Blonde Groningse maakt zich in IJmuiden gereed voor Afrika m EETHOEKEN VERSPUY Produktschap vergaderde over baars, oesters en visconserven SLI-ITERIJ SWIER A.R. de BOER jfemngg Gré Heys gaat zuster Beimers helpen in kindertehuispolikliniek kr aamver pleging en hospitaal Kort IJmondnieuws Afscheidsvergadering Raad van Velsen Woninginrichting Vis moet niet naar carbol ruiken V eter anentoernooi V* IJ DAG 24 AUGUSTUS 1962 7 LUXE VERHUUR H. POST Zilveren jubilaris bij Van Gelder Zonen gehuldigd Kankerbestrijding Zomeravondconcert in Beverwijk BERGMEUBELEN en BANKSTELLEN Kerkelijk nieuws WASMACHINES LOENDERSLOOT en aanstaande maandagmiddag om één uur hoop ik op Schiphol in het vliegtuig te stappen om de volgende dag, dus op dinsdag, des middags om ongeveer half vyf in Abercorn in Noord-Rhodesia aan te komen. Op de zendingspost in Tatanda weten ze hoe laat ik kan aankomen om my af te halen met de auto. Als alles dus vlot ver loopt. kan ik des avonds om half acht op de zendingspost zijn en dan begint myn werk daar". Zo eindigt het gesprek, dat wy met zuster Gré Heys, een blende Gro ningse van 24 jaar, mochten hebben. In de woning van de secretaris van de Stichting Tanganyika Zending te IJmui den, waar zuster Heijs enige dagen ver toefde om haar uitzet en uitrusting in te pakken, hadden wij een ontmoeting met haar. We hebben haar een massa vragen gesteld en uit de antwoorden, die we kre gen, konden we al spoedig vaststellen, dat we te doen hadden met een jonge vrouw, die overtuigd is, dat zij geroe pen is om naar Tanganyika te gaan om als zendingsverpleegster daar te gaan werken. Zuster Heijs is uitgezonden door en gaat in opdracht van de Stichting Tanganyika Zending om te gaan werken op de zen dingspost van de Livingstone Memorial Mission in Tatanda, Ufipa district, in Tanganyika Territory. Deze post ligt bij het Tanganyika-meer, en van Dar Es Sa laam at', dat is de hoofdstad van Tanganyi ka, 1100 km het binnenland in. In de afgelopen drie jaar zijn wij reeds eerder met het werk van de Tanganyika Zending in aanraking gekomen, en wel in de personen van zuster Trienske Bei mers en zendeling André de Jong. Zus ter Beimers was hier in Nederland met verlof eind 1959 en begin 1960, terwijl André de Jong eind 1960 naar het zen- dingsveld ging. Indrukwekkend werkprogramma Uit het verloop van het gesprek met zuster Heijs konden wij niet aan de in druk ontkomen, dat daar in het hartje van Afrika, zij het nog op kleine schaal, toch uiterst belangrijk werk wordt ge daan. Het zendingsveld in en om Tatan da is gelegen in het gebied, waar de bekende ontdekkingsreiziger en zendeling David Livingstone gewerkt heeft. Op onze vraag aan zuster Heys, wat zij in Tatanda gaat doen, zei ze: „Ik ga zuster Bei mers helpen". Zuster Beimers heeft in de acht jaren dat zij daar werkt zuster Beimers helpen". Zuster Reimers heeft in de acht jaren dat zij daar werkt een kindertehuis gesticht, een hospitaal- tje doen bouwen met een kraamvrouwen afdeling en een polikliniek in het leven geroepen. Het werk, dat aan dit alles verbonden is, geschiedt met behulp van inheemse helpers, die zij eerst zelf opge leid heeft. De verzorging van de kinderen in het tehuis die kinderen zijn wezen of halfwezen doet zuster Beimers met de hulp van inheemse meisjes, die zij met veel geduld en liefde d arvoor poogt geschikt te maken. Dit geheel van werk zaamheden is zo uitgebreid', in de loop Advertentie zonder chauffeur RENAULTS DAUPHINE OPELS REKORD FRANS HALSSTRAAT 13 - TEL 7565 Voor de heer J. Visser, voorwerker- -mtomonteur, en de zijnen was het don derdag een feestelijke dag wegens zijn vijfentwintigjarig jubileum bij de Konink lijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen n.v. te Velsen. Hem is een hartelijke huldiging ten deel gevallen. In aanwezigheid van de heer P. Vis ser die de bedrijfschef van de me chanische werkplaats waaronder de ga- "W re"Sort°ct. vertegenwoordigde werden de jubilaris, zijn echtgenote en hinderen op het directiekantoor door de heer J. H. Smidt van Gelder jr., be drijfsdirecteur, ontvangen. De heer Smidt van Gelder herinnerde er aan dat de jubilaris als eenentwintig jarige direct als automonteur bij het bedrijf kwam, waar hij om zo te zeg gen meteen werd geconfronteerd met de nog niet zo lang bestaande dieseltractie, de nog altijd bekende grote blauwe die seltrekkers met opleggers. Het onderhoud geschiedde destijds nog in een veel te kleine garage, nauwelijks toereikend om j de grote trekkers „op de brug" te plaat- I sen. Na de oorlog is dit anders gewor den wegens het bouwen van een geheel nieuwe, moderne garage, waarin de heer Visser zich volledige kan uitleven in zijn vakbekwaamheid ten aanzien van onder-1 houd en reparaties aan de auto's en niet alleen de vrachtauto's. De papierexpedi tie met de zware vrachtauto's eist nu eenmaal rij-k'are wa""ns om het gehele land te doorkruisen en zelfs meer dan eens de grenzen te passeren. De direc teur zei, dat hij zeer erkentelijk was voor de toewijding van de jubilaris, die hij voor zijn verdiensten voor het be drijf dankte onder aanbieding van het geschenk der directie, een enveloppe met inhoud, schriftelijke gelukwensen van de hoofddirectie en een foto in lijst, die aan mevrouw Visser werd overhandigd. Bo vendien getuigde de heer Smidt van Gel der van dankbaarheid en erkentelijkheid voor de bijdrage van de heer Visser als Efeur van de vrijwillige bedrijfs brandweer, waarvoor hij ook steeds ge reed staat handelend op te treden. Ten huize van de Vissers aan de Van Rijswijkstraat te Velsen-Noord werd een enveloppe et inhoud namens het jubileum fonds van de garage aangeboden. Voorts bloemen, die naast een fleurig stuk van de directie een plaats kregen in de wo ning aan de Van Rijswijkstraat, waar velen de familie Visser nog kwamen com plimenteren. Gré Heys der jaren, dat het nodig werd, dat er iemand kwam om te helpen. De belangstelling voor de zending bij zuster Heijs is niet van vandaag of gis teren. Reeds jaren leefde zij intens mee met het zendingswerk in het algemeen. In het najaar van 1960 'kwam zij direct in aanraking met het werk van de Tan ganyika Zending en wel op een zendings bijeenkomst in Groningen, waar André de Jong, vlak voor het vertrek naar het zendingsveld, sprak over het werk in Tatanda aan de hand van dia's en wat hij zelf daar zou gaan doen. Wat zij zag en hoorde, deed bij zuster Heijs de vraag ontstaan of het misschien ook haar weg zou zijn naar Tatanda te gaan, waar zo ontzaglijk veel werk te doen is. Die vraag, dat „misschien" rijpte tot zekerheid en in het begin van dit jaar meldde zij zich aan bij het bestuur van de Tanganyika Zending, met als ge volg, dat zij de volgende week maan dag hoopt te vertrekken om haar beste weten en kunnen in dienst te stellen van de zwarte mensen in en om de zendings post van Tatanda, om te gaan helpen, om de nood, die daar is op medisch en hygiënisch gebied mede te helpen le nigen. Zuster Beimers is ziek Haar vertrek naar Tanganyika werd verhaast. Op 8 augustus jongstleden werd een telegram van de zendingspost ont vangen met de mededeling, dat zuster Beimers ziek in het ziekenhuis te Aber corn was opgenomen en dat de over komst van zuster Heijs dringend gewenst was. Met bekwame spoed werd alles in gereedheid gebracht, ruim 20 kisten staan gepakt om te worden verscheept. Met het vliegtuig kan maar 20 kg. bagage worden medegenomen. Haar uitzet en uit rusting, alsmede vele andere goederen voor de zendingspost, worden achterna gezonden. De papieren zijn in orde ge maakt, de vaccinatie-injecties zijn moe dig doorstaan, het vliegtuig besproken. Al'es is dus klaar, gereed voor vertrek. Het spreekt van zelf, zei zuster Heijs, dat ik die voorbereidingen alle niet zelf getroffen heb. „De kisten heb ik zelf wel gepakt, dan weet ik bij aankomst op de zendingspost wat er in zit. De leden van het bestuur, die in IJmuiden wonen, heb ben mij in alles bijgestaan en om zo te zeggen, voor het "administratieve ge deelte gezorgd, zoals het visum, bespre ken van de plaats in het vliegtuig, of schoon ik wel hierbij actief bezig ben geweest. Dat was wel prettig, omdat je dan op de hoogte komt wat er alzo te doen is". We vertelden reeds, dat zuster Heijs een Groningse is. Zij komt uit Leek en is opgegroeid op de boerderij. Nadat zij de M.U.L.O. doorlopen en enige jaren kweekschoolonderwijs genoten had. is zij de verpleging ingegaan. Haar opleiding heeft zij genoten in het Academisch Zie kenhuis te Groningen en naast haar ver pleegstersopleiding heeft zij ook haar aan tekening voor kinder- en kraamverzor- ging. Met het oog op haar zendingstaak heeft zij ook geruime tijd de Bijbelschool van t B-an-'"unt" ;n Oooti gevolgd. Zij behoort kerkelijk tot de Gereformeer de Kerk van Groningen-West. In Afrika, althans daar waar deze jon ge vrouw straks aan het werk hoopt te gaan. heerst nood; er heersen omstandig heden, die voor ons in Nederland, on verstelbaar zijn. Hier worden we om- ■'nt1 nnt'n'lë comfort, daar in Afrika moet men dat alles missen. Het is steeds goed daarmede geconfronteerd te worden om te h-^-offen dat wii, die in luxe leven, ook kunnen medewerken tot in standhouding en mogelijk ook tot uitbrei ding van het zendingswerk van de Tan ganyika Zending. In de periode van 27 augustus tot en met 8 september zal wederom op uw offervaardigheid worden gedaan (ter ondersteuning van het werk van hel Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerb estrij ding. In het verleden heeft de burgerij van Velsen dit werk steeds krachtig gesteund zoals blijkt uit de resultaten van de inzamelingen in vorige jaren. Toch wil ik ook nu weer u allen aansporen om ook in 1962 de collecte royaal te gedenken, omdat het van groot belang is en blijft, dat de strijd tegen deze vijand van de gezondheid met onverflauwde kracht wordt voort gezet. Met uw geldelijke steun zullen de wetenschapsmensen in staat blijven om deze ernstige ziekte met de meest mo derne hulpmiddelen verder te bestrij den en om het leed, dat zij veroorzaakt, te verzachten. De Burgemeester van Velsen, MR. J. C. BUHRMANN, x Volksdansen. De Volksdansgroepen ,Zo is er maar eentje" te Beverwijk en „Assemburg" te Heemskerk gaan zaterdag 25 augustus uitvoeringen geven op pleinen en hoeken van straten in Meerestein, Oos- terwijk en in Heemskerk. Liefhebbers uit deze streek zullen verschillende dansen demonstreren uit Israël, Joego-Slavië, Frankrijk en Engeland. Ook het publiek zal worden uitgenodigd af en toe een dansje mee te doen. Zaterdagmiddag van 3 tot 4 uur zijn de dansgroepen in Meere- steijn; vay 4 tot 5 uur in Oosterwijk en 's avonds van half zeven tot half negen in Heemskerk. Eervolle overplaatsing. In een der za len van de KSA hebben de parochianen van de St. Agatha-parochie donderdagavond afscheid genomen van kapelaan A. van der Voort, die na zeven jaar in Beverwijk te hebben gearbeid nu is overgeplaatst naar het Kalf in Zaandam. Hij was onder meer belast met het geestelijk werk in het Rode Kruis Ziekenhuis. Het is voor kape laan Van der Voort een eervolle over plaatsing. In Zaandam zal hij eerst nog als kapelaan, maar straks als pastoor zijn kerk en parochianen dienen. Jeugdappèl. Evenals het vorige jaar organiseert de Hervormde gemeente te Beverwijk een jeugdappèl. Dit vindt plaats op zondag 2 september in de Grote Kerk. Voorganger in deze dienst is ds. D. ter Steege, lyceumpredikant te Overveen met als onderwerp „Opnieuw aan de start". Voorts wordt ditmaal muzikale medewerking verleend door de Christe lijke Muziekvereniging „Wilhelmina" te IJmuiden. Schouw. In Heemskerk wordt op 28 en 29 augustus schouw gedreven over alle in de gemeente aanwezige beken, water lopen. bermen, heggen en houtopstanden. Advertentie o I SP Voor uw wijnen en gedistilleerd uw gezelligheidsleverancier LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEFOON 7281 Bezorgen door de gehele gemeente De gemeenteraad van Velsen zal woens dagavond 29 augustus om zes uur in open bare vergadering bijeenkomen ten raad- huize. Dit zal de laatste openbare vergadering zijn van de raad in zijn huidige samenstel ling. De agenda vermeldt: Vaststelling no tulen; Ingekomen stukken en mededelin gen; Aanvullend krediet van de bouw van een aula op de begraafplaats „Duindof"; Verlening krediet voor inrichting politie bureau te Velsen-Noord; Vaststelling Kam- peerverordening; Vaststelling Algemene Politieverordening; Instellen ontruimngs- vordering; Oprichting van een school voor uitgebreid technisch onderwijs, op basis van samenwerking, in de IJmond en het Haarlemse gebied; Verlenen van mede werking ingevolge artikel 72 der Lager- onderwijswet 1920; Verlenen van medewer king buitengewoon lager onderwijs; Be noeming van een onderwijzer aan de open bare lagere school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden en van een onderwijzer aan de openbare Prof. dr. Ph. Kohnstammschool te IJmuiden. Dinsdag 28 augustus zal in de Grote Kerk te Beverwijk het laatste zomeravond concert van dit seizoen worden gegeven. Solistische medewerking wordt verleend door de sopraan Dé van Oenen, die grote bekendheid verkreeg door haar veelvuldig optreden voor de N.C.R.V.-radio en tele visie in samenwerking met het Buurtkerk koor onder leiding van Mees van Huis. Dinsdagavond zal zij met begeleiding van de organist Geert Jurjen Moed ten ge hore brengen een tweetal kleine aria's van Buxtehude, een drietal Geistliche Lieder van Joh. Seb. Bach, het bekende lied Freuet euch van Paul Kühne en als besluit het subtiele avondkoraal: ,,'t Is goed in 't eigen hert te kijken" van Geert Jurjen Moed. De heer Moed omlijst dit vocale gedeelte van het programma met werken van Buxtehude (praeludium en fu ga), Pachelbel (Koraalpartita), Handel (Orgelkonzert) en Moed (Ciacona c moll). Het concert is weer vrij toegankelijk, duurt plm. een uur en vangt aan om 20 uur precies. Advertentie ZOJUIST arriveerde een geheel nieuwe kollektie in eiken zowel als teak. Bekledingsstoffen naar keuze. Stuk voor stuk klasse-meubelen en aparte modellen Ook zijn wij rijk gesorteerd in PLEIN 1945 - 2 - IJMUIDEN - TELEFOON 8089 Ned. Herv. Kerk Beroepen door de gen. syn. als pred. voor buitengew. werkzaamh. (vormings- leider van het centrum te Barchem) J- H. Jimmink te Drogeham. Ghr. Geref. kerken Beroepen te Westzaan P. v. Zonneveld te Bennekom. Advertentie Miele AEG. Edy. Bico. Siwa Velo. DRU Erres. Electrolux Sema. Principal, reeds vanaf 129.50 met tijdklok Gemakkelijke betaling en 100 service LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 Het bestuur van het Produktschap voor Vis en Visprodukten wil zo veel mogelijk voorkomen, dat naar carbol smakende of rfekende baars en snoekbaars in de handel wordt gebracht voor menselijke consumptie. Een daartoe strekkende ver ordening is donderdagmiddag door het bestuur vastgesteld. In verontreinigd water levende vis kan naar carbol gsan smaken efi gèuren. H<4t meeste risico dat zulke vis gevangen wordi lóópt men - in het We&eltneer, -het Veluwemeer en het Ketelmeer. Het Produktschap acht vooral gevaren aanwezig bij baars en snoekbaars. De verordening geldt daarom voor de genoem de wateren en vissoorten. In een der drie meren gevangen baars en snoekbaars zal, wanneer ze in nog nader aan te wijzen havens wordt aan gevoerd. gekeurd moeten worden. Blijkt er carbolsmaak- of geur aan te zitten, dan wordt ze voor menselijke consumptie afgekeurd. De aanvoerder mag ze dan Advertentie CONSTANT verlovingsringen ALLE MODELLEN LANGE NIEUWSTE A AT 413 - TELEE. «321 LOODSDIENSTEN GESTAAKT. In IJmuiden werd donderdagavond te halfnegen de Ioodsdienst voor kleine sche pen gestaakt, wegens het slechte weer. Een half uur later werd de Ioodsdienst geheel, dus ook voor grote schepen, gestaakt. Op deze plaats en uit deze pen zijn vaak je gens de Duitsers niet zulke vleiende woorden gevloeid. Zij zijn het be zinksel van veel door staan leed en veel onbe grijpelijke naoorlogse „deutschtums" geweest En als ik dan weer hoor dat mevrouw Ribbentrop haar in Neurenberg be rechte Joachim in de on schuld wast, dan denk ik: „Tja, ze leren het nooit." Ik zie en hoor vrijwel dagelijks dingen om me heen, van Duit sers, die me troost noch hoop geven. Die hun misschien niet eens kwa lijk zijn te nemen, maar die mij en duizenden anderen met mij geen licht brengen in de duis ternis die wij door men senhand ondergingen. Toch kreeg ik deze week een verrassende lichtstraal en ik rappor teer deze gaarde. In de bus zaten vier Duitsers, twee oudjes en twee jonkjes. Ze zagen er zichtbaar Duits uit: mol lig met wat ik altijd noem Dreimaderl- hausgezichten, als door Krupp zelf gekapt en in wijde slobberkleding met veel Drindel en Drandel, als u vat wat ik bedoel: witte pet, donkere jurkjes met hel rode bloempjes, en pan talons die verdere an nexatie gedogen. Hoewel ze duidelijk toeristisch „veranlagt" waren, gedroegen ze zich zo onopvallend als ik zelden iemand en bij na nooit een landsman zich heb zien gedragen. Rustig, niet lawaaierig, beheerst nieuwsgierig, fluisterend. De oudjes zonder de bekende veld heersblik van „wie tol) machen wir es jetzt. Werner" en de jonkies helemaal stil, schuchter tegen elkander. Maar dat was niet alles. De bus raakte vol, zo vol dat er verticaal vervoer dreig de. Nu zou je als vakan tieganger kunnen den ken: ik heb er voor be taald, ze zullen er nu voor bloeden ook. Zo niet dit viertal. Zo dra Pa een verticale Hollander ontdekte ging er een haast onzichtbaar radarboodschapje naar de hem toebehorende meidli, die dan zonder poeha opstonden en hun plaats aanboden. Zonder poeha, jawel. Want ik heb ook wel eens Duit sers zien opstaan die dat deden of ze een stukje „Wiedergutmachung" per Van Gend en Loos voor de deur afleverden Dit was anders. Kwam er weer lucht, dan schaarden de meidli zich weer in; werd,het weer vol, dan stonden ze op nieuw op voor de oude ren. Kijk, dat Is het. Ik heb indertijd eens een presi dent van een arm land maar van een mooi In diaans volk horen zeg gen: wat zal ik naar zo'n wereldtentoonstelling sturen? Een fraai pavil joen, dat de werkelijk heid niet weergeeft? Nee, ik stuur zo'n sim pel Indiaans gezin en laat ze daar maar naar kijken; zo mogen gezien worden! En aldus deed hij. Met daverend succes. Alle mooie frasen, alle „stellige" verzekeringen zeggen mij geen steek Eén zo'n rustig kwartel doet echter wonderen. Zoveel wonderen, dat ik bij de andere omzitten- den een blik van plezie rige herkenning ont waarde. Je kon ze zien denken: dus toch! Er zijn er dus En toen die meidli uit stapten. werden er van deze kant handen ge reikt. Handen die eigen lijk helemaal niet nodig waren, want het volko renbrood straalde uit hun welopgevoede oog jes. Maar het was een gebaar terug; een gebaar van „we hebben het be grepen en gewaardeerd" Ik ben ervan overtuigd dat er zo duizenden misschien miljoenen zijn. achter Emmerich. Grote aantallen, die propagan dist! es kunnen zijn voor de „andere" Duitser, met wie wij wél aan een vre dig en een gemeenschap pelijk Europa kunnen bouwen. En die zich óók een pietsie ergeren aan de brulboeien, die hier onze frietenzakjes en schilderijen komen in palmen. Er is dus hoop. O, nee geen hoop voor degenen die nu met hele machti ge fakkels komen aan sjouwen om de duister nis van het verleden uit te wissen Maar hoop voor hen die nu en dan een lucifertje aansteken, onbewust, onopge schroefd. normaal. En ons er toch met verwarmen. Het kan; ik heb het gezien. Met ple zier en „kommen Sie das nachste Jahr wieder". Bart L. loris alleen nog, na denaturatie, voor andere doeleinden dan menselijke consumptie verkopen. De bedoeling is, in de eerste plaats Urk, Harderwijk en Huizen, en zeer waarschijnlijk ook Enkhuizen, aan te wijzen als havens waar de aangevoerde baars en snoekbaars gekeurd moeten worden. Zou blijken dat men met de „carbol-vis" naar andere havens uitwijkt, dan kan ook daar keuring verplicht wor den gesteld. De voorzitter vond het jammer, dat men geen voor alle in Nederland gevan gen baap eivpijqekjjaars geldenda ver ordening heefi kunnen maken. Dat zou een,, over het, hele land werkend controleapparaat nodig maken. Vandaar dat men zich beperkt heeft tot het gebied, waar de zaak het meest urgent is. Ook vond hij het bezwaarlijk, op elk klein af- slagje aan de genoemde meren het keu ren verplicht te stellen. Men kan beter eens afwachten „waar de gaten vallen". De voorzitter verwachtte dat de maat regel van korte duur zal kunnen zijn, om dat men in december en januari niet zo veel last meer heeft van de carbol. Volgens de oorspronkelijke opzet, geldt het in de verordening neergelegde ver bod de afgekeurde vis te kopen of te verkopen, ook voor de detailhandel. Op verzoek van het ministerie van Landbouw en Visserij is dit gewijzigd: alleen de aanvoerder en hij die rechtstreeks van de aanvoerder koopt zullen verantwoordelijk zijn. Snoekbaars en baars worden in hoofd zaak in het buitenland afgezet. Het be stuur besloot het oesterseizoen op 14 sep tember te doen beginnen en gaf zijn goed keuring aan de voorgestelde prijs- en ge wichtsregelingen. Het seizoen begint dit jaar later dan anders: slechte weersom standigheden hebben de groei van de oester vertraagd. Visconservenindustrie In een vorige bestuursvergadering is een commissie ingesteld voor de bestude ring van een voorstel tot het instellen van een fonds voor de afzetbevordering. De leden der commissie werden benoemd. Al leen een vertegenwoordiger van de vis conservenindustrie ontbrak nog. Daar voor zou de vereniging van visconserven- fabrikanten nog een voordracht indienen. Deze vereniging heeft nu echter laten we ten dat zij van het doen van zo'n voor dracht afziet, omdat haar leden van ëen afzetbevorderingsfonds geen oplossing ver wachten voor de moeilijkheden, die zich voordoen bij hun grondstoffenvoorziening. Moeilijkheden die samenhangen met de minimumprijzen voor haring en makreel. Om de aldus vacant gebleven zetel in de commissie alsnog bezet te krijgen, zal men zich wenden tot de Visfederatie. Daarin werken organisaties van groot handel, be- en verwerkers samen. De vis- conservenfabrikanten maken er geen deel van uit. De houding van de visconservenfabrie- kanten was voor de heer Krab aanleiding om mee te delen dat hij geen lid meer wens4 te zijn van de commissie. De heer Krab, die voor de Visfederatie zitting heeft in het produktschapsbestuur, was in de vorige vergadering tot lid der commissie benoemd als vertegenwoordiger van de groothandel. (Hij is voorzitter van de Vis federatie en van een daarbij aangesloten groothandelsorganisatie). Hij had toen al bedenkingen tegen het aanvaarden van die benoeming op een ogenblik waarop men nog niet wist wie er namens de vis conservenindustrie in de commissie zou komen. Die visconservenindustrie heeft namelijk het meeste belang bij het werk der commissie, meende de heer Krab. Voorts uitte de heer Krab nu bezwaren tegen de wijze, waarop hij destijds voor zijn benoeming tot commissielid benaderd was. De voorzitter deed een beroep op de heer Krab. toch mee te werken aan het werk der commissie, die immers bredere belangen zal behartigen dan alleen die van de visconserven-industrie. Onder wel zeer slechte weersomstan digheden werd het veteranen-toernooi gis teren voortgezet. Aan de start verschenen SVIJ versus IJmuiden en Tweede Jeugd versus Terrasvogels. De twee IJmuider clubs deelden de pun ten (1-1) en deze stand gaf de verhouding goed weer, hoewel SVIJ het meest in de aanval is geweest. Vooral na de rust druk ten de Witten hun tegenstanders op eigen helft terug, maar IJmuiden verdedigde hardnekkig en d e schotvaardigheid der SVIJ-voorhoede was niet bijster groot. Over het geheel stond het spel van beide ploegen niet op een hoog peil. Het tempo lag laag en het plaatsen van de bal was niet best. Beide doelpunten werden in de eerste helft gescoord. Het eerst doelpuntte de rechtsbinnen van SVIJ, maar de midden voor van IJmuiden maakte van dichtbij gelijk (1-1) Bepaald pech had IJmuiden, toen haar rechtsbinnen in vrije positie te gen de paal schoot. Bij IJmuiden werd „kanonnier" De Boer op de middenvoor plaats zeef gemist. De ontmoeting tussen Tweede Jeugd en Terrasvogels eindigde in een eclatante overwinning der Vogels. Vooral in de eer ste helft waren Röbken c.s. geweldig op dreef en dit gevoegd bij het feit, dat de Haarlemse verdedigers de dekking geducht verwaarloosden, was oorzaak, dat de in valler-doelman van Tweede Jeugd voor on oplosbare problemen werd gesteld. Nadat de Santpoorters als een soort ouverture eerst tweemaal tegen de paal hadden ge schoten, begonnen zij aan hun doelpunten- serie. Eerst lieten zij Roskam nog een maal de bal uit het doel koppen, nadat doelman Van de Klashorst al geslagen was en toen vielen er in 5 minuten niet min der dan 4 doelpunten, het een al mooier dan het ander. Perukel kreeg toen de ge legenheid om de achterstand te verkleinen* madr hij zag z'n schot gestopt door- de Vogels-sdoelman. Nog voor de rust bracht de blauwwitte linksbinnen de stand op 0-5, waarna nog een trekbal van Hein Röbken"" rakelings langs de paal vloog. Na de rust heeft Tweede Jeugd beter partij gegeven en kwam de voorhoede van Terrasvogels er vrijwel niet meer aan te pas. De linksbinnen van Tweede Jeugd bracht de stand op 5-1, waarna Arie van Gooi met een schitterende kopbal het net der Vogels nogmaals deed trillen (5-2). Zelfs dachten we nog aan een derde punt, maar de Santpoortse doelman wist dit op fraaie wijze te voorkomen, zodat in de 5-2 stand geen verandering kwam. Advertentie Verfijnd elegante kous Maximale levensduur Gegarandeerd foutloze kwaliteit Zie het kleuren- assortiment bij PLEIN 1945 Jacqueline Kennedy. Mevrouw Kennedy, die in Italië met gakantie is, heeft het Italiaanse volk een boodschap gezonden waarin zij haar diepe leedwezen betuigt over de aardbevingen die dinsdagavond in Zuid-Italië aan zestien mensen het leven hebben gekost.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 7