De chaos neemt bezit van een stuurloos Algerije Cubanen uit Miami bombardeerden Havana I Russen in Berlijn weigeren Frans protest WERELDNIEUWS r Van dag tot dag Adoela akkoord met UNO-plan Premier Fidel Castro: Nieuwe laffe overval der Amerikanen OAS-pamfletten op brief papier van parlement Franco-oppositie verwijt VS bezoek van Stevenson Naar één partij in Kongo-Brazzaville Oe Thant was bij president Brezjnev Storm hield huis in de Theems Mijnenveld langs de muur Slecht nieuws voor Duitsland-gangers mm (Op de ^^raatótoel r MAANDAG 2 7 AUGUSTUS 1962 Keiler Macdonald Zijlstraat 56 Telefoon 11828 SCHARPFF WASAUTOMATEN Europeanen onmisbaar Marseille Evenals de I S en Engeland Plunderingen V.S. benoemen neger in UNO-delegatie Nieuwe schendingen Amerikaanse vice-president in Perzië en Turkije Franse verliescijfers in de Algerijnse oorlog Armeens patriarch legt functie neer Westduitse deelstaat is bang voor arbeiders uit Joegoslavië Gruwelijke moordpartij in Genua Duif S. B. S. Autobandenverkoop - Inruil Nadat ten aanzien van een internatio nale overeenkomst tot stopzetting der atoombomproeven van Westelijke zijde voortdurend is volgehouden, dat een ak koord zonder gelijktijdige inspectie geen enkele practische waarde zou kunnen heb ben, komen Amerika en Engeland nu plot seling met een voorstel, dat de inspectie- voorwaarde achterwege laat. Vandaag zal het voorstel in Genève, waar achttien landen over ontwapening confereren, worden ingediend. Van enige reactie op dit plan is tot dusver nog niets gebleken, doch de ervaring heeft geleerd dat bij dit onderwerp elk optimisme, hoe gering ook, gevaarlijk is. Behalve de Sovjet-Unie, die tot duver al tijd onvermurwbaar verzet heeft geboden tegen 'n akkoord-met-inspectie, moet ook Frankrijk tot het kamp der tegenstanders worden gerekend. Zelfs wanneer Moskou thans tot medewerking zou komen, moet men op heftig verzet van Frankrijk blij ven rekenen, dat zich in het hoofd heeft gezet „atoommogendheid" te worden om daardoor nog temeer de leiding in Europa te veroveren. De Gaulle zal een eventueel akkoord tussen de twee grote atoombe heersers beschouwen als een poging om de „atoomclub" te beperken tot Amerika, Engeland en de Sovjet-Unie, en om Frankrijk te verhinderen, het atoomwapen tot een eigen bruikbaar bezit te maken. Wanneer dus een akkoord thans binnen het bereikbare ligt, omdat het Westen zijn voornaamste eis, de inspectie, heeft laten vallen, is de vraag welke sancties tegen overtreders in het uitzicht moeten worden gesteld, van het grootste belang. Dat geldt trouwens niet alleen met het oog op de Franse atoomdromen, doch evenzeer op de Peking-Chinese, die volgens recente ont hullingen ook aan verwezenlijking toe zijn. Deze controverse op het gebied der atoombewapening geeft eigenlijk een tref fend beeld van de dwangposities, waarin diver^ grote mogendheden zijn geraakt door een langzame verschuiving van de verhoudingen. Terwijl de Sovjet-Unie en Amerika een bijna gelijkelijke bedreiging van de Chinezen zien opdoemen en dus elkander wat dichter naderen, begint En geland de Franse (en Frans-Duitse!) am bities wel degelijk als een gevaar te on derkennen. De noodzakelijkheid van een Brits-Amerikaans-Russische afspraak tegen de groeiende politieke concurrentie uit het Verre Oosten en centraal-Europa kan met tertijd op het gebied van de internationale verhoudingen nog wel eens tot verrassin gen leiden. Als zodanig mag wellicht de plotselinge zwenking van Kennedy en Macmillan ten aanzien van de atoombomproeven worden geïnterpreteerd; een eventuele welwillen de Russische reactie daarop zou er ook verklaarbaar door worden. Zodat misschien tóch enig optimisme ge oorloofd is. Advertentie ALGIERS (AP) Meer dan tien mil jard gulden aan Franse bezittingen in Algerije verdwijnen langzaam maar zeker in de chaos en economische stag natie na het onafhankelijk worden van het land. Er wordt slechts weinig gedaan voor het in stand houden van deze eigendommen. Sommigen schatten dat de economische activiteit op 20 percent van die van vorig jaar. In het grootste deel van het binnenland is het econo misch leven vrijwel tot stilstand ge komen. In de industriezone Rouiba-Regnaia ten oosten van Algiers werken twee van de 32 fabrieken die Frans eigendom zijn. De bedrijfsleiding van een van de twee deelt mee, dat de fabriek alleen niet wordt ge sloten omdat anders 180 Algerijnse werk nemers op straat zouden komen te staan. De Franse ambassade is van mening, dat er nog 300.000 Fransen in het land zijn. Vorig jaar waren het nog een miljoen. Dagelijks vertrekken honderden per vlieg tuig en boot. Zij vluchten voor de chaos, de rechteloosheid en de onzekerheid. Oran eens een stad met 200.000 Europese inwo ners, ziet er nu uit als een spookstad. Wijngaarden en boerderijen verwilderen in de rijke landbouwstreek in westelijk Al gerije. De meeste Franse boeren zijn hier gevlucht. Hun Moslim-bedrijfsleiders zijn voor een groot deel vermoord door de guerrilla's wegens het werken voor Franse meesters. De Franse eigendommen zijn vrijwel gelij kelijk verdeeld over landbouw, industrie, commerciële ondernemingen en transport en bouwindustrie. Een groot deel van de voorraden en de bedrijfsuitrusting is ge roofd in de eerste dagen van de onaf hankelijkheid. Bussen en andere 'voertui gen werden gevorderd door de guerrilla's. Sommige ondernemingen slaagden erin een groot deel van de voorraden en de ge reedschappen naar Frankrijk over te bren gen. Dit is ongeveer drie weken geleden officieel verboden. De Algerijnse autoriteiten roepen de Europeanen voortdurend op naar Algerije terug te keren en ons te helpen Algerije welvarend te maken. Zij beseffen dat zon der de Europeanen het land, althans voor lopig, is gedoemd tot armoede. Ondanks de beloften van goede wil schrikken de meeste Europeanen echter voor dit expe riment terug. Iedere ontvoering van een Europeaan doet het vertrekcijfer stijgen. Intussen verzamelen zich aan de over zijde van de Middellandse Zee, in de ha venstad Marseille de gerepatrieerden. Te vergeefs zoeken zij naar werk, naar een mogelijkheid om een eigen zaak te begin- LEOPOLDSTAD (Reuter) Premier Adoela van Kongo heeft voor de radio meegedeeld, dat de centrale Kongolese re gering instemt met het plan van waar nemend secretaris-generaal Oe Thant om een einde te maken aan de afscheiding van Katanga van de rest van Kongo. Het antwoord der regering is, voorzien van haar opmerkingen over het plan, door de UNO-vertegenwoordiger in Kongo, Ro bert Gardiner, aan Oe Thant toegezonden. De regering van Katanga heeft het plan nog in studie en zal binnen de door de Verenigde Naties gestelde tijdslimiet van tien dagen haar beslissing moeten geven. Ook de Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië hebben zich akkoord verklaard met het plan van Oe Thant. nen en naar een huis. Hun aantal in Mar seille en omgeving wordt geschat op 100.000. Op sommige dagen, als de aan komst vap een schip samenvalt met de soms 15 vliegtuigen uit Algerije, arriveren 5.000 a 6.000 vluchtelingen in Marseille. Werkloos, samengepropt in onvoldoende behuizingen en slecht bij kas verblijven de duizenden in de havenstad. Hun aanwezig heid heeft geleid tot een golf van berovin gen en kleine diefstallen in de stad, die zelfs in normale tijden al een ongunstige naam had op dit gebied. De meeste re patrianten koesteren bittere gevoelens te gen de Franse regering, die zij verant woordelijk stellen voor hun toestand. Po litieke avonturiers kunnen hier een voe dingsbodem voor hun ideeën vinden. Het Politieke Bureau, het opperste or gaan van het F.L.N., was belast met de voorbereiding van de verkiezingen en de omvorming van de guerrilla-eenheden tot een geregeld leger. Sinds het op 4 augustus in de hoofdstad zijn werkzaamheden be gon, is het bureau er niet in geslaagd een einde te maken aan de plunderingen en gewelddaden van de guerrilla-troepen. Het is nog niet duidelijk of het uit 45.000 man bestaande geregelde Algerijnse leger nog steeds achter het Politieke Bureau staat. De guerrilla-troepen tellen meer dan 60.000 man, waarvan een 20.000 man in Wi- laya IV. Parij se kranten en politici hebben brie ven ontvangen van de „Nationale Raad van het Verzet", het „Geheime Leger", waarin de aanslag op president De Gaulle volledig wordt goedgekeurd en waarin wordt aangekondigd dat hij binnenkort „als een dolle hond zal worden neerge schoten". De brieven waren geschreven op briefpapier van de Nationale Vergadering en ter verzending afgegeven bij het bu reau van de Kamer. Op de Boulevard Haussmann zijn zater dag OAS-pamfletten met tegen De Gaul- les politiek gerichte leuzen, uit snel rij dende auto's rondgestrooid. Soortgelijke ge schriften werden bij warenhuizen en win kels aan de boulevard naar binnen ge gooid. President De Gaulle is zondag voor het eerst in 't openbaar verschenen nadat hij woensdag aan de aanslag op zijn leven was ontsnapt. Vergezeld van zijn echtge note woonde hij de mis bij in Co- lombey les deux Eglises. Er wareri uit gebreide veiligheidsmaatregelen genomen. WASHINGTON (AP) Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de vice-staats- secretaris voor openbare aangelegenheden van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken, de neger Carl T. Ro wan, zal worden benoemd tot lid van de Amerikaanse delegatie in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties. HAVANNA (Reuter/AP) In de nacht van vrjjdag op zaterdag is de Cubaanse hoofdstad Havanna van uit zee beschoten. Het vuur kwam van twee kleine vaartui gen, die bemand waren door anti-Castro gezinden uit de Verenigde Staten. In de Westelijke buitenwijk Miramar werden verscheidene gebouwen beschadigd. Fide! Castro heeft in een uiterst felle rede de Verenigde Staten verantwoordelijk gesteld voor de naar wat hij noemde „nieuwe laf fe overval op zijn land". Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft later ontkend, dat de Verenigde Staten iets te maken hadden met de beschieting en dat de VS ook niet met de plannen op de hoogte waren. Later lieten de Amerikanen weten, dat het over bewijzen beschikte dat een revolutionaire groep van Cubaanse studenten, die haar hoofdkwartier in Miami heeft, voor de beschieting verantwoordelijk was. Het was echter niet bekend of de twee boten ook uit Miami afkomstig waren. In een communiqué van de Cubaanse regering wordt gezegd dat bewapende schepen vrijdagavond om half twaalf (5.30 v.m. Westeuropese tijd) een zestigtal granaten afvuurden, die terecht kwamen in de buitenwijk Miramar. Een hotel, het grootste theater van Havanna en verschei dene huizen werden getroffen. De aanval duurde zeven minuten. Leden van de bur gerwacht schoten terug, maar de mann°n van de luchtdoelartillerie konden door de duisternis niets zien en lieten hun batte rijen zwijgen. Volgens het communiqué werden negen kamers van een dertien verdiepingen tel lend hotel, waar Russische technici woon den door granaten beschadigd. Het Chap- lin-theater, waar Castro dikwijls toespra ken heeft gehouden, en verscheidene andere gebouwen werden eveneens ge- trofen en licht beschadigd. Een woordvoerder van de Amerikaanse kustwacht deelde later in Miami mee dat de kustwacht op bevel van het ministerie van Amerikaanse buitenlandse zaken twee boten, die hebben deelgenomen aan de beschieting van Havanna, aan de ketting heeft gelegd. De twee vaartuigen, een tien meter lang jacht en een omgebouwde tor- pedobool, liggen thans in Marathon. Amb tenaren van de veiligheidsdienst hebben onder meer een hoeveelheid wapens aan land gebracht. Radio Havanna maakte gisteren melding van twee nieuwe Amerikaanse schendin gen van het Cubaanse luchtruim en de territoriale wateren. In een in Florida op gevangen radiouitzending werd gezegd, dat volgens een communiqué van het Cu baanse ministerie van oorlog een Ameri kaans vliegtuig op 3.000 meter hoogte over de steden Guanabana, Limonar, Coli- sea, San Miguel de Los Banos en Juan Gualberto Gomez in de provincie Matanzas gevlogen was. In het communiqué werd verder gezegd dat nog een vliegtuig, een twee-motorig toestel, binnen de territoriale wateren boven een Cubaans schip ten noordwesten van Mariel in de provincie Havanna gecirkeld had. Sinds 1 juli heeft Cuba melding gemaakt van 142 schendin gen van het luchtruim. De beschieting had gisteren een nog niet opgehelderde nasleep toen bleek, dat de normale verbindingen tussen de Verenigde Staten en Havana verbroken waren. Het was niet mogelijk om uit New York of Miami de Cubaanse hoofdstad telefonisch of telegrafisch te bereiken. Later op de dag waren de verbindingen weer normaal, t MADRID (AFP) Vertegenwoordigers van verscheidene demócratisché. niet- communistische verenigingen in Spanje hebben besloten hun vriendschappelijke betrekkingen met de Amerikaanse am bassade te Madrid te verbreken. Vooraan staande personen in deze verenigingen verwijten in een bekendmaking de Ver enigde Staten het bezoek van de Ameri kaanse V.N.-vertegenwoordiger Stevenson aan Spanje'. ..Zonder dat daar voldoende rechtvaar diging van internationale aard voor was, is Stevenson naar Spanje gekomen, nu het regime van generaal Franco geschokt is door stakingsacties, kritiek van de kerk, de bijeenkomst van München en de iso lering van Spanje in Europa. „De Ameri kaanse regering biedt zonder twijfel an dermaal speciale steun aan het totalitaire regime in Spanje", aldus de bekendma king, die onder andere aan diplomatieke vertegenwoordigingen in Madrid is ge zonden. Onder degenen van wie deze maatregel is uitgegaan, bevinden zich waarschijnlijk liberale monarchisten, christen-democra ten en socialisten. ANKARA (AP) Met veel militair ver toon heeft Turkije gisteren de Amerikaan se vice-president Lyndon B. Johnson be groet bij zijn aankomst voor een bezoek van vier dagen. Johnson en zijn vrouw werden op het vliegveld begroet door de Turkse premier Ismet Inonu. In een korte toespraak verklaarde Johnson, dat Ameri ka vast besloten is Turkije te helpen in dien het aangevallen zal worden. Johnson kwam uit Teheran, waar hij de Iraanse regering voortdurende Amerikaan se hulp en nieuwe en doeltreffende mili taire bijstand beloofde. PARIJS (Reuter) In Parijs is meege deeld, dat de oorlog in Algerije in de acht jaar dat hij heeft geduurd aan 23.405 Franse militairen het leven heeft gekost. Van dit aantal waren er 10.809 dienst plichtig. In het dodencijfer zijn ook de militairen begrepen, die door een ongeluk om het leven zijn gekomen. Bovendien zijn er in die periode 2.348 Europeanen en 15.674 Mohammedanen bij overvallen om 't leven gekomen, zo wordt meegedeeld. BRAZZAVILLE. De president van de republiek Kongo-Brazzaville, Fulbert Youlou, heeft bekendgemaakt dat in zijn land een eenheidspartij zal worden ge sticht. „Wij hebben geen reden meer om thans verdeeld te zijn. Er is maar één volk en één natie en dus moet er ook maar één partij zijn". De voornaamste leiders van de drie grote partijen in Kongo-Brazzaville, die in de regering vertegenwoordigd zijn, hebben reeds eerder aangedrongen op staking van „de partijtwisten, die dikwijls slechts een afspiegeling zijn van de stammenstrijd van weleer". Een foto van de voorbereidingen voor het inmiddels mislukte Amerikaanse Venusschot: technici schuiven een be schermende kap over de Agena-raket, waarin zich de Martiner bevindt. MOSKOU (Reuter) UNO-secretaris- generaal Oe Thant, die zaterdag in Mos kou aankwam, heeft vandaag een bezoek aan de Sovjet-president Leonid Brezjnev gebracht en zal verder onder andere met minister van buitenlandse zaken Gromiko spreken. Oe Thant, die door de Sovjet regering was uitgenodigd, hoopt van pre mier Kroesjtsjev te vernemen of deze de algemene vergadering der UNO in september zal bijwonen en wat diens hou ding is aangaande zijn (Oe Thants) ver kiezing tot secretaris-generaal wanneer zijn ambtstermijn als waarnemend secre taris-generaal afloopt. LONDEN (AP) Sterke winden en ho ge zeeën hebben gisteren in de monding van de Theems huis gehouden onder een groot aantal kleine jachten, die een wed strijd hielden rond het eiland Sheppey. Meer dan de helft van de zestig bootjes sloegen om. Mef reddingboten en helikop ters van de luchtmacht werd naar dren kelingen gezocht en kort na het vallen van de avond kon worden gemeld, dat er geen slachtoffers waren. Meer dan 20 opvaren den van wie sommigen in een toestand van totale uitputting waren, konden wor den gered. BEIROET (AFP) Kardinaal Grego- rius Petrus Agadianian heeft zijn functie van Armeens-katholiek patriarch neerge legd, omdat hij zich niet langer van zijn vele werkzaamheden, zowel ten Vaticane als wat betreft het bestuur van het pa triarchaat kon kwijten. De kardinaal is prefect van de Vaticaanse congregatie voor de verbreiding van het geloof en fungeert eveneens in de congregaties van het Hei lig Officie en voor de Oosterse kerk en in de commissie voor de bijbelse studiën. Hij resideert in Rome maar de zetel van het patrarchaat is in Beiroet. De verkie zing van de nieuwe patriarch, door tien naar Beiroet ontboden bisschoppen, zal ge schieden op 3 september. STUTTGART (AP) De Westduitse staat Baden-Würtemberg heeft 't in dienst- nemen van ongeschoolde Joegoslavische arbeiders verboden, op grond van de re denering dat zij wellicht een communis tische ondergrondse zullen vormen. De overheidsfunctionarissen zijn van mening, dat alleen trouwe partijleden in Joego slavië een uitreisvisum krijgen van de re gering. De geschoolden onder de 14.000 Joegoslaven in Bad-Würtemberg mogen blijven. BERLIJN (Reuter) De Russische am bassade in Oost-Berlijn heeft geweigerd een schriftelijk protest van de Franse com mandant in Berlijn te aanvaarden, omdat de daarin aangeroerde kwestie „niet on der haar bevoegdheden" hoort. In het Franse schrijven werd geprotesteerd tegen het neerschieten van een vluchteling, toen deze donderdagavond naar de Franse sec tor uitweek. Het was de eerste maal sedert het Russische commando in Oost-Berlijn opgeheven werd, dat een der westerse ge allieerden bij de Russische autoriteiten pro testeerde. In Berlijn werd vernomen dat de leden van het Oostduitse leger en Volkspolitie die vluchtelingen grijpen, daarvoor wor den beloond met een speciale medaille, bevorderingen en bedragen tot 300 mark. Intussen is zaterdag een jong echtpaar (Van onze correspondent) BONN Er staan weer slechte tijden voor de deur van de automobilist, die ge bruik wil maken van de autobahnen in Ruhr- en Rijngebied. De volgende maand, meteen na het einde van de vakantietij d, begint men namelijk aan wegreparaties op het traject Oberhausen-Frankfurt, waarbij in totaal 22,7 km. wegdek betrokken zul len zijn. Tussen Oberhausen-Sterkrade en Duis- burg-Noord zal 6,6 km. worden opgebro ken, in het Neandertahl 2,7 km., bij Sieg- burg-Bonn ook 2,7 km. en tussep Honnef en de grens van Rheinland-Paltz een tra ject van 4,2 km. Dat betekent ook voor de Hollandse auto mobilist, die via Arnhem-Emmerik-Wesel de autobahn bereikt, een groot probleem. De op te breken stukken liggen namelijk op het traject, dat meestal door Neder landers, die naar Midden- en Zuid-Duits- land willen, bereden wordt. Overigens hoeven de wegreparaties waarschijnlijk niet tot permanente opstop pingen te leiden. Men moet echter in het weekeinde en op spitsuren vast rekenen met vertragingen. De werkzaamheden aan de autobahn zullen omstreeks Kerstmis klaar zijn. GENUA (AP) In Genua heeft de po litie de lijken gevonden van een 13-jarig meisje en een voormalige Franse legio nair, die haar de avond te voren ont voerd had, nadat hij zijn vrouw en baby en de vader van het meisje vermoord had. De politie vond de lichamen van de 38-jarige ex-legionair en het meisje in een bosje bij de woning van het meisje. De man had nog een revolver in zijn hand geklemd. uit Oost-Duitsland naar de Bondsrepu bliek uitgeweken door bij Eschwege over de Werra te zwemmen. Ondanks een re gen van kogels wisten zij ongedeerd de oever te bereiken. Een man die zater dagochtend probeerde West-Berlijn te be reiken door de Spree over te zwemmen, is een tiental meters voor hij de wes telijke oever bereikte door Oostduitse volkspolitie gegrepen. Een paar honderd meter zuidelijker gelukte het aan een Oostduitse grensbewaker, niettegenstaande een regen van kogels van zijn collega's, ongedeerd het westen te bereiken. In West-Berlijn is van betrouwbare zijde vernomen, dat de Oostduitse autoriteiten van plan zijn mijnenvelden te leggen langs de muur. De reden Natuurlijk: u wordt steeds dikker en dat komt omdat u teveel eet. En waaróm eet u teveel? Omdat het lekker is? Is het eigen lijk wel zo lekker? Of is het, beste dikzak, omdat u iets mist in het leven? Gaat u daar daar eens even liggen. Juist. Laat mij u eens bekijken. Steekt u de tong eens uit. Ik zie het al. U hebt emotionele hon ger. Ja, dat is past zo vastgesteld door de psychologen, de psychiaters, de kopkrim- pers, zoals de angelsaken dat zeggen; zij leggen u op de divan, ja en babbelen dan een aantal weken of maanden met u en na afloop is dat rare grote hoofd waaraan u zo leed, weer gekrompen tot een klein knopje. Tot datzelfde knopje dat het aan vankelijk was. Vóródat het dus opzwol tot een ballon. Kopkrimpers dus, psycho logen en psychiaters vooral. U zit dus met emotionele honger. U hebt het niet fijn op kantoor. Uw vrouw pest u. Uw schoon moeder atert. Uw bovenburen zijn judas sen. Uw tuin vréét aan u en de kat van de buren is een vuile krab berd onder de klimroos. Uw compagnon is wellicht een dief, een luiaard, een grijperd, een schuins marcheerder en, als u het mij vraagt, matst hij, ja (matsen is hier het woord!) met zijn declaraties. En daarom eet u zoveel, zo verschrikkelijk veel. U vult een leegte van binnen. Want u ontbeert liefde, beste man. U ontbeert medegevoel van de Naasten. Uw vrouw is koud als een kik- kerd; uw dochter loopt te gemakkelijk met rakkers met baardjes en u staat er geheel alleen voor. U bent trouwens voorts óók nog knap primitief. U denkt namelijk nog aan heel vroeger toen u nog in een bees tenhuid rondliep met bloed aan de slag tanden. Toen was eten punt één. Niets anders dan eten kon u redden van de eeuwig-dreigende dood. Een hapje mam moet, een stukje rendier, een mootje oeros. Nog gezwegen van d'eland, d'eland dus- Kijk en dat oeridee zit er ook nog altijd een beetje bij u bij. U denkt: als ik niet eet, ga ik eraan. En dat is ook wel enigs zins zo, maar u voert het te ver. U hebt geen mammoet meer nodig. En toch eet u mammoeten van maaltijden de hele dag door. Raar hè.' En dan is er nog een punt: eten is heel lang deftig geweest. Chic. Eten was, tot voor kort, een bezigheid voor rijk volkje. Arme lieden deden het prak tisch zonder. En ook dat, meneer, speelt u nog een beetje door de vetomhulde geest. U meent, stiekum en onbewust, toch altijd nog, dat eten een status-kwestie is en dat het u verheft boven armoei en engigheid op sociaal vlak. Daarom eet u zo enorm en zo duur ook. En met uitsluitend duur vlees en lichtgebakken. En kiep! U eet ook veel kiep. Kiep was vroeger ook heel „duur". Heel deftig. Daarom eet nu kiep. Boeiend, hè? Eeten is heel lang het sym bool van zekerheden geweest op maat schappelijk vlak. Veel eten was dat zeker. Nu is het niet meer nodig, lui: laat het bordje maar staan. Eigenlijk is modieuze slankheid nou veel chicer. Veel fijner. Def tiger. Net als het niet-bezitten-van-een- auto nu ook al veel mooier wordt dan het wei-bezitten. Góed. VooYts hebben wij Freud. Eten, aldus Freud, is een vervan gingsmiddel voor onvoldaanheden op sek-i sueel terrein. U had met Mientje willen gaan wandelen en Mientje zag u niet staan en nu zet u het op e ensmullen. En ook op een roken. U kauwt en slikt en eet en zuigt en snoept dat het een aard heeft. Want u mist uw Mientje. En Mientje mist u ook en daarom ook eet zij zo geweldig om zich heen, die Mien. Zo zit dat een beetje in elkaar. U eet uit emotionele overwegingen. U moet dat eens even goed ontleden straks aan tafel. Dan zult u het zien. Wij hebben altijd gelijk. Advertentie SONNEMANS BANDEN SERVICE Gasthuisvest 23 - Telefoon 17127 J Ballonvaart. De Franse ballonvaarder Verlaten mijn. Drie jongemannen, die in Don Piccard heeft in Amerika een offi cieus hoogterecord van 5.181. m geves tigd, hetgeen 1677 m hoger is dan het record voor een vrije ballon opstijging van de Fransman Audouine Dollfus. Pic card maakte voor zijn vlucht van twee uur gebruik van een aantal met helium gevulde plastic ballons, waaronder 18 meter lager zijn gondel hing. Verduisterde geesten. De Mexicaanse an tropologe Virginia Rodriguez heeft ont huld, dat er in Mexico nog steeds aan heksen en tovenaars wordt geloofd en dat in sommige afgelegen Mexicaanse streken nog steeds kinderen ten offer worden gebracht om de goden mild te stemmen. Dit geldt bijzonder de regen goden na een periode van droogte. Er worden ook nog veel dieren geofferd. Vechten met de beer. Een Russische geo loog heeft onlangs in het Kaukasusge- bergte op de rand van een diepe af grond strijd geleverd met een grote beer, die door hem was aangeschoten. Voordat de als verlamd toekijkende metgezellen van de geoloog iets konden uitrichten, had deze, ondanks verwon dingen aan armen en benen, de beer een krachtige duw gegeven, waardoor het dier in de afgrond stortte Aldus meldt het persbureau Tass. Gezinsdrama. In Clovis (Californië) zijn zeven kinderen om het leven gekomen toen hun ouderlijk huis door onbekende oorzaak in brand raakte. De ouders wisten zich het leven te redden door uit het slaapkamerraam te springen. Noodlanding. Een DC-3 van een Zuidslavi- sche luchtvaartmaatschappij heeft op weg naar Belgrado een geslaagde nood landing gemaakt op een berg. Na de landing, die door motorstoring noodza kelijk was gemaakt, brandde het vlieg tuig geheel uit. Alle 34 inzittenden heb ben het toestel ongedeerd kunnen verla ten. een verlaten mijn bij Urberg in West- Duitsland naar zeldzame stenen zochten, zijn om het leven gekomen door een val van vijftig meter in een schacht. Treinongeluk. Bij Schönenwerd in Zwitser land is een trein met duizend Italiaan se arbeiders die naar België terugkeer den op een goederentrein gereden. Een 14-jarige jongen en een oudere Itali aan kwamen om het leven. Vermomming. Vier in P.T.T.-uniform ge klede mannen wandelden zaterdag in Londen de bewakers van het postkan toor voorbij, haalden enkele zakken met aangetekende post uit het gebouw en verdwenen in een auto. De bewakers sloegen pas alarm toen zij de mannen in een particuliere auto zagen wegrijden. Geen belangstelling. Het bestuur van de wereldfederatie van Baptisten heeft be sloten het Vaticaan te melden, dat het geen prijs stelt op een uitnodiging tot het zenden van een waarnemer naar het algemeen concilie, dat op 11 oktober in Rome begint. Blanke slavinnen. De politie van Venezue la heeft in samenwerking met Interpol drie Italianen en vijf Franse vrouwen gearresteerd, die zich bezig hielden met handel in jonge vrouwen. Zij werden in een nachtclub gearresteerd en maakten deel uit van een internationale bende, die Argentijnse meisjes zou hebben gele verd naar Caracas en Bogota. Fopartikel. De Amerikaanse douane heeft het publiek gewaarschuwd tegen in Ja pan gemaakte plastic imitatie van kaas. Dit fopartikel kan dodelijke gevolgen hebben. In Duitsland zou reeds een slachtoffer zijn gevallen. Het fopartikel bestaat uit een plak zacht plastic, be stemd om tussen sneden brood te wor den gelegd. Als het materiaal in contact komt met spijsverteringssappen wordt het hard en beschadigt het de ingewan den van het slachtoffer van de grap.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3