TNO-IJmuiden gaat nieuw wetenschappelijk offensief beginnen in nieuw en modern ingericht laboratorium 1 I Aanvullend krediet van 75 mille nodig voor begraafplaats Duinhof Programma voor onderzoekingen wordt steeds groter en belangrijker Vijf autonome organisaties Liever orgel dan geluidsinstallatie VERLICHTING Perée WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1962 TNO-IJmuiden Geheel nieuw terrein Gunstige positie Rook zonder vuur Paradepaard en kroepoek Inrichting politiebureau Velsen-Noord Provinciale Staten STOFZUIGERS LOENDERSLOOT „Club- en Buurtwerk" in Heemskerk OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY NADAT MEN DEZER DAGEN in IJmuiden gereed is gekomen met één vleugel van het in de toekomst op te richten T.N.O.-gebouw, zal het nog wel enkele weken duren alvorens begonnen kan worden met de inrichting. En het zal dan wel januari geworden zijn, voor er in kan worden gewerkt. Tot zolang blijft T.N.O.-IJmuiden volledig „betalend gast" van het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek, aan de over kant. De vleugel het zal vooralsnog een heel eenzame vleugel zonder romp blijven staat op het driehoekig terrein dat aan twee zijden wordt begrensd door de Haven weg en de Dokweg en aan de derde zijde door een bronleiding en waterleidingputten van het Staatsvissershavenbedrijf. Ofschoon de verhouding met de „huisbaas" uit stekend is, ziet ir. J. van Mameren, die aan het hoofd staat van T.N.O.-IJmuiden, verlangend uit naar de dag waarop men in de nieuwe laagbouw kan starten. Er is namelijk zo veel te doen. Belangrijk wetenschappelijk werk, waarvan de betekenis veel verder reikt dan de landsgrenzen. De organisatie T.N.O. bestaat al een dikke kwarteeuw in Nederland. Maar dat met deze drie letters „Toegepast Natuurweten schappelijk Onderzoek" wordt bedoeld, beweren meer mensen al lang te weten dan in werkelijkheid het geval is. Deze organisatie dan werd opgericht met als doelstelling wetenschappelijke on derzoekingen te doen of te laten verrich ten voor het gehele Nederlandse bedrijfs leven. Het is een semi-overheidsinstelling. Voor een belangrijk gedeelte wordt zij ge subsidieerd door verschillende ministeries waaronder de bedrijfstakken waarvoor de verscheidene activiteiten worden verricht ressorteren, zoals landbouw en visserij, so ciale zaken, economische zaken, oorlog, waterstaat enzovoort. Naarmate T.N.O. groeide, heeft het zich gesplitst in een aantal organisaties die ieder op zich zelf autonoom werken. Zo zijn er thans: Nijverheidsorganisatie T.N.O., Voedingsorganisatie T.N.O., Ge zondheidsorganisatie T.N.O., Rijksverdedi gingsorganisatie T.N.O. en Landbouworga nisatie T.N.O. Deze vijf autonoom werkende T.N.O.-or ganisaties hebben elk een hoofdbestuur in Den Haag. De Centrale Organisatie T.N.O. Het controle-paneel voor het bestu deren door TNO-IJmuiden van sterilisatie-processen. eveneens in Den Haag, is het overkoepe lend lichaam, dat geformeerd wordt door de algemeen voorzitter T.N.O., prof. dr. H. W. Julius, en de voorzitters van de vijf T.N.O.-organisaties. T.N.O.-IJmuiden was vroeger in feite de Afdeling Visserijprodukten van het Cen traal Instituut voor Voedingsonderzoek T.N.O., gevestigd in Utrecht. De vijf organisaties die elk subsidies ont vangen van de ministeries, ontvangen daarnaast ook subsidies in de vorm van betaalde opdrachten door het particuliere bedrijfsleven. De gelden van de overheid worden zo veel mogelijk besteed aan zo genoemd „vrij speurwerk". Dit kan van vrij fun damentele aard zijn. Het kan van alge meen belang zijn. Niet specifiek van be lang voor één bepaalde fabriek dus, maar bij voorbeeld voor een bedrijfstak. Uiteraard stelt het bedrijfsleven meren deels gelden beschikbaar voor zeer con crete en op een bepaald doel gerichte pro jecten. In de besturen van de T.N.O.-instituten zijn zowel vertegenwoordigers uit het be drijfsleven als van het Rijk, zodat beide groepen financiers zeggenschap hebben over het werkprogramma en de beste ding van de middelen binnen het instituut. Essentieel voor T.N.O. is een zo goed mogelijke samenwerking met het particu liere bedrijfsleven. T.N.O.-IJmuiden heeft een groot aantal problemen op te lossen. Het is naast re- sesearch-laboratorium ook mede-bedrijfs- laboratorium. De bedrijven hier doen meestal zelf niet aan onderzoek; ze heb ben geen eigen laboratorium en komen dan met hun dagelijkse moeilijkheden bij T.N.O. Dit staat hiertegenover bepaald niet afwijzend; men helpt waar men hel pen kan. Hierdoor is in IJmuiden tussen vele bedrijven en T.N.O. een band ge groeid die veel hechter is dan elders. On der die bedrijven zijn vier visconserven- fabrieken ter plaatse: vijf andere, elder: gevestigde conservenfabrieken behoren eveneens tot de geregelde T.N.O.-klanten Voorts maken een dankbaar gebruik var T.N.O.-IJmiden: een aantal inleggerijen rokerijen en vriesbedrijven. En niet te ver geten de aanvoer-sector van de vishal, aan welke adviezen voor het bewaren van vis aan boord, alsmede voor de koelinstal laties en isolatie van schepen worden ge geven. T.N.O. is nu al zes jaar in IJmuiden. Men kwam hierheen met zeven man. Oor spronkelijk afdeling van het Centraal In stituut voor Voedingsonderzoek T.N.O. te Utrecht, heeft T.N.O.-IJmuiden zich met tertijd daarvan afgesplitst als afdeling die zich speciaal met vis en visprodukten be zighoudt. Gezamenlijk met het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek is het Centraal Visserij laboratorium gebouwd, waarbij een aantal werkvertrekken van het fraaie gebouw tegenover de watertoren aan de Vissers haven werd gehuurd. Toen T.N.O. naar IJmuiden kwam, wist niemand hoe het zo groeien. Er leek nauwelijks belangstelling voor. Wel, als we thans, na zes jaar dus, een kijkje ko men nemen, dan blijkt dat het personeel is uitgegroeid tot 23 (mannen en vrouwen). De wetenschappelijke staf is vijf man sterk. Dit aantal is te gering. Maar de afspraak was, dat in het gebouw van het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek niet meer ruimte dan voor zeven man zou wor den afgestaan aan T.N.O. Zodoende is men eindelijk tot de bouw van de depen dance overgegaan. Ir. van Mameren blijft ook na de inge bruikstelling van de vleugel aan de over kant in het hoofdgebouw van het Rijksin stituut voor Visserijonderzoek. T.N.O. heeft voor de uitbreiding meteen een flink stuk terrein toegewezen gekre gen. Men kan in de toekomst alle kanten uit: vóór de nu gereed gekomen vleugel is ruimte aanwezig voor een flink hoofd gebouw en links van de vleugel is terrein voor uitbreiding met anderhalf maal de lengte plus nog een (iets kortere, maar bredere) vleugel. De afspraak met de ge meente Veisen is, dat er niet te hoog wordt, gebouwd, zodat de bewófie'rs va'fTfïe Orion- weg hun fraaie uitlicht pp de Vjssersha- ven behouden. T.N.O.-IJmuiden heeft thans een nieuwe onderafdeling in oprichting. Op papier is men er al helemaal gereed mee en de no dige mensen zijn reeds aangetrokken. Het gaat om een geheel nieuw terrein van de visserij-technologie. Men gaat dit intensief bestuderen en onderzoeken. Namelijk: de fabricage uit vis en vis-afval van hoog waardige eiwit-produkten en nevenproduk- ten. Dit is niet de problematiek van de normale vismeel- en visoliefabricage, of schoon ook op dat gebied zeker nog wel onderzoek zou kunnen worden gedaan. Maar T.N.O.-IJmuiden denkt aan een veel verder gaande technologie. Waar het in feite op neer komt is dit: men streeft er op het ogenblik naar om de vis in al haar componenten te splitsen, en dan in een zeer gezuiverde staat. Het idee is een onderwerp, dat in de meer ontwikkelde gebieden in het brand punt van de belangstelling staat. Ongetwijfeld is een van de redenen: de economische moeilijkheden welke door de Europese vismeelfabrieken worden onder vonden van de dumping door de Zuidame- rikaanse vismeelproducenten. Men is zich in de Westerse landen gaan bezinnen op deze dreiging. Men moet meer profiteren van de hier aanwezige „know how" en zich meer specialiseren. Er is nog een tweede motief. Namelijk het zoeken naar mogelijkheden om goed koop en volwaardig eiwit in gemakkelijke vorm beschikbaar te krijgen voor die ge bieden, welke met een groot tekort aan eiwitten hebben te kampen. Vandaar, dat dit gehele project bijzonder gestimuleerd wordt door de F.A.O. (Food and Agricul ture Organisation) van de Verenigde Na ties. En door de W.H.O. (World Health Organisation). Deze twee organisaties, in het bijzonder de F.A.O., hadden voor dit doel vorig jaar een internationaal congres georganiseerd. De heer Van Mameren was hierbij aan wezig. Hij heeft daar eigenlijk pas gecon stateerd, hoe belangrijk .vooral Amerika deze zaak ziet. Er zijn drie belangrijke punten die on derzocht dienen te worden. Men is er al aan bezig, in IJmuiden. En dit gebeurt in samenwerking met de Verenigde Staten. Ir. J. van Mameren, directeur Insti tuut Visserijprodukten TNO-IJmuiden. In de eerste plaats de technologie. Hoe moet men deze produkten maken? En wat is de beste fabricage-methode? Er zijn al diverse systemen voor gevonden, maar men neemt aan dat het nog beter kan. Een andere vraag is: wat gaat het kos ten? Hierbij is het zaak met beide benen op de grond te blijven en geen theoreti sche oplossing .te vinden die vanwege de hoge kosten toch praktisch onuitvoerbaar zal blijken. Dan moet de vraag worden gesteld, wat precies de voedingswaarde is van het pro- dukt. Al bijna een jaar geleden is T.N.O.- IJmuiden op bescheiden schaal gestart. En dit heeft tot op heden reeds een aantal resultaten opgeleverd, welke de heer Van Mameren doen veronderstellen dat hét ook voor de Nederlandse visserij een be langrijk object kan worden. Meer wilde ir. Van Mameren hierover niet los laten. Hij zei nog wel, hierbij te denken niet aan een of andere fabriek, maar aan de zo genoemde aanvoersector en de verwerkingssector. De heer Van Mameren lichtte een en ander toe met het volgende voorbeeld. Zandspiering is op het ogenblik waar schijnlijk economisch niet of weinig inte ressant in IJmuiden of elders in Neder land. Maar wanneer het een grondstof zou ■kunnen opleveren voor een hoogwaardig eindprodukt, dan zou dit geheel anders kflnjenAe liggen. Ir. Van Mameren liet ons een flesje met witte poeder zien en ruiken en desgewenst zouden we het mogen proeven ook. „Reuk loos en smaakloos", verzekerde hij. „Dit is een eiwit-concentraat uit totaal bedor ven zandspiering", aldus de heer Van Ma meren. „Niet minder dan 90 percent eiwit. Mager melkpoeder heeft slechts 35 per cent zuiver eitwit!" Er zijn nog andere mogelijkheden, vol gens de heer Van Mameren. Hij denkt hierbij aan zo genoemde enzym-prepara ten (de verteringssappen waarmee een le vend wezen zijn voedsel verteert en die op verschillende gebieden toepassing vinden). Voorts vitamine-preparaten en hormo nen-preparaten. Bepaalde fracties uit de visolie zouden voor speciale doeleinden kunnen worden gebruikt, bij voorbeeld voor medische doeleinden. Het terrein is zeer groot. Een en ander zal uiteraard uitmonden in een vrij ge compliceerde chemische industrie. Of het economisch haalbaar is, blijft vooralsnog een vraag. Als het wél zo is, dan biedt een en ander totaal andere perspectieven dan men tot dusver had gedacht. Onder de visserij-technologen bestaat een uitstekend internationaal contact. Over en weer is men volkomen geïnformeerd over hetgeen wie wat onder handen heeft. Zelfs met Rusland bestaan goede contac ten op dit gebied. T.N.O.-IJmuiden verkeert in een bijzon der gunstige positie. Bij de opzet van het nieuwe laboratorium zal met alles reke ning gehouden kunnen worden en zo zal het onderzoek geheel kunnen plaats heb ben volgens de wensen van de weten schappelijke staf. Voorts kan een beroep worden gedaan op de voedingsorganisatie T.N.O. Er is een hechte samenwerking met het Centraal Instituut voor Voedings onderzoek te Utrecht, „de moeder" van T.N.O.-IJmuiden. In Utrecht beschikt men over faciliteiten, voor het nemen van dier proeven. In IJmuiden wil men hieraan be- Het nieuwe gebouw voor het labora torium van het Instituut voor Visserij produkten van het TNO te IJmuiden. slist niet beginnen omdat het een veel te zware belasting zou worden. Voor techni sche moeilijkheden kan altijd een beroep worden gedaan op de laboratoria van de Nijverheidsorganisatie T.N.O. In het nieuwe gebouw komt ook een cen trale werkplaats, die ook dienst zal doen voor het Rijksinstituut voor Visserijonder zoek. Ir. Van Mameren zei, over een actieve staf van medewerkers te beschikken, waarin hij veel vertrouwen heeft. Er zijn nog vele andere onderwerpen, waaronder T.N.O.-IJmuiden de schouders heeft gezet. Zo wordt ten behoeve van de aanvoer sector het koelen en koel bewaren van vis in zeewatertanks onderzocht. Vorig jaar is er al een vrij grote ervaring mee opge daan, namelijk aan boord van een Wierin- ger kotter, die met een dergelijke installa tie werd uitgerust. Men was oorspronkelijk van plan om dit jaar een trawler met zeewatertanks uit te rusten, speciaal voor haring en makreel. Maar hier is men van teruggekomen. Om dat men de zaak nog even verder wenst uit te knobbelen alvorens tot een niet ge heel onaanzienlijke investering wordt over gegaan. Besloten is daarom er nog een jaar mee te wachten. Inmiddels gaat men door met verdere onderzoekingen, die ge durende het gehele jaar 1962 worden ge daan op de „Willem Beukelszoon", die zeewatertanks voor dit doel aan boord heeft. Genoemd schip is, naar men weet, het onderzoekingsvaartuig van de directie visserij. Er lopen bij T.N.O.-IJmuiden vele op drachten tot onderzoek, afkomstig van een aantal particuliere bedrijven. Er is een vrij omvangrijk research-programma ten behoeve van de conservenindustrie. Het komt neer op: kwaliteitsverbetering van het produkt, verbetering van produktie- methoden en andere problematiek waar een goede, zo mogelijk de beste oplossing voor moet worden gevonden. Voor de vis verwerkingsindustrie heeft het produktivi- teitscentrum een paar opdrachten in be handeling. Zo wordt er een onderzoek ingesteld om voor vis en visprodukten een moderne en attraktieve verpakking te vinden. Voorts zijn er nieuwe produkten waarvoor een moderne distributievorm nodig wordt ge acht. Voor de sector detailhandel van het pro- duktiviteitscentrum loopt een onderzoek met betrekking tot het bakken van vis. Hier zijn reeds bijzonder interessante re sultaten bereikt. Het bakken van vis heeft een omvangrijke problematiek. Het is wel degelijk van groot belang dat gelet wordt op bakolie, hitte en eventueel beslag. Een onderwerp dat dezer dagen weer aan de orde gaat komen is het roken van vis. T.N.O.-IJmuiden houdt zich al jaren hiermee bezig. En uiteindelijk is men ge komen tot de constructie van een rook- tunnel, die men zonder meer „schaap met vijf pqten" durft noemen. vTJ^..O.,ymt^- den'heeft dezë roóktunnel zelf ontwofpeh. Er zijn heel wat revolutionaire ideeën in verwerkt. Men hoopt hierdoor de meest efficiënte methode voor visroken te kun nen vaststellen. Deze „IJmuider tunnel" werkt met rook zonder vuur. Een vernuf tige vinding, waarvan verwacht wordt dat zij gegevens zal opleveren voor de con structie van een optimale rokerij. Deze tunnel heeft onder andere een ingebouwde koelruimte. De rookontwikkeling geschiedt door een snel draaiende cilinder tegen een blok hout. Doorlopend heeft T.N.O.-IJmuiden be zoek van weetgierige buitenlanders. De wetenschapsmensen delen hun ..know how" gaarne mede, zulks in het belang van de mensheid. Maar zij zouden daar voor gaarne over meer tijd willen beschik ken dan thans het geval is. Er is veel Op een middag, in het begin van deze week, zwaaide, onder het gehuil van sirenes, een kleine gemotoriseerde colonne van de Velser brandweer de Middenhavenstraat in. Op steen worp afstand van het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek maakten enkele minuten later de wakkere brand weermannen korte metten met een brandje in een virokerij'tje. Het vuur had geen kans gekregen veel schade aan te richten: men was er veel te gauw bij en dit was maar gelukkig ook, want er zou aan deze dichtbebouw de straat in IJmuidens belangrijkste in dustriecentrum na het grootindustrie complex van Hoogovens en aanver wante bedrijven boven het Noordzee kanaal, heel wat waardevols te verlie zen zijn. Geen enorm verlies was het uitgebrande visrokerij'tje: bij de meest welwillende voorstelling van hoe het ding er wel moet hebben uitgezien vóór het vlam vatte, bleef het in elk geval de teleurstelling van de dag voor uw verslaggever, die juist een kijkje had genomen by de nieuwe visrooktunnel in aanbouw van het TNO. Het wordt een juweel, een schaap met vijf poten, zeggen de mensen van het „lab". Deze „IJmuider Tunnel" is maar een heel klein onderdeeltje van de activiteiten van TNO-IJmuiden. Dit zal de lezer blijken uit bijgaande reportage. "X N De nieuwe rooktunnel in aanbouw van TNO-IJmuiden die de beste en meest efficiënte methode van vis roken zal onthullen, zo vertrouwt de weten schappelijke staf van het Instituut. werk dat beslist moet worden afgedaan. In het laboratorium zijn soms wel vier nationaliteiten vertegenwoordigd, blanke en bruine mensen, de wetenschappelijke speurders maken geen enkel verschil: als zij een collega kunnen helpen, dan doen ze het graag. We komen nog eens terug op de nieuwe vleugel. Het is van zo enorm groot be lang, dat er nu een hypermodern labora torium in IJmuiden komt voor de werk zaamheden van T.N.O. De indeling en in richting geschiedt op een wijze die geba seerd is op jarenlange ervaringen. In het splinternieuwe instrumentarium gaat een ton zitten. Niet eens zo'n enorm bedrag voor deze dure tijd. Het paradepaardje wordt wel de geheel brandvrije afdeling voor extracties, die geheel automatisch bestuurd kan worden, terwijl de technoloog vanuit een ander lo kaal een voortdurende controle kan uit oefenen. Er komt voorts een koelinrichting naar de laatste snufjes op dit gebied. Ir. van Mameren leidde ons door de ver trekken en toonde ons vol trots, hoe elke vierkante centimer in het nieuwe gebouw benut zal worden. Er zal in de gehele IJmond, waarschijnlijk ook ver daarbui ten, niet licht een dergelijk modern la boratorium te vinden zijn, als het nieuwe „lab" van T.N.O.-IJmuiden straks gereed is. Tijdens de rondleiding kwam een assi stente met een bord verse gebakken kroe poek aandragen. IJmuider kroepoek. Ge maakt van Hollandse grondstoffen. In Ne derland maakte men al lang kroepoek. Maar in IJmuiden is men er in geslaagd een goed procédé te vinden voor de ver vaardiging van kroepoek, waarbij de tot dusver gebezigde tapioca is vervangen door een aardappelmeelderivaat. Dit is veel beter dan de steeds in kwaliteit wis selende tapioca, die bovendien moet wor den ingevoerd uit het buitenland. Maar het ging er vooral om de kroepoek op industriële schaal, dus niet „ambachte lijk", te vervaardigen op een economisch verantwoorde wijze. Hierin is men ge slaagd. De kroepoek hoeft nu niet lan ger uit Hong Kong of Singapore te ko men. Van Hollandse vis, garnalen en aardappelen kan de Nederlandse industrie zelf prima kroepoek maken. Voortaan geen gezeur meer met het primitieve pro dukt dat tapioca heet en dat maar al te vaak veel „soesah" veroorzaakt. In het begin van dit jaar heeft de ge meenteraad van Velsen besloten voor de uitvoering van de eerste fase van de aan leg van de begraafplaats „Duinhof", daar bij inbegrepen de bouw van een aula, een krediet beschikbaar te stellen van 563.000. Om verscheidene redenen behoeft dit krediet een verhoging. Het overzicht van de kosten, behorende bij het desbetreffende voorstel, vermeldde als raming voor de aula een bedrag van f 367.000. Bij deze raming was gerekend op een uitgave van 3.000 voor een geluids installatie met mechanische muziek. Uit later verkregen informaties is echter dui delijk geworden, dat in de praktijk in een aula slechts zelden gebruik wordt gemaakt van een geluidsinstallatie, doch dat men de voorkeur geeft aan bespeling van een orgel. Grammofoonplaten en geluidsbanden hebben namelijk enkele nadelen bij ge bruik ten dienste van begrafenissen: met een geluidsinstallatie kan geen zang van een koor of personen, die een begrafenis plechtigheid bijwonen, begeleid worden; het ten gehore brengen van een gedeelte van een grammofoonplaat is niet gemakke lijk uit te voeren, vooral niet door perso neel dat normaal op een begraafplaats dienst doet; van veel muziek, waarnaar gevraagd wordt, bestaan geen grammo foonplaten. Bij het gebruik van een orgel gelden deze moeilijkheden niet. Wel dient over een goede organist te kunnen worden be schikt, doch hiervoor is wel een oplossing te vinden. Wij geven derhalve de voorkeur aan de Er wordt derhalve de voorkeur gegeven aan de plaatsing van een orgel in de aula. De hieraan verbonden kosten zijn echter uiteraard beduidend hoger dan die van het plaatsen van een geluidsinstallatie. Zij be dragen naar raming f 25.000. Voorts is nog de wenselijkheid naar voren gekomen om het voor de afsluiting van de opbaarplaats bestemde gordijn me chanisch te doen werken. De hieraan ver bonden kosten belopen een bedrag van 2.1.00. Tenslotte is de aanneemsom van de bouw van de aula hoger uitgekomen, dan waarop was gerekend, terwijl ook de inrichtings kosten een hogere uitgave zullen vergen. De huidige raming is dan als volgt: bouwkosten 285.000, schilderwerk 15.000, elektrische en verwarmingsin stallatie 30.000, inrichtingskosten 1 28.500, aanschaffing orgel 25.000, mechanisch be weegbaar maken gordijn f 2.100, archi tectenhonorarium, kosten deskundigen en van toezicht 40.000, kosten bedrijf open bare werken 12.000, onvoorzien 4.400. totaal 442.000. Het indertijd berekende bedrag van 367.000 zal dus met 75.000 worden over schreden. In verband hiermede stellen B. en W. de raad voor een aanvullend krediet te verlenen van f 75.000 en ter dekking van dit bedrag de algemene reserve aan te spreken evenals zulks geschied is ten aan zien van de oorspronkelijke raming. Advertentie Advertentie VOOR ELK INTERIEUR Kennemerlaati 9 - Tel. 5271 Erkend installateur P.E.N. Medio oktober of begin november van dit jaar z&l het in aanbouw zijnde bureau van politie te Velsen-Noord in gebruik kunnen worden genomen. In het voor de bouw beschikbaar gestelde bedrag 128.300) zijn de kosten van meubilair en verdere inrichting niet begrepen. Deze kos ten worden geraamd op 5.250. B. en W. stellen de raad voor hiervoor alsnog een krediet ter beschikking te stellen. De volgende vergadering van 'de Pro vinciale Staten van Noord-Holland zal op vrijdag 14 september om half elf worden gehouden. Excelsior, Holland Electro, Ruton, AEG. Electrolux, Philips, Erres, Betaling eventueel te regelen. Voor 100 °/n service: Lange Nieuwstraat 433 - 435 In Heemskerk is zojuist opgericht de stichting „Club- en Buurtwerk", met als doel het opvangen van de jeugd, speciaal in de nieuwe woonwijken. Zij zal dan in één of meer buurthuizen haar vrije tijd zinvol kunnen besteden. De stichting heeft een algemene grond slag en staat dus open voor alle geestelijke en maatschappelijke stromingen. Om deze reden zal het bestuur bestaan uit zoveel mogelijk groeperingen uit de bevolking en neemt het deel aan overleg met andere, op dit gebied werkzaam zijnde instellingen. Dank zij de medewerking van het gemeen tebestuur, was het mogelijk een houten gebouw in te richten bij de Bachstraat. Het ontving de naam „De Zandkraai" en bestaat uit een grote zaal, een lokaal voor handenarbeid, een huiskamer-keuken en een kantoor. Dit laatste is bestemd voor de hoofdleidster, mejuffrouw Jongejans, die op zaterdag 15 september in functie treedt. Er zal aan het huis nog een en ander moeten worden verbouwd, maar men hoopt het toch begin november te kunnen ope nen. Voor kinderen bestaat dan de gelegen heid tot timmeren, boetseren, poppen en maskers maken, houtsnijden enzovoort. De activiteiten voor ouderen, zullen later aan de orde komen. Advertentie KONDiGSPLKtN 1» TELEFOON 4886

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 6