Berlijn blijft onderwerp van diplomatieke nota's fm Motieven voor Amerika's ontwapeningsvoorstellen Para's komen binnen in Meranke NAAIMACHINES ENGEL WERELDNIEUWS m Adenauer vraagt topconferentie Britse nazi-leiders „oefenden" zich in het struikgewas Adenauer vertrouwt atoomstrategie van Kennedy Wutitrouwen tussen V.S. en Rusland doch vrees voor China Propaganda-aspect Overstromingen in India: 90 doden speelt een rol Franse stad deed verkiezingen over Krijgstaal van VS- senator over Cuba ^Praatótcel U KUNT TOGAL ONVERWACHT NODIG HEBBEN DINSDAG 28 AUGUSTUS 1962 3 i 17 ervolging wegens para militaire activiteit Gaat u met vakantie? Propaganda-aspect Peter Fechter begraven Vluchtelingen SUCCES VOOR LINKS Honderd doden bij dijk breuk in Koreaanse stad BRITSE ILLEGALE RADIOZENDER IN VOORBEREIDING V.N.-troepen van Malakka terug uit Kongo Op die I $P Indonesische valschermjagers komen zich melden in Merauke en onze reisredacteur W. L. Brugsma was erbij om hun reacties (en de reacties der bevolking) waar te nemen. Onder hen bevond zich een Papoea (naast onze reisredacteur), die op de Kei-eilanden in Indonesië is opgegroeid en uiteraard I«J f M.V l>/l KIK. IMi/ 11/ llli.ll' llli) Of £^14 C/l/l/lx I j UU'I afstak hij de sigaretten die uit Nederland afkomstig zijn). voor deze infiltratiestrategie werd uitgekozen. De andere foto toont voorzichtige pogingen tot verbroedering, die de Indonesiërs ondernamen. Ze deelden sigaretten uit aan de Papoea's, die genadig werden aanvaard als curiositeiten méér dan als sigaretten, aangezien de kwaliteit niet gunstig BONN (AP) Bondskanselier Adenauer zal de Westerse mogendheden en de Sov jet-Unie verzoeken een topconferentie te houden „om een eind te maken aan de menselijke drama's in Berlijn". Brieven met dit verzoek zullen vandaag verzonden worden aan de vier regeringen. MOSKOU (AFP, Reuter) De V.S., En geland en Frankrijk hebben maandag de Sovjet-Unie opnieuw uitgenodigd viermo- gendhedenbesprekingen te houden ter vermindering van de gevaarlijke span ning in Berlijn. De V.S. hebben de Sov jet-Unie er in een nota van beschuldigd, dat zij de Oostduitse politie „wreedhe den laat bedrijven". De Amerikaanse nota is een antwoord op de Russische van 24 augustus, waar in geproteesteerd werd tegen 't optreden van Westberlijners tegen Russische mili tairen en diplomaten. De Amerikanen zeg gen in hun jongste nota dat de huidige spanning in Berlijn is veroorzaakt door de oprichting van de muur en de „redeloze wreedheid van de politie van de Russi sche sector". Ondanks deze moedwillige provocaties handhaven de Amerikaanse autoriteiten de orde in hun sector, aldus de nota. BERLIJN (AFP) Burgemeester Wil ly Brandt Van West-Berlijn is van plan eind september een bezoek te brengen aan de Verenigde Staten. Hij zal aan de Harvard-universiteit twee lezingen hou den, waarvoor hij is uitgenodigd. Een LONDEN (Reuter) In Londen is gis teren de rechtszaak begonnen tegen de vier Britse nazi-leiders C. Jordan, John Tyn- dall, Ian Kirr-Ritchie en Denis Pirie, die de leiding vormen van de para-militai re organisatie „Speerpunt". Dergelijke pa ra-militaire organisaties zijn in Engeland verboden volgens de wet op de openba re orde, die „politieke organisaties ver biedt leden op te leiden of uit te rusten voor het gebruik van geweld om politieke doeleinden te bereiken". De vervolging van de vier fascisten richt zich dus niet tegen de openbare verkon diging van hun denkbeelden, welke vol gens het geheiligde Britse beginsel van de „free speech" niet mag worden belem merd. De officier van Justitie deelde mee, dat in het hoofdkwartier Van de ofgattjs^tié „Speerpunt" blikken in beslag waren ge nomen met een onkruid verdelgingsmiddel, dat gemakkelijk te veranderen was in een explosieve stof. Op een der bussen was het woord „onkruidverdelger" gewijzigd in „plaats een paar korrels in een herme tisch afgesloten kamer voor Joden". De uit 25 leden bestaande kerngroep van de organisatie hield oefeningen in het open veld. Een rechercheur die hen daarbij had gadegeslagen, vertelde hoe hij hen schijnaanvallen op elkaar had zien doen. Een vrouw verklaarde, dat zij de mannen „het struikgewas in en uit had zien rennen". „Als zij kinderen ge weest waren zouden zij soldaatje of in diaantje hebben gespeeld". De politieke geloofsbelijdenis van „Speerpunt" lijkt op die van de Duitse nazi-partij. De vier leiders hebben er al tijd op gepocht, dat zij de beweging die Hitier begon wilden voortzetten. NEW YORK (AP) De New York He rald Tribune schrijft vandaag, dat bonds kanselier Adenauer in een brief aan pre sident Kennedy zijn volledig vertrouwen heeft uitgesproken in de Amerikaanse atoomstrategie in Europa. Het plan meldt in een bericht uit Was hington te hebben vernomen dat de West- duitse brief een antwoord was op een boodschap van president Kennedy, waarin in Europa circulerende berichten werden tegengesproken, dat de Verenigde Sta ten van plan was de tactische kernwa pens van middelmatige kracht op het Eu ropese vasteland te verminderen of geheel terug te nemen. De brief van Adenauer „aldus het blad", schijnt de Duits-Amerikaanse betrekkinge te hebben teruggebracht in rustiger vaar water dan de laatste tijd het geval is ge weest tengevolge van Duitse opmerkingen, dat het land als een tweede rangs bond genoot werd behandeld. m Westberlijnse woordvoerder kon niet de geruchten bevestigen, dat de burgemees ter ook een ontmoeting zal hebben met president Kennedy. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens drie dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden Als u de krant per week betaalt wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE NEW DELHI (Reuter) Bij de over stromingen die dit jaar grote gebieden in acht Indische staten hebben geteisterd, zijn tot dusver negentig mensen om het leven gekomen. Ruim 1.300.000 h.a. land zijn ondergelopen en in totaal 3.400.000 mensen hebben van de overstromingen te lijden gehad. GENèVE (Reuter) Op de ontwape ningsconferentie in Genève heeft de Rus Koeznetsov de gisteren ingediende Ame rikaans-Britse voorstellen voor een ver drag waarhij alle kernproeven worden verboden, onmiddellijk van de hand ge wezen, omdat het naar zijn oordeel een herhaling is van eerder door het Westen ingediende voorstellen. Het tweede westerse voorstel, dat de ondergrondse proeven voorlopig buiten het te sluiten verdrag wil houden, zal door de Russische delegatie grondig worden bestudeerd, verklaarde Koeznet sov. Waarnemers zijn echter van oordeel, dat de kans op spoedige overeenstem ming vrijwel uitgesloten moet worden geacht. Onze correspondent in Washington be richt, dat hoge woordvoerders van het Amerikaanse orgaan dat belast is met ont wapeningsaangelegenheden, gisteren op 't departement van Buitenlandse Zaken, ver klaarden, dat de Chinezen wellicht in staat zullen zijn over enkele maanden een kernproef te nemen. Deze bijna terloops gedane mededeling heeft in de Verenigde Staten sterk de aandacht getrokken. De proef betekende volgens deze zegslieden niet, dat de Chinezen al binnen enkele ja ren in staat zouden zijn nuclaire wapenen te vervaardigen. Men heeft in Washington de overtuiging, dat de Russen op dit ogenblik veel min der technische hulp voor Chinese nucleai re activiteit verstrekken dan enkele jaren terug. Gaat de huidige wedloop der nu cleaire bewapening voort, dan zal een Chi nees nuclair strijd vermogen op den duur onvermijdelijk zijn. Daarom is volgens de Amerikaanse woordvoerders een kern proefverbod zo uiterst belangrijk. Het zou onder meer de Chinese activiteit op dit gebied vertragen en op den duur stopzetten Daarom gaan de Verenigde Staten door met hun pogingen de Russen tot een ak koord te bewegen. Amerikaanse zegslieden hebben onom wonden toegegeven, dat voor de verda ging van het gesprek in Genève op 8 sep tember een overeenstemming met de Rus sen is uitgesloten. Men wilde zich er niet over uitlaten of Frankrijk met de laatste Amerikaans-Britse voorstellen akkoord gaat. Hun verklaring dat de Franse rege ring op de hoogte was van de voorstellen, wekte de indruk dat de Amerikanen en de Britten verwachten dat de Fransen zich aan een eventueel akkoord zullen houden. De Fransen willen zich daarop kennelijk eventueel pas vastleggen, als het akkoord eenmaal bereikt is. De nadruk werd erop gelegd, dat de ont werpverdragen niet spreken over een ver bod tot voorbereiding van kernproeven. De ervaring schijnt te hebben bewezen, dat het onmogelijk is geheime voorbereidin gen te controleren. Het ontbreken van een verbod tot voorbereiding geeft de V.S. bo vendien het voordeel dat zij zonder alle omstandigheden paraat kunnen blijven. Tijdens de vorige kernstopperiode der V.S. werd ook de technische voorbereiding stopgezet, waardoor het nucleaire pro gramma ernstig werd vertraagd. De zegslieden verklaarden, dat de V.S. grote vorderingen hebben gemaakt op het gebied van de opsporing van kernexplo sies in andere landen. Daaraan werd ne gentig miljoen dollar besteed. Een nieuw bedrag van 120 miljoen dollar voor het voortgezet onderzoek op dit gebied is be schikbaar gesteld. Daarom acht de Ame rikaanse regering het verantwoord een kernverbod in het luchtruim, de verre ruimte en onderzee te sluiten zonder con trolemaatregelen te eisen. De Amerikaanse regering kan volgens deze zegslieden rekenen op steun van de meerderheid der volksvertegenwoordi ging, hoewel wordt toegegeven, dat er vooral onder de Republikeinen verzet heerst. Zij menen dat de regering licht vaardige concessies aan de Russen doet en achten voor alle nucleaire proeven controlemaatregelen nodig. Men acht het niet uitgesloten, dat de Russen of de neutrale deelnemers aan het ontwapeningsgesprek tijdens de ko mende Algemene Vergadering der Ver. Naties met nieuwe voorstellen zullen ko men. Men kan zich niet onttrekken aan de indruk dat de Amerikaans-Britse voor stellen van weinig andere betekenis zijn dan voor versterking der propaganda en de morele positie van de Veenigde Staten en Groot-Brittannië tegenover de neutrale landen. Men erkent immers dat de Russen alleen een algeheel kernver bod willen zonder inspecties op Russisch grondgebied en dit blijft voor het Westen onaanvaardbaar. BERLIJN (Reuter) Ruim 300 Oost- berlijners hebben maandag de begrafe nis bijgewoond van de 18-jarige bouwvak arbeider Peter Fechter, die tien dagen geleden door Oostberlijnse grenswachten werd doodgeschoten toen hij naar het westen trachtte te vluchten. Een Oostduitse gemeente-ambtenaar hield een toespraak bij het graf. Hij zei, dat Fechter het slachtoffer was geworden van „het dwaze besluit" om te proberen naar het Westen te vluchten. De kame raden van Fechter, die een krans h&dden gestuurd „aan onze dierbare Peter Fech ter ter erkenning van zijn ijver op het werk" hadden getracht hem „het juiste verband tussen de dingen in deze moei lijke tijd" te laten zien, maar zij waren daar kennelijk niet in geslaagd. Volgens de spreker berustte bij de re gering „de verantwoordelijkheid om voor haar onderdanen uit te maken welke we gen gevaarlijk zijn en welke wegen ge sloten moeten blijven voor het volk." Vrienden van de Fechters zeiden later, dat de overheid een kerkelijke begrafenis had geweigerd. (Van onze correspondent) PARIJS In Saint-Brieuc hebben her- nieuwe gemeenteraadsverkiezingen plaats gehad, die de rechtse meerderheid heb ben veranderd in een linkse. Een en ander is te wijten aan de voormalige bis schop van de stad, monseigneur Coupel, die bij de verkiezingen van maart 1959 op de verkiezingsdag een herderlijke brief van de kansel had laten voorlezen, waarin de kiezers werd afgeraden op de communistische lijst te stemmen. Vol gens de wet is het verboden nog propa ganda te maken als de verkiezingscam pagne is gesloten. De rechterzijde, bestaande uit de ka tholieke volkspartij, de conservatieven en de gaullisten kregen de meerderheid in de raad. De communisten gingen tegen de beïnvloeding door de bisschop in be roep bij de staatsraad, die er drie jaar over heeft gedaan om uitspraak te doen. Het verkiezingsresultaat van 1959 werd onwettig verklaard, waarop de kiezers andermaal naar de stembus werden ge roepen. De communisten en hun bond genoten, die in grote getale naar de stem bus waren gekomen, kregen 18 zetels en de post van burgemeester. Hun tegenstan ders haalden er maar 13. ROCKVILLE (Reuter) De Ameri kaanse senator Homer Capehart (Republi kein) heeft gezegd dat de Verenigde Sta ten het recht hebben Cuba te bezetten, als de regering van minister-president Fidel Castro Russische militairen en voorraden blijft toelaten. Capehart zei op een ver kiezingsbijeenkomst voor de pers te Rock- ville in de staat Indiana dat er 3.000 tot 5.000 Russen, voor het merendeel militai ren, op Cuba zijn. SEOEL (AP) Ten minste 131 mensen zijn omgekomen en 59 worden vermist na het doorbreken van een dijk in de stad Soensjon op 300 km ten zuiden van Seoel. De door regenval sterk gezwollen rivier overstroomde het laagst gelegen deel van de stad, die 70.000 inwoners telt. Twee duizend huizen staan onder water. Men vreest dat het aantal slachtoffers nog zal stijgen. Voor de dijkbreuk was in enkele uren 12 cm regen gevallen. Advertentie Voor migraine, verkoudheid, griep, reumatiek, spit en andere pijnen hebt U nooit genoeg iets in huis. Iets dat snel én afdoend helpt: Togal. Met Togal hebt U altijd zin in 't leven. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. vlug BERLIJN (DPA) Een jeugdige Oost duitse grenspolitieman is maandagochtend in uniform en met zijn machinepistool naar West-Berlijn gevlucht. Hij werd door zijn collega's niet opgemerkt. In de nacht van zaterdag op zondag zijn naar thans bekend werd vijf jongelieden uit Oost- naar West-Duitsland gevlucht. Zij kwamen bij Braunschweig over de grens. LONDEN (AFP) Twee voormalige Britse journalisten, inwoners van de plaats Slough, zullen binnenkort radio-uitzendin gen gaan verzorgen vanaf een schip, dat in de monding van de rivier de Theems zal komen te liggen. De piratenzender zal de naam „The voice of Slough" krijgen. Het is de bedoeling om uitsluitend muziekuit- zendingen en nieuwsberichten te geven. De leiding der Britse P.T.T. is niet van plan „The Voice of Slough" ongemoeid te laten. Zij bereidt maatregelen voor om de uitzendingen te verhinderen, maar kan nog niets doen, voordat de uitzendingen zijn begonnen. KOEALA LOEMPOER (AP) De re gering van Malakka heeft bekendgemaakt dat een derde deel van haar contingent V.N.-troepen in Kongo zal worden terug geroepen. De troepen zullen nodig zijn „om de grotere verantwoordelijkheid te helpen dragen in de begintijd van de nieuwe natie Malaysia", een federatie van Malakka, Singapore, Serawak en Brits Borneo, aldus de verklaring. De V.N. hebben het verzoek van Ma lakka om een derde deel der troepen vrij te maken, ingewilligd, mede om dat de algemene toestand in Kongo is verbeterd. Er dienen circa 1600 man troe pen van Malakka in Kongo. Sterke Vrouw Omdat de kermis bij ons nu al weer gauw tot het verleden zal behoren, moet ik u nog vlug even vertellen over Moeke. De sterkste Vrouw ter Wereld, dat is Moe ke. Klein. Donker. Gezet. Een tors als een gorilla en gewichten trekken van 65 tot 195 kilogram dat is haar beroep. Op het plateautje voor de tent waarin zij werkt, slaat zij de bekkens als de ar tiesten worden voorgesteld: Miss Nora, een soort trapezewerkster, die ook schalkse dansjes doet, van top tot teen in strak zwart tricot gehuld, de clown August, de ezel Hans, (waarop iedere be zoeker mag trachten te rijden en niemand die het lukt) de jongleuse in de rood sa tijnen broek en dan, ja dan zijzelf: Moe ke. Als haar beurt is gekomen geeft ze de bekkens even over aan de clown, komt naar voren en staat.Rechtop, één hand met leren polsriem in de zij, de ander hoog boven het hoofd in de vechtersgroet. Een vrouwelijke gladiator. Een Hercules in zachtblauw truitje, permanent krulletjes onderin de donkere haren om het kleine hoofd. Breed, gespierd, sterk, onverslaan baar en met een paar witte balletschoen tjes aan de kleine voeten. Zij blaast ook nog de trompet, Moeke, bij het demonstratienummer: Komt bin nen mensen, komt binnen! Hier wachten u twintig minuten ontspanning, sensatie. retteketet retteketet! Zij scheurt ook nog de kaartjes als u uw twee kwartjes entree hebt betaald en daar binnen, achter de rood fluwelen gordijnen, op het eenplanks brede bankje om de miniatuurpiste, daar laat zij u dan zien wat dat is: Sterkste Vrouw Ter Wereld. Middenin het zandbakje staat ze en trekt stuk voor stuk een ding met 8 veren ter waarde van 65 kilo, daarna een ding van 100 kilo, daarna twee dingen, te samen 150 kilo (één van mond naar voet, de an der tussen de gestrekte armen achter de hals). Zo makkelijk doet ze dat, ze draait zich in de rondte zodat ieder het goed kan zien, staat na elk applausje meteen weer in de martiale vechtershouding, één ge strekte ram omhoog. Dan komt de laatste trekker. Het moet gezegd dat ze daarbij heel rood wordt. Ook het wit van haar ogen wordt rood en er komen koordjes te liggen aan haar slapen, in haar hals, maar lieve hemel, vergeet u één ding niet: hier trekt ze dan ook maar eventjes 195 kilo' Wat een vrouw! En ondanks haar herculi sche kracht is Moeke zeer zeker een echte vrouw. Dat zien we meteen als we bij haar in de woonwagen komen, die naast de tent staat. Ze heeft daar een geblokt schortje voor en ze legt juist een ander lichtblauw truitje te drogen op een handdoek en een dubbele krant eronder voor het doordruk ken. Daar verschikt ze wat aan de kunst- anjertjes in de vergulde vaas vol weke schaapherdertjes. Daar zegt ze: willu nog een bakje thee? en schenkt dan met die ijzeren handen van haar de thee uit een mooi gebloemde porseleinen pot in mooi gebloemde porceleinen koppen. Met de zorgzame, precieze handen van een vrouw, een Moeke. Dat zij daarnaast ook nog Sterkste Vrouw Ter Wereld is, wordt in die woonwagen eigenlijk een te verwaarloz&n. bijzaak. Cri Stellw&g Advertentie de beste Zweedse, Zwitserse en Duitse merken. Japanse zig-zag-naaimachines electrisch, in koffer350. Grote Houtstraat 181 Haarlem - Tel. 14444 Verdovende middelen. In de omgeving van de Peruviaanse hoofdstad Lima zijn ondergrondse laboratoria ontdekt, waar in cocaïne werd vervaardigd. Tien man nen zijn gearresteerd. Bij de arrestaties ontstond een gevecht, dat aan een van de handelaars in verdovende middelen het leven kostte. Ongeluk. In Kopenhagen raakte een jon gen die met een geweer op een isola tor van een telefoonpaal had gemikt, een ongeveer 800 meter verderop in een kin derwagen zittend kindje van veertien maanden, dat dodelijk werd getroffen. Brand. Meer dan 200 gebouwen, waaron der een groot aantal woningen, zijn tot de grond toe afgebrand bij een snel om zich heen grijpende brand in de stad Demirci in Turkije. Duizenden weefge touwen voor tapijten zijn vernield. Bin nen anderhalf uur waren duizenden men sen dakloos. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Aardschokken. In Avellino in Italië is het twintigste slachtoffer van de aardbeving van de vorige week overleden. Het was een 64-jarige vrouw, die als gevolg van de beving met haar hoofd tegen de ste nen vloer van haar kamer sloeg, waar door zij een schedelbreuk opliep. Winterton. In Engeland is op 79-jarige leeftijd overleden de politicus de Earl of Winterton, die 47 jaar lang conserva tief lid van het Lagerhuis is geweest. Voor de oorlog heeft hij verschillende posten in conservatieve regeringen be kleed, o.a. die van Paymaster General en onderminister voor India. Nasser-diplomaat. In Damscus is bekend gemaakt, dat majoor Zaghloul Abdoel Rahman, militaire attaché van de V.A.R. in Libanon, naar Syrië is ge vlucht, waar hem politiek asiel is ver- verleend. Bang voor Cuba. De minister van Buiten landse Zaken van Guatemala, Murillo, heeft verklaard, dat de Organisatie van Amerikaanse Staten moet overwegen te gen Cuba op te treden, hetzij door mili tair ingrijpen, hetzij door een blokka de. De Cubaanse minister van Economi sche Zaken, Ernesto Guevara, is per vliegtuig in Moskou aangekomen, waar hij o.m. besprekingen zal voeren over de bouw van een metaalfabriek op Cuba. Kinderverlamming. In de eerste helft van deze maand zijn in een ziekenhuis in Napels 19 mensen aan kinderverlamming overleden. Sinds mei zijn in dat zieken huis ruim 80 kinderen en vier volwasse nen aan deze ziekte bezweken. Marxisme. In Moskou is maandag een conferentie van theoretici van het Marxisme begonnen. Zij wordt bijge woond door afgevaardigden uit 23 Euro pese, Aziatische en Amerikaanse lan den. Hoofdschotel op de agenda is „het huidige kapitalisme", terwijl ook „De E.E.G. en zijn economische en politieke vraagstukken" op de agenda staat. Schurken. Bij een roofoverval op het dorp Toro in de Columbia zijn 24 bewoners door bandieten vermoord. De politie, die spoedig een grote opsporingsactie be gon, doodde elf bandieten en nam er 44 gevangen. „Jackie" terug. Mevrouw Jacqueline Ken nedy zal haar vacantie in Italië beëindi gen en vrijdag naar de Verenigde Sta ten terugkeren. Vrouwengek. De Italiaanse alpinist Fulvio Campiotti is ervan overtuigd dat 100 vrouwen in een massale klim de Mont Blanc kunnen bestijgen. Campiotti heeft al leiding gehad van een beklimming van de Mont Rosa met 100 vrouwen. De Franse autoriteiten hebben Campiotti geen vergunning gegeven om 100 vrou wen mee te nemen. Zij vinden het te gevaarlijk. Daarom zal hij het zondag proberen met 29 vrouwen. Latifa. Koning Hassan II van Marokko is naar Rome gevlogen, waar zijn vrouw bevallen is van een dochter. Over de echtgenote van koning Hassan is weinig bekend. Zij zou Latifa heten en 18 jaar oud zijn. Haar vader zou een stamhoofd zijn in het Atlasgebergte. Haar broer zou adjudant van de koning zijn. Moord per post? In het San Remo is een melkslijter onder hevige pijnen ge storven nadat hij had geproefd uit een flesje met een drank dat hem als mon ster was toegezonden. Twee vrienden die van de drank hadden genipt, moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Het monster was over de post bezorgd.In Het monster was over de post bezorgd. In de begeleidende brief werd de melk handelaar verzocht de drank te proeven en werd hem te verstaan gegeven, dat hij misschien de districtsvertegenwoordiging van de drank zou krijgen.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3