met Esso bent u beter uit Kabinet gaat toenemend banditisme te lijf Reacties ruimtevlucht WERELDNIEUWS J r ENGEL Van dag tot dag Fransen uit Algerije doen golf van overvallen door het land gaan Dolores Ibarruri leidt weer het verzet tegen Franco Weer twee mijnen dicht in Asturië Hulp aan Algerije ^Praatótoel WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1962 Bijzondere prestatiesja, die levert uw motor dank zij ESSO EXTRA, de bpnzine met het hoge weg-octaangetal. Resultaat? Meer kracht, fellere acceleratie, geen gepingel. Ook voor u betekent dat: plezie riger autorijden in ieder opzicht. Ontdek het: TANK ESSO EXTRA! STOP 'N TIJGER IN UW TANK Volgens „Ya" Kompels solidair RAPPORT AAN V.-RAAD: VN ONSCHULDIG AAN DOOD KATANGESE DEMONSTRANTEN Londen verbiedt ook anti fascistische meeting Kroesjtsjev waarschijnlijk naar V.N.-Assemblee Fiom Flaneur M Martin Uittenbogaard De Verlovingsringen specialist Oorlogsmisdadiger Höfle pleegt zelfmoord in cel China hervat campagne voor geboortebeperking Het aantal automobilisten, die om het leven zijn gekomen doordat een tegen ligger op het linkerweggedeelte van een autoweg met gescheiden rijbanen terecht kwam, is dezer dagen weer met twee vermeerderd. Dit is een categorie van verkeersongevallen waarbij gewoonlijk juist de slachtoffers althans velen van hen niet de minste schuld treft. Im mers, men kan zo voorzichtig en oplet tend rijden als maar mogelijk is, een botsing met een auto die volkomen on verwacht over de middenberm op de ver keerde rijbaan schiet is vrijwel nooit te vermijden. Maar toch is het mogelijk, dit soort ongevallen dat juist op de grote ver keerswegen hoe langer hoe veelvuldiger voorkomt aanzienlijk te beperken. In het buitenland, en in het bijzonder in de Verenigde Staten, wordt dit speciale aspect van „de dood langs de weg" al sedert enige jaren met succes bestreden door de toepassing van een hoogst sim pele en weinig kostbare methode: de scheiding van de rijbanen wordt versterkt door het aanbrengen van een spoorweg rail, op ongeveer een halve meter bo ven de grond, in de tussenberm. Deze barrière maakt het een auto, waarvan de chauffeur de macht over het stuur kwijt is, in de meeste gevallen onmo gelijk op de verkeerde weghelft te ko men; daardoor wordt in de eerste plaats het leven van andere (tegemoetkomen de) automobilisten gespaard, maar bo vendien heeft de statistiek uitgewezen dat de inzittenden van de auto's, die van de rijbaan af raken, er door de botsing met de ijzeren barrière in 't algemeen minder slecht afkomen dan als hun voer tuig frontaal op een tegenligger was in gereden. Er worden aan de beveiliging van on ze snelverkeerswegen tegenwoordig ge lukkig aanzienlijke bedragen (hoewel nog lang niet genoeg) ten koste gelegd. Waar om aan die bedragen niet ook het kleine percentage toegevoegd dat nodig zou zijn voor de versterking van de middenber men met zo'n ijzeren railing een vei ligheidsmaatregel, die, zoals in andere landen is gebleken, tal van mensenle vens kan sparen? Het zou stellig vele weggebruikers tot dankbaarheid stemmen als „Verkeer en Waterstaat" op korte termijn tot een proefneming met die me thode zou besluiten. Advertentie Het eerste „verkeersongeluk" in de pla- netarische ruimte heeft plaatsgehad en de noodzaak van onverwijld overleg bij de vreedzame exploratie van gebieden buiten de aardse dampkring bewezen: een stralingsgordel, ontstaan door de Ame rikaanse kernproef in juli op grote hoog te, heeft drie satellieten beschadigd die zich in de ruimte bevonden ter bevor dering van de kennis der daar. gelden de omstandigheden. Van Russische zijde is medegedeeld dat de ontstane stralingsgordel geruime tijd heeft verhinderd, een mens de ruimte in te sturen. Afgezien van deze onthul ling is het gevaar, dat door de kern proef is geschapen, door objectieve we tenschapsmensen ook in het Westen te voren aangekondigd en betreurd. Terwijl zowel de Amerikanen als de Russen zich een, voorlopig nog vreed zame en daardoor des te belangwekken der wedstrijd hebben begeven tot verove ring van de „weg door het heelal", hou den zij zich beiden eveneens bezig met de vervuiling van de dampkring, de stra tosfeer en daarboven liggende ruimten door middel van radio-activieve explosies, speciaal gericht op vernietigingsdoelein den of, civieler gezegd, militair-strate gische krachtsontwikkeling. Van beide kanten worden deze twee aspecten in strenge geheimhouding onderzocht en ont wikkeld. Er wordt aangedrongen op coör dinatie en inlichting over en weer ten aanzien van de ruimtevaart, wat onte genzeglijk grotere en snellere vooruit gang zou betekenen. Maar de praktische mogelijkheid tot sa menwerking op dit onafzienbare en in drukwekkende gebied der ruimtevaart wordt verhinderd door de onvermijdelijke ruimte-exploratie en militaire toepassing van de resultaten daarvan. Zolang die overschakeling wordt nagestreefd en niemand zal zo naïef zijn om te ver onderstellen dat beide partijen niet zin nen op een militair gebruik van behaal de ruimtevaart-resultaten is er geen sprake van wederzijdse inlichting of ge zamenlijke inspanning. Daaraan voorafgaande is immers in de eerste plaats noodzakelijk, dat beide par tijen in interne kring een ordelijke af bakening bereiken tussen „vreedzaam" en ..militair". De Amerikaanse kernproef (militair) heeft eigen satellieten (vreed zaam) vernield. Zolang deze wanordelijke gang van zaken niet geregeld kan wor den, zolang mag men ook niet verwach ten dat. een internationale afspraak mo gelijk is over de manier, waarop men de ruimte verder kan veroveren. Nog des te meer dringt zich dus de noodzaak op de voorgrond, op te hou den met de willekeurige en onbeheerste bomproeven, die geen strategische win sten meer beloven en nu niet langer de wetenschap bevorderen, doch haar ver hinderen voort te gaan met de zo inspi- ratieve, fascinerende en positieve arbeid van de ontsluiting der planetaire werel den. (Van onze correspondent) PARIJS. Gisteren is onder leiding van de Franse minister van Justitie, Foyer, een oorlogsraad gehouden ter be strijding van het toenemende banditisme in Frankrijk. Aan de vergadering namen onder meer deel acht procureurs-gene raal, drie super-prefecten, de directeur van de Veiligheidsdienst en hoge ambte naren van de politie en het ministerie van Binnenlandse Zaken. In Frankrijk is vooral na 1 juli, toen de massa-uittocht van Fransen uit Algerije begon, het aantal overvallen sterk toege nomen. Tachtig percent van alle misdaden komt op rekening van de gerepatrieerden. Het zijn overwegend lieden die bij hun komst in Frankrijk geen middelen van bestaan hadden en daarom stelen uit geld gebrek. Ook wapendiefstallen komen veel voor. Sedert begin 1962 zijn 140 overvallen geregistreerd, die de daders ongeveer 6 miljoen hebben opgebracht. Over diezelfde periode in het vorige jaar telde men 41 overvallen, waarbij voor 1,5 miljoen werd gestolen. O.A.S. kansloos? De besluiten die gisteren zijn genomen, zouden vandaag ter bekrachtiging worden voorgelegd aan een vergadering van de ministerraad, onder leiding van generaal De Gaulle. Er is bepaald, dat de gearres teerde daders binnen een week voor een normale rechtbank moeten verschijnen, ook al droegen zij tijdens hun misdaden een uniform. De straffen worden aanzien lijk verzwaard. De regering neemt voorlopig nog niet aan, dat het toenemende banditisme ver band houdt met een vernieuwd optreden van de O.A.S. Men geeft de O.A.S. in Frankrijk geen enkele kans meer, ook al wordt er de laatste dagen veel gepraat en geschreven over Bidault en Soustelle. In Nice hebben vier gewapende gang- MADRID (AP) Het onderzoek naar de bomaanslagen in de drukkerijen van drie kranten heeft nog geen resultaat op geleverd. De incidenten worden niet in rechtstreeks verband gebracht met moei lijkheden op arbeidsterrein, die de rege ring Franco ondervindt. Het katholieke dagblad „Ya" te Madrid, één der drie, waar een bomaanslag is gepleegd, deelt in een speciaal bericht uit Tanger mee, dat een speciale organisatie in het leven is geroepen onder leiding van Dolores Ibarruri, de beroemde „La passi- naria" uit de tijd van de Burgeroorlog, om Spaanse arbeiders te werven als com munistische agenten. Deze organisatie, die vanuit Moskou en Praag zou werken, zoekt contact met Span jaarden, die uit Marokko naar Europa vertrekken om voor de oppositie tegen Franco te werken. „De groep heeft in Marokko een afde ling m het leven geroepen onder de naam „Front voor de bevrijding van Spanje," aldus Ya, „maar het lijkt aan twijfel on derhevig of de regering aldaar zulke ac tiviteit zal dulden." MADRID (Reuter) De regering van Franco heeft gisteren in Asturië opnieuw een tweetal mijnen gesloten. De daar werkzame 500 arbeiders hadden zich soli dair verklaard met de actie van hun 1.500 collega's van de vier eerder gesloten mijnen, die een halve vrije zaterdag ver langen. Door bemiddeling van de Spaanse mi nister van arbeid, Romeo Gorria, is een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst ge sloten tussen 12.000 mijnwerkers van Rio Tinto, in de provincie Andalusië en de werkgevers. De overeenkomst voorziet in een verhoging der minimum-daglonen voor de onder- en bovengrondse mijnwerkers van resp. 30 en 45 pesetas, terwijl in vele gevallen loonsverhogingen werden toege kend van 80 tot 100 percent. sters een benzinestation overvallen. Een Italiaanse toerist werd gedwongen zijn portefeuille met 100.000 lire af te geven. Daarna werd de kas van het station ge plunderd. Voor de bandieten de vlucht namen, werden de slachtoffers met een prop in de mond vastgebonden. De daders ontkwamen. In Lyon hebben drie gewapende ban dieten de kas van de gemeentetram ge roofd. Binnen drie minuten verdwenen zij met 4.500. Advertentie «WKDIM 91 HOS tea» Grote Houtstraat 181 HAARLEM Communistisch China heeft meegedeeld dat het Algerije 9.000 ton tarwe, 3.000 ton gewalst staal en 21 ton medicijnen zal schenken. De gift wordt gedaan in ant woord op een oproep om hulp van het Politieke Bureau in Algiers. Amerikaanse autoriteiten hebben ver klaard, dat de Amerikaanse hulp aan Al gerije zal worden gegeven in de vorm van lonen voor arbeiders die werken aan ont wikkelingsprojecten, in plaats van door rechtstreekse schenkingen. Deze methode wordt op het ogenblik in Tunesië gevolgd en hiermee wordt grote steun verleend aan een Tunesisch programma voor het te werkstellen van werklozen. Tsjombe inspireerde tot provocerend optreden NEW YORK (AP) Een formeel rap port dat bij de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties is ingediend, heeft In dische V.N.-troepen volledig gezuiverd van de blaam dat zij op 17 juli bij een de monstratie van Katangezen een vrouw en een jongen op brute wijze zouden hebben gedood. President Tsjombe van Katanga had deze beschuldiging geuit. In het door het hoofd der V.N.-missie in Kongo, Robert Gardiner, uitgebracht rap port wordt verklaard, dat bij onderzoek gebleken is dat de Indische V.N.-troepen op die dag door een menigte van 3000 tot 10.000 Katangezen zijn aangevallen en dat 21 manschappen en officieren van het V.N.-contingent daarbij verwondingen heb ben opgelopen. De Indische soldaten slaagden er met veel moeite in de menigte uiteen te drij ven nadat de troepen schoten in de lucht hadden gevuurd. De demonstratie was zorgvuldig voorbereid en door de Katange- se autoriteiten gesteund. Ondanks uitvoe rige provocaties hadden de V.N.-troepen zich met voorbeeldige discipline en zelf beheersing gedragen, aldus het rapport. De vrouw en het kind zijn volgens het rapport omgekomen door vuur uit Katan- gese wapens. LONDEN De anti-fascistische „Gele Ster"-beweging heeft geen toestemming gekregen om op 1 september, de 23ste verjaardag van Hitiers inval in Polen, een betoging op Trafalgar Square te hou den. Deze verwachte weigering werd uit gelokt om aan te tonen, dat het rege ringsverbod van drie fascistische meetings op het plein niet werkelijk tegen de fas cisten is gericht Het is slechts een tech nisch verbod, waarvan het motief was dat de drie aangevraagde fascistische bij eenkomsten ongerief zouden veroorzaken voor vakantiegangers en andere bezoe kers. De minister heeft de „Gele Ster" even eens meegedeeld, dat een betoging ern stig ongerief voor het publiek zou ver oorzaken. Waarschijnlijk zal de meeting nu in Hyde Park worden gehouden, waar de vrijheid van meningsuiting spreek woordelijk is. BONN (Reuter) Tijdens de receptie in het Kremlin ter ere van de Russische Ruimtevaarders, heeft premier Kroesj tsjev van de Sovjet-Unie aan de West- duitse ambassadeur in Moskou, Kroll, te kennen gegeven, dat hij in september „waarschijnlijk" de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties zal bijwo nen. Reizen is leerzaam Nu ik weer terug ben op het oude, vertroiiwde nest mag onthuld worden, dat ik een hele week lang ben weg geweest gevaren op de (gelukkig niet zo) woe lige baren. Away from it all. De wereld heeft mij met rust gelaten en ik haar. Zij heeft mij niet verteld wat zij al die zeven dagen deed. Zéven dagen geen kran ten, geen radio en geen televisie en de scheepskrant op het opprikbord naast het kantoor van de purser genegeerd. De wereld noch ik hebben daarvan scha de ondervonden. Blijkbaar kunneft wij het een hele week zonder elkaar stellen. En, als u het mij vraagt, zelfs een hele maand, of een jaar of een halve eeuw. Achter mijn rug om, hebben de staats lieden hun arbeid verricht en hun zegjés gezegd en het is even goed of kwaad gegaan als wanneer ik er met mijn neus en mijn kritiek of applaus vlak bij had gestaan. Dat zou een ondraaglijke gedach te voor mij zijn geweest, als ik het al niet lang vermoed had. Ik heb altijd hard, ijverig en zo goed mogelijk gewerkt met de afschuwelijke gedachte in het achter hoofd dat, wanneer ik dat niet zou doen er helemaal niets zou veranderen en in mijn eerlijke buien kwam ik dan tot de onterende conclusie, dat ik het allemaal deed om een honorabele boterham te kun nen eten met de onzinnige idee dat ik die verdiend had. Voor ik deze beschamende bekentenis ging opschrijven, heb ik een hele week kranten zitten bijlezen en nu moet ik iets heel naars zeggen tot (al mijn) vrien delijke en bovenal ijverige collega's van dit dagblad de jongens en de meisjes die zich, van vroeg tot laat, moeite ge ven om u iedere dag deze krant, vers en vol als voedzame melk, voor te zet ten: uw arbeid dierb're lieverds, is zin loos geweest; het kleine beetje, dat, ter wijl ik weg was, is geschied, had, bij nader inzien, in een halve kolom kunnen worden samengevat. Ik stel voor de dagbla den op te heffen en in 't vervolg met één velletje op zaterdag te volstaan. Bovendien: het begrip „belangrijk nieuws" is zo betrekkelijk. Onderweg deed mijn scheepje een Noors havenplaatsje aan. Ik ging aan de hoofdstraat van het stadje een kop koffie drinken en ik geraakte in gesprek met een heer die één van de drie plaatselijke artsen bleek te zijn. Een man, zo bleek mij, van ontwikkeling en belangstelling. Weet gij, dat deze heer de namen De Quay en Luns en Cals niet eens kende? Dat ons Nieuw-Guinea-pro- bleem hem niet de geringste zorg baar de. omdat hij niet wist dat het bestond? Reizen is leerzaam. Het confronteert u met de betrekkelijkheid van alles. Zelfs met die van onze eigen belang rijkheid. MOSKOU (Reuter) De capsules van Nikolajev en Popovitsj heeft men niet in hogere banen dan die van Gagarin en Titov kunnen brengen wegens de schade lijke straling die de Amerikaanse kern proef op grote hoogte boven de Stille Oceaan heeft doen ontstaan. Dit verklaarde prof. Jazdovsky giste ren tijdens de ruimtevaartpersconferentie in antwoord op vragen. De Spoetniks had den de Russische geleerden op de hoogte gebracht van de toestand die door de Amerikaanse kernproef was geschapen. WASHINGTON (AP) —De Amerikaan- Onder stormachtige belangstelling van het Londense publiek is Sir Winston Churchill gisteren uit het ziekenhuis naar zijn woning in Hyde Park Gate gebracht. 'In een speciaal ontworpen draagstoel werd hij in de ziekenauto gedragen. De begroeting van het pu bliek deed hem kennelijk goed. Als in triomf stak hij boven iedereen uit. Hij nam zijn hoed af en wuifde naar alle kanten met zijn sigaar. De 87-jarige Churchill had een nieuwe slag gewon nen. Zijn rit naar huis was als een militaire operatie voorbereid. Met ogen die glansden van de inwendige pret keek Churchill, stoer als altijd, naar de massa. De grote acteur die hij tenslotte ook is, gaf opnieuw een „voorstelling" toen de deuren van de ambulance weer opengingen. Hij nam zijn hoed af en dankte de omstanders voor hun wel kom. Achterstevoren werd hij daarna de deur binnengedragen. De opwinding was algemeen. Churchill was duidelijk aangedaan. se minister van Defensie, McNamara, heeft op een persconferentie verklaard, dat de V.S- de Russische simultaanlanee- ring van twee kosmonauten pas zullen kunnen evenaren als Amerika beschikt over krachtiger aandrijfmotoren voor de raketten. De enorme Titan-III, die hierover thans in ontwikkeling is, zal een bijna drie maal sterkere aandrijfkracht hebben dan de raketten die door de Russen voor hun laatste lanceringen zijn gebruikt. Voor de ontwikkeling van de Titan is 800 mil joen dollar uitgetrokken. Gisteren zijn de contracten voor de bouw getekend. HOUSTON (AP) De Amerikaanse astronaut Carpenter kwam op 24 mei na zijn ruimtevlucht om de aarde op 400 km afstand van het doelgebied terecht door dat de remraketten van zijn ruimtevaar tuig ten minste drie seconden te laat in werking zijn getreden. Dit is verklaard op een conferentie van het Nationale Bureau voor Lucht- en Ruimtevaart in Houston. Carpenter heeft gemeld dat toen de raketten niet op het juiste tijdstip in werking traden, hij on geveer twee seconden wachtte en de ra ketten vervolgens via de handbediening in werking stelde. Het duurde toen nog ruim een seconde voordat de raketten in werking traden. Voor deze vertraging in het systeem van de handbediening kon geen verklaring worden gevonden. Het automatische systeem heeft ge faald doordat de instrumenten die op het voorste gedeelte van het ruimtevaartuig zijn bevestigd en tot taak hebben de ho rizon van .de aarde af te tasten, niet goed hebben gewerkt. De instrumenten waren in het begin van de vlucht na delig beïnvloed door de gloeiende uitlaat gassen van de raket en hebben geduren de de gehele vlucht onjuiste gegevens verstrekt aan het automatische systeem. Advertentie Schoterweg 35 - Tel. 5.58.99 - Haarlem WENEN (Reuter) De 51-jarige voor malige S.S.-Sturmbahnführer Hermann Höfle, die in Wenen gevangen zat onder verdenking van moord op Joden in Polen tijdens de tweede wereldoorlog, heeft zich in zijn cel door ophanging van het leven beroofd. Höfle, wiens naam in het proces-Eich- mann ter sprake kwam, werd op 31 ja nuari van dit jaar in Salzburg gearresteerd. Hij heeft een belangrijke rol gespeeld bij de liquidatie van de Joodse bevolking van Lublin en Warschau in 1942 en 1943. HONG KONG (AP) Het overbevolk te en met'voedseltekorten kampende Chi na bevordert opnieuw het gebruik van voorbehoedmiddelen als onderdeel van een herleefde campagne voor regeling van het kindertal. In het „Dagblad voor de Arbeider" in Peiping is een gedetailleer de beschrijving gegeven van verschillen de voorbehoedmiddelen. Andere officiële bladen hebben er bij de Chinese jeugd op aangedrongen het huwelijk uit te stel len om te trachten het geboortecijfer te drukken. Vluchtelingen uit China delen mee, dat de abortusklinieken in Sjanhai en andere grote steden weerjjn actie zijn. Mensenvlees. De politie op de Philippij- nen heeft tijdens een gevecht in de ber gen negen leden van een stam gedood, die mensenoffers hadden gebracht. Er werden drie menselijke schedels en twee manden met gedroogd mensenvlees ge vonden. Vijftien mensen zijn gevangen genomen, waarvan tien vrouwen en kin deren. Malaria. De malaria is de laatste tien jaar in India met 90 percent vermin derd. In 1966 zal de ziekte in het land zijn uitgeroeid. Dit is van regeringszijde meegedeeld. Naar Nieuw-Guinea. Het Indonesische mi nisterie van onderwijs heeft meegedeeld, dat 650 onderwijzers een speciale oplei ding hebben voltooid, die hen heeft voor bereid op het lesgeven in westelijk Nw- Guinea. Alle 650 hebben zich bereid verklaard naar het gebied te vertrekken. Dodencijfer. Het dodental van het vlieg tuigongeluk bij Rio de Janeiro van maandag is gestegen tot twintig, nadat nog zes lijken uit het water waren ge borgen. Berenjacht. In het Sar-Planina berggebied in zuidelijk Joegoslavië zal de jacht wor den geopend op 130 beren. Indertijd is beslist dat in het gebied niet op beren mocht worden gejaagd om te voorkomen dat ze zouden uitsterven. Zij hebben zich echter in dit gebied zo sterk uit gebreid, dat ze een ware plaag vor men. Zij beschadigen de gewassen, roven vee en vallen zelfs mensen aan. Bosbrand. Een bosbrand die door een felle mistral werd aangewakkerd, heeft dins dag twaalf huizen in de as gelegd in de streek tussen Toulon en Marseille. De brand is opzettelijk gesticht. Met 1500 man heeft men het vuur weten in te dammen. Vrije wereld. De socialistische ondervoor zitter van de Westduitse Bondsdag, Carlo Schmid, heeft in de Münchener „Abend- zeitung" de gedachte geopperd een „academie van wetenschappen voor de gehele vrije wereld" op te richten, om tot een coördinatie van de wetenschap pelijke ontwikkeling tegenover de Rus sische prestaties te kunnen komen. Hitier. Op een tentoonstelling van wassen beelden in de Engelse badplaats Black pool is een afbeelding van Hitier zware schade toegebracht. Socialisten. De Noorse arbeiderspartij, die sedert 1935 aan de regering is, heeft dinsdag haar 75ste verjaardag gevierd. Japanse raket. Het instituut voor ruimte onderzoek van de universiteit van Tokio heeft voor het eerst een kleine onder- zoekraket gelanceerd die in 22 sec. een hoogte van 2,7 km bereikte. Donderdag zal een tweetrapsraket worden afgescho ten. Afrikaans. De ongeveer honderd Afrikaan se studenten die deelnemen aan het jon- gerencongres in Oslo, hebben geweigerd deel te nemen aan een betoging tegen kernproeven voor de Russische ambas sade.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3