Vandalistische nozems brengen onrust in Berlijn op kookpunt 7K. Eerste de para's meldden zich bij resident in Merauke De Papoea's keken, uiterlijk onbewogen, somber en zwijgend toe HET WEER Thant eist dat Katanga zich bij Kongo aansluit Indonesische duikboten bij Hollandia ontdekt Brandt legt een krans bij de muur - T en maant tot bezonnenheid Staatsschuld der V.S. boven 300 miljard dollar Russische kernproef V.N.-verzoek om sancties als Tsjombe niet snel instemt met V.N.-plan Minstens 13 doden bij vliegtuigramp in Brazilië Voor twee weken reeds gesignaleerd Oud-zwemkampioene redde een jongeman... 47e JAARGANG NUMMER 243 DINSDAG 21 AUGUSTUS 1962 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Brief kwam terug Vandalistische nozems ËÊSkMÊÊÊÈÊËÉÊÊk N. S. willen afzien van de dienst Enkhuizen-Staveren Het woord is aan .v. In de krant van heden: W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen2, 7 Buitenlands nieuws3 Op de Praatstoel3 Van Dag tot Dag3 Horen en Zien 4 Kunst 4 Uit stad en omgeving5 In de Vishal en op zee5 Feuilleton 7 Topsy 8 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Luidsprekers8 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's MORRIS "(eforéijou (mij! REGEN- EN TWEEDJASSEN Koel Aan het strand ,A FLEIDINGSMA NOEU VRES ONDULDBA A R Protest Pakistanen naar Nieuw-Guinea ,1 IJmuider Courant Op 20 meter over de grens in Oost- Berlijn halen Westberlijnse politie agenten hier een Westberlijnse jonge man terug die naar Oost-Berlijn wilde lopen. De Oostduitse grenswachters links lijken weinig aandacht te be steden aan het incident, dat gebeurde bij „Checkpoint Charlie", de doorlaat post voor buitenlanders in de Friedrichstrasse. (Van onze correspondent) BONN. Weer was het gisteravond onrustig in West-Berlijn. Zeker vijfdui zend mensen dromden samen bij de muur in de Zimmerstrasse, waar vrijdag de 18-jarige Peter Fechter werd neerge schoten, en bij „Checkpoint Charlie" bij de Friedrichstrasse. Met waterkanonnen moest de Westberlijnse politie de joe lende menigte verspreiden, daar het er naar uitzag dat de opgewonden massa de muur wilde bestormen. Eerder op de dag had burgemeester Wil ly Brandt zijn bevolking tot bezonnen heid gemaand. De politie kreeg van Brandt de opdracht met alle strengheid op te treden tegen oproerkraaiers en no zems, die de politieke spanningen uitbui ten voor straatschenderij. „Wij mogen de communisten geen gelegenheid geven een wig te drijven tussen de Westberlijnse be volking en de politie", aldus Brandt. „Wij kunnen niet toestaan dat demonstranten onze geallieerde vrienden lastig vallen, zo als in de nacht van zondag op maandag is gebeurd", zo zei de burgemeester, die samen met zijn vrouw gisteren een krans legde bij het gedenkteken aan de muur voor de neergeschoten Fechter. Watson, zond gisteren een brief aan zijn Russische collega, waarin hij opnieuw een bijeenkomst voorstelde van alle vier stads- commandanten, om zo al het mogelijke te doen voor het herstel van de vrede en de orde in Berlijn. Watson kreeg zijn brief echter terug, met het antwoord dat de Russische stadscommandant niet bereid was over de inhoud ervan te praten. In Bonn kondigde gisteren perschef Karl Günther von Hase aan, dat in de toe komst al die Oostduitsers, die zich schul dig maken aan moord op vluchtelingen en aan illegale arrestaties, volgens de Westduitse wetten streng vervolgd zullen worden. De perschef gaf echter niet aan. hoe men denkt de hand te leggen op deze Oostduitsers. Westberlijnse waarnemers zijn van me ning, dat de geladenheid onder de bevol king niet alleen door het incident met Peter Fechter zo groot is. Er was al een grote spanning op de 13de augustus, de verjaardag van de muur, een spanning die zich echter niet heeft kunnen ontladen omdat de dag bijna zonder opwindende voorvallen in grote discipline voorbijging. Onthutsend is overigens, dat zoveel no zems van de gelegenheid gebruik maken hun vandalistische instelling bot te vie ren. Zoals de laatste jaren in vele lan den al herhaaldelijk is gebeurd, hebben de nozems ook in Berlijn kans gezien door het gooien met stenen en het vor men van spreekkoren het politieke kli maat ernstig te verslechteren. Burgemeester Willy Brandt poogde zon dagavond tevergeefs de merendeels a-po litieke jongeren via een luidsprekerwa gen te kalmeren. Terwijl Brandt bij vorige gelegenheden steeds kans zag zijn Ber- lijners tot bezonnenheid en kalmte te ma nen, gelukte het hem ditmaal niet eens aan het woord te komen, zo sterk was het gebrul en gejoel. Dat in de menigte ook stemmen op gingen, die burgemeester Willy om wapens vroegen om de Oostduitsers mores te leren, geeft wel duidelijk aan hoezeer de Berlijnse gemoederen op het kookpunt zijn geraakt. Westberlijnse demonstranten gooien stenen naar de Russische autobus, die de aflossing komt verzorgen bij het Russische oorlogsgedenkteken in de Britse sector van Berlijn. De inzitten den reageerden niet op de aanvallen, hoewel de meeste ruiten van de auto kapot gingen en Russische militairen werden gewond door glasscherven. Sinds zaterdag beschouwen de jeug dige Westberlijners het molesteren van de bus kennelijk als een dagelijks verzetje. De directie van de Nederlandsche spoor wegen heeft bij de minister van Verkeer en Waterstaat een verzoek ingediend om de exploitatie van de dienst Enkhuizen- Staveren te mogen staken. Al gedurende enkele jaren is door een verminderde be langstelling van het publiek de exploita tie niet ionend meer. De dienst wordt de laatste jaren met een kleine boot onderhouden, want al ge ruime tijd ligt de Van Asselt, de grote boot, die vroeger in gebruik was, opge slagen. Vooral in de wintermaanden wordt er van deze dienst weinig gebruik ge maakt, alleen in het zomerseizoen is er belangstelling voor. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft inmiddels advies ingewonnen bij het college van gedeputeerden van Fries land, dat op zijn beurt weer inlichtingen heeft gevraagd aan de gemeentebestu ren van plaatsen in de zuidwesthoek van Friesland. Deze gemeenten hebben het meeste belang bij de dienst Enkhuizen Staveren. De verbinding van daaruit is niet alleen korter, maar ook belangrijk goedkoper Voor de reizigers. Niet alleen om deze reden, maar ook uit toeristisch oogpunt bezien, zal men het in de zuidwesthoek van Friesland, zo wel als in de kop van Noord-Holland, be treuren als de dienst geheel wordt opge heven. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) MERAUKE, 21 augustus. De eerste Indonesische parachutisten hebben zich vanochtend gemeld bij resident Eibrink Jansen in Merauke. Als enige journalist was ik er getuige van hoe de para-officier met groene baret bet resi dentskantoor binnenging om te zeggen dat honderden infiltranten uit de savanna s rond Merauke bereid waren zich onder de bepalingen van de wapenstilstand te melden. Buiten in een jeep wachtte onder bewaking van een zwijgende marinier een tweede para. Hij glimlachte en deelde sigaretten uit aan nieuwsgierige omstanders. Beide para's waren van top tot teen gewapend met automatische geweren, handgranaten en dolken. Zij behoorden tot de eerste groep van zes para's die zich vanochtend meldde. Na een kort verblijf in de marinierskazerne zouden zij worden ondergebracht in woningen in de buitenwijk van Merauke. Het snelle contact met de parachutisten is te danken aan de grote Indonesische bevolkingsgroep in Merauke, die aan gemoedigd door het bestuur de savan na's introk om de Indonesiërs te zeggen dat de strijd voorbij was. Het contact tus sen de resident en de para-officieren was uiterst correct. De heer Eibrink Jansen spreekt vloeiend Maleis. Het gesprek op het rèsidentskantoor werd bijgewoond door Nederlandse mariniers-officieren in jungletenue. Uiteraard was er geen spra ke van „verbroedering", maar de tegen standers, die elkaar maandenlang in de „bush" hadden achtervolgd, gedroegen zich waardig. Het zestal para's stond ondër comman do van de tweede-luitenant Hamid Soe- wöno, een kleine vriendelijke Javaan met een dun baardje, die met zijn mannen be reidwillig poseerde voor de camera. Ook de leider van de Indonesische gemeen schap in Merauke, Loekiman, die door Radio Indonesia reeds is gedoodverfd als de nieuwe resident, kwam naar het resi dentskantoor. Loekiman, die tot voor kort zijn pro-Indonesische sympathieën zorg vuldig verborg, was nu een en al glim lach en schudde hartelijk de handen van de para's. Buiten het residentskantoor stonden vele nieuwsgierigen. De Papoea's, uiterlijk onbewogen, zwijgend en som ber, maar geen openlijke vijandschap to nend, de Indonesiërs daarentegen wuivend en kushandjes en glimlachjes naar de pa ra's werpend, die zij natuurlijk als helden zien. De para's waren zeer vriendelijk jegens mij en vertelden mij hun belevenissen in de „bush". Zij hadden voldoende te eten gehad, hadden herten geschoten, maar veel last van muskieten gehad, hoewel tot hun jungle-uitrusting een hoofdklamboe be hoorde. Zij vertelden mij dat de grote stroom van honderden para's vanmiddag of morgenochtend verwacht kon worden van de overkant van de Marorivier, waar zij verspreid liggen in de oerwouden. De para's zullen worden ondergebracht in de nieuwe ontruimde buitenwijk, Pol der geheten, waar zij gescheiden worden gehouden van de Papoeabevolking. Resi dent Eibrink Jansen was namelijk niet ge heel gerust over mogelijke reacties van de krijgshaftige Marind-stam. Mr. C. Bake: Voor hen die ontkennen wat ze niet begrijpen is alles begrijpen geen kunst. WASHINGTON (AP) De Amerikaanse nationale schuld heeft voor het eerst de 300 miljard dollar (1.080 miljard gulden) overschreden. Dit deelt het Amerikaanse ministerie van Financiën mee. Per woensdag j.l. bedroeg de staats schuld 300.133.027.610 dollar. Een stijging van 1,6 miljard vergeleken met de dag daarvoor. STOCKHOLM (AFP) Het seismolo gisch instituut van Uppsala meldt, dat de Sovjet-Unie maandagochtend in het gebied van Nova Zembla een nieuwe kernproef in de atmosfeer heeft genomen, de derde sedert de hervatting der proeven. Men schat de kracht op 10 a 12 megaton. De twee vorige ontploffingen werden te weeg gebracht op 5 augustus (40 mega ton) en 10 augustus (3 megaton). 'Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Opklaringen, maar tijdelijk ook veel bewolking met enige regen. Matige tot krachtige zuidweste lijke tot westelijke wind. Koel weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het nieuwe oceaanfront veroor zaakt morgen meer bewolking en tijdelijk wat regen. Door de vrij krachtige zuidwestelijke wind komt de middagtemperatuur niet hoger dan 17 a 18 graden. Zeewater 17 graden. V ooruitzichten: Door de sterke westelijke luchtstroming blijft het onbestendig weer. NEW YORK (AP) De waarnemend secretaris-generaal van de Verenigde Na ties, Oe Thant, heeft president Tsjombe van Katanga een week tot tien dagen de tijd gegeven een nieuw V.N.-programma voor de vreedzame eenmaking van Kongo te aanvaarden. Als Tsjombe dit voorstel verwerpt, aldus Thant gisteravond, zal hij alle leden van de V.N. verzoeken econo mische sancties tegen Katanga te gaan toepassen en de aankopen van koper en kobalt in Katanga stop te zetten. Het is echter twijfelachtig of België en Engeland, twee van de grootste klanten van Katanga, aan dit verzoek zullen voldoen. Het programma van Thant voorziet in het aannemen van een federale grondwet, die in de komende 30 dagen zal worden ontworpen, instemming om de royalties van de rijke Katangaanse mijnen te delen met de arme centrale regering, eenma king van de valuta, en integratie van de Katangaanse strijdkrachten in het Kongo lese leger binnen 90 dagen. Robert Gardiner, de hoofdafgevaardig de van de V.N. in Kongo, heeft instructie gekregen het programma voor te leggen aan de Kongolese premier Adoula en aan Tsjombe. De Katangaanse autoriteiten die nen deze voorstellen in overweging te ne men en in een zeer korte tijd met een bevestigend antwoord te komen, zodat con crete maatregelen kunnen worden geno men ter uitvoering. Als Katanga niet rea geert, zal Thant de V.N.-leden verzoeken passende maatregelen te nemen. In een rapport aan de Veiligheidsraad van de V.N. heeft Thant gezegd, dat als er niet spoedig vorderingen worden ge maakt tot beëindiging van de afscheiding van Katanga, de Verenigde Naties zich genoopt zullen zien hun troepen uit Kon go terug te trekken, of „tot het andere uiterste te gaan", d.w.z. door met alle noodzakelijke middelen te proberen een einde te maken aan de afscheiding. De vertragingen en afleidingsmanoeu vres van de Katangaanse regeringsleider Tsjombe zijn gevaarlijk en kunnen niét erg veel langer meer door de V.N. en de Kongolese regering worden geduld, schrijft Thant in zijn rapport. RIO DE JANEIRO (AFP-Reuter) Een Braziliaans DC-8 straalvliegtuig met 101 personen aan boord is gisteravond bij het opstijgen van het vliegveld Galeao bij Rio de Janeiro brandend in de Guanabara- baai gestort, waardoor ten minste 13 men sen om het leven zijn gekomen. Het toe stel van de maatschappij Panair do Brasil was op weg naar Londen en Parijs. Onder de passagiers bevonden zich Sov jet-afgevaardigden, die hadden deelgeno men aan een 'medisch congres in Rio. Eén Rus bevindt zich onder de doden, alsmede een kleinkind van de Brazilasinse ambas sadeur in Genève, prof. dr. Josue de Cas tro, en een stewardes. De ambassadeur en zijn echtgenote kon den ongedeerd uit het water worden ge haald. Het toestel bleef lang genoeg drij ven om de meeste inzittenden in de ge legenheid te stellen op de vleugels te klim men. De DC-8 is bij de start niet van de grond gekomen. Volgens ooggetuigen werd het ongeluk veroorzaakt door het klappen van een band, nadat het toestel reeds een aan zienlijke snelheid had bereikt. Dit is het zesde grote vliegtuigongeluk in Brazilië sedert februari 1960 en het vierde in de afgelopen tien maanden. Op 25 februari 1960 kwamen 61 mensen om het leven, toen twee toestellen bij- het landen in de lucht boven Rio tegen elkaar vlogen. HOLLANDIA (ANP) - De Neder landse marine heeft sinds zondag twee Indonesische onderzeeboten van een Russisch type in de territoriale wateren van Nieuw-Guinea achtervolgd. De onderzeeërs werden op nog geen veertig kilometer afstand van Hollandia ontdekt. Toen een der duikboten de Tanah Me- rah-baai, op ongeveer dertig kilometer van Hollandia, naderde, werd het schip ingevolge de overeenkomst tussen Nederland en Indonesië niet aangeval len. Wel werden beide onderzeeërs met fakkels en zoeklichten hel verlicht ten einde een eventuele landing te ver- jdelen. Zondagavond waren de schepen ten noorden van Kaap d'Urville ontdekt. On middellijk werd een Nederlandse jager naar de aangegeven plek gezonden, die de schepen voortdurend achtervolgde, later geassisteerd door nog een andere jager. Vliegtuigen van de Koninklijke Lucht macht volgden de route van de schepen eveneens. De koers leidde van Kaap d'Ur ville in de richting van Hollandia. Toen de schepen nabij Tanah Merahbaai kwamen werden zij in een fel licht van schijnwer pers gezet. Indonesië bezit een aantal duikboten van dit Russische type. Reeds twee weken geleden waren onder zeeboten in de wateren van Nieuw-Guinea gesignaleerd door de politiecommandant te Manokwari. Uitgebreide patrouillering met schepen en vliegtuigen had toen ech ter geen resultaat. In de laatste weken van juli en de eerste week van augustus kwa men geregeld meldingen binnen over on derzeeboten voor de kust van Nieuw-Gui nea. Het is niet denkbeeldig dat de nabij Manokwari gesignaleerde duikboten in de richting van Hollandia zijn gevaren, mo gelijk om de Schouten-eilanden heen of tussen het eiland Japen en Biak door. Cathie Gibson, in 1948 winnaar van het olympisch brons op de 400 meter vrije slag, uit Schotland heeft gisteren meer dan anderhalve km. gezwommen om een 20-jarige jongeman te redden, die met zijn kano op zee was omgeslagen. Zij bracht hem naar het strand, maar slaagde er niet in het 12-jarig zusje van de jonge man te redden. Het meisje verdronk. Cathie Gibson, nu 32 jaar, verdween zon der haar naam op te geven, maar jour nalisten vonden haar later in een hotel in Ayr, waar zij werkt. Zij vertelde dat zij had gezien dat de twee in de kano in moeilijkheden raakten, toen zij met haar auto naar het strand reed. Onmiddellijk nadat de onderzeeboten waren gesignaleerd werden de militairen in Hollandia geconsigneerd. Eenheden van de Nederlandse strijdkrachten werden uit Hollandia naar de Tanah Merahbaai ge dirigeerd. Het doordringen van Indonesi sche onderzeeërs in de territoriale wate ren, van Nieuw-Guinea zal het eerste punt van bespreking vormen tussen schout-bij nacht Reeser en de Indiase generaal Rik- hye, die vandaag als militaire waarnemer der Verenigde Naties in Hollandia wordt verwacht. Het comité Front National Papoea heeft een telegram gezonden aan Oe Thant waarin met de meeste klem geprotesteerd wordt tegen de komst van een Indiase ver tegenwoordiger van de Verenigde Naties. In het telegram werd voorts gezegd: „Het Front National Papoea staat ook niet in voor de veiligheid van Oe Thant zelf". Bij de aankomst van generaal Rikhye op het vliegveld Sentani zou een demonstratie worden gehouden om duidelijk te maken „dat de Papoea's zich tegen overdracht aan Indonesië zullen blijven verzetten". de V.N. heeft Pakistan verzocht onge veer 1.000 man militairen ter beschikking te stellen voor politiediensten in Nieuw- Guinea totdat het gebied aan Indonesië wordt overgedragen. Secretaris-generaal Oe Thant heeft het verzoek gisteren ge daan aan de V.N.-delegatie van Pakistan. Er wordt op korte termijn een antwoord verwacht. Aanvankelijk was overwogen Malakka te vragen troepen ter beschik king te stellen, maar Malakka heeft reeds troepen voor Kongo beschikbaar gesteld en zou niet voldoende troepen onder de wapenen hebben om ook nog een contin gent naar Nieuw-Guinea te zenden. Generaal Indar Jit Rikhye uit India, militair adviseur van Oe Thant, zal in Nieuw-Guinea toezicht houden op de afwikkeling van militaire maatregelen.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1