Staatsmijnen gaan in Amerika kunstmestfabriek bouwen Investering van verscheidene tientallen miljoenen dollars Samenwerking tussen KZK en de Sikkens Groep - DE BEURS - Krasnapolsky en Hotel Polen gaan fuseren Rusland verdubbelde tonnage van haar koopvaardijvloot Samen met Pittsburgh Glass Friesch-Groningsche doet bod van 1000 pet op winkelhuizen HBU op zwarte Arabische lijst Varossieau richt een dochtermij op Aandelenruil Aardolie duurder? Obligatielening Gemeentenbank In Londen dreigt havenstaking Opal-kousen in Amerikaanse handen Inbreker liet zijn naamkaartje achter Motorreddingboten voor KNZHRM In vijf jaar tijd SCHEEPVAARTBER1CHTEN Minister vraagt nieuw advies van Brandweerraad Spaanse politie arresteert 10 stakers DINSDAG 28 AUGUSTUS 1962 9 A agusta Vloeibaar 35 min winst 50 min a 41/5 pet tot de koers van 99*4 WEEKABONNEMENTEN HEERLEN. De Staatsmijnen in Limburg en de Amerikaanse onder neming Pittsburgh Plate Glass Company (P.P.G.) zullen voor gezamenlijke reke ning een fabriek voor stikstofmeststoffen vestigen in de Verenigde Staten, zo heeft de voorlichtingsdienst van de Staats mijnen vanmorgen meegedeeld. De onderneming draagt de naam Columbia Nitrogen Corporation. De fabriek wordt gebouwd in de staat Georgia, in het zuid-oostelijke deel van de Verenigde Staten bij de plaats Augusta waar een terrein van ongeveer 12 ha. voor de bouw is gereserveerd. Het be drijf zal een hoeveelheid stikstofmeststof fen produceren die overeenkomt met on geveer 100.000 ton stikstof per jaar, (de Staatsmijnen produceerden zelf in 1961 239.000 ton stikstof). Aardgas is grondstof en energiebron. De gehele onderneming gaat een inves tering vergen van verscheidene tientallen miljoenen dollars. De Staatsmijnen zullen voor 49 percent in het aandelenkapitaal deelnemen. De statuten voorzien in een regeling, waardoor de Staatsmijnen een wezenlijke invloed hebben op het beleid. Volgens het bouwschema zal de fabriek half oktober 1963 in bedrijf worden gesteld en zal de markt reeds voor het mest- seizoen 1963-1964 van gereed produkt wor den voorzien. De produktie zal deels in vloeibare en deels in vaste vorm worden afgezet. De fabriek te Augusta zal als eindpro- dukten afleveren ammoniumnitraat, kalk- ammonsalpeter en stikstofhoudende oplos singen. Een gedeelte hiervan zal in de om geving van Augusta worden afgezet. De rest zal worden verdeeld over enkele dis tributiecentra (zgn. terminals) op grote af stand van de fabriek gelegen om vervol- Het bestuur van de Friesch-Groningsche Hypotheekbank n.v. deelt mee, dat zij een bod uitbrengt op de aandelen van de n.v. Gemeenschappelijk Eigendom, fhaatschap- pij tot Exploitatie van Woon- en Winkel huizen en' web-van 1.000 percent voor de gewone en 230 percent voor de preferente winstdelende aandelen. Onder het gebrui kelijke beding, dat een naar haar mening voldoend aantal aandelen van beide soor ten wordt aangeboden. In een binnenkort verkrijgbaar te stel len bericht inzake dit aanbod, zal door het bestuur van „Gemeenschappelijk Eigen dom" aan zijn aandeelhouders worden meegedeeld, dat het dit aanbod alleszins aanvaardbaar acht. Nu juist een week geleden berichtte de handbank n.v. te Den Haag af te zien van haar plan een bod uit te brengen van respectievelijk 900 en 220 pet. Dit na de mededeling van „Woon- en Winkelhuizen" dat zij dit bod niet kon aanvaarden. De gewone aandelen werden vrijdag verhan deld op 930, de prefs deden die dag 215. (Red.) DAMASCUS (AP) De Hollandsche Bank Unie is op de zwarte lijst geplaatst voor alle Arabische landen, omdat zij de Ara bische boycot tegen Israël geschonden zou hebben. Hierdoor wordt verhinderd dat de bank zaken doet met Arabische landen in Noord-Afrika en het Midden-Oosten. Varossieau en Cie (Verf-, Vernis- en lak- fabrikanten) n.v. heeft opgericht muur- verffabriek „Gold Bond Holland" n.v. Van het maatschappelijk kapitaal ad f 25.000, verdeeld in 25 aandelen van 1000, zijn 5 aandelen geplaatst. Varossieau verkreeg eind 1961 van de National Gypsum te New York de licentierechten van „Gold Bond" muurverven. Voorlopig zal de pro duktie hiervan in de bestaande fabrieken geschieden. gens zijn weg te vinden naar de verschil lende afnemers. Het is bekend dat de staatsmijnen haar procédé's en haar kennis sinds vele jaren en in toenemende mate via haar dochter onderneming Stamicarbon in het buiten land verkoopt. Op deze wijze zijn zij in vele landen betrokken geweest bij de bouw van kunstmestfebrieken en is een grote er varing verworven op het gebied van de bereiding van kunstmeststoffen onder uit eenlopende omstandigheden in het buiten land. In het onderhavige geval wordt door in- breg van deze kennis in een onderneming waarvan zij mede-eigenaar zijn gunstiger perspectieven verkregen. Het gebied waarin het nieuwe bedrijf wordt geves tigd is overwegend agrarisch. Het ver bruik van stikstofmeststoffen stijgt er nog jaarlijks. Recente studies hebben aange toond, dat in tegenstelling met de onwik- keling in West-Europa de belangstelling van de Amerikaanse landbouwer duidelijk verschuift van meststoffen in vaste naar die in vloeibare vorm. Het nieuwe Amerikaanse bedrijf zal, juist omdat men hier met vloeibaar pro dukt te doen heeft, in menig opzicht ver schillen met bijvoorbeeld de opzet van het stikstofbindingsbedrijf van de Staatsmij nen. Pittsburgh Plate-Glass Company (Pitts burgh, Pennsylvania) bestaat uit een moedermaatschappij en een aantal doch terondernemingen. (behalve in de V.S. ook vestigingen o.m. in Canada, Argentinië, Brazilië, Zwitserland, België, Italië). De industriële activiteiten van het bedrijf be strijken thans verschillende gebieden: a. glas (spiegelglas, vensterglas, glasvezel), b. verven (verf, vernis, lak, polyesterhar sen, ftaalzuuranhydride, verfborstels)c. talrijke basis- en andere chemicaliën zoals soda, chloor, ethyleendichloriden, oplos middelen, kunststoffen, ammoniak,'insecti ciden, etc. P.P.G. zal in samenwerking met de AKU in Nederland (Hoogezand) een fa briek vestigen voor de produktie van glas garen en glasvezel. De netto omzet van het bedrijf bedroeg in 1961 603 miljoen dollar, de netto winst 35 miljoen dollar. De onderneming werd in 1880 opgericht. Het bestuur van de Koninklijke Zout- Ketjen N.V. in Hengelo en het bestuur van de Sikkens Groep N.V. in Sassenheim de len mee, dat zij besprekingen hebben ge voerd om te komen tot een nauwe samen werking. Genoemde besturen denken daar bij aan een figuur, waarbij de Sikkens Groep N.V. deel zal gaan uitmaken van de Koninklijke Zout-Ketjen N.V., in welke holdingmaatschappij in 1961 de N.V. Ko ninklijke Nederlandsche Zoutindustrie te Hengelo en de Koninklijke Zwavelzuurfa- brieken voorheen Ketjen N.V. te Amster dam zijn samengegaan. De aandelen van de Sikkens Groep N.V. zullen dan geruild worden tegen door de Koninklijke Zout-Ketjen N.V. nieuw uit te geven aandelen en wel op basis van nomi naal f 1.000 aandelen Sikkens Groep N.V. tegen nominaal 1.150 aandelen Konink lijke Zout-Ketjen N.V. Binnenkort zullen aandeelhouders van 'Sfkkens Groep N.V. worden uitgenodigd hun aandelen in bovengenoemde verhou ding om te ruilen in aandelen of certi ficaten van aandelen Koninklijke Zout- Ketjen N.V. Zoals gebruikelijk zal de Naar wij vernemen is het niet uitge sloten, dat door het oplopen van de we reldmarktprijzen ook in ons land enkele soorten aardolieprodukten duurder zul len worden. Hoewel over de grootte van de prijsstijging nog geen zekerheid kon worden verkregen staat het wel vast, dat de prijsstijging niet groot zal zijn. transactie slechts doorgang kunnen vin den als voldoende aandelen ter omwisse ling worden aangeboden. Als gevolg van dit besluit zal geen no tering plaatsvinden in de aandelen en niet-royeerbare certificaten van aandelen Koninklijke Zout Ketjen N.V. en de aan delen Sikkens Groep N.V. aldus de Ver eniging voor den Effectenhandel. Aandelen K.Z.K. noteerden gisteren 730'/i, die van Sikkens 755. De n.v. Bank voor Nederlandse Gemeen ten deelt mee, dat zij voornemens is over te gaan tot de uitgifte vah eeri 4% percent 30 jarige obligatielening 1962 (2e lening), groot 50 min tot de koers van 9914 per cent. De lening zal worden afgelost in 20 gelijke jaarlijkse termgnen, aanvangende in 1973. Vervroegde extra aflossing is gedurende de eerste tien jaar van de looptijd niet toe gestaan. Daarna is zij in de jaren 1972 t.m. 1976 alleen mogelijk tot de koers van 101 Vi percent en gedurende de verdere looptijd van de lening tot de koers van 101 percent. De lening is verdeeld in coupures van 1000 en f 500. Datum van inschrijving: donderdag 6 september 1962, storting: maandag 1 okto ber 1962. Ook aan deze lening zal weder een schuldregister worden verbonden. LONDEN (AFP) De bond van zeelie den in de haven van Londen heeft een stakingsparool uitgegeven teneinde aan eisen voor een verhoging van het tarief voor overuren kracht bij te zetten. De bond telt 5.000 leden onder het perso neel van sleepboten, aken en andere ha venvaartuigen. Een staking van dit perso neel kan spoedig tot een algehele stilstand van de bedrijvigheid in de haven leiden. De leden van de stakende bond behan delen ongeveer 40 percent van de goede ren, die via de haven van Londen worden aan- of afgevoerd. Vandaag wordt beslist of de staking van 3500 schuitenvoerders in de haven van Londen zal worden voortgezet. De vak bondsleiding heeft de stakers aanbevolen arbitrage te aanvaarden en in afwachting van de uitslag het werk te hervatten. De mannen zijn in staking gegaan om hun eisen tot loonsverhoging en verkorting der werkweek kracht bij te zetten. De schuitenvoerders zeggen, dat de za terdag ingegane nieuwe loonregeling het overwerk beperkt en hun loon vermindert tot 13 pond sterling (ruim f 130,-) per week. Vroeger verdienden zij 15 pond, welk bedrag het nationale gemiddelde voor handenarbeid benadert. HAMBURG (AP) Een Amerikaanse textielonderneming, Chadbourn Gotham Inc., heeft op een na de grootste West- duitse fabriek van dameskousen, Opal, overgenomen. Chadbourn heeft alle aandelen, handels merken en fabricagefaciliteiten tot zich getrokken, die nodig zijn om de produktie voort te zetten. De omvang van de koop prijs is niet bekend. De Opalfabriek had als gemeld begin van deze maand faillissement aangevraagd met een schuldenlast van ongeveer DM. 30 miljoen. De politie te Helmond heeft binnen zeer korte tijd een inbraak bij Vroom en Drees- mann in Helmond kunnen oplossen, dank zij een kapitale fout van de inbreker zelf. De inbreker had namelijk onder meer zijn oude colbert achtergelaten, nadat hij zich in het nieuw had gestoken. In dit kle dingstuk zat nog een codenummer van een stomerij gehecht, zodat de dader binnen de kortst mogelijke tijd kon worden ge arresteerd. AMSTERDAM: Internationals licht verdeeld Het Damrak heeft gisteren de nieuwe beursweek ingezet met een licht verdeelde stemming voor de internationale waarden. De handel was kalm. Dit lag trouwens voor de hand. De politieke spanningen in enige delen van de wereld als onder andere Berlijn en Algerije zijn een rem om tot zaken doen ter beurze ver te gaan. Men geeft er de voorkeur aan dicht bij huis te blijven. Het was dan ook vrijwel alleen de arbitrage die nog wat leven in de brouwe rij bracht. Men had wat vraag voor enkele hoofdfondsen. Voor rekening van West- Duitsland en Zwitserland werden aandelen Philips op het verlaagde niveau, ten op zichte van de voorgaande slotprijs, uit de markt genomen. Philips lag bij de opening op f 155,40 bijna twee gulden lager. Uni lever min 40 cent op 136,50. AKU hield zich heel goed op 366, plus twee punten, terwijl Hoogovens drie punten hoger open de op 558. Kon. Olies liepen op, dankzij lokale vraag, van f 141,40 tot 141.90, tegen 141,40 als slotprijs van vrijdag. Gedu rende de verdere beursduur zakten Philips, Unilever en Hoogovens wat in. Boeke en Huidekoper van 221 op 220; Boom-Ruygrok van 161 op 162 b; Figée van 233 op 232; Spaarnestad van 756 op 765 b en Van Waveren van 115 b op 115. Van Leer's Vatenfabrieken N.V. heeft de Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Red ding-Maatschappij een schenking gedaan van f 500.000 voor de bouw van een motor reddingboot, die de naam Bernard van Leer zal dragen. Deze zeer welkome gift is door de K.N.Z.H.R.M. met grote dank baarheid aanvaard. Dankzij het legaat van 600.000 van wij len de heer J. A. W. Luden en de schen king van Van Leer's Vatenfabrieken n.v. is de K.N.Z.H.R.M. thans in staat gesteld twee motorreddingboten te bouwen ter vervanging van de plm. 40 jaar oude Dorus Rijkers en Brandaris. Besloten is om de motorreddingboot, wel ke bekostigd wordt van het legaat van wijlen de heer J. A. W. Luden, de naam Gebroeders Luden te geven. Zodra het plan voor de nieuw te bouwen motorreddingboten gereed is, zullen zij op stapel worden gezet. Verwacht wordt dat zij voor eind 1964 in dienst kunnen wor den gesteld. Het voorlopig bouwprogramma van de K.N.Z.H.R.M.: de aanbouw van vier grote motorreddingboten (ook de Insulinde en Neeltje Jacoba zullen binnen afzienbare tijd moeten worden vervangen) zal dan voor de helft zijn verwezenlijkt. rr «WMOVflÓOl ■jbeou De besturen van Grand Hotel Krasna polsky n.v. en de n.v. Hotel Polen „Het Poolsche Koffiehuis" in Amsterdam heb ben overeenstemming bereikt inzake een nauwe samenwerking, die beiderzijds wen selijk wordt geoordeeld, zo is bekendge maakt. De besturen zijn van oordeel, dat een fusie tussen beide vennootschappen door omwisseling van aandelen de meest ge- eigende weg is om zulk een samenwerking te effectueren. In verband hiermee zal Grand Hotel Krasnapolsky aan aandeelhouders van Hotel Polen een aanbod doen tot overne ming van hun aandelen en wel in dier voege, dat voor nominaal 800 aandelen TOöV Polen kunnen worden verkregen nominaal f 600 aandelen Krasnapolsky, beide soor ten stukken met dividend over 1962. Binnenkort zullen hieromtrent in een bericht verdere mededelingen worden ver strekt. Thans kan reeds worden gemeld, dat het aanbod tot verwisseling slechts gestand zal worden gedaan, indien een naar het oordeel van het bestuur van Krasnapolsky voldoend aantal aandelen Hotel Polen ter verwisseling wordt aangeboden. Aandelen Krasnapolsky noteerden gis teren 535 percent. Op basis van deze koers komt het böd uit op ruim 401 percent voor de aandelen Hotel Polen. De koers van deze laatste aandelen beliep gisteren 315 percent. (Red.). Aatgedijk 27 v. Calcutta n. Chittagong. Abida 2 7v Curasao. 28 te Port Fortin verwacht. Achilles pass 27 Ouesant n. Bremen. Acila 28 v. Rotterdam n Curasao. Acmaea 27 800 m z.o. Bermuda n. Curasao. Acteon 3/9 te Abadan evrwacht. Adrastus 26 v. Manilla n. Rejanb. Agamemnon 27 130 m. n. Flores n. Le Havre. Akkrumdijk 25 600 m w z.w. Fayal n. Everglades. Alamak 28 te Abdhabi verwacht. Alca 27 te Rotterdam. Algol 27 800 m. z.w. Colombo n. Fremantle. Algorab 28 te Santos. Alkaid 27 in Wellandkanaal verw. n. Montreal. Alnitak 27 210 m. w.z.w. Kp. Vincent n. Antw. Alphacca 27 te Antwerpen. Alphard 27 550 m w. Ierland n. Canada. Alpherat 27 720 m, n.w. Walvisbaai n. Kaapstad. Aludra pass 27 Kp. Verd. eil. n. Rio de Janeiro Ameland 27 74 m n. Landsend n. Schiedam. Amerskerk 27 te Antwerpen. Amstelland 27 v. Rio de Janeiro n. Bahia. Amstelmeer 27 120 m. z.w. Sabang n. Chittagong. Amstelveld 27 600 m n.o. Lour. Marques (best.). Andijk 27 530 m. w. Landsend n. Le Havre. Angolakust 27 v. Lagos n. Takoradi. Area 27 240 m. n.o. Azoren n. Curasao. Arendskerk 29 te Antwerpen verwacht. Argos 27 150 m. z.w. Ouessant n. Hamburg. Arkeldijk 28 te Willemstad. Arnedijk 27 te Rotterdam Artemis 27 700 m. o.n.o. Puerto Reco n. Aruba. Attis 28 te Halifax. Atys 3/9 te Honolulu verwacht. A verdijk pass. 27 Gibraltar n. Antwerpen. Baarn 27 v Brmeen n. Amsterdam. Bali 27 te Bangkok verwacht v. Singapore. Balong .27 v. Chalna, 28 te Calcutta verwacht. Bangigai 27 10 0m. n.o Bengazi n. Beyrouth. Barendrecht 27 50 m z. Pta. Quepos n. S. Franc. Batjan 28 te Genua Benmekom 28 te Matarani. BREMEN (DP A) De wereldkoop- vaardgvloot bestond op 1 augustus uit 23.928 schepen met een inhoud van 131,84 miljoen bruto register ton, zo heeft het Westduitse Institut für Schiffahrt-For- schung te Bremen bekendgemaakt. De gegevens van het instituut hebben be trekking op alle koopvaardijschepen met een inhoud van meer dan 300 brt. van de 84 landen, die hun vlaggen op zee tonen. Op 1 augustus van het vorige jaar omvatte de wereldkoopvaardijvloot vol gens het instituut 127.45 miljoen brt. De tankvloot telde 4.320 schepen van in totaal 45.097 miljoen brt. De Verenigde Staten staan met 21.092 miljoen brt. op de eerste plaats, waarvan zich echter 12,4 miljoen brt. in reserve bevindt. Groot-Brittannië komt op de tweede plaats, maar heeft nog steeds de groot ste in de vaart zijnde koopvaardijvloot ter wereld, gevolgd door Noorwegen. De Japanse koopvaardijvloot zal waarschijn lijk nog deze maand 8 miljoen brt. be reiken De Nederlandse koopvaardijvloot heeft volgens het instituut een inhoud van 5,1 miljoen brt, de Westduitse 4,8 mil joen, de Griekse 6,4 miljoen en de Fran se 4.7 miljoen. De tonnage van de Russische koop vaardijvloot is binnen vijf jaar bijna ver dubbeld, terwijl de inhoud van de Rus sische tankvloot bijna vervijfvoudigde. De koopvaardijvloot van de Sovjet-Unie telde op 1 augustus van dit jaar zonder de (grote) visserijvloot 1.158 schepen met een tonnage van 4.474 miljoen brt, waar onder 174 tankschepen van 1,241 miljoen brt., aldus de bekendmaking van het In stituut. Beninkust 27 v. Amsterdam n. Bremen. Billiton 27 v. Chalna n. Penang. Bintang 27 v. Djeddah n. Kuweit. Blitar 27 v. Alexandrië n. Genua. Burl S. Watson 27 275 m.t w. Azoren n. Pt. Said. Caltex Amsterdam 27 te Gothenburg verwacht. Caltex Arnhem 27 dwars Muscat n. Bahrein. Caltex Delfzijl 27 v, Amsterdam n. Vasteras. Calt. Eindhoven 27 125 m. o.n.o. Algiers n. R'dam. Caltex Leiden 28 te Calcutta v. Karachi. Caltex Madrid 27 220 m. n.o. Finist. n. Perz. Golf. Caltex Naples 27 165 m. o.z.o. Pt. Sudan n. Suez. Caltex Pernis 27 dwars Lissabon n. Fredericia. Call. Rotterdam 27 80 m. w.z.w. Cyprus n. R'dam. Caltex The Hugue 27 140 m. o.n.o. Madras naar Bahrein. Camitia 27 v. Goodhope n. Bay Town. Carrillo 28 v Bremerhaven te Rotterdam verw. Castor 27 te La Guaira v. Trinidad. Ceres 27 350 m. w Ouessant n. Duinkerken. Chiron 27 te Amsterdam Cities Service Valley Forge pass. 27 Aden naar Rastanura. Crania 27 te Curacao. Dahomeykust 27 te Antwerpen v. Hamburg, Dalerdijk 27 200 m. w.z.w. Fayal n. Curagao. Daphnis 27 te Antwerpen v. Hamburg. Delft 27 310 m. w.z.w. Flores n. Le Havre. Dongedijk 27 720 m. w.z.w. Scillys n. Antwerpen. Dorestad 26 te Berre. Elizabeth Broere 27 v. Ceuta n. Manchester. Eos 27 30 m. z.w. Ouessant n. Bremen. Esso Amsterdam 27 45 m. n.w. Bone n. Brega. Eumaeus 28 te Port Swettenham verwacht Forest Hill 27 v. Venetië n. Banias. Forest Town 27 te Port Said n. Mena. Gaasterdijk 27 v. Bremen n. Antwerpen. Gaasterkerk 29 te Marseille verwacht. Ganymedes 28 te Bremen, Geertje Buisman 27 210 m. n.o. Guadeloupe naar Point a Pitre. Geestland 27 te Sint Vincent verw. v. Barbados. Giessenkerk 27 v. Aden n. Suez. Gooiland 28 te Callao. Graveland 27 400 m. n.o. St Paulsrocks n. A'dam. Grebbedijk 28 te Batonrouge verwacht v. Tampa Guineekust 28 v. Burutu n. Lagos. Gulf Hansa 28 te Bandar Mashur verw. v. Suez. Gulf Italian pass. 27 Aden n. Gibraltar. Hathor 26 te Malta. Hector 27 100 m. o. Sicilië n. Gibraltar. Helena 27 160 m. z.o. Bermuda n. Rotterdam. Hersilia 28 te Piraeus v Porto Torres. 'Hilversum 27 te Houston v. Antwerpen. Houtman 27 te Bowen v Brisbane Irazu 27 ten anker Caldera. Isis 29 te Mobile verwacht. Ittersum 27 te Savannah Ivoorkust pass. 27 Tenerife n. Rotterdam. Jacob Verolme'27 v. Callao n. Mollendo. Jagersfontein 27 520 m. n.o. Ascension n. Kaapst. Japara 27 120 m. n.w. Socotra n Bombay. Jason 27 250 m. z.w. Ouesant n. Paramaribo. Kabylia 29 te Napels verwacht. Kalydon 3il te Abadan verwacht. Kara 27 v. Ornskoldsvik n. Pernis. Karakorum 28 te Istanbul. Karimata 27 v Penang n. Port Swettenham. Katelysia 27 190 m. w z.w. L'end n. Brunsbiittel Katsedijk 27 300 m. z.w. Bermuda n. Miami Kenia pass. 27 Smalls n. Hamble. Kerkedijk 27 te New York verw. v. Rotterdam. Kermia 28 te Rotterdam verwacht. Khasiella 27 v. Stanlow n. Thameshaven. Kinderdijk 27 550 m. n.w. Bermuda n. Le Havre Koningswaard 27 30 0m. w. Ouess. n. Shellhaven Kopionella 30 te Bonny. Koratia 27 v. Fernando Po n. Hamburg. Korenia 4/9 te Livorno verwacht. Kosicia 28 te Rotterdam verwacht. Kossmatella 27 v. Rotterdam n. Stanlow. Krebsia 28 te Dakar. Kreeft 27 v. Rotterdam n. Narvik. Kylix 28 te Old Kilpatrick verwacht. Laarderkerk 27 v. Port Sudan n. Suez. Laga 27 v. Caen n. Falmouth. Langkoeas 30 te Manokwari verwacht Lawak 27 410 m. n.w. Kaapstad n Kaapstad. Leiderkerk 27 te Abadan v. Kuwait. Lelykerk pass. 27 Perim n. Dubai. Liberiakust 27 80 m. z.z.w. Finisterre n. Dakar. Limburg 27 te Khorra-mshahr. Loosdrecht 27 550 m. z.w. Karachi n. Aden. Loppersum 27 350 m. z.z.w. K. Race n. Le Havre. Maaslloyd 27 te Duinkerken. Marathon 28 te Bridgetown. Marnelloyd 27 v. Bremerhaven n. Rotterdam. Maron 27 v. Oranjestad, 28 te La Guaira. Mataram 28 te Marseille. Maureen 27 200 m. n.o. Finisterre n. Panamacity. Medon 27 v. Maracaibo n. Port of Spain. Memnon 27 500 m. z.z.w. Bermuda n. Curagao. Mentor pass. 27 Finisterre n. Piraeus. Merwede 28 te Freetown. Merwelloyd 27 te Port Said. Mississippilloyd 27 v. Mobile n. Houston. Mitra 2/9 te Rotterdam verwacht. Modjokerto 27 165 m. o.z.o. Sabang n. Karachi. Moh. Reza Shah 27 dw. Lissabon n. Duinkerken. Montferland 27 v. Bremen n. Hamburg. Moordrecht 27 v. Genua n. Milazzo. Musilloyd 27 v. Madras n. Calcutta Mijdrecht 27 v. Paulsboro n. El Palito. Naess Lion 27 210 m. n.w. Perim n. Suez. Naess Tiger 27 v. Banias n. Antwerpen. Nanusa 28 te Dakar. Neder-Eems pass. 28 Panamakan. n. N.-Zeeland. Noordwijk 27 180 m. z.w. K. Finist. n. IJmuiden. Nijkerk pass. 27 Startpoint n. Hamburg. Oldekerk 27 v. Penang n. Aden. Ommenkerk 27 te Tanga Ondina 27 30 Om. o.n.o. Aden n. Suez. Onoba 27 40 m. n.w. Finisterre n. La Skhirra. Oostkerk 27 te Antwerpen v. Duinkerken. Oranjefontein 26 v. East-London n. P. Elisabeth. Oranje Nassau 27 420 m. n.o. Fayal n. Barbados. Oranjestad 28 te Amsterdam. Osiris 26 te La Guaira v. Port of Spain. Pacaya 28 te Guayaquil. Parkhaven pass. 27 Finisterer n. Buenos Aires. Pendrecht 27 240 m. n. Haiti n. Paulsboro. Peperkust 27 270 m. n. Dakar n. Dakar. Philidora 27 33 m. o. Aden n. Mena. Philippia 27 te La vera. Polydorus 27 120 m. z.o. Saigon n. Hongkong. Prins Alexander pass. 27 Scillys n. Montreal Prins Fred. Willem, pass. 27 Dover n. Le Havre. Prins Johan Willem Friso 25 500 m. o. Belle eil. naar Montreal. Prins Maurits 27 v. Valencia n. Sevilla. Prins der Nederlanden 28 te Port of Spain Prins Willem George Fred. 27 860 m. n.o. Belle eiland naar Montreal. Provenierssingel 27 op Mississippi n. N. Orleans. Purmierend 28 te Curagao verwacht. Pygmalion 27 te Antwerpen. Radja 27 1080 m. o.z.o. Seychelles eil. n. Aden. Roebiah 26 v. Singapore n. Port Swettenham. Roepat 28 te Papeete verwacht. Rossum pass. 27 Gibraltar n. Caribbean. Saloum 27 v. Duinkerken n. Rouen. Scheldelloyd 29 te Aden verwacht. Schelpwijk 27 800 m. z.w. Azoren n. Rotterdam. Schiedijk 28 te Rotterdam. Schiekerk 27 110 m. o. Ceylon n. Singapore. Sepia 27 v. Banias n. Rotterdam. Siberoet 28 te Penang verwacht v. Rangoon. Silindoeng 27 100 m. o. Bahrein n. Bahrein. Simonskerk 27 te Suez. Sinabang 27 te Port Swettenham n. Singapore. Sinon 27 v. Norfolk, 28 te Baltimore. Situla 28 te Buenos Aires verwacht. Sloterdijk 27 v. Baltimore, 28 te Norfolk. Soestdijk 27 23 m. o n.o. Lizardhead n. N. York. Solon 26 v. Paramaribo n. Baltimore. Stad Amsterdam 27 100 m. n. K. Blanc n. Genua. Stad Haarlem 27 v. Napels n. Melilla. Stad Leiden 27 te Genua v. Livorno. Stad Rotterdam 27 20 m. n. Bone n. Palermo. Stad Utrecht 27 360 m. n.w. Natal n. Rio de Jan. Stad Vlaardingen 28 te Rio de Janeiro. Stad Zwolle 27 70 m. z. Madeira n. Rotterdam. Statue of Liberty 27 60 m. o. Bermuda n. R'dam Steenwijk 27 135 m. w.n.w. Gibraltar n. Haifa. Straat Bali 26 v. Penang n. Mauritius. Straat Colombo 28 v. R'dam n. Vliss. (proefv.). Straat Mozambique 28 te Durban v. East-London. Tahama 27 v. Isle of Grain n. Stockholm. Tamara 27 30 m. z.z.w. Kuria Muria n. Ummsaid Tegelberg 27 660 m. z.w. Mauritius (bestemm.). Tero 27 170 m. z. Annobon eil. n. Bremen. Texel 27 te San Francisco v. Philippijnen. Themis 28 te Fort de France. Thuredrecht 27 100 m. z.w. Las Palmas n. R'dam. Tjipondok 27 70 m. n.o. L. Marques n. P. Amelia. Tjitarum 27 1500 m. w.n.w. Fremantle n. Durban. Tjitjalengka 28 te Kaapstad verwacht. Togokust 27 v. Antwerpen n. Dakar. Towa 28 te Santos. Triton 27 v. Turks eiland n. Nassau. Tweelingen 27 te Rotterdam. Ulysses 27 te Buena Ventura v. Cristobal. Van Riebeeck 27 te Muscat. Vasurn 27 te Whitegate. Viana 27 v. La Spezia n. Tripoli. Videna 27 te Balboa Vivipara 29 in Suezkanaal verwacht n. La Spezia. Waibalong 28 v. Aden n Mogadiscio. Waingapoe 27 v. Beyrouth n. Lattakia. W. Alt Jones 27 80 m. w. Djeddah n. Rastanura. Waterman 27 350 w.z.w. Landsend n. Rotterdam Westertoren 28 te Isle of Grain. Westland 27 20 m. w. Madeira n Amsterdam. Willem Ruys 27 v. Teneriffe n. Lissabon. Wonogiri 27 op Columbia rivier n. Portland. Wonorato 27 180 m. n.n.w. Manilla n. L, Angeles. Zafra 28 te Rotterdam. Zaria 30 te Mena A1 Ahmadi verwacht. Zeeland 27 110 m. o.n.o. Massawa n. Suez. Zuiderkerk 27 te Kaapstad. KLEINE VAART Adara 24 v. Rotterdam te Tyne. Areas 27 30 m. z.o. Toulon n. Genua Coccinelle 28 v. Duinkerken n. Casablanca. Draco 27 te Amsterdam v. Aarhus. Flevo 25 v.t Vejle te Gdynia. Geestdam 27 10 m. z.z.o. Smithknol n. Maassluis Hoogland verm. 28 v. Sluiskil n. Kopenhagen. Inspect. Mellema 27 150 m. z. Ouessant n. Bilbao Leonidas 27 30 m. z. Wight n. Amsterdam. Marianne 27 v. Rotterdam te Gothenburg Midas 27 dwars Finisterre n. Tunis. Nassauhaven 28 te Rotterdam verwacht. Nero 27 te Beachyhead n. Amsterdam. Phidias 26 v. Amsterdam te Gothenburg. Quo Vadis 24 v. Eastham n. Swansea. Rochab 27 te Galopagos n. Suva. Thaletas 27 dwars Finisterer n. Gibraltar. SLEEPVAART Atlantico 1/9 te Douala verwacht. Cycloop en Junior 27 te Port Brega. Friesland 26 nog te Malta. Gele Zee 25 v Rotterdam n. Leith. Noordzee 26 v Vlissingen te Rotterdam. Utrecht 27 nog te Lagos. Zeeland 27 100 m. z.w. Port Etienme n. Kaapstad xnooooooonronoooooooooooooooooooc dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE VERHANDELDE FONDSEN 27 augustus 24 augustus Totaal 449 456 Hoger 171(38,0%) 166(36,4%) Lager 169(37,4%) 166(36,4%) Gelijk 109 (24,6%) 124(27,2%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U365 Kon. Oli»141,70-142,50 gl Philips 155, Unilever 136, Hoogovens VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv A.K.U367 Kon. Olie142,— 142,— Philips ƒ154,90 ƒ155,20 Unilever Hoogovens 556 Vorige slotkoers A'dam Rubber. 111% H.V.A 121 A.K.U 364% Deli Mij 142,10 Hoogovens 554% Philips Gem. Bez 155,20 Unilever 136,20 Dordtsche Petr. 651 K Ned. Petr. Mij. 142,05 Holl. Am Lijn. 120% K.L.M 52,— K.N.S.M 140% Ned. Stoomv. Mij. 141 Ommeren, Phs. v. 245% Scheepv. Un. Ned 130 181,50 207,— Unitas 469, Ver. Bezit. v. 1894 128,— Amsterd. Bank 375% Ned. Handel Mij 349% Ritterd. Bank.... 357% Twentsche Bank. 304% Albert Heijn 594 Amstel Brouwerij 447 b Berkel's Patent 228% Bols 848 Bührmann Papier 680 445 Ford 870 Gelde.- Kon. Pap. 303% Gist Spir.f. Kon. 352 Van der Heem 301% Heinekens Bier 465 Hoogenbosch Sch. 257 484 Kon. Zout-Ketjen 730% Müller Nat Bezit 343% Ned Kabelfabr. 519% Philips Pref 56,50 Sikkens Groep 755 213% Thomassen Dr. 680 Ver Machinefabr. 204 Wessanen 363 Wilton Fijenoord 286 Zwanenberg-Org. 894 Billiton Mij. II 443'A Aluminium Ltd... 25 American Motors 17% Anaconda 42% Bethlehem Steal. 32% Cities Service.... 49% General Motors.. 53% Kennecott Copper 71 Republic Steel 37 Shell Oil 34% U.S. Steel 46% Gedane njteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) NEW YORK: Verdeeld Wall Street sloot gisteren in een ver deelde stemming bij een betrekkelijke kalme handel. Geheel in overeenstemming met vrijdag waren de koersafwijkingen niet spectaculair. De meeste prijsverande- ringen liepen van fracties tot ongeveer één dollar in beide richtingen. Het Dow Jones- gemiddelde voor industriefondsen daalde 1,17 tot 612,57. Van de 1243 verhandelde fondsen waren er 506 lager, 487 hoger en 250 onveranderd. Er waren 11 nieuwe hoogtepunten voor het jaar en vijf nieuye laagtepunten. Staal-, auto- en tabakswaar den waren lager. De meeste olie- en spoor wegfondsen hoger, terwijl andere grotere groepen verdeeld sloten. Het spoorwegge middelde steeg 0,82 tot 125,16 en dat van openbare nutsbedrijven daalde 0,05 tot 121,22. De omzet beliep 3.140.000 stuks tegen 2.890.000 stuks vrijdag (AP). De minister van Binnenlandse Zaken, mr. Toxopeus, heeft de Brandweerraad verzocht hem opnieuw van advies te die nen over maatregelen die tot verdere ver betering van het brandweerwezen kun nen leiden. In september van het vorige jaar heeft de Brandweerraad aanbevolen de oplei ding en de salariëring van het personeel te verbeteren en geleidelijk regionale brandweren in te stellen. De minister heeft toen dit rapport om advies toege zonden aan gedeputeerde staten van de provincies, de Vereniging van Nederland se Gemeenten, de Koninklijke Nederland se Brandweervereniging en de Neder- se Vereniging van Brandweercomman danten. De adviezen die daarna bij de minis ter zijn binnengekomen wijzen uit, dat men vrij algemeen van oordeel is dat er maatregelen moeten worden genomen om het peil te verbeteren. De maatregelen die men daartoe aanbeveelt lopen ech ter sterk uiteen. De minister heeft nu deze adviezen aan de Brandweerraad voorgelegd en ver zocht, hem opnieuw advies te geven. OVIEDO (Reuter) Acht van de 23 ko lenmijnen van Asturië die de Spaanse overheid naar aanleiding van een actie van de mijnwerkers voor een halve vrije za terdag had gesloten, zijn gisteren weer ge opend Het aantal arbeiders dat zonder werk is, werd daardoor van 15.000 tot 10.000 verminderd. Ongeveer tien stakers werden aangehouden, omdat zij collega's tot de actie zouden hebben aangezet.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9