Grote diplomatieke activiteit rond kwestie-Berlijn HET WEER Overheidsmaatregel voor thuisreis uit N.-Guinea r De Gaulle is zijn leven in Duitsland niet zeker IBSLlllO Brandt: Wij moeten aanklagen Amhtenarengezinnen kunnen op rijkskosten vooruit reizen „Gevolgde weg is voor u de enige juiste" Generaal Rikhye in Djakarta Para's aangehouden bij Hollandia Fascisten en veiligheidsdiensten gorden zich aan voor staatsbezoek KIJK éeë MORRIS iiefore tfou êuif! 47e JAARGANG NUMMER 247 ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1962 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMÜIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van de. Mijc Mr. Bot tot Papoea's Veranderlijk Aan het strand Visie Labourleden Vluchtelingen Frans-Algerijns akkoord over de Sahara laat op zich wachten 'I Ontevreden bouwvakkers Huisvesting in Nederland Het woord is aan In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5 Beeldverhalen2, 11 Buitenlands nieuws3 Op de Praatstoel3 Horen en Zien 4 Kunst 4 Op en om het Binnenhof5 Taal-laria 5 Kerkdiensten6 Films 6 Uit stad en omgeving6, 7 Kerkelijk Leven7 In de Vishal en op zee7 De Kleine Wereld 7 Topstj 8 Sport 9, 19 Feuilleton 11 Economisch nieuws 12 Effecten en Geldmarkt 12 Scheepsberichten 12 ErbijIS tot 18 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbif Twee kernproeven in VS Weer Russische kernproef KENNEMERLAAN 55 REGEN- EN TWEEDJASSEN In onze ETALAGE WIJK A. ZEEËRWEG 4 complete keukens hang- en legkasten ZIE DE PRIJZEN Zaaniandsche Houthandel PAVILJOEN „DE UITKIJK" COIFFURES DE VRIES IJmuider Courant BERLIJN (Reuter en AP) De Sov jet-Unie heeft gisteren bij Amerika ge protesteerd tegen de herhaaldelijk voor gevallen bekogeling met stenen van de Russische voertuigen in West-Berlijn. De incidenten worden in de nota toege schreven aan „fascistische elementen, die zich onder het duidelijk oogluikend toezien van bezettingsautoriteiten en Westberlijnse politie schuldig maken aan gevaarlijke provocaties". Bij de schermutselingen zouden drie Russische soldaten zijn gewond. In Londen werd gisteren vernomen, dat de Sovjet-Unie vorige week een Ameri kaans-Brits voorstel heeft verworpen tot het beleggen van geregelde bijeenkomsten van de plaatsvervangende ministers van Buitenlandse Zaken van de „Grote Vier" inzake Berlijn. Het voorstel werd vorige maand gedaan. De plaatsvervangende mi nisters zouden zich met ruimere aspecten van de kwestie-Berlijn moeten bezig hou den, waarbij men tot maatregelen inzake een gedeeltelijke ontwapening zou moeten komen. De Russische ambassadeur in Washington, Dobrjtnin, deelde echter mee, dat zijn regering niets van het plan ver wachtte zolang minister Rusk en hij niet tot enige oplossing hadden kunnen komen. De Westberlijnse burgemeester, Willy Brandt, verklaarde gisteren op een inter nationale persconferentie, dat de Berlijnse Senaat ook in de toekomst alles zal doen om het de „andere kant" onmogelijk te maken van het vrije Berlijn te spreken als een haard van onrust. Men kan ech ter niet uit gemakzucht en lafheid zwij gend onrecht slikken, aldus de burgemees ter. Berlijn moet aanklagen en eisen dat aan de onmenselijkheid een einde wordt gemaakt. Brandt verwees hierbij naar het doodschieten door Vopo's van de 18-jarige Peter Fechter en de 19-jarige verkeersop- zichter Wesa, die donderdag naar West- Berlijn probeerde te vluchten. Brandt was gebelgd over het feit, dat de Westelijke geallieerden de Westberlijn se politie verwijten hebben gemaakt om dat ze niet in staat was geweest relletjes bij de muur te voorkomen. Met boze stem hekelde hij de „handige jongens" met HOLLANDIA (AP) Staatssecretaris Bot heeft vandaag voor het gebouw van de Nieuw-Guinearaad het woord gericht tot demonstrerende Papoea's. „Ik ben hier gekomen om verantwoording af te leggen en u, recht in de ogen kijkende, mede te delen wat besloten is over uw „Papoea Bar at". Mr. Bot werd toegesproken door de heer Kaisiepo, die o.m. zei dat er na de over eenkomst tussen Nederland en Indonesië bij de Papoea's grote ongerustheid bestaat over wat «de garanties voor de Papoea's te betekenen hebben. „Het werk van de Nederlanders is nog niet volbracht. Wij zien nu de Nederlanders vertrekken maar wat gaat er nu in de dagelijkse praktijk gebeuren. Wat gaat er gebeuren met de belofte van zelfbeschikking aan de Pa poea's?" Enige honderden demonstranten met bor den „Wij willen vechten voor onze vrij heid" stonden voor het gebouw, toen mr. Bot het woord nam. Sprekende namens het kabinet en de Nederlandse regering, zei hij: „Wij betreuren het ten diepste dat de vooruitgang en de opbouw nu abrupt af gebroken zijn. Wij zijn er echter van over tuigd dat de gevolgde weg voor de Pa poea's momenteel de enige juiste weg is. Nederland zal zich loyaal tonen in de uit voering van de overeenkomst en het vraagt van de Nederlanders en de Papoea's de zelfde houding. De hele wereld mag zien wat wij gezamenlijk hier tot stand hebben gebracht.Na de ratificatie van de over eenkomst berust de verantwoordelijkheid bij de Papoea's. „Dan moet u aan de in ternationale wereld laten zien wat u kunt en wat u bent. Werk daarom hard aan de consolidatie en de uitbreiding van het door Nederland begonnen werk," aldus mr. Bot. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen en enkele verspreide buien. Morgen overdag geleidelijk van het wes ten uit toenemende bewolking, maar waarschijnlijk nog tot de avond droog weer. Vrij krach tige tot matige wind, krimpend van west naar zuidwest. Over het algemeen weinig verande ring in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen aanvankelijk vrij zonnig en overwegend droog, maar 's middags langzaam toenemende bewolking. Tot matig afnemende zuidwestelijke wind. Temperatuur 18 a 19 graden. Zeewater 16 a 17 graden. Vooruitzichten: Na een korte ver betering weer onbestendig. hun „cocktailparty-adviezen" die hem hadden aangeraden te zwijgen over de dood van de 19-jarige Wesa. In Bonn verklaarde perschef Von Hase, dat de Bondsregering heeft besloten de moorden" aan de Berlijnse muur niet voor te leggen aan de commissie der Ver enigde Naties voor de mensenrechten. De uitvoerige berichtgeving in de buitenland se pers over de schanddaden aan de muur maken dit overbodig, aldus Von Hase. In Berlijn was het gisteren rustig. Wes telijke proeftochten in de communistische sector van de stad ondervonden geen moeilijkheden, terwijl ook het militaire verkeer over de Autobahnen tussen West- Duitsland en West-Berlijn zonder proble men verliep. LONDEN Tien leden van de Labour- fractie van het Britse parlement gaven gisteren een verklaring uit, waarin wordt aangedrongen op een regeling van de kwestie-Berlijn door onde, har delingen, waarbij de Westerse mogendheden bereid zouden moeten zijn de huidige oostgrenzen van Duitsland te erkennen en een mate van de facto erkenning van Oost-Duitsland te aanvaarden. Bovendien zou voorzien moeten worden in een overeenkomst over de beperking van wapenen in Midden-Euro pa, waaronder de uitsluiting van kernwa pens. De parlementsleden betogen voorts, dat de Verenigde Naties betrokken zou den moeten worden bij een regeling van de kwestie-Berlijn. BERLIJN De Franse ambassadeur in Bonn heeft in een nota aan de Russische ambassadeur geprotesteerd tegen de „brutale moord" op de 19-jarige vluchte ling, die donderdag door Oostduitse grens wachter werd doodgeschoten. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, heeft op een persconferentie in Oslo het denkbeeld van nieuwe onderhan delingen met de Russen over de kwestie- Berlijn van de hand gewezen. In West-Berlijn is bij de muur een gra nieten gedenkteken onthuld voor het eer ste slachtoffer van de muur. Vrijdag zijn twee Oostduitse grenswach ten bij Eschwege de Westduitse grens overgekomen om politiek asiel te vragen. Zij zeiden dat er in de Oostduitse grens- versterkingen alarmsignalen zouden wor den aangebracht. Donderdagnacht kwam bij Eschwege de 19-jarige vrouw van een Oostduitse grensbewaker over de grens, omdat haar echtgenoot, naar zij zei, het eens was met het neerschieten van vluch telingen bij de Berlijnse muur en daarom overplaatsing naar Oost-Berlijn had aan gevraagd. De regering heeft thans maatregelen getroffen voor de veiligheid van Neder landers uit Nieuw-Guinea, teneinde aan diverse denkbare situaties in het gebieds deel het hoofd te kunnen bieden. Het gaat om voorzieningen, variërende van een si tuatie waarin op basis van vrijwilligheid de voorkeur wordt gegeven aan een ver vroegd vertrek, tot een onverhoopte nood situatie waarin op zeer korte termijn alle Nederlanders en bepaalde groepen of af zonderlijke niet-Nederlanders zouden moe ten worden afgevoerd. De eerste maatregel betreft het wegne men van de financiële beletselen voor te rugkeer naar Nederland. De hiervoor in aanmerking komende landsdienaren wor den in staat gesteld op landskosten des gewenst hun gezinnen naar Nederland vooruit te doen reizen. Zij geldt ook voor niet-Nederlanders, die wel Nederlands onderdaan zijn, de zo genoemde maat schappelijke Nederlanders. Onder lands dienaren wordt mede begrepen het per soneel van het gesubsidieerd onderwijs en van de landsbedrijven, alsmede van de drie in het gebiedsdeel werkzame Neder landse stichtingen. Er wordt geen ver schik gemaakt tussen personeel in vaste dienst, kort verband of tijdelijke dienst. Teneinde in de vervoersbehoeften te kunnen voorzien, heeft de regering twee Super Constellations en een DC-8 van de K.L.M. gecharterd. Als de verdere ont wikkeling daartoe aanleiding mocht ge ven, zal de vervoerscapaciteit mede door het huren van vliegtuigen van andere maatschappijen verder kunnen worden verhoogd. Voor een wezenlijke noodsitu atie zijn maatregelen van geheel andere aard voorzien. in beginsel in alle gevallen van geschei den gezinsleven wordt toegekend. De ver goeding is slechts afhankelijk gesteld van de voorwaarde, dat het gezinshoofd in Nieuw-Guinea in elk geval een minimum bedrag ten behoeve van zijn gezin in Ne derland delegeert. Dit bedrag wordt be paald door het inkomen van de man en de samenstelling van zijn gezin. De gezinskostenvergoeding wordt aan het gezin in Nederland uitbetaald. Zij bedraagt, onafhankelijk van het salaris van de man en ook van hetgeen moet worden gedelegeerd, f 100 per maand voor de echtgenote en 20 per maand voor elk kind. Tenslotte geldt bij onderbrenging in een opvangcentrum of contractpension van maatschappelijk werk, dat het gezin na verrekening van de daaraan verbonden kosten (huisvesting, voeding enz.) altijd over 40 percent van het delegatiebedrag (dus niet van de extra vergoeding) de vrije beschikking houdt. (Van onze correspondent) PARIJS Fares, het hoofd van de voor lopige Algerijnse regering, die gisteren naar Parijs zou komen ter ondertekening van negen overeenkomsten over de Frans- Algerijnse samenwerking, is niet in de Franse hoofdstad gearriveerd. De Franse regering heeft hem laten weten, dat het beter was het bezoek uit te stellen. Er zouden zes overeenkomsten worden getekend over Franse technische bijstand en drie over de Franse belangen in de Sahara. Ben Bella wilde de eerste zes on middellijk tekenen, maar vroeg bedenktijd voor de drie resterende. Parijs heeft daar op onmiddellijk gereageerd en laten weten: alles of niets. De onderhandelingen zijn dus op een dood punt aangeland, maar Parijs acht de kans groot, dat de verdragen zeer binnen kort toch nog zullen worden getekend. Stakende bouwvakarbeiders in Bari in Zuid-ltalië worden door waterkanon nen verdreven terwijl zij hun fietsen naar de politieauto's gooien. De arbei ders demonstreerden voor het kantoor van een bouwbedrijf voor hogere lonen. De onlusten braken uit toen de politie de weg wilde vrij maken voor het verkeer. Verwacht moet worden dat de gezinnen van de ambtenaren slechts voor een deel zelf in huisvesting in Nederland zullen kunnen voorzien. De minister van Maat schappelijk werk is bereid «gezinnen on der te brengen in een opvangcentrum of in contractpensions volgens de regeling voor gerepatrieerden uit Indonesië. De hieraan verbonden kosten worden door het ministerie van Binnenlandse Zaken aan dat van Maatschappelijk Werk be taald. Voor de medische verzorging bie den de gouvernementele regelingen van Nieuw-Guinea reeds de nodige mogelijkhe den. Om tegemoet te komen aan de ex tra-kosten voor vestiging in Nederland kunnen aan landsdienaren desgewenst voorschotten worden verstrekt en wel ma ximaal aan ambtenaren in vaste dienst: deel van de herinrichtingskosten, waar op zij normaal aanspraak hebben bij ver lóf; aan kortverbanders 2/3 deel van de vol ledige kortverbandtoelage, en aan ambte naren in gewone tijdelijke dienst twee maanden basissalaris. Met deze voorschotregeling is ten dele vooruitgelopen op de totstandkoming van het Bijstandreglement voor ambtenaren. Voorts is een belastingvrije gezinskosten vergoeding in het leven geroepen, welke De militaire adviseur van Oe Thant, ge neraal Rikhye, is uit Nieuw-Guinea in Djakarta aangekomen voor overleg met de Indonesische regering. Hij zal met? pre sident Soekarno, minister Soebandrio en staf-chef generaal Jani besprekingen voe ren. Generaal Rikhye zal een week in Dj a karta blijven. Daarna zal hij naar Hollan- dia terugkeren met Indonesische verbin dingsofficieren. -.V'- Thiers: Als men bij onderhandelingen abso lute beginselen wil laten gelden, wordt elke vrede onmogelijk. HOLLANDIA. In de omgeving van Hollandia zijn vijf Indonesische militairen aangehouden. Zij maakten deel uit van een groep van dertig man die begin deze week met rubberboten uit duikboten aan de Ta- nah Merahbaai aan land zijn gegaan. De militairen zijn in bewaring gesteld. Ook in Australisch Nieuw-Guinea zijn enige Indonesische infiltranten aangehou den. Zij zouden bij Merauke de grens tus sen Nederlands en Australisch-Nieuw-Gui- nea hebben overschreden. BONN (AP) Als president De Gaulle op 4 september in Bonn aankomt voor een officieel bezoek van vijf dagen aan de Bondsrepubliek, zullen de Duitsers die dienst hebben gedaan in het Vreemdelin genlegioen onder speciaal politietoezicht worden geplaatst. De Franse veiligheids politie doet met hulp van de Westduitse politie al enige tjjd pogingen ex-legion- naires in West-Duitsland op te sporen. Vol gens een woordvoerder hebben tal van voormalige legionnaires in West-Duitsland contact gehad met de O.A.S. Er gaan nog steeds geruchten dat Bidault en Soustelle zich schuil houden in de omgeving van Miinchen. De Franse autoriteiten vermoe den, dat de O.A.S. grote hoeveelheden geld naar West-Duitsland heeft gesmok keld, die tijdens het staatsbezoek zullen worden gebruikt voor terroristische activi teiten. De bescherming van het Franse staats hoofd wordt volgens ommige waarnemers de omvangrijkste politie-actie sinds de tweede wereldoorlog in West-Duitsland. Volgens de huidige plannen zullen in de hoofdstad ongeveer 2000 agenten en een grote groep rechercheurs worden ingezet, terwijl ook helikopters van het leger zul len worden gebruikt. In München zullen alle daar gestatio neerde rechercheurs 500 in totaal ge mobiliseerd worden. Zij zullen worden versterkt door groepen rechercheurs uit andere Beieerse steden. Bovendien zullen 1500 agenten in uniform voor de veiligheid van de Franse president in München wa ken. PARIJS (AFP) In verband met het speuren van de Franse politie naar de da ders van de moordaanslag op president De Gaulle, is opdracht gegeven tot opspo ring van kapitein Jean Souestre en Ber nard Curutchet. Advertentie Een grote hijskraan die gebruikt wordt op een bouwwerk aan de Sloterplas in Amsterdam-W., is gistermiddag door midden gebroken. Het bovenstuk met het kraandrijfhuisje bleef aan het on derste deel van de kraan hangen. Men vond de kraandrijver bewusteloos in zijn huisje aan zijn veiligheids gordel hangen. Hij had inwendige kneuzingen opgelopen. Souestre heeft het bevel gevoerd over een afdeling van de O.A.S. in Algerije. Hij werd in Frankrijk geïnterneerd maar wist te ontsnappen. Curutchet, die bij de Fran se alpenjagers diende, is enkele maanden geleden gedeserteerd. WASHINGTON (AFP) De Verenigde Staten hebben vrijdag op het proef terrein in de Nevada-woestijn twee ondergrondse kernproeven van geringe kracht genomen, zo heeft de Amerikaanse commissie voor atoomenergie meegedeeld. Het aantal proefontploffingen in de huidige serie is hiermee gestegen tot 49. STOCKHOLM (AFP) Het bodemkun- dig instituut van Stockholm heeft zater dagochtend een nieuwe Russische kern proef geregistreerd in de buurt van Nova Zembla. Het instituut schat de kracht van de kernbom op elf megaton. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Advertentie Kalverstraat - IJmuiden - Tel. 7543 'Advertentie morgen eens over de Kennemer Duinen vanaf het terras van 500 zitplaatsen zaal en terras. 't KOPJE - BLOEMENDAAL Telefoon 51162 - 60437 Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1