AGENDA J Objectief deskundige: „Nationalisme der Papoea's is Nederlandse schepping' In sloot gevonden man is eerst ernstig mishandeld Snup, Swop en Sijpie gaan op vacantie! en bondig Polle, Pelli en Pingo NAAIMACHINES ENGEL I Man stak huishoudster in schouder en stak daarna huis in brand Man vergiftigd in Asten H. Hogendoorn gaat terug naar Hollandia Giftige wortels in Utrecht gestolen Eigenaar stak zijn modezaak in brand Oekrainse baptisten waarschuwen Het Rode Kruis kreeg vier ziekenauto's ten geschenke Dienst Bevolkingsvoor lichting deelde Papoea's mee dat zij Papoea's zijn Politie doet arrestatie Zeven doden in het verkeer Mooie weer voorbij J r DINSDAG 21 AUGUSTUS 1962 2 Aanslagpleger ontkwam op fiets tijdens paniek Met SOUPLING een Houdbare VAKANTIECOIFFURE MOLENDIJK Haarlem V elsen-IJ muiden Santpoort Heemskerk De jager „Rotterdam" (op weg naar N.-Guinea) komt terug Grote Houtstraat 181 Haarlem - Tel. 14444 Duikboot „Zeeleeuw" in Lagos 23. „Zo op het oog hebben we niet erg goed gegraven, Pelli", zegt Pingo, „kijk we zijn precies naast Polles werk uitgekomen". „We zullen snel naar beneden gaan en hem zeggen dat hij niet verder hoeft te gaan; en Pingo en Pelli verdwijnen in de grond, terwijlPolle juist weer boven komtTeleurgesteld kijkt hij rond en zegt; „Ik had toch beslist Pingo's vriendelijke stem gehoord en nu hoor noch zie ik hem!" e is Maandagavond omstreeks halfzeven wer den de bewoners van de Beijneslaan in Beverwijk opgeschrikt door de kreet „Moord"! Het bleek, dat de aldaar wo nende 53-jarige J. K. zijn dertigjarige huishoudster mejuffrouw J. F. met een mes had gestoken, waarna hij zijn huis in brand had gestoken. Het slachtoffer bloedde hevig en is per politieauto naar het Rode Kruis Ziekenhuis vervoerd. Zij bleek in de schouder gestoken te zijn. De derde verdieping van het huis brand de geheel uit. De pleger van de aanslag ging er, gebruik makend van de paniek, vandoor op zijn fiets. J. K. stond bekend als iemand die ste vig dronk. Niet zelden kwam hij zwaar onder de invloed van sterke drank thuis. Zijn huishoudster heeft vijf jaar lang veel te verduren gehad en maandag was de maat vol. Zij had er schoon genoeg van en pakte haar spullen met de be doeling voor goed weg te gaan. Omdat zij echter nog het een en ander had" ach tergelaten, is zij maandagavond met haar broer naar de woning teruggekeerd om ook het overige van haar bezittingen weg te halen. De buren hoorden op een gegeven ogen blik een vrouwenstem hevig gillen en vlo gen op het geroep „Moord"! hun huis uit. Sommigen hebben mejuffrouw J. F. hevig bloedend de trap af zien rennen. Zij vluchtte in doodsangst het huis van de familie Geijs, op nummer 27 binnen. Nauwelijks aangekomen, zakte zij hier in de keuken ineen. De enige huizen verderop wonende heer W. Wester kwam spoedig te hulp en leg de met veel tegenwoordigheid van geest een noodverband aan. Mejuffrouw F. bleek gewond te zijn in een van haar schouders. De politie, die vrij kort na het gebeuren aanwezig was, vervoerde de gewonde met spoed naar het Rode Kruis Ziekenhuis. De man had daarna de woonverdieping in brand gestoken en, volgens de buren, was hij daarbij niet scheutig met de petro- leumkruik te werk gegaan. Van alle kan ten sloegen de vlammen uit de derde ver dieping. De man profiteerde van de paniek die er op het trapportaal heerste en ging naar buiten, pakte zijn fiets en reed weg. Wel probeerden buren hem nog achter na te gaan, maar door de grote toeloop van omwonenden en luid gillende brand weerwagens ontkwam hij in de drukte. De brandweer sloeg direct groot alarm en rukte met vier brandweerauto's uit; er kwamen twee lage druk spuiten, en een ladderwagen met 25 brandweerman nen aan te pas. Onder leiding van com mandant ir. L. Stoelinga en de adjunct- hoofdbrandmeester Y. Schinning werd de vuurhaard direct met 5 stralen aange vallen. Advertentie Haute Coiffure - Salon de Beauté Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 60643 Bus 2 Van alle kanten werd het vuur inge sloten en zienderogen minderde de vuur zee. Er was vooral bij de buren heel veel waterschade en er waren veel gespron gen ramen. Van alle kanten schoten omstanders te hulp; zij droegen het huisraad van de overige 5 bewoners van het trapportaal naar buiten. Burgemeester J. G. S. Bruinsma was spoedig op de plaats des onheils. Bij het opruimen van een en ander vond men in het huis het mes waar mede de steken waren toegebracht. Vannacht om half één is de pleger van de aanslag op zijn huishoudster in een ca fé te Velsen door de Velsense politie ge arresteerd. Hij pleegde geen verzet bij zijn arrestatie en ging gewillig met de politie mee. De verwonding van mejuf frouw J. F. is niet levensgevaarlijk geble ken. Zij maakt het naar omstandigheden goed. Een door de anatoom-patholoog van het gerechtelijk laboratorium in Den Haag, dr. J. Zeldenrust, verrichte sectie op het stoffelijk overschot van de 38-jarige on gehuwde ex-fabrikant H. Verkauteren uit Asten in de Peel heeft uitgewezen, dat vergiftiging de doodsoorzaak moet zijn. Toen zondag bekend werd dat de heer Verkauteren plotseling was overleden, de den allerlei geruchten de ronde. Aan de ze geruchten werd nog voedsel gegeven, toen alles wat met het plotselinge over lijden te maken had, door een waas van geheimzinnigheid werd omgeven. Het on derzoek van de politie wordt voortgezet. De heer H. Hogendoorn, die door het ministerie van Buitenlandse Zaken als voorlichtingsadviseur tijdelijk ter beschik king was gesteld van de gouverneur van Nieuw-Guinea en die vorige week in Ne derland was teruggekomen, vertrekt woensdag weer naar Nieuw-Guinea. Hij zal zijn arbeid daar voortzetten tot de Verenigde Naties op 1 oktober het bestuur overnemen. Dan zal de heer Hogendoorn zijn taak overdragen aan een V.N.-func- tionaris. Van Hollandia gaat de heer Hogendoorn naar Canberra waar hij voorlichtingsatta ché bij de Nederlandse ambassade wordt. De laatste standplaats van de heer Ho gendoorn was Bonn. Bij een landbouwer aan de Groene- woudsedijk te Utrecht zijn wortels van het land gestolen. Deze wortels waren dezer dagen bespoten met het giftige middel paratheon. De politie heeft de be woners van de omgeving van de Groene- woudsedijk gewaarschuwd voor gevolgen van consumeren van deze wortelen. c Grote Kerk. vandaag 20-21 u.: Orgel concert door Albert de Klerk. BIOSCOPEN Cinema Palace, 10, 11 en 12 u.: „De reis van de prinsessen Irene en Margriet naar de West", a.l.; 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Eén voor allen, allen voor één'', a.l. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „Flower drum song", a.l. Vandaag alleen 20 u. Lido, 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Mr. Vlub- ber", a.l. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Ontsnapt uit Chiku Shan", 14 j. Minerva, 14.30 u.: „Zeven jaren pech", a.l.; vandaag 20.15 u.: „Liefde, dollars en chianti", a.l. Woensdag 20.15 u.: „Grafin Mariza", a.l. Rembrandt, 10.30 u. (behalve woensdag): „De wereld der dieren", a.l.; 14, 16.15, 19 en 21.15 u. „La belle Américaine", a.l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „De slag in de Bismarckzee", 14 j. Studio, 10.30 u.: „Dik Trom", a.l.; 14.30 u.: „Gullivers reizen", a.l.; 19 en 21.15 u.: „Zij was 13 jaar", 18 j. Monopole (Zandvoort), 14.30 u.: „Und du mein Schatz bleibst hier", a.l.; vandaag 19 en 21.30 u.: „Schlager Revue 1962", a.l. Van woensdag af 19 en 21.30 u.: „Hartstocht van een 17-jarige", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62), Frans Halstentoonstelling, 10-17 en 20.30- 22.30 u.; zondag 13-17 u. Tot 30 september. Vishal (Grote Markt): Expositie van een keuze uit het moderne kunstbezit van de gemeente Haarlem, 10-17 u.; zondag 13-17 u. Tot 30 september. Museum „Het Huis Van Looy" (Kleine Houtweg): Expositie van een keuze uit het oude bezit.van het Frans Halsmuseum, 10- 17 u.; zondag 13-17 u. Tot 30 september. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van Marie Noothoven van Goor, 9-17 en 18-20 u., tot 18 september. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Gedurende de maand augus tus expositie van tekeningen en aquarellen van Poppe Damave, 10-22 u. Dagelijks klassiek grammofoonplatencondtert van 21- 22 u.: Haydn en Mozart. Teylers Museum (Spaarne 16): Tekenin gen Hollandse, Italiaanse en Franse school. Dagelijks van 11-17 u., eerste zondag van de maand 13-17 u. DIVERSEN Strand voor Rotonde, Zandvoort: woens dag 22 u.: Vuurwerk (slot). Vleeshal, iedere dag 14.30 u.: Poppen theater Merlijn. Waaggebouw (hoek Spaarne-Damstraat) Taveerne, met zang door Cobi Schreyer en poppenspel door „Merlijn". Iedere avond van 20-sJ u. (behalve maandag). Café-chantant „Adam en Eva" (Raam- vest 5): Iedere avond van 20 u. af: Cabaret. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 17 augustus). DINSDAG 21 AUGUSTUS City, 20 u.: „Kindertranen". Rex, geen voorstelling. WOENSDAG 22 AUGUSTUS City, 14.30 u.: „Zonen der woestijn"; 20 u.: „Kindertranen". Rex, 20 u.: „Hier is Lemmy Caution". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. Bloemendaalsestraatweg, dagelijks (be halve zondag) 14 en 20 u.: Jeugdcircus Bas. WOENSDAG 22 AUGUSTUS Marquette Theater, 15 u.: „Popeye's avonturen"; 20 u.: „De dolle generaal". De brand in een dames modezaak in Ede, die er toe heeft geleid, dat zes brandweerlieden en twee politiemannen min of meer ernstig werden gewond, blijkt door de eigenaar van het pand te zijn gesticht. Zijn financiële positie was slecht en door het innen van de brandverzekerings- gelden hoopte hij uit de moeilijkheden te geraken. Twee leden van de brandweer van Ede worden nog steeds in het ziekenhuis verpleegd. In een „waarschuwing aan de vrije we reld", opgesteld door de op het vijfde ple naire congres van de Internationale Raad van Christelijke Kerken (I.C.C.C.) te Am sterdam aanwezige vertegenwoordigers van de Oekrainse evangelische baptisten wereldwijde broederschap, goedgekeurd en gepubliceerd door het congres, wordt onder meer gezegd dat in de Sovjet-Unie de christehen vervolgd worden en kerken gesloten zijn, speciaal in de Oekraïne. „De leiders en de religieuze organisa ties worden geleid en bestuurd door de communistische partij en de minister van godsdienst. De kerk en haar leiders wor den gebruikt om het communistische atheïstische programma van het Krem lin te bevorderen. De aanvaarding van sovjet-leiders in de Wereldraad van Kerk- ken is een openlijke aanmoediging voor communistische propaganda in de vrije wereld door kerken. Daarom, zo wordt gezegd, protesteren wij tegen het accepteren van agenten van Kroesjtsjev in religieuze kleding in de We reldraad en waarschuwen wij de christe nen in de vrije wereld voor een groot gevaar van deze daad," aldus deze uit hun land gevluchte Oekrainse baptisten. Deze „waarschuwing" was opgesteld na mens de Oekrainse baptisten in Noord en Zuid-Amerika, Australië, Nederland, België Duitsland, Oostenrijk en Engeland. De Marinevoorlichtingsdienst deelt mee, dat de jager „Rotterdam" in verband met de overeenkomst met Indonesië zijn reis naar Nieuw-Guinea, die op 24 juli begon, niet zal voortzetten. Het schip is reeds op we'g naar Nederland. De thuisreis gaat eveneens via het Panamakanaal. Ter gelegenheid van de Onafhanke lijkheidsverklaring van Trinidad zal de „Rotterdam" op verzoek van de regering van dit land van 1 tot 5 september een niet-officieel bezoek brengen aan Port of Spain. Op 18 september wordt de „Rotterdam" in Den Helder terug verwacht. Advertentie de beste Zweedse, Zwitserse en Duitse merken. Japanse zig-zag-naalmachines electrisch, in koffer350. De voorzitter van het Nederlands Rode Kruis, mr. F. H. de Graaff, heeft na mens het hoofdbestuur vier ziekenauto's in ontvangst genomen, die werden aan geboden door een Nederlandse auto- importfirma, die haar gouden jubileum viert. In zijn dankwoord zei de voorzitter van het Rode Kruis dat voor parate hulp verlening niet alleen kennis, ervaring en oefening nodig is, maar ook voldoende materiaal. De aanschaffing hiervan vergt echter zeer veel geld, dat geheel door het Nederlandse volk moet worden opge bracht. Mr. De Graaff was zeer dank baar voor het feit, dat de jubilerende fir ma naast haar zakelijke beslommerin gen oog had gehad voor de sociaal maatschappelijke problemen. Hij bood mr. De Pont een gedenkpenning aan van het Nederlands Rode Kruis. De Nederlandse duikboot „Zeeleeuw" is uit Malagasy in Lagos aangekomen. De „Zeeleeuw" brengt een onofficieel be zoek aan Nigeria. Vrijdag vertrekt het vaartuig naar Dakar in Senegal. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) Aan een objectieve kenner van Nieuw- Guinea heb ik gevraagd wat het Papoea- nationalisme nu werkelijk waard is. Hij glimlachte en zei: „Als je mij maar niet bij name noemt, want ik ben gouverne mentsambtenaar". Wat hij vervolgens zei, strookte met mijn vermoedens. Kort sa mengevat is het dit: Er bestaat geen wer kelijk Papoea-nationalisme. Er zijn wel Papoeanationalisten maar zelfs de promi- nentsten als Kaisiepo en Yufuway twijfe len of de massa der Papoea's onder Indo nesische bestuur zullen blijven ijveren voor onafhankelijkheid. Zoals in iedere primitieve samenleving bestaat er wel af keer van vreemde „indringers". Maar die richt zich niet alleen tegen niet-Papoea's. Nieuw-Guinea wemelt van micro-nationa- lismen, de solidariteit van familie, clan, dorp of streek. Als een bedrijf in Hollan dia dat met arbeiders uit Sentani werkt, een man uit Seroei in dienst neemt, wordt deze het leven vergald. Het Papoea-nationalisme is in feite een Nederlandse creatie. Als poging om de Papoea's ervan te doordringen dat zij tot een groter geheel behoren is het een loffe lijk streven, maar wei inconsequent, want nadat men Indonesië het federalisme op legde en de regionale particularismen ac centueerde, koos men voor de Papoea's de unitaire gedachte. De onderlinge ver schillen der 700.000 Papoea's met hun 200 talen zijn even groot als die van de 80 miljoen Indonesiërs. De creatie van de Papoea-natie had echter meer oogmerken. Men had Nieuw-Guinea van het voorma lige Nederlands-Indië losgemaakt om heel andere redenen dan het zelfbeschikkings recht van de Papoea's, dat pas in de vijf tiger jaren als rationalisatie van die zelf zuchtiger motieven opdook. Maar voor die rationalisatie was het Papoea-nationalis me een onontbeerlijk sluitstuk. Nederland kon niet zelf in aller eeuwigheid de we reld verzekeren dat de Papoea's zo ver schrikkelijk naar een eigen bestaan als natie hunkerden. Er moest een Papoea- nationalisme komen en wel zo spoedig mogelijk. Zo ontstond de unieke situatie dat de kolonisator er bij de gekoloniseer- den op aandrong zelfbewuste onafhanke lijkheidsstrijders te worden. Die kunstma tige inseminatie is in Nieuw-Guinea voor namelijk uitgevoerd door de dienst bevol kingsvoorlichting. Die kreeg de merk waardige taak de Papoea's mee te delen dat zij Papoea's zijn. De niet verteerde rancunes van voormalige ambtenaren uit Nederlands-Indië tegen Soekarno versterk te een voor de hand liggende neiging om die bewustmaking te gronden op een ne gatieve anti-Indonesische argumentatie. Die begrijpelijke rancune bepaalde trou wens ook de emotionele reactie van brede kringen in Nederland. Zo is ieder symp toom van het Papoea-nationalisme door ons verheugd onder een vergrootglas ge legd inplaats van sceptisch op een weeg schaal. Wij wilden „up to date" zijn. Men kan de Papoea's nu nog slechts één dienst bewijzen: hun de overgang naar het Indo nesische bestuur zo makkelijk mogelijk maken. Dat betekent onder andere: hen niet bij het scheiden van de markt tegen de Indonesiërs opjutten. Anders zou men een zware verantwoordelijkheid op zich nemen, het risico namelijk dat er straks Papoea's en Indonesiërs zullen vallen voor niets. Bovendien zou men een mal figuur riskeren, wanneer Soekarno aan een paar toespraken in Hollandia, Merauke en Kai- mana genoeg heeft om de meerderheid der Papoea's onherstelbaar te bekoren. Want in de demagogie is hij bekwamer dan de ambtenaren van de dienst bevol kingsvoorlichting. Een groot aantal rechercheurs van de Amsterdamse politie zoekt nog steeds naar aanwijzingen, die de dood kunnen verklaren van de 55-jarige kantoor bediende J. K. T., die in de nacht van zaterdag op zondag, na een poging tot wurging, in bewusteloze toestand in een sloot is geworpen, waar hij is ver dronken. Men heeft een man aangehouden, maar deze heeft nog niet bekend. Er waren nog meer verdachten, die zich in de nabijheid van de sloot hadden opgehouden, maar zij zijn al weer vrijgelaten. Uit sporen bleek, dat het slachtoffer kon men opmaken, dat het slachtoffer naar de sloot is gesleept, in een toestand waarin het zich niet meer heeft kunnen verweren. In het sectielokaal aan de Overtoom kwam de patholoog-anatoom van het ge rechtelijk laboratorium te Den Haag, dr. J. Zeldenrust, in de loop van maandagmor gen na een uitgebreid onderzoek tot de conclusie, dat men getracht heeft de man te wurgen, maar dat deze nog niet was overleden toén hij in de sloot werd ge worpen. Als doodsoorzaak constateerde dr. Zeldenrust verdrinking. Inmiddels was de identiteit van het slachtoffer komen vast te staan. De fa milie had 's zondags reeds aangifte ge daan van vermissing. De heer T. ge trouwd, twee volwassen zoons had za terdagavond tot driemaal toe zijn woning in de Pieter van der Doesstraat verlaten, 2223. Met z'n drieën staken ze flink de handen uit de mouwen; en dus duurde het niet lang, of het zeil hing keurig over de lijn. Zo, zei Snup tevreden. Dat ziet er al aardig als een tent uit, hè? Swop en Sijpie knikten. Ja, dat gaat fijn zo! stemde Swop toe. En toen was het weer de onhandige Sij pie, die nodig over een hoek van de tent moest vallen Plof! daar lag hij. tweemaal om bij een slijterij drank te halen en eenmaal om zijn hond uit te la ten. Van deze laatste keer kwam hij niet terug. Een schoondochter en een collega van het slachtoffer identificeerden gister morgen het stoffelijk overschot als dat van de vermiste. Vermoedelijk heeft in de Jan Evertsen- straat tussen de heer T. en een onbekende een vechtpartij plaatsgevonden, waarbij de eerste het bewustzijn verloor en de ander zo is geschrokken, dat hij zich van het lichaam heeft willen ontdoen. De vondst van een horloge, dat heeft toebehoord aan de op raadselachtige wij ze om het leven gekomen Amsterdammer J. K. heeft vanmorgen geleid tot de arre statie van een 24-jarige expeditiekneeht die ervan wordt verdacht, de heer T. te hebben gewurgd. Hij heeft nog steeds niet bekend. Hoofdinspecteur P. H. Verhoef f, die het onderzoek leidt, erkende dat de man reeds in de nacht van zondag op maandag was aangehouden, omdat hij zich op verdachte wijze ophield in de nabijheid van de plaats waar het lijk is gevonden. De gearresteerde zei aanvankelijk dat hij zijn bromfiets bij het Centraal station had neergezet om met enkele Duitsers de stad in te gaan. De bromfiets werd echter niet gevonden en omdat hij weigerde aangifte van de diefstal te doen, werd hij nader aan de tand gevoeld. In de afgelopen nacht bekende B. tenslot te dat de bromfiets in de Willem Schouten straat op enkele honderden meters van de plaats van het misdrijf stond. In een op deze bromfiets bevestigde tas trof de politie een horloge aan dat de sleutel tot het verdere onderzoek zal zijn. Dit horloge werd door de echtgenote en zoon van de heer T. als dat van het slachtoffer herkend. De gearresteerde heeft gezego het horloge te hebben ge kocht van een hem onbekende Duitser. Het onderzoek duurt voort. De verdach te is geen onbekende van de politie, die over het vermoedelijk motief van de moord liet doorschemeren dat hiervoor bijzonde re belangstelling van de zedenpolitie be staat. Naar de West. De vice-minister- president, drs. H. A. Korthals, is van Schiphol via New York naar Curacao ver trokken, waar hij besprekingen zal voeren met de Antilliaanse regering, onder meer over de opvolging van deze maand plotse ling overleden waarnemend gouverneur Winkel. In Amerika. Burgemeester H. B. J. Witte van Eindhoven is gisteravond laat in New York aangekomen. Hij zal een reünie bijwonen van de 101st Airborne division, de Amerikaanse parachutistendivisie, die Eindhoven in 1944 heeft bevrijd van de Duitsers. Ontspoord. Bij rangeerwerkzaam heden bij Assen is een elektrische locomo tief ontspoord. Er werd een wissel bescha digd, zodat de treinen tussen Assen en Beilen nu over enkel spoor moeten rijden. Val. In Doetinchem is de 64-jarige mevrouw SmitGiezenaar in haar woning van de trap gevallen. Zij was op slag dood. Verduistering. De Hengelose politie heeft een inwoner van Nijmegen gearres teerd, die ervan wordt verdacht bij de firma waarvoor hij als vertegenwoordiger werkte 20.0000 gulden te hebben ver duisterd. Ongeval. Aan de Schiehaven te Rot terdam is op het perron van een goederen loods de 55-jarige loodsarbeider J. Bakker tegen een metalen uitsteeksel van een spoorwagon gevallen. De man was vrijwel op slag dood. Aangenomen wordt, dat de heer Bakker onwel is geworden. In Tholen is de 38-jarige Antoon van Dijke uit Oud-Vossemeer doordat zijn auto slipte in een lager gelegen sloot langs de weg terechtgekomen. De wagen sloeg daarbij over de kop en vloog direct in brand. De bestuurder, die beklemd zat, is in de vlammen omgekomen. In Den Haag is de 56-jarige mevrouw J. M. Samson-Visser uit Den Haag uit een rijdende HTM-bus gevallen. Zij was op slag dood. Te Haarle (gemeente Hellendoorn) is bij een autobotsing de 29-jarige chauffeur C. T. uit Zwolle om het leven gekomen. Van de drie personen die in zijn bestel auto zaten werden er twee ernstig doch niet levengevaarlijk en één licht gewond. In Sittar'" is de heer K. van der Meer uit Hoensbroek overleden. Hij werd maan dagmorgen om half vier in de Putherberg onder de gemeente Schinnen zwaar ge wond gevonden. Vermoedelijk was hij met zijn scooter gevallen. In Doetinchem is de 12-jarige Tony Baars uit Kilder, die vrijdag door een trek ker is overreden, overleden. In Dordrecht is de 75-jarige wielrijder J. Giffhard door een personenauto aange reden. Hij is in het ziekenhuis overleden. In Leiden is de 63-jarige heer J. P. F. uit Leiden, die vrijdagavond bij Wasse naar was aangereden, overleden. Het K.N.M.I. deelt mede: Opnieuw heeft zich op de oceaan een westcirculatie ingesteld, waardoor oceaan storingen gemakkelijk tot West-Europa kunnen doordringen. Eén van deze sto ringen zal morgen tijdelijk aanleiding ge ven tot veel bewolking met enige regen en een toeneming van de westelijke wind, die daarbij koele lucht zal aanvoeren. De warme lucht die zich maandag nog boven onze omgeving bevond, en waarin de temperatuur in het zuiden van ons land tot ongeveer 25 graden steeg, werd in de nacht van maandag op dinsdag uit ons land verdreven, hetgeen met regen en onweer gepaard ging. WERKRAPPORTEN Maximum-temperaturen Neerslag: laatste 34 uur. 3 Den Helder zwaar bew. w 22 5 Ypenburg zwaar bew. zw 24 10 Vlissingen half bew. zzw 23 2 Eelde regen zw 22 3 De Bilt zwaar bew. wzw 23 4 Twente geheel bew. zzw 23 2 Eindhoven zwaar bew. wzw 24 8 Zd-Limburg zwaar bew. zw 25 5 Helsinki onbewolkt n 19 0 Stockholm licht bew. windst. 21 0 Oslo zwaar bew. windst. 21 0 Kopenhagen zwaar bew. zo 20 0 Aberdeen half bew. wzw 17 4 Londen licht bew. wzw 23 0,4 Amsterdam licht bew. w 24 6 Brussel zwaar bew. w 24 14 Luxemburg half bew. w 0 Parijs half bew. w 29 0,3 Bordeaux licht bew. wnw 23 2 Grenoble zwaar bew. nw 32 0 Nice onbewolkt n 26 0 Berlijn mist zzo 18 0 Frankfort geheel oew. windst. 25 2 München zwaar bew. z 23 0 Zurich regenbui windst. 26 8 Genève zwaar bew. zzw 30 0 Locarno zwaar bew. windst. 28 0 Wenen licht bew. windst. 22 0 Innsbruck zwaar bew. zw 26 0 Athene onbewolkt ono 35 0 Rome onbewolkt windst. 33 0 Ajaccio half bew. ono 27 0 Madrid onbewolkt windst. 37 0 Mallorca onbewolkt windst. 31 0 Lissabon onbewolkt n 30 0 Woensdag 22 augustus Zon op 5.34 uur, onder 19.51 uur. Maan op 23.27 uur, onder 13.58 uur. Maanstanden 22 augustus 11.27 uur laatste kwartier. 30 augustus 4.09 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 21 augustus Hoog water 7.32 en 19.59 uur. Laag water 3.25 en 15.39 uur. Woensdag 22 augustus Hoog water 8.22 en 20.50 uur. Laag water 4.05 en 16.19 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2