SPORT IN DE IJMOND Nieuwe algemene politieverordering voor gemeente Yelsen in raad Nieuwe kampeerverordening voor gemeente Velsen ontworpen Ontruimingsvordering voor verbindingsweg Pontplein 'V I s V eteranentoernooi Havenberichten Voorschriften oude verordening zijn verouderd Vordering voor rechtbank enige mogelijkheid IJmond verenigingen vandaag en morgen De ramp op de „Pendrecht" WISKER WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1962 Maatkonfektie JOH. MEIJER Zoon Flatteus èn Lovable - voor o zo weinig geld! Style 470. Lovable's verrukkelijke teenager- bra. Geheel geborduur de padded cups. Elas tieken tussenzetsel. Stralend witte poplin. Maten; A 32-36, B 32- 38. Slechts 2.95 HAVENVERKEER VAN AMSTERDAM JiSSb rl i AI Ij j Wasmachines - Centrifuges Modelwoning in Heemskerk srt ui in H. Voetbal V.S.V. „Ik hoef in de komende compe titie geen betere wedstrijden te zien", zei een in de dienst van „King Soccer" ver grijsde veteraan na afloop van de vriend schappelijke ontmoeting tussen VSV en RCH tegen ons, daarmede doelende op het uitstekende spel, dat beide ploegen in deze wedstrijd hadden ten beste gegeven. En inderdaad men heeft het ook in ons verslag van deze ontmoeting kunnen lezen èn VSV èn RCH hebben een spel gedemonstreerd, dat een belofte voor de toekomst inhoudt: enthousiast, snel, intel ligent en fair. Met deze succesvolle „ouverture" op eigen terrein, heeft VSV de minder goede indruk, die haar spel op de bezoekers van KFCVSV (in Uitgeest) gemaakt had, ge heel uitgewist. De voorhoede had in Dik- staal en Farenhorst een tweetal zeer be hoorlijke buitenspelers. Vooral vóór de rust wss de snelle Amsterdammer op de linkervleugel uiterst gevaarlijk. Wanneer men diens snelheid, door de bal vóór hem in de ruimte te plaatsen, nog meer weet uit te buiten, dan kan VSV ook op deze plaats veel plezier van hem beleven. Dit zelfde geldt voor André. Ook de stevige middenvoor der roodwitten moet zulke passes hebben. Een paar keer hebben we in de wedstrijd tegen RCH kunnen zien, hoe lastig hij het dan de tegenpartij kan maken! De beide binnenspelers. Versluis en Langbroek, waren voldoende, maar kunnen nóg beter. Ze deden goede dingen, doch er kwam naar onze smaak te weinig werk uit hun handen. Over de verdediging behoeft VSV zich zeker geen zorgen te maken. Stuy toonde zich vooral bij het „plukken" van hoge ballen uiterst betrouwbaar. Het duo JagerBelfroid vormde een goed backstel. Vooral na de rust viel het ons op, hoe laatstgenoemde na het afslaan van een RCH-aanval dikwijls met succes trachtte een aanval via de halfbacks of terugge trokken binnenspelers op te bouwen De capaciteiten van Cor Brom zijn be kend. Hij was ook in de wedstrijd tegen RCH zijn plaats weer ten volle waard wat maakte hij ondermeer een keurig doelpunt! al betrapten we hem er een enkele keer op, dat hij de zaken wat te gemakkelijk opnam. Maar dat zal hem in de competitie niet overkomen! Of rechtshalf Hendriksen zich al een vaste plaats in het elftal veroverd heeft, weten we niet, maar dit kunnen we nu al wel vaststellen, dat zijn optreden tegen RCH in het geheel niet uit de toon viel en dit wil, gezien het hoge peil, waarop de ontmoeting stond, heel wat zeggen. Summa summarum: We zien het op treden van VSV in de competitie met ver trouwen tegemoet! Rectificatie. In ons verslagje over de wedstrijd Wijk aan ZeeVSV 2 stond gis teren té lezen: „Een met op z'n sterkst uit komend VSV 2-elftal enz.". Dit moest wezen: „Een niet op zijn sterkst uitkomend VSV 2-elftal". De zaterdagmiddagclub „IJmuiden", die het vorige seizoen degradeerde, komt het volgende seizoen uit in de 3de klasse West. Zij vindt daarin als tegenstanders Blauw Wit (Wormerveer), CJVV (Amersfoort), HCSC (Den Helder), Jong Holland (Alk maar), Kennemerland (Haarlem), KMVZ (Amsterdam), OSO (Hilversum), Sparta (Nijkerk) en SSVU (Utrecht). I.E.V. I. Voor de nieuwe vierde klasser KNVB, het Velsennoordse IEV I, zal de nieuwe competitie reeds op zondag 2 sep tember beginnen met de eerste wedstrijd in de nieuwe omgeving IEVTHB op het sportpark Roos wijk. De volgorde van de te spelen wedstrij den wordt dan voor de eerste periode in de competitie: ZaanlandiaIEV op 16 sep tember; IEVETO op 23 september; Bloe- mendaalIEV op 30 september; IEVNAS op 7 oktober; Ónze GezellenIEV op 21 okktober; IEVSt. Pancratius op 28 ok tober; Hoofddorp BoysIEV op 4 novem ber; IEVRenova op 18 november en EHSIEV op 2 december. V.V.B. Voor zondag 2 september zal ook het tweede elftal van de voetbalver eniging Breesaap (VVB) de eerste compe titiewedstrijd spelen, waarbij de Velse- Advertentie 'ti.' '5 i <As H Orig. Engelse en>- Italiaanse- stoffen/Moderne dessins. r.^--.y'ooV. elk, figuur elk 'gowenst v model vanaf 7 2:30.- I Deèfjewenst Coupeur,sbezoek V^Kj.W'huis. 'C Jï Maatkleermakers KENNEMÉRLAAN 36 - TELEF. 4453 naren naar Heemstede gaan voor een be zoek aan HBC 2. Afscheid. Zondag neemt Jan Starmans afscheid als eerste-elftalspeler van DEM. Hij doet dit tijdens zijn 400ste wedstrijd die hij voor de blauwwitten speelt. Star mans speelde 17 jaar in het eerste elftal D.E.M. speelt zondag ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan een massale wed strijd tegen de Rotterdamse 1ste klasse K.N.V.B.-vereniging Spartaan '20. De Rot- terdamers komen met zeven elftallen naar Beverwijk. De erewedstrijd tussen de eer ste elftallen begint om 4 uur. Holland I-beker. In 't Holland I-beker- voetbaltoernooi wonnen de Lijntrekkers dinsdagavond met 21 van Blokwalsers. Advertentie ZIE DE NIEUWE GROTE COLLECTIE BIJ: DE speciaalzaak voor cor- setten, beha's en de betere lingerie. PLEIN 1945 Voor het veteranentoernooi werden gis teren gespeeld Stormvogels PSV en VSV Waterloo. Leden de politie-men- sen in hun eerste wedstrijd voor dit toer nooi een 71 nederlaag, ditmaal verging het hun met niet veel beter, want met niet minder dan 92 moesten ze de meer derheid van Stormvogels erkennen, on danks het feit, dat ze ditmaal de steun van een tweetal routiniers als Dekker en JVinaber hadden. Reeds voor de rust hadden de Vogels, die o.m. Effern, Glas, Heilig, Rechstei- ner, Van der Steen en Venus in hun mid den hadden, een veldmeerderheid, maar gaf toch ook de aanval van PSV zo nu en dan acte de présence. Heilig c.s. zorg den er voor, dat doelman Rechsteiner niet ernstig belaagd werd. Al spoedig had Rijke met een kopbal succes (10). Het duurde echter vrij lang, alvorens een fraaie combinatie tussen Prins, Van der Steen en Rijke opnieuw tot succes leidde (20). Nadat de PSV-rechtsbinnen uit een voorzet van Ninaber de bal rakelings over de lat had gekopt, scoorde Rijke op nieuw (30). Na de rust was het een spel van kat en muis. Herhaaldelijk werd de PSV-de- fensie door Effern c.s. gepasseerd. Rijke en Van der Steen voerden de stand op tot 50 en toen maakte PSV een heel mooi tegenpunt (51). Direct had Stormvogels rechtsbinnen een antwoord klaar (6J). en toen vielen de doelpunten als rijpe appelen van de boom: Effern (strafschop), Van der Steen en Rijke brachtten de stand op 91 en toen scoorde PSV nog maals tegen (92). Waterloo VSV had een heel wat span nender verloop. Aanvznkelijk leek het er op, of Waterloo een gemakkelijke over winning tegemoet ging. want al spoedig gaf Post uit een strafschop zijn club de leiding (10) en voor we drie minuten verder waren, had een verkeerd op el kaar terugspelen in de VSV-defensie door toedoen van Post opnieuw voor de rood witte noodlottige gevolgen (20). Hierna ging de strijd meer gelijk op. Om beurten verkeerden beide doelen in gevaar. Zo schoot Post eens tegen de lat en had Kok onder de Waterloo-lat na een hevige scrimmage voor zijn heiligdom het geluk, dat de bal toch niet in het doel'verdween. In de laatste seconde vóór de rust verkleinde VSV de achterstand (2—1). Na de rust was VSV het grootste deel van de speeltijd in de meerderheid en toen de roodwitten betrekkelijk al gauw door hun linksbinnen de stand op 22 brach ten, dachten we, dat een Waterloo-achter- stand niet lang op zich zou laten wach ten. Maar het tegenovergestelde geschied de: Bij een plotselinge uitval van Wa terloo rende Broek achter een through- pass aan en doelpuntte met een prachtig, onhoudbaar schot (32). In de week van 12 tot en met 18 augus tus zijn in de hoofdstedelijke haven aan gekomen 164 zeeschepen (339.064 brt.) en vertrokken 155 zeeschepen (345.842 brt.). Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Brouwers gracht van Mantyluoto; Peregrine, Dagenham: Sunninger, Antwerpen. Ahrenshoop, Antwerpen; IJmuiden; Norfolk Trader, Londen; Olivier van Noord, Neath: Panagiotis Gounantarios, Goa, Urn-uiden; Oranjestad, Plymouth; HKS De Hoop, Noordzee; Dorothea Weber, Brussel: Thea, Swansea; Hawkwood, Huil; Catharina Kolkman, Ventspils; Despatch. Londen, Zaandam; Liberia- kust, Antwerpen; Nordheim, Ventspils; Gouwe- stroom, Shoreham: Gaasterkerk, Antwerpen; Lorima, Le Havre: Zuidpool, Koeping, Zaandam; Moray Firth, Colchester, IJmuiden; Gaaster- land, Hamburg, Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Margit Gorton van Lulea, IJmuiden; Mandalindo, Bu- rela: Orion, Mantyluoto: Nelly Holterrr.ann, Fe- lixtowe; Prinsenbeek, Karlsvik; Juliane Schroe- der, Rotterdam; Christel, Hamina. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Hebe Nobel naar Colchester, IJmuiden; Nordstern, Aalborg; Yewarch, Londen, IJmuiden; Margriet L., Ant werpen; Vliestroom, Huil; Idanel, Norwich; Nassauborg, Delfzijl, Zaandam; Tilly, Delfzijl; Zaandam; Kastanjesingel, Delfzijl, IJmuiden: Niederrhein, Emden; Flevo, Velje; Harrogate, Goole; Heriot, Leith; Gerd, Londen; Lutetia, Brunsbuttel, Westzaan; Dahomeykust, Hamburg; Cotes du Nord. Antwerpen; Katendrecht, Lon den; Hinde, Londen; Leo, Antwerpen; Gunny Kopenhagen. IJmuiden; Star Point, Èrith, IJmui den; Julia Mary, Londen. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Texel- stroom naar Huil; Edelgard, Falksberg; Zaan stroom, Vüssingen; North Marchonius, Antwer pen; Arenshoop. Rostok, IJmuiden; Friesland, Swansea, Umuiden; Grampian Coast, Londen (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). In de eerstkomende openbare vergade ring van de gemeenteraad van Velsen zal de raad worden voorgesteld een nieuwe algemene politieverordening vast te stel len. Opsporingsbevoegdheid Over de opsporingsbevoegdheid zegt ar tikel 4 in het ontwerp het volgende. Be halve de in artikel 141 van het Wetboek van Strafvordering genoemde opsporings ambtenaren zijn met het opsporen van overtredingen van deze verordening be last: de door burgemeester en wethouders aangewezen ambtenaren van het bedrijf openbare werken, van de dienst voor de volkshuisvesting, van de reinigings- en ontsmettingsdienst en het plantsoenbedrijf van de gemeentelijke geneeskundige- en ge zondheidsdienst, van de bedrijven voor gas en water en van de brandweer, ieder voor zover betreft de zaken, welke aan zijn bijzonder toezicht zijn toevertrouwd; de door burgemeester en wethouders op grond van artikel 228 aangewezen deskun- dige(n), voor wat betreft het toezicht op de naleving van de artikelen 227 tot en met 242 (toezicht op overzetveren en vei ligheid op de veerdienst). Straatberoepen Over het uitoefenen van beroepen op de weg of op het strand: Het is verboden op of aan de weg, op het strand of op een voor het publiek toegankelijk terrein zonder vergunning van burgemeester en wethouders ten behoeve van het publiek op te treden als straatfotograaf, filmope rateur, gids, pakjesdrager, besteller, teke naar of bewaker van voertuigen; een of meer personen tot het doen van een dienstaanbieding staande te houden, te vol gen of op enigerlei wijze lastig te vallen. Logeergelegenheid Over het aanbieden van logeergelegen heid aan toeristen: Het is verboden een beroep of gewoonte te maken van het op of aan de weg of in wachtlokalen van openbare middelen van vervoer aan het publiek aanbevelen van hotels of andere logeergelegenheden dan wel van het daar bij verlenen van bemiddeling. Circus, Lunapark Artikel 63 in de nieuwe verordening luidt: Het is verboden zonder vergunning van de burgemeester een circus, lunapark of enige kermisinrichting op te richten of voor het publiek open te stellen. Hinderlijke muziek Artikel 79: Het is verboden door middel van de menselijke stem, van een muziek instrument of van een toestel, bestemd of geschikt tot het hoorbaar maken van mu ziek of de menselijke stem. een voor om wonenden hinderlijk geluid te maken. Het hoofd van een gezin is verplicht te belet ten, dat een voor omwonenden hinderlijk geluid, als bedoeld in het eerste lid, wordt gemaakt in zijn woning of in een aanho- righeid daarvan. Het is verboden op of aan de weg, op het strand of op voor het publiek toegankelijke terreinen door mid del van een draagbare radio een voor de omgeving hinderlijk geluid te maken. Het bepaalde in dit artikel geldt niet voor zover artikel 431 van het Wetboek van Straf recht, artikel 64 van het Radioreglement 1930, artikel 3 van de Zondagswet of de artikelen 19, 53 of 61 van deze verorde ning van toepassing zijn. Vermakelijkheden Over vermakelijkheden zegt artikel 61: Het is verboden zonder vergunning van de burgemeester a. in een open of besloten ruimte, welke geen deel uitmaakt van de weg, van het strand of van een inrichting, of welke niet uitsluitend bestemd is voor de eredienst, een voor het publiek toegan kelijk feest of een voor het publiek toegan kelijke vertoning, voorstelling, uitvoering, tentoonstelling, bazar, voordracht- of ver makelijkheid te houden of aldaar het pu bliek gelegenheid te geven tot dansen; b. op een voor het publiek toegankelijk terrein, een sportterrein of een ijsbaan met ge bruikmaking van mechanische middelen aankondigingen te doen of zang of muziek ten gehore te brengen. Onder vertoning wordt voor de toepassing van dit artikel mede begrepen het vertonen van een tele visie-uitzending. Het eerste lid geldt niet ten aanzien van modeshows. In het bepaalde onder a van het eerste lid van dit artikel wordt alleen een ver gunning geëist voor evenementen, die voor het publiek toegankelijk zijn; voor evenementen in vergunnings- en verlofslo kaliteiten is altijd een vergunning nodig, ook als het een niet voor het publiek toegankelijke bijeenkomst betreft. Artikel 53 regelt o.m. het ten gehore brengen van muziek enz. langs mechanische weg op de weg en het strand. De gemeenteraad van Velsen zal In de eerstkomende openbare vergadering een nieuwe kampeerverordening in behande ling nemen. De Algemene Politieverordening bevatte tot dusver met betrekking tot het kampe ren een drietal bepalingen. Daarnaast is nog van kracht een „Reglement op het kamperen op door de Raad aangewezen terreinen". Deze voorschriften zijn echter verouderd en sluiten door het sterke groei proces, dat de onderwerpelijke vorm van vakantiebesteding in de laatste jaren heeft doorgemaakt, niet meer aan op de praktijk. Met name houden zij geen reke ning met het bestaan van kampkaarten en kampeerpaspoorten (welke worden afgege ven door de Nederlandse Kampeerkaar- ten Centrale) en van internationale kam- peercarnets, welke documenten de contro le op het kamperen vergemakkelijken. Een andere leemte in de bestaande regeling is het ontbreken van bepalingen inzake het kamperen in zomerhuisjes, tenthuisjes e.d. Een en ander maakt het naar ons oor deel noodzakelijk, dat met betrekking tot deze materie nieuwe, meer uitgebreide voorschriften worden tot stand gebracht. In verband met het bijzondere en gecom pliceerde karakter van de materie hebben B. en W. er de voorkeur aan gegeven ter zake een afzqnderlijke regeling te ontwer pen. Voldoende toezicht Bij de samenstelling van het ontwerp van de nieuwe kampeerverordening hebben B. en W. er naar gestreefd, het kamperen te regelen op een wijze, welke enerzijds een voldoende toezicht waarborgt ter voor koming van ongewenste toestanden en an derzijds de bonafide kampeerders niet meer belemmeringen in de weg legt dan voor een goede gang van zaken noodzake lijk is. Onder kamperen wordt in de verordening niet alleen verstaan het hebben van ver blijf in een tent of voertuig, maar ook het verblijven in zomerhuisjes, tenthuisjes, kampschuren enz. Laatstgenoemde vor men van kamperen leveren soortgelijke problemen op als het kamperen in tenten en caravans en de noodzaak tot regeling is hier dus evenzeer aanwezig. In het algemeen is voor het kamperen een vergunning van Burgemeester en Wet houders vereist. Uitzonderingen op deze regel vormen in de eerste plaats het kamperen op eigen terrein of in een eigen gebouw door de rechthebbende en zijn familie en het ver blijven in een tent op het zeestrand tus sen zonsopgang en zonsondergang. Uitzonderingen Verder is een uitzonderingspositie toege kend aan de houders van kampkaarten, kampeerpaspoorten en internationale kam- peercarnets. Deze personen -mogen namelijk zonder vergunning van Burgemeester en Wethouders kamperen op kampeerplaat sen, waarvoor krachtens het bepaalde in artikel 4 van de verordening een exploita tievergunning is verleend. De exploitatie vergunning wordt verleend voor terreinen of gebouwen, waar door een particulier en door verenigingen of instellingen gelegen heid wordt gegeven tot kamperen. Het be hoeft geen betoog, dat een exploitatiever gunning alleen dan zal worden verleend, wanneer de kampeergelegenheid zowel uit een oogpunt van zedelijkheid als gezond heid voldoet aan redelijke eisen en vol doende waarborgen bestaan, dat de exploi tant van goed levensgedrag is. Vóór het verlenen van de vergunning zal het advies worden ingewonnen van de Nederlandse Kampeerraad. Door het ver binden van voorwaarden aan de vergun ning zal het mogelijk zijn de exploitant van de kampeerplaats en door middel van deze kampeerders in de hand te houden. Een voldoende controle op meergenoemde kampeerplaatsen is derhalve verzekerd. Er bestaat dan ook geen bezwaar tegen het kamperen op deze plaatsen vrij te la ten voor houders van kampkaarten, kam peerpaspoorten en internationale kam peercarnets. Strand De aandacht wordt er op gevestigd, dat het zeestrand en de daarop staande ge bouwen niet als kampeerplaats worden aangemerkt. Het kamperen op het strand eist een verscherpt toezicht en het ver dient daarom geen aanbeveling het verle nen van toestemmingen daarvoor geheel over te laten aan de strandpachters. Voor het kamperen in huisjes e.d. op het strand zal derhalve, evenals voorheen, steeds een vergunning van Burgemeester en Wethou ders nodig zijn. Het is niet noodzakelijk, dat voor het kamperen steeds gebruik wordt gemaakt van een kampeerplaats. Zij, die de voor keur geven aan een meer individuele vorm van kamperen, mogen ook op ande re terreinen hun bivak opslaan. Zij be hoeven hiervoor echter, ook als zij in het bezit zijn van een kampkaart, een vergun ning van burgemeester en wethouders. Al leen houders van een kampeerpaspoort zijn vrijgesteld van de verplichting om een vergunning van burgemeester en wet houders aan te vragen, mits zij niet lan ger dan 72 uren achtereen op het terrein blijven. Deze regeling beoogt bepaalde fa ciliteiten te verlenen aan de zogenoemde toeristkampeerders, kampeerders dus, die van de ene gemeente naar de andere trek ken en over het algemeen slechts korte tijd op een kampeerterrein verblijven. De ze kampeerders zijn dikwijls in het bezit van een kampeerpaspoort, hetgeen bete kent, dat zij ten overstaan van de Neder landse Kampeerkaarten Centrale hebben blijk gegeven over een zodanige kampeer- vaardigheid en kampeerstijl te beschik ken, dat hun zonder bezwaar meer vrij heid bij het kamperen kan worden gela ten. In de gemeente Velsen is speciaal het kampeerterrein, gelegen in het zogenoem de overbos van het landgoed „Schoonen- berg" voor hen bestemd. Ten behoeve van het aanleggen van de verbindingsweg tussen de Waterloolaan in Driehuis en het nieuwe zuidelijke pontplein in Velsen is het nodig, dat de gemeente weer de beschikking krijgt over enige eigendommen. Het betreft twee schuren en ruim 3000 vierkante meter grasland, in gebruik bij de heer C. A. Duin en liggende nabij de door hem bewoonde wo ning Tolsduinerlaan 14 te Velsen. De wo ning, die ook eigendom is van de ge meente, is sinds 1945 aan de heer Duin verhuurd; het land en de schuren heeft hij zonder meer in gebruik genomen. B. en W. van Velsen meenden hiertegen geen bezwaar te moeten maken, totdat de ge meente deze grond zelf weer nodig had. Er is hiervoor dan ook nimmer enige ver goeding gevraagd of betaald. Nu de genoemde weg zal worden aan gelegd, is aan de heer Duin medegedeeld, dat hij de bij hem in gebruik zijnde ter reinen moet ontruimen en dat hij de wo ning nog enige tijd mag blijven bewonen. Hoewel naar B. en W. menen te dezen aanzien geen enkele verplichting op de gemeente rust, hebben zij toch gemeend medewerking te moeten verlenen aan een mogelijke verplaatsing van dit veehouders- bedrijf. In verband hiermede zijn aan de heer Duin enige aanbiedingen gedaan. Hij wenste hier echter niet op in te gaan, omdat hij te ver van zijn bedrijf zou ko men te wonen. De heer Duin bleek even min bereid de desbetreffende terreinen zon der meer te ontruimen, omdat hij meent, dat indertijd niet alleen de woning, maar ook de gronden en opstallen aan hem zijn verhuurd, waardoor ten aanzien van deze laatste een pachtovereenkomst zou zijn ontstaan, die dan voor onbepaalde tijd zou gelden. Een dergelijke overeenkomst kan door geen van beide partijen worden opgezegd. Beëindiging ervan kan alleen geschieden door middel van een pachtont bindingsovereenkomst, waarbij i.e. de ge meente uiteraard een schadevergoeding zou moeten betalen. B. en W. delen de mening van de heer Duin niet. Dit verschil van inzicht heeft evenwel tot gevolg, dat het vorderen voor de rechtbank van de ontruiming van de onderhavige terreinen de enige mogelijk heid is om er weer de beschikking over te krijgen. Op grond hiervan stellen B. en W. de raad van Velsen voor te besluiten de be doelde vordering bij de rechtbank aanhan gig te maken en het college te machti gen, om, zo daartoe termen zijn, even tueel in hoger beroep te gaan en cassatie aan te tekenen, onder bepaling, dat een besluit daartoe dat overigens goedkeu ring van Gedeputeerde Staten behoeft de raad wordt medegedeeld. Advertentie ALLE GOEDE MERKEN Centrifuge reeds voor149.— met eL rem 179.— 100 service en garantie. Betaling ook in overleg. Marktplein - Tel 42S2 Zij die zich willen oriënteren op het gebied van de moderne woninginrichting kunnen tot een september terecht in de Dordognestraat, plan Oosterwijk, in Heemskerk, waar de IJmuidense firma Glas een modelwoning inrichtte. Bij de inrichting is er naar gestreefd de kosten van het interieur laag te hou den en het moet gezegd worden dat men erin is geslaagd desondanks het huis op een gezellige manier in te richten. De vloerbedekking en bekleding van de meubels zijn in gedekte kleuren uitgevoerd. Door het aantal meubelen te beperken maakt de toch niet buitengewoon grote huiskamer een ruime, rustige indruk. De door een van de personeelsleden van de firma Glas, de heer J. Hoopers vervaardigde schilderijen, alle aquarel len, zijn vrolijk van kleur en passen goed in het interieur. In de woning is behalve de huiskamer, een kinderkamer en een slaakamer voor de ouders een „teenager" kamer ingeriGht die de meeste moderne meisjes wel zal bevallen. Voor de ramen hangen overal eenvou dige rechte vitrages. De zon kan worden buitengesloten door schermen opgebouwd uit aluminium strips. Een bezoek aan de modelwoning be- wijst'dat de moderne meubelindustrie ook de mensen met niet te grote inkomens in staat stelt hun huis op een prettige manier in te richten. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder- 5 dag moeten afrekenen. 5 DE ADMINISTRATIE èoo«yrrYYr<rrrv»Yrmr'orcx30ooooooooooooooocooooooooc Delft gonst van de activiteit nu de voorbereidingen voor de jaarlijkse taptoe op de Grote Markt weer in volle gang zijn. Foto: Enige maten rust voor de tamboers. In de zonneschijn die Nederland af en toe toch nog oplevert. 411 sss M BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN: C. M. Braber-Böhm, z., Tuindersstraat 95, IJmuiden-Oost; M. de Ronde-van Opbergen, d., IJsels-traat 28, IJmuiden; J. M. G. C. van Schagen-Hand- graaf, d., Pegasusstraat 9, IJmuiden; H. de Jager-Romeijn, z., Bloemstraat 66, IJmui den; C. M. Broek-Warmenhoven, z., v. Pop- taplantsoen 10, IJmuiden; J. M. van Urk- Twisk, z., Orionweg 123, IJmuiden; H. J. A. Teeling-Morsink, d„ Planciusstraat 58, IJmuiden-Oost; M. W. van der Veen-Mak, z., Geelvinckstraat 86, Velsen-Noord; N. Visser-van Slooten, d., Pres. Krugerstraat 73, IJmuiden; S. Bruijnes-Dubbeld, d., Bloemstraat 122, IJmuiden; L. H. W. Boel houwers-Pondman, d„ Vergierdeweg 128, Haarlem; J. Lameris-de Niet, z., Lange Nieuwstraat 480, IJmuiden; W. de Lannoy- Zweerts, d., Spaarnestraat 39, IJmuiden; A. J. Verhoeven-van Dijke, z., Paramaribo- straat 6, Santpoort; W. M. Castricum-Hul- steijn, d., Stratingplantsoen 20 rd„ Velsen- Noord. OVERLEDEN: M. J. Dijkema, 83 j., wed. van B. Reijersen, Rijnstraat 4, IJmuiden; H. W. Odijk, 31 j., e. van A. Peekei, Dolfijn straat 180, IJmuiden; E. Broek, 77 j., e. van T. Koeman, van Leeuwenstraat 1, IJ muiden; C. Anthonissen, 67 j., e. van M. C. Overbeeke, Casembrootstraat 51, IJmui den-Oost. WOENSDAG 22 AUGUSTUS Openbare leeszaal, Plein 1945, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Wijker- straatweg 77, Velsen-Noord, 14-17 u. (jeugd) R.-K. leeszaal, Willemsbeekweg 96, 14.30 tot 17.30 (ook volwassenen); Petruszaal, Venusstraat, 18.30 tot 19.30 uur; Jozefhuis, Velsen-Noord, 14 tot 17 uur. Hervormd Jeugdhuis, Rembrandtlaan, 20 uur: Jaarvergadering V.V. „IJmuiden". Abeelenstraat, 20 uur: Serenade door „IJmuider Harmonie". DONDERDAG 23 AUGUSTUS Openbare leeszaal. Plein 1945, 10 tot 12.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen- Noord, 10 tot 12 uur. R.-k. leeszaal, niet geopend. Raadhuis, Velsen: 9.30 tot 12 uur: spreek uur wethouder van Openbare Werken; 10 tot 12 uur: spreekuur wethouder van So ciale Zaken (geen woningtoewijzing). De explosie in de machinekamer van het 13.149 brt. metende motortankschip „Pen- drecht" op 18 april 1960 in de Straat van Gibraltar, waarbij vijf leden van het ma- chinekamerpersoneel omkwamen en drie werden gewond, is het resultaat geweest van een aantal factoren, die op niet te verklaren wijze hebben samengewerkt, on der meer het breken van een stuurboord- nokas van een der cylinders in een on gunstige stand. Tot deze conclusie kwam de inspecteur voor de Scheepvaart de heer T. Veerman, bij de behandeling van de ze ramp voor de Raad voor de Scheep vaart te Amsterdam. De inspecteur dacht ook aan onoplet tendheid of nalatigheid van het machine- kamerpersoneel, maar daarvan is niets aangetoond. De raad hoorde in deze zaak, waarin de schuldvraag niet aan de orde komt, twee werktuigkundigen en een olie man-stoker De inspecteur deelde mede dat. de Scheepvaartinspectie alle motoren van het fabrikaat waarmee de „Pen- drecht" is uitgerust, gecontroleerd heeft. De scheepvaartinspectie heeft het oude olietoevoersysteem niet willen afkeuren. In de machinekamer van de schepen die dit systeem hebben heeft de Scheepvaart inspectie een waarschuwingslijst laten op hangen met voorzorgsmaatregelen, die in acht moeten worden genomen. De „Pendrecht" was van Bremen naar Napels onderweg toen zich bij Gibraltar de explosie voordeed. Kort tevoren was de motor gestopt omdat een ontlastklep in werking was getreden. Een zo genoemde ram op een der cylinders was vastgelopen en moest worden vervangen. Toen dit ge beurd was werd getracht de machine op lucht te starten, hetgeen de eerste keer mislukte. Bij de tweede poging ontstond de ontploffing. In zijn zeer gedetailleerde conclusie merkte de inspecteur op dat geen der des kundigen zich positief uitspreekt over de oorzaak van de explosie. Wel wordt in alle cylinder was gespoten, die grotendeels rapporten opgemerkt dat een grote over maat van brandstof in de machine moet zi.in gekomen. De inspecteur achtte het niet onmogelijk dat reeds vóórdat de motor gestopt was 14 a 15 liter olie in de vergast was. Na het stoppen was de motor met brandbaar gas gevuld. Bij het aan zetten van de motor is dit gas spontaan tot ontbranding gekomen. f

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 7