De Zwarte Adelaar stelde Robert Gardiner teleur Adenauer kreeg geen voet aan de grond met zijn Europa-ideeën Oostduitser neergeschoten bij vlucht over de sectorgrens ERELDNIEUWS j r GROEN Co Zilveren Jubileum-Lepel Van dag tot dag Leeftijden Requiem bij de muur Dood na weddenschap Winfield...smaakt zoals't hoort! CDU-CONGRES MAAKT DUIDELIJK Roofmoord op kassier Generale repetitie voor aanslag op De Gaulle Ramp in leerlooierij Op de <~Pracitótoel VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1962 3 GESPREK IN LEOPOLDSTAD Vliegtuig neergestort in Columbia: 23 doden CENTR. VERWARMING DUIKER OUEPRAMDERS Bidault en Soustelle in Zwitserland ongewenst FRANSE POLITIE: M. Mok met inscriptie Frans Hals 1962 f9.50 LEOPOLDSTAD (AP) Kolonel Hu- bert Julian, beter bekend als „de Zwarte Adelaar", is door de Verenigde Naties teruggestuurd naar zijn geboorteland Ame rika. Julian, veteraan-piloot, die zijn loopbaan begon in de dagen van de Abes- sijns-Italiaanse oorlog in de jaren dertig, werd enige tijd geleden door V.N.-troe pen gearresteerd als huurling van presi dent Tsjombe van Katanga. „Ik ben door Tsjombe misleid", zei Julian in een af scheidsgesprek met het hoofd van de V.N.- missie, Robert Gardiner (uit Ghana), dat als volgt verliep: Gardiner: „Dit is een van de droevig ste dagen van mijn leven. Toen ik nog student was, vereerde ik u als een held. De meeste van mijn Afrikaanse tijdgeno ten deden dat trouwens omdat u toen als negerpiloot streed met keizer Haile Selassie van Ethiopië voor de integriteit, de waardigheid en souvereiniteit van een Afrikaanse staat. Ik ontmoet u thans voor het eerst in levenden lijve als een huurling die klaar staat om dodelijke wa pens af te leveren aan mensen die voor het leven van Afrikanen hun schouders ophalen en die vastbesloten schijnen te zijn ons weer tot slaven te maken". Julian: „Nee meneer Gardiner. Dat zijn harde woorden. Ik ben door Tsjombe mis leid". Gardiner: „U bent teveel een man van de wereld en te ervaren om zo gemak kelijk om de tuin te worden geleid. Ziet u in Katanga dan geen verraad aan man nen als dr. David Livingstone, die geloof den dat wettige handel en industriële ont wikkeling een einde zouden maken aan de ergste vormen van slavernij in Afri ka en aan de gevolgen van economische achterlijkheid?" Julian: „Het is jammer dat ik volko men verkeerd ben begrepen. Ik deel uw gevoelens meneer Gardiner". Gardiner: „De regering van premier Adoula heeft besloten u naar uw geboor teland te laten terugkeren. Als u thuis bent, vertel onze mensen in Amerika dan over dit smartelijke gesprek. Ik had ge hoopt dat u mij moed en inspiratie zou schenken". Na deze woorden verliet Gardiner het vertrek. Later vertelde hij, dat Julian naar zijn schatting thans tussen de 65 en 70 jaar oud moest zijn. Het Russische koor van de universiteit van Yale, in de Verenigde Staten, dat een reis door Europa maakt, heeft gisteren een requiem gezongen bii de Berliinse muur, op de plaats waar de 18-jarige Peter Fechter vrijdag door Oostduitse grenswachten werd doodgeschoten. LORIENT (Frankrijk) (AP) „Ik zou wel twee meter salami kunnen eten, als ik er tenminste een paar flessen goede wijn bij had om het te kunnen wegspoe len," pochtte de 55-jarige Louis Bellour, een gepensioneerde politeman, in zijn stamcafé te Lorient tegen zijn vrienden. Toen zijn vrienden hem uitdaagden dit te bewijzen, at Bellour 2.10 meter worst op. De volgende dag was hij dood. Bij de sec tie kwam vast te staan, dat hij aan in digestie was gestorven. BOGOTA (AFP) Een Douglas DC-3 is gistermiddag bij het opstijgen in Barran- caberme in Columbia neergestort en in brand gevlogen. 23 mensen kwamen om het leven en 8 werden gewond. (Van onze correspondent) BONN Steeds duidelijker wordt, dat het boeiend is toegegaan op de bijeen komst van het bestuur der christen-de mocratische bondsdagfractie van afgelo pen dinsdag. Hoewel een tam communiqué na afloop werd uitgegeven, waarin niet veel meer te lezen stond dan dat het bestuur zich akkoord verklaarde met de in de regeringsverklaring vastgelegde po litiek, dat toetreding van Engeland tot de E.E.G. wenselijk is, is er in feite hard gestreden. Na een wekenlange controverse binnenskamers is openlijk tussen Adenauer enerzijds en minister Schroeder van bui tenlandse zaken met de meerderheid van het bestuur anderzijds gevochten. Uniek is nu, dat Adenauer deze strijd kennelijk heeft verloren. Adenauer, wiens woord door het na derbij komende tijdstip van zijn aftreden duidelijk aan autoriteit begint te verlie zen, "heeft voor het bestuur van zijn par tijfractie de onmiskenbare indruk ge maakt. dat hij uiterst gereserveerd staat tegenover Britse deelneming aan de E.E.G. Naarvoren bracht hij deze reser ve weliswaar in de vorm van een ma ning, dat men hard met de Britten moet Advertentie BLOEMENDAAL - TELEFOON 548.V Bij de grensovergang Friedrichstrasse toerden de Russische pantserwagens drie uur lang vastgehouden door de Amerikanen. De Russen weigerden een escorte, de Amerikanen maakten be zwaar tegen de bewapening van de inzittenden. Tenslotte werd een com promisoplossing bereikt. onderhandelen, maar niemand ontveins de zich dat de grijze kanselier in zijn hart ronduit gekant is tegen Britse toe treding tot de E.E.G. Waarom? In de eerste plaats omdat Adenauer de Engelsen wantrouwt, tegen hun insulaire hoogmoedigheid niet op kan en (enslotte bang is dat Macmillan en zijn regering in het Europese milieu zul len pleiten voor onderhandelingen en het sluiten van een overeenkomst met de Rus sen. En voor dat laatste is Adenauer, die weet dat bij elke overeenkomst tus sen Oost- en West-Dnitsland een paar ve ren zal moeten laten, doodsbang. Om het fractiebestuur van zijn partij onder druk te zetten heeft Adenauer dins dag j.l. gepoogd bet schrikbeeld op te roepen van een Frans-Britse alliantie op kosten van de Duitsers Met dit argu ment kwam evenwel ook de aap uit de mouw, dat Adenauers eigen Frans-Duitse verzoeningspolitiek ten dele op te vatten is als een .anti-Britse manoeuvre. Uit alles blijkt echter, dat Adenauer geen voet aan de grond heeft gekregen met zijn denkbeelden. Minister Schroe der schijnt zelfs tijdens het betoog van de kanselier geen gelegenheid voorbij te hebben laten gaan om zijn hoogste mees ter tegen te spreken en te corrigeren. Resultaat daarvan was, dat het fractie bestuur zich bij Schroeder, die wellicht volgend jaar de kanselierstroon zal be stijgen, aansloot en in een slotcommuni- qé uitdrukkelijk liet verklaren, dat men de politiek der regeringsverklaring inzake de E.E.G. nog steeds steunt. Een schijnbaar overbodige uitlating. In feite echter het bewijs, dat Adenauers plan, evenals deFransen een Britse toe treding eerder te bemoeilijken dan' te be vorderen, verworpen is. Zonder twijfel een zatrk van groot belang, vooral' ttr het licht van het voor begin september vastgestelde bezoek van de Franse pre sident De Gaulle aan de bondsrepubliek. Een bezoek, dat Adenauer nu niet meer zo gemakkelijk zal kunnen misbruiken om met De Gaulle gemene zaak te ma ken inzake een Europa-politiek, die zou moeten uitlopen op een politieke unie, waarin De Gaulle, nijver gesteund door zijn Westduitse vrienden, de eerste viool zou kunnen spelen. (Vervolg van pag. 1). Oostduitse grenswachten hebben gister avond een jonge agent van de Oostduitse spoorwegpolitie doodgeschoten toen hij over een spoorbaan naar West-Berlijn trachtte te vluchten. De politieman werd getroffen door kogels uit drie machinepis tolen. Hij sleepte zich een aantal meters voorbij de sectorgrens en stortte toen neer. Met een ambulance van de brand weer werd de jongeman naar een West- berlijns ziekenhuis overgebracht, maar hij was reeds overleden toen hij hier aan kwam. De Westberlijnse politie heeft later mee gedeeld, dat is vastgesteld, dat de vluchte ling reeds in de Franse sector was toen er op hem werd geschoten. Een nieuwe reden voor wrijving in Ber lijn was gisteren het urenlange staan van drie Russische pantserwagens aan de sec torgrensovergang bij de Friedrichstrasse. De pantserwagens, die op weg waren naar het gedenkteken in de Britse sector wei gerden nl. een Amerikaans escorte. De Amerikanen weigerden de pantserwagens ongeëscorteerd door de stad te laten rij den en maakten er verder bezwaar tegen, dat de Russische militairen in de pantser wagens gewapend waren met duidelijk zichtbare mitrailleurs. Volgens de bepalingen van de viermo- gendheden-overeenkomst mogen soldaten uit de oostelijke sector wel gewapend naar het westen en omgekeerd, maar er mogen geen bewapende voertuigen over en weer de sectoren in Men kwam tenslotte tot een overeenstemming. Begeleid door twee Amerikaanse personenauto's reden de pant serwagens naar het gedenkteken. De Rus sen hadden het consigne gekregen dat alle militairen die wapens droegen binnen hun voertuig moesten blijven tijdens de rit. Aan deze voorwaarde hielden de Russen zich niet. Halverwege de rit werd van de achterste twee pantserwagens het boven- luik geopend, waardoor een militair met een machinepistool over de schouder zicht baar werd. Toen de Russische voertuigen de wacht hadden afgelost, keerden zij terug naar Oost-Berlijn. Een Amerikaanse woordvoerder deelde later mee, dat een grote afdeling Ameri kaanse troepen ongehinderd Oost-Duits- land is binnengetrokken op weg naar West-Berlijn, ondanks berichten over een Russische bedreiging, dat zij zouden wor den geëscorteerd. DORTMUND (AFP) De kassier van een kolenmijn bij Dortmund is gisteren tij dens een overval in zijn kantoor door een schot in het hoofd gedood. De overvallers verdwenen met 15.000 mark. BERN (AFP) De Zwitserse regering heeft de toegang tot Zwitserland verbo den aan de franse O.A.S.-leiders Bidault en Soustelle. Bidault was in maart in Zwitserland en er waren aanwijzingen dat Soustelle er zich toen eveneens bevond. De Franse politie, wier speurtocht naar de aanslagplegers op De Gaulle nog niet tot arrestaties heeft geleid, gelooft dat de OAS-ers reeds op 8 augustus een aanslag op de president hebben willen plegen of daarvoor althans een generale repetitie hebben gehouden. De Gaulle bracht toen een bezoek aan Parijs en volgde dezelf de route als woensdagavond. De bestel auto die de politie gisteren vond en van- waaruit op de president was gevuurd bleek in Parijs te zijn gehuurd door een man die de wagen ook had gehuurd van 4 tot 9 augustus. Behalve aan buitengewoon veel geluk, heeft De Gaulle zijn leven te danken ge had aan de binnenbandloze banden van zijn auto, die. nadat zij waren lek gescho ten de wagen wél even deden slingeren, maar defh^uf^eur nie|tei$in in staat stel den met'grote snelïieid door te rijden. Op het Elysee en in de Franse pers wordt er thans weer op aangedrongen dat De Gaulle zich met meer veiligheidsmaat regelen zal laten omringen. Voor zijn vei ligheid is een speciale politie-afdeling ver antwoordelijk, die onder leiding staat van commissaris Ducret die een dertigtal in specteurs onder zijn bevel heeft. Ducret is op het ogenblik in West-Duitsland, waar hij de reis van De Gaulle naar Bonn voor bereidt. Premier Kroesjtsjev heeft De Gaulle een boodschap gezonden waarin hij zijn ver ontwaardiging uitspreekt over „de misda dige aanslag op uw leven" en hem een goede gezondheid toewenst. EPINAL (AP) Zeven leerlooiers zijn gisteren om het leven gekomen en twee verkeren in levensgevaar door een ramp zalig ongeluk in een drie meter diepe looi- kuil in Thillot bij Epinai. Een van hen was in de lege kuil, waar anders huiden worden geweekt, afgedaald om hem schoon te maken. Hij werd ech ter door dampen bedwelmd en viel neer. Een collega die hem wilde helpen werd eveneens bedwelmd, evenals degenen, die daarna afdaalden om hulp te bieden. Toen een reddingsploeg verscheen lagen er negen man in de kuil, waarvan zes reeds waren overleden. De zevende over leed vanmorgen in een ziekenhuis. Nadat ik hier enige keren zonnige klan ken heb uitgestrooid, mij geschonken door een zuidelijk klimaat, ontstaan deze regels weer in het grote koele bad van de Nederlandse zomer die mij inmiddels ontvangen heeft, zo innig als men het slechts een verloren gewaand kind doet dat na lange omzwervingen is terugge keerd. Want koelheid en innigheid slui ten elkaar hier niet uit, maar gaan een harmonische verbintenis aan. Men vindt dat meer bij gereserveerde naturen: onder de koele oppervlakte klopt een warm hart. Niet dat het de thuiskomende vakantie ganger zeer gemakkelijk wordt gemaakt, tot dat hart door te dringen. Mij al thans werd de vreugde van het weerzien in niet geringe mate vergald door de vrij talrijke rekeningen die ik onder mijn achterstallige post mocht aantreffen. En dat terwijl ik mij beschouwd wens te zien als een voorzichtig en oppassend huisvader die geen ondoordachte verplichtingen aan gaat. Ze waren er echter, de rekeningen. Ach ter een beregend venster lagen ze op mijn bureau. De dag was al oud, toen ik mijn huisdeur opende, de donkere wol ken in het westen beloofden geen op klaring. De atmosfeer leek een droefgees tig gemijmer alleszins te wettigen. Maar in diezelfde atmosfeer was het vertrouw de, het eigene zozeer aanwezig, dat de thuiskomst iets van een wedergeboorte kreeg. Er zijn mensen c?ie hun eigen at mosfeer zo maar aan hun lijf met zich meedragen. Zij kunnen overal en met iedereen een contact vinden dat hen in staat stelt zich te ontplooien. Zij zijn de ware uwreldburgers en ik bewonder hen, maar ik behoor niet tot hen. Het noma dische trekt mij niet aan, ik moet een vast punt hebben in deze over het geheel zo onbestendige wereld. Nu was ik dan op mijn vaste punt te rug en de rekeningen en andere lasten nagelden mij er nog eens extra hecht aan vast. De vakantie krijgt daardoor niet het karakter van een vergeefse vlucht, dat is, meen ik, juist het ware gezicht van een vakantie een fase die niet bij het dagelijkse doen behoort, een in termezzo waarin men anders in de we reld heeft gestaan, ja in een andere we reld heeft gestaan. Dat andere mag dan blijven meespelen op de achtergrond van het gewone, een bescheiden maar onmisba re melodie. Onmisbaar omdat we nu een maal, hoezeer ook verkleefd aan ons mi lieu, het niet kunnen stellen zonder de herinnering aan, de hunkering naar iets dat daar volkomen buiten valt. En zo, als een gematigd romanticus, heb ik mij weer op mijn werkstoel ge plant, de frisse zomerlucht opgesnoven en met door een vreemde, verre zou ge bruinde handen de poststukken aangevat, zuchtend en dankbaar tegelijk. Alle heb belijkheden van het vertrouwde leven dron gen zich weer aan mij op. Ik hervond geleidelijk het postuur waarin ik ze ver draag en zo nodig bevecht. En de volgende morgen was ik weer geheel en al die ik altijd geweest was, met daarbij een reeks nieuwe beelden, <j}s bescheiden metgezellen, aan de hori zon van mijn bestaan. Advertentie met voorstelling van „de vrolijke man", „de nar", „(uitspelende jongens" Bovenaan de steel „Wapen Haarlem". van Beperkt leverbaar ALLEENVERKOOP HAARLEM Grote Houtstraat 49 Tel. 20049 Wapens voor Cuba. Het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft bekendgemaakt, dat Cuba in de afgelo pen weken een aanzienlijke hoeveelheid militair materieel uit de landen van het communistische blok heeft ontvan gen. Aan het eind van de vorige maand zijn 16 passagiers- en vrachtschepen met militair materieel en technici op Cuba aangekomen. Rus bestolen. Onbekenden hebben het bu reau in New York van de correspon dent van het Russische blad „Prawda" doorzocht. Zij hebben een map met krantenknipsels, twee schrijfmachines, een fototoestel en andere voorwerpen ontvreemd. Volgens Tass schijnt de Newyorkse politie geen haast te maken met het onderzoek. In het begin van het jaar verdween een brandkast uit de kantoren van „Amtorg", een lichaam dat belast is met de bevordering van de handelsbetrekkingen tussen de Sov jet-Unie en de Verenigde Staten. Een klein beetje contact. De Amerikaan se ambassadeur in Warschau, John M. Cabot en zijn Chinese ambtgenoot Wang Ping-Nan hebben een bespreking van een kleine twee uur gehad. Dit was de 112de bespreking in het Amerikaans- Chinese overleg dai nu reeds zeven jaar duurt. De volgende bespreking van de ambassadeurs is op 11 oktober vastgesteld. Vliegrampen. In 1961 zijn 794 passagiers bij vliegtuigongelukken omgekomen, te gen 845 in 1960. Politieke reizigers. Premier Ben-Goerion van Israel, die een bezoek van een week aan Zweden brengt, heeft met de Zweedse minister van Buitenlandse Za ken gesproken over de komende V.N.- Assemblee. In Stockholm bezocht hij de beroemde atoombomvrije schuilkelders. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, brengt een officieel bezoek van drie dagen aan Noorwegen. V.N.-secretaris-generaal Thant is vandaag vertrokken voor een reis van tien dagen, die hem naar Mos kou, Warschau en Praag zal voeren. Overstromingen. In India doen zich op het ogenblik grote overstromingen voor. In Assam zijn de Brahmapoetra en zij rivieren buiten hun oevers getreden, waardoor bijna 600 dorpen onder wa ter staan en naar schatting 50.000 men sen moesten evacueren. In Bengalen zijn ongeveer 35.000 inwoners van 65 dorpen door overstroming van de rivier de Torse dakloos geworden. Goddelijke berichten. Vijftig aanhangers van een religieuze sekte in Arizona (V.S.) zijn in onderaardse schuilplaat sen gegaan. Twee jaar geleden bleven tachtig leden van de sekte zes weken onder de grond, omdat zij, naar zij zeiden, een goddelijke waarschuwing hadden ontvangen dat de wereld door een kernoorlog zou worden verwoest. Toen zij weer boven kwamen deelden zij mee, dat er een goddelijke verze kering was gekomen, dat het gevaar voorbij was. Het merendeel van de schuilzoekers bestaat uit vrouwen. Naar aanleiding van het besluit van Advertentie Thuiskomst het K.V.P.-bestuur om de leeftijdsgrens voor haar vertegenwoordigers in open bare lichamen op zeventig jaar te stel len (en dus te verlagen!) schrijft de Volkskrant ondermeer: „Elke politieke partij zal er op bedacht moeten zijn, dat op haar lijsten personen voorkomen, waar van men verzekerd is, dat zij in staat zijn om de eigen beginselen op een eigentijd se wijze in praktijk te brengen. Alleen dergelijke vertegenwoordigers zullen bij hun optreden in de Kamer, de Provinciale Staten en de Gemeenteraden naar buiten duidelijk kunnen maken, dat de beginse len, die zij voorstaan, waard zijn om ge volgd en gesteund te worden. Dat is het belangrijkste argument voor de invoering van de thans voorgestelde leeftijdsgrens. Een politieke partij kan het niet stellen zonder mensen met erva ring, maar zij moet ook ruimte hebben voor een vernieuwing met frisse, jonge krachten". Tot zover dit katholieke blad, dat eigen lijk zeventig nog te oud vindt en liever niet verder dan vijfenzestig zou zijn ge gaan. De K.V.P. volgt met dit besluit een algemene lijn, die zich helaas nog niet bij alle politieke partijen manifes teert doch in maatschappelijke zin toch aanvaard mag heten. Bedrijfsleven en func tionele overheidslichamen hebben sinds jaar en dag hun „pensioengerechtigde leeftijd", waarbij het „gerechtigd zijn" meestal ook meteen een gedwongen ver trek betekent. Aangezien die leeftijdsgrens van werknemers en ambtenaren belang rijk lager ligt dan zeventig, is er hier en daar een streven merkbaar tot ver hoging, eensdeels onder druk van het ge brek aan werkkrachten, anderdeels door de stijging van de vitaliteitsgrens. Met recht dient hier echter van een beweeg lijke grens te worden gewaagd, omdat de uitzonderingen op de regel zich toch zul len moeten beperken tot „op de keper be schouwde" gevallen en niet tot een nieuwe regel zullen mogen leiden. Want, hoe pijnlijk een gedwongen ver trek uit betrekking of ambt voor de be trokkene vaak zal zijn, de kwestie be staat uit elkander tegenstrevende en stuk voor stuk redelijke argumenten, die elk geval op zich verschillende aspecten kun nen geven. Een kerngezonde, aan zijn arbeid ver knochte werker van vijfenzestig van zijn dagelijkse bezigheid beroven en veroor delen tot de lijdensweg van geforceerde liefhebberijtjes en een zeer zuinig inko men kan maatschappelijk volkomen fout zijn, zowel tegenover het individu als tegenover het algemene belang. Een kern gezonde man van zestig kan echter ook naar het tijdstip verlangen, waarop hij zal zijn ontslagen van dagelijkse sleurplich- ten en zich naar hartelust kan wijden aan zijn eigen, geliefde bezigheden. De vrij willigheid zal daarom een overheersende rol moeten blijven spelen bij het streven, pensioenleeftijden omhoog te brengen. Aan de andere kant echter staan de „frisse, jonge krachten," zoals de Volkskrant ze noemt, die graag ook eens op volle kracht willen meespelen in de maatschappelijke gang van zaken en in functies, die lei dinggevend of in ieder geval initiatiefrijk van karakter zijn. Het is een zeer moeilijk onderwerp, om uit al deze elkander kruisende overwegin gen een richtlijn te vormen, die hanteer baar is en bevredigend werkt. Waar schijnlijk berust de grootste verantwoor delijkheid voor een goede oplossing in di verse gevallen bij de betrokkene zelf, die zijn voorkeur of zijn eigen belang moet weten terug te schuiven als grotere be langen in het spel zijn en die een eerlijk besef dient te hebben van zijn eigen ca paciteiten en tekortkomingen op zeker punt van zijn leven, als de jaren gaan meetellen en de krachten afnemen. En die de rechten van de jongere moet we ten te erkennpn, tegelijk met de onver mijdelijke eis tot vernieuwing en ontwik keling van ideeën en opvattingen.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3