Revolutionaire Wilaya-officieren grijpen de macht in Algiers Kernproevenverbod zonder inspectie HET WEER Infiltranten beschoten een Nederlandse patrouille Commissie overleg Vissers haven IJmuiden m HOPELOZE CHAOS IN ALGERIJE Centraal gezag van Politiek Bureau ondermijnd: verkiezingen uitgesteld Ben Bella neemt de wijk naar Oran Kennedy en MacMillan stellen voor: Ondergrondse proeven zouden desge wenst uitgezonderd kunnen worden Staatssecretaris Bot heeft het in Hollandia niet gemakkelijk Anderhalf jaar na befaamde rapport Tweede Amerikaanse schot op Venus Nieuwe Russische v kernproef ffTT: m 1 47e JAARGANG NUMMER 248 MAANDAG 27 AUGUSTUS 1962 Sterk anti-westers Minder wind Aan het strand: Voorsteilen ingediend Russische afwijzing Chaos Steun vor Ben Bella m SUEDE DAMES- EN HERENJASJES Het woord is aan In de krant van heden: Mariner-2 gelanceerd Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. LJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E LS E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal f 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288, Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Hoofdredacteur. Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijk» Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije ALGIERS (AP) - In Algerije is het afgelopen weekeinde de macht van Ben Bella's Politieke Bureau overgenomen door een groep jonge guerrilla-officieren met linkse inzichten, maar zonder pro gramma. Zij staan aan het hoofd van de ongeveer 20.000 man ongeregelde troepen van Wilaya (zone) IV, die de zeggenschap in Algiers en omgeving in handen hebben genomen. Zij hebben de werkzaamheden van het Politieke Bureau dusdanig verlamd, dat Ben Bella zaterdagmiddag op een pers conferentie heeft laten meedelen, dat het Politieke Bureau van het F.L.N. niet langer de regeringsverantwoordelijkheid kan dragen. Het is weliswaar als re gering nog niet afgetreden, maar het heeft wel de algemene parlementsver kiezingen van 2 september tot nader order uitgesteld. Ben Bella is uitgeweken naar Oran in westelijk Algerije, waar hij zich zeker voelt van de loyaliteit van Wilaya V. De vooruitgang in de richting van een ordelijke gecentraliseerde regering is volkomen tot staan gebracht. De toe stand ziet er somber uit. Niemand kan met enige zekerheid voorspellen wan neer Algerije een wetgevende macht en een burgerlijk bestuur zal krijgen. Wilaya IV heeft gisteren een in felle bewoordingen gestelde verklaring uitgege ven. waarin het Politieke Bureau wordt beschuldigd van het verraden van de Al gerijnse revolutie. De verklaring werd op een drukbezochte persconferentie voorge lezen door de woordvoerder van Wilaya IV, luitenant Ali Allouache. Er werd in geëist, dat het oude revolutionaire parle ment, de Nationale Raad van de Algerijnse Revolutie (CNRA) bijeen wordt geroepen om te beslissen over het politieke lei derschap van het land. De verklaring stond vol met bittere ver wijten aan de Algerijnse „neokolonialis- ten, feudalisten en gewezen collabora teurs met de Fransen". Er werd opge roepen tot landhervorming en socialisatie van de industrie door onvoorwaardelijke onteigening. De arrestaties, vorderingen en huiszoekingen door de guerilla's wor den gerechtvaardigd genoemd als onder deel van de voortgaande strijd tegen Euro pese OAS-ers. De diplomatieke protesten van het Wes ten tegen verkrachting, plundering en de algemene onveiligheid worden van de hand gewezen omdat ze komen van „vertegen woordigers van NATO-landen die berucht zijn wegens hun steun aan het Franse imperialisme". Uit de verklaring spreekt eén onmiskenbare anti-westerse geest. Wilaya IV heeft alle alcoholgebruik door Mohammedanen verboden als in strijd met de koran. Allouache gaf toe, dat slechts één Wi laya van de overige vijf zijn groep steunt. Het is Wilaya III in het Kabylen-geberg- te ten oosten van Algiers. Allouache ver klaarde niet op de hoogte te zijn van de houding van de generale staf van het 45.000 man tellende leger in de grensge- GENèVE (AP) Amerika en Enge land hebben de Sovjet-Unie vandaag voorgesteld een verdrag te sluiten voor een verbod op proeven met kernwapens in de dampkring, onder water en in de ruimte, zonder enige inspectie. De twee Westerse kernmogendheden hebben de 18-landenconferentie over ont wapening in Genève twee ontwerp-voor- -tellen voorgelegd één voor een verbod op alle proeven met kernwapens, ook de ondergrondse, en het andere voor een minder vérstrekkend verbod, dat alleen 'etrekking zou hebben op proeven onder vater of boven de grond. President Kennedy en premier MacMil- m zeggen in een gemeenschappelijke erklaring, dat proeven in de dampkring, nder water en in de ruimte „doelmatig astgesteld kunnen worden zonder inspec- ies ter plaatse", dit in tegenstelling met ondergrondse proeven. Kennedy en MacMillan laten in hun ver klaring duidelijk uitkomen, dat zij de voorkeur geven aan een verbod op alle ".ernproeven Zij voegen hier echter aan toe, dat zij liever op korte termijn een overeenkomst van beperkter reikwijdte sluiten wanneer in dit verdrag de grootste mate van overeenkomst is neergelegd die op het ogenblik mogelijk is. „Een stopzet ting van alle kernproeven waar ook gehou den, is een fundamenteel streven van de vrije wereld," aldus de verklaring. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele verspreid voorkomende buien. Tot matig afnemende, maar aanvankelijk in het wad dengebied nog harde wind tus sen noordwest en zuidwest. De zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een stormdëpressie, die wegtrekt, wordt gevolgd door een rug van hoge druk. Morgen kan men flinke opklaringen verwachten. Droog weer, maa,r nog koel, 18 a 19 graden. Zee water 16 graden. Vooruitzichten: Nog door zeewind. koel Kennedy en Macmillan wijzen erop. dat hun voorstel betreffende een beperkt ver bod op kernproeven zou kunnen voorko men, dat landen die nog geen kernwapens bezitten, deze in de toekomst zullen krij gen. Overeenstemming inzake een derge lijk verdrag zou de eerste stap kunnen zijn naar een overeenkomst die alle proe ven, waar ook gehouden, verbiedt, aldus de verklaring. De Amerikaanse delegatieleider, Arthur H. Dean, heeft het westerse voorstel van morgen ingediend op de 75ste zitting van de ontwapeningsconferentie in Genève. Hij verklaarde, dat Amerika en Engeland, hoe wel zij de voorkeur geven aan een verbod dat ook op ondergrondse proeven van toe passing is, bereid zijn tot het sluiten van een beperkt verdrag, omdat zij van me ning zijn dat dit voor de mensheid een be langrijke stap vooruit zou betekenen. Het verdrag voorziet niet m een inter nationaal inspectiesysteem. Het stelt elk deeinemend land in staat zich binnen zes tig dagen terug te trekken wanneer het van mening is, dat het verdrag geschon den is of dat een land dat het verdrag niet ondertekend heeft, kernproeven heeft ge nomen die de veiligheid van het deelne mende land zou kunnen schaden. Ook kan elk land zijn deelneming aan het verdrag opzeggen wanneer er een kernproef geno men is waarvan niet vastgesteld kan wor den door welk land dit geschiedde. Dean diende tegelijk met het eerste voorstel een tweede ontwerp-verdrag in, dat in de stopzetting van alle kernproeven voorziet. Hij zei, dat dit tweede voorstel denk beelden behelst die tot uitdrukking zijn ge bracht door de in Genève vertegenwoor digde neutrale landen en de verbeterde westerse methoden voor het registreren van ondergrondse explosies in aanmerking neemt. Dit tweede verdrag voorziet echter wél in inspectie ter plaatse als er sprake is van een aardbeving die door een kern proef veroorzaakt zou kunnen zijn, aldus Dean. Brazilië heeft onlangs in Genève even eens voorgesteld een verdrag te sluiten voor een beperkt verbod op kernproeven. De Russische onderminister van Buiten landse Zaken Koeznetsov verklaardè een week geleden op de ontwapeningsconfe rentie. dat een beperkt verbod het ont wapeningsprobleem niet zou oplossen en dat zijn land alleen belangstelling had voor maatregelen die aan alle proeven een einde zouden maken. Anders zou Ame rika zjjn ondergrondse proeven voortzet ten en militair voordeel behalen ten koste van de Sovjet-Unie, zo' betoogde Koez netsov. bieden met Tunis en Marokko. De gene rale staf heeft tot nu toe Ben Bella ge steund tegenover zijn politieke rivalen. Allouache zei, dat de guerrilla-officieren het te druk hadden gehad met de strijd tegen de Fransen om zich te bekomme ren om economische en sociale problemen en geen politiek programma naar voren kunnen brengen. Zij zijn kennelijk vastbe sloten de instelling van een centrale re gering in Algiers te voorkomen, omdat een dergelijke regering zou trachten de guerilla's onder geünificeerd centraal commando te plaatsen, afhankelijk van een normale defensiebegroting. De persconferentie van zaterdag, tijdens welke het Politieke Bureau meedeelde, dat het niet meer kon functioneren en de ver kiezingen had uitgesteld, werd geleid door Khider. de algemeen secretaris van het F.L.N. Een groot gevaar, zei hij, bedreigt op nieuw het land. Aan de vooravond van de verkiezingen voor het parlement, dat een nieuwe grondwet moet maken, is een heid een gebiedende noodzakelijkheid. Een handvol militairen van Algiers wil met de wapens in de hand een absolute macht uitoefenen in de hoofdstad van het land. Zij weigeren de bevelen uit te voeren van het partijbestuur dat arrestaties, huiszoekingen en ontvoering van Franse technici uitdrukkelijk heeft verboden. Zij hebben bezitgenomen van radio en televi sie. De haven van Algiers, sleutel van de welvaart van Algerije, beschouwen de mi litairen als hun particulier bezit. Door de toenemende werkloosheid en de gebrek kige levensmiddelenvoorziening van stad en land dreigt een hongersnood. Niet al leen het volk, maar ook de buitenlandse ambassadeurs beginnen zich ongerust te maken. In verband met deze toestand van anarchie en toenemende onzekerheid, ont staan door het ongedisciplineerde optreden van de militairen van Wilaya IV, acht het partijbestuur zich niet meer in staat de regeringsbevoegdheden uit te oefenen. Het doet een beroep op de openbare me ning, keurt de staatsgreep van de mili tairen af en stelt de verkiezingen van 2 september voor onbepaalde tijd uit. Als protest tegen deze beslissing heeft Boudiaf 'bij Khider zijn ontslag ingediend als lid van het partijbestuur. De militaire leiders in Oran, die ge heel westelijk Algerije in hun macht heb ben, gaven vandaag een verklaring uit waarin zij hun onvoorwaardelijke steun aan Ben Bella en het politieke Bureau uitspreken. De leiders van Wilaya IV worden, beschuldigd van onverantwoorde lijke handelingen die de wedergeboorte van de staat en de opleving van de eco nomie in de weg staan. Uit de verklaring, die werd uitgegeven door de generale staf van het leger, blijkt voor de eerste maal dat Wilaya V van het guerrillaleger is ontbonden en ingelijfd bi„ het normale leger. De vrees van de leiders van Wilaya IV voor een derge lijke samensmelting was een van de voor naamste redenen van hun acties in Al giers. Nini Boesman, die met de ballon „Utrecht" in het Zwitserse plaatsje Murren heeft deelgenomen aan de eerste internationale ballonweek van de Alpen, is als eerste vrouw over de Alpen gevaren. Op de foto drijft de ballon „Utrecht" (links) over het Jung- fraujoch" (met weerkundig station) naar de Eig er-noordwand (links). Rechts de ballon van de Club CECA boven de Jungraugletscher. Advertentie U V BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Fuller: Een zaak onmogelijk te achten is de afdoendste manier óm haar onmogelijk te maken. Op de persconferentie van zaterdag deelde Mohammed Khider (rechts) mee, dat het gezag van het Politieke Bureau zodanig is ondermijnd door de militairen van Wilaya IV, dat het bureau de regeringsverantwoordelijk heid niet langer kan dragen en de verkiezingen opnieuw heeft uitgesteld. Naast Khider Ben Bella. Weerrapporten I, 2 Agenda van IJmond en Haar'em 2 Uit het binnenland2 Beeldverhalen2, 7 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Horen en Zien 4 Kunst 4 Uit stad 'en omgeving 5, 6 In de Vishal en op zee6 Onder Ons6 Feuilleton 7 T opsy 8 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 10, 11, 12, 13 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) HOLLANDIA, 26 augustus. - Het eerste incident sinds het bestand in Nieuw-Guinea heeft eind vorige week plaats gehad. Naar nu pas onofficieel bekend is geworden, openden Indone sische infiltranten in de nacht van vrij dag op zaterdag het vuur op een Neder landse patrouille. De infiltranten waren afkomstig van de duikbóotlanding in de Tanah Merahbaai vlakbij Hollandia in de nacht van 21 op 22 augustus. Aanvankelijk had deze groep van veer tien man zich willen melden, naar zij aan Zeer binnenkort zal te IJmuiden een commissie van overleg worden geïnstal leerd welke tot doel heeft de gang van zaken op de visveiling aldaar te verbete ren. In deze commissie zullen zitting ne men vertegenwoordigers van het Staats- vissershavenbedrijf, rederijen en handel. Reeds anderhalf jaar geleden, na het verschijnen van het befaamde rapport over de situatie in de vissershaven van IJmuiden, werd door het Staatsvisssers- havenbedrijf het initiatief genomen voor een uitgebreider contact met de reders van visserijvaartuigen en de zeevishande laren. De handel reageerde prompt op de uit nodiging om vertegenwoordigers aan te wijzen voor een nieuw in te stellen com missie van overleg, maar de reders zwe gen tot voor enkele weken in alle talen. Thans hebben ook zij te kennen gegeven akkoord te gaan met een dergelijke com missie en zijn vertegenwoordigers aange wezen uit hun midden. In het hierboven bedoelde rapport werd wel zeer eenzijdige voorsteelling van za ken gegeven over miljoenen verslinden de wantoestanden die in de vissershaven en de afslag te IJmuiden zouden heer- sen. waarbij alle blaam op het Staatsvis- sershavenbedrijf werd geworpen. Uit de desbetreffende debatten in de Tweede Kamer bleek echter ook, dat er maar heel weinig van de beschuldigingen in overeenstemming waren met de wer kelijkheid. Steeds duidelijker werd, dat de reders zelf het meest zouden kun nen doen om een einde te maken aan min der gewenste toestanden in de vissers haven van IJmuiden. In het jaarverslag van de Kamer van Koophandel van Fabrieken voor Haarlem en Omstreken over 1961 wordt het hoofd stuk „Visserij" (produktie-sector) beslo ten met de slotzin: „De visserij blijft aandringen op een afzonderlijk veilingbe drijf (te IJmuiden) met voldoende invloed van het bedrijfsleven". Maar de reders hebben tot voor kort niets gedaan om tot enige verbetering in een onduldbaar geachte toestand te komen. 'In de commissie van overleg zal voor de Redersvereniging IJmuiden zitting heb ben de heer D. J. Gouda; voor de reders vereniging De Vuurbaak te Katwijk de heer D. Meerburg en voor de Schippers- igenaren, de heer N. van Duin. Voor de handel zullen in de commissie zitten de heren W. Gouda, P. Krab, A. Mole naar en J. L. Uitzinger. CAPE CANAVERAL (Reuter'AFP) Een vanmorgen door de Amerikanen van Cape Canaveral in de richting van Venus afgeschoten ruimtevaartuig gaat wel in de richting van deze planeet, maar zal volgens de eerste gegevens op een te grote afstand passeren. Het zal daardoor niet mogelijk zjjn de voorgenomen metin gen te verrichten. Dit hebben functiona rissen van het project meegedeeld. Het vaartuig, de „Mariner-2", werd van morgen om even voor achten door een veertig meter lange Atlas-agena-raket ge lanceerd. Veertig minuten na de lancering kwam de melding, dat de „Mariner-2" door de Agena in de richting van Venus was ge slingerd. Autoriteiten op de lanceerbasis verklaarden, dat alles naar wens verliep. Op 22 juli j.l. werd de „Mariner-l" afge schoten met behulp van een Atlas-agena- raket. De cabine geraakte echter door een verkeerd signaal uit de koers en moest kórt na de start worden vernietigd. In de editie van 15 augustus j.l. hebben wij uitgebreid aandacht besteed aan dit soort ruimtevaartuigen. (Red.) UPPSALA (AP) De Russen hebbên in de omgeving van Nova Zembla vandaag opnieuw een kernproef in. de dampkring genomen, zo meldt het seismologisch in stituut van de universiteit van Uppsala. De explosie vond plaats om tien uur van morgen en had een kracht van ongeveer tien megaton. de bevolking had verklaard. Een Neder landse patrouille met twee V.N.-waarne mers ging zaterdag vergeefs naar de aan geduide plek. Inmiddels was vrijdag al een groep van vijf infiltranten door de politie aangehouden. De resterende negen, die nog rondzwerven in de jungle, hebben op de Nederlandse patrouille geschoten, on danks de sommeringen in het Maleis dat er een bestand was gesloten en dat zij zonder gevaar te voorschijn konden ko men. Dit nachtelijk jungle-incident kostte gelukkig geen verliezen. Men neemt in Hollandia het incident niet zwaar op. Een bestand na een guerilla-oorlog is altijd moeilijk zonder enig incident te handha ven. De in Hollandia aangekomen staatsse cretaris Bot is terstond begonnen aan con sultaties met de diensthoofden van het gouvernement. Onder meer ontvouwde hij de aantrekkelijke voorwaarden, die de Ne derlandse regering wil aanbieden aan de Nederlandse ambtenaren, die bereid zou den zijn onder het V.N.-beheer dienst te doen. Zij zouden een dubbel salaris krij gen, waarvan de helft in Nederland be lastingvrij zal zijn. Het enige tijd aanblij ven van althans een deel der Nederlandse ambtenaren wordt dringend noodzakelijk geacht om een totale ontwrichting van het bestuursapparaat in Nieuw-Guinea te voorkomen. Als de V.N. niet in staat zou den zijn de leemte op te vangen, zou het enige alternatief zijn in een zeer versneld tempo het bestuur en de openbare dien sten aan Indonesiërs op te dragen. Mr. Bot was zeer ontsticht over een plan voor een eendagsstaking van de ambtenaren. In afwachting van de preci sering van het aanbod blijft de overgrote meerderheid van de ambtenaren uiterst onwillig tot aanblijven, zelfs tegen een dubbel salaris. Hen te overtuigen is een zeer moeilijke taak voor de staatssecreta ris, wiens herhaalde verzekeringen dat Ne derland in Nieuw-Guinea zou blijven hem nu uiterst kwalijk worden genomen. De staatssecretaris, die zaterdag in een toespraak tot demonstrerende papoea's het woord zelfbeschikking niet in de mond nam, geeft de „nieuwe toon" van Den Haag aan, die ook andere uit Nederland naar Hollandia gekomen functionarissen laten horen. Kort samengevat houdt die in: „Een akkoord was veruit de beste weg voor de Papoea's. Het is onzin te spreken over „het verraad aan 700.000 Papoea's, hoewel het een pijnlijke geschiedenis is voor de enkele honderden politiek bewust gemaakte Papoea's." Deze toon is realis tischer dan de oude verzekeringen van Den Haag die diametraal het tegenovergestel de zeiden Zij klinken in Hollandia slechts verrassend, omdat zij uit dezelfde mond komen. Relletjes in Fakfak Tijdens het weekeinde hebben zich, naar Ass. Press meldt, in Fakfak relletjes voor gedaan tussen Indonesische inwoners en Papoea's, waarbij een Ambonees door een schot dodelijk gewond werd. In Fakfak aan de zuidkust wonen veel Indonesiërs. Twee maanden geleden zijn aan de bevolking van de omliggende kampongs oude politiegewe- ren uitgereikt voor de zelfbescherming te gen Indonesische infiltranten, die toen in grote getale daar geland waren. Bij de relletjes hebben de Papoea's deze geweren gebruikt. Landing uit duikboten De vijf Indonesiërs, die zaterdag zijn aangehouden, hebben medegedeeld van uit onderzeeboten met rubberbootjes in de Tanah-Merahbaai te zijn afgezet. Er lagen toen drie Indonesische onderzeebo ten voor de noordkust van Nieuw-Guinea. Zij waren afkomstig van Bitoeng op Ce lebes. Totaal waren 44 man aan boord. Daarvan zijn er 14 aan land gezet. Eén van hen was Wijoso, een doctor in de so ciologie, die opdracht had in Hollandia sociale problemen te bestuderen. Aan boord van de andere onderzeeërs bevond zich een econoom, die een soortgelijke opdracht had. Alle infiltranten wisten, dat een akkoord tussen Nederland en Indo nesië was gesloten. Op het eiland Misool hebben zich nu to taal ruim 200 infiltranten gemeld. Zij zijn in de kampong Lelitah ondergebracht. Nabij Kaimana hebben zich 56 para's ge meld. De drie Indonesische parachutisten, die van een bij Hollandia gelande groep waren afgedwaald en op gebied van Australisch Nieuw-Guinea waren gekomen, zijn naar Nederlands Nieuw-Guinea teruggebracht. De parachutisten, die 12 km ver op Austra lisch gebied waren, hebben hun wapens afgegeven aan een Australische officier. Deze heeft hen op de hoogte gesteld van het bestand in Nederlands Nieuw-Guinea.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1