IN DE VISHAL+EN OP ZEE Draw van Haarlem tegen tweede R. en W. voldoende voor titel Handel verwachtte goedkope haring maar het viel hard tegen HFC via zege volgende ronde op HBS-ers in AROL-toernooi I BAR EN BOOS Slechte en onaantrekkelijke „tweedaagse" van Foresters tegen 't Nederlands elftal pMB Statisticus bij visserijonderzoek Veel geld voor klein goed Goede partij van Haarlemmers Hermes DVS won „gewoon" van PW HVGB won 't eigen waterpolotoernooi MAANDAG 27 AUGUSTUS 1962 6 Grote belangstelling voor tocht met Oranje WEEKOVERZICHT VISHANDEL O SCOOTER TEGEN AUTOBUS R. en W.-Haarlem Bart L. Joris Besluit Gemaskerde bandieten Aanvoer van maandag Honderd schepen zorgden vanmorgen in IJmuiden voor een visaanvoer van 565 kis ten schelvis, 1040 wijting, 460 gul en ka beljauw, 10 koolvis, 2700 haring, 1795 ma kreel, 2150 schol, 90 tarbot, 420 varia, 285 toters, 20 radio, 690 stuks stijve kabeljauw, 41700 kilogram tong. Totaal 10.200 kisten. Prijzen van maandag In guldens, per kilogram: Tarbot 5,70 4,60, grote tong 5,705, grootmiddel tong 4,404,10, kleinmiddel tong 4,404,10, tong 4,304, tong 2 43,60. Per 125 kilogram: Grote kabeljauw 132 92, middel kabeljauw 12092. Per 50 kilogram: Grote gul 5037, mid del gul 4234, kleine gul 3321, grote en grootmiddel schol 4744, zetschol 4440, schol 1 4837, schol 2 50—28, schol 3 24 18, wijting gestript 3122, wijting dicht 2114, schar 4134, grove schelvis 76 60, braad 4026, radio 2018, tarbot 202 96, griet 8480, tongschar 7462, kleine leng 4532, haring 3824, makreel 239, toters 1811. Per 40 kilogram: Kleine kreeft 37, haai 26. Regels kabeljauw: Groot 120114, mid del 51-46. Scheveningen In Scheveningen bedroeg de aanvoer van vis vanmorgen 25 kisten schol, 30 schelvis, 60 wijting, 25 gul en kabeljauw, 1000 ha ring, 1200 makreel, 4000 kantjes zoute ha ring en 2200 kilogram tong. Haringvangsten Slechts één Katwijker heeft dit week einde gevist op haring. Het was de KW 110, die 12 kantjes ving. De overige schepen hebben niet gevist. Zaterdagavond vroeg de KW 49 Antje via de radio medisch advies voor een der opvarenden. De arts op de De Hoop advi seerde de patiënt over te brengen naar het hospitaalkerkschip. Het h.k.s. De Hoop was onderweg naar Hartlepool, naar welke plaats ook de Antje ging stomen. De traw ler moest 60 mijl afleggen. De IJm 9 Haarlem vroeg de Jacoba Ge- zina een goed plekje voor een stuk of vier netten. De gronden waar nu wordt gevist, staan bekend om hun scherpte, waardoor veel netten worden verspeeld. Schipper Korbee van de Haarlem zei tot zijn colle ga daar nimmer te zullen gaan vissen. Dan ging hij nog liever naar het aller hoogste noorden. Met de visserij was het weer niet best geweest. Verscheidene schippers die had den gehoopt de visserij zaterdag te kun nen afbreken hebben dit voornemen moe ten laten varen en zullen het deze week opnieuw moeten proberen. Zaterdagmid dag werd er alleen gewag gemaakt van een trekje, gedaan door de KW 87 Alba- frbs, dat 45 kantjes kuitzieke haring op leverde. Van de andere schepen werden niet anders dan klachten vernomen over kapotte netten. Als er een trekje was ge daan zaten er altijd zoveel toters tussen de haringen, dat het resultaat zeer tegen viel. Zo deed de Huibertje SCH 242 een trek van 3 zakken. Maar na sortering kwam daar slechts een last haring uit. De rest moest overboord worden geschept. Zaterdagavond omstreeks halfacht liep de KW 99 Maria Theresia de pieren bin nen met op sleeptouw de KW 55 Johanna Lydia. Men had een sleepverbinding met dit laatste schip tot stand gebracht we gens motorstoring. De Dirkje KW 54, die net om negen uur de Longships was ge passeerd, op weg naar de Ierse Zee, riep ONGEVAL OP KERMIS Een 54-jarige Amsterdammer kwam zaterdagavond op de kermis in IJmuiden met zijn been klem te zitten in de rutsch- baan. Hij liep kneuzingen op en werd naar de woning van zijn broer in IJmuiden- Oost vervoerd. omstreeks halfelf tevergeefs de KW 99 Maria Theresia aan. De KW 159 Marian Ellen deed zaterdag na de middag een paar aardige trekjes, die 80 kantjes op leverden. De schipper was hier zeer ge lukkig mee, want er waren hem gevallen bekend van schippers die op hetzelfde be stek hun netten hadden verspeeld: De KW 153 Francina had als dagvangst een goede 30 kantjes makreel buitgemaakt. De Fran cina stoomde naar de wal, in de richting van Hartlepool. De Marian Ellen viste bij Flamborough. De IJm 239 Nooitgedacht kwam heel zacht in de lucht met een roepje aan de Marian Ellen. De schipper van de Nooit gedacht meldde dat „De Kristal" van de 136 meter slecht was. Dit bleek later toen het gesprek met de Marian Ellen plotse ling werd afgebroken. De Nooitgedacht had de laatste 24 uur goed gevist, nadat men eerder vrijdagmiddag een keer was vastgelopen. De schipper van de Marian Ellen heeft nog herhaaldelijk geprobeerd op de 136 meter verbinding te krijgen met de Nooitgedacht. Dit lukte niet. De IJm 36 Jacoba Gezina gaf zondagavond als dagvangst 80 kantjes haring en een enkele mand makrelen op. Er werd veel minder ondervonden van de harde wind, die de gehele dag over de Noordzee had gestaan. Op het Rijksinstituut voor Visserijon derzoek te IJmuiden is sedert kort te werk gesteld ir. C. de Jonge, die voor heen werkzaam was op het cacao-insti- tuut in Ghana. De heer De Jonge is als statisticus ingeschakeld bij het nagaan van de be trouwbaarheid van gegevens en conclu sies en de efficiëncy bij onderzoekin gen, waardoor vooral moet worden voor komen dat onnodig werk wordt verricht. Bij het reglementeren van de visserij gaat het er om tegen de laagste kosten een blijvende optimale vangst te verkrij gen. Het gebied waarvoor de (internatio nale) reglementen gelden omvatte tot voorkort slechts de Noordzee. Het wordt echter uitgebreid van Groenland tot Nova Zembla en van Spitsbergen tot Gibraltar. Het onderzoekingswerk in IJmuiden zal hierdoor zeer toenemen en gemeend wordt dat het daarom goed is het inzicht te ver diepen in de veiligheid van gegevens en conclusies. In de IJmuidense Noordersluis zijn zon dagmorgen om negen uur ongeveer 400 mensen aan boord gegaan van de Oran je om, tegen betaling van 10 het laatste gedeelte van de reis naar Amsterdam mee te maken. Het was de eerste keer dat de Maatschappij Nederland het pu bliek in de gelegenheid stelde met de Oranje van IJmuiden naar Amsterdam te varen. Er bestond grote belangstelling voor de tocht en velen konden, wegens plaatsgebrek, de reis niet meemaken. VORIGE WEEK MAANDAG was er in IJmuiden een vrij behoorlijke aanvoer van haring; er bleven bovendien nog vele ha ringschepen liggen voor de dinsdagmarkt. Voor de veiling begon, was de handel optimistisch gestemd: „We vangen de ha ring vandaag voor 25 gulden per kist on der de pet", zo was de algemene gedach te onder de handelaren. Het bleef een il lusie. Want gestart met een goede 27,- per kist, eindigde de afslag met dertig Dinsdag liep de prijs nog hoger op, na melijk naar 35,- per kist en woensdag moest men meer dan veertig gulden voor een kist haring neertellen. Doordat de aanvoer op donderdag iets groter was daalde de prijs vrijdag weer tot dertig gulden. De meerderheid van de haringaanvoer ders komen donderdag en vrijdag liever niet op de markt. Voor de schepen die zondag niet vissen wordt het moeilijk om hun vangst voor de woensdagmarkt te lossen. Zij halen zaterdagavond de netten binnen en blij1- ven dan drijven tot na middernacht, of, wanneer dicht onder de kust is gevist, lcopt men de dichtstbijzijnde haven bin nen, of men gaat voor anker liggen. Wordt er in de Noord gevist, dan zijn er 36 tot 40 uren nodig om thuis te varen. Dit betekent veelal, dat men eerst maan dag in IJmuiden is. Wie aan de woens dagmarkt wil komen, moet de thuisreis zondagavond beginnen. Als er kabeljauw te vangen valt op 55 of 56 graden noorderbreedte, dan wordt de thuisreis vanaf de Noord via deze vis gronden gemaakt en de gevangen kabel jauwen worden dan als stijve kabeljau wen op de markt gebracht. Zeker is het natuurlijk nooit dat er ook inderdaad ka beljauw wordt gevangen. Wat de andere vissoorten betreft, was de aanvoer in het midden der week aan de zuinige kant, waardoor de prijzen vrij hoog opliepen. De schepen maakten dan ook vrij behoorlijke besommingen. Met een 2-1 overwinning op HBS heeft HFC zich in de volgende ronde van het toernooi om de AROL-beker geplaatst. De wedstrijden op het gezellige (oude) terrein van AFC hadden als altijd weer een bij zonder geanimeerd verloop. Het is dit jaar voor de laatste maal dat gastheer AFC de ploegen aan de Wandelweg in Amster dam ontvangt. Het volgend jaar zal het toernooi op AFC's nieuwe complex worden gespeeld. In de wedstrijd tegen zijn aloude tegen stander HBS heeft de ploeg van HFC een volop verdiende overwinning behaald. Het spel van de Haarlemmers was aantrekke lijk en bijna voortdurend was HFC in de meerderheid. De Haarlemse ploeg, die in vallers telde voor Wijkhuizen en Molenaar greep na een kwartier spelen de leiding. Rechtsbuiten Geerling plaatste de bal over de Haagse spil fraai voor het doel. Daar stond Koenders klaar om met een afge meten kopbal de doelman van de Hage naars onhoudbaar te passeren. Bij de daarop volgende aanvallen had midvoor Jansen van HFC pech met schie ten. Hij kreeg enkele goede kansen, maar zijn schoten vlogen langs de verkeerde kant van de paal. In de vijftiende minuut van de tweede helft vergrootten de HFC- ers hun voorsprong. Na een listige bewe ging van Bouwman kreeg Geerling een kans die hij met een schitterend schot af rondde. Doelman Van der Meulen bleef en kele schoten van „de Kraaien" op beheers te wijze de baas. Kort voor het einde moest hij evenwel zwichten 'oen de Haag se midvoor na een foutje van spil Van Tekelenburg, van dichtbij raak schoot (2- 1). De uitslagen waren: HFCHBS 2-1, DWV-De Spartaan 2-4, AFC—Robur et Velocitas 4-1, DCGZeeburgia 1-1 (Zeeb wint na str.). Op de Dokweg in IJmuiden botste een 20-jarige scooterrijder uit Amsterdam zon dagmorgen tegen een autobus die hij voor rang had moeten verlenen. Hij kreeg ver wondingen aan zijn linkerbeen. VROUW BRAK POLS In de Van Spilbergenstraat in IJmuiden viel zaterdagmiddag een vrouw over een opstaande tegel. Zij brak haar pols. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE De KW 39 „Wilhelmina Johanna", die op kousevoeten aan de woensdagmarkt verscheen, heeft wel van de schaarste geprofiteerd. Dit schip was de enige die een partij prachtige haring loste. De ove rige schepen kwamen met overwegend kleine haring, die bij een normale aanvoer niet eens in tel zou zijn geweest. ONVOORZICHTIG OVERGESTOKEN Een 5-jarige jongen uit Beverwijk stak vrijdagmiddag zonder op het verkeer te letten de Graaf Floreslaan over. Hij werd gegrepen door een personenauto en liep een gebroken been en een hoofdwond op. Hij werd opgenomen in het Rode-Kruis- ziekenhuis. WIELRIJDSTER TEGEN LADDER Een 50-jarige wielrijdster uit Amster dam moest zaterdagmiddag op de brug over Zij kanaal C in Velsen onverwacht remmen, waardoor zij tegen een ladder, c'ie door schilders werd gebruikt, terecht kwam. Zij viel en kreeg een diepe hoofd wond. Voor onderzoek werd zij overge bracht naar het Antoniusziekenhuis en vandaar naar haar woning. SCOOTERRIJDER VIEL Doordat de voorband van zijn scooter zaterdagavond op de Rijksweg te Sant poort plotseling leegliep, verloor een 56- jarige Haarlemmer de macht over het stuur. Hij kwam te vallen. Zijn 56-jarige echtgenote, die achterop zat, kreeg een hoofdwond. Het cricketelftal van Haarlem heeft het kampioenschap behaald in de eerste klas se B. Zaterdag boekten de Haarlemmers een draw tegen het tweede van Rood en Wit, waardoor het kampioenschap de ploeg bijna niet meer kon ontgaan. Slechts wanneer Hermes DVS met innings van PW zou winnen zouden beide ploegen ge lijk eindigen. Maar Hermes noteerde zon dag in het treffen in Enschede een „nor male overwinning" en dit had tot gevolg dat Haarlem met een punt voorsprong op de Schiedamse club is geëindigd. Rood en Wit II sloot zondag de com petitie af met een overwinning op het Nijmeegse Quick. De Rood en Witters kunnen in de eerste klasse B op een uitstekend seizoen terugzien. Samen met Excelsior is de Haarlemse ploeg op de derde plaats geëindigd. HermesDVS bracht tegen PW 135 runs in de boeken, waarbij Stahlie (45) en Van der Sloot (46) de voornaamste run- getters waren. Baak 4-20, Elkink 3-52 en Stroink 2-36 deelden de wickets. PW strandde op een totaal van 120, waar van Stroink 25 en Baak 26. De Zuid- Afrikaan Panday had fraaie bowlingcij fers :6-41. Sparta en SCHC sloten in Rotterdam de competitie af met een draw. De Kas' teelbewoners kwamen tot een score van 171. H. van der Linde (43) nam de mees te punten voor zijn rekening. J. van der Bijl eiste vier wickets op voor 46 runs. Toen de Stichtse 114 voor 9 stond, was de speeltijd om. J. Zweerts (22), Leemhuis (32) en H. van der Bijl (22 not out) boekten aan bat goede re sultaten. De wickets gingen naar Meyers (2-25), L. de Bruyn (3-36), Tollenaar (3- 25) en Borrani (1-12). De eindstand luidt Haarlem 14 46 Hermes DVS 14 45 R. en W. II 14 37 Excelsior 14 37 SCHC PW Sparta Quick (N) 14 31 14 30 14 26 14 19 De eerder in het seizoen verregende wedstrijd tussen Rood en Wit II en Haar lem, die zaterdag werd overgespeeld bleef ver beneden de verwachtingen. Rood en Wit deed een vergeefse poging het Haarlemse totaal van 202 voor 9 te be reiken: een kwartier voor tijd de stand was toen 99 voor 6 geloofde men het wel en kon Haarlem zich nagenoeg kam pioen noemen. Gezegd moet worden, dat de weersom standigheden voor cricket niet bepaald gunstig waren, maar het zwakke grond- fielden van Rood en Wit wordt hierdoor slechts ten dele geëxcuseerd. Haarlem, dat de toss verloor, toog het eerst naar de wickets. Max Maas en Meyer hadden aanvankelijk met Peereboom en Van Baasbank mét al te veel moeite en brach ten met degelijk cricket 43 runs in de boeken. Een uitstekend op dreef zijnde Luining begon echter met een „beauty", die Maas (33) cleande. Deze bowler zou met 5 voor 74 in 26 overs de grote man worden in de Rood en Wit aanval. Meyer liet, vooral in het begin van zijn innings, prima batten zien. Na 38 runs werd hij gevangen door Luining op eigen bowlen. De uitermate levendige 28 van Dekker De schilderijeninbraak in Aerdenhout en de spectaculaire, snelle ont knoping heeft de politie weer eens in het zonne tje gezet. Ze hebben het hem toch maar gelapt! U en ik denken niet al tijd even pleizierig over de politie, om de simpe le reden, dat we er door gaans alleen mee te ma ken krijgen als we in de kraag worden gevat. Dat de mannen van de ster ke arm nog negenhon derdnegenennegentig andere taken hebben die ons ten goede komen, ontgaat ons. Daarom is het goed, dat de Haar lemse politie elk jaar (omstreeks deze tijd) een boekje opendoet in het jaarverslag. Dan kan men nog eens zien, wat 313 politiemannen en -vrouwen in één jaar tijd verrichten. En dat is niet kinderachtig. Meer dan 2500 maal is men in 1961 in actie gekomen bij, wat wij leken dief stal, moord-en-brand noemen, maar wat in de politiemond vermogens-, ruwheids-, zedendelic ten, misdrijven of over tredingen heet. Boven dien moest 3920 maal worden opgetreden bij verkeersongelukken, bij na 4000 maal dus en zo'n dikke 200 maal meer dan het jaar daar voor! Op die verkeers ongevallen kom ik in een ander stukje wel weer terug. Vandaag over die de licten en misdrijven. Weet u maar dat wist u natuurlijk niet dat verleden jaar 1063 pro cessen-verbaal werden opgemaakt inzake mis drijven en dat 276 per sonen „in verzekering" werden gesteld van wie er 180 aan de justitie werden voorgeleid. Op vallend is dan het aantal gevallen, waarin de po litie de zaak tot een op lossing bracht. Dat ligt voor Haarlem op meer dan de helft. En dat is een goed cijfer, naar ik meen. Ik heb wel eens dergelijke opsommingen gezien van de politie uit grote steden in binnen- en buitenland en dan slaat voornamelijk het buitenland beslist een veel minder goed figuur. Zo werd het afgelopen jaar meer dan de helft der inbraken opgelost, 90°/o van alle winkeldief stallen, 68%> van alle ge wone diefstallen, 90"/o van alle verduisteringen. Dat zijn knappe cijfers, dunkt me. Van alle zo- genaamde ruwheidsde licten (405 in totaal, waarvan het grootste deel eenvoudige mishan delingen zijn) werden er slechts 16 niet tot klaar heid gebracht. Heel ple zierig is, dat achter het hoofdje „moord" voor het jaar 1961 een streep je staat. We hebben het dus met elkaar kunnen uithouden, al is er wel één doodslag geweest. Is het een wonder dat de mannen van de jus titiële dienst het nog wel eens druk hebben? Zo druk, dat er zo'n dikke 3000 overuren werden gemaakt! Maar de resul taten zijn er dan ook we) naar. Het aantal diefstallen van rijwielen, bromfiet sen en motorrijwielen maakt nog altijd de hoofdmoot uit van de vermogensdelicten. Maar liefst 781 fietsen en 191 bromfietsen. Daaruit blijkt wel genoeg dat we een pedalerende natie zijn met niet ieder een een even zorgzame behoeder van zijn bezit De rijwielcentrale wist echter in 1961 in totaal 682 rijwielen, 166 brom fietsen en 15 motorrij wielen aan de eigenaar terug te geven. Van de 19 gepikte auto's werd er slechts één niet opge spoord, terwijl in totaal 2 motorfietsen en twee scooters spoorloos ble ven. Me dunkt, deze cijfers spreken klare taal: mis daad loont zelden. De kinderpolitie acht de jeugdcriminaliteit, vergeleken met 1960. niet gestegen. Toch kwa men er 333 jongens en 42 meisjes met de kinder politie in aanraking In hoofdzaak weer voor diefstal en „joy-riding" en verder baldadigheid in vele vormen. Twee- en-veertig maal greep de politie in tegen over treding van de leer plichtwet, terwijl een enkele spijbelaar(ster) een bijzondere „service" kreeg, namelijk die van door de politie van huis gehaald en op school ge bracht te worden. Dat zoveel in het reine kwam dankt de justiti ële dienst onder meer aan de efficiency van zijn technische opspo- rings- en herkennings dienst, die van 468 per sonen vingerafdrukken nam en een heleboel portretjes voor de na tionale en internationa le archieven, o.a. ja, ook de politie doet in technicolor een kleine 400 fraaie kleurendia's. Het aantal dossiers van verdachten werd weer met bijna 800 stuks uit gebreid. Geen wonder, dat het wel moeilijk wordt, aan de zelfkant. telde een zes over mid-wicket. Hij werd gevangen door Van Liemt, die als wic ketkeeper uitmuntend werk deed. Luining eiste ook de wickets van Van Alphen en Paul Maas voor zich op, voordat zij tot een score van betekenis hadden kunnen komen. Ook Peschar bleef het antwoord schuldig en zo werd het van 92 voor 3, 127 voor 7. Op weinig orthodoxe, doch nuttige wijze zorgden Thoden van Velzen en Onkenhout met resp. 31 en 27 runs voor een verbetering in de stand, waar na Voogd met een snelle 13 not out de 200 opbracht. Op 202 voor 9 werd geslo ten Bowlingcijfers Rood en Wit: Van Baasbank 1-43, Peereboom 2-32, Luining 5-74, Van Buchem 0-13, Molijn 0-9 en Pliester 0-19. Er restte Rood en Wit nog een kleine drie uur speeltijd voor de benodigde runs, maar het accurate bowlen van de gebroeders Maas en Van Alphen, alsook het scherpe fielden van het gehele Haarlem-team, waarin Meyer zich onder scheidde, zorgde ervoor, dat al spoedig een achterstand op de klok werd opgelo pen. F. van Buchem (15), Van Schou wenburg (20) en Luining (21) strandden in een lofwaardige poging de kansen te doen keren. Jammer was, dat de Haar lem-speler Van Wijk door een bal in de nek werd gewond en zich moest laten vervangen. Vaniers' snelle en niet onfor tuinlijke 23 bracht enige opleving, maar toen Van Liemt en Pliester spoedig wa ren ingerekend en de regen de spelers geruime tijd naar binnen stuurde, zat er niets meer in. Bij 99 voor 6, zag men van verder spelen af. Bowlingcijfers Haar lem: P Maas 3-28, M. Maas 1-28, Van Alphen 2-19, Dekker 0-9 Meyer 0-5 en Van Dok 0-3. Het kampioenselftal van Haarlem. Op de achterste rij ziet men van links naar rechts: Dekker, Van Dok, Peschar, Meijer, Voogd, Van Wijk, Max Maas en Onkenhout. Geknield van links naar rechts: Van Alphen, Thoden van Vel zen en aanvoerder Max Maas. Zondag besloot Rood en Wit II het sei zoen met een thuiswedstrijd tegen de hek- kesluiter, het Nijmeegse Quick en behaal de zonder veel moeite een zege met vier wickets. Quick batte het eerst en bracht het tot 124 runs, voornamelijk dankzij een voortreffelijke 71 not out van ïngel- se, die had geopend en zijn bat door de innings droeg. Enige steun ontving hij nog van Van de Berg (17), Th. Burki (10) en W. Honig (14). Bowlingcijfers Rood en Wit: Peereboom 2-48, De Boer van der Ley 4-33, Molijn 1-2 en Luining 3-30, Bi] Rood en Wit werd Van Schouwen burg met een goede 41 topscorer, ter wijl ook C. van Buchem (26) goed voor de dag kwam. Na een stand van 82 voor 6 stelden Van Liemt (28 n.o.) en Peere boom (21 n.o.) de zege veilig: 128 voor 6. Kloppers (3-48) en Honig (3-31) deelden de wickets. Haarlem's tweede elftal behaalde in de tweede klasse E ook het kampioenschap, zij het dat de titel moet worden gedeeld met Rood en Wit IV. Zaterdag speelden beide kandidaten een draw (Rood en Wit 140. Haarlem 38 voor 7, zondag kwam Haarlem niet verder dan een draw tegen Quick III (124 all out tegen 103 voor 9). Om precies twaalf minuten voor vijf zag de HCC'er Van Staay zondag tot zijn ont steltenis een off-break van Doggart in de handen van dezelfde bowler belanden. Het betekende een nederlaag van het Neder lands cricketelftal tegen een toch bepaald niet imponerend team van de Free Fores ters uit Engeland. Aan Van Staay, die 36 runs scoorde, is deze nederlaag overi gens beslist niet te wijten. De Hagenaar verrichtte op het kritieke moment een voortreffelijke prestatie. Met de rug tegen de muur staande was hij eigenlijk, samen met Onstein (R. en W.) en Spits (VRA) de enige barrière van betekenis, die de En gelsen moesten overwinnen. Het was voor Nederland een teleurstel lende nederlaag. In de eerste innings na men onze landgenoten een voorsprong van 12 runs (158), nadat de Engelsen een totaal van 146 in de boeken hadden gebracht. Bij de Foresters was Durden Smith (61) de enige die imponeerde. Vriens kreeg met 4 voor 43 de meeste wickets, Van Staay nam 2 voor 2, Spits 1 voor 40, Van Arkel 1 voor 22 en Wijkhuizen 1 voor 8. De meeste moeilijkheden leverden de vrij snelle deliveries van de left over bowlende Douglas Pennant op (3 voor 51). Doggart, slow off-breaks, kreeg met 4 voor 39 welis waar betere cijfers, maar zijn bowlen was minder accuraat en lang niet zo gevaarlijk als dat van Douglas Pennant. Zes man leverden een bijdrage van enig belang voor het Nederlandse totaal: Mar seille 16, Van Arkel 26, Colthoff 14, De Villeneuve 19, Onstein 32 en Van Staay 20. Twaalf runs voorsprong. Het scheen voor Nederland een kans in te houden de Brit ten met een nederlaag terug te sturen. Maar de Free Foresters kwamen terug. Na de tweede innings stond er voor de En gelsen 214 voor 9 op het scorebord. Ains- worth met 69 was de voornaamste aan deelhouder in dit totaal, maar ook Basker ville 19, Doggart 15, Durden Smith 15, Manners 26 en de in Engeland werkzame Nederlander Kees Bakker met 37 n.o. lieten zien zich niet zonder slag of stoot te willen laten overrompelen. Spits met 4 voor 54 was ditmaal de ge vaarlijkste Nederlandse bowler Verder namen Van Arkel 1 voor 26. Van Staay 0 voor 15, Vriens 2 voor 51, Wijkhuizen 1 voor 12, Marseille 0 voor 26 en De Ville neuve 0 voor 11. Het Nederlands elftal kreeg voor de 203 runs, die het scheidden van een zege, precies twee uur en drie kwartier. Een ang niet gemakkelijke opgave, maar toch één, waar mogelijkheden voor een zege inscholen Het kwam anders uit. Een wat wonderlijke order of going in van captain De Villeneuve en uiteraard ook de matige prestaties van de batsmen waren oorzaak, dat op 72 reeds 7 bats- men terug in het paviljoen waren: Mar seille 10, Bakker 0, Van Arkel 1, Wijk huizen 7, Spits 32, Colthoff 10, Kooistra 8 De Villeneuve (7) en Vriens (3) slaagden er niet in de bowlers enig ontzag in te boezemen. Alleen Onstein hield stand. Er rees enige hoop in de Nederlandse harten, toen Van Staay blijk gaf geenszins onder de indruk van de Engelse aanval te zijn. Met striemende slagen joeg hij de bal naar alle windstreken, totdat twaalf minuten voor tijd Doggart hem caught and bow led kreeg. Onstein bleef met 19 onbetaal bare runs not out. Met 67 runs had Neder land verloren. Tal van waterpolotoernooien stonden er gedurende dit weekeinde op het program ma. Zo organiseerde HVGB zaterdagmid dag in de Kleverlaan het jaarlijkse toer nooi om de Vrijheidsbokaal. HVGB kwam zelf in de finale en wel tegen LZC uit Lei den. Met 52 won uiteindelijk de eerstge noemde zijn eigen toernooi. LZC dus op de tweede plaats, Mönchen- Gladbach eindigde als derde. In de aspi- ratenpoule moest HPC de eer aan de zwemclub Haarlem laten (6—5). VZV be reikte hier de derde plaats. Ook HPC uit Heemstede liet zaterdag de zwemvijver in Groenendaal niet onge bruikt liggen. Dank zij het beter gebruiken van strafworpen gelukte het BSV uit Bre men de eerste plaats voor zich op te eisen. HPC werd hier tweede. De uitslagen waren: DJK—BSV 1—2, DAWMPC 04, verliezersronde: DAW DJK 04, finale HPCBSV 11. (BSV wint na strafworpen met 21). HZV uit Hillegom hield eveneens een waterpolotoernooi. Hier plaatsten zich in de finale Haarlem en VZV. De strijd ein digde onbeslist: 22, maar dank zij een beter doelgemiddelde ging de beker naar Velsen. De Snippen uit Ouderkerk nestel den zich op de derde plaats. Uitslagen: Haarlem—VZV 1—0, Snippen—Haarlem 41, VZVHZV 11, VZVSnippen 41, HZV—Snippen 4—2, Haarlem—VZV 2—2. BUENOS AIRES (AP) Zes gemas- de bandieten hebben tien bankbedienden langdurig in bedwang gehouden met een machinepistool en een revolver. Daarna verdwenen ze onder meeneming van 15 miljoen pesos (415.000 gulden). Voordat ze de bank verlieten wierp een der ban dieten het machinepistool en de revolver op de balie en riep: „Hier, laat je kinde ren er maar mee spelen". Het machine pistool was een speelgoedwapen. De re volver was echt, maar stokoud en niet geladen. i

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 6