Uitbreiding en modernisering van Kurzaal en Gebouw voor K. en W. Chefarine „4 Surinaamse justitie minister van treedt af Rusland zal resultaat van ruimtevluchten publiceren Zwitserse verwijten inzake het akkoord Nieuw-Guinea 1 I 1 1 4-voudige werking... Mina geneeskracht! De organist Evert Haak tijdens vakantie overleden De Kleine Stem terug uit Osnabriick Von Kara jan krijgt nu ook in Salzburg vrij baan Slachtoffers van het water Hof van Justitie had zijn houding in „rijstaffaire-Thomas' scherp veroordeeld Raketarbeiders blijven staken Nikolajev landde met parachute Controle op het kelderdansen" in Utrecht De negen Muzen DINSDAG 21 AUGUSTUS 1962 4 Land bank n.v. pakt Haags probleem fors aan Tegen pijn en griep wordt meer en meer een combinatie gebruikt van geneesmiddelen, die eikaars wer king ondersteunen. Eén bestanddeel van Chefarine „4" zorgt ervoor dat niettegenstaande de krachtige werking - ook een gevoelige maag niet van streek raakt. Generaal Rikkye in Hollandia Broertje van gewezen meisje mishandeld Vragen over uitkeringen uit het gemeentefonds Auto's gestolen en gesloopt Kerkelijk nieuws Ondanks werkbevel Schout bij nacht L. van der Kun overleden R. Zwolsman gaat op „Backershagen" wonen PERSCONFERENTIE RUIMTEVAARDERS: Overijselse boeren ongerust over de huidige situatie De radio geeft woensdag T elevisieprogramma ZOWEL HET GEBOUW voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag als de Scheveningse Kurzaal zullen ingrijpend worden verbouwd. Beide zalen zullen ge schikt worden gemaakt voor meer soor ten kunstuitvoeringen. Door deze plannen zal Den Haag straks over een uitsteken de zaal onder meer voor opera's en mu sicals beschikken. De Rotterdamse archi tect Rein H. Fledderus werkt in opdracht van de Landbank aan de plannen voor K. en W. De Exploitatie Maatschappij Scheveningen heeft voor de verbouwing van de Kurzaal met de aangrenzende ruim ten de Rotterdamse architect J. A. Apon de plannen laten maken. Overigens zal ook de verbouwing van het Kurhaus-hotel worden voortgezet, zodat van het gehele gebouw „slechts de buitenkant onveran derd blijft", aldus de E.M.S. HET GEBOUW voor K. en W., dat on langs door de Landbank n.v. is gekocht die er de exploitatie van zal voortzetten, is volgens de heer Fledderus zo te ver beteren dat de grote zaal goed geschikt wordt voor grote musicals en balletten. Hierdoor zou ook de uitvoering van ope- ria's mogelijk worden. Want aldus de ar chitect met een goede accomodatie voor een groot ballet heb je al bijna een mogelijkheid voor opera". In de zaal zul len „de bakken" verdwijnen tijdens de verbouwing: ook zullen behoorlijke vesti aires en een goede foyer geschapen wor den. Ook aan de akoestiek zal veel moe ten worden gedaan. Uiteraard wordt bij de vernieuwing van het Gebouw voor K. en W. rekening ge houden met de verbouwing van het Kur- zaal-complex omdat de Landbank ook eigenaar van de E.M.S. de functies van beide zalen niet wil laten doubleren. DE KURZAAL zal na de verbouwing het geschiktst zijn voor opera's, waarvan een artistiek verantwoorde uitvoering tot nu toe in Den Haag niet mogelijk was. De organist Evert Haak is op 65-jarige tijdens een vakantiereis door Duitsland plotseling overleden ten gevolge van een hartaanval. Evert Haak, die in Heemstede woonde en als oprichter en dirigent van Heemsteeds Katholiek Kinderkoor tallozen aan zich heeft verplicht door de voortreffelijke wij ze waarop hij de kinderen liefde voor de zang en het zangspel heeft bijgebracht, ge noot vooral bekendheid als organist van de Sint Dominicuskerk aan de Spuistraat in Amsterdam, waar hij in 1920 benoemd werd. In die jaren werd hij door de pastoor van de Dominicuskerk, pater Perquin, die tevens KRO-voorzitter was, bij de KRO- uitzendingen betrokken, waarvan zijn or gelspel een regelmatig weerkerend onder deel was. De concerten, die hij elke zondag ha de Hoogmis gaf, werden steeds door de KRO uitgezonden. Vele jaren heeft hij, tot aan zijn dood, ook het befaamde „Kwar tier voor God" in de als „De Papegaai" bekende kerk in de Kalverstraat te Am sterdam met orgelspel opgeluisterd. Zijn nauwgezette plichtsbetrachting en liefde voor het vak dat hij met diepe religieuze overtuiging uitoefende, hebben hem alom zeer bemind gemaakt. 'Advertentie Vier middelen in één ieblei werken krachtiger zonder de maag van streek ie maken I Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.50 Het Haarlemse kinderkoor De Kleine Stem is dit weekeinde teruggekeerd van een bezoek van een week aan Osnabriick. De kleine zangertjes hebben het heerlijk gehad. Zij hebben tochten door de omge- ving gemaakt en scholen en een dieren tuin bezocht. Hoogtepunt van de week was het concert dat zij woensdag in het „Haus der Jugend" hebben gegeven onder leiding van Anton de Beer. Tijdens de pauze van dit concert hield voorzitter P Beere een toespraak om te danken voor de hartelijke wijze waarop de koorleden in gezinnen te Osnabriick zijn opgenomen en overhandig de hij rector Ackermann een verzilverde schaal met het wapen van Haarlem. Het koor was zondag 12 augustus offi cieel ontvangen in de Vredeszaal van de stad, waar Stadtdirektor Vosskühler hen toesprak en er op wees dat in dezelfde zaal de oorkonde van de vriendschapsre latie tussen Haarlem en Osnabrück onder tekend was. Hij zag in het bezoek van De Kleine Stem een bekrachtiging van die band met Haarlem. De heer Beere dankte de stadsbestuurder en bood een verzilverd aandenken met inscriptie en 't wapen van Haarlem aan. Voordat alle Haarlemmers hun handtekening plaatsten in het gasten boek van de stad zongen De Kleine Stem en het Osnabrücker Schulchor liederen uit hun repertoire. De kinderen van de families, bij wie de Haarlemmers thans gelogeerd hebben, zullen volgend jaar een tegenbezoek aan Haarlem brengen. Daartoe zal het toneel moeten worden uitgebreid met onder andere zijtonelen en een achtertoneel. De grote zaal, die „gevangen zit" in de hotelkamers, zal ge schikter worden gemaakt voor grote con gressen. Hierdoor zal wellicht een deel van de hotelruimte moeten worden opgeofferd, maar door een doelmatiger indeling van het hotel wordt de verloren ruimte weer teruggewonnen. Ook deze zaal moet akoes tisch worden verbeterd. Het ligt in de be doeling de aparte stijl van de-zaal, die toch wel wordt gewaardeerd, zoveel mo gelijk te handhaven. Ook de ruimten om de Kurzaal foyer, balzaal en vesti aires alsmede de toegangen zullen worden verbeterd. (Van onze correspondent) WENEN Alles 'wijst erop dat de di rigent Herbert von Karajan nu ook in het bestuur van het Salzburgse festival een even sterke en onafhankelijke positie voor zich gaat opbouwen als hij in de Weense Opera heeft veroverd. In Wenen wist hij het administratieve lichaam van de Bun- destheaterverwaltung met diens directeur dr. Haertl uit te schakelen en dit gaat nu ook in Salzburg gebeuren. Tot nu toe was dr. Haertl lid van het festival-bestuur, omdat Salzburg op de steun van de Ween se Opera was aangewezen. Nu is dit op eens niet meer nodig, omdat het festival- bestuur Von Karajan als lid en als artis tiek leider voor zich wil winnen. De di rigent schijnt zich hiertoe bereid te heb ben verklaard echter op voorwaarde dat de Bundestheaterverwaltung en dus dr. Haertl geen zitting meer heeft in het festival-bestuur. Onder druk van Von Karajan heeft dit bestuur deze kwestie nu niet bepaald elegant opgelost; dr. Haertl is eenvoudig aan de dijk gezet. Daarmee krijgt Von Karajan nu ook in Salzburg vrij baan. Artistiek gesproken kan dit voor Salz burg een voordeel zijn, want het huidige festival vertoont beslist geen spectaculair karakter. Afgezien van het feit dat er geen enkele wereldpremière wordt opgevoerd, is het programma nauwelijks typisch Oos tenrijks en bovendien grotendeels een her haling van het vorige jaar. Het festival te Salzburg vertoont teke nen van slapte en vermoeidheid, zodat vernieuwing noodzakelijk is. Dat weet ook het bestuur en daarom werd Von Karajan uitgenodigd tot systematische samenwer king. Wie het karakter van deze unieke dirigent kent, verwacht dat hij nu ook in Salzburg oppermachtig zal worden. Zijn plannen heeft hij slechts gedeeltelijk ver raden: een paar concerten met de Philhar monic van Praag en een typisch Russi sche opera, waarvoor het gehele ensemble van Moskou zou worden uitgenodigd. Men vergete niet dat Von Karajan tot nu toe nog niet in de Sovjet-Unie is opgetreden en niemand twijfelt eraan dat hij dat graag zou willen HOLLANDIA De Indische generaal Indar Jit Rikhye is vandaag op het vlieg veld Sentani aangekomen na een vlucht gemaakt te hebben boven de baai waar Indonesische onderzeeboten waren waar genomen. In Biak was generaal Brouwer aan boord van het vliegtuig gekomen om Rikhye naar Hollandia te vergezellen. Op het vliegveld werd Rikhye verwel komd door de garnizoenscommandant van Hollandia en enige tientallen Papoea's, die spandoeken met zich meedroegen met op schriften zoals: „We don't like India's UNO", „New Guinea belongs to Papuans", en „UNO, don't sell us like animals". De rechtbank in Utrecht heeft een 21- jarige schoenmakersknecht uit Vleuten we gens zware mishandeling veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2'/s jaar. In april had hij een 15-jarig broertje van een meisje waarmee hij geruime tijd om gang had gehad, met een zware moer- sleutel mishandeld. De knaap werd zwaar gewond en verkeerde enige tijd in le vensgevaar. De schoenmakersknecht pleeg de deze misdaad uit wraak tegenover de moeder van zijn vroegere meisje, die zich steeds fel tegen de omgang van haar dochter met hem had verzet. In het gemeentelijk zwembad Walbur gen te Gent (Betuwe) is de 18-jarige scho lier H. Hermsen uit Doornenburg verdron ken. In Hontenisse is de 28-jarige mevrouw G. Weesepoel-Rosmeulen verdronken. Zij was veertien dagen geleden in het huwe lijk getreden. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Venverloo (P.v.d.A.) heeft aan de minis ters van Binnenlandse Zaken en Finan ciën vragen gesteld over de uitkeringen uit het gemeentefonds voor het jaar 1963. Onder meer vraagt de heer Venverloo of de ministers over deze materie de raad voor de gemeentefinanciën gehoord heb- Hij vraagt verder of zo ja, de in een circulaire aan de gemeentebesturen verstrekte voorlopige gegevens in over eenstemming zijn met het advies van de raad. Indien van dit advies zou zijn af geweken wil de heer Venverloo graag ver nemen om welke redenen dit is gebeurd. Een van de verdere vragen van de heer Venverloo is, of de ministers kunnen mee delen of de raad voor de gemeentefinan ciën reeds heeft geadviseerd over aanpas sing van de schaalbedragen over 1960, 1961 en 1962. Het Kamerlid vraagt voorts, in dien dit advies is ontvangen, of er dan reeds beslissingen over die aanpassingen zijn genomen, hoe die beslissingen luiden en of zij in overeenstemming zijn met het advies. Ook informeert de heer Venverloo er naar of reeds advies is uitgebracht over de compensatie voor de kosten van de salarismaatregelen 1962. Het lid van de Eerste Kamer, de heer Elfferich (A.R.P.) heeft aan de ministers van volkshuisvesting en bouwnijverheid en van landbouw en visserij gevraagd, of het waar is, dat het afgeven van rijks goedkeuringen voor de bouw van kassen en warenhuizen vrijwel geheel is stopge zet. De heer Elfferich vraagt verder of indien dit juist is, de ministers niet be vreesd zijn, dat de Nederlandse kassen- bouwers orders uit het buitenland zullen gaan afwerken. Hij vraagt of dan niet het gevaar be staat dat de Nederlandse tuinbouw in zijn aanpassing, modernisering en ontwikke ling zal worden geremd zodat een achter stand gaat ontstaan ten opzichte van het buitenland. Tenslotte verzoekt de heer Elf ferich de ministers de getroffen maatre gelen nader in overweging te nemen. Voor de Amsterdamse rechtbank ston den drie broers uit Waverveen terecht aan wie ten laste was gelegd dat zij in Amster dam en omstreken een reeks autodiefstal len hebben gepleegd. De gestolen auto's sloopten zij. De onderdelen werden ver kocht evenals de carrosseriegeraamten. De opbrengst werd gedeeld. De oudste broer was de enige van de drie die de hem ten laste gelegde medeplichtigheid aan diefstal, schuld- en opzetheling ont kende. De eis tegen hem luidde een jaar gevangenisstraf, maar de rechtbank ge lastte na een langdurige raadkamerbij eenkomst zijn onmiddellijke vrijlating. Zijn raadsman had daarom verzocht, om dat de officier van justitie zijn eis had ge baseerd op de verklaringen van de beide jongere broers, de 28-jarige Anton en de 24-jarige Theo. De 29-jarige Gerard noem de deze verklaringen vals. Wel gaf hij toe nu en dan auto-onderdelen te hebben ver kocht, maar hij zei niet te hebben gewe ten dat deze van diefstal afkomstig wa ren. Anton en Theo gaven de ten laste ge legde diefstal van vijf auto's en een bestel auto toe. De officier van justitie eiste te gen hen respectievelijk anderhalf jaar en tien maanden. De officier van justitie zag echter de oudste broer, die als een vrij man de rechtszaal mocht verlaten, als de aan stichter. Deze broer heeft vier vonnissen wegens vermogensdelicten op zijn straf blad. De rechtbank zal op 31 augustus uitspraak doen. Geref. Gemeenten Tweetal te Rotterdam-Zuidwijk—Pen- drechtLombardijen P. Blok te Dirksland en L. Rijksen te Rotterdam-West. Geref. Kerken Bedankt voor Spijk (Gron.) G. de Zeeuw te Ezinge (Gron.). De Surinaamse minister van Justitie, H. Shrimisier heeft in een telegram aan de gouverneur van Suriname zijn porte feuille ter beschikking gesteld. Dit is een gevolg van de „rijstaffaire Thomas". Toen de rijsthandelaar Thomas in Caracas (Venezuela) vertoefde om in te schrijven op een levering van 10.000 ton rijst aan dat land, had de minister een telegram naar Canada gezonden waarin stond, dat er een strafzaak tegen de heer Thomas aanhangig was. Als gevolg daar van werd de rijstleverantie opgedragen aan een concurrent van de heer Thomas, een partijgenoot van de minister. Het Hof van Justitie in Paramaribo heeft zoals gisteren is gemeld, de handel wijze van de minister een daad van wil lekeur genoemd en bepaald dat Suriname de heer Thomas schadevergoeding zal moeten betalen. Na dit vonnis heeft de minister beslo ten af te treden. De portefeuille van Justitie en Politie zal voorlopig worden beheerd door de mi nister-president, mr. S. D. Emanuels. De „Actiegroep", een der belangrijkste politieke groeperingen van Surinamers van Hindostaanse afkomst, had terstond na het vonnis het aftreden geëist van de minister. De groep was van oordeel dat de minister de rijstverbouwers benadeeld had door het uitschakelen van een rijst- exporteur die bereid was hogere prijzen te betalen dan de groep waarvan de par tijgenoot van de minister belanghebben de is Tevens is, zo werd verklaard, door het optreden van de minister van Justi tie de gemeenschap in haar geheel bena- HUNTSVILLE (AP) Hoewel aan de staking in het Marshall-ruimtevaartcen trum door een gerechtelijk bevelschrift een einde was gemaakt, is het gisteren niet tot een werkhervatting gekomen. Slechts een klein deel der 1500 stakende bouwvakarbeiders verscheen op het werk en ze verdwenen kort nadat ze gekomen waren. Het constructiewerk op het enor me raketcentrum bleef daardoor voor de vijfde achtereenvolgende werkdag stil lig gen. deeld, daar de schadevergoeding aan de heer Thomas met gelden van de belas tingbetalers zal moeten worden betaald. (De heer Thomas had een half miljoen schadevergoeding gevraagd). De actie groep betreurde het ten zeerste, „dat ie mand geroepen voor een zo hoog en waardig ambt als minister van Justitie, er toe heeft medegewerkt dat de naam van Suriname in het buitenland weer in opspraak is gebracht". Het dagblad „Suriname" schrijft over deze kwestie: „Triest is het vonnis van het Hof van Justitie, omdat het iémand betreft aan wiens oprechtheid wij niet twijfelen, maar die waarschijnlijk het slachtoffer van zijn zwakheid geworden is. Een bekwaam jurist als de minister van Justitie had moeten beseffen welke consequenties zijn daden zouden hebben. Het vonnis laat aan duidelijkheid niets te wensen en is een van de scherpste oor delen die wij in een civiel proces hebben gelezen". In Voorburg is op 70-jarige leeftijd over leden schout-bij-nacht b.d. L. G. L. van der Kun, die van 1944 tot 1946 Nederlands regeringsvertegenwoordiger bij de gecom bineerde chefs van staven in Washington is geweest. In 1934 werd hij kapitein-luitenant ter zee en in 1936 kapitein-ter-zee. Onder zijn bevelen stonden achtereenvolgens de onderzeeboot K 13 (1926), en de kruisers „De Ruyter" (1938) en „Java" (1939-'40). Daarna was hij verbindingsofficier in Singapore en chef-staf-bevelhebber van de strijdkrachten in het oosten (1942-1943). De bijzetting in het familiegraf te Rijs wijk is in stilte geschied. Het grote buitenhuis op het Wassenaar- se landgoed „Backershagen", dat heeft leeggestaan sinds de Indonesische am bassadeur ons land heeft verlaten, zal worden geschikt gemaakt voor particulie re bewoning. De Rotterdamse architect Rein H. Fledderus heeft daartoe opdracht gekregen van de Landbank N.V., de tegenwoordige eigenares. De latere uit bouw van het oorspronkelijke herenhuis zal worden afgebroken. Nu zijn er on geveer 30 kamers, waarvan er na de ver bouwing acht a negen overblijven. Het is de bedoeling dat de heer R. Zwolsman van de Landbank er gaat wonen met zijn gezin. MOSKOU (Reuter) De Russische ruimtevaarders Nikolajev en Popovitsj hebben vandaag in de Moskouse universi teit een persconferentie gehouden, waarop een vijfhonderdtal Russische en buiten landse journalisten aanwezig waren, als mede de ruimtevaarders Gagarin en Ti- tov, geleerden, functionarissen en leden van het diplomatieke corps. De conferentie werd geopend door pro fessor Keldysj, voorzitter van de Russi sche Academie van Wetenschappen, die meedeelde dat de wetenschappelijke resul taten der ruimtevluchten der Wostoks ge publiceerd zullen worden. Professor Jazdovsky, deskundige op het gebied van biologie en geneeskunde, zei dat er in de laatste tijd veel is bereikt wat betreft vergroting van de fysiologische weerstand van de mens tegen de invloe den van een ruimtevlucht en het ge schikt maken van het ruimtevaartuig voor langere vluchten. Nikolajev en Popovitsj hadden de start goed doorstaan. Tijdens de vlucht werd hun oriëntatievermogen slechts in de war gebracht wanneer zij hun ogen sloten. Professor Blagonravov, leider van de afdeling, voor technische wetenschappen van de Academie, noemde als punten van het Russische ruimteprogramma: vervol making van de wetenschap omtrent de fy sieke omstandigheden in de ruimte, ver volmaking van het weerkundig systeem, bestudering van de mogelijkheid om ruim- Burgemeester en Wethouders van Utrecht hebben de raad een aanvulling van de politieverordening voorgesteld, waardoor het mogelijk wordt, het dansen van de jeugd in de werfkelders aan de stadsgrachten en in autoboxen, onder con trole te brengen. Onder de huidige rege ling valt alleen het dansen in vergun- nings- en verlofslokaliteiten onder over heidscontrole. De toestanden in de werfkelders kunnen volgens B. en W. een bedreiging vormen voor de geestelijke en lichamelijke gezond heid van de jeugdige dansers. Zij hebben daarom gezocht naar een oplossing, die zo weinig mogelijk afbreuk doet aan de vrij heid van de jeugd om haar vermaak in het dansen te zoeken, maar die anderzijds de mogelijkheid opent om in het belang van de openbare zedelijkheid en gezond heid dit vermaak behoedzaam te saneren en excessen tegen te gaan. Het college krijgt nu bevoegdheid, een lokaliteit als dansgelegenheid af te keuren wegens on doelmatige inrichting, ondoelmatige exploi tatie of als er zonder enig verantwoorde lijk toezicht wordt gedanst. De drie provinciale landbouworganisa ties in Overijssel, te weten de Algemene Boeren- en Tuindersbond, de Christelijke Boeren-en Tuindersbond en de Overijssel se Landbouw Maatschappij, hebben zich in Zwolle beraden over de zeer moeilijke situatie in de landbouw. De moeilijkhe den vinden hun oorzaak in de slechte prij zen van eieren en varkens, aldus een com muniqué van de drie organisaties. Ook de resultaten van de melkveehouderij zijn op het overgrote deel van de bedrijven, waar deze wordt uitgeoefend, slecht, ter wijl voorts de akkerbouw reden tot onge rustheid geeft. De drie organisaties heb ben besloten de centrale organisaties te benaderen, teneinde op korte termijn maatregelen te treffen, die tot verbetering zullen leiden. Restauratie. In de ateliers van de glas- in-lood-kunstenaar Noud Lelyveld in 's- Hertogenbosch wordt op het ogenblik de laatste hand gelegd aan de restauratie van de gebrandschilderde ramen van de Bos sche St. Jan. Eind van dit jaar zullen de vijftien ramen van het linker- en het rech- terdeel rond het schip gereed zijn gekomen. De ramen dateren uit de periode 1870-1890. Zij waren destijds een geschenk van diver se adellijke families en werden ontworpen door Lambert Hezemans, die in die tijd architect was van de herstelwerkzaamhe den van de St. Jan. ZüRICH Het invloedrijke Zwitserse dagblad „Neue Zürcher Zeitung", dat ook buiten Zwitserland veel gelezen wordt, heeft in een hoofdartikel ernstige kritiek geoefend op de wijze waarop het Neder lands-Indonesische akkoord inzake Nieuw- Guinea tot stand is gekomen. Na gewezen te hebben op het ontstaan van het conflict tijdens de Haagse Ronde Tafel-conferentie van 1949. schrijft het blad dat pogingen om een minnelijke schikking door middel van de Verenigde Naties te bereiken herhaaldelijk spaak lie pen omdat „een meerderheid (van de le den) èn het UNO-secretariaat aan de kant van Indonesië stonden en geen andere op lossing wilden dan eenvoudige annexatie van Westelijk Nieuw-Guinea door de machthebbers in Djakarta". Ook het mis lukken van 't z.g. „plan-Luns" in de herfst van het vorige jaar toonde volgens het blad duidelijk aan dat „de vrienden van Soekarno in Amerika, in de communisti sche en in alle minder-ontwikkelde landen geen internationalisatie en geen zelfstan digheid van de Papoea's wilden, maar ver beten vasthielden aan simpele overdracht aan Indonesië". „Men kan Nederland het verwijt niet be sparen, dat het deze situatie en de on mogelijkheid om de Nederlandse doelstel lingen te verwezenlijken veel te laat heeft begrepen en de conclusies daaruit ook te laat heeft getrokken. De toestand was des te hopelozer omdat Australië, dat Ooste lijk Nieuw-Guinea bestuurt, zich eveneens bij de tegenstanders van onafhankelijkheid voor de Papoea's voegde." „De Verenigde Staten van Amerika," zo gaat het blad verder, „hebben bij de op lossing van het conïlict de beslissende rol gespeeld. Men kan hun op z'n minst geen gebrek aan doorzettingsvermogen verwij ten. Zij zijn het geweest, die Nederland er in 1949 door onweerstaanbare druk toe hebben gedwongen, Indonesië overhaast de onafhankelijkheid te geven, en nu hebben zij Nederland ook de uitbreiding van de Indonesische souvereiniteit met het laatste stuk van het voormalige Nederlandse ko loniale bezit afgedwongen. De Amerikaan se vastberadenheid ging zo ver, dat Was hington zelfs het recht van zelfbeschikking waarvan het anders maar niet altijd en bij voorbeeld niet in het geval van Katanga zulk een hartstochtelijk voor stander is, ten aanzien van de Papoea's heeft laten varen." De „Neue Zürcher Zeitung" wijst er evenwel op, dat de Amerikaanse rege ring genoodzaakt was met heel andere factoren rekening te houden, want „nie mand mag over het hoofd zien, dat zeer veel grotere belangen op het spel ston den de kwestie van de vrede in Zuid- oost-Azië en wellicht van de wereldvre de in het algemeen. Het is immers wel zeker dat de dictator van Indonesië Wes telijk Nieuw-Guinea liever door oorlog dan door vreedzame onderhandelingen zou hebben verkregen en dat hem aan het deemoedigen van een klein Europees land en aan een militaire overwinning meer gelegen was dan aan het verkrijgen van nóg eens vierhonderdduizend vierkante ki lometer oerwoud. Hij werd door Moskou en Peking gesterkt in zijn militairistische neigingen en gesteund door de levering van oorlogsmateriaal. Een oorlog, waar bij de Verenigde Staten Nederland in de steek hadden moeten laten, zou volgens de berekeningen van de strategen in Mos kou tot ernstige verdeeldheid onder de vrije volken hebben geleid en wellicht de NAVO uiteen hebben laten vallen. Dat moest worden vermeden. Nederland heeft zich bij deze realistische overwegingen neergelegd en kon dit des te gemakke lijker doen daar er immers niet te den ken viel aan een koloniale oorlog om een gebied waarvan Nederland al lang afstand wilde doen". Het blad zegt te begrijpen dat de be slissing de regering in Den Haag en het Nederlandse volk niet gemakkelijk is ge vallen, omdat het vertrouwen van een pri mitief volk moest worden beschaamd en de laatste taak van de voormalige we reldmacht in Zuidoost-Azië nu onvervuld blijft. Maar, zo besluit de „Neue Zürcher Zeitung", „daar staat tegenover dat er nu een einde komt aan een conflict, dat al jarenlang is misbruikt door de poli tiek van de communistische mogendheden en dat op nog gevaarlijker wijze had kunnen worden aangestookt en uitgebuit, als het nog lang had geduurd. Alleen de nobele principes van het Handvest der Verenigde Naties en de zevenhonderddui zend Papoea's zijn nu het slachtoffer ge worden". testations in een baan te brengen en nieu we bemande ruimtevluchten. De Sovjet-Unie zal, om de vreedzame verkenning van de ruimte mogelijk te ma ken, zich onthouden van alle ruimteproe- ven die een gevaar voor bemande vluch ten zouden kunnen opleveren. Nikolajev verklaarde, dat de Wostoks III en IV ver beterde versies waren van de ruimtesche pen van Gagarin en Titov, maar niet fun damenteel daarvan verschilden. Nikolajev gaf een overzicht van het trai ningsprogramma en onthulde een van de geheimen van zijn vlucht, namelijk dat hij bjj de daling zijn ruimteschip in de lagere atmosfeer had verlaten en aan een para chute was geland. Hij deelde ook mee, dat kortegolfzenders waren gebruikt om zowel gedurende als na de landing de communi catie in stand te houden. Tijdens de vlucht waren de twee ruimte schepen zo dicht bg elkaar geweest, dat hjj en Popovitsj elkaar om zo te zeggen de hand konden geven. £3- MD/G/M AAÜK c Et1 rn BESCHOUW!HG EU HILVERSUM 1. 402 m. 746 kc/s. 7,00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte ochtendklanken (gr.) (Om 7.30 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. 8.18 Lichte grammo- foonmuziek. 8.55 Kookpraatje. 9.00 Gymnas tiek voor de vrouw. 9.10 Moderne orkest muziek (gr.) (9.35-9.40 Waterstanden) VPRO: 10.00 Messianisme en Christendom, lezing. VARA: 10.20 Metropole-orkest, koor en solisten. 11.00 Klassieke muziek (gr.) 12.00 Dansorkest en zangsolisten. 12.30 Mededelingen t.b.v. land-.en tuinbouw. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Pianoduo: lichte muziek. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Klassieke kamermuziek (gr.) 14.45 Saxo foonkwartet (gr.) 15.00 Meer dan één, lezing. 15.10 Voor de jeugd. 16.30 Hammond orgelspel en zangsoliste. 17.00 Tips voor vakantie en snipperdagen. 17.50 Regerings- uitzending: Nederlands Nieuw-Guinea, door drs. C. S. L. J. Lagerberg. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Filmmuziek (gr.) 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Jazzmuziek. VPRO: Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Promenade orkest en solist: amusementsmuziek. 20.35 De man van Thermopylae, hoorspel. 22.10 Lichte grammofoonmuziek. 22.20 Sport halverwege. 22.30 Nws. 22.40 Lichte gram mofoonmuziek. 22.50 Pianorecital: moderne muziek. 23.15 Jazzmagazine. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00- 24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde mu ziek (gr.) 7.30 Lichte grammofoonmuziek. 7.50 Het brood des levens, meditatie. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Vrolijke ochtendklanken (gr.) 9.00 Voor de zieken, vrouw. 10.10 Grammofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Meisjeskoor met orgel. 11.10 Dido and Aeneas, opera (gr.). 12.05 City Theaterorkest, met zang en orgel. 12.30 Mededelingen t.b.v. land-en tuin bouw. 12.33 Meisjeskoor en instrumentaal kwintet. 12.53. Grammof.muziek of actua liteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Licht ensem ble en zangsolist. 13.40 Klassieke en mo derne muziek (Gr.) 15.15 Vrije tijd wel besteed! 15.30 Radio Tivoli orkest. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Jazzmuziek (gr.) 17.40 Beursberichten. 17.45 Kamermuziek (gr.) 18.00 Tienjarig bestaan Federatie Molukse vrouwenverenigingen. 18.30 Het Spektrum, lezingen. 18.45 Lichte grammo foonmuziek. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Leger des Heilsmuziek. 19.30 Radio krant. 19.50 Lichte grammofoonmuziek. 20.20 Hammondorgelklanken (gr.) 20.30 Operettemuziek (gr.) 21.00 In memoriam Pascal (1662-1962). lezing. 21.15 Metropole orkest: Nederlandse composities. 21.35 Kanttekeningen. 21.45 Twee piano's: mo derne muziek. 22.30 Nieuws en S.O.S.-be- richten. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Wie ner Festwochen 1962: Requiem. 23.55- 24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte grammofoon muziek. 12.30 Weerberichten. 12.35 Lichte grammofoonmuziek. 12.50 Beursberichten. 13.00 Nieuws. 13.15 Klassieke kamermu ziek. 14.00 Lichte grammoofoonmuziek. 15.00 Blazerskwintet: Moderne muziek. 15.30 Lichte grammofoonmuz. 16.00 Beurs berichten. 16.06 Lichte grammofoonmuziek. 16.30 Jeugd en muziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Lichte muziek. 17.45 Klassieke symfonische muziek. 18.10 Lekenmoraal en filosofie. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Lichte gram mofoonmuziek. 19.00 Nieuws. 19.40 Lichte grammofoonmuziek. 20.00 L'Italiana in Al- geri, komische opera. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte grammofoonmuziek. 22.40 Volksmu ziek. 22.55 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 19.00 Eurovisie: Europese zwem- kamp:oenschappen te Leipzig. 20.00 Jour naal. 20.20. Zendtijd Politieke Partij: PSP 20.30 The big noise, film van Laurel en Hardv 21.40-23.00 Familiepapieren, film komedie. VOOR WOENSDAG NTS: 16.00-17.00 en 17.45-18.00 Eurovisie: Europese zwemkampioenschappen te Leip zig. NCRV: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 17.30 Internationaal jeugdjournaal. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. AVRO: 20.20 Televizier. 20.30 Sportpanorama. 21.10 Bal in Bolsward: Internationaal folkloris tisch dansfestival. 21.35 Zingen van de zee en Vliegen vangen, TV-humoreske. 22.15- 22.40 Mijn zuster Eileen, film, TELSTAR. Western Union Telegraph Co. is begon nen met een reeks binnenlandse en inter nationale telecommunicatieproeven via de Telstar. De proeven zullen tot en met 7 september duren en onder andere uitzen dingen tussen Amerika en Engeland, en Amerika en Frankrijk omvatten.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 4