Guerilla-eenheden vallen Franse militairen aan HET WEER Akkoord over Nieuw-Guinea op 6 september in de Kamer Nederland wil nog drie jaar een bijdrage aan de V.N. verlenen voor het gebied Ben Bella mobiliseert de troepen tegen de Wilaya's III en IV Voor goedkeuring geen twee-derde meerderheid nodig IJ.V.V. STORMVOGELS Met bezwaard hart Venus-schot blijkt succes AARDSCHOKKEN IN ZUID-ITALIË Het woord is aan Khider volgt Boudiaf op Regering meent: REGEN- EN TWEEDJASSEN Afgifte LEDEN-SEIZOENKAARTEN Rustig weer Aan het strand: Ommezwaai van Amerika In de krant van heden: Weerrapporten I, 2 Economisch nieuws9 Op de Praatstoel 3' Feuilleton 7 Horen en Zien 4 Agenda van IJmand cn Haarlem 2 Uit stad en Omgeving5, 6' Beurs 9 Scheepsberichten 9 Kunst 4 Sport 11 In de Vishal en op zee6 Beeldverhalen2, Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws 3 Topsy 8 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Ben Bella mobiliseert Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afdL Telef. 15295. DAGBLAD VOOR V E LS E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van dei Mij Rabelais Sommige mensen zijn opgegroeid in een ton en hebben alleen maar door een gaatje gekeken. elders te gaan. Een tweede Franse een heid die te hulp kwam, werd ook aange vallen, aldus de bekendmaking. Reeds voordat de soldaten van de eer ste eenheid uit hun auto's waren gestapt, openden de Algerijnen het vuur. De twee de eenheid werd enkele kilometers ten noorden van Marengo onder vuur geno men De centrale verbindingscommissie is naar de plaats van de gevechten ge gaan om een onderzoek in te stellen. In Algiers dacht men, dat het aantal doden en gewonden niet hoger dan vier of vijf is. Marengo valt onder Wilaya IV. ALGIERS (Reuter/AP) Het hoofd kwartier van het Franse leger in Algerije heeft bekendgemaakt, dat Franse strijd krachten maandag in Marengo b\j Algiers een vuurgevecht hebben geleverd met guerrillastrij ders. Dit vuurgevecht was een schending van de overeenkomst van Evian over het sta ken van het vuren. Aan beide zijden zijn verliezen geleden. De guerrillastrijders ondernemen een aanval op een Franse eenheid die tot taak had een bedreigd Europees gezin te beschermen dat voorbereidingen trof naar De regering acht het, ook al is altijd het standpunt ingenomen dat Nieuw-Gui- nea tot het koninkrijk behoorde, aan ge gronde twijfel onderhevig of de status van dat gebied in de grondwet zodanig vast ligt dat bij overdracht van een afwijking van de grondwet kan worden gesproken. Ook al neemt men zodanige afwijking wel aan, dan is op verschillende gronden aan te nemen dat de grondwet naar inhoud en strekking zich tegen een zodanige afwij king niet verzet. Het is dan volgens de regering nog slechts een vraag van proce dure of de goedkeuring al dan niet met gekwalificeerde meerderheid moet ge schieden. De regering neigt tot de opvat ting dat een twee-derde meerderheid niet noodzakelijk is. De rechtvaardigheid gebiedt, zo zegt de regering verder, dat de Nieuw-Guinearaad in de gelegenheid wordt gesteld over de overeenkomst zijn oordeel uit te spreken. Daarom zijn de ontwerp-goedkeuringswet, het akkoord en de memorie van toelich ting aan de gouverneur gezonden ter in diening bij de Nieuw-Guinearaad. De regering vestigt er de aandacht op dat het gebruik van het woord „soeverei niteit" in de tekst zorgvuldig is vermeden. Tevoren stond vast, dat Nederland en In donesië in dit overzicht hun eiger stand punten onwrikbaar zouden handhaven. Daarom wordt in de tekst slechts gespro ken van overdracht van het bestuur. De regering acht het niet juist dat de bevol king van Nederlands Nieuw-Guinea in het bezit zou blijven van de Nederlandse na tionaliteit na het tijdstip waarop dit ge bied wordt overgedragen en Nederland het bestuur noch de soevereiniteit langer uit oefent. Na de overdracht zullen de inwo ners door Nederland worden behandeld als Indonesische onderdanen. Het komt noch noodzakelijk, noch gewenst voor, mede gelet op vroegere ervaringen, om voor hen de mogelijkheid van nationali- 'eitskeuze open te stellen. Advertentie BAREST HAARLEM TEL 13430 LEIDSeSTRAAT. (Bil KONINCSPtEIN) AMSTERDAM TEL 2235% Advertentie dinsdag a.s. van 68 uur n.m. woensdag a.s. van 68 uur n.m. vrijdag a.s. van 68 uur n.m. in HOTEL KENNEMERHOF - Kennemerlaan Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met tijdelijk wat motregen, maar ook enkele opklaringen. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak uit westelijke rich tingen. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. De komende 24 uur passeren zwakke storingen met af en toe een buitje, maar ook opklaringen. Tem peratuur 18 tot 20 graden. Zeewater ruim 16 graden. De wind blijft zuid westelijk. Vooruitzichten: Nog onsta biel maar rustig strandweer. Bij de Tweede Kamer is thans ingediend de ontwerp-rijkswet „tot goedkeuring \an de op 15 augustus 1962 te New York tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de Republiek Indonesië gesloten overeenkomst inzake Westelijk Nieuw- Guinea (West-Irian). Het wetsontwerp zal reeds vrijdag 31 augustus in de af delingen van de Kamer worden behandeld. Op donderdagmiddag 6 september zal indien over het wetsontwerp het eindverslag is uitgebracht de Tweede Kamer bijeenkomen voor de openbare behandeling van dit wetsontwerp. „De regering heeft met een bezwaard hart haar goedkeuring verleend tot het on dertekenen van deze overeenkomst", zo staat in de toelichting. „Deze overeen komst betekent dat Nederland niet langer zijn invloed kan doen gelden op de ontwik keling van de bevolking van Nederlands Nieuw-Guinea en deze niet kan leiden tot de zelfbeschikking, waarop het Neder landse beleid volledig was gericht. Toen de politieke ontwikkelingen en de militaire krachtsverhoudingen het steeds duidelijker maakten, dat ons land de aan vaarde taak en de tegenover de bevolking aangegane verplichtingen niet op eigen kracht zou kunnen vervullen, deden het volstrekt ontbreken van enig Nederlands eigenbelang naast het opkomen voor de rechten van de bevolking de regering be sluiten, een krachtiger steun voor de be volking te zoeken in de volkengemeen schap, die zich immers zo sterk voor de eigen toekomst van de afhankelijke volken inzette. Deze poging is niet gelukt. De regering acht het een droeve zaak te moeten, constateren, dat tegenover da den van agressie, welke in strijd zijn met de verplichtingen welke de leden van de V.N. op zich namen na te komen, in de huidige wereldsituatie, althans in dit ge val, geen doeltreffend tegenwicht kan wor den gevonden. Nederland kwam als gevolg daarvan voor de noodzaak te staan een keuze te doen tussen het voeren van een oorlog ter verdediging van de beginselen waarvoor het de afgelopen jaren voortdu rend was opgekomen, of het zich neerleg gen op voor de bevolking van Neder lands Nieuw-Guinea zo goed mogelijke voorwaarden bij overdracht van het gebied aan Indonesië. Zwaar heeft bjj de beslissing van de regering gewogen de veranderde houding van de regering van de Verenigde Staten. Nadat tot einde maart aan de Nederland se politiek tot internationalisering van het gebied, gepaard aan het zeker stellen van het te zijner tijd in voile vrijheid uit te oefenen recht van zelfbeschikking van de bevolking, de steun van Amerika was ge geven, heeft begin april de Amerikaanse regering, zoals bleek uit het indienen met haar instemming van het plan-Bunker, haar politiek ten aanzien van het Nieuw- Guineaprobleem ingrijpend gewijzigd. Dit plan bevatte immers het principiële ele ment van een toegeven aan Indonesië. Naast dit belangrijke politieke feit moest worden rekening gehouden met de berus tende houding van de Amerikaanse rege ring ten aanzien van de Indonesische da den van agressie en voorbereiding van openlijke oorlog. Deze houding uitte zich onder meer in het blijven leveren door Amerika van wapens aan de Indonesische strijdkrachten en het toelaten van het ge bruik daarvan tegen Nederlands Nieuw- Guinea. Er ontstond hierdoor een duidelijke over machtssituatie, waardoor Nederland de verplicntingen, welke het tegenover de Pa poea's op zich had genomen, niet meer kon honoreren. In geval van een gewapend conflict zouden onder deze omstandighe den de belangen en rechten van de be volking nog grotere schade hebben gele den." De regering geeft vervolgens uiting aan haar bijzondere waardering en erkente lijkheid voor de wijze, waarop de strijd krachten in Nw-Guinea zich van hun taak hebben gekweten. De Nederlandse militairen hebben bij de verdediging van het hun toever trouwde gebied onder uitzonderlijk moei lijke omstandigheden blijk gegeven van grote bekwaamheid, moed en volharding en daarbij een uitzonderlijke zelfbeheersing en discipline in acht genomen Zonder de door de strijdkrachten met grote zelfverloochening volbrachte taak zou het bereiken van enig resultaat aan de on derhandelingstafel uitgesloten zijn ge weest. Met eerbied herdenkt de regering de man nen. die voor de beschermnig van de be langen van de inwoners het offer van hun leven hebben gebracht. Haar deernis gaat uit naar allen die als gevolg van de schermutselingen van de laatste tijd in rouw zijn gebracht. De regering vermeldt met erkentelijk heid ook de activiteit en de steun van de politie, het Papoea-vrijwilligerskorps en de bevolking. Zij spreekt haar grote waar dering en dank uit jegens allen, die gedu rende vele jaren veelal onder uiterst moei lijke omstandigheden en met terzijdestel ling van persoonlijk belang hun beste krachten hebben gegeven aan land en volk van Nieuw-Guinea. Zij verklaart diep me deleven te voelen met de velen, die nu hun arbeid moeten opgeven en hun woonplaats moeten verlaten om te trachten elders, onder veelal geheel afwijkende omstandig heden, een nieuw bestaan op te bouwen. De regering wil hierbij naar vermogen de helpende hand bieden en heeft een aan tal voorzieningen getroffen teneinde voor betrokkenen de overgang naar en aanpas sing aan de nieuwe omstandigheden zo goed mogelijk te doen verlopen. (Zie verder pagina 2 onder „Overleg plan Bunker") CALIFORNIë (AP) Geleerden die het Amerikaanse ruimteschip Mariner-2 op zijn vlucht volgen hebben vandaag meegedeeld, dat de laatste berekeningen aantonen dat het schip, dat op weg is naar Venus, een briljant succes tegemoet gaat. Volgens Amerikaanse deskundigen van het instituut voor straalaandrijving in Pasadena (Californië) hebben nieuwe be rekeningen laten zien, dat de baan, waar in de Mariner-2 zich thans bevindt, dus danig kan worden verbeterd, dat het ruim tevaartuig Venus binnen een afstand van 16.100 kilometer, zoals ook in de bedoe ling lag, zal passeren. In zijn villa aan de Zwarte Zee heeft premier Kroesjtsjev van de Sovjet- Unie een Japanse industriële delegatie ontvangen, die een bezoek aan Rus land brengt. Blijkens de foto ging het er genoeglijk toe in het vakantie- lA'm.. ■'..UA-W.' Strijd om de macht is in de nieuwe sta ten, die de laatste tijd zijn ontstaan, een veel voorkomend verschijnsel een ver schijnsel dat overigens heel verklaarbaar is, vooral in gebieden waar de onafhan kelijkheid door wapengeweld is verkregen. Toch zijn wij Westerlingen, opgegroeid on der een geordend democratisch staatsbe stel, maar al te dikwijls geneigd ons te verbazen over zo'n strijd om de macht, die zoals we dan heel nuchter opmer ken de chaos immers alleen maar nog groter maakt. Wij geven ons namelijk graag over aan de illusie dat een geor dend democratisch bestel een geschenk des hemels is dat ieder volk franco thuis bezorgd krijgt als er maar geen ordever stoorders zijn die roet in 't eten gooien. Bij enig nadenken beseffen we natuur lijk wel dat de zaak in wezen anders ligt en dat de democratie een produkt is van een eeuwenlange politieke ontwikkeling, waarvan zij ook nog altijd de sporen draagt. Het is dus dwaasheid, van nieuwe landen te verwachten dat zij dat ontwik kelingsproces zo-maar zullen overslaan, vooral als het landen betreft waar de mas sa door gebrek aan onderwijs ver bij de rest van de wereld is achtergebleven. We moeten er ons integendeel over verbazen, hoe snel het tempo is waarin sommige van die volken hun achterstand aan het inhalen zijn. Algerije is het nieuwste voorbeeld van een land, waar de onafhankelijkheidsoor log heeft geleid tot chaos, en de chaos tot strijd om de macht. Er viel ook nauwe lijks iets anders te verwachten. Van de mocratie is, onder de Algerijnse politici zelf, nooit serieus sprake geweest Als de verkiezingen op 2 september waren door gegaan, zouden de kiezers alleen een keus hebben gehad volgens het in de dictatuur- landen gebruikelijke model: op de kandi daten van de „officiële" lijst stemmen, of thuisblijven. Tegenkandidaten waren er niet, en men kon al blij zijn dat de ver schillende stromingen, die er binned het Nationale Bevrijdingsfront bestaan, op de kandidatenlijst vertegenwoordigd waren. Maar het aantal plaatsen dat elke van die stromingen in de grondwetgevende vergadering zou gaan bezetten, was na hevige en langdurige discussies bin nenshuis al bepaald door de leiding van de F.L.N., zodat de openbare verkiezin gen in elk geval een wassen neus zouden zijn geweest. Onder deze omstandigheden ligt het voor de hand dat de deelnemers aan de strijd om de fnacht de vorming van een consti tuante niet wensten af te wachten. Zo'n strijd kan beter worden gevoerd onder om standigheden van volstrekte politieke chaos. En chaotisch niet alleen in po litiek, maar ook in economisch opzicht is de toestand van Algerije zeker. Nadat Ben Bella met zijn „politieke bureau" de regeringsbevoegdheden aan de groep van Ben Khedda scheen te hebben ontfutseld, heeft hij het zelf nu blijkbaar weer afge legd tegen een aantal militaire comman danten, die het echter onderling ook vol slagen oneens zijn maar die intussen bin nen hun eigen districtsgrenzen het gezag uitoefenen. En wat de economie betreft: veel van wat daarvan na de langdurige oorlog nog behoorlijk functioneerde is ont wricht door het massale vertrek van Euro peanen en door de thans heersende wet teloosheid, zodat het land ook op dit ge bied in een ellendige toestand is geraakt. Vooral deze economische ontwrichting die ook tot werkloosheid en voedselge brek heeft geleid schept een „gunstig" klimaat voor de strijd om de macht. Want voor een gezond staatsbestel, met redelijk functionerende overheidsorganen, is een stabiele en min of meer bevredigend wer kende economie het eerst nodige. Alleen met revolutionair élan (zoals Ben Bella en trouwens ook vele andere volksmenners in de pas-ontstane staten dat in zo ruime mate bezitten) kan zo'n economie niet tot stand worden gebracht. Maar het heeft wel zijn nut in de strijd om de macht en die strijd zal helaas eerst uitgevochten moe ten worden voordat men aan dat „eerste nodige" toe komt. De officieren van „Wi laya IV" in Algerije hebben nu getoond, in revolutionair élan niet voor Ben Bella onder te doen, en zij hebben deze laatste nu ook al beschuldigd van „verraadaan de revolutie", zoals Ben Bella kort gele den Ben Khedda van hetzelfde „verraad" beschuldigde. Er is wat dat betreft niet veel veranderd sedert de dagen van Dan- ton en .Robespierre. Met dat al ziet het er slecht uit voor het Algerijnse volk; want bij een machts strijd als deze wordt met de nationale be langen gewoonlijk geen rekening gehou den. Dat die nationale belangen gediend zouden zijn met spoedige hervatting van de Frans-Algerijnse samenwerking zal men in de straten van Algiers nu ver moedelijk niet eens hard-op durven zesgen. In Algiers is het Politieke Bureau van Ben Bella verdreven door het guerilla- leger. De foto toont de leiders van Wilaya IV en III tijdens hun pers conferentie van zondag in Algiers. Ge heel links, op de rand van de foto, majoor Ou El Hadj, de commandant van Wilaya III (Kabylië). Naast hem majoor Si Hocene, commandant van Wilaya IV (Algiers). In het midden, voor de microfoon, de woordvoerder van de jonge officierent hun gemid delde leeftijd is 25 jaar) luitenant Ali Allouache. Wie de anderen zijn is niet bekend. verblijf van de premier, die onder zijn zomercolbert gehuld ging in een Oekraïens hemd. ROME (AP) Italië is vandaag om streeks het middaguur opnieuw getroffen door krachtige aardschokken. De eerste schok werd gevoeld in Bari aan de Adria- tische Zee. Negentig seconden later trilde de grond in Napels en omgeving, waar vorige week 20 mensen het slachtoffer van de aardbevingen werden. Vervolgens werd in Bari een tweede schok gevoeld. Uit tal rijke plaatsen worden berichter ontvangen dat bewoners in paniek de straat op vluchten. De telefoonverbindingen met Bari zijn verbroken. Ook in Athene werden de schokken gevoeld; hier hielden zij 20 seconden aan. Nadere berichten ontbreken nog. De secretaris-generaal van het Politieke Bureau van het F.L.N., Mohammed Khi der, heeft maandag de leiding van het de partement van Buitenlandse Zaken op zich genomen, nadat in het afgelopen weekeind Mohammed Boudiaf als lid van het Poli tieke Bureau was afgetreden, omdat hij bezwaar had tegen het uitstellen van de verkiezingen. In Algiers is de tekst gepubliceerd van een brief, die Khider tot de leiding van Wilaya IV heeft gericht. Daarin wordt ge zegd, dat het Politieke Bureau van oordeel is. dat Algiers onder zijn uitsluitende ge zag staat, terwijl „voor de laatste maal" een beroep op Wilaya IV wordt gedaan „om de besluiten van het politieke bureau te eerbiedigen". Kolonel Si Hassan, de 29- jarige commandant van Wilaya IV, ver klaarde tegenover Reuter: „Wij hebben ons standpunt reeds duidelijk gemaakt. Wij zullen Algiers nooit verlaten". Maandagavond trokken enkele honder den Algerijnse vrouwen, in vele geval len met een baby op de arm, door het centrum van Algiers, onder het uitroe pen van „De wapens neer". Zij eisten dat een einde wordt gemaakt aan de „arrestaties en martelingen" en riepen voorts om een „krachtige en niet-gere- gionaliseerde regering". Kolonel Houari Boumedienne, de staf chef van het geregelde leger in Algerije, heeft de guerrillaleiders uitgenodigd voor een vandaag te houden vergadering in Setif in oostelijk Algerije. Hij deed de uitnodiging in samenwerking met Ben Bella, leider van het Politieke Bureau dat krachteloos is geworden door de mui terij van de guerrilla-leiders Algiers. De leiders van de Wilaya's III en IV die het Politieke Bureau schipbreuk hebben doen lijden, zijn niet uitgenodigd. Men ziet de bijeenkomst als een nieuw hoofd stuk in de bittere politieke crisis. De Wilaya's een, twee, vijf en zes, die door Boumedienne zijn uitgenodigd, zijn offi cieel reeds door hem opgeheven en on der bevel van de generale staf geplaatst. Alle vier deze Wilaya's staan achter Ben Bella. PARIJS (AP) Farès, de voorzitter van het Algerijnse uitvoerend orgaan, is met vijf van zijn medewerkers uit Al giers in Parijs aangekomen om een reeks overeenkomsten inzake Frans-Algerijnse samenwerking te ondertekenen. Krachtens de akkoorden van Evian heeft Frankrijk beloofd, de nieuwe Algerijnse staat terzij de te staan.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1