Bedrijfsleven op Nieuw- Guinea vraagt garanties Bijna volmaakte gladiolen op keuring in Haarlem In- en uitvoer der V.S. bereikte recordstand - DE BEURS - Omzet van Volkskredietbank in Haarlem belangrijk gedaald Telegram aan Toxopeus Anders zal aanzienlijk deel zijn activiteiten staken Emissie R en W Meetapparatuur a 110 percent Landbank ziet van bod op winkelhuizen af Zaalberg fuseert met Hollandsche Wolweverij Pensioenfondsen groot aandeel in stijging beleggingen in 1960 NISHM betaalt verder terug Shell Oil verdeelt Canadees belang Japanse lening voor Indonesië Sweepstakewon de wisselbeker In eerste helft van 1962 W. v. d. Pieterman directeur van Eurofreeze Van Delft Koek overgenomen „Pagottan" Handel Goodyear gaat produktie in Europa uitbreiden SCHEEPVAARTBER1CHTEN Kort economisch nieuws Waarde Unitas Aanvragen worden anders beoordeeld DINSDAG 21 AUGUSTUS 196 2 9 Schaarste Gevaar Boetes Contant HOLLANDIA De Vereniging voor het particuliere bedrijfsleven in Nieuw-Guinea heeft een beroep gedaan op de Nederland se regering om zo spoedig mogelijk een uitspraak te doen over een aantal punten, die voor het voortbestaan van het bedrijfs leven op Nieuw-Guinea beslissend worden gracht. In een aan de minister van Bin nenlandse Zaken verstuurd telegram zegt het georganiseerd bedrijfsleven uitsluitsel te willen hebben over de monetaire situa tie na één oktober, de voorgestelde be drijfsgaranties, waarbij het begrip „poli tiek risico" van belang is en garanties, dat de „Untca" gebonden zal zijn aan lo pende contracten van het gouvernement. Naar van de zijde van de Vereniging voor het particuliere bedrijfsleven in Hol- landia was vernomen, heeft men door het uitblijven van een regeling, die enig hou vast zou kunnen bieden de indruk gekre gen, dat de regering onverschillig staat tegenover desintegratie van de diensten voorziening in Nieuw-Guinea tengevolge van de overdracht van het bestuur. In het telegram wijst het bedrijfsleven de minis ter van Binnenlandse Zaken, mr. Toxo peus, erop, dat als men niet binnen zeer korte tijd duidelijke en bevredigende ga ranties krijgt op velerlei gebied, een aan zienlijk gedeelte van het bedrijfsleven zijn activiteiten op Nieuw-Guinea zal staken. Men voorspelde in dat geval voor de eerste november volledige schaarste, zelfs aan de meest essentiële levensmiddelen. Daarom wordt er met klem bij de Neder landse regering op aangedrongen onver wijld een afvaardiging van het bedrijfs leven uit te nodigen voor besprekingen in Den Haag. Evenals met de ambtenaren- organisaties het geval was, zou de dele gatie op kosten van de regering moeten reizen. „De bedrijven moeten thans beslissen wat zij na één oktober moeten doen", zo verklaarde het bestuur van de Vereniging. „De veiligste weg zou zijn niets meer te bestellen en zo weinig mogelijk risico's te aanvaarden. De voorziening in de behoef ten komt dan echter ernstig in gevaar. Reeds nu is de bereidheid tot kopen bij de middenstand zeer gering. Voor de nor male voortgang van de behoeftevoorzie ning is de overheid verantwoordelijk. Daarom is het de hoogste tijd, dat de ga ranties verduidelijkt, verbeterd en snel verbeterd worden". Te Hollandia zijn er bedrijven die al voorraden tot een waarde van anderhalf miljoen gulden naar Nederland hebben ge zonden. Ten koste van boetes heeft men een aantal contracten geannuleerd en voor raden, die per schip onderweg waren, zijn geretourneerd. Men hoopt echter, dat een spoedig gesprek nog uitkomst zou kun nen bieden. Men hoopte dat de regering Blijkens het prospectus gaat „R. en W. Meet en Regelapparatuur" N.V. in Den Haag over tot de uitgifte van 148 aande len „B", elk groot 500, op naam of aan toonder, tot de koers van 110 pet. Deze aandelen delen ten volle in de resultaten van het boekjaar 1963 en volgende jaren. Het kapitaal bedraagt f 400.000. Aangenomen wordt, aldus het prospec tus, dat in 1963 op winstgevende basis kan worden gewerkt, dit mede in verband met vergevorderde besprekingen over vrij gro te projecten, waardoor over dat boekjaar een aanvang zou kunnen worden gemaakt met dividenduitkering. „R. en W." fabri ceert meet- en regelapparatuur voor be drijf en laboratorium en is ingesteld cp en uitgerust voor moderne werkwijzen en ontwikkelingen in de electronische indus trie. Het ligt niet in de verwachting van de directie dat de kosten reeds in 1962 zul len kunnen worden gedekt. Zij meent ech ter een gunstige prognose van de omzet ontwikkeling te kunnen geven. De Landbank zal geen bod uitbrengen op het aandelenkapitaal van „Gemeen schappelijk Eigendom", Mij. tot Exploi tatie van Woon- en Winkelhuizen. Dit heeft de Landbank gisteren meegedeeld. In een verklaring zegt de bank, dat men „na ampele herbestudering van de haar versterkte gegevens in de gegeven omstandigheden niet bereid is tot bieding over te gaan". Zoals bekend werd woensdag 8 augus tus jl. de notering in gewone en prefe rente aandelen Woon- en Winkelhuizen op geschort, nadat het bestuur in een kort communiqué had meegedeeld, dat onder handelingen over een bod op de aande len gaande waren. Reeds spoedig werd bij geruchte bekend, dat de Landbank van plan was dit bod uit te brengen. In het begin van de vorige week kwam het bestuur van Woon- en Winkelhuizen met de mededeling het bod (900 pet. voor de aandelen en 220 pet. voor de prefs) niet te kunnen aanvaarden. De gewone aandelen Woon- en Winkel huizen werden, voordat sprake was van een eventueel bod. verhandeld tegen 775 Vorige week liep de koers op tot 950. Gisteren werd 930 genoteerd. De prefs (voor de onderhandelingen bekend wer den 175) liepen op tot 250 en deden gis teren 220. gevoelig zou zijn voor het argument dat anders op Nieuw-Guinea een volledige eco nomische chaos zou ontstaan. Gezamenlijk heeft men besloten om nog slechts tegen contante betaling te leveren. Volgens het bestuur van de vereniging staat het gouvernement bij tal van bedrij- van nog voor miljoenen guldens in de schuld. Men vraagt zich af wat met deze vorderingen zal gebeuren als alle ambte naren van de financiële dienst spoedig na een oktober zouden verdwijnen. „Een op lossing zal zeer spoedig moeten worden gevonden", aldus onze zegsman. De vereniging is trouwens van mening dat de overheid, als ze niet tegemoet zou komen aan de wensen, daarmee de belofte om het akkoord loyaal uit te voeren zou schenden. De Koninklijke Nederlandse fabriek voor dekens, v.h. J. C. Zaalberg en Zn., te Lei den en de N.V. Hollandsche Wolweverij en -Ververij, v.h. F. W. Hulshoff Pol en Co., te Hengelo, hebben tot volledige fusie besloten, nadat reeds eerder de verkoop- aktiviteiten op het gebied van wollen stof fen waren gebundeld. De aandeelhouders van het Hengelosche bedrijf hebben zich bereid verklaard om hun aandelen om te wisselen tegen die van Zaalberg. Beide bedrijven blijven zelf standig werken. Men is echter van plan om in Hengelo de stoffenproduktie en in Leiden de produktie van wollen dekens te concentreren. Het totaal der beleggingen van institu tionele beleggers is in 1960 met 3.172 mil joen toegenomen tot 3.546 miljoen. Van deze toeneming was bijna één miljard gul den afkomstig van de pensioenfondsen. Daarop volgden de levensverzekeringmaat schappijen met 763 miljoen en de Boe renleenbanken met f 470 miljoen. De so ciale fondsen en de overige institutionele beleggers droegen tezamen eveneens bijna een miljard gulden aan de toeneming bij. Dit meldt de maandstatistiek van het fi nanciewezen, augustus 1962. van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. De Nederland-Indonesië Steenkolen Han- del-Maatschappij stelt blijkens het jaar verslag over 1961 een vierde terugbetaling voor op de geplaatste aandelen, ditmaal van f 49 per aandeel van nominaal f 50. De kans op een hervatting van de akti- viteiten lijkt, aldus de directie, in de naaste toekomst voor de maatschappij niet waarschijnlijk. Er bestaat ook geen voornemen om met de beperkte middelen elders pogingen in het werk te stellen in de branche, dienst verlening aan de scheepvaart, iets te on dernemen. Het geplaatste aandelenkapitaal zal door de terugbetaling worden gebracht op 3.600, neerkomende op een nominale waarde van 1 per aandeel. Van het oor spronkelijke geplaatste kapitaal ad 1,8 min zal, na de terugbetaling in totaal 99.8 percent zijn terugbetaald. In 1961 beliepen de inkomsten in totaal 28.899 (v.j. 78.405). De onkosten in Ne derland vergden 25.076 35.027), zodat een batig saldo resteert van f 3.823 43.378 (over 1960 werd, zoals bekend, 30 percent dividend uitgekeerd als gevolg van nagekomen baten waarvan een herhaling niet mocht worden verwacht). De Shell Oil Company, waarin de Kon./ Shell-groep een 65 pet. belang heeft, zal haar belang van 50 pet. in de Shell Oil Canada onder aandeelhouders verdelen. De daartoe door de Amerikaanse fiscus opge stelde richtlijnen worden op het ogenblik bestudeert. Men streeft ernaar de distri butie voor 1 januari a.s. te doen plaatsvin den. De overige 50 pet. van de aandelen Shell Oil Canada zijn in het bezit van de Kon./Shell-groep. TOKIO (Reuter) De Indonesische mi nister van buitenlandse zaken, dr. Soe- bandrio en zijn Japanse ambtgenoot Ma- sayoshi Ohira hebben een overeenkomst getekend voor een lening van Japan aan Indonesië. Volgens het Japanse ministe rie van buitenlandse zaken bedraagt de ze lening 21.350.000 dir. Hiervan zouden 6.250.000 dir. worden gebruikt voor de bouw van een brug, 8.500.000 dir. voor een bamboepulp fabriek en 6.600.000 dir. voor een dok. Een gedeelte van de te rugbetaling zal worden beschouwd als her stelbetaling van Japan aan Indonesië. De geïnteresseerden in nieuwe rassen gladiolen weten het weer. H. J. Salman en Zonen uit Noordwijk heeft met „Sweep stake" de beker gewonnen voor de beste gladiool van het jaar. Het is een prachti ge forse donkerrose bloem, die niet met kop en schouders boven de rest uitstak. Dat kan ook niet meer, want wat de bloe men betreft zijn de gladiolen wel zo on geveer aan het volmaakte toe. Met de knollen is het nog iets anders, want bloem bollenkwekers willen in de eerste plaats mooie bloemen en ze letten er weinig op, of de rassen wel of niet vatbaar zijn voor ziekten. Bij de gladiolen is dat ook het geval. Schier volmaakte bloemen stonden maandagmorgen in de keuringszaal van het Krelagehuis in Haarlem. Nu moet gezegd worden, dat de rassen die daar worden aangeboden als mededin gers naar de hoogste titel van het jaar, al eerder onder ogen van de keurmeesters zijn gekomen. Sinds 1961 mogen slechts die rassen meedoen, die op de proeftuin volgens de nieuwe normen zijn gekeurd. Een van de voorwaarden is, dat er van de veertig knollen maar twee mogen weg blijven. Dat is voor dit subtropische en fy siek toch wel wat verwaarloosde gewas een hele opgave. Vele zwakke broeders valen dan ook af op de proeftuin. Wikken en wegen Maandagmiddag om twee uur pas kon den de vele belangstellenden tot de keu ringszaal worden toegelaten. Zo lang is de commissie bezig geweest met het keuren. Het aantal inzenders was niet groot, want de mensen die zich op de een of andere WASHINGTON (AP) Een toegenomen handel in industrieprodukten is de voor naamste factor die heeft bijgedragen tot het record in de Amerikaanse in- en uit voer in de eerste helft van 1962. Dit heeft het ministerie van handel bekendgemaakt. De Amerikaanse uitvoer bedroeg in de ze periode 20,9 miljard dollar (75 miljard gulden) omgerekend op jaarbasis, een toename van 700 miljoen dollar (2.520 mil joen gulden) vergeleken met de laatste helft van 1961. De invoer nam met 200 miljoen dollar toe (720 miljoen gulden) tot 15,9 miljard dollar (57 miljard gulden) op jaarbasis. Van de groei van de uitvoer van 700 miljoen dollar was 600 miljoen aan indus trieprodukten, de invoer van industriepro dukten steeg met 300 miljoen dollar. reden toeleggen op het winnen van wat lage gewassen, hadden nu niet eens bloe men. De gladiolen zijn ook al weer weken te laat! De vier bonzen waren echter aan wezig. H. J. Salman Zonen uit Noord- wijk, die de wisselbeker al eens heeft ge wonnen, Konijnenburg en Mark ook uit Noordwijk, A. J. Preyde uit Breezand en P. Visser Czn. uit St. Pancras hebben een zenuwachtige morgen gehad, want zo'n be kroning kan heel wat uitmaken bij de ver koop van het plantgoed van deze nieuwig heden. Salman kwam dus als hoogste uit de bus met de donkerrose „Sweepstake". Ook in de verschillende kleurklassen kwamen enkele bloemen van hem aan de top, te weten „Robert Koch", purper, „Blue Con queror", blauw, „Trance", rood en „Pero- si", zalmkleurig. K M kon dus niet wijzen op de wissel beker, maar wel op vier winnaars in de kleurklassen. „Flowersong", in het geel, „Peter Pears" abrikooskleurig, „Glio" in het paars en „Moira Shearer" in het ge vlekte type. A. J. Preyde zag bekroningen gaan naar de roomkleurige „White Friendship", de gestreepte „My Love", de lichtrose „Diri gent" en de witte „White Angel". P. Visser kwam wat ongelukkiger uit de bus dit jaar, want alleen de oranjerode „Forest Fire" en de smoky „Narissa" haalden de top van de puntenlijsten. Het zijn machtige bloemen met soms ze ven open kelken aan een aar keurig ge rijd, alle bloemen in een vlak. Ze horen nog tot de zomerbloemen, maar de dahlia's deden ook al hun intrede. Met een maatschappelijk kapitaal ad 1 min, verdeeld in 1.000 aandelen van 1.000, is opgericht „Eurofreeze" n.v. in Hardenberg (Overijsel). Deelgenomen wordt door de heren B.M.V. Carlsson te Luzern (Zwitserland) voor 400 aandelen, W. Odinot in Den Haag voor 99 aandelen en W. van de Pieterman in Haarlem voor 1 aandeel, die zijn volgestort. De nieuwe N.V. be oogt o.m. de handel in- en de fabricage en im- en export van electrische appa raten en onderdelen daarvan. Tot direc- recteur is benoemd de heer W. van de Pieterman. LEIDENDE CULTURES „WILLIG" De stemming voor de leidende cultuur aandelen is gisteren bepaald „willig" ge weest. De omvang van de handel was echter niet in overeenstemming met de behaalde forse koerswinsten. Certificaten Deli, die eind vorige week reeds zeer vast waren, stegen vandaag op 151, ruim zeven gulden, vergeleken met de voorgaande slotprijs. Amsterdam Rubbers acht punten hoger op 117 3/4 terwijl H.V.A. zeven punten verbeterde tot 132. De vraag voor deze fondsen kwam hoofd zakelijk van het publiek. De ondertekening van het akkoord tus sen Indonesië en Nederland ten aanzien van Nieuw-Guinea kan, aldus de beurs, verrassingen inhouden voor de toekomst voor het Nederlandse bedrijfsleven. Het is niet uitgesloten, dat een beroep zal worden gedaan op Nederlandse experts op cultuurgebied en handelshuizen die vroeger in Indonesië werkzaam waren, voor de technische en economische ex pansie van Indonesië. Dat ooit de oude verhoudingen op handelsgebied zullen te rugkeren, daarin gelooft men ter beurze niet. Over de internationale waarden valt weinig te vertellen. De handel in de hoe ken van de hoofdfondsen was gering. De stemming doorelkaar verdeeld. Philips en Kon. Olie wat hoger, A.K.U. en Unilever prijshoudend terwijl Hoogovens een paar punten lager noteerden. Boeke en Huidekoper van 218 op 213; Boom-Ruygrok van 161 op 163; Figée van 234 op 232; Spaarnestad van 740 op 745 b en Van Waveren van 115 op 115 b. Alle aandeelhouders van „Van Delft's Fabrieken" n.v. in Harderwijk (koek-, bis cuit- en banketfabrikanten) hebben hun belang in deze n.v. overgedragen aan „De Bruin's Koek en Biskwiefabriek" n.v. te Gorinchem, zo deelt de directie van „De Bruin" mee. Het ligt in het voornemen om de produktie in beide bedrijven nor maal voort te zetten, en voorts dat het personeel hun huidige functies blijft be houden. De directie van „De Bruin" mo tiveert deze overname door te wijzen op „de recente en nog te verwachten ont wikkelingen binnen de Europese Econo mische Gemeenschap, die in toenemende mate eisen van samenbundeling en spe cialisatie stellen. Ook in 1961 heeft de Pagottan Handel en Landbouw Maatschappij n.v. wederom geen berichten ontvangen over de resul taten van de suikerfabriek Pagottan in Indonesië. De inkomsten uit beleggingen beliepen 5.159 (v.j. 4.765). Na aftrek van administratiekosten en afschrijvingen activa resteert een voordelig saldo ad 473 (v.j. 733) hetgeen naar de extra reserves wordt overgebracht. Deze stijgen hierdoor tot 453.574. De deelnemingen worden voor 2.12 min (onv.) op de balans verantwoord. NEW YORK (AP) Goodyear Inter national Corporation, een dochteronderne ming van Goodyear Tire and Rubber Company, heeft plannen bekendgemaakt voor een uitbreiding van de fabriek in Luxemburg, waardoor de capaciteit met 73 percent zal moeten stijgen. Hiervoor wordt zes miljoen dollar (22 miljoen gul den geïnvesteerd. Goodyear deelt mee dat tot de uitbreiding is besloten om te kunnen voldoen aan de groeiende vraag naar de produkten van de fabriek in de EEG. De uitbreiding wordt gefinancierd via Goodyear S.A., de dochteronderneming wier kantoor in Luxemburg is gevestigd. Acmaea 20 60 m. w Lands End n. Curasao. Acteon (t) 21 te Durban. Adrastus. 21 te Kaoshunk verw. Agamemnon, 20 45 m. n San Juan n. Le Havre. ^VlCci 20 t6 Cscn. Algenib 18 van Toronto naar Cleveland Algol 20 85 m. z Kosselr n. Aden Alhena 20 van Antwerpen n. Rotterdam. Alkes. 20 200 m. ozo Sicilië n Napels. Alnitak 18 van Bahia naar Las Palmas Alphera" 20 v. Dakar n Kaapstad. Aludra 19 te R'dam Ammon 18 van New York naar Santo Domingo Ampenam 20 te Singapore verw. Amstelhoek 21 van Singapore n. Kaapstad. Amstelsluis 20 900 zw Ceylon n Singapore. Andljk. 20 100 m. zo Cape Hatteras n. Le Havre. Arnedijk. 20 van Antwerpen n. Rotterdam. Argos 18 van Soudabay naar Hamburg Atvs 21 te Panakanaal. Baarn, 20 310 m. nw Finlsterre n. Hamburg. Banggai 20 150 m. no Azoren n. Tripoli. Barendrecht 22 te Punla Cardon verwacht Benlnkust 17 te Amsterdam Billlton. 20 te Brincomalee. Bintang 21 te Beyrouth verw. Blitar 20 te Aden verw. Caltex Amsterdam 20 63 m. zo Kaap bon n. Goe- borg Caltex Arnhem 19 te Port Said Caltex Eindhoven. 17 35 m. nw Oran n. Sidon. Caltex Madrid 20 97 m. ono Gibraltar n. Rotter dam. Caltex Naples 18 van Bahrein naar Suez Caltex Pernis. 20 van Port Satd n. Kopenhagen. Caltex Rotterdam 20 50 m. wnw Oran n. Sidon. Caltex Utrecht 20 te Bahrein. Camerounkust. 20 van Freetown n. Capa Palmas. Charis 18 van Oranjestad naar Grenada Carrillo. 20 1200 m. w. Finlsterre n. Bremer haven. Casamance 21 te Dakar verw. Chiron. 20 970 mijl zw Azoren n. Amsterdam. Cinulia 20 880 m wtz Ouessant n. Lands End. Dalerdijk 18 te R'dam Delft 18 van Curacao naar Le Havre Dinteldijk 19 van Los Angeles ri. Mazatlan Echo. 20 20 m. zo Kaap St. Vincent n. Londen. Eenhoorn. 20 30 m nw Bone n. Malta Elizabeth Broere 20 180 m. w Prt. Said n. Ceuta Esso Amsterdam, 20 70 m. zzw Ouessant naar Rotterdam. Esso Nederland; 20 55 m. nnw Oran n. Hamburg. Esso Rotterdam 20 48 m. nnw Kp. St. Vincent n. Port Said. Eumaeus, 20 van Rejang n. Singapore. Fina Nederland, 20 400 m. no Socotra n. Abadan. Forestlake. 20 te Bandarmashur. Foresttown 20 80 m. nno Villano n. Menaal Ahmadi. Foresthill 20 v. Tripoli n. Venetië. Gabonkust 21 te Tema. Geertje Buisman 18 te Ponta del Gada Gooiland 19 te Buena VentuTa Graveland 20 te Ilheus Grebbedijk 20 te Mobile Groote Beer. 20 320 m. w Lands End n. Rotterdam Gulf Hansa 20 te Port Said Gulf Swede 20 te Mena verwacht Hathor 18 van Rotterdam naar Tripoli Hector 18 van Lattakia naar Kiuluk Hecuba 20 500 m. w Kp. Finisterre n. Norden ham. Heemskerk 20 440 m z Socotra n. Aden. Helicon 19 te Amsterdam Hera 19 te Rotterdam Hermes 18 van Bremerhaven naar Aarhuus Hersilia, 20 12 m. o Kp Degata n. Pto. Torres. Holendrecht IS te Terneuzen Hoogkerk, 20 930 m. z. Ceylon n. Adelaide. Isis 19 te St. Vincent Ittersum 19 te Lake Charles Jagersfontein. 20. 120 r^. nw Lissabon n. Tenerife Japara 20 te Akaba Jason, 20 te Antwerpen. Johan van Oldebarneveldt 20 te Papeete Joseph Frering 18 te Amsterdam Kamperdijk, 21 te New York. Kara 20 te Rotterdam Karimata, 20 100 m. nw Colombo n. Penang. Karium 20 8 km w Kaap Finisterre n. Le Havre. Katsedijk 18 van R'dam n. New Orleans Kelletia 19 te Balboa Kennemerland 19 van Alegre naar Rio Grande Kerkedijk 19 van R'dam naar New York Karsik, 20 van Singapore n. Malacca. Katsedijk, 20 340 m. w. Lands End n. Miami. Khasiela 20 te Thameshaven Kon ingswaard 18 v Sombrero n. Shellhaven Korendijk, 20 van Antwerpen n. Rotterdam. Kosicia. 20 60 m. w Bornholm n. Umea. Kreon, 21 van Paramaribo n. Moengo. Krytos 20 te Nynashamm Kylix, 20 120 m zw Ouessant n. Rotterdam. Laarderkerk 20 te Tebandar Abbas Laura Christina 18 v. R'da mm. Christobal Leartes, 20 v. Port Swettenham n. Penang. Lekhaven 18 te Montevideo Liberty Bell 20 te Mena al Ahmiadi Lycaon, 20 pass. Malta n. Liverpool. Maaskerk 19 van A'dam naar Antwerpen Mariekerk 18 van Mena naar Kuwait Marthon 18 van A'dam naar West Indië Mataran 19 van Beirut n. Izmir. Maureen 19 te R'dam Meerkerk, 20 pass Finisterre n. Marseille. Memnon 19 te Baltimore Mentor 20 te Amsterdam Merseylloyd, 20 160 m. zo Barcelona n. Barcelona Merwede 20 40 m. zw Finisterre n. Freetown. Mohammed Reza Shah (t) 20 te Suez. Montferland 19 te Amsterdam Moordrecht. 20 60 m. Kreta n. Genua. Muiderkerk, 20 80 m. ono Ouessant n. Hamburg. Mijdrecht 19 te Covenas My Lady. 20 5 m nw Skagen n. Manchester. Naess Commander 19 te Port Said Nestor 20 te San Juan Noordam 20 te Rotterdam Oostkerk, 20 206 m. ten n. Dakar n. Las Palmas. Onoba, 20 80 m zzw Lissabon n. Rotterdam. Oranje 20 van Napels naar Palma Oranje Nassau 17 te Amsterdam Oraniestad, 20 v. Plymouth n. Amsterdam. Ouwerkerk 20 van Ceylon naar Penang Pacaya 23 te Christobal verwacht Palamedes 20 140 m zwz Scilly eil. n. Sando- mingo. Papendrecht, 20 120 m. no Athene n. Vlona. Parkhaven 19 te Bremen Parthenon 19 te Antwerpen Pendrecht 20 te Christobal Peperkust 20 te Bordeaux verw. Philine, 20 35 m. ono Algiers n. Port Said. Philippia. 20 100 o Port Soedan n.Lavera. Polydorus. van Singapore n. Bangkok. Poseidon. 20 375 m. zw Bermuda n. North Ply mouth. Prinses Margriet 20 te Montreal verw. Prins der Nederlanden 20 te Puerto Limon Prins Frederik Hendrik 20 420 m. wnw Scillys n. Quebec. Prins Frederik Willem 19 v. R'dam n Hamburg Prins J. W. Friso 18 v. R'dam n. Montreal Prins W. v Oranje 18 van Belle Island n Havre Prins Willem George Frederik 20 te Glasgow Pygmalion 20 45 m. zw Casquets n. Hamburg. Raki 19 van Longview naar San Francisco Randfontein 18 van Southampton naar R'dam Reza Shah the Great, 20 10 m. o. Masira na Mon treal. Roebiah 19 te Singapore Rossum 21 te Napels verw. Rijndam 18 van Belle Islee naar Southampton Rijnkerk 19 te East London Salatiga 20 te Buffalo Saloum 18 van Finisterre naar Nantes Sarangan 20 te Bangkok Scherpendrecht 20 te Christobal Schiedijk. 20 330 m. zo Cape Race n. Antwerpen Schielloyd, 21 te Hollandia verw. Schouten. 20 te Hongkong. Sepia, 20 pass. Oporto n. Banias. Seven Seas 19 te Rotterdam Soestdijk 20 van R'dam naar Bremen Stad Haarlem, 20 te Napels verw. Stad Den Haag, 20 425 m. no Flores n. Hampton- roads. Stad Leiden 21 te Llvorno verw. Stad Maastricht 19 te Vlaardingen Stad Rotterdam, 20 25 m. w Brest n. Palermo. Stentor. 20 te Beyrouth verw. Strattores. 20 210 m. no Okinawa n. Hongkong. Straat Cumberland 21 te Mauritius. Straat Lombok 19 v. Marques naar Fremantle Tamara 20 35 m. ono Kuriamuria Eil. n. Aden. Tara, 20 126 m. zw Ouessant n. Rotterdam. Tegelberg 20 te Durban Telamon 18 van Curacao naar Maracaibo Tero 20 te Luanda Tjikampek van Penang n. Mombasa. Tjiluwah 18 van Sydney naar Brisbane Tjitjalengka 21 te Laurenco Marques. Tjinegara. 20 37 m. no Menado n. Brisbane. Triton 18 v. Port of Spain naar San Juan Tweelingen 18 te Rotterdam j Ulysses 20 te Aruba Van Noort, 21 te Hollandia verw. Van Heemskerck, 20 van Honkong n. Kobe. Van Waerwijck 18 v. East London n. Kaapstad Vasum. 20 180 m. nw Alexandrie n. Whitegate. Via na 20 te Suez Vivipara 18 van Ras al Hadd n. Banda Mashur Vlist 18 van Kaapstad naar Port Elizabeth Walton Jones, 20 120 m. w Algiers n. Port Said. Wester toren 18 te Rotterdam Willemstad 17 van P. of Spain n. Paramaribo Woltersum 20 345 m, w Ouessant n. Le Havre. Zeeland 20 140 m. zw Colombo n. Djibouti. Zaanland 17 v. A'dam naar Buenos Aires Zafra 19 van Port of Spain naar Thameshaven Zaria, 20 60 m. nno Alexandrië n. Mena. Zonnekerk 19 te Rotterdam SLEEPVAART Zeelang. 20, 325 m. ten w. van Casablanca naar Kaapstad. Utrecht, 22 te Lagos verw. Van 1 t/m 9 september wordt In de Eeuwfeest- paleizen op de Heizei te Brussel de Internatio nale week van de Landbouw gehouden. De netto intrinsieke waarde van de aan delen Unitas bedroeg op 15 augustus f 425 (ex dividend). Dit komt, aldus de directie, overeen met een pro forma afgifteprijs van ƒ442. Vorige VERHANDELDE FONDSEN 20 augustus 17 augustus Totaal 457 444 Hoger 275 (60,l»/o) 221 (49,7»/o) Lager 98 (21,4»/o) 134 (30,l°/o) Gelijk 84 (18,5°/o) 89 (20,2»/.) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U369 Kon. Olie139,70—140,20 Philips 158,80—159,80 Unilever 138—138,20 gl Hoogovens Deli-mij 150—152,50 gl H.V.A130—131 gl VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U Kon. Olie140,10—140,40 140,20 Philips 158,50—158,70 158,50 Unilever 137,50—137,80 ƒ137,50 Hoogovens 127 H.V.A125 gb—127 Deli Mij 147—149 ƒ148,— A'dam Rubber.110112 110 A'dam Rubber H.V.A A.K.U Deli Mij Hoogovens Philips Gem. Bez. Unilever Dordtsehe Petr. K. Ned. Petr. Mij. Holl. Am Lijn K.L.M K.N.S.M Ned. Stoomv. Mij. Ommeren, Phs. v. Scheepv. Un. Ned. Interunie Robeco Unitas Ver, Bezit. v. 1894 Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank. Albert Heijn Amstel Brouwerij Berkel's Patent Bols Bührmann Papier Fokker Ford Gelder Kon. Pap. Gist Spir.f. Kon. Van der Heem Heinekens Bier Hoogenbosch Sch. Indola Kon. Zout-Ketjen Müller Nat. Bezit Ned. Kabelfabr. Philips Pref Sikkens Groep Stokvis Thomassen Dr. Ver. Machinefabr. Wessanen Wilton Fijenoord Zwanenberg-Org. Billiton Mij. II Aluminium Ltd. American Motors Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors.. Kennecott Copper Republic Steel Shell Oil U.S. Steel 117'/j 131 Vj 370 f 150,60 565 Vi 160,75 137,85 641 139,65 123 51,30 143Vj 148 249 137V« ƒ181,50 206,— 471, 127,— 380 347 354 303 605 445 229 835 675 453 880 301 351 301 V* 470'/j 260 1 485 737 344 518 58,— 708 218 672 207 353 279'/j •890 440 b 25 17 40% 34 49'/< 53 V« 71 38 34 Vi 47 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) NEW YORK: Verder omhoog Wall Street zette de koersstijging gis teren voort, al bleven de koerswinsten door winstnemingen aan het slot van be scheiden aard. De handel was actief. De ticker was verscheidene malen bij de han del ten achter. De winsten liepen van fracties tot ongeveer twee dollar per aan deel. Van de 1257 verhandelde fondsen waren er 683 hoger, 335 lager en 239 sloten onveranderd. Het Dow Jones-gemiddelde voor industriefondsen steeg 2.84 tot 612.86, dat van spoorwegen 0.30 tot 121.74 en dat van openbare nutsbedrijven 1.32 tot 120.49. Hoger waren staal-, auto- en openbare nutsfondsen, terwijl ook de meeste olie- en chemische waarden vooruitgang boekten. De omzet steeg tot 4.580.000 stuks tegen 3.430.000 vrijdag j.l. (AP). Uit het eerste jaarverslag van de ge meentelijke Volksbredietbank in Haar lem blijkt, dat in 1961 in totaal 1989 kre dieten werden toegewezen tot een geza menlijk bedrag van f 983.250. Dat is be langrijk minder dan de Volkskredietbank voor Haarlem en omliggende gemeenten, de voorloopster van de gemeentelijke Volkskredietbank, die op 12 oktober I960 werd opgericht, uitzette (n.l. 3157 kredie ten met waarde van 1.525.000) De oor zaak van deze vermindering ligt niet zo zeer in een vermindering van het aantal aanvragen dan wel in een hoger afw.izings- percentage. Dat komt omdat de gemeen telijke Volkskredietbank een andere wijze van beoordeling toepast, waarbij het ac cent op de persoonlijke kredietwaardigheid en de kredietbevoegdheid ligt en de „ze kerheden" pas op de tweede plaats ko men. Bij de beoordeling van de kredietaan vragen is het opgevallen, aldus het ver slag, dat verreweg de meeste aanvragers bij verschillende instellingen en zaken te gelijk krediet opnemen. De meeste aan vragen werden dan ook afgewezen, om dat de aanvrager niet capabel werd ge acht nog een verplichting op zich te ne men. Na de aanschaffing van bromfietsen en televisietoestellen komt nu ook de aan koop van een auto meer in de belang stelling te staan. En juist de kredietaan vragers, die een auto willen kopen, ne men vaak een dubbele verplichting op zich. Voor de financiering van de eerste betaling wordt meestal getracht geld te lenen, waarna het financieringscöntract elders wordt afgesloten. Men realiseert zich vaak niet, aldus het verslag, dat naast de relatief hoge bedragen, die voor aanschaffing nodig zijn, ook de geregeld weerkerende kosten zoals van benzine, ver zekering en reparatie betaald moeten wor den. Maar merkwaardig is dat aanvra gen voor het betalen van verzekerings premies vrijwel niet voorkomen. Het is gelukkig dat het gevaar van over- kreditering door het gehele zogenoemde „klein-kredietwezen" wordt ingezien. Voor Haarlem moet een registratiestelsel nood zakelijk worden geacht ter bescherming van de gezinnen, kredietgevers en leve ranciers, aldus het verslag. Een overzicht van de verdeling der kre dieten naar besteding leert, dat het vorige jaar 744 aanvragen werden toegewezen voor aanschaffing op het gebied der wo ninginrichting, 444 voor aankoop van kle ding enz., 248 voor de aankoop van huis houdelijke apparaten, 86 voor de aankoop van auto, fiets of bromfiets, 55 voor radio- en televisietoestellen en 145 voor overbrug ging van financiële moeilijkheden. In de resultaten van de bank kwam in vergelijking met de uitkomsten van haar voorgangster een verbetering als gevolg van een kleinere personeelsbezetting en lagere algemene kosten. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen vaor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam luiden: Engels pond 10.07—10.17, Amerikaanse dollar 3.57'/j3.61'/t, Ca nadese dollar 3.301/»—3.35V», Franse frank (100) 73.20—73.70, Belgische frank (100) 7.21—7.26, Duit se mark (100) 89.85—90.35. Zweedse kroon (100) 69.60—70.60, Zwitserse frank (100) 83.30—83.83, Ita liaanse lire (10.000) 57.25—59.25. Deen kroon (100) 51.90—52.90. Noorse kroon (100) 50.30—51.30. Oos tenrijkse schilling (100) 13.96—14.06, Portugese escudo (100) 12.6012.75, Spaanse peseta (100 gr. coup) 6.006.15.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9