Nijdam en Post bij laatste vier in titelstrijd achtervolgers Max Ritter blijft lastig in de kwestie Larson-Devitt Theo Messidor kan woensdag zijn 101ste zege behalen Herman Willemse terug met kapitaaltje dollars Tennistalent naar New York Buis en Romijn niet in de prijzen bij amateur-stayers Voetballiefhebber Twee meldingen van 13 punten Nederland zeker van deelneming aan waterpolotoernooi in Tokio Van der Berg heeft nog maar halve punt nodig Vrouw kampioen in de Valkenklasse DINSDAG 28 AUGUSTUS 196 2 11 Beter M aspes-G aiardoni Teleurstellend Indeling handbalcompetitie Op het erepodium Jeugdcompetitie betaald voetbal gaat beginnen Damtoernooi in Hoogezand Veel belangstelling voor gevecht Patterson-Liston In sporttoto Johansson in conflict met Zweedse belasting Zeker 88 leden Eén sport Zeilen Verneuil wereldkampioen Tal van goede atleten in de Franse B-ploeg tegen Nederland De voorlaatste avond van de baan- kampioenschappen in Milaan heeft vreugde en verdriet in het Nederlandse kamp gebracht. Grote tevredenheid van de zijde van Henk Nijdam en Peter Post, die zich zonder moeite bij de laatste vier achtervolgers plaatsten en dikke tranen van Gerard Koel en Theo Nikkesen, de twee meest teleurgestelde leden van de achtervolgingsploeg, die zich door een tactische fout met het kleinst mogelijke verschil de finale zag ontgaan. Dat Jan Derksen met geen mogelijkheid van Antonio Maspes in de halve eindstrijd van de sprint zou kunnen winnen, wist iedereen. Zijn nederlaag kwam dus niet onverwacht, maar zelfs Maspes klopte de veteraan van dit toernooi op de schouders uit bewondering voor zijn grote tegenstand. Die fout van de achtervolgingsploeg is kostbaar geworden. Het Nederlandse kwar tet reed uitstekend tegen de sterke De nen, bij wie wereldkampioen Jensen de motor was. Nederland leidde gedurende de gehele race met enkele fietslengten. Twee ronden voor het einde kon Ge rard Koel het tempo bijna niet meer vol gen. Met de grootste krachtsinspanning slaagde hij er echter in bij te blijven, maar het was pertinent onjuist dat de Amsterdammer toen nog bleef overne men. Daardoor zakte het tempo van de anderen. Koel had er beter aan gedaan maar meteen te lossen. Nu konden de Denen, die aan het begin van de laatste ronde nog altijd een vijftal meter ach terlagen, met een verwoede eindspurt de oranjemannen met een verschil van één tiende seconde verslaan. Beter deden onze profachtervolgers het. Nijdam liep de Belg Gillard na iVz van de 12V2 ronden in, hetgeen na hem Lean- dro Faggin met de Duitser Kemper pres teerde. Peter Post moest de volle vijf kilometer rijden om de tweede Italiaan Firnoni te kloppen. Maar ook zijn zege kwam geen moment in gevaar en de Nederlander kon zich zelfs permitteren vier ronden voor het einde niet meer voluit te rijden. De laatste halve finalist werd de Fransman Delattre, die verras send de Zwitser Ruegg uitschakelde. De ze kreeg een paar ronden voor het einde een lekke band en toen er opnieuw ge- st worden, was Delattre. die sneller start dan de Zwitser, er als de i_:Ittti r-i i rr rv-i otor Q r> V\ t PV— kippen bij om de twintig métèr achter stand teniet te doen. In de halve finales krijgt Henk Nijdam nu gelegenheid re vanche te nemen voor de nederlaag, die Delattre hem twee jaar geleden in de amateurfinale in Leipzig heeft toegebracht. Post moet tegen Faggin uitkomen. De oudjes hebben het in de sprint moe ten afleggen. De finale van de professio nals is '11 Italiaanse aangelegenheid gewor den, namelijk tussen titelhouder Antonio Maspes en Santé Gaiardoni. Maspes had het heel wat minder moeilijk tegen de 43-jarige Derksen dan de oud-Olympische kampioen tegen de veertigjarige slimme rot Oscar Plattner. Maspes heeft de over winning echter toch niet cadeau gekregen. In beide ritten moest hij zich geheel geven om Derksen uit tweede positie te kloppen. Gaiardoni had drie ritten nodig voor hij de finale bereikte. In de belle was het verschil zo klein, dat de finish- foto uitkomst moest brengen. De finale van de amateurstayers is voor Nederland nogal teleurstellend ge ëindigd. Na de successen van de laatste jaren vielen de vierde plaats van Bert Romijn en de zesde plaats van Henk Buis wel erg tegen. Kampioen werd de 21-jarige Belg Romain Deloof, de favoriet voor de titel, die vorige week in de series zijn kandidatuur voor de regenboogtrui op duidelijke wijze had gesteld. Ook Henk Buis, winnaar van de tweede serie, was in staat geacht een medaille te verove ren, maar hij verspilde zijn krachten in de eerste helft van de wedstrijd, waarin de oranjeman voortdurend de degens met Deloof kruiste. Toen de Belg dit duel in zijn voordeel had beslist, had Buis zo diep in zijn reserves getast dat hij in de achterhoede belandde en tenslotte zelfs nog op een ronde werd gereden. Dames Hoofdklasse: PSV Zeeburg# Athene WLC/DES Actief Niloc Sagitta Hygiea Dames Overgangskl. A: Olympia Heng. Athleta V en K De Blinkert UDI Amstel RK Verburch Micrometers Heren PSV Blauw Wit Hellas WLC/DES Esca Niloc Aalsmeer Operatie Heren Olympia Heng Sport Vereent J ahn 2 IJmond RK Swift Olympia Gr. WWV Micrometers District West A Dames Eerste klasse: Tweede kl. A: Tweede kl. B AVA Laren Lijnden SEW BSV Blauw Wit ADO JOS JHC Attila Sport VeTeent Tonegido Vriendschap Tavenu Concordia Spirit Niloc 2 IJmond HHC Volewijckers Vliegens Vlu-g DWS SDW VZV Eerste klasse: Rapiditas Zeeburg BHC AHC UD Niloc 2 Unitas Aalsmeer 2 Heren Tweede kl. A: Lijnden Concordia Achilles Zandv. meeuwen Arma 9SVU HTHIC Tonido Tweede kl. B AAV UD 2 Olympia Vriendschap WVGV Amstel De Blinkert Oranje '57 De strijd tussen Deloof en Buis was direct na de start begonnen. Na vijf mi nuten hadden zij zich achter de de op kop gestarte Duitser Preuss genesteld. Er volg de een korte rustpauze en toen zette gangmaker De Graaf de aanval op De loof in. Het werd een spannend moment voor de Nederlandse kolonie, want Buis raakte even los van de rol. Zou dit vroege waagstuk wel succes opleveren? Deloof was overdonderend door de se ries gekomen en men vreesde dat hij Buis nu meteen op de knieën zou krij gen. Maar er gebeurde iets dat niemand had verwacht. Ook Deloof kwam te „zwemmen" en hiervan profiteerde Buis, die zich prachtig herstelde en ook met een maar Preuss als leider ontroonde. Het werd dringen achter de Nederlan der. Na twintig minuten werd hij op de voet gevolgd door Preuss, de Fransman Giscos en Bert Romijn, die zich eveneens naar voren had gewerkt. Deloof kreeg nu van zijn gangmaker gelegenheid om op adem te komen, waarbij hij tot de zevende plaats terugviel. Na een half uur leidde Buis voor Preuss, Romijn, Giscos en De loof. Maar het bleef zo niet lang, toen de Belg uitgerust was, kwam hij weer naar voren en lanceerde na 35 minuten zijn aanval op Buis. Slechts Korg bood de Ne derlander tegenstand. Hij raakte weer los van de motor en moest Deloof en Romijn laten gaan, die even later Preuss lapten. De Zwitser Laeuppi en de Fransman Giscos hadden zich tot nog toe niet in het strijdgewoel gemengd. Zij hadden rustig Wereldkampioen stayer (amateurs) is de Belg Deloof geworden die men op de foto geflankeerd ziet door Hans Laeuppi (Zwitserland) en Robert Giscos (Frankrijk). Boksen hun slag toen Buis terugviel. Nog bleef Romijn de eer van oranje hooghouden. Laeuppi kon hij niet afstoppen, maar met Giscos leverde hij minutenlang een ver woed gevecht om de derde plaats. Drie minuten later moest hij Giscos definitief laten schieten. De uitslag van de finale van de amateur stayers luidt: 1. en wereldkampioen Ro main Deloof (Belg.) in 1 uur 74.408 km., 2. Hans Laeuppi (Zwits.) op 200 meter, 3. Robert Giscos (Fr.) op 240 meter, 4. Bert Romijn (Ned.) op 300 meter, 5. Fritz Sehaeppi (Zwits.) op 310 meter, 6. Henk Buis (Ned.) op 1 ronde en 30 meter, 7. Horst Staudacher Did.) op 3 ronden en 250 m., 8. Leonard Preuss (Did.) op 5 ronden en 10 meter. De Engelse Beryl Burton heeft het we reldkampioenschap achtervolging dames gewonnen. Zij versloeg in de finale de Belgische Yvonne Reynders, de wereld kampioene 1961, in een tijd van 3 min. 59,4 sec. over de 3.000 meter (een ge middelde snelheid van 45,112 km. per uur) De tijd van Yvonne Reynders was 4.07.3. GLASGOW (AP) - De weduwe van taxi chauffeur John Walkinshaw uit Glasgow heeft de as van haar echtgenoot over het Ibrox stadion, het terrein van de „Glas gow Rangers", laten uitstrooien. „Zo heeft John het gewild", zei ze. „Hij is altijd naar de wedstrijden van de Rangers geweest en heeft heel wat mooie uren doorgebracht in Ibrox". Walkinshaw is een jaar geleden ver moord. Hij werd met een kogel in zijn hoofd gevonden. De autoriteiten bepaal den dat hij moest worden begraven. On langs heeft zijn vrouw een verzoek inge diend om het lichaam van haar man te la ten opgraven en te laten cremeren. Het verzoek werd ingewilligd. De nieuw ingestelde jeugdcompetitie be taald voetbal begint zaterdag 8 september. Het wedstrijdprogramma voor die dag is als volgt: Afdeling C: RCHAlkmaar, Elinkwijk Haarlem, De VolewijckersDOS, KFC EDO, Velox—ZFC. Afdeling D: Blauw WitDHC, Volen- damHDVS, SVV—SHS, Stormvogels— ADO, Fortuna VI.Ajax. De wedstrijden beginnen in de periode tussen 8 september en.13 oktober om 4 uur, van 20 oktober tot 17 november om 3 uur, van 24 november tot 12 januari om half drie, van 19 januari tot 9 februari om 3 uur en van 16 februari tot het einde van het seizoen om 4 uur. Van 11 tot/met 19 september zal in Hoogezand/Sappemeer een groot interna tionaal damtoernooi worden gehouden. Tot de deelnemers behoren o.a. de Se- negalees Baba Sy. Raymond Saint Fort (Haiti), de Franse kampioen Marcel Hi sard, diens landgenoot Claude Gournier en de Belg Hugo Verpoest. Bovendien staat het vrijwel vast dat ook Rusland enkele topspelers zal zen den. Nederland zal in dit toernooi wor den vertegenwoordigd door Eddy Holst voogd (Zaandam) en Bergsma (Roorda huizen). Uit Suriname komt de 18-jarige nationale kampioen Valois Smit. Voor het titelgevecht in het zwaarge wicht tussen Floyd Patterson en Sonny Liston zijn reeds toegangskaarten ver kocht voor een totaal bedrag van 200.000 dollar. Het gevecht vindt .op 25 septem ber in Chicago plaats. Voor de sporttoto van deze week hadden zich tot dusver maandag twee personen met 13 punten gemeld. Het zijn de heer Rijbroek uit Haarlem, lid van Oosterkwar tier, en de heer Boers uit Maasdam, lid van Maasdam Sparta. Voor de tweede prijs waren gisteren al 26 meldingen binnen gekomen. De oud-wereldkampioen in het zwaar gewicht Ingemar Johansson heeft moei lijkheden met de Zweedse fiscus. Deze heeft hem een aanslag gestuurd ten be drage van 360.000 Kronen 270.000), ge rekend over zijn inkomsten van 1960, die volgens de ontvanger van de belastingen 500.270 kronen hebben bedragen. Johansson heeft onlangs, ten einde te ontsnappen aan de Zweedse belastingen, in Zwitserland een vennootschap, de „Scanart A.S." opgericht, waarvan hij officieel noch aandeelhouder, noch be stuurslid is. Deze vennootschap heeft tot dusverre geweigerd de Zweedse fis cus rekening en verantwoording af te leg gen, omdat dat in strijd zou zijn met het Zwitserse gebruik. Het bestuur van de Internationale Zwem- federatie, de FINA, heeft in Leipzig in een deels bijzonder bewogen vergadering nogmaals de kwestie Larson-Devitt bespro ken. Het resultaat was, dat geen besluit werd genomen, waarop voorzitter Max Rit ter verklaarde de strijd tot het bittere eind te zullen voeren, desnoods tot op het FINA-congres van 1964 in Tokio, met be hulp van juristen. Ritter verweet de Europese bestuursle den, de heren Saellfors (Zweden), De Vries (Nederland) en De Raeve (België), die tijdens de historische 100 meter finale van de Olympische Spelen in Rome de jury d'appel vormden, dat zij hadden ge handeld met voorbijzien van het bestuurs besluit van 1956. Volgens dit besluit zou in twijfelgevallen bij de aankomst van zwemmers worden afgegaan op de ma chinale registratie. Deze registratie was in Rome genegeerd. Het conflict in de vergadering liep zo hoog, dat de heer Ritter van het verder leiden van de vergadering afzag, waarna vice-president De Vries die taak overnam. Op voorstel van de penningmeester, de Woensdagavond kan op Duindigt Theo Messidor zijn 101ste overwinning boeken in een sprinterskoers over 1600 meter. Zijn tegenstanders Quicksilver S, Tabor, Ura nus en vooral in het begin van de strijd Radbout, zullen hem echter toch zo'n tegenstand kunnen bieden dat hij zijn km- record van 1.18.4 misschien nog zal ver beteren. Quicksilver kan de tweede plaats bezetten, vóór Uranus en de outsider Ta bor, wiens goede verrichting in de Mijl- recordprijs niet vergeten mag worden. In het andere internationale nummer zal Vita Kinley haar tweede zege boeken over Xavero en de lang op rust geweest zijnde Vitalis. De Franse hengst Karanos, die tot nu toe tegenstanders van klasse ontloopt, kan in dit nummer tonen wat hij nu werkelijk waard is. Beladen met nieuwe tro feeën, roem en een klein kapitaal aan dollars is de 28-jarige Utrechtse lagere school onderwijzer Herman - Willemse, 's werelds onom streden zwemkampioen on der de reuzen-der-lange- afstand, uit Montreal op Schiphol teruggekeerd. On ze nationale zwemploeg mag dan in Leipzig de naam van ons land hebben hoog gehouden, het dient gezegd, dat de pres taties van Herman Willem se nog nooit door wie dan ook zijn geëvenaard. Hij heeft in de afgelopen twee zomers in totaal aan acht zwemraces in af stand variërend van 10 tot 24 mijl in Amerika deel genomen en deze alle acht met imponerend grote voorsprong op al zijn te genstanders (en daar be vonden zich cracks uit de gehele wereld onder) ge wonnen. De Canadese en Amerikaanse bladen heb ben dan ook tevergeefs naar nieuwe superlativen gezocht om onze landge noot te bejubelen. De jongeman, die een 5- tal jaren geleden Neder lands onomstreden sprint kampioen op de borstcrawl was, maar die daarbij spe lenderwijs ook de titels be haalde op de 400 en 1500 m (13 maal is hij Nederlands kampioen geweest), be treurt het niet dat hij be roepszwemmer is gewor den, want het legt hem geen windeieren. En hij is wel bereid te vertellen, dat zij hem samen bruto een bedrag van ongeveer 50.000 gulden hebben opgebracht. Zo verdient deze onder wijzer in twee zomermaan den eventjes snel bijna tien maal zijn ambtelijke jaar salaris. Maar Herman is vrijgezel (de verloving met Mary Kok is met beider goed keuring officieel beëindigd, hoewel de kameraadschap blijft bestaan) en hij moet dus een hoger percentage aan de fiscus afstaan. „De belasting heb ik in Canada al moeten betalen", vertel de hij op Schiphol. „Nu krijg ik hier nog een aan slag, doch die blijft klein. Er is tussen Nederland en Canada namelijk een rege ling van kracht, die het op leggen van dubbele belas ting voorkomt". Intussen is Mary Kok, die aan dezelfde races heeft deelgenomen, nog in Cana da achtergebleven bij fami lie. Zij komt volgende wek naar NèdettaTTCTte- rug. Ook haar. prestaties mógen er zijn, want zij legde als vrouwelijke deel nemer in de laatste 2 wed strijden tussen alle mannen beslag op de vijfde en de zesde plaats. „Ik zie voor vele-Neder landse zwemmers en zwem sters in de beroepssport prachtige mogelijkheden", zei Willemse nog. „En dat onze zwemcracks nog geen naam op de lange afstand hebben, doet daaraan niets af. Ik zelf was vroeger ook sprinter". Hoewel de overige deel nemers (het zijn veelal de zelfde) uiterlijk sportief tegenover hun eeuwige overwinnaar blijven, zou het hun een lief ding waard zijn als hij niet meer mee deed. Ze hebben hem dan ook financieel trachten te paaien, „maar ze boden me minder dan ik aan prijzen kan winnen", zei Herman. Op de vraag waaraan hij zijn successen meende te kunnen danken, aan zijn snelheid of aan zijn uit houdingsvermogen en goe- de conditie, antwoordde hij „aan beide". „Degelijke training is van het grootste belang. Dagelijks zwem ik 10 km en dat ga ik nu in Nederland voortzetten in het Amsterdam-Rijnkanaal, Zondags leg ik er nog. een schepje bovenop en zwem dan 6 uur lang (22 km) Niet minder interessant is de 2500 m lange Parelvissersprijs, waarin Zilvervos met zijn eindrush nog net op tijd de bord jes aan de finish zal kunnen verhangen en dit dan ten koste van Xon Messidor, Y Dunst en de sterke Zaroline. De hoofdnummers in totaal 11.000 aan prijzen zijn gereserveerd voor de tweejarigen. In de afdeling voor hengsten kan de klassedraver Bento Kitty de zege Koersen op Duindigt moeilijk ontgaan Brion van de Lente, Bra- vour S en de beide vertegenwoordigers van stal Hollandia zijn de andere kandidaten. In de Jofferprijs voor het zwakke ge slacht is de keuze moeilijker, doch de sterk vooruitgaande Benjamin kan hierin boven Bernadine en Bergleeuwerik worden ge steld. Outsider is Bertha Again. De Tra- viataprijs brengt de goede Attila als de favoriet aan de start, maar zij krijgt het hard te verduren tegen Zita H Zampa en Anna Sofine. Een volkomen open koers. Ook het openingsnummer draagt dit stempej, doch indien Arisien deze keer buiten de fouten blijft kan hij Ascure voor de derde achtereenvolgende keer op de tweede plaats laten eindigen, gevolgd door Acrobaat en lir'iM zócr mogelijke out sider Ares. De 'lë e rftngj ck'ey s"h ebb én hun éigth 1W! Indien Agram goed wordt gereden zal hij Pepper Hill en Djebal kunnen slaan. In de eerste afdeling van de gesplitste handicap valt de keuze op jockey Delbrassinne (Fa dinger, Willibald), gevolgd door stal Swart touw. De tweede afdeling kan een prooi worden voor Solita, waardoor de steeds in de plaatsen eindigende Peeier opnieuw moet wachten op een eerste prijs. Schaken Voor het internationale meestertoemooi in Amsterdam is maandag de afgebroken partij uit de negende ronde tussen Van der Berg en de Zuidafrikaan Heidenfeld voort gezet. Na negen uur spelen zegevierde de Nederlander, die uit de laatste twee ron den slechts één punt nodig heeft voor het behalen van een zogenaamd meesterresul- taat. De stand is nu: 1. Tan (Ind.) ö'/s pnt., 2. en 3. Donner (Ned.) en Czerniak (Israel) beiden 6 pnt., 4. Van der Berg (Ned.) 5l/2 pnt., 5. Kieninger (W.-Dld.) 5 pnt., 6. Dun- kelblum (Belg.) 4'/i pnt., 7.. 8. en 9. Henne- berke (Ned.), Langeweg (Ned.) en Rellstab (W.-Dld.) allen 4 punt., 10 en 11. Hartoch (Ned.) en Heidenfeld (Z.-Afr.) beiden 3 pnt., 12. Kool (Ned.) 2'/i pnt. Ruim 70 bekende tennisspelers en -speelsters, de meesten afkomstig uit Eu ropa, zijn maandagavond in een charter vliegtuig van de K.L.M. van Schiphol naar New York vertrokken op uitnodi ging van het People-to-People Sports Com mittee uit de V.S., dat pogingen in het werk stelt de komende open Amerikaan se tenniskampioenschappen op de gras- banen van Forest Hills op het niveau van Wimbledon te brengen. Het comité, dat ook het initiatief heeft genomen voor deze eerste tennis-chartervlucht over de Oceaan, heeft in de meeste landen de nationale kampioenen uitgenodigd, doch heeft lang niet overal succes geboekt. Voor Nederland vertrokken Jan Hajer en Evert Schneider, die dit jaar welis waar herendubbel-kampioenen zijn gewor den, doch die in het enkelspel de finale niet bereikten. Maris en Van Eysden wa ren wel uitgenodigd doch waren verhin derd. Op Forest HillS zal men geen he ren-dubbelspel te zien krijgen, alleen de single en de mixed staan op het program ma. Hoe de indeling is wisten Schneider en Hajer niet te vertellen. Wellicht zal een van beiden in het gemengd dubbel spel een paar vormen met onze reeds lang in de V.S. verblijvende landgenote Marian Moritz. De 70 tennissterren die maandagavond vertrokken, waren afkomstig uit de vol gende 27 landen: Australië, België, Bra- Nederland, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Mr. H. F. Hoyer, ondervoorzitter van zilië, Denemarken, Duitsland, Engeland, Oostenrijk, Polen, Rhodesië, Rusland, de KNLTB, deed hen uitgeleide. De Finland, Frankrijk, India, Ierland, Isra- Spanje, Tsjechoslowakije, Tunesië, Zwe- groep zal op 10 september per charter- el, Italië, Joegoslavië, Libanon, Marokko, den en Zwitserland. vliegtuig op Schiphol terugkeren. :s - I V j" Engelsman Scott, die de vgorzitter had verweten dat hij niet als FINA-man maar uitsluitend als kortzichtig en chauvinistisch Amerikaan bezig was te handelen, werd besloten de kwestie niet verder te bespre ken. Vóór behandeling stemden slechts de FINA-president en de Zuid-Afrikaan Getz. De Australiër Berge Phillips onthield zich van stemming. De heer Ritter liet zijn oorlogsverklaring aan zijn tegenstanders vergezeld gaan van het dreigement, dat hij er op het congres van Tokio, nadat Lance Larson alsnog tot Olympisch kam pioen 100 meter vrije slag 1960 zal zijn uitgeroepen, er voor zou zorgen, dat de Europese invloed in de wereld-zwemfede- ratie voorgoed zou verdwijnen. Hoewel het laatste woord uiteraard aan het Nederlands Olympisch Comité zal zijn, is uit het in Leipzig door het FINA-be- stuur aanvaarde reglement betreffende deelneming aan het Olympische waterpolo toernooi van 1964 in Tokio komen vast te staan, dat de Nederlandse polo-ploeg in de Japanse hoofdstad van de partij zal kun nen zijn zonder dat nog kwalificatiewed strijden behoeven te worden gespeeld. Be sloten is namelijk dat de zes landen, die in Rome de beste plaatsen bezetten, zul len deelnemen, alsmede de drie landen in het klassement van de Europese kam pioenschappen voor zover zij niet tot de zes van Rome behoorden. Vervolgens Ja pan als organiserend land, de twee lan den die als eerste en tweede uit het toer nooi van de Aziatische Spelen in Djakarta te voorschijn komen, de drie beste ploe gen van de Pan-Amerikaanse spelen, dus Noord- en Zuid-Amerika vertegenwoordi gend en Australië of Nieuw-Zeeland. Door deze bepaling staat onder voorbe houd van de inschrijvingen de Europese deelneming vast, nl. Italië, Rusland, Hon garije, Joegoslavië, Duitsland, Roemenië, België en Nederland. De FINA telt thans 88 aangesloten lan den. Door het bestuur van de internatio nale zwemfederatie zijn de volgende nieu we landen als lid geaccepteerd: de Baha ma's, Cambodja, Ivoorkust, Senegal, Syrië Soedan, Nicaragua, Jamaica, Trinidad en Barbados. Costa Rica werd wegens wan betaling uit de federatie gestoten. Ten aanzien van de schoolslag en de vlinderslag, zorgenkinderen in de zwem- merij, waarbij vele conflicten zijn ont staan, na al of niet aanvechtbare dis kwalificaties, is bepaald, dat tussen het aantikken bij het keerpunt en het weer afzetten van de wand een zwemmer of zwemster vrij zal zijn in de wijze van ke ren. Zelfs een salto-keerpunt zal dus voort aan zijn-toegestaan: Volgens* deze nieuwe bepaling zouden de keerpunten van Gerrit KSffevfeUfMaT^Tuf (fie tijdens de nationale kampioenschappen in Soestduinen nam en die tot diskwalificatie leidden, zijn goed gekeurd. Het IOC heeft op het laatst gehouden congres in Moskou besloten dat te begin nen met de Spelen van 1968 ten hoogste 18 takken van sport op het programma zullen mogen voorkomen. Aan het orga niserende land zal worden overgelaten wel ke takken dat zijn. Teneinde nu te voor komen dat waterpolo in de toekomst af valt, is door het FINA-bestuur besloten het IOC mede te delen, dat zwemmen, schoonspringen en waterpolo als onafschei delijk geheel, als één sport dienen te wor den beschouwd. Bepaald is in de verga dering van Leipzig dat het bassin voor Olympische Spelen en Europese kam pioenschappen voortaan als afmetingen moeten hebben 50 bij 21 meter met een minimale diepte van 1,80 meter. De beslissingen, die de wedstrijdleiding van de nationale zeilkampioenschappen op het Snekermeer zondagavond na lang durig vergaderen nam, brachten opmerke lijke wijzigingen in de klassementen. Doordat het door de harde wind onmoge lijk was maandag op het woeste Sneker meer de vijfde en zesde race te zeilen, werden deze klassementen tevens de eind standen. Mevrouw Mable 't Hooft-Snijders werd op deze wijze verrassend kampioene in de Valkenklasse. Zij was door de diskwali ficatie van twee zeilers in de derde wed strijd van de valken 109 punten in het klassement gestegen, waardoor zij dertig punten boven Kirkenier kwam. Voor het eerst werd een vrouw kampioene in de Valkenklasse. Krijn Tol werd kampioen in de Regenboogklasse, Henk De Ruijter in de Pampusklasse en Joop Helder in de 16 m2-klasse. De wedstrijden voor het wereldkam pioenschap „Moth", welke voor Oostende werden gezeild, zijn gewonnen door de Fransman Serge Verneuil voor diens land genoten Fauroux en Lesaint. De Franse atletiekploeg (heren), die zon dag in Bergen op Zoom tegen Nederland uitkomt, is maandag samengesteld. Hoe wel het voor de Fransen een B-ploeg be treft, omvat de combinatie verscheidene uitstekende atleten, van wie Gilbert Lundt, Lurot Pellez, Fraysse, Balastre, Sevestre hebben voldaan aan de kwalificatie-eisen voor de Europese kampioenschappen in Belgrado. Zij worden gesteund door een aantal oudere atleten met klinkende na men, als Alain Mimoun, Fayolle, en Four- nier en een aantal jongeren.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 11