de jaarverslagen van secretaris en penningmeester vermeldt de agenda besprekingen over de' voetbal pool, jeugdcommissie, traming en compe titie. Periodiek aftredend zijn de bestuurs leden W. Koster, J. Meyboom en voorzitter J. Smit. Zij hebben zich allen herkiesbaar gesteld. Op de rijbaan van de Warande in Bever wijk botste zaterdag een personenauto tegen een 10-jarig meisje dat op haar fiets plot seling naar links reed. Het meisje viel en is met een hersenschudding overgebracht naar het Rode-Kruisziekenhuis in Bever wijk. Een 14-jarige jongen stak zaterdagmor gen met zijn rijwiel onvoorzichtig de Hof- landerweg in Beverwijk over. Hij werd van achteren aangereden door een bestel auto. De jongen is naar het Rode-Kruis ziekenhuis gebracht. Een vier maanden oud kind- viel zater dagmiddag in de Bevcrwijkse Plantage uit zijn kinderwagen. Het kreeg vermoedelijk een hersenschudding. De Velsense politie heeft zondagavond assistentie moeten verlenen omdat een paar dronken Duitse kampeerders op het kampeerterrein aan de Badweg medekam- peerders hinderden. Tegen een inwoner van IJmuiden is door de politie van Velsen procesverbaal opge maakt omdat hij door het opgeven van een fabrieksnummer en een valse naam het loonzakje van een ander in zijn bezit had gekregen. i

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9