Deviezenvoorraad omlaag door KLM-transactie Omzetstijging bij zette zich in 1962 Beers voort Ambtenaar Emmen van gemeente gearresteerd - DE BEURS - Nieuwe waarschuwing tegen loonsverhogingen in Duitsland Weekstaat Nederlandsche Bank Kredietverlening overschreed norm Delta Chemie is een NV geworden Beursomzetten Wereldenergie Aandeelhouders kunnen rekenen op een vaste dividendpolitiek Benelux staalproduktie in 1ste halfjaar Winst Bloksma fors gestegen Ngombezi I6V2 pet Schlieker tekent verzet aan Leeftijdsgrens voor K.V.P.-, Kamer-, Staten- en raadsleden Schilder mishandelde zijn echtgenote Mees in beton- fabriek Eemsmond Kort economisch nieuws Republic Steel verlaagt dividend SCHEEPVAARTBERICHTEN WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1962 11 Renteloos deposito Minder beleggingen in Philips - Nieuwe cursussen Studiecentrum voor A utomatisering Kort nieuws De weekstaat van de Nederlandsche Bank per 20 augustus weerspiegelt de transactie tussen de Nederlandse banken en K.L.M. Zoals bekend, heeft een syndi caat van banken een bedrag van circa 125 min. verstrekt aan de K.L.M. waar mee dit concern het voor zjjn in Ameri ka opgenomen crediet voor circa de helft heeft afgelost. De goud- en deviezenvoor raad vertoont dan ook een overeenkomsti ge daling, die nog werd vergroot, doordat de banken ook deviezen aankochten. De totale daling van de goud- en deviezen voorraad bedraagt 153 min. tot 6416 min., waarvan onveranderd 5698 min. aan goud. De chartale circulatie laat nog een ver dere inkrimping zien van 25 min., als ge volg van het terugvloeien van bankbiljet ten, zodat de stand 5271 min. beloopt. De schatkist had in de afgelopen week circa 60 min. te betalen wegens rente en af lossing van gevestigde schuld. Anderzijds ontving de schatkist bedragen uit belas tingbetaling, alsmede door het plaatsen van schatkistpapier, zodat de daling van het saldo van de schatkist tot 25 min. beperkt bleef. De stand bedraagt thans 275 min. De banken zagen hun tegoed bij de cen trale bank uiteindelijk met 106 min. af nemen tot 918 min. Daar met ingang van 22 augustus de kasreserve tot 7 percent is verlaagd en het bedrag, wegens het over schrijden van het kredietplafond iets is verminderd, taxeert men het renteloos aan te houden bedrag voor de komende periode op circa 625 min. De banken be ginnen de nieuwe periode in een gunstige positie, hetgeen zij wel nodig zullen heb ben daar aangenomen mag worden, dat de eisen, wegens het betalen van ven- Ter omzetting van de gelijknamige fir ma in een N.V. is opgericht „Deltache- mie n.v.". Van het maatschappelijk kapi taal ad 25 min, verdeeld in 12.500 aandelen „A" en 12.500 aandelen „B" elk van 1.000, zijn 2.500 aandelen „A" en 2.500 aandelen „B" geplaatst. De eerste Nederlandsche Coöperatieve voor 2.500 aandelen, de Nationale Coöpe ratieve Aan- en Verkoopvereniging voor de Landbouw „Centraal bureau" GA („CB") 1.750 aandelen. De Coöperatieve Centrale Landbouwvereniging „De Han- delsraad" van de aartsdiocesane Rooms Katholieke boeren- en tuindersbond GA („Handelsraad") 318 aandelen, de Coöpe ratieve Centrale Vereniging „Landbouw belang" GA 318 aandeletn, de coöperatieve cehtrale in- en verkoopverenigingen van de Katholieke Land- "Tuinbouwbond "GA („LTB") 114 aandelen. De drie laatstgenoemde verenigingen werken samen in de firma „CIV -che mie", die tezamen met de firma Delta- Chemie, thans ingebracht wordt in de NV Delta-chemie. De nieuwe nv beoogt o.m. het vervaardigen van gemengde en com plexe meststoffen en andere chemische produkten, alsmede de verkoop en dis tributie van die produkten, zowel in het binnen- als in het buitenland. Voor o.m. het beheren van aandelen in de N.V. Delta-chemie is opgericht de N.V. gemeenschappelijk bezit van aan delen Deltachemie, in Vlaardingen. In het maatschappelijk kapitaal ad 50 min ne men deel de „ENCK" voor 7.500 aandelen van 1000, „Centraal Bureau" voor 5.250 aandelen, „Landbouwbelang" voor 956 aandelen, de L.T.B. voor 338- aandelen, alle door inbreng van aandelen „Delta Chemie" en aandelen Compagnie Néer- landaise de l'Azote SA te Brussel. De directie van „Delta-Chemie" zal worden gevoerd door de heren W. A. den Bakker en A. C. F. Hendrikse, beiden te Wassenaar. Tot leden van de raad van beheer van „gemeenschappelijk bezit" zijn benoemd, de heren G. M. F. Bom, Colijnsplaat, H. S. Kingma, Leeuwarden, A. Loman, Almen, mr. E. J. Onderwater, Rotterdam, W. Hoefnagels, Doorwerth, drs. J. H. Cluitmans, Swalmen. De vijf grote internationale concerns hadden in de week van 13 tot en met 17 augustus (5 beursdagen) een gezamenlijke omzet aan de Amsterdamse effectenbeurs van (in duizenden goildens) nominaal 2178 en reeël 13920, ofwel circa 68.0 pet. van de totale reeële omzet van die fondsen, waarop in beginsel de ANPCBS beursindxeijfers (1S53 100) )zijn gebaseerd. Hiérvan had AKU 'n omzet resp van 256 en 943, Hoogovens 91 en 522, Philips 519 en 3311, Uni- levr 416 en 2886, Kon. Olie 896 en 6253. In de voorgaande week (5 beursdagen) was de gezamenlijke omzet resp. 2115 en 13464, ofwel 70,6 pet. De omzetten van de overige betrokken groepen waren: industrie (27 fondsen) nominaal 785, reeël 3096, scheepvaart (4) 295 en 431, ban ken (4 389 en 1302, handel enz. (13) 705 en 1714. Alle vijf groepen tezamen (53 fondsen) hadden een omzet van nominaal 4332 en reel 20463 (v w. resp. 3918 en 19066). De cijfers zijn inclusief de omzetten van de voorbeurs-, nabeurs- en avondhandel. nootschapsbelasting, van nu af aan snel zullen toenemen. De geldmarkt is nog steeds zeer ruim. Geldkringen verwachten hierin voor de komende dagen geen verandering. De dag geldrente bleef ongewijzigd één percent. De kredietverlening van de handelsban ken en de landbouwkredietbanken teza men heeft ook per ultimo juni de in de kredietrestrictieregeling vastgelegde norm voor de toelaatbare kredietexpansie over schreden. Dientengevolge zal in de periode van 15 augustus tot en met 14 september door de bankinstellingen, die niet aan de normen voldeden, bij de Nederlandsche bank een renteloos deposito dienen te wor den aangehouden. Deze deposito's belopen tezamen 111 miljoen, aldus de Neder landsche bank. Uit het verslag van het beleggingsfonds Wereldenergie blijkt, dat er aan het eind van het boekjaar 1961-1962 3500 partici- patiebewijzen uitstonden. Dat zijn er 300 minder dan aan het eind van het voor gaande jaar. De basiswaarde bedraagt thans 449,31 (477,93) per bewijs en de af- gifteprijs 479,30 (508,63) gulden. In het aan tal fondsen dat in de portefeuille is op genomen (42 stuks) is geen verandering ge komen. Belangrijk is wel de vermindering van het aantal aandelen Philips, namelijk van nominaal 14- tot nominaal 10.000 gulden of in percenten van 8,8 tot 5,5 percent. Het bedrag in liquide middelen beloopt thans 5 (4,4) percent. De waarde der beleggingen beloopt nu 1,47 (1,72) miljoen gulden. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam luidenEngelse pond 10.0610.16: Amerikaanse dolar 3571/*-36,l,/i; Ca nadese dollar 3.30Vi3.35Franse frank (100) 73.75-73.65, Belgische frank (100) 7.21—7.26; Duitse mark (100 89.8590.35; Zweedse kroon (100) 69.60—70.60; Zwitserse frank (100 83.35— 83.85; Italiaanse lire (10.000 57.2559.25: Deense kroon (.100 51.9052.90: Noorse kroon (100) 50 30—51.30; Oostenrijkse schilling (100) 13.96 14.06; Portugese escudo (100) 12.6012.75; Spaan se pesetea (100 gr. coup.) 6.00—6.15. ff De omzetstijging bij de N.V. Beers' Zo nen (Bedrijfsautomobielen) in Den Haag zet zich voort, zo is gisteren meegedeeld in de eerste openbare jaarvergadering van het concern, waarvan de aandelen onlangs op de beurs werden geïntroduceerd. Vo rig jaar bedroeg de toename 5 percent; dit jaar althans tot dit moment laat de ontwikkeling zich nog gunstiger aan zien.. De winstmarges zijn ongeveer het zelfde gebleven, maar de kosten stijgen niet evenredig met de omzettoename. Het bestuur streeft op dit ogenblik naar een zo groot mogelijke liquiditeit, aldus president-commissaris prof. dr. A. H. M. Albregts, om voldoende financiële midde len beschikbaar te hebben voor de uit voering van nieuwe plannen, waarover bin nen afzienbare tijd nadere mededelingen zullen volgen. Daarom ook zal de hypo thecaire lening, die nu nog voor 468.000 op de balans staat, .niet*vervroegd worden afgelost, hoewel de huidige liquiditeit vertienvoudigd in 1961 dat zonder meer mogelijk maakt. De aandeelhouders kunnen rekenen op een vaste dividend-politiek. De huidige marge tussen gerealiseerde winst en divi dend is zo groot dat zelfs bij winstda ling het hoge dividend (vastgesteld op 22- percent) lange tijd gehandhaaf^zal WASHINGTON (AP) De staalproduk tie van de Beneluxlanden bedroeg in het eerste halfjaar van 1962 7,4 miljoen ton, een aandeel in de wereldproduktie van 3.8 percent. Over 1961 was dit percentage 3.9 percent. Dit deelt het Amerikaanse ministerie van Handel mee. De Ameri kaanse produktie steeg van 26,1 percent tot 28 percent van de wereldproduktie, de Russische van 20,8 tot 21,4. Van de grote producenten boekte verder alleen Canada winst van 1,7 tot 1,8 per cent. Vrijwel alle andere landen boekten een achteruitgang West-Duitsland kwam van 9,8 op 9,3 percent. Engeland van 6,6 op 6.2 percent, en Japan van 8,3 op 7,3 per cent. De geproduceerde tonnage nam toe in vergelijking met het eerste halfjaar van 1961 in de Benelux, de Verenigde Sta ten, Rusland, Canada en Italië. De andere landen boekten achteruitgang in de hoe veelheid geproduceerd staal. Bloksma Radiateuren Fabriek behaalde in het boekjaar 1961 een produktie van f 4.4 miljoen, tegen f 4,2 miljoen in het voorgaande boekjaar Na diverse voorzie ningen resteert een winst van 223.000 (171.1)00). De n.v. Cultuur Maatschappij „Ngom- bezit" stelt uit de netto winst over 1961, van 641.869 (v.j. 665.972) een dividend uit te keren van 16'/j percent (v.j. 14 per cent 6 percent uit agio-reserve). kunnen blijven. Er is daarom geen be hoefte aan een dividendreserve. Men streeft er naar de verkoopbasis te verbreden, mede omdat er weinig op timisme heerst ten aanzien van de af deling motorrijwielen. Het marktaandeel van Beers' Zonen in deze sector is overi gens nog groot. Verwacht wordt, dat de het merk waarvan het concern de verte genwoordiging heeft, in Zwolle zal leiden tot grotere verkoopmogelijkheden. Een gunstige factor is voorts de stijging van 40 percent in de vrachtprijzen bij de spoor wegen, die een uitwerking moet hebben op het wegvervoer. Het bestuur zal er, tenslotte, naar streven de jaarstukken eerder te publiceren en (eventueel) tus sentijdse mededelingen te verstrekken. De verzekerde waarde van de gebouwen en machines is 2,5 miljoen gulden. (Van onze correspondent) BONN Willy H. Schlieker, de com manditaire vennoot van het naar hem ge noemde miljoenenconcern, die kort gele den in zulke opzienbarende* liquiditeits moeilijkheden geraakte, heeft gistten föt i Vverbazing bij de Haniburgserééht1 bank beroep aangetekend tegen de faillis sementsprocedure, die tegen zijn bedrijf en hemzelf aanhangig is gemaakt. Dit be tekent dat nu een hogere instantie moet vaststellen of de failisementsprocedure tegen Schlieker juist is. Staten zijn gestegen tot het recordbedrag van De persoonlijke inkomsten in de Verenigde 414 miljard dollar"(1.490 miljard gulden). In alle statep op drie na steeg het persoonlijke in komen Te F.mmen is aangehouden een 40-jarige commies ter secretarie der gemeente Emmen, die door middel van valsheid in geschrifte ruim 26.000 in de afgelopen twee jaar zou hebben verduisterd. De man, die sinds 1957 zijn werkzaam heden te Emmen verrichtte, was belast met de administratie van de woningbouw en de industriebouw, terwijl hij tevens de fincnciële zijde van de industriebouw be handelde. Hij heeft een volledige bekente nis afgelegd. Eind juli 1960 zou hij de eerste overtre ding gepleegd hebben door stukken op te maken voor een voorschotdeclaratie ten behoeve van een aannemer. Hoewel de stukken goed waren zou hij het bedrag van 1 3.000.- voor zichzelf hebben behouden in de handeling zou hij daarna voor een be drag van rond 10.000.- hebben gepleegd. Hij heeft bekend een gefingeerdé decla ratie te hebben opgemaakt voor een inge nieursbureau dat niet bestond. Op deze wijze werd een bedrag van 8500.- verkre gen, dat door de gemeente werd overge maakt op de rekening van het bureau bij een bankinstelling. Een gedeelte van dat bedrag werd later weer door de verdach te opgenomen door gebruik te maken van een machtiging, die zogenaamd getekend was door een directeur van het „bureau". De verdachte zal worden voorgeleid aan de officier van Justitie te Assen. Bij het onderzoek zou zijn gebleken dat hij het geld grotendeels heeft gebruikt voor het kopen van auto's en het rijden daarin. Een deel van het geld. enige duizenden plaats van het bedrag aan de desbetref- guldens, is terug te halen daar nog een fende aannemer uit te betalen. Eenzelf- deel op de bank was gedeponeerd Onbekend is of Schliecker zijn beroep aantekende, omdat hij een formele on juistheid ontdekte in het aanhangig maken van het faillissement of dat hij tenslotte toch nog kans heeft gezien een geldschie ter te vinden, die het mogelijk maakt dat 35 pet. van de totale schulden betaald kan worden. Als dat laatste namelijk mogelijk is, kan het faillissement worden voorko men en is een akkoordprocedure een uit weg. Schlieker zelf bevindt zich volgens som mige berichten in een ziekenhuis in de buurt van Berchtesgaden in Zuid-Beieren. Mislukt zijn gisteren de pogingen van vier Hamburgse werven, om een soort dokken- gemeenschap te vormen, waardoor het mogelijk zou worden gezamenlijk Schlie- kers dokken te gebruiken. Wel schijnen de werven geïnteresseerd te zijn in aankoop van de drijvende dokken. In de vergadering van de bestuursraad van de Katholieke Volkspartij, die op 15 december zal worden gehouden, zal een voorstel tot reglementswijziging van het partijbestuur aan de orde komen. Als dit wordt goedgekeurd zal een bepaling wor den opgenomen waarin wordt vastgesteld dat degenen die op de dag van de ver kiezingen de 66-jarige leeftijd hebben be reikt niet meer kandidaat gesteld kunnen worden voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en de gemeenteraden. Voorts stelt het partijbestuur voor in het reglement een bepaling op te nemen waar in wordt vastgesteld dat degenen die in enig orgaan of organisatieverband van de partij een bestuursfunctie vervullen, deze moeten neerleggen bij het bereiken van de zeventigjarige leeftijd. Als overgangsregeling stelt het partijbe stuur voor dat bij de verkiezing van leden van de Tweede Kamer in mei 1963 de thans in de Tweede Kamer voor de K.V.P. zitting hebbende leden, ongeacht hun leef tijd, voor de eerstkomende parlementaire periode kandidaat gesteld kunnen worden voor het Kamerlidmaatschap. Het partijbestuur gaat van de gedachte uit dat men geen kandidaten meer kan stellen die op de dag van de verkiezingen de 66-jarige leeftijd hebben bereikt. Alle andere kandidaten, die dus nog geen 66 jaar zijn. zullen tot hun zeventigste jaar lid van deze vertegenwoordigende licha men kunnen zijn. Een gevangenisstraf van zeven maan den met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk, heeft de officier van ju stitie bij de Rotterdamse rechtbank tegen een 39-jarige huisschilder geëist wegens zware_ mishandeling van zijn echtgenote. Op '28 mei kwam het tot een geweldi ge ruzie tussen de twee, die uitliep op een vechtpartij. De man sloopte een poot van de tafel en ging hiermee zijn vrouw te lijf, waarbij zij vrij ernstige verwon dingen opliep. Reeds geruime tijd was er onenigheid tussen man en vrouw, hetgeen de man het huis deed verlaten. Toen hem ter ore kwam dat zijn vrouw de kinderen niet goed zou verzorgen en dat zij bo vendien een gedeelte van het huisraad had verkocht, waaronder een fraaie ra dio-grammofoon-combinatie waarvoor hij maanden had gespaard, ging hij naar huis terug, waar hij zijn woede met behulp van de tafelpoot op haar koelde. Uit spraak 3 september. AMSTERDAM: Cultures in reactie In een stille markt hebben aandelen Kon. Olie zich gisteren bij de opening circa een halve gulden kunnen verbeteren ten opzichte van de vorige slotprijs. Gedaan werd 140,20. Later werden deze stukken verhandeld op 140,50. De overige inter* nationale waarden noteerden lager. Ook de leidende cultuuraandelen moesten een gedeelte van de behaalde koerswinsten ge durende de vorige dagen prijsgeven. Certificaten Deli, die gisteravond nog verhandeld werden op 152, deden circa vijf gulden lager op 148. De slotprijs van gis teren was 150,60. Amsterdam Rubber gaf vier punten prijs op 114, terwijl H.V.A. op 125 circa 61/2 punt beneden de slotkoers van maandag bleef. Er werd in deze fond sen winst genomen. Het aanbod was echter gering, doch de vraag nog geringer. De speculatie in de cultuuraandelen heeft zich de laatste dagen niet alleen in de grote fondsen voltrokken. In de lager genoteerde aandelen werden de stukken gretig uit de markt genomen. Zo kon het gebeuren dat de koersen zich in één dag verdubbelden. Maandag werden aandelen „Banjoewangi" verhandeld op 5/2 tegen een voorgaande koers van 2. „Krian" op 7 (4), Rotterdam Tapanoeli deed 5 (2V2) en „Tjiranggon" 2% (1). Boeke en Huidekoper van 213 op 215; Figée van 232 op 232l/2\ Spaamestad van 745 b op 750. vorige slotkoers Mees' Bouwmatrialen N.V. in Gronin gen, gebroeders Lommerts N.V. en Rot* tinghuis N.V., beide in Delfzijl, hebben opgericht Beton Centrale „Eemsmond" N.V. in Delfzijl. In het maatschaopelijk kapitaal ad f 0,4 min, verdeeld in 15 prio- riteits- en 385 gewone aandelen van 1000 wordt door ieder van de oprichters deel genomen voor vijf prioriteits- en 45 ge wone aandelen, die worden volgestort in contanten. De nieuwe N.V. beoogt o.m de fabricage van en de handel in beton- mortel en betonwaren. De drie oprichters zijn tot leden van de raad van bestuur benoemd. De bij de Continentale Red Sea Conference aangesloten lijnen, die het verkeer van het con tinent naar de Rode Zeehaven verzorgen, maken bekend dat de Sudan Shipping Line Limited als lid van de conference is toegelaten, doch uit sluiten voor verschepingen naar haven Port Sudan. Minister Veldkamp heeft gisteren prof. Leven- bach ter gelegenheid van diens afscheid als lid van het College van Rijksbemiddelaars de ver sierselen uitgereikt, verbonden aan het Com mandeurschap in de Orde van Oranje Nassau. BOWN (DPA) In zijn overzicht over hët afgelopen kwartaal waarSchSWt hét Westduitse ministerie van economische za ken er opnieuw tegen, dat een voortzetting van het opdrijven der lonen in de tegen woordige omvang uiteindelijk de volledige bezetting van het bedrijfsleven in gevaar moet brengen. Het ministerie is van oor deel, dat men van de zijde der werkne mers terwille van een voordeel op korte termijn niet van dit inzicht wil horen of zien. Anderzijds doen de ondernemers, gezien het buitengewoon grote gebrek aan ar beidskrachten, steeds nieuwe concessies op het gebied der lonen, waardoor hun concurrentie-positie voortdurend slechter wordt. De komende loononderhandelingen zullen volgens het ministerie duidelijk ma ken of werkgevers en werknemers in ernst bereid zijn uit de veranderde conjuncturele en concurrentiepositie de zonder meer noodzakelijke conclusies te trekken. In het overzicht wordt ook medegedeeld, dat het arbeidsvolume als gevolg van de versnelde verkortingen van de arbeidstijd sedert het begin van dit jaar eerder klei ner is geworden en de speelruimte van het personeelsaanbod dus ook geringer, maar T de moeilijkheden nog groter. De stijging van het aanbod van goederen en diensten heeft daardoor geheel afgehangen van de toeneming der produktiviteit, die in de in dustrie bemoedigend groot is geweest. Het produktieresultaat per gewerkt ar beidsuur was het afgelopen kwartaal in de Bondsrepubliek ongeveer 7 percent groter en bewoog zich ver boven de vooruitgang van de produktiviteit van de gehele econo mie. CLEVELAND (AP) Republic Steel heeft het kwartaal dividend verminderd van 75 dollarcent per aandeel tot 50 dol larcent per aandeel. De verlaging is een gevolg van het stijgen van de kosten bij een gelijkblijvende winstmarge. Het is de eerste dividendverlaging bij een grote staalproducent. Republic is op twee na de grootste producent in de Ver enigde Staten. Het kwartaaldividend was sedert november 1956 op 75 dollarcent gehandhaafd. Abbekerk 20 te Huil Adrastus 21 van Kaosiung naar Manilla Aegis 20 van Straat Florida naar Tampa Amerskerk 21 van Genua naar Lissabon Amstelhoek 21 van Singapore naar Africa Aihena 21 te R'dam Alkes 21 te Napels Almidijk 21 van Port Sudan naar Genua Alnitak 20 van Noronha naar Las Palmas Aludra 20 van R'dam naar Buenos Aires Ameland 21 te Stanlow Arwpenan 22 van Singapore naar Hongkong Amstelhoek 21 van Singapore naar Kaapstajl Angolakust 21 van Harcourt naar Warri Annenkerk 21 van Beira naar Nacala Area 22 te Dublin verwacht Arendskerk 21 van Gennua naar Marseille Ares 20 van Buen Aventura naar Balboa Arnedijk 21 te Rotterdam Atys 20 van Panamakanaal naar Honolulu Averdijk 21 te Marseille Balticborg 18 van Dover naar Newport Banda 20 van Colombo naar Penan£ Blitar 21 van Aden naar S*ue*z Bovenkerk 21 te Mombassa Breda 21 van Cristobal naarA zoren Calamares 21 te Cristobal Caltex Amsterdam 21 van Port Said n Goteborg Caltex Arnhem 21 van Suez naar Bahrein Caltex Delft 22 te Bougie verwacht Caltex Leiden 21 van Karachi naar Calcutta Caltex Madrid 21 van Lissabon naar R'dam Caltex Pemis 20 van Port Said n. Kopenhagen Camerounkust 20 van Freetown naar Palmas Camiphuys 21 te Abadan Cinulia 21 van Cardon naar Landsend Cities Service Valley Forge 21 van Malta naar Prot Said Congokust 18 te Tokoradi Crania 2*1 van Stanlow naar Curacao Doris 20 van Brighton naar Paramaribo Eenhoorn 21 te Valetta Eos 20 van Algiers naar Oran Eumaeus 21 te Singapore Fina Nederland 21 Louis naar Abadan Forest Lake 21 vertrek Mashur naar Landend Forest Town 21 van Lissabon n. Mena Fravizo 20 te Philadelphia Friesland (SSMl 19 te IJmuiden Gaasterland 21 van Hamburg naar A'dam Gabonkust 21 vertrek Tma naar Lagos Grebbedijk 20 van Mobile naar Tampa Groote Beer 21 van Startpoint naar R'dam Grootekerk 21 te Rangoon Guineekust 19 te Lagos Gulf Italian 21 te Mena al Ahmadi Gulf Swede 2*1 van Mena naar R'dam Hathor 20 van Vilano naar Tunis Hector 22 te Volos verwacht Helicon 21 te R'dam Hera 21 te A'dam Hersilia 21 van Majorca naar Torres Hilversum 21 van Antwerpen naar Houston Jason 21 van Antwerpen naar Rotterdam Holendrecht 21 te Vlissin-gen Kaap Hoorn 2" van Anticosti naar Curacao Kalydon 2.1 te Port Said Karakorum 21 van News naar Istanbul Karimun 21 van Barcelona naar Le Havre Karsik 20 van Singapore naar Malacca Katendrecht 21 van Rotterdam nBasrah Katwijk 20 van Cristobal naar Balboa Kermia 21 van Azoren naar R'dam Kloosterdijk 21 te R'dam Kopionella 21 te Bonny Korendijk 21 te R'dam Korenia 20 van Miranda naar Livorno Korovina 21 te Curacao Kreon 21 van Paramaribo naar Moengo Laarderkerk 20 van Bandar naar Aden Laga 21 te Caen Langkoeas 20 te Singapore Leiderkerk 21 te Kuwait Lekhaven 20 te Montevideo Lelykerk 21 te Beiroeth Liberty Bell 21 van Mena naar Le Havre Limburg 21 van Kuiwait naar BasTah Loppersum 20 te Jacksonville Lycaon 21 van Tunis naar Liverpool Maasdam 21 vanCape Race naar Southampton Maaskerk 22 te Bremen verwacht Maasym 21 van Hamina naar Boston Madisonlloyd 20 van Singapore nara Manilla Mataram 21 te Izmir Maureen 21 van R'dam naar Hamburg Meliskerk 21 te, Bombay Merseylloyd 20 te Barcelona Naess Commander 20 van Suez n. Mena Naess Lion 20 van Bandar Mashur naar Suez Naess Tiger te Palermo Nan.usa 21 te Monrovia Neder Eems 21 van Azoren naar Panamakanaal Neder Elbe 21 van Singapore naar Manilla Neder Waal 21 van Bremerhaven naar A'dam Nias 21 van Dakar naar Le Havre Noordwijk 21 van Monrovia naar IJmuiden Ommenkerk 21 van Beira naar Wara Ondina 22 te Mena verwacht Oranje 21 te Palma Oranjefontein 20 te Durban Osiris 21 te Barbados Ouwerkerk 23 te Penang verwacht Overijsel 20 van Bremen naar Antwerpen Palamedes 21 van Finisterre naar Domingo Parthenon 21 van Antwerpen naar R'dam Peperkust 21 van Bodreaux naar Dakar PG. Thulin 22 te Caldera verwacht Philidora 20 te Pantellaria Philine 21 v. Pantellaria naar Port Said Prins Frederik Hendrik 21 v Valencia n. Quibec Prins Frederik Willem 21 v. Antw. n. Bremen Prins Maurits 21 van Livorno naar Savona Purmerend 21 van Recife naar Curacao Rotte 22 te Havannah verwacht Rotti 22 te Manilla verwacht Rijndam 21 van Clear naar Southampton Sambas 22 te Pompen verwacht Schelpwijk 21 van Cardon naar R'dam Schiedijk 21 van Labuan naar Songkla Senegalkust 21 te Matadi Seven Seas 20 van R'dam naar New York Skadi 21 te Harbour Grace Sommelsdijk 21 te New York Stad Breda 20 rede Vitoria Stad Den Haag 21 van Flores naar H Roads Stad Utrecht 21 te Port of Spain Straat Chatham 21 van St. Mary naar Mauritius Tahama 21 van Isle of Grain naar Huil Telamon 20 van Maracaibo n. Puerto Cabello Tjinegara 21 van Ambon naar Brisbane Tjipondok 22 te Comarques Togokust 21 van Hamburg naar A'dam Tweelingen 20 van R'dam naar Vigo Van Heemskerk 21 van Quemoy naar Kobe Van Riebeeck 20 v. Mogadiscio naar Mukaila Vasum 21 van Malta naaTWhitegate Videna 20 van Wellington naar Mamonal Vivipara 21 van Mena naar Laspezia Waikelo 22 te Wara verwacht Waterman 20 van New York naar R'dam Westertoren 21 te Isle of Grain Willem Ruys 21 van Lissabon naar Gibraltar Willemstad 20 te Paramaribo Woltersum 22 te Le Havre verwacht Wonorato 21 van Singapore naar Manilla Wonosobo 24 te Auckland verwacht Zaankerk 20 van Lissabon naar Marseille Zaanland 21 van Lissabon naar Las Palmas KLEINE VAART Adara IS te Goole Amstelstroom 18 te Bristol Arbon 17 te Huil Arnaudspolder 21 van R'dam n. Lissabon Bemina 18 te Lizzard Beyerland 18 te Harlingen Binnenhaven 21 te Saffi Borcuio 21 te Roene verwacht Brittenburg 19 te Aberdeen Chrysant 16 van Sundsvall naar Zutphen CitadellB van Lizzard naar Bridgewater Coccinele 21 Kaap Vilano Colette 18 te Avonmouth Dicky 18 te Weston Point Dintelborg 17 van Mantyluoto naar Londen Ella 21 van Rouaan naar Parijs Fes 21 van R'dam naar Londen Flevoland 20 van Harling ennaar Goole Hagno 21 van Rotterdam Helemar H. 22 van Antwerpen naar Bilboa Hoogland 21 van Stettin naar R'dam John M 22 te R'dam verwacht Julia Anna 21 te Bayonne verwacht Konny M. 21 te Reykjavik Lapaloma 21 van R'dam naar Boston Leuvehaven 24 te Rotterdam verwacht Maarsbergen 21 van Furos naarS auda Mare Magnum 26 te R'dam verwacht Nassauhaven 22 te Kopenhag enverwacht Nieuwland 20 te Leith Rijsbergen 22 te Oslo Sandenburgh 19 te Hamburg Trito 23 te R'dam verwacht Tromp 20 te Aalborg Trompenburgh 19 te Kingslyn Wilca 21 te Ipswich IJselhaven 21 van Duinkerken naar Rouaan SLEEPVA ART Sleepboot Clyde 20 van Oran naar Kuweit Sleepboot Elbe 21 naar Bombay Sleepboot Missipi 20 naar Amsterdam Sleepboot Noordzee 22 van Willemshavcn Sleepboot Oostzee 20 van Finisterre naat 1. Sleepboot Tasmanzee 20 v Tema naar Bre<t Sleepboot Thames 20 van Sudan n Das Eilano VERHANDELDE FONDSEN 21 augustus 20 augustus Totaal 450 457 Hoger 191(42,4%) 275 (60,l°/o) Lager 153(34,0%) 98 (21,4%) Gelijk 106 (23,6%) 84 (18,5%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U365 Kon. Olio138,60—140 Philips 156—157,50 Unilever f 136,20—137 Hoogovens 560 VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U365% Kon. Olie139,40—139,50 139,50 Philips 155,80 gb-156,20 156, Unilever 136,30—136,50 ƒ136,50 Hoogovens 560 gl 560 A'dam Rubber H.V.A A.K.U Deli Mij Hoogovens Philips Gem. Bez. Unilever Dordtsche Petr. K. Ned. Petr. Mij. Holl. Am Lijn K.L.M K.N.S.M Ned. Stoomv. Mij. Ommeren, Phs. v. Scheepv. Un. Ned. Interunie Robeco Unitas Ver. Bezit. v. 1894 Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank. Albert Heijn Amstel Brouwerij Berkel's Patent Bols Bührmann Papier Fokker Ford Gelder Kon. Pap. Gist Spir.f. Kon. Van der Heem Heinekens Bier Hoogenbosch Sch. Indola Kon. Zout-Ketjen Müller Nat Bezit Ned. Kabelfabr. Philips Pref Sikkens Groep Stokvis Thomassen Dr. Ver Machinefabr. Wessanen Wilton Fijenoord Zwanenberg-Org. Billiton Mij. II Aluminium Ltd... American Motors Anaconda Bethlehem Steel.. Cities Service General Motors. Kennecott Copper Republic Steel Shell Oil U.S. Steel 115 125% 366% 146,25 562% 157,65 137,10 644 V* 140,45 125 50,50 141% 145% 246 134% f 181,50 207,— 472,— 127,— 375% 346% 350 303 605 445 229% 840 67*5 454 880 154 Vj 353 Vj 301% 470% 260 485 735 340% 518 57,50 712 217 672 207% 353 285 883 440 25% 17% 40% 33 Vj 49 Vj 53% 71 37% 35 47% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) NEW YORK: Daling Gisteren is er een eind gekomen aan het koersherstel in Wall Street. De handel was zeer bescheiden. Bij opening waren de koersen in het algemeen al lager. Tegen het middaguur was de stemming verdeeld, maar in de namiddag gingen de koersen weer in een neerwaartse richting. De mees te aandelen bewogen zich aan het eind van de dag op hun laagste punt van de dag, met de meeste verliezen van enige dollarcents tot twee dollar per aandeel. Het Dow Jones-gemiddelde voor industrie fondsen daalde 4.22 tot 608,64. Van de 1233 verhandelde fondsen waren er 576 lager, 395 hoger en 262 sloten onveranderd. De nieuwe laagtepunten voor het jaar over troffen opnieuw de nieuwe hoogtepunten. Deze keer in de verhouding acht tot zes. De neergang was het sterkst voor de staalfondsen Ook de meeste auto-, elek trische-, chemische-, rubber- en oliewaar den gaven lagere koersen te zien. Alleen de spoorwegfondsen waren hoger. Het gemid delde voor deze fondsen liep op van 121,74 tot 122.33 dat van openbare nutsbedrijven van 120,49 tot 120.53. De omzet daalde tot 3.730 000 stuks tegen 4.580.000 maandag (AP). In het opleidings- en vormingsprogram ma voor het seizoen 1962-1963 van de Stichting Studiecentrum voor administra tieve Automatisering te Amsterdam zijn enkele nieuwe cursussen aangekondigd. Twee van de cursussen waarmee het pro gramma is uitgebreid zijn speciaal ge richt op de behoeften van de accoun tants van ondernemingen met geautoma tiseerde administratie. Voorts bevat het nieuwe programma de cursussen „orga nisatie van een rekencentrum", „mense lijke aspecten van de automatisering" en „toepassing van magneetbanden". Ten slotte wordt nu ook overgegaan tot „prak tijkcursussen voor programmeur". Deze laatste cursussen zullen voor machines van verschillende leveranciers worden ge geven in de avonduren en in alle plaat sen in het land waar hieraan behoefte blijkt te bestaan. Hoogleraren. Aan de rijksuniversiteit in Utrecht zijn benoemd dr. J. B. Thomas tot hoogleraar in de biofysica en dr H. A. Weijers tot hoogleraar in de kindergenees kunde. Mevrouw dr. E. A. A. Vermeer is benoemd tot lector in de propaedeuse der pedagogische psychologie en de ontwikke lingspsychologie en de heer G. Dekker tot lector in de faculteit der geneeskunde, om onderwijs te geven in de parodontologie. Verdronken (2). In de gekanaliseerde >pp"v'i,,-pr a is "'iVbij Rp ouderlijke wo- n'nin ^^"wrjk hnt ver- "ronken ,1e 7-jari?* - -n van F.rkelens.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 11