Auto, die prinselijk gezin naar IJmuiden bracht, in Overloon AGENDA Soldaat bij beschieting uit auto in enkel gewond Marechaussee haalt paartje uit huwelijksvliegtuig Snup, Swop en Sijpie gaan op vacantie! Polle Pelli eo Pingo ENGEL Boerderij en hooiberg geheel uitgebrand Twee jongens rijden met auto tegen huis Schipper en zoontje in Rijn verdronken Arrestant ontvlucht in Den Haag Zes doden in het verkeer Morgen iets beter MAANDAG 27 AUGUSTUS 1962 2 Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk Jachtongeval in Hulst met dodelijke afloop Voor ogen familie K.L.M.-hoofdkantoor wellicht naar Schiphol 28. Er komt een auto aan en Aapje roept ineens: „Ha, dat is een prachtig stevig touw, dat kan ik goed gebruiken!" Onderwijl legt Pelli uit: „Je hebt aan een ballon gehangen, Polle, het touw werd doorgesneden, waardoor je weer naar beneden kwam, maar het anker mocht je houden....". „....Om zo te zien, niet....", zegt Polle, en Pelli merkt op: „Gelukkig dat je broek eindelijk stuk is gegaan, anders was er misschien weer een lange tocht voor je begonnen!" Baanvak bij Hoek van Holland was versperd Kerkelijk nieuws 3i De voorzitter van de stichting Nationaal Oorlogs- en Verzetmuseum te Overloon, de heer A. Jans, heeft niet alleen symbo lisch een bedrag van 105.000 ontvangen als liquidatiesaldo van de stichting Natio nale Oorlogsmonumenten maar ook de geldtransportauto ten geschenke gekregen, waarmee de prinselijke familie in 1940 naar IJmuiden is gebracht. Bij de overhandiging van deze geschen ken waren onder anderen aanwezig de lui tenant-kolonel W. F. K. Bischoff-van Heemskerck, adjudant van koningin Julia na, mr. dr. C. N. J. Kortmann, commis saris van de koningin in Noordbrabant, dr. W. Drees en mr. G. van Hall, vice- 'Advertentie Grote Houtstraat 181 HAARLEM De prinselijke pantserwagen, die zater dag aan het Nationaal Oorlogs museum te Overloon is overgedragen, heeft een plaats onder de V 2 gekre gen. Naast de auto de heer Bergman. voorzitter van de stichting Nationale Oor logsmonumenten en burgemeester van Amsterdam. Voorafgegaan door de Over- loonse fanfare „De vriendenkring", en ge volgd door de schutterij „Sint Thiobaldus" reed de zware geldtransportauto statig naar de ingang van het museum. Aan het stuur zat de 64-jarige T. Bergman uit Am sterdam, die destijds ook het toen nog prinselijke gezin naar IJmuiden had ge reden, waar de Engelse torpedobootjager „Codrigton" klaar lag om het gezin naar Engeland te brengen. Bij het hek overhan digde dr. M. W. Holtrop, president van de Nederlandsche bank, de heer Jans de sleutels van de auto en een ingelijst dnor- laatbewijs. Met dit bewijs kreeg de wagen tijdens de tocht naar IJmuiden vrije door gang bij de militaire po$tgp. Met. rqiljtaire politie op de spatborden en gevólgd door een auto met mariniërs is de heer Berg man in 1940 in twee uur naar IJmuiden gereden. Op de heenweg werd de auto be schoten maar niet geraakt. De Morris 1939 is nog jaren als geld transportauto in dienst geweest bij de Nederlandsche bank. Grote Kerk, dinsdag 20-21 u.: Orgelcon cert door Rune Engö. Openluchttheater Bloemendaal, dinsdag 20.15 u.: Israëlische volksdansen en lie deren. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Marco Polo", 18 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „De snert soldaat", a.l. Dinsdag alleen 14 en 20 u. Lido, 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Mr. Vlub- ber", a.l. Luxor, tot en met donderdag gesloten. Minerva, 14.30 u.: „Pijn en gijn in de kazerne", a.l.; 20.15 u.: „Aimez-vous Brahms?", 18 j. Rembrandt, 10.30 u.: „De wereld der die ren", a.l.; 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „La belle Amérieaine", a.l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Tot de laatste kogel", 14 j. Studio, 10.30 u.: „Dik Trom", a.l.; 14.15, 19 en 21.15 u.: „Tout l'or du monde", a.l. Monopole (Zandvoort), 14.30 u.: „Robur de veroveraar", a.l.; 19 en 21.30 u.: „De dode ogen van Londen", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62), Frans Halstentoonstelling, 10-17 en 20.30- 22.30 u.; zondag 13-17 u. Tot 30 september. Vishal (Grote Markt): Expositie van een keuze uit het moderne kunstbezit van de gemeente Haarlem, 10-17 u.; zondag 13-17 u. Tot 30 september. Museum „Het Huis Van Looy" (Kleine Houtweg): Expositie van een keuze uit het oude bezit van het Frans Halsmuseum, 10-17 u.; zondag 13-17 u. Tot 30 september. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van Marie Noothoven van Goor, 9-17 en 18-20 u„ tot 18 september. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Gedurende de maand augus tus expositie van tekeningen en aquarellen van Poppe Damave, 10-22 u. Dagelijks klassiek grammofoonplatenconcert van 21- 22 u.: Brahms. Teylers Museum (Spaarne 16): Tekenin gen Hollandse, Italiaanse en Franse school. Dagelijks van 11-17 u., eerste zondag van de maand 13-17 u. DIVERSEN Raadhuis Zandvoort, dinsdag 20 u.: Raadsvergadering. Waaggebouw (hoek Spaarne-Damstraat) Taveerne met zang door Cobi Schreyer en poppenspel door „Merlijn". Iedere avond van 20-1 u. (behalve maandag). Café-chantant „Adam en Eva" (Raam- vest 5): Iedere avond van 20 u. af: Cabaret. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 24 augustus). MAANDAG 27 AUGUSTUS City, 20 uur: „De terreur van de Rode Draak". Rex, 20 uur: „Mr. Vlubber, de vliegende schoolmeester". Marktplein, tot 24 uur: Kermis. DINSDAG 28 AUGUSTUS City, 20 uur: „De terreur van de Rode Draak". Rex, geen voorstelling. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve op zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Marktplein: 14 tot 24 uur: Kermis. MAANDAG 27 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Een meisje met sex-appeal". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Maciste contra Maciste". W.B.-theater, 20 uur: „Parijs in paniek". DINSDAG 28 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Een meisje met sex-appeal". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Maciste contra Maciste". W.B.-theater, géén voorstelling. Grote kerk, 20 uur: Laatste zomeravond concert. MAANDAG 27 AUGUSTUS Marquette-theater: Geen voorstelling. DINSDAG 28 AUGUSTUS Marquette-theater: Geen voorstelling. In Barwoutswaarder is de boerderij van de heer J. van der Zon afgebrand. Het vuur was begonnen in een hooiberg, maar hoewel de brandweren van Woerden en Barwoutswaarder met twaalf stralen de brand te lijf gingen konden zij niet voor komen dat het vuur oversloeg naar de boerderij. Omwonenden konden wat huisraad red den, het vee liep buiten en de varkens kon den nog juist worden losgelaten. De oor zaak staat nog niet vast, maar men acht het niet uitgesloten, dat kinderen met lu cifers hebben gespeeld. Verzekering dekt de schade. Voor de Woerdense brandweer was dit de derde dag dat men in touw was, want nadat men vrijdag de brand in het belas tingkantoor had moeten bestrijden, laaide deze zaterdagnacht weer op, nu in 'een aantal kisten met dossiers op de beneden verdieping. Men wist het vuur met de ne velspuit meester te worden. De belasting dienst heeft voorlopig zijn intrek genomen in een Woerdens hotel, de meeste dos siers zijn gespaard. In Wijk en Aalburg is brand uitgebroken bij de zuivelhandel van D. van der Pol en zonen. Behalve de woning met bedrijfsge- deelten brandde ook een opslagplaats van banden, olie en bedrijfsbenodigdheden ge heel uit. Een aangrenzende woning van de heer J. Kerkwijk viel ook aan het vuur ten offer. De schade, die door verzekering wordt gedekt, beloopt ongeveer honderd duizend gulden. Twee Venlose jongens, 16 en 17 jaar, heb ben zaterdagavond door even stiekum met een auto te gaan rijden een schade ver oorzaakt van duizenden guldens. Zij ha men in Venlo een geparkeerde auto weg en reden daarmee naar het plaatsje Blit- terswijck. Daar reed het tweetal tegen een splinternieuw huis, waarvan de voor gevel gedeeltelijk instortte. De auto werd volkomen vernield. De twee joyrijders kropen uit het wrak en ontkwamen aanvankelijk in het duis ter. Een politiepatrouille hield later het tweetal aan, waarvan de één zwaar aan zijn hoofd gewond was. De ouders van de jongens zijn niet verzekerd. In Hulst is de 32-jarige, ongehuwde heer H. Pica vet tijdens een jacht op eenden in de Clingepolder om het leven geko men. 's Avonds wilde de jager met twee andere metgezellen, alvorens de eenden- jacht te beëindigen, nog een weiland door kruisen. Toen hij over het prikkeldraad van het weiland stapte struikelde hij waarbij zijn karabijn afging. De kogel ging hem door de linkerschouder en raak te de grote slagader. De heer Picavet overleed ter plaatse. In Den Haag zijn in de nacht van zaterdag op zondag enkele malen schoten afgevuurd. In één der gevallen werd een soldaat hierbij lichtgewond. Hij maakte een smalende opmerking over een oud grjjs personenwagentje. Onmiddellijk werd er tweemaal uit dat wagentje gevuurd. Het tweede schot trof de soldaat, wiens rechterenkel werd doorboord. Deze viel op straat en terwijl het wa gentje uit het gezicht verdween belde zijn broer in een naburig café de politie op. Een bromfietser, die van de schietpartij getuige was geweest, zette inmiddels een achtervolging in zonder succes. Enkele leden van de Haagse recherche troffen ruim twee uur later in de Dou bletstraat twee mannen aan bij een oude wagen. Enkele cijfers van het kenteken van die wagen stemden overeen met die welke de politie van de bromfietser had doorgekregen. Beide mannen ontkenden hardnekkig iet met de schietpartij te maken te heb ben. Eén van hen bleek onder invloed i i r i,'-.* I, Tussen Mannheim en Straatsburg zijn de 33-jarige schipper M. Leuven uit Rot terdam en zijn vijfjarige zoontje Theodoor onder de ogen van hun familieleden ver dronken in de Rijn. De gehele schippers- familie, bestaande uit man, vrouw en vijf kinderen, bevond zich op de brug van het schip „Lloyd XIII" toen de vijfjarige Theodoor over boord viel. De schipper sprong zijn zoontje onmiddellijk achterna en hij slaagde er in de jongen te grij pen. Vlak voor de wal werd de stroom hem echter te machtig. In het Wantij te Dordrecht is de vier jarige J. de Jong uit de Maasstraat ver dronken. De jongen wilde iets uit het wa ter pakken, doch gleed van de kant. Een vriendje en zijn broertje, die erbij stonden, waarschuwden de politie doch deze kon anderhalf uur later slechts het lijkje uit het water halen. De Britse kustvaarder „Jubilence" is in de haven van Rotterdam aangekomen met aan boord de stoffelijke resten van een man, die een goede zes mijl van de Goereeboei waren gevonden. De Rotter damse rivierpolitie heeft de identiteit van de verdronken man nog niet kunnen vast stellen. van sterke drank te verkeren. In de auto heeft de politie geen vuurwapens aange troffen. De mannen zijn ingesloten, het onderzoek duurt voort. De Haagse politie heeft verder melding gekregen van nog een schietpartij. Een bewoner van de Kwikstaartlaan gaf na melijk door 's nachts wakker geworden te zijn van het geluid van zes schoten, die naar zijn mening in de Kwikstaart laan afgevuurd werden uit een pistool van zwaar kaliber. Daarna hoorde hij een auto met gierende banden wegrijden en even later hoorde hij iets verder uit de buurt nogmaals drie maal schie ten. Toen hij zondagmorgen uit de kerk kwam vond hij op de hoek van de Kwar tellaan en de Seizenlaan een patroon voor een pistool met een kaliber van 9 mm. Een jong verloofd paar uit Rotterdam, dat met een listig plan de wederzijdse ouders wilde verschalken en zich reeds op weg naar Gretna Green in Schotland waande, heeft op Schiphol op het aller laatste nippertje een bijna verwezenlijkte huwelijksdroom in rook zien opgaan. Ter wijl de vier straalmotoren van de K.L.M.- DC-8 reeds brulden en de luchtreus zich al in beweging zette om naar de start baan te rijden, liet de koninklijke mare chaussee de gezagvoerder via de ver keerstoren instructie geven te stoppen en de motoren weer af te zetten. Vijf minu ten later werd het verblufte paar door twee wachtmeesters uit het vliegtuig ge haald en in afwachting van de komst der ontzette ouders in een kamertje van de aankomsthal opgesloten. Het verloofde stel had de ouders verteld, dat het in Limburg met vakantie zou gaan, maar in alle stilte had het de reis biljetten voor Glasgow al gekocht. De marechaussee kreeg argwaan, on dervroeg de trouwlustigen en hoorde al De directie van de K.L.M. heeft op het ogenblik opnieuw de vraag in studie of het eventueel wenselijk zou zijn het hoofd kantoor van de maatschappij van Den Haag te verplaatsen naar Schiphol. Dit vraagstuk is reeds meermalen ter sprake gekomen. Dat het thans weer onder de loep wordt genomen hangt samen met de uitbreidings- en vernieuwingsplannen voor Schiphol. De eventuele verplaatsing van de K.L.M.-zetel naar de Amsterdamse luchthaven zal echter geen kwestie zijn die op korte termijn beslist wordt. Het vraagstuk van een eventuele verhuizing staat los van de huidige financiële situ atie van de K.L.M. In Den Haag is een arrestant, die wordt verdacht van inbraak in een heren kledingzaak, ontsnapt. Bij het oversteken van de binnenplaats tussen de arrestan tenbewaarplaats en het nieuwe hoofdbu reau waarbij hij begeleid werd door twee rechercheurs, wist de man de benen te nemen. Hij is nog spoorloos. Mevrouw M. A. Platteel-haseur, echt genote van de gouverneur van Nieuw- Guinea in Nederland teruggekeerd. Op Schiphol werd zij begroet door haar twee zoons. „De stemming in Hol- landia is verdrietig", zei mevrouw Platteel. Na haar verblijf van iVz jaar op Nieuw-Guinea had het afscheid haar pijn gedaan. „Wanneer je mensen moet achterlaten van wie je bent gaan houden dan is het moeilijk blijmoedig afscheid te nemen," zei zij. Wanneer haar man naar Nederland zal komen kon zij niet zeggen. 3233. Daar lagen ze, broederlijk naast elkaar in hun dekens gerold. Het was eigenlijk nog 'n beetje vreemd, zo buitens huis, maar toch best aardig. Nou, welterusten, hoor.' zeiden ze. Maar toen duurde het niet lang, of ze vielen in slaap. De dikke Sijpie begon ten minste al gauw te snurken, dat de eek hoorntjes er van schrokken Maar de andere twee hoorden het niet, gelukkig. In Haarlemmermeer is op de Kruisweg ter hoogte van de Aalsmeerderbrug de 21-jarige dienstplichtige korporaal A. Jong kind uit Aalsmeer met een gloednieuwe auto uit de bocht gevlogen. Hij botste te gen een abri en was op slag dood. In Den Hulst (Overijsel) is de heer Bor ger, terwijl hij melkbussen loste, aangere den door een bromfiets. Hij is in het zie kenhuis overleden. In de Beemster is de 26-jarige J. Bun schoten uit Hobrede (gemeente Oosthui zen) om het leven gekomen toen hij met zijn scooter tegen een vrachtwagen op reed, die van een boerenerf de weg op kwam gereden. In Bruinisse is de 23-jarige W. van den Berge uit Bruinisse om het leven geko men. Hij kwam met zijn bromfiets te val len, toen hij een langs de kant van de weg staande dame raakte. Op de rijksweg Breda-Roosendaal is een scooterrijder uit Terneuzen ter hoogte van het Liesbosch door onbekende oorzaak ge vallen. De duorijdster de 21-jarige me juffrouw F. de Ronde uit Goes, liep een schedelbasisfractuur op en overleed ter plaatse. Bij Winterswijk zijn twee Duitsers op een bromfiets met flinke snelheid tegen een gesloten slagboom gereden. De 29- jarige H. J. Gesing, gehuwd en vader van vier kinderen, is aan de gevolgen bezwe ken. Voor het leven de 32-jarige H, J. H. wordt gevreesd. spoedig „We gaan trouwen in Gretna Green". Aangezien alle papieren in orde waren, moest men het paartje wel door laten maar de marechaussee nam onmid dellijk contact op met de Rotterdamse po litie, die zich naar de ouders van de bruid begaf. Daar sloeg het bericht als een bom in. „Laat ze hen tegenhouden" bezwoer de moeder, en dat lukte nog juist op tijd. In een kamertje van de aankomsthal kon het paar van de emoties bekomen. In de loop van de middag arriveerden de moeder van het meisje en de vader van de jongen. „Zij zijn pas negentien, en dat is te jong om al te trouwen" zeiden ze. Toen de bagage, die in het vliegtuig was gebleven, in de avonduren terugkwam, gingen de gelieven gedwee met pa en ma weer naar huis. In Maassluis is gistermiddag om vijf uur bij rangeerwerkzaamheden een goederen wagen ontspoord, waardoor het baanvak werd versperd. Reizigers werden met bus sen vervoerd. Om zeven uur werd het baanvak weer opengesteld voor de D-treinen die op dit traject aanvankelijk 20 minuten vertraging opliepen. De binnenlandse treinen konden na acht uur weer van beide sporen ge bruik maken. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Musselkanaal (toez.) J. Noordmans te Tjamsweer. Bedankt voor Garderen (toez.) A. Muil wijk te Randwijk. Aangenomen de benoeming tot voorgan ger te Honselersdijk (Ver. van Vrijz. Her vormden) A. J. Verduyn, voorganger idem te Krimpen a. d. Lek. Geref. Kerken Beroepen te Heiloo J. Winter te Jutrijp- Hommerts. Advertentie Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde trok een oceaandepressie, in diepte toenemend, dver Schotland naar het noordelijk deel van de Noordzee. De luchtdruk in het centrum daalde tot 980 millibar. Dit had tot ge volg dat de wind in ons land aanwakkerde, aan de kust in de nacht van zondag op maandag zelfs tot 8 a 9 Beaufort. Het koufront van de depressie passeerde des nachts met slechts weinig regen ons land. Na de .frontpassage stroomde onstabiele lucht binnen. Intussen is de depressie, die een snelheid van ongeveer 120 km. per uur had, langzamer gaan bewegen. Zij verwij dert zich over de Noorse bergen. Over de Britse eilanden komt een rug van hoge luchtdruk naderbij, die morgen voor een kleine weersverbetering zorgt. Verder op de oceaan ten zuidwesten van IJsland ontwikkelt zich een volgende de pressie. Het front hiervan is naar Ierland onderweg, maar zal waarschijnlijk niet vóór morgenavond de Noordzee bereiken. Voor morgen worden weinig buien en over het algemeen iets hogere temperaturen verwacht. De wind zal wat afnemen. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen at binnen- en buitenland. d c c Neerslag: laatste 24 uur. 3 O S V SE 3 &9 Den Helder zwaar bew. wzw 18 3 Ypenburg zwaar bew. w 20 1 Vlissingen regenbui w 20 0.2 Eelde regenbui wzw 18 0.6 De Bilt zwaar bew. wzw 19 0.1 Twente zwaar bew. zw 19 0 Eindhoven zwaar bew. wzw 20 0 Zd-Limburg half bew. wzw 19 0 Helsinki mist zzw 17 0.1 Stockholm zwaar bew. z 18 0 Oslo regen ozo 20 8 Kopenhagen regen zzw 19 3 Aberdeen regenbui nw 13 14 Londen licht bew. wnw 20 2 Amsterdam zwaar bew. w 20 0.3 Brussel zwaar bew. wzw 20 0 Luxemburg zwaar bew. wzw 21 0 Parijs zwaar bew w 25 0 Bordeaux licht bew. windst. 27 0 Grenoble onbewolkt windst. 28 0 Nice half bew. nnw 27 0 Berlijn zwaar bew. z 20 0 Frankfort zwaar bew. wzw 22 0 München onbewolkt zzo 21 0 Zürich mist 0 24 0 Genève onbewolkt windst. 28 0 Locarno licht bew. windst. 25 0 Wenen mist windst. 21 0 Innsbruck onbewolkt windst. 23 0 Belgrado onbewolkt ono 28 0 Rome onbewolkt windst. 32 0 Ajaccio onbewolkt ono 27 0 Madrid onbewolkt windst. 38 0 Mallorca onbewolkt windst. 32 0 Lissabon onbewolkt n 30 0 Dinsdag 28 augustus Zon op 5.44 uur, onder 19.38 uur. Maan op 3.41 uur onder 19.09 uur. Maanstanden 30 augustus 4.09 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 27 augustus Hoog water 1.54 en 14.24 uur. Laag water 9.51 en 22.14 uur. Dinsdag 28 augustus Hoog water 2.42 en 15.08 uur. Laag water 10.42 en 23.01 uur. Het hoog en Jaag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2