Piet de Haan dierentuin reist met kleine het land door Eerste openbare vergadering gemeenteraad Beverwijk i Zaterdag K.W.F.-dag voor kankerbestri j ding Bakker Winkel verhuisde naar Beverwijk Ontzegging van twee weken geëist tegen kapitein Nieuwe Raad van Velsen" vergaderde IJmondverenigingen vandaag en morgen m DINSDAG 28 AUGUSTUS 1962 Kustvaarder met slagzij Jmuiden binnengelopen Wasmachines - Centrifuges „Ze krijgen mij er niet meer uit, voor geen geld'„En ik zou niet aan de wal kunnen wennen". De heer en mevrouw De Haan zijn eensgezind in hun voor keur voor het leven van de kermisgast boven dat van de gewone burgerman. Vrijheid, dat is het gene dat hen, zoals elke kermisexploitant, het meeste aan trekt. Tiet de Haan is 49 jaar oud, zijn vrouw, geboren H. C. A. Groninger (een zeer bekende naam op de kermissen) is twee jaar jonger. Zij hebben een knappedochter van 19 jaar, Carla ge heten. Gedrieënlijk rijden zij met een stukje tropen door het land. Deze week staan zij (voor het eerst) op de IJmui- dense kermis met hun levende have, die voor ieder tegen de prijs van een kwartje te bezichtigen is Piet de Haan is zestien jaar geleden, via zijn vrouw, in de kermiswereld te recht gekomen. Zijn schoonvader, van wie hij zijn spulletje overnam, heeft al tijd de dieren gehouden. In zijn jonge ja- reh was hij dompteur. Hij is nu 74 jaar, maar komt nog wel eens overwippen om te zien hoe het zaakje er bij staat. Piet zat vroeger in het garagewerk. „Chauffeur en zo", zegt hij. „Nu krijgen zij' mij er niet meer. Voor geen prijs". Piet is geboren in Rotterdam, zijn vrouw in Winschoten, waar het toen, 47 jaar ge leden, kermis was. In de tweede haven stad ter wereld brengt het kermisgezin De Haan het winterseizoen door. „Je denkt wel eens", zegt mevrouw, „dat het lekker is dat de winter weer komt. Een groot huis, ruimte om je heen. Maar als het dan tegen het voorjaar loopt en je komt buiten de stad, je ziet de weiden, je ruikt de vrijheid, dan wil je weer weg, met alle geweld". Het rijdende dierentuintje van Piet de Haan heeft de volgende bewoners: twin tig aapjes, veertig tropische vogeltjes, sinds twaalf jaar vier grote ara's, die voor de tent zitten en nooit wegvliegen (ze zijn niet geketend, noch gekort wiekt), drie marmotten, waarvan één angoramarmot, die thans in verwachting is, een vliegende hond, ook bekend als kalong (eerst had De Haan er drie. De huidige is bij hem geboren. Het is een grote zeldzaamheid dat kalongs zich in gevangenschap voortplanten. Deze kalong is tien jaar oud. Dat is oud voor zo'n dier. De meeste bereiken hooguit de acht jaar). Een zeer zeldzaam beestje is het kleine marmosette-aapje Jascha, dat vaak in de kassa bij mevrouw De Haan te vin den is, maar dat als het koud is in zijn kooitje in de woonwagen blijft. Dit aapje weegt slechts tachtig gram. Het behoort tot het kleinste apenras ter wereld. De andere, grotere apen komen voor het grootste gedeelte uit Zuid-Amerika en Afrika. Er zijn capucijnen, Java-aapjes, kroonaapjes, doodskopaapjes, een honds baviaan, enzovoorts. De apen willen nog al eens, al krijsend, een gevecht begin heid. Het is meestal wat stoeierij, zij het een wat vergaande. Een merkwaardige klant is de kalong uit Java. Dit dier schept er behagen in de gehele dag, behalve als hij zijn be hoefte moet doen, ondersteboven aan zijn poten te hangen in zijn kooitje. In die po- BOETE VOOR VISSERS Drie Nederlandse vissers zijn in het plaatsje Peel op het eiland Man, Engeland, wegens het niet aangeven van drank en sigaretten beboet tot een totaal bedrag van 95 pond sterling. Alle drie waren opva renden van de 167,79 br ton metende mo- torlogger SCH 102 van de rederij Fr. Vrolijk te Scheveningen. sitie ontvangt hij zijn voedsel, meestal een appeltje, waarvan hij alleen het sap apprecieert. De rest gooit hij weg. 's Nachts, als de apen in hun warme, be haaglijke nachthokken gaan (het is an ders te koud voor ze), wordt de vliegen de hond actief. Hij wordt dan losgelaten en wiekt op zijn leerachtige vleugels de spanwijdte is een meter door de tent. Als de dieren worden vervoerd gaan ze in transportkooien. In de winter wor den de apen uitbesteed bij een vriend van Piet de Haan in Amersfoort. Deze man houdt er voor zijn genoegen een kleine dierentuin op na. De ara's gaan naar het Burgers Dierenpark in Arnhem en de vliegende hond is al tien winters de gast geweest in Blijdorp. De tropische vogels blijven bij de familie De Haan in Rotterdam thuis. Piet is de hele dag in de weer met het verzorgen van de dieren. Drie keer per dag moeten de hokken worden ver schoond. Steeds na het eten. Dan komt er een nieuwe laag zaagsel en houtschaaf- sel in. Ook vertelt Piet aan weetgierige bezoekers het een en ander over zijn die ren. Zijn vrouw en Carla beheren de kas sa. „Ik verdien er goed mijn brood mee", zegt Piet. „Al zal ik nooit rijk worden". De apen, die de grootste attractie vor men, zijn niet zulke grote eters. Per week gaat er ongeveer een kistje appe len doorheen. Door hun drinkwater krij gen de dieren een flesje babyvouding, voor de vitaminen. Ook andere babyvoe ding, zoals gemengd fruit, gaat er best in. Verder eten zij sla en allerlei ande re rauwkost. Het aapje Jascha is een groot liefhebber van spek. Als zijn bazin hem worst geeft met stukjes spek erin, dan zal hij die er altijd uithalen. De rest gooit hij verre van zich. De apen krijgen ook zeer veel te eten van het publiek. Als er veel mensen in de tent zijn gaan zij zich uitsloven. Piet de Haan heeft de dieren niet gedresseerd. Daarvan is hij geen liefhebber. „Je hebt wel dat er een moeder voor de tent staat met een jonge tje dat aanhoudend dreint dat het naar binnen wil. De moeder laat zich dan ten leste overhalen. Na een half uur zie je ze nog niet terug. Je gaat naarbinnen en wat hoor je: het jongetje dreint opnieuw. Het moet zo nodig. Maar nu wil moe niet naar buiten. Want de dieren zijn zo leuk. Zo gaat dat bij ons", zegt mevrouw De Haan. De ara's verorberen wel tien kilo zonne- pitten per week. Zij kunnen wat aan. Dochter Carla is ook gek met de die ren. „Ik moet wel eens lachen om de manier waarop zij tegen ze praat," zegt haar moeder. Haar ouders hopen dat ook zij zal doorgaan in het kermisvak. Tot nu toe zijn zij in hun hoop niet teleur gesteld. Apen staan bekend om hun malle stre ken. „Zo ontsnapte onze witbaard eens in Vlissingen," vertelt mevrouw De Haan. „Hij snelde een restaurant binnen. Wij za gen hem door het raam plaatsnemen bij het bord van een mannetje wan middel bare leeftijd. De aap griste eöi. stuk. vlees van het bord van de man en propte de andere helft van zijn bek vol met dop erwtjes. Toen greep de baas van het res taurant hem in zijn nek. je had dat man netje moeten zien kijken." Mevrouw De Haan met haar lieve ling, het vestzakaapje Jascha. De nieuwe gemeenteraad van Beverwijk komt dinsdagavond 4 september voor de eerste keer bijeen ten stadhuize „Schey- beek". De agenda vermeldt de volgende punten: Installatie nieuw benoemde raadsleden. Benoeming van wethouders. Benoeming van: 4 leden der commissie van bijstand in het beheer der financiën; 4 leden der commissie van bijstand in het beheer der gemeentelijke bedrijven; 4 leden der com missie van bijstand in het beheer van de dienst openbare werken; 4 leden der com missie van bijstand voor jeugd- en sport zaken; 4 leden der commissie van bijstand met betrekking tot de volkshuisvesting en de stadsuitbreiding; 5 leden der commissie van bijstand voor onderwijs- en culturele zaken; 4 leden der commissie van bijstand voor de aan- en verkopen en ruilingen van onroerend goed; 4 leden der commissie van bijstand voor strandaangelegenheden 5 leden der commissie van overleg voor het gemeentepersoneel; 5 leden der com missie van bijstand voor sociale zaken; 5 leden der commissie van voorbereiding voor beroep- en bezwaarschriften. Benoeming van 3 leden en 3 plaatsver vangende leden van het algemeen bestuur van het I.L.V.T. Zoals wij reeds eerder hebben bericht, zal het zaterdag, 1 september voor Vel- sen-Noord een belangrijke dag zijn voor de afdeling Velsen-Noord van het Konin gin Wilhelminafonds voor de kankerbe strijding. Los van de grote jaarlijkse collecte, die ook dit jaar voor „Noord" met lijsten huis-aan-huis is vastgesteld van zaterdag. 1 september tot en met za terdag, 8 september, wordt op deze eer ste zaterdag van september in de eerste plaats de jeugd betrokken bij deze K.W.F.- dag. Een respectabel aantal ballonnen is door een grote firma gratis ter beschik king gesteld van de jeugd die door middel van een wedstrijd in het bezit kan komen van mooie prijzen, die door verscheidene andere firma's geheel of gedeeltelijk gra tis voor het zeer goede doel ter beschik king zijn gekomen. Voor deze ballonnen wedstrijd is aan de hoofden van scholen in Velsen-Noord verzocht toch vooral de jeugd op deze wedstrijd te willen wijzen. Elk kwartje voor de kankerbestrijding is er één. De ballonnen worden uitgereikt Benoeming van 4 bestuursleden en 4 plaatsvervangende bestuursleden van de Vleeskeuringsdienst Slachthuis IJmond. IJmond Adviescollege Met betrekking tot de hernieuwde sa menstelling van het IJmond-Adviescollege wordt medegedeeld, dat de voorzitter van dat college zich in een nota tot het dage lijks bestuur van dat college zal wenden. Na het advies van het dagelijks bestuur zal de keuze van leden van het IJmond- Adviescollege in de raad aan de orde worden gesteld. Met geringe slagzij is de 499 ton me tende Nederlandse kustvaarder „Beekber gen" maandagavond om elf uur IJmuiden binnengelopen. Het schip, dat eigendom is van de Zuidhollandse Scheepvaartmij. en in 1953 in de vaart kwam, meldde zom dagavond dat het op 20 mijl tën zuid westen van het lichtschip Texel te kam pen had met lekkage in het kabelgat. Het had geen assistentie nodig. Piet de Haan voert de hondsbaviaan een stukje sinaasappel. Ook in Doetinchem ontvluchtte eens een aap. Dit dier zocht zijn heil in de kerk, een kwartier voor aanvang van de mis. Het was in de tijd dat de appelen aan de bomen hingen en dan willen apen in gevangenschap nogal eens zowel appel sap als het zoet der vrijheid proeven. Eerst ging de vluchteling in een hoekje in de kerk zitten. Toen men hem wilde vatten, schoot hij een nis in om daar plaats te nemen op een Mariabeeld. Op deze hoge standplaats wachtte hij vredig op zijn baas. In een geheel andere sfeer bleek een derde gevluchte aap zich thuis te voelen. Dit beestje koos na ontsnapping als toe vluchtsoord de administratieruimte van de Koninklijke Militaire Academie te Bre da. Daar bracht het de tijd door met het verscheuren van vrije vervoertjes, rapportjes en andere militaire beschei den. Toen de baas van het spul zijn be klag kwam doen met de woorden „dat mag toch niet gebeuren" sprak mevrouw De Haan: „Gerrit de Stotteraar hou j° ook niet tegen". Het bedrijf van bakker Winkel aan de Wijkerstraatweg in Velsen-Noord bestaat niet meer. Zaterdag zijn de laatste delen van de inventaris overgebracht naar het nieuwe gebouw aan dp Laan^van JVJee-- restein in Beverwijk. Met een van de firmanten van de firma Winkel maakten wij een rondgang door de nieuwe brood fabriek, een der grootste en modernste bakkerijen in Noord-Holland Het gebouw is 150 meter lang, aan de voorkant 20 aan de achterzijde 40 meter breed. Via een trappenhuis komen we bij de meelsilo's waar over ongeveer vier we ken meeltankauto's met een capaciteit van 20.000 kg. zullen worden leeggezogen. Ieder van de zeven silo's kan 25.000 kg. meel bevatten zodat er een flinke voor raad kan worden aangelegd. Uit de silo's wordt het meel automatisch naar de ver schillende meeltroggen gebracht om ge kneed te worden. Ook water en melk stromen automatisch toe en dan begint het kneedproces. Er komt niemand meer met zijn handen aan te pas. In de rijskamers waar alle broodjes afgewogen liggen begint het proces dat het brood omhoog moet brengen. Per uur verwerken de rijskamers 3600 broodjes, een hoeveelheid waar een normaal mens 20 jaar van kan leven wanneer hij iedere dag een half brood eet. Na 37,5 minuut worden de broodjes-in-spee weer doorge- kneed en verdwijnen daarna weer in de oven totdat ze klaar zijn om in blikken trommels te worden geplaatst. De blikken komen achter elkaar op een brede gaasmat te staan. Na een half uur is het brood gebakken, door luchtafzuiging worden de broden afge koeld. Dit proces gaat vijf uur per dag zo door en vrijdags tien uur. Per dag ko men er ongeveer 18.000 witte broden uit de ovens. Deze gaan naar het magazijn en worden daar verpakt om gedistribueerd te worden. Met 50 bakfietsen wordt het brood rondgebracht. Voor de verre de pots staan 15 vrachtauto's gereed. Niet alleen het witte brood komt op deze manier uit de bakkerij. Er staan ook volautomatische machines die ervoor zorgen dat U op tijd en vooral smake lijk Uw krop en regeringsbrood krijgt. Dan zijn er de verschillende soorten luxe- en zoutloos brood terwijl een apar te afdeling het gebak verzorgt. Wanneer het bedrijf in januari officieel zal worden geopend zullen er 120 man personeel werken die hun vrije tijd kun nen doorbrengen in de moderne kantine met wasgelegenheid en kleedkamers, zo wel voor mannelijk als vrouwelijk per soneel. In het gebouw bevindt zich ver der een inpakafdeling, een broodmaga zijn en niet te vergeten een expeditiehal. Op de bovenste verdiepingen zijn de kan toren, de bergruimte voor het archief en een viertal moderne flatwoningen voor het leidinggevend personeel. Van hieruit heeft men een prachtig uitzicht op de nieuwe woonwijken waar mensen zullen komen te wonen die brood eten, daar zorgt bakker Winkel dan voor. Het bedrijf in Beverwijk draait voor 99 procent op volle toeren maar het zal nog zeker drie maanden duren voor alles klaar is en dan staat de drukke decem bermaand voor de deur. Daarom zal de officiële opening pas in januari plaats vinden maar voor het zover is zijn er al ruim twee miljoen witte broden uit de nieuwe fabriek verkocht. Puzzelrit in Heemskerk Het ligt in de bedoeling van de Heems- kerkse sportvereniging „ODIN" eind sep tember een puzzelrit voor fietsers te orga niseren. Maximaal zullen hier honderd twintig personen aan deel kunnen nemen, die twee koppels zullen vormen. De nieuwe bakkerij aan de Laan van Meerestein in Beverwijk. Capaciteit: 18.000 witte broden per dag. Toen met de gemeenteraadsverkiezin gen in de gemeente Velsen was, dat de heer C. P. J. Maas, wethouder van Sociale Zaken, de wens te kennen had gegeven geen candidatuur meer te am biëren wegens zijn leeftijd, werd reeds verondersteld en later min of meer be vestigd, dat de heer J. van Leeuwen als zijn opvolger-wethouder zou gaan optre den. Deze mededeling hebben wij des tijds ook in ons blad gedaan. Thans ver nemen wij van welingelichte zijde, dat tijdens een maandagavond ten raadhuize gehouden informele vergadering van de „raad in nieuwe samenstelling" de heer Van Leeuwen, fractie-lid van de Katho lieke Volkspartij, inderdaad als enige can- didaat zal worden gesteld voor de vaca ture van de heer Maas, zodat met de eerste gemeenteraadsvergadering in nieuwe samenstelling op dinsdag, 4 sep tember de verkiezing van de heer Van Leeuwen wel definitief haar beslag zal krijgen. Voorts vernamen wij, dat in dezelfde bijeenkomst vooraf overleg is gepleegd in verband met de samenstelling van de commissies van bijstand voor de onder scheidene diensten en besturen, waardoor de verkiezingen tijdens de installatie-ver gadering van de nieuwe raad geen lang durige stemmingen behoeven. De heer Van Leeuwen zal, zoals wij bovendien konden vaststellen, de porte feuilles van de heer Maas overnemen terwijl de portefeuilles van de wethou ders H. de Boer, R. Verbeek en A. de Jong bij hen gehandhaafd blijven. Een en ander houdt mede in een be stendiging van de politieke samenstelling van het College van Burgemeester en Wethouders. s middags van vijf tot zes uur aan het gebouw van het gemeentelijk wijkcentrum aan de Smidt van Gelderstraat, waarbij het gas door een Amsterdamse leveran cier gratis wordt geleverd. De bedoeling is de deelnemers met hun ballonnen te verzamelen om kwart voor zeven op het Stratingplantsoen, waarna vlak voor de te houden taptoe, om tien minuten voor zeven, het oplaten zal geschieden. KWF-taptoe In het teken van de K.W.F.-dag Vel sen-Noord zal er om zeven uur een grote taptoe op het Stratingplantsoen worden gehouden, waaraan medewerken de mu ziekverenigingen Chr. Muziekvereniging Wilhelmina uit IJmuiden, r.k. harmonie „St. Cecilia" uit Velsen-Noord, vermoede lijk de Hoogoven Harmonie en de drum band Schulpen-Merweide van de speel tuinverenigingen. Geprobeerd zal worden St. Caecilia en de speeltuindrumband van zes uur af muzikale rondgangen door „Noord" te laten maken en op deze ma nier het publiek aan te sporen de taptoe te bezoeken. „Bal-vaart" Na afloop van de taptoe kunnen lief hebbers zich opmaken om deel te nemen aan de grote „bal-vaart" met het luxueu ze passagiersschip „Holland" uit Amster dam, waarvoor de toegangskaarten al enige dagen in omloop zijn of alsnog te verkrijgen onder andere bij de V.V.V.- kantoren te IJmuiden en Haarlem en adres sen, die op de raamaffiches zijn ver meld, zowel in „Noord" als in Beverwijk. Tijdens deze bootvaart met dansen aan boord in het Noordzeekanaal wordt de muziek verzorgd door het bekende ge zelschap de „Ad-ri-jo's" met zang van Betty Armand als soliste. Het exclusieve dansfestijn aan boord van de Holland zal nog de nodige af wisseling ondergaan. De boot vaart af van de IJmuidense steiger aan de Ka naaldijk om kwart voor negen en van de steiger van de papierfabriek in Velsen- noord om negen uur 's avonds. Eerst in de nacht, om ongeveer twee uur, zal de debarkatie van de betalende gasten plaats vinden. Ondanks alle medewerking, die van ve le kanten is ontvangen, weet het K.W.F.- bestuur Velsen-Noord zich voor de orga nisatie van alle evenementen op de ko mende zaterdag voor hoge kosten ge plaatst. Er wordt daarom gerekend op een volledig uitverkocht schip om te kun nen beantwoorden aan het doel van alle voorbereiding: Het beschikbaar komen van een belangrijk bedrag voor de zo noodza kelijke kankerbestrijding in ons land en sulp aan velen, die door de gevreesde volksvijand zijn of worden belaagd. GROENTEPRIJZEN. Aan de groenteveiling van Beverwijk werden de volgende prijzen genoteerd: an dijvie 2952 cent, sla 526, spinazie 28 62, bospeen 1738, waspeen 1021, prei 2837, snijbonen 55—89, sperziebonen 56 70, tomaten 4058, komkommer 1222. l.t.OH -""vOv- De inspecteur-generaal voor de scheep vaart heeft de raad voor de scheepvaart te Amsterdam voorgesteld de kapitein J. V. uit Groningen te straffen door hem de bevoegdheid om als kapitein te varen te ontnemen voor de tijd van twee we ken. Deze gezagvoerder was op 9 december 1961 als afloskapitein op de coaster m.s. „David", komende van Grimsby, met slecht zicht het was mistig), de Nieuwe Waterweg opgevaren. Hij had een loods aan boord, die in contact stond met de radarposten langs de wal. Bij de in gang van de Maashaven was de „David" in aanvaring gekomen met de door twee sleepboten getrokken graanelevator „G.E.M. 9", die het vaarwater overstak De elevator werd naar de Jobshaven ge sleept en is daar gezonken. De coaster had steeds met volle kracht, 9Vï mijl, gevaren en pas toen de sleep boot in zicht kwam, waarvoor de radar waarnemer twee minuten tevoren, toen de sleep nog op 900 m. afstand was, had gewaarschuwd, was vaart verminderd. Daarna was gestopt en volle kracht ach teruit gegeven. De „David" was in plaats van stuurboord naar bakboord uitgegaan. Volgens de loods had de radarwaarne mer niet voldoende gewaarschuwd voor een dreigende aanvaring. Volgens de inspectie-generaal, de heer C. Molenburgh, waren de drie hoofdfou ten die hier gemaakt zijn: le dat de coa ster niet met matige vaart heeft gevaren, 2e dat toen hij de sleepboot recht tegen over zich had niet naar stuurboord is uit geweken en 3e dat de Volharding 6 groot risico had genomen door met dit slechte zicht de oversteek te beginnen toen men wist, vanaf de boordradar, dat op 800 m. een schip met onbekende snelheid nader de. De rol van de kapitein is volgens de inspecteur-generaal passief geweest en hij vroeg zich af of deze wel voldoende gezag uitoefent. „Als u het met de loods, die uw ad viseur is, niet eens bent, moet u ingrij pen", zo merkte de inspecteur-generaal nog op. De kapitein is een tiental jaren geleden zijn bevoegdheid om als stuur man te varen twee maanden ontnomen door de raad. De raadsman van de ka pitein, die van oordeel was dat de sleep boot de primaire fout had gemaakt, meende dat ten aanzien van zijn cliënt met een berisping kon worden volstaan. De raad zal later schriftelijk uitspraak doen. Advertentie VEEKOOP - REPARATIE De grootste keuze en de beste service Set aloude en bekende adres ▼eiserduinweg 173 - Telefoon 4402 KOOPT BU DE VAKMAN 1 DINSDAG 28 AUGUSTUS Openbare leeszaal, Plein 1945, IJmuiden- Oost: 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Wijkerstraat weg 77, Velsen-Noord: 19 tot 21 u.; uitleen- post Santpoort-Zuid, wijkcentrum „De Duinpan", Willem de Zwijgerlaan: 16 tot 18 en 19 tot 21 u. Santpoort, gebouw Pniël: Synodale ver gadering, christelijk gereformeerde kerk. WOENSDAG 29 AUGUSTUS Openbare leeszaal, Plein 1945: 10 tot 12.30, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; filiaal Velsen-Noord: 14 tot 17 u. (jeugd). R.-k. leeszaal, Willemsbeekweg 96, IJ- muiden-Oost: 14.30 tot 17.30 u. (ook voor volwassenen); Petruszaal, Venusstraat: 18.30 tot 19.30 u.; Jozefhuis, Velsen-Noord: 14 tot 17 u. Hervormd Jeugdhuis, Rembrandtlaan: 20 u.: Jaarvergadering V.V. „IJmuiden". Raadhuis Velsen, 18 u.: Raadsvergade ring en afscheid oude raad. Beverwijk, Meidoomstraat 1, 14 tot 15 u.: Spreekuur wethouder van onderwijs. Santpoort, gebouw Pniël, 9 u.: Synodale vergadering, christelijk gereformeerde kerk. BALAVOND VAN „DE KLAVIER SCHIPPERS" Het showorkest „De Klavierschippers" heeft zich aangepast aan de weersomstan digheden van dit jaar en opent zaterdag 1 september het winterseizoen met een balavond in het Patronaatsgebouw aan de Willemsbeekweg. Onder leiding van de heer Jack Hammer, zal men zich kunnen vermaken op de glad de vloer van dit gerestaureerde gebouw.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5