Nederland verzamelde zes gouden, vijf zilveren en vijf bronzen medailles Adrie Lasterie en damesploeg eerste op de laatste dag Bijna kreeg zij haar zin Hongarije eerste, Nederland en België op zesde plaats Forbes Carlile: man die goud waard is IN LEIPZIG TELDE ORANJEPLOEG WEER MEE Grootse huldiging van de zwemploeg Medailleverdeling Afzender woonde in Soestdijk... Nederland won Brediusbeker Joop Helder en De Ruyter al kampioen Poloploeg kon in de laatste wedstrijd niet doorvechten Njord wil als een gestuurde vier naar Luzern MAANDAG 27 AUGUSTUS 1962 11 m m Tussen de bedrijven door Viel mee Vierde Sprookjes Factoren Goud Nederland heeft de „gouden" zwemploeg van Leipzig 'n enibou-.iast welkom bereid. Het begon al in Oldenzaal waar namens de directie van de Nederlandse spoorwe gen bloemen werden aangeboden .en waar de loc, die het aparte treinstel naar Utrecht zou rijden, met vlaggen was versierd. Honderden mensen stonden in Oldenzaal, honderden in Hengelo waar de plaatse- lüke zwemverenigingen chef d'equipe Siep Bolman een krentewigge van een me ter lengte overhandigden. In Amersfoort waren vele toeschouwers. Ook Kees Hoving, in 1936 Europees kam pioen op de 100 meter vrije slag. was daar naar het station getrokken. Hij compli menteerde speciaal zijn „opvolger" Johan Bontekoe, die 24 jaar na hem Nederland weer een Europees zwemkampioenschap bij de heren bezorgde. En toen Utrecht, het eindpunt van de lange treinreis. Vele honderden drongen samen op het perron en met moeite wer den de zwemsters, zwemmers en officials naar buiten geloodst waar tussen duizen den Utrechters twee gemeentebussen ston den die de ploeg naar het Jaarbeursres taurant bracht. Daar hadden zich inmid dels de ouders van de deelnemers, enkele bestuursleden van zwemclubs en officials van diverse sportorganisaties verzameld. De vice-voorzitter van de KNZB, mr. J. W. van der Kroll, gaf hier uiting van de trots, dat Nederland met een zuiver -mateuristische instelling deze prachtige ••^sultnten had kunnen bereiken. Daarvoor bracht hij vooral dank aan de Australi sche coach Forbes Carlile en diens echt genote en aan de ploegleiding. Alle prijs winnaars werden met het bonds-ereteken onderscheiden. Elke deelnemer kreeg ver der als herinnering een speciaal voor de ze gelegenheid geweven handdoek. De voorzitter van de Nederlandse Sport Federatie, jhr. M. A. Feith, meende dat het „woordje meespreken" in Leipzig is uitgegroeid tot een „boek van eer en spor tiviteit". „Het Wilhelmus heeft daar ge klonken in een tijd waarin wij dat zo hard nodig hebben en ons rood-wit-blauw is daar vele malen in de hoogste top ge gaan. Moge het feit dat Nederland in het voorste gelid stond een teken zijn voor heel de sport en voor heel ons land". Ir. A. Paulen dankte de ploeg namens het Nederlandsch Olympisch Comité. Hij noemde Adrie Lasterie de Fanny Blan- kers van Leipzig. De heer A. L. M. Schro der, voorzitter van de KNVB, hield een lofzang op de gehouden gold-rush" en bood alle deelnemers een peperkoek aan. Chef d'equipe Bolman tenslotte memo reerde, dat de ploeg in Leipzig diep on der de indruk was gekomen, van het ge^ lukstelegram van prins Bérnhard. Hij bracht dank aan coach Carlile en hoopte dat de behaalde successen zouden leiden tot meer begrip bij particuliere en gemeente lijke instanties voor de trainingsmoeilijk heden van onze zwemmers en zwemsters. Hij riep op tot een gezamenlijke aanpak opdat de Europese zwemkampioenschap- pen van 1966, die aan Nederland zijn toe gewezen, ook tot een organisatorisch en sportief succes voor ons land zullen uit groeien. De medailleverdeling bij de Europese kam pioenschappen zwemmen, waterpolo en schoonspringen ziet er als volgt uit: 1. Neder land 6 gouden, 5 zilveren, 5 bronzen; 2. Oost- Duitsland 5-5-7; 3. Rusland 4-4-3; 4. Groot 1 Brittannië 2-5-2; 5. Frankrijk 2-1-0; 6. Hon garije 2-0-3; 7 Zweden 1-2-2; 8. Oostenrijk 1-0-0; 9. Joegoslavië 0-1-0; 10. Spanje 0-1-0. Tijdens de Europese zwemkampioen- schappen, buiten het programma om ver beterde de Oostduitse zwemster Ingrid Schmidt het wereld- en Europese record op de 220 yards rugslag met een tijd van 2 min. 36,1 sec. Het oude wereldrecord stond op naam van de Amerikaanse Donna de Varona met 2 min. 36,8 sec. Adrie Lasterie, die op de laatste dag van de Europese titelstrijd in Leipzig andermaal het goud veroverde. -Trots glimlachend torst bondsofficial -Siep Bolman een grote koek, waarop staat te lezen: „Hulde aan onze zwem ploeg". Achter hem loopt Marianne Heemskerk en naast haar Ronnie Kroon. De stembanden van ploegleider Siep Bolman hadden het al sedert enkele da gen begeven. Schor sprak hij zaterdag avond in hotel Astoria in Leipzig, waar de gehele Nederlandse kolonie gezamen lijk de slotmaaltijd gebruikte, zijn jon gens en meisjes toe. Uit de stapel tele grammen die werden voorgelezen was er één, die door de ploeg wel in zeer hoge mate op prijs werd gesteld: „Hartelijk gefeliciteerd met prachtige successen stop Bernhard", luidde de tekst. Volgens het bijgeplakte strookje woonde deze afzen der in Soestdijk. Dit blijk van koninklijke belangstelling "n waardering voor de prestaties van -i7.e zwemsters en zwemmers betekende ~an gouden medaille voor de ploeg in haar geheel, voor de leiding, voor coach Forbes Carlile en niet te vergeten voor de trainers en trainsters thuis. Bondsvoor zitter Jan de Vries achtte dit het mo ment om tezamen het Wilhelmus te zin gen. Een druipende Brediusbeker vormde zaterdag na alle nattigheid, die deze week zowel in als buiten het water in Leipzig was beleefd, als het ware de symbolische afsluiting van een toernooi, dat in de Nederlandse sporthistorie nog lange jaren in de herinnering zal blijven voortleven. Zes gouden Europese titels, vijf zilveren tweede plaatsen, vijf bron zen derde plaatsen, drie Europese re cords en 2.3 Nederlandse recordverbete ringen, dat was de fantastische oogst van de Oranjeploeg, die bij de 18 erecere- monieën, die er voor het zwemmen zijn gehouden, dertien maal met een of twee leden vertegenwoordigd was. Op het nippertje ontsnapte Nederland echter op de laatste dag aan een groot drama. Op meer dan sensationele wijze won de vrije slag dames estafetteploeg de ,4 x 100 meter in de nieuwe Europese re cordtijd van 4.15,1. Dg.jlollg vreugde .yan de meisjes, die met angstige spanning, lang niet zeker van haar kans tegen de als snelste uit de series gekomen Britse ploeg, de eindstrijd waren ingegaan, die uitge laten stemming van Cockie Gastelaars, Erica Terpstra en Adrie Lasterie was menselijk en begrijpelijk. Het was evenwel een onverstandige daad van het drtietal om, nadat Ineke Tigelaar duidelijk voor Diana Wilkinson als eerste had aangetikt, maar nog voor Petra No- ack op de baan ernaast als laatste Oost duitse was gefinisht, in het water te sprin gen. Het heeft niemand gehinderd, maar de jury was terecht ontsteld en ter- De Brediusbeker werd gewonnen door Ne derland. De eindstand bij de dames ziet er n.l. als volgt uit: 1. Nederland 137 pnt.; 2 Oost-Duitsland 109 pnt.: 3. Groot-Brittannië 63 pnt.; 4 Hongarije 25 pnt.; 5. Zweden 21 pnt.; 6. Rusland 20 pnt.; 7. Oostenrijk 7 pnt.; 8. Frankrijk en Italië ieder 1 pnt. De eindstand in het landenklassement voor heren luidt: 1. Rusland 113: 2. Oost-Duitsland 100: 3. Frankrijk 63; 4 Nederland 55; 5 Hon garije 54; 6. Zweden 52; 7. Groot-Brittannië 50; 8. Oostenrijk 15, 9. Joegoslavië 14; 10. Spanje 8; 1.1. Finland 6; 12. Tsjech.slow. 5 p. De voortreffelijke geest in de Nederlandse ploeg was onaantastbaar. Maar enkele domme mensen van het thuisfront hebben met ongeloofwaar dige hardnekkigheid geprobeerd die mentaliteit kapot te maken. Zij meen den zich per telefoon te moeten gaan bemoeiden met de leiding, met de wijze van voorbereiding en met de samenstelling van estafetteploegen. Domheid is iets, waarover men de schouders kan ophalen en dat is dan ook gebeurd in Leipzig, hoe ergerlijk het ook was, dat één zo'n telefoontje 's nachts om twee uur de leiding kwam storen. Schandalig is echter de verregaande onsportiviteit van een dame uit Amsterdam, die tegen de voorzitter van de KNZB, de heer Jan de Vries, meende te moeten zeggen, dat Jopie Troost in de estafette moest en zou zwemmen en die, toen op dit ultimatum niet werd ingegaan, hysterisch krijste dat zij dan maar hoopte dat Nederland zou verliezen. Zij heeft wat dit laatste betreft bijna op sensationele wijze haar zin gekregen. De dame had veel goed kunnen maken met een gelukstelegram voor de ploeg, die toch won. Maar dit telegram is nooit gekomen natuurlijk. Het is jammer voor Jopie Troost zelf, die veel verstandiger dan haar stadgenote bleek te zijn en die ongetwijfeld blij zal zijn geweest, dat zij niet heeft gezwommen wijl de meisjes elkaar omhelsden en Ne derlandse officials en supporters voor de zoveelste maal door de afzetting glipten om het viertal in de armen te sluiten, stormden enkele Duitse leiders naar de jurytafël léióbihde doortèeffjiróteS Neder land gediskwalificeerd té krijgen. Het z:ótï'5èJlfféderlandè¥:brfèiSjesr:2& puris ten in de telling voor de Brediusbeker schelen, terwijl de Oostduitse dames door opschuiving van één plaats twee punten zouden winnen. Of zij zich daarbij reali seerden, dat de eindtotalen dan voor bei de landen op 111 zouden komen, is de vraag, maar hoe dan ook, de heren rea geerden snel en deden zeer verontwaar digd. Het waren spannende en angstige minu ten voor de Nederlanders en de zwemsters zelf stonden bleek en met kloppend hart op het oordeel van de hoogmogenden te wachten. Het viel gelukkig mee. Op voor stel van KNZB-voorzitter Jan de Vries was destijds in de reglementen opgenomen, dat in een dergelijk geval niet zoals het oorspronkelijke ontwerp luidde diskwa lificatie moest volgen, maar kon volgen. De Engelse official Scott verklaarde, dat men deke duidelijke winnaressen de titel niet kon en mocht ontnemen. Zijn land zou het goud op die manier niet willen aan vaarden. Wellicht is het deze sportieve houding geweest, die de stemming met het kleinst mogelijke verschil in het voordeel van Ne derland deed bverslaan. Oranje kon weer opgelucht en dolgelukkig ademhalen. De Duitsers waren boos en het publiek had bij de opmars naar het erepodium slechts een dun applausje voor onze meisjes over. De tussentijden van Nederland waren: Cockie Gastelaars 1.05, Adrie Lasterie 1.03.7, Erica Terpstra 1.03.4 en Inekè Ti gelaar 1.03. Groot-Brittannië (tweede in I.16J^ vy li kj+p. v/ NJ.VJ Urenlang had de ploegleiding vrijdag avond overlegd, of de wat uit vorm zijnde Jopie Troost (1.05.6 in de serie) door Adrie Lasterie moest worden vervangen of niet. Het was geen gemakkelijke beslissing. In de eerste plaats niet, omdat Adrie Laste rie een klein uur na de estafette de zware wisselslagfinale moest zwemmen, ih de tweede plaats omdat het voor Jopie Troost, die in Boedapest de finale had gemist en in Rome tot de gediskwalificeerde ploeg behoorde, niet minder dan een drama zou betekenen. Forbes Carlile adviseerde Adrie te la ten zwemmen. „Ik weet", zei hij, dat Adrie nooit het type is geweest, dat twee goede races op één dag kon zwemmen, maar dat is nu anders. Zij is in de aller beste vorm en met een hete douche en een goede massage is zij in een uur weer geheel tot rust gekomen". Het advies werd opgevolgd en het was een drama voor Jo pie Troost, maar de Amsterdamse heeft in haar hart begrepen, dat het juist was en dat het belang van de ploeg voor haar persoonlijk belang moest gaan. Johan Bontekoe was met pijnlijke schou ders zijn programma was deze week met tweemaal 200 meter, tweemaal 400 meter en tweemaal 1500 meter wel wat overladen geweest niet bij machte in 1500 meter finale zijn medaillekans tegen Marian Heemskerk de te snelle Jozef Katona en de sterke Miguel Torres en Dick Campion te ver dedigen. Campion en Torres sloegen de aanval, die de Nederlander na 1000 meter inzette, af en de Heemstedenaar werd vierde in de overigens prachtige Neder landse recordtijd van 18.06.1, nadat hij en passant het 800 meter record op 9,32 had gebracht. Toen Katona met het goud omhangen naar de kleedkamers verdween, was Adrie Lasterie inmiddels weer geheel tot rust gekomen. En in de laatste wedstrijd van deze onvergetelijke kampioenschappen won zij de 400 meter wisselslag, haar der de titel, in de nieuwe Europese recordtijd van 5.27,8. Marian Heemskerk had tot de laatste 100 meter de leiding gehad, eerst voor Adrie Lasterie en de Hongaarse Martha Egervari, daarna voor Egervari en Lasterie. Maar de Robbenzwemster, de enige die in de ploeg door domme ad viezen uit Hilversum geen vertrouwen wenste te stellen in het inzicht van Carli le, was eigenwijs geweest. Zij was op haar beste slag, de, vlinderslag, te hard wegge gaan (1.11.1) en had na matige school- slagbanen geen fut meer over voor een goede crawl. Adrie Lasterie ging na het voorlaatste keerpunt Egervari en Marian voorbij, ter wijl de Hilversumse ook nog door de Hon gaarse zwemster en door de verrassend naar voren komende schoolslagkampioe ne Anita Lonsbrough werd gepasseerd. Adrie Lasterie was de luide toegejuichte zwemkoningin van Leipzig geworden en intussen verdween Marian Heemskerk met verbitterde verwijten voor iedereen, behalve voor zichzelf in de catacomben van het stadion. Uit de tussentijden van de Nederlandse meisjes blijkt hoe slecht Marian Heemskerk haar krachten had verdeeld: Adrie Lasterie: vlinderslag 1.14.1, rugslag 1.26.8, schoolslag 1.36.1, crawl 1.10.8. Marian Heemskerk 1.11.1, 1.25.2, 1 39.0, 1.19.8. Zeilen Op het door storm opgezweepte water van het Snekermeer werden in het week einde vier wedstrijden voor het nationale kampioenschap in de Regenboog, de Val ken-, de Pampus-, de Vrijheids- en de 16 m2-Streepklasse gevaren. Twee zeilers kunnen zich reeds kampioen noemen. Joop Helder werd vier maal eerste in de 16 m2-klasse en is daardoor volstrekt onbe reikbaar geworden voor zijn concurrenten, waarvan Hennie Minks en Reinier Sie- brand zich de sterksten toonden. In de Pampus-klasse is verder Hen de Ruijter zeker van zijn zaak met drie eer ste en een tweede plaats, die mogelijk er moet nog een protest behandeld worden in een eerste gewijzigd wordt. G. Biesot staat als tweede in het klasse ment met een grote puntenachterstand. Veel uitvallers waren er in de eerste twee wedstrijden van de Regenbogen, waar momenteel Krijn Tol er het best voor staat. Tol toonde zijn kracht vooral in de laatste wedstrijd, toen hij een fel van zich afbijtende Van der Zee in een tactisch gevecht in het laatste kruisrak wist te verslaan. Kansen zijn er echter ook nog voor De Jong, Alberda en in mindere ma te voor Leen de Wit. De laatste wedstrij den, die voor maandag op het programma staan, zullen de beslissing moeten bren gen. Het staat echter nog te bezien of deze races zullen doorgaan, want er wordt windkracht 9 voorspeld en dan is het on verantwoord op het Snekermeer te varen, ren. Verrassend won Beer Willemsen de eer ste wedstrijden in de Vrijheidsklasse met de gedoodverfde kampioen Bouw van Wijk als tweede. In de vierde race herstelde Van Wijk zich door een zwaar bevochten overwinning op Peter de Reuver te boe ken. Willemsen werd echter derde en zijn kansen op de titel blijven daardoor beter dan die van Van Wijk. In de Valkenklasse zijn er veel mogelijk heden. Lopende protesten kunnen hier een belangrijke en mogelijk zelfs beslissende invloed hebben. Egon Rolf von der Bau- men moest door een stuurboord-bakboord kwestie uit de strijd. In de andere wed strijden werd hij twee maal eerste en een maal vierde. De eerste plaats in de twee de wedstrijd wordt echter door een pro test betwist. In het klassement Valken heeft momenteel Kirkenier met een gerin ge voorsprong op mevr. M. 't Hooft-Snij- ders de leiding. Mevr. 't Hooft heeft tot nu toe in dit zeer sterke veld meester lijk gevaren, vooral in de tweede wed strijd toen zij onbedreigd eerste werd in een compleet noodweer. Indien de wedstrijden voor maandag niet zouden doorgaan dan zijn de kampioenen 1962 Joop Helder (12 m2 Streepklasse), Henk de Ruijter (Pampusklasse), Vrijheids klasse: Beer Willemsen, Krijn Tol (Regen boogklasse) en afhankelijk van uitspraken en protesten, Kirkenier of mevr. 't Hooft (Valkenklasse). De Nederlandse waterpoloploeg heeft het toernooi afgesloten met een wat on gelukkige nederlaag tegen Roemenië. Twee speeltijden lang werd er goed gecom bineerd en goed gezwommen en toen hal verwege met een 2I voorsprong na vrij wel voortdurend overwicht werd gewisseld, leek een overwinning met de daaraan verbonden vijfde plaats in de eindklasse ring in het verschiet te liggen. Het pak te echter anders uit, meer door het ge brek aan voldoende conditie om vier speelkwarten op volle kracht te spelen. Een overtreding, die een speler kostte, een verkeerd geplaatste bal, die de Roe menen geheel vrij spel gaf en een zware fout, die op een strafworp uitliep, veran derden de voorsprong in een 24 achter- Van de eerste dag der kampioenschap pen af, de dag waarop Ronnie Kroon, Jan IJskoot, de vrije slag meisjes Ineke Tige laar en Erica Terpstra en de rugslag- specialisten Ria van Velsen en Korrie Winkel met opvallende tijden hun serie wonnen, vanaf dat moment heeft de ver zamelde menigte experts in de Leipziger zwemarena alle aandacht op Nederland gericht. Buitenlandse journalisten put ten zich uit in veronderstellingen, wat deze Nederlandse afgevaardiging in die schitterende conditie gebracht kon heb ben. Al in de dagen voor de eerste start hoorde men overal in het bassin de hor loges indrukken, wanneer er een lid van de Nederlandse ploeg voor een oefen sprintje startte. En toen het ene prach tige resultaat na het andere werd be reikt, werd de Australische coach Forbes Carlile het middelpunt van alle inte resse. Fantastische verhalen zijn er in de voorbijgegane week over hem en zijn methodes geschreven. Zijn opvattingen over de voorbereiding van de ploegen bleken min of meer resolutionair. Er zijn er ook geweesf die met i. het achterhoofd wellicht de teleurstelling over de prestaties van eigen landgeno ten geprobeerd hebben de correctheid van deze Nederlandse voorbereiding in twijfel te trekken. De massageruimte van de oranje-equipe met het bordje ver boden toegang op de deur is door som mige zwem journalisten, vooral Franse, Italiaanse en Scandinavische, beschreven als een geheimzinnig vertrek, waarin ge heimzinnige dingen gebeurden. Men kon in die dwaze, eigenlijk lachwekkende sprookjes, lezen over pillen en spuitjes en vooral over hypnoseAlsof bij voorbeeld Klenie Bimolt of Adrie Laste rie of Jan Jiskoot bij een dergelijk expe riment hun lachen zouden kunnen hou den Ja, Forbes Carlile was in Leipzig voor velen de mysterie-man. Het is intussen interessant de vraag te stellen, wat dan wel ten grondslag mag liggen aan de overdonderende successen van Neder land. Nog niet zo heel lang geleden leken de vooruitzichten slecht. Halverwege de zomer waren velen in eigen zwemkring ervan overtuigd, dat Nederland met enkele bescheiden plaatsen, met ten hoogste één gouden medalje en wat kleingoed naar huis zou terugkeren. En ineens was daar die blakende conditie, die niet alleen zoveel successen bij de meisjes opleverde, dat met vlag en wim pel de landenprijs werd gewonnen, maar die tevens de Nederlandse zwemmers op alle nummers bij de Europese top brach ten, zo hoog zelfs dat onze heren in het klassement voor de Europa-cup als vier de achter Rusland, Oost-Duitsland en Frankrijk eindigden en voor de Hon garen, de Zweden en de Britten. Twee factoren hebben naar onze me ning in de eerste plaats meegewerkt in dit groeien van de vorm. De slechte zomer heeft de groei getemperd, heeft voorkomen dat men over de toeren ge raakte. Daarna hebben de clubtrainers- en trainsters hun noeste arbeid beloond gezien met goede tijden van dagelijks in betere conditie komende jongens en meisjes bij de selectiewedstrijden in Den Haag en in Soestduinen. Tenslotte heeft Forbes Carlile de laatste hand aan de voorbereiding gelegd en de resultaten slistheid vrijwel overal het vertrouwen toch gekregen. Ook van de ploeg in Leip zig, die aanvankelijk wat mopperde, om dat de „tapering-off'-methode van Car lile hun vreemd was, gewend als zij wa ren aan het dagelijks „kilometers- vreten". Carlile heeft vele criticasters kunnen overtuigen, domweg door hun de cijfers voor te houden. De ploeg, die tijdens de Olympische Spelen van Rome over de kop getraind was, had nu de topvorm be reikt op het moment dat de topinspan- ning in de toprace vereist werd. Het kan niet anders, of dit heeft zijn oorzaak in de voortreffelijke coaching van de laat ste periode, een coaching die natuurlijk alleen succes kon hebben op een goede basis, zoals die in de clubtraining was gelegd. Forbes Carlile zal op 11 september met zijn echtgenote naar Australië terugkeren in de hoop, dat hij in het voorjaar van 1963 opnieuw zal worden geroepen even als dit jaar, waarin hij met plezier en zoveel bijzonder veel succes heeft ge werkt. Forbes Carlile hebben uitgewezen, dat dit met een wel zeer deskundige hand is gebeurd. Velen hebben de Australiër sceptisch en zelfs kritisch ontvangen. Niet overal heeft hij de medewerking gekregen die hij wen- 'ste. maar deze bijzonder grote tacticus heeft door zijn vakmanschap en zijn be- Ook de KNZB stelt prijs opnieuw con tact met Carlile, maar het gaat om Tokio en de leiders van de Nederlandse Zwem- bond voelen er met het oog op die voor bereiding niet veel om Carlile dan aan het eind van 1963 opnieuw naar Austra lië te laten terugkeren. Wij hopen, dat men in dat opzicht tot een akkoord zal komen en dat er gelden zullen kunnen worden gevonden om Carlile tot en met de spelen van Tokio en wat ons betreft nog lang daarna, aan de Nederlandse zwemploeg te verbinden. Deze man is goud waard voor Nederland. stand en aan het doelpunt van Hans Aal- berts in de laatste speeltijd, toen Neder land met zeven tegen vijf man in het water lag, hadden de jongens niet ge noeg: 34. Daarmee eindigden Nederland en België gelijk als zesde achter Hongarije, Rus land, Zuidslavië en Roemenië en voor Italië. Dank zij de voortreffelijke wed strijd tegen de Joegoslaven en dank zij het feit, dat de spelers van Van Fegge- len in geen geval kan worden verweten er niet voor te hebben gevochten, kan men toch nog meer een zekere voldoening op dit toernooi terugzien en kan met enig vertrouwen aan de toekomst van de ploeg worden gewerkt. Ruud van Feggelen zal moeten zoeken naar snelle jongens, die tegen een stoot je kunnen en die zich bereid verklaren te oefenen, ook buiten de centrale training. Met een jonge snelle ploeg en een goede training in het water en niet in een ju doschool of op een stormbaan zal het land dat over de grootste competitie ter wereld en over het meeste spelersmateri aal beschikt, binnen enkele jaren, wel licht voor Tokio, toch nog over eer rede lijk team kunnen beschikken. Het gaf de Nederlanders in Leipzig ex tra voldoening, dat de Nederlandse scheids rechter Henk de Kok in het toernooi tot de beste spelleiders bleek te behoren. Al leen wegens het feit, dat hij niet officieel als gastscheidsrechter was uitgenodigd, heeft hij zoals de heren van de wed strijdleiding verklaarden geen wedstrijd in de finaleronde toegewezen gekregen. De wijze waarop hij de wedstrijden Ita lië Hongarije en Italië Roemenië in de hand had, bezorgde hem veel waar dering. Het goede spel van de Nederlandse wa terpoloploeg tegen Joegoslavië heeft de verrassende 43 zege ontving Neder land de voorlopige mondelinge uitnodiging volgend jaar september in Split en Dubrov nik te komen deelnemen aan een toernooi met Joegoslavië, Hongarije, Italië en Rus land. De KNZB heeft vanzelfsprekend de invitatie met voldoening in beraad ge nomen. Roeien De gestuurde vier van Triton zal niet naar de wereldkamipoenschappen roeien in Luzern gaan. Goslinga, de slag van de Utrechtse ploeg, heeft, zoals wij reeds meldden, een ontsteking aan zijn hiel ge kregen, hetgeen een streep door de goede voornemens van Triton heeft gehaald. De ongestuurde vier van Njord uit Lei den zal als gevolg van dit besluit alsnog proberen in Luzern „gestuurd" te mogen uitkomen omdat de Leidse studenten ook op dit nummer dit seizoen uitstekende resultaten hebben geboekt.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 11