Mariënweide in Aerdenhout wordt fraai gelegen sportcomplex Vijf hockey- en twee voetbalvelden Ruitervereniging krijgt er terrein voor concoursen Morgen begint generale synode van Chr. Geref. kerken in Santpoort Ook ruimte voor elf tennisbanen Nederlandse films in Edinburgh Grottekeningen bij Hamburg Nederlands Dans Theater in Bloemendaal MAANDAG 27 AUGUSTUS 1962 4 Niet voor rensport Gegadigden genoeg Adèle Drees overleden De radio geeft dinsdag 1 elevisieprogramma WAEltrtBOSCH Bloemendaals wethouder van de be drijven, sociale zaken, volksgezondheid en sportzaken, mr. H. B. Wildt Mey- boom, die dinsdagmiddag voor het laatst een raadsvergadering heeft bijgewoond, omdat hij na zijn vierjarig wethouder schap in september niet meer in de raad zal terugkeren, heeft zich gedurende zijn ambtsperiode altijd bijzonder beijverd de belangen van de sport in Bloemen- daal met veel ambitie en voortvarend heid te behartigen. Van hem is dan ook de gedachte uitgegaan de portefeuille voor de sport in te stellen. In die vier jaar is er een gemeentelijke sportraad in het leven geroepen, waarin tal van be langhebbenden van verschillende takken van sport zitting hebben en waarvan mr. B. Bonman voorzitter is. In de twee de plaats heeft de raad een commissie van bijstand voor de sport benoemd. Deze beide instanties hebben de wet- der voor de sport tijdens zijn ambtsperio de bij tal van vraagstukken inzake de sport in de gemeente Bloemendaal terzijde gestaan en het college van advies gediend. Vooral de sportraad is zeer actief ge weest en heeft tal van goede adviezen uit gebracht. „Plannen inzake de sport plegen steeds veel geld te kosten en derhalve moeten zij steeds van alle kanten bekeken en overwogen worden, voordat er een beslis sing kan worden genomen. Tijdens mijn wethouderschap zijn tal van plannen naar voren gekomen waarvan tot dusver slechts een deel verwezenlijkt is", consta teert mr. Wildt Meyboom. Als voorbeelden van hetgeen er tijdens zijn wethouderschap tot stand kwam, noemde de wethouder de verbetering van het clubhuis van B.M.H.C. in Bloemendaal en de verlegging van de Aelbertsbergweg. waardoor een nieuw hockeyveld aan het reeds bestaande kon worden toegevoegd. Voorts werd op het terrein van de hockeyclub HBS een verlichting aange bracht. Plannen voor de verbetering van clubhuizen van HBS en BVC aan de Brede- rodelaan zijn in vergevorderd stadium van voorbereiding. Tevens bleek het mo gelijk acht tennisbanen bij de Watertoren aan de Zeeweg te projecteren. Deze banen zijn nog niet aangelegd, omdat de goed keuring op het uitbreidingsplan nog niet is verkregen. Sedert een jaar verheugen zich nu ook de bewoners van de Ruys de Perezlaan in Bloemendaal in het bezit van een tennis baan, waarvoor het initiatief van de bewo ners is uitgegaan, terwijl het gemeente bestuur zich garant stelde voor de geld lening. Na deze inleiding over de diverse plan nen die tijdens zijn beheer van de porte feuille voor de sport in Bloemendaal tot stand zijn gekomen, o.a. ook sportgele- genheid aan Frederik Hendriklaan en Vrij burglaan, sprak mr. Wildt Meyboom over de plannen inzake Mariënweide in Aerden hout, welke grond nu zes jaar geleden door de gemeente werd aangekocht met het doel die grond te bestemmen als accom modatie voor een groot aantal takken van sport, met name ten behoeve van de rui tersport, de tennissport, hockey en voet bal. Indertijd werd met het egaliseren van dit fraai gelegen terrein een begin ge maakt door de Rijksdienst voor de uitvoe ring van civiel-technische werken. Deze werkzaamheden zijn ten dele gereed. La ter kon deze dienst geen personeel meer beschikbaar stellen, omdat er geen werk lozen meer waren. De werkzaamheden zullen derhalve nu meer geld gaan kos ten, omdat het gemeentebestuur van Bloe mendaal genoodzaakt is dit werk geheel voor eigen rekening uit te voeren. Toch werd in de afgelopen jaren al rui tersport op het terrein van Mariënweide beoefend, namelijk door particulieren, die het terrein gehuurd hadden. Voor dit doel waren er op een deel van het terrein ook al enige hindernissen geplaatst. Na ampele besprekingen tussen het col lege van B. en W. van Bloemendaal ener zijds en de Noordhollandse Ruitervereni ging, die dit jaar haar vijftigjarig bestaan viert, en waarvan Leo Hom de enthou siaste voorzitter is anderzijds, is men juist dezer dagen tot overeenstemming gekomen. Het staat vast, dat de ruiter vereniging op Mariënweide voor een reeks van jaren terreinen zal huren en er een clubgebouwtje zal bouwen. De bedoeling is dat er concoursen worden gehouden in regionaal verband en zelfs op landelijk of internationaal niveau. Het Bloemendaalse gemeentebestuur heeft evenwel de eis gesteld, dat door de ruitervereniging daar uitsluitend het spring- en dressuurrijden zal beoefenen en beslist geen ren- of draafsport. De ruiter vereniging is daartoe bereid. Zo ziet het sportcomplex „Mariën weide" tussen Zwaluwenweg en Boe- kenrodeweg in Aerdenhout er op pa pier uit. Er komen een concoursterrein voor de ruitersport, dat aan inter nationale afmetingen zal voldoen, vijf hockeyvelden, twee voetbalvelden en elf tennisbanen. Langdurige besprekingen werden er tus sen beide instanties gevoerd over de uit breiding van het terrein. Uiteindelijk lig gen de kaarten nu zo dat er op Mariën weide naast het terrein voor de ruiter sport, waarvoor een belangrijk deel zal worden ingeruimd, ook vijf hockeyvelden, twee voetbalvelden en elf tennisbanen zul len komen. Wat het eventueel bouwen van enkele clubhuisjes betreft, stelde de wethouder echter nadrukkelijk, dat het landschappe lijk schoon ter plaatse door de bouw daar van niet mag worden aangetast. Het ge meentebestuur acht zich verplicht daar voor te waken, omdat deze sportterreinen gesitueerd zijn in een gebied, dat bijzon der rijk is aan landschapsschoon. Derhal ve moet het prachtige uitzicht gehand haafd blijven. Tenslotte deelde de wethouder mede, dat er zowel voor de voetbal- als de hockeyvelden verschillende gegadigden zijn. Het college van B. en W. acht de tijd ech*er nog niet rijp daarover thans al een beslissing te nemen. Wat de buurtschap Vogelenzang betreft, ook daar hebben de Vogelenzangers met eigen middelen een rustiek clubgebouwtje op het voetbalveld neergezet, goed aange past aan de landelijke omgeving. Ook in dit geval gaf de gemeente een garantie voor een geldlening. Gezien het enthou siasme in Vogelenzang voor de voetbal sport, blijkt één voetbalveld veel te weinig te zijn. Aan de wens tot uitbreiding van dit aantal zal het gemeentebestuur zijn volle aandacht besteden, aldus de wethou der. NIEUW BELEID BIJ 20th CENTURY-FOX Darryl F. Zanuck, de president van 20th Century-Fox filmmaatschappij, heeft ver klaard dat hij bezig is met een studie om de produktie te verminderen. In een ver klaring aan het personeel van de studio te Beverley Hills schreef hij dat de bedoeling van de reorganisatie is op de lange duur te zorgen voor meer werk op een perma- mente basis. De maatschappij heeft reeds vier jaar achter elkaar verlies geleden. Donderdag heeft de raad van commissarissen besloten het dividend te passeren. Zanuck is on langs Spyros P. Skouras opgevolgd als president. Skouras werd voorzitter van de raad van commissarissen. Dit vrolijke tafereeltje was zaterdag avond in het Haarlemse Frans Hals Museum te zien, waar de Haarlemse familie Van Dorsser uit de Frederik Hendriklaan met vrienden en kennis sen even langs kwam om zich zelf in feestelijke stemming te confronteren met de talrijke figuren, die Frans Hals in zijn schilderstukken heeft uitge beeld. De heer J. F. van Dorsser, direc teur van de Nederlandse Maatschappij van Havenwerken N.V. in Amsterdam, hield namelijk zaterdag vanwege enige goede gebeurtenissen in de familie een feest, waarop de gasten in oud-hollands kostuum verschenen. Een groepje gasten arriveerde zelfs per diligence uit Amsterdam, onderweg natuurlijk veel bekijks trekend. De directie van het museum nodigde de feestvierenden uit een half uurtje in het museum door te brengen. Daar werd dit aardige plaatje gemaakt. Tijdens het filmfestival van Edinburgh zijn Nederlandse films in twee speciale voorstellingen getoond. De bioscoop was in de middagvoorstelling goed bezet, tijdens de avondvoorstelling geheel uit verkocht. 's Middags werden vertoond „Het Zilveren Huwelijk" (Polygoon-Pro- filti), gevolgd door „Erasmus" van dr. Jan Hulsker en de speelfilm „Kermis in de regen" van Kees Brusse. Alle films kre gen een hartelijk applaus. 's Avonds werden vertoond „Het Zilve ren Huwelijk", „De Sleutel" van Rob Houwer, „De werkelijkheid van Karei Appel" van Jan Vrijman, „Uitzicht op de Hemel" van Frans Dupont, „Pan" van Herman van der Horst, „Big City Blues" van Charles Huguenot van der Linden en „Zoo" van Bert Haanstra. Vooraf werden de regisseurs Frans Dupont, Jan Vrijman, Charles Huguenot van der Linden en de cameraman Piih Heijtman aan het publiek voorgesteld. Het publiek was zeer enthou siast over de voorstelling. Ook de pers bleek de Nederlandse inzending op hoge prijs te stellen. De films die vooral door de pers werden geprezen waren „Uitzicht op de hemel", „Zoo", „Pan", „Big City Blues", en de „Werkelijkheid van Karei Appel". In het filmfestival van Edinburgh, dat dit jaar voor de zestiende keer wordt ge houden, worden geen prijzen uitgereikt. Aan het eind van het festival wordt be kendgemaakt aan welke films een diploma wordt toegekend. Verwacht mag worden dat een groot deel van de Nederlandse films hiertoe zal behoren. Het filmfestival is tot dusverre steeds samengevallen met het Edinburgh-festival voor muziek en drama. Dit jaar is het filmfestival voor het eerst een officieel onderdeel van het Edinburgh-festival. Prof. Walter Matthes, directeur van het instituut voor pre- en vroeg-historische studie te Hamburg, heeft bekend gemaakt, dat in Duitsland tekeningen zijn ontdekt welke, naar hij aanneemt, de oudste door mensen gemaakte tekeningen ter wereld zijn. De in steen gegrifte tekeningen wer den over 'n periode van 5 jaar gevonden in een mergelbed aan de steile oever van de Elbe. Zij zouden terug te voeren zijn tot het IJstijdperk en ongeveer 200.000 jaar oud zijn. Prof. Matthes deed de ontdekking na dat een ingenieur zijn aandacht had ge vestigd op enige ongewone sten Mat thes heeft de laatste vijf jaar meer dan 500 tekeningen uitgegraven. Zij zijn vöor het merendeel niet groter dan een luci fersdoosje en stellen de hoofden voor van menselijke wezens en van dieren uit het IJstijdperk. Prof. Matthes verklaarde aan Associated Press in éen interview dat, ofschoon het niet mogelijk is om precies de tijd aan te geven van deze tekeningen uit het IJstijdperk, de teke ningen stellig de oudste door mensen ge maakte gelijkenissen zijn die tot nu toe zijn ontdekt. Matthes noemde de tekeningen zelf een sensatie omdat de mensenhoofden van de tekeningen „volledig menselijke omtrek ken" vertonen; daarom rijst de vraag of de Neandërthal-mens eigenlijk alleen maar een achterlijk exemplaar was van de homo sapiens. NATO-muziekfeest. In het gloed nieuwe Borusia-stadion van Mönchen- Gladbach in Duitsland wordt van 31 augus tus tot en met 2 september het NATO- muziekfeest 1962 gehouden. Zes van de vijftien NATO-landen nemen deel aan dit militair muziekfestijn. Drie dagen achter een wordt 's avonds een taptoe verzorgd. Het NATO-muziekfeest staat onder be schermheerschap van generaal Lauris Norstad. Morgenochtend begint in Santpoort de gewone driejaarlijkse generale synode van de Christelijke Gereformeerde Kerken in Nederland. Aan de synode gaat de tradi tionele bidstond vooraf die vanavond in het kerkgebouw van de roepende gemeen te in Haarlem-Noord zal worden gehouden. Voorganger is ds. I. de Bruyne te Rot terdam-C., praeses van de vorige synode. Om 9 uur morgenochtend zal ds. J. J. DOORDAT JOB SANDERS nog in Ame rika verblijft om een aldaar (bij zijn op treden in Jacob's Pillow) ontstane voet blessure te laten genezen, konden twee der voor zaterdagavond aangekondigde no viteiten van het Nederlands Danstheater in Bloemendaals Openluchttheater te weten: „Het Duel" van William Dollar en het grote duet uit „Don Quichote" niet doorgaan. VAN DE EERSTE krachten van het ge zelschap kon ook Jaap Flier om een soort gelijke reden, maar dichter bij huis opge lopen, nog niet aan de voorstelling deel nemen. Toen het enkele uren voor het be gin ook nog ging regenen, leken er rede nen genoeg aanwezig, mede gezien de te verwachten geringe belangstelling van het publiek, tot uitstel te besluiten. Doch juist bij dergelijke moeilijkheden liet zich het innemende doorzettingsvermogen van deze groep weer eens gelden: met zulke tegen strijdige middelen als benzinevuur en pro- paanblussers werd binnen de kortste tijd een droge vloer verkregen. En zo kon, precies op tijd, de uitvoering van het ge wijzigde programma beginnen met „Kain en Abel" van Hans van Manen, ditkeer met de choreograaf in de eerste titelrol. Verder kon de kleine, maar van de weer omstuit bijzonder hartelijk gestemde be volking van de tribunes achtereenvolgens zulke „oude" bekenden als het jazzballet Klaar af!" van dezelfde, „Legende" van Aart Verstegen, „Septet" van Benjamin Harkarvy en tenslotte „Divertimento" van William Dollar in naar omstandighe den alleszins redelijke vertolkingen zien. David Koning Rebel van Haarlem-Noord de synode ope nen Het is de bedoeling, dat de syndde, na een moderamen te hebben gekozen en verschillende commissies te hebben be noemd, waarover het werk zal worden verdeeld, na het afdoen van enkele zaken van meer ondergeschikte aard, na een paar dagen weer uiteen zal gaan teneinde de commissieleden in de gelegenheid te stellen de stukken te bestuderen. De sy node zou dan 18 september weer bijeenko men en haar werkzaamheden afdoen, waarmee naar schatting twee weken zijn gemoeid. Er komen 35 rapporten aan de orde, uit te brengen door deputaten, die door de vorige synode in Rotterdam zijn be noemd. Daaronder zijn de gewone rappor ten, handelend over contact hoge overheid, zending, evangelisatie, jeugdbeweging, geestelijke verzorging van militairen en schippers, samenspreking met de vrijge maakte geref. kerken en het wereslddiaco- naat. 'Een zaak, die in de Chr. Geref. Kerken de gemoederen blijft bezighouden, is die van de nieuwe vertaling van de bijbel. Uit de verschillende particuliere synoden kwa men drie instructies. In de Chr. Geref. Kerken zijn voor- en tegenstanders van deze vertaling. De par ticuliere synode van het oosten vraagt de synode, gezien de twijfel, die bij velen leeft of de nieuwe vertaling wel een even getrouwe weergave is van de H. Schrift als de statenvertaling, een gefun deerd oordeel te geven inzake de betrouw baarheid van deze vertaling. De particu liere synode van het noorden wil dat de generale synode uitspreekt, dat de nieuwe vertaling in de eredienst kan worden ge bruikt. In een rusthuis aan de Hazepaterslaan te Haarlem is op 81-jarige leeftijd over leden mej. Adèle Drees, die meer dan vijf tig jaar als pianolerares in Overveen ge vestigd is geweest. Zij heeft door haar minzame wijze van lesgeven talloze leer lingen, onder wie Albert de Klerk, aan zich verplicht; dit kwam onder andere tot uiting tijdens de huldiging, die haar bij haar gouden jubileum als lerares ten deel viel. De begrafenis zal dinsdag 28 augustus, om 2 uur op de begraafplaats aan de Kleverlaan, plaats hebben. HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Ochtend varia (gr.) VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuz. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Klassieke kamermuziek (gr.) 9.35 Water standen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeids vitaminen (gr.) 10.50 Voor de kleuters, 11.00 Voor de zieken. 12.00 Jazzmuziek. 12.20 Regeringsuitzending: Voor de land bouw. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht ensemble en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, eventueel actueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beurs berichten. 13.30 Metropole-orkest. 14.00 Klavecimbel-recital: Oude muziek. 14.15 Kamermuziek. 14.40 Voor de jeugd. 15.00 Zangrecital. 15.30 De vrouw in het wit, hoorspel. 16.10 Zuidamerikaanse ritmen (gr.) 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte grammofoonmuziek. 17.55 New York Cal ling. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actu eel. 18.20 Pianospel: lichte muziek. 18.30 Radio-Volksuniversiteit: Achter de scher men - IX - het Blijspel, door drs. G. J. de Voogd. 19.00 Fragmenten uit der Frei- schütz, opera (gr.) 20.00 Nieuws. 20.05 Opklaringen, licht programma. 20.50 Het ABC van het heelal, lezing (VII en slot). 21.10 Opname Wereld-Muziek Concours te Kerkrade. 21.50 Gitaarspel. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Pizzicato: nieuws flitsen en actualiteiten uit de lichte mu ziekwereld. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00- 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Klassieke mu ziek (gr.). 7.45 Morgengebed en overwe ging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammo foonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.45 Klassieke pianomuziek (gr.). 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Klassieke muziek (gr.). 11.15 Lichte gram mofoonmuziek. 11.50 Volaanvooruit, lezing. 12.00 Middagklok noodklok. 12.04 Lichte grammofoonmuz. 12.30 Mededelin-» gen ten behoeve van land- en tuinbouw. 12.33 Lichte grammofoonmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platennieuws. 13.25 Dansor- kest en zangsoliste.13.50 Populaire orkest werken (gr.). 14.35 Voor de plattelands vrouwen. 14.45 Koorzang. 15.00 Lichte grammofoonmuziek. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursberichten. 17.45 Regeringsuitzending: De Nederlandse Antillen in de historie, door W. Meyer. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Kaarten op tafel, gesprekken over aktuele problemen. 18.30 Licht ensemble metozang- solisten. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.25 Lichte grammofoonmziek. 20.15 Klas sieke pianomuziek (gr.). 20.45 Utrechts stedelijk orkest en solist: moderne mu ziek. 21.35 Klassieke muziek (gr.). 22.10 Wereldkampioenschappen wielrennen te Milaan. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Lichte grammofoonmuziek. 23.05 We reldkampioenschappen wielrennen te Mi laan. 23.15 Modern pianotrio (gr.). 23.55- 24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte grammofoon muziek. 12.30 Weerbericht. 12.35 Lichte grammofoonmuziek. 12.50 Beursberichten. 13.00 Nieuws. 13.15 Moderne en klassieke kamermuziek. 14.00 La Vida breve, ope ra. 15.15 Walsmuziek voor piano's. 15.30 Lichte orkestmuziek. 16.00 Beursberichten. 16.06 Klassieke en moderne kamermuziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Lichte muziek. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Lichte muziek. 18.20 Voor de soldaten. 18 50 Moderne pi anomuziek. 19.00 Nieuws. 19.40 Grammo foonmuziek. 20.00 Omroep variété-orkest. 20.30 Muziek uit Latijns-Amerika. (tussen 21.00-23.00 wereldkampioenschappen wiel rennen te Milaan). 21.15 Jazzmuziek, rennen te Milaan). 21.15 Jazzmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 22.55 Nieuws. 23.00-23.30 Gevarieerde muziek. VOOR MAANDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.35 In terpol calling Eigen Rechters, politie film. 21.00 Friedrich Hollander vertelt. 21.45 Ontmoeting in Montreal, filmim pressies uit Canada. NTS. 22.25-23.30 Euro visie Milaan: wereldkampioenschappen wielrennen. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journaal. 20.20 Politieke le zing C.H.U. 20.30 Dwaaltocht door het die renrijk. 20.55 Sunvalley Serenade, speel film. 22.20-0.30 Eurovisie Milaan: wereld kampioenschappen wielrennen op de baan.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 4