Voor de Algerijnen valt er op 2 sept. niets te kiezen Straling van Amerikaanse bom schakelt drie kunstmanen uit ERELDNIEUWS k Van dag tot dag Relletjes Belgen boren naar olie bij Zundert if* Maar in de FLN-kandidatenlijst zijn diverse stromingen vertegenwoordigd Lovell: Heb ik het niet gezegd?" Monaco weer onder Franse druk Bosbrand bij de Rivièra eist twee doden Nazi-beul in Italië gearresteerd Spaanse kompels strijden voor vrije zaterdagmiddag Documentendiefstal in Engeland Waar is Soustelle?: niemand weet het Britse nazi-leider veroordeeld Churchill naar huis r (Op Ae Cfiraatótoel DINSDAG 21 AUGUSTUS 1962 3 N. Film over Israel ondanks politieke bedreigingen op Cyprus vertoond IDEALE WARMTE-STRALING en circulatie door het hele vertrek met een Super- Straler oliehaard van V.S. willen met Cuba onder handelen over vrijlating van 1000 gevangenen MALTA VERLANGT ONAFHANKELIJK TE WORDEN Viet Cong slaat aanval van regeringstroepen af Beieren wordt nu ook geopperd Begroeting op het strand Anti-fascistische hand- tekeningaktie ingezet Duif De situatie bij de Berlijnse Muur be gint gevaarlijker te worden, nu de West- Berlijnse betogers blijkbaar niet voldoen de in toom kunnen worden gehouden en van hun eigen autoriteiten burgemeester Brandt in de eerste plaats eerder aan sporingen dan ongelijk krijgen. Het is natuurlijk begrijpelijk, dat de re cente schietpartijen van de Oostduitse Vo po's de woede van West-Berlijners hebben opgewekt, doch het is niet onbetwijfelbaar zeker dat deze eerlijke lieden en de troe pen jonge stenensmijters identiek zijn. Met andere woorden: de elementen die op het ogenblik op relletjes uit zijn en zowel Russische als Amerikaanse militairen mo lesteren, zijn waarschijnlijk in meerder heid niet zozeer bewogen door het lot hun ner verdrukte en neergeschoten landgeno ten dan wel door hun neiging tot het ont ketenen van troebelen. Men kent deze nei ging ook elders, waar geen politieke aan leidingen te vinden zijn. Wie zich verdiept in de eigenlijke struc tuur van het Berlijnse probleem, moet be grijpen dat een volksoproer alleen maar in de kaart der Russen kan spelen en de Westelijke positie in Berlijn slechts kan verzwakken. Dat de burgemeester van West-Berlijn spreekt over „het recht in eigen handen nemen" en „de dag der af rekening", waarbij hij zelfs straffen in het uitzicht stelt voor Vopo's die zich aan land genoten vergrijpen, kan alleen maar voort komen uit een verlangen om te fungeren als een soort vader des vaderlands, zete lend op een onwerkelijk bouwsel van hy pothetische macht. Brandt is door de ge allieerden met al teveel égards omkleed, terwijl hij in werkelijkheid alleen maar de opdracht heeft de lopende gang van zaken in de helft van Berlijn te bevorderen. Dal hij zich bevindt op het brandpunt van een gevaarlijk politiek probleem, is hem al ge ruime tijd geleden naar het hoofd geste gen. Wanneer hij zich zo bekommerd toont over het lot van zijn onderdrukte landge noten, zou een wat voorzichtiger houding ten opzichte van het lot, dat de West- Berlijners boven het hoofd blijft zweven, hem niet misstaan. Als men bovendien weet dat het bestuur van West-Berlijn zich de laatste jaren tot het uiterste heeft ingespannen om de stad tot een verlok kende etalage van westelijke welvaart te maken, die op de Oost-Berlijners een onweerstaanbare aantrekkingskracht moest uitoefenen en zodoende propagandistisch - politieke bijdragen tot de verscherping van de situatie tussen Oost en West leverde, moet men toch begrip hebben voor het feit dat daardoor de gevaren voor de Oostduitse mensen vergroot worden. Natuurlijk zal dit allemaal moeilijk an ders kunnen, want de Duitsers in Oost zowel als in West leven tenslotte op het scherp van het zwaard, als inzet van de nog steeds brandende vraag wie van de eertijds geallieerden de grootste winst uit de Tweede Wereldoorlog zal binnenhalen. Maar enige zelfbeheersing en bezinning op de oorspronkelijke gronden van de bestaande Berlijnse situatie zou de Duitse autoriteiten toch wei passen, nu hun lot en dat van hun landgenoten zo nauw ver bonden is geraakt met de wereldvrede, die indertijd niet door Oost of West, doch door Duitsland zelf moedwillig is ver stoord. In Nicosia op Cyprus is maandag de première van de film „Exodus" die de geboorte van de staat Israël tot onder werp heeft, uitgesteld na anonieme bedrei gingen dat de twee betrokken bioscopen zouden worden opgeblazen in geval van vertoning. Een jaar geleden werd de pre mière eveneens uitgesteld nadat „een buitenlandse ambassadeur" (naar wordt aangenomen een Arabische) druk had uitgeoefend om de vertoning te verhinde ren. De twee bioscopen hebben maandag avond desondanks de film gedraaid. De president van Cyprus, aartsbisschop Ma- karios, had de eigenaars doen weten dat deze de film moesten vertonen. De po litie stond bij de bioscopen op wacht. (Van onze correspondent) BRUSSEL Te Loenhout, een grens- plaatsje van nog geen 3000 inwoners in de Belgische Kempen, een kilometer of acht ten zuiden van Zundert in Noord-Bra bant, is men gisteren begonnen met het installeren van de eerste petroleumboor- toren in België. Deze eerste proefboringen zullen onge veer 3 tot 6 maanden in beslag nemen. Mocht er 'petroleum in genoegzame hoe veelheden kunnen worden gewonnen, dan zal een pijpleiding naar de raffinaderij bij de Kruisschanssluis (die sedert enige dagen van Cauwerlaertsluis heet) te Ant werpen worden aangelegd. - - v. «li I r, t «L! (Van onze correspon'dent) PARIJS De verkiezingen voor de grondwetgevende vergadering in Algerije van 2 september zullen geen enkele ver rassing opleveren, want alle 196 door het F.L.N. gestelde kandidaten 180 Algerij nen en 16 Europeanen zullen automa tisch worden gekozen. De kiezers zullen op 2 september een beslissing moeten be krachtigen waar zij niet de minste invloed op hebben gehad, of zij zullen zich van stemming moeten onthouden. De Algerijnen, zo schrijft „Le Monde", krijgen dus niet de democratische schotel voorgezet, die hun door de nationalistische leiders was beloofd. Deze hebben geen en kel risico willen nemen wat betreft het verloren gaan van stemmen. Het F.L.N. heeft sedert het uitbreken van de oorlog de nationale eenheid gepredikt. Na de pro clamatie van de onafhankelijkheid is die nationale eenheid gehandhaafd. Zelfs Fransen van onbetwistbaar for maat als Jacques Chevallier in Algiers of Pierre Lafont in Oran, hebben zich niet kandidaat mogen laten stellen of hebben geweigerd. De toekomstige Europese leden van het Algerijnse parlement zijn weinig bekend. Men kent hen alleen maar als lokale figuren, die tijdens de oorlog de kant van het F.L.N. hebben gekozen. Maar, vraagt „Le Monde", betekent dit dat het komende parlement een granieten blok van ja-stemmers zal worden, dat niets anders zal doen dan de besluiten bekrachtigen van het partijbestuur van het F.L.N.? Het Parijse avondblad meent, dat het tegendeel het geval zal zijn. Uit de samenstelling van de kandidatenlijst blijkt dat men aan de top wel degelijk rekening heeft gehouden met de diverse stromin- WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse commissie voor kernenergie en het Amerikaanse ministerie van Defensie heb ben meegedeeld, dat drie kunstmanen door de krachtige uitstraling van de Ame rikaanse kernproef van 9 juli zijn getrof fen, namelijk twee Amerikaanse en een Engelse. De Amerikaanse kernproef heeft een nieuwe stralingsgordel om de aarde doen ontstaan, die onder de Van Allen-gordel ligt en volgens de bekendmaking van tij delijke aard is. Er bestaat geen gevaar voor de aarde of voor de dampkring, zo wordt verzekerd. Men verwacht ook niet, dat er gevaar is voor nieuwe bemande ruimtevluchten. Advertentie 'n Volmaakt begrip in oliestook Vtrkriitbltr bij erkende himiel PARIJS (Reuter) Frankrijk heeft op nieuw een maatregel genomen om druk uit te oefenen op het vorstendom Monaco. Er is een besluit uitgevaardigd, dat voor ziet in boeten of gevangenisstraf voor een ieder die optreedt als tussenpersoon bij transacties tussen Franse en Monegaski sche banken en financiers, die niet inge schreven zijn bij de (Franse) nationale kredietraad. Enkele maanden geleden heeft Frankrijk de overeenkomsten met Monaco opgezegd. LONDEN (AP) Prof. Sir Bernard Lo vell heeft gisteravond naar vpren ge bracht, dat de hevige protesten tegen de Amerikaanse kernexplosie op grote hoog te door de Verenigde Staten ter zijde zijn gelegd. „Kennelijk lijden wij nu onder de gevolgen die wij hebben voorspeld," aldus Sir Bernard. „Mijn eerste reactie op het bericht moet zijn: heb ik het niet gezegd?" Lovell had gewaarschuwd, dat de om geving van de aarde met name de Van Allen-gordel, een nadelige invloed van de kernproef zou kunnen ondervinden. De In ternationale Unie van Astronomen sloot zich bij zijn protest aan. Lovell zei, dat het hem speet te verne men dat de straling van de proef de energievoorziening door een zonnecel van de Engels-Amerikaanse satelliet „Ariel" onmogelijk heeft gemaakt. „Er is één ding waarvoor we dankbaar kunnen zijn en dat is, dat de schade is toegebracht aan een eigen satelliet en niet aan een Russische," zei hij. De „Ariel" was voorzien van Britse in strumenten. De capsule en de raket waren in Amerika gebouwd. De Ariel diende ter bestudering van de ionosfeer en de kosmi sche straling. Sedert 2 augustus zendt de Ariel onregelmatig uit, hoewel hij aanvan kelijk perfect werkte. De Ariel had tot volgend jaar april moeten blijven zenden. DIGNE (AP) Twee mannen zijn gis teren om het leven gekomen bij een bos brand in de zeealpen bij de Franse Ri vièra. De twee mannen, beiden houthak kers, waren het bos ingegaan om een trac tor op te halen, toen een bosbrand, waar van men dacht dat hij zondag geheel was geblust, weer plotseling oplaaide en hen insloot, aldus de politie. gen. Het A.L.N., het oude bevrijdingsleger, is sterk vertegenwoordigd. Verscheidene kandidaten zjjn óf actieve militairen, óf wa ren het tot enkele weken geleden. Maar het zou voorbarig zijn daaruit te concluderen, dat al deze toekomstige par lementsleden vertegenwoordigers zijn van een Algerijns militarisme. Het A.L.N. heeft niets van wat wij onder een klassiek leger verstaan. Velen, die zich thans lui tenant of kapitein noemen, zijn voortgeko men uit de politieke partijen of uit de vakbeweging en voelen veel meer voor een politieke dan voor een militaire carrière. Bovendien moeten alle officieren, zodra zij tot lid van het parlement gekozen zijn, ontslag nemen uit het leger. Dat is mis schien één van de redenen waarom kolonel Boumedienne en kolonel El Hadj zich niet kandidaat hebben willen laten stellèn. Het beeld dat men zich thans van het komende Algerijnse parlement probeert te vormen, is nog maar zeer vaag. Veel leden zijn weinig bekend en hebben zich nog niet voor een bepaalde groep uitge sproken. De leiding aan de top kan nog alle mogelijke veranderingen ondergaan. ALGIERS! AP) Een. tweede Rus sisch schip met voedselvoorraden voor Algerije is gisteren in Algiers aangekomen. De lading bestaat uit 3500 ton tarwe, 1300 ton suiker en 750.000 blikjes gecon denseerde melk. Tien dagen geleden heeft een ander schip 6500 ton tarwe aange voerd. Het politieke bureau van het FLN heeft premier Kroesjtsjev bedankt. BOLOGNA (AP) Een Duitse toerist is gisteravond in Bologna gearresteerd naar aanleiding van een Duits verzoek tot ar- restaite. De toerist, de 58-jarige ex-majoor Erhard Kroeger, zou in de tweede we reldoorlog opdracht hebben gegeven tot massale executies in Rusland. Kroeger is in de gevangenis opgesloten in afwachting van zijn uitlevering naar Wuppertal. De poolitie in Bologna heeft meegedeeld, dat Kroeger heeft gezegd de executies te hebben bevolen in opdracht van zijn superieuren. Hij was enkele da gen geleden met zijn zoon in Italië aan gekomen. HAVANA (AP) Procureur James B. Conovan, die de vrijlating van de Ameri kaanse U 2-piloot Powers uit Russische ge vangenschap heeft bewerkt, heeft toestem ming gevraagd om Cuba binnen te komen teneinde te onderhandelen over de vrij lating van meer dan 1.000 Cubaanse bal lingen, die bij de mislukte Amerikaanse invasie van het vorige jaar gevangen zijn genomen. De Cubaanse regering heeft een losgeld van 52 miljoen dollar voor de gevangenen gevraagd. Als dit geld niet wordt gedepo neerd, zullen de gevangenen hun gevange nisstraffen, die tot 30 jaar lopen, moeten uitzitten. LONDEN (AP) Dr. Borg Olivier, premier van Malta, heeft bekend gemaakt, dat hij de Britse regering heeft verzocht zijn eiland volledige onafhankelijkheid te verlenen binnen het kader van het Brit se Gemenebest. Dr. Olivier verklaarde in bijzondere mate teleurgesteld te zijn over het verloop der financiële besprekingen, die hij met de Britse regering heeft gevoerd. De ern stige economische moeilijkheden, waarvoor Malta zich ziet geplaatst, maken het dwingend noodzakelijk dat Malta zijn on afhankelijkheid verkrijgt, zodat het aan be vriende landen om de financiële bijstand kan vragen die het nodig heeft, aldus de premier. MADRID (Reuter) Ongeveer 1.500 man ondergronds personeel van vier ko lenmijnen in Asturië in het noordwesten van Spanje mogen sedert maandag niet meer in hun mijn komen. De mijnwerkers waren zaterdagmiddag om twaalf uur met werken opgehouden en hadden meege deeld, dat voortaan elke zaterdag te zullen doen totdat er overeenstemming was be reikt over een halve vrije dag op zater dag. Aangenomen wordt dat de autoriteiten de mijndirecties bevel hebben gegeven deze mijnwerkers niet toe te laten totdat dezen hun verzoek op een minderkrachti- ge wijze zouden hebben ingediend. Een vijfde kolenmijn in Asturië is maan dag gesloten, omdat er 41 mijnwerkers niet op het werk waren verschenen na een langzaamaan-actie in de mijn uit protest tegen de overplaatsing van een hunner. Naar A.P. verneemt heeft de Spaanse regering vandaag de directeur-generaal van de arbeid naar Asturië gestuurd om een regeling te treffen ter beëindiging van een staking der arbeiders in de kolenmij nen voor deze overgaat in een nieuwe golf van stakingen zoals in de afgelopen lente. LONDEN (AFP) In het afgelopen weekeinde zijn uit een fabriek in Hitchin, in het Engelse graafschap Hertfordshire, meer dan 200 kilo geheime en vertrouwe lijke documenten gestolen. Deze docu menten hebben betrekking op de bouw van straalmotoren en geleide projectie len. Volgens een woordvoerder van de fa briek hebben de gestolen papieren, foto's ën tekeningen grote waarde voor concur renten, doch hun waarde uit een oog punt van veiligheid kon hij moeilijk schat ten. De Britse veiligheidsdienst en de politie van het graafschap stellen een onderzoek SAIGON (AP) Geharde guerillastrij- ders van de communistische Viet Cong hebben het massale regeringsoffensief in de moerassen van het zuiden van Vietnam doorstaan. Vier dagen lang hebben troepen van de regering, gesteund door helikopters van de Amerikaanse marine, jagers en gepant serde riviervaartuigen aanvallen gedaan op 2.000 communistische guerillastrijders op het schiereiland Ca Maoe, dat door hen ongeveer in een communistische staat is veranderd. Maar toen de vermoeide troe pen gedurende het weekeinde terugkeer de werd duidelijk, dat de Viet Cong er in- geslaagd was de aanval te doorstaan. (Van onze correspondent PARIJS Het raadsel-Soustelle is nog altijd niet opgehelderd. In Parijs weet nie mand waar hij zit. Men zoekt hem in Italië, Oostenrijk, Duitsland en Spanje, maar de autoriteiten in deze vier landen laten weten: bij ons is hij niet. De Italianen zeggen: Soustelle is naar Oostenrijk. De Oostenrijkers verkondigen: hij zit in Zuid-Duitsland. De politie in München bevestigt noch ontkent, maar het Duitse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft formeel tegengesproken, dat Soustel le in Beieren vertoeft. Dat laatste is be grijpelijk, want binnen enkele dagen gaat president De Gaulle naar West-Duitsland en de Duitse regering kan natuurlijk niet hebben dat op hetzelfde ogenblik ook Soustelle zich in Duitsland bevindt. De mogelijkheid blijft dus groot dat Soustelle allang in Spanje zit, ofschoon dat ontkend wordt door de Spaanse regering. Beierse autoriteiten hebben herhaaldelijk verklaard, niets te weten over berichten als zouden zich in de buurt van München verscheidene Franse extremisten hebben gevestigd. Zowel kolonel Antoine Argoud, een voormalige leider van de O.A.S., als ex-premier Georges Bidault zouden in de buurt van München wonen. Omzwermd door bewonderaars komt president Kenndy hier het strand op na een zwempartij in zee bij Santa Monica in Californie. De president lo geert daar bij zijn zwager, de acteur Peter Lawford. Sommige omstanders dreven hun enthousiasme zo ver, dat zij hun president gekleed in zee volgden. (Telefoto) (Van onze correspondent LONDEN De Hitler-imitator Colin Jordan is gisteren door de Londense po litierechter tot twee maanden gevangenis straf veroordeeld. Tyndall, de secretaris van de nationaa-socialistische beweging, kreeg zes weken. Beiden hebben beroep aangetekend en zijn op borgtocht vrijge laten. Zij werden aangeklaagd wegens het door beledigende uitlatingen in gevaar brengen van de openbare orde, tijdens een bijeenkomst op Trafalgar Square. Zij zullen volgende week opnieuw te recht moeten staan wegens het feit, dat zij de aanvoerders zijn van een semi- militaire qrganisatie. Honderden mensen hadden zich voor het gerechtsgebouw op gesteld. Sommigen waren getooid met de gele davidster, anderen echter droegen hakenkruisen. Tegenactie in Londen Na de bijeenkomst van 1 juli op Tra falgar Square heeft de predikant Bill Ser- gent, een geestelijke in een Londense wijk met een joodse en een gekleurde bevol king, een anti-nazistische beweging opge richt, die hij „Gele Ster" heeft ge noemd. De leden van deze beweging dra gen de ster als een ereteken. Zij heb ben het plan opgevat om vóór 1 novem ber een half miljoen handtekenningen aan het parlement aan te bieden ter onder steuning van een petitie, waarin gevraagd wordt ophitsing tot rassehaat en achter stelling wegens ras strafbaar te stellen. De beweging wordt gesteund door de voorzitter van de liberale partij. Het slaan van de klok Het is opvallend hoevele mensen er nooit naar willen luisteren. Telkens als wij in bus of trein zitten, zien wij waartoe eigenwijsheid kan leiden, waartoe het wil lens en wetens in de wind slaan van goede adviezen kan voeren. Hoe vaak hebben al die mensen niet van hun ouders vernomen, hun tantes ook, hun ooms, hun opa's en groomoe's: „Kind trek toch niet zukke ake- lijke gezichten: straks slaat de klok en dan blijft je gezicht nét zo staan! Pas maar op!" En wat deden de gewaar schuw den? Wel licht, lezer, hebt ook gij vrienden en ken nissen, huisgenoten, gezinsleden, familie leden of dergelijke die slachtoffer zijn ge worden van hun niet te stuiten drift het tóch wel eens één keertje te willen pro beren. Want hoe gaat het? Eerst, als men nog heel jong is, kijkt men de oudere mens die waarschuwt vol vertrouwen aan en ontspant meteen het vreselijke kopje dat men juist aan het trekken was, omdat men bang is dat het zo voorgoed zal blij ven als de klok slaat. En de klok kan immers élk ogenblik slaan als men nog heel jong is en nog geen klok kan lezen. Dat wordt anders wanneer men het klok-kijken heeft geleerd. Als men dan lillijke gezichten trekt en de volwassene waarschuwt dat men zo zal blijven als de klok slaat, dan haast men zich naar die klok toe en zegt: „En het is pas kwart vóór"! en dat bete kent dat men dan nog een vol kwartier heeft om enge gezichten te trekken. Het is dan heel spannend om het te doen tot het moment dat, in de klok, het eerste gereutel van het bimbammen begint te klinken. Die levensperiode duurde langer. Soms jaren. Tot er op een dag een neefje of een nichtje te logeren kwam die de doorslag gaf. Die durfde wedden dat u het niet durfde. Dat u niet durfde te blijven gezichten trekken op het volle uur. Dat u bang was en zo en dat het allemaal onzin was. En dat vol wassenen kletsten en dat het neefje of nichtje het zélf, ik weet niet al hoe dik wijls, had gedaan en dat het niks gaf, niks en dat het juist lollig was om het te doen en dat je zélf zou zien dat er echt, echtjes, niks gebeurde als je het deed. En dan deed men het! En dat verklaart, beste lezer, waarom er in bus en trein, op straat, in winkel, kortom overal waar men komt zo vreselijk veel afschuwelijke, lelijke en vertrokken gezichten te zien zijn. Waarom er zoveel ogen puilen, zoveel monden ver schrikkelijk vertrokken zijn, zoveel wan gen verwrongen zijn, zoveel tongen uit monden hangen, zoveel mondhoeken ge rekt zijn, zoveel neuzen weerzinwekkend opgewipt en ingeduwd zijn. Het zijn alle maal mensen die het niet wilden geloven, dat van de klok. Die het tóch effe één keertje wilden proberen. Dat verklaart toch ook het gezicht dat onszelf uit de spie gel aankijkt als wij ons scheren en wassen. Jammer. Wat mooi zouden wij anders zijn geweest! En u? (Van onze correspondent) LONDEN Na een verblijf van bijna acht weken in het ziekenhuis, is de 87-ja- rige Sir Winston Churchill vanmorgen naar zijn Londense woning in Hyde Park Ga- te gebracht. Onder enorme belangstelling van geestdriftige voorbijgangers werd Churchill in een rolstoel uit het zieken huis naar de auto gebracht. Sir Winston brak in juni in Monte Car lo een dijbeen en werd daarna per vlieg tuig naar Engeland gebracht. Churchill's vitaliteit is groot en zijn wilskracht sterk. Hij is in zijn element als hij tegenslagen moet overwinnen. Zijn reis van Zuid- Frankrijk naar het Londense ziekenhuis werd een ware zegetocht, waarbij Churchill glimlachend groette met het V- teken, zijn oudes „handelsmerk" uit de oorlog. Vandaag werd het een nieuwe triomftocht, want de oude Churchill is een showman in de goede betekenis van het woord gebleven. Verboden voor communisten. Het Ame rikaanse departement van Defensie is bezig met het opstellen van een lijst van 3 a 4.000 fabrieken en instellingen die voor de defensie werken en waar in de toekomst geen leden van de communis tische partij mogen werken. Later zal de lijst nog met enkele duizenden be drijven worden uitgebreid. Pech. Van het eerste Amerikaanse koop vaardijschip met atoomaandrijving, de Savannah, is op zijn eerste reis de reac tor uitgevallen. Het schip moest op olie overschakelen om verder te kunnen va ren. Het 22.000 ton metende schip, dat 53 miljoen dollar heeft gekost, lag een half uur stil voor dat de conventionele aandrijving kon worden ingeschakeld. Er was een groot aantal autoriteiten aan boord. Vluchtelingen. Het aantal vluchtelingen in de wereld is in het jaar dat op 1 juli 1962 is geëindigd gedaald van iets meer dan 15 miljoen tot minder dan 13 mil joen. De daling is voornamelijk een ge volg van het opnemen van drie miljoen vluchtelingen uit Pakistan in India en de terugkeer van een kwart miljoen Alge- rijen naar hun land uit Tunesië en Ma rokko. Radio-actief. Een capsule met radioactief kobalt, die door een ingenieur werd ge bruikt voor technische werkzaamheden, heeft in San Mateo in de omgeving van de stad Mexico de dood veroorzaakt van een tienjarige jongen, een drie jarig meisje en hun moeder. De vader van de kinderen en hun grootmoeder zijn le vensgevaarlijk ziek. De ingenieur had het gezin gewaarschuwd voor het vat, maar hij zei niet dat er een radio-actie ve capsule inzat. Ghetto. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft een resolutie gezonden aan president Kennedy om 21 april 1963 aan te wijzenn als dag ter herdenking van de revolte van de Joden in het ghetto van Warschau tegen de nazi's in 1943. Collegiaal. In een Londens ziekenhuis heeft men in de afgelopen week met succes een dubbele operatie op twee artsen uitgevoerd. Een 32-jarige arts stond een nier af aan een 34-jarige col lega om daardoor diens leven te red den. Het was een zeldzame gelegenheid waarbij een dergelijke operatie met suc ces werd uitgevoerd tussen personen die geen bloedverwanten zijn. Lijn 4711 Een vervoersonderneming in Philadelphia parfumeert de uitlaatgas sen van haar bussen. Het parfum wordt onder druk in de uitlaatpijpen van de dieselmotoren gedreven. Men klaagt niet langer over stank. Kamelen. In Israël is besloten de onge veer tienduizend kamelen, voor het me rendeel in het bezit van Bedoeïnen in de Negebwoestijn, te registreren en van oormerken en een brandmerk op de on derlip te voorzien om ziekten en smok kelarij tegen te kunnen gaan. Doodvonnis In de Zuidafrikaanse stad Durban zijn vier negers ter dood veroor deeld op beschuldiging van moord op een blanke vrouw. Apartheid. Negenendertig Afrikaanse en Aziatische landen hebben, tezamen met Zuid-Slavië, verzocht om opneming van de Zuidafrikaanse rassenpolitiek op de agenda der komende Algemene Vergade ring der Verenigde Naties. Gaskamer. De 44-jarige Leeroy McGahuey is in de gaskamer van de gevangenis van Oregon (V.S.) terechtgesteld we gens moord op een kind van 23 maan den. McGahuey had bekend een vrouw met wie hij leefde te hebben gedood en ook haar kind. Voor de moord op het kind werd hij vervolgd. Nehroe naar Nigeria. Premier Nehroe van India zal van 23 tot 26 september een officieel bezoek aan Nigeria brengen. Televisie. Volgens een officiële bekendma-» king zijn in Tsjechoslowakije thans meer dan 1.200.000 televisietoestellen ge registreerd, dat wil zeggen één toestel per 11,8 Tsjechen.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3