Schapen en mensen Westduits wantrouwen jegens Amerika laait op door „Berlijn HET WEER Hevige grote aardbeving zaait paniek in Italië Para's worden in Merauke zeer goed ontvangen - •- Twee sergeants bij La Courtine omgekomen Geen verloving van prinses Irene op komst Ontwapeningsoverleg wordt verdaagd Brief van Kennedy en ambulance bij de muur sussen de ontevredenheid Negen doden in het verkeer Resident Eibrink Jansen doet alles om moeilijkheden te vermijden 1 Zwemsuccessen in Leipzig t «fee MORRIS "(jeforetfou êiïijt BECKERING Will 47e JAARGANG NUMMER 244 WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1962 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Hontstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Een van hen was uit Haarlem afkomstig 11 Het woord is aan Prinses Margaret verwacht haar tweede baby Wantrouwen jegens CS SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Koel Aan het strand: Adenauer tevreden Witboek van Bonn Geen escorte meer HOLS GEZOND VOOR KAT EN HOND VERBOUWINGS-OPRUIMING Zes vluchtende vrouwen om het leven gekomen I «I v- N.G.-raad wil Papoeavoorzitter Soekarno s ont- wikkelingsplan In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Beeldverhalen2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Feuilleton 9 Horen en Zien4 Kunst 4 uitgekeken(fotopagina)5 Uit stad en omgeving .6, 7, 8 In de Vishal en op zee8 Topsy 8 Beurs 11 Economisch nieuws11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Spaarndam: „Je raakt er nooit Luidsprekers8 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's IJmuider Courant Gisteren is een Piper Cub-vliegtuig van de Koninklijke Luchtmacht, afkomstig van de vliegbasis Ypenburg, dat ingedeeld was bij de landmachtoefeningen in de omgeving van La Courtine in Frankrijk, neergestort. De beide inzittenden zijn om het leven gekomen. Het waren de 26-jarige ongehuwde ser geant M. J. Huiberts uit Haarlem eri de 35-jarige sergeant eerste klasse P. M. Keulen uit Harderwijk. Hij was gehuwd. Hij behoorde tot de ondersteuningsstrijd krachten van de Koninklijke Landmacht. Sergeant Huiberts was vlieger van de Koninklijke Luchtmacht. Geruchten en persberichten omtrent een spoedige verloving van prinses Irene wor den door de woordvoerder van het Neder landse hof ten stelligste ontkend. Bui tenlandse bladen hadden gezinspeeld op een verloving van de prinses met de Bel gische graaf Albert de Limbourg Stirum. MN Laurence Sterne: Mensen vermoeien zich het meest hun streven naar rust. Schapen zijn gewilliger dan mensen, misschien in sommige situaties zelfs verstandiger. De politie heeft, blijkens deze foto's, in ieder geval méér moeite met de handhaving van de orde hij de mensen dan bij de dieren. De schapen gaan gewillig de weg die hun gewezen wordt, zonder vertrouwen weliswaar op de toekomst doch ook zonder het onmogelijke te willen forceren. Ze weten dat er voor hen geen kans op eigen lotsbestemming is en schikken zich in de rust van het heden. De Westherlijners menen met stenen gooien en samen scholen iets aan de loop der dingen te kunnen veranderen. Zij laten zich ophitsen door kreten en leuzen, maar het effect daarvan is wellicht niet groter dan het geblaat van schapen, die worden verhandeld op de markt in Ede. GENèVE (Reuter/AFP) De 17-landen- conferentie over ontwapening, die in Genève wordt gehouden, zal van 8 septem ber tot 12 november worden verdaagd. In die periode komt de kwestie van de ontwapening namelijk ter sprake op de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, die op 18 september begint. Britse pers meldt: Volgens berichten in de Engelse kran ten, verwacht prinses Margaret, die gis teren haar 32ste verjaardag vierde, een tweede baby. Haar persvertegenwoordiger zei: „Ik kan de geruchten bevestigen noch ontkennen". Het eerste kind van lord Snowden en prinses Margaret is vorig jaar november geboren. (Van onze correspondent) BONN Niet alleen in West-Berlijn is de bevolking verontwaardigd over het uitblijven van Amerikaanse hulp voor de 18-jarige Peter Fechter, die vrijdag bij een vluchtpoging bij de muur werd neer geschoten. Ook in de Bondsrepubliek vindt men algemeen, dat de Amerikanen, die door het vier mogendheden-statuut van Berlijn het recht hebben de oostelijke sec tor binnen te gaan, de zwaargewonde Fechter hulp hadden moeten bieden. De steeds op de loer liggende antipathie en het groeiende wantrouwen tegen de Ame rikanen en hun politiek worden niet al leen weerspiegeld door de stemmen van de man in de straat, maar ook door de pers. De „Bildzeitung" (oplage 3,5 miljoen), die sinds de muur werd opgericht en da gelijks met grote koppen verslag uit brengt van „communistische gruwelen", eiste dat generaal Clay terug zou keren naar Berlijn om de stem te laten horen van „het ware Amerika". Clay staat door zijn ferme optreden tegenover de Oost duitsers bekend als de man, die in tegen stelling tot „de weke Kennedy" de com munisten aan kan. De „Bildzeitung" eis te verder, dat de regering in Bonn nu eindelijk eens een duidelijk „neen" moet laten horen op de nog altijd hangende kwestie van kredieten voor Oost-Duitsland. Maar het is niet alleen de opgewonden, bijna tot een anticommunistische kruis tocht ophitsende „Bildzeitung", die blijk geeft van een wankelend vertrouwen in de bondgenoten van overzee. Zelfs de Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Vanavond en in de komende nacht hier en daar een bui. Mor gen overdag zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot krachtige wes telijke wind. Aanhoudend koel weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen opklaringen en overwe gend droog, maar te koel door een vrij sterke westelijke wind. De tem peratuur komt niet boven 17 a IS graden. Zeewater iets beneden 17 graden. Vooruitzichten: Door de sterke westelijke luchtstroming blijft het weer wisselvallig en koel. regeringsgetrouwe steeds voorzichtige Frankfurter Algemeine" liet blijken, dat zij het gevaar van een kloof van wan trouwen tussen Bonn en Washington verre van denkbeeldig acht. Ook de „Süddeutsche Zeitung", die erom bekend staat weinig vertrouwen te heb ben in het politieke instinct van de Duit se man in de straat, kritiseert de Ame rikaanse houding, die neerkwam op: het neerschieten van vluchtelingen is niet ons probleem. Dit blad voegt er echter de behartigenswaardige woorden aan toe, dat het hele Westen pas blijk zou geven van het besef dat de toestand in Berlijn zijn probleem is, als het eindelijk de moed zal opbrengen de kwestie van een vredesverdrag met Duitsland, ondanks alle netelige stekels aan dit probleem, aan te pakken. In West-Berlijn is het, dankzij regen en strenge veiligheidsmaatregelen, gister avond voor het eerst rustig gebleven. Bondskanselier Adenauer is „zeer tevre den" over de inhoud van een persoonlijk schrijven van president Kennedy, dat hij maandagavond ontving, zo is in Bonn vernomen. Kennedy's brief heeft de West- duitse twijfels over de gevolgen van de wijzigingen in het NAVO-opperbevel en het Amerikaanse comité van stafchefs weggenomen (de Bondsrepubliek vreesde dat de V.S. niet langer bereid zouden zijn Europa in geval van oorlog met kernwapens te hulp te komen). De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Rusk, heeft de toestand in Berlijn besproken met de Russische am bassadeur in Washington, Dobrynin. Zo wel Amerika als Engeland hebben bij de Sovjet-Unie aangedrongen in te gaan op het westelijke voorstel een bijeenkomst te beleggen van de vier militaire com mandanten in Berlijn, om de spanning te doen verminderen. Naar pas nu bekend wordt, heeft de Amerikaanse commandant in Berlijn, ge neraal Watson, zondag en maandag ge weigerd de Russische plaatsvervangend commandant in Berlijn, die zich op het hoofdkwartier meldde, te ontvangen. Lui tenant-kolonel Tarasov heeft waarschijn lijk willen protesteren tegen het wer pen van stenen naar de Russische auto bus. Hij werd niet ontvangen onder ver wijzing naar de, door de Russen gene geerde Amerikaanse uitnodiging tot ge allieerd overleg over de toestand. Na een bijeenkomst van de C.D.U.-frac- tie in Bonn is meegedeeld, dat kanselier Adenauer brieven zal sturen over de kwestie-Berlijn naar de regeringsleiders der Grote Vier (Amerika, Rusland, Enge land en Frankrijk). Voorts zal de West- duitse regering binnenkort een witboek uitgeven over feiten en achtergronden van de Berlijnse muur. Na afloop van een conferentie van de drie westelijke stadscommandanten met burgemeester Willy Brandt is meege deeld, dat een ambulance van de weste lijke geallieerden bij de doorlaatpost „Charlie" zal worden gestationeerd om medische hulp te verlenen als zich weer een geval als dat van Peter Fechter mocht voordoen. De regering in Washington heeft hét ambulance-personeel toestemming ver leend gewonde vluchtelingen aan de ooste lijke kant van de muur te hulp te ko men. maar vergeet niet eraan toe te voe gen. dat iedere hulp bij vluchtpogingen achterwege moet blijven. De Russen hebben gisteren laten weten dat zij geen westerse escorte meer wen sen voor hun voertuigen met wachtposten voor hun gedenkteken in West-Berlijn. De Westberlijnse politie heeft deze escorte niettemin nodig geacht en geleverd. De Russen verschenen niet meer met een bus, maar met ongewapende pantserauto's. Een Westberlijnse woordvoerder noemde 't Rus sische verzoek een kennelijke poging de geallieerden in verwarring te brengen en de mogelijkheid van wrijving tussen de Amerikanen en de Westberlijners te ver groten. Inmiddels zijn in West-Berlijn nog meer maatregelen getroffen om relletjes tegen te gaan. De weg van de doorlaatpost-Frie- drichstrasse naar het Russische gedenk teken is over een lengte van 800 meter af' gerasterd. Bij de Stresemannstrasse is een hele wijk afgezet. BERLIJN (Reuter) Het Oostduitse persbureau A.D.N. heeft verklaard, dat Oostduitse grenswachters niet in staat wa ren de vluchteling Peter Fechter vrijdag weg te brengen voordat deze was dood gebloed, omdat de Westberlijnse politie aan de andere zijde van de muur met haar vuurwapens in de aanslag stond, zodat de Oost-Duitse grenswachters in dekking moesten blijven. In Vreeland is de 25-jarige heer E. de Jong uit Haarlem met zijn auto op de provinciale weg Amsterdam-Hilversum nabij de brug te Vreeland eerst tegen een boom en vervolgens in een sloot gere den. De bestuurder, die alleen in de autó zat, was op slag dood. In Den Haag is de 29-jarige R. J. Boo- gert met zijn bromfiets gevallen en la ter in het ziekenhuis overleden. In Amersfoort is op de onbewaakte spoorwegovergang De Birkt tussen Amers foort en Soest de 17-jarige Leo Dürings- hof uit Soest door de trein Amsterdam- Amersfoort overreden. Bij Gangelt, even over de grens met Duitsland bij Sittard, is dr. W. Jans sen uit Sittard, rector van het Lyceum te Geleen met zijn auto tegen een boom gereden. Hij was op slag dood. In Almelo is het zevenjarig meisje G.D. ten Cate te Almelo door een autobus aan gereden. Zij was op slag dood. In Dordrecht is de 60-jarige wegwer ker van de Nederlandse Spoorwegen J. J. van Vliet door een trein aangereden en om het leven gekomen. In Zaandam is in het ziekenhuis de 41-jarige machinist A. M. Houtzager uit Zwolle overleden na een verkeersongeval dat eerder op de dag was gebeurd. In Gilze-Rijen is de 7-jarige Johannes Frijters uit Breda door een '""-'sonenauto aangereden en dodelijk gewond. Bij Utrecht is op de njKsweg Amster dam - Utrecht een personenauto uit de bocht gevlogen. De 20-jarige V.F. Bancras uit Obdam werd uit de wagen geslingerd. Hij was op slag dood. De bestuurder van de auto, de 25-jarige tentenbouwer H. G. G. uit Heerhugowaard, en twee an dere inzittenden bleven ongedeerd. De oorzaak van het ongeluk is nog niet be kend. De auto schoot zeker 40 meter door de berm alvorens tegen een keet van rijkswaterstaat tot stilstand te komen. Advertentie KATTEBROOD HONDEBROOD SUPERIEUR SUPERIEUR Per zakje van Per zakje van 275 gr. f 0,40 700 gr f 0,90 Advertentie Speciaalzaak voor handschoenen GROTE HOUTSTRAAT 52, HAARLEM Onverwacht voordeel voor U! NAPELS (Reuter) In Zuid-Italië zijn gisteravond kort voor zonsondergang zes mensen om het leven gekomen als indi rect gevolg van een aantal hevige aard schokken, die zich voordeden in een golf die een halve minuut aanhield. In Na pels en omringende steden renden duizen den inwoners in paniek naar het strand, de parken of het platteland en brachten uit angst voor herhaling, de nacht door in de open lucht. Gebouwen werden be schadigd en op veel plaatsen vielen de elek triciteit en de watervoorziening uit. Een groot aantal mensen werd gewond; in Napels zijn zestig van hen in een zieken huis opgenomen. Het gebied rond Avellino, ten oosten van Napels, werd het zwaarst ge troffen. Ongeveer 200 patiënten werden uit een ziekenhuis gebracht omdat de muren begonnen te scheuren. Na een uur was het merendeel van de bevolking het land op gevlucht. De Italiaanse regering en het Rode Kruis hebben noodvoorra den gezonden. De politie patrouilleert om plundering te voorkomen. In Napels stierven twee vrouwen tij dens de vlucht aan een hartaanval. Een jonge vrouw werd door een vallend stuk steen gedood. In Salerno stierven eveneens twee vrouwen door een hartaanval. Een wegvluchtende vrouw werd door een auto aangereden en kwam om het leven. Vanmorgen werd in Avellino een nieuwe, zij het lichte schok gevoeld die opnieuw paniek teweegbracht. Het postkantoor van Montecalvo werd verwoest. In Molinara kwam een boerin om het leven toen zij werd getroffen door een instortende klokketoren. Vanmorgen zou het dodental tot tien zijn gestegen. Vele van de gewon den liepen hun kwetsuren op tijdens hun paniekvlucht, die een grote chaos veroor zaakte. Naar schatting heeft de helft van de be volking van Napels de nacht doorgebracht in de open lucht op geïmproviseerde bed den. Vele toeristen sliepen in hun auto. President Segni is vanmorgen in het ge teisterde gebied aangekomen. In Ravello, waar mevrouw Kennedy verblijft, is niets voorgevallen. Aardschokken zijn in de streek rond de Vesuvius geen onbekend verschijnsel. De steden Avezzano en Messina zullen nooit meer de schokken vergeten die in 1915 in Avezzano 30.000 doden en in 1908 in Mes sina 75.000 doden vergden. (Van onze reisreaacteur W. L. Brugsma) MERAUKE Gisteren berichtte ik dat de eerste Indonesische para's zich hadden gemeld bij resident Eibrink Jansen, die niet geheel gerust was over de reacties van de Papoea's van de krijgshaftige Ma- rind-stam. Daar had hij reden toe, want de Marind-hoofdman Benjamin Gebse was geagiteerd op het residentiekantoor komen vertellen dat de Marinds de para's wilden doden. De resident bracht hem met moei te tot de belofte voorshands niets te onder nemen. De resident heeft de para-luitenant Soe- wono duidelijk gemaakt dat de para's voorlopig orders van hem zouden krijgen en dat zij ook bij Papoea-demonstraties niet het recht in eigen hand mogen ne men. Soewono legde zich hierbij neer, maar vroeg verlof de Indonesische vlag uit te hangen boven hun voorlopig kampe ment. De resident zei dat hierin niet door het akkoord was voorzien en stelde voor te wachten tot een beslissing uit naam van de V.N. was genomen. Soewono werd door de resident als hoffelijk en redelijk gekwalificeerd. Des namiddags vertrokken de Indone siërs naar de „bush" om contact op te nemen met andere para's en zich voor te bereiden op een massale melding van gro te eenheden, die op twee dagmarsen van Merauke vertoeven. Luitenant Soewono vertrok in de resi dentsauto met de rood-wit-blauwe stand aard en de oranje wimpel voor het op nemen van contact met de fanatieke para kapitein Bennie, die de zaak niet helemaal vertrouwde. De maatregelen van de resident getuig den overigens van grote stijL De Indone siërs krijgen gloednieuwe huizen en een jeep ter beschikking. Er worden filmvoor stellingen voor hen gehouden en zij mo gen ongewapend met z'n drieën in de stad passagieren. Dit arrangement is niet lou ter door vriendelijkheid ingegeven: in de onzekere situatie dienen alle incidenten te worden vermeden in het sterk verdeelde Merauke. De woonwijk van de para's kan geheel worden afgesloten door Nederland se militairen. De resident hoopt dat door een rancuneloze behandeling de loyale me dewerking van de Indonesiërs kan wor den verkregen, die noodzakelijk is zolang de V.N. het bestuur nog niet hebben over genomen. Tien Papoea-leden van de Nieuw-Guinea- raad hebben een voorstel fngediend on* koningin Juliana te verzoeken het voorzit terschap van de raad per 1 september over te dragen aan een Papoea. Zij vragen de Koningin voor het voorzitterschap een keus te doen uit drie Papoea-leden. Het voorzitterschap wordt thans bekleed door de heer Sollewyn Gelpke, een Ne derlander, die buiten de voordracht van de raad is benoemd. Dat de huidige voor zitter over enige tijd wellicht als vreem deling zal moeten worden aangemerkt, achten de indieners van het voorstel niet in overeenstemming met de positie en het vertegenwoordigend karakter van de Nieuw-Guinearaad. Zij menen dat zo tijdig mogelijk stappen moeten worden gedaan om gereed te zijn voor de taak die op de raad zal rusten als het V.N.-be- stuur begint. De Nederlandse ploeg op de Euro pese zwemkampioenschapen in Leip zig heeft gisteren een bijzonder suc cesvolle dag beleefd. Op de 100 meter rugslag verwierf Ria van Velsen (zie foto) het goud, terwijl de zilveren medaille voor het Nederlandse meis je Korrie Winkel was. Nóg een suc ces was er op de 200 meter school slag, want daar was het zilver voor de debuterende Kleni Bimolt. Ook bij de heren waren er tal van bijzonder goede prestaties. Zo won de Nederlandse herenploeg de derde prijs op de 4 x 100 meter wisselslag estafette achter Oost-Duitsland en Rusland. In de derde serie van de 400 meter vrije slag heren verbeterde voorts de Heemstedenaar Johan Bon tekoe van HPC het Nederlands re cord op die afstand. Op de 4 x 200 meter vrije slag zwom de Neder landse ploeg een nationale record tijd waarbij Johan Bontekoe zijn eigen Nederlandse record op die af stand aanzienlijk verbeterde. Hoe dat allemaal in zijn werk ging kan men lezen op de sportpagina (13). Volgens een A.P.-bericht uit Djakarta heeft president Soekamo bekendgemaakt, dat hij van plan is na 1 oktober duizend Indonesiërs voor ontwikkelingswerk naar Nieuw-Guinea te zenden. „Er zullen ook 2500 onderwijzers naar het gebied ge zonden worden om het streven te verwe zenlijken het analfabetisme in Indonesië waartoe ook West-Irian behoort teger 1964 te doen verdwijnen", zei de presi dent, die een beroep deed op vrijwilli gers, zich voor de ontwikkeling van Nieuw Guinea beschikbaar te stellen.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1