Adenauer onthult voor TV Brits EEG-lidmaatschap staat los van toetreding tot politieke Unie HET WEER Meisje na ruzie verdronken, marineman gearresteerd Egypte dreigt Arabische Liga te zullen verlaten Verwijten aan Spaak en mr. Luns Na kermisavond in Julianadorp Lege plek in Frans Halsexpositie verdwijnt, portret uit Leipzig heden gearriveerd Honderdduizend op nummer 8463 N.Ph.O. treedt uit Orkestenverbond Aardschokken rond Adriatische Zee In drie jaar nog 10 miljoen voor Nieuw-Guinea Egyptisch-Syrisch conflict bedreigt wankele statenbond èeë M 0 RRIS "6efore ïjou êuij! 47e JAARGANG NUMMER 250 WOENSDAG 29 AUGUSTUS 19Ó-: Kantoor. Lange Nieuwstraat 427, ÏJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMU1DEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te ÏJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van dei Zon-tekort in augustus Droog weer Aan het strand: Macmillan In de krant van heden: HOLS GEZOND VOOR KAT EN HOND Het woord is aan Hoofdprijs in toto verdeeld onder de drie gegadigden SUËDE DAMES- EN HERENJASJES Liga op instorten Volksligavan Nasser ARABISCHE LIGA IJmuider Courant (Van onze correspondent) „Men moet de Britse toetreding tot de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.) strikt scheiden van de toe treding tot de politieke unie van de Zes", aldus gisteravond Bondskanselier Ade nauer bij een televisiepersconferentie. Hij achtte het voörts noodzakelijk, om zo snel mogelijk met de politieke unie te beginnen. Men moet niet te perfectio nistisch zijn, zo vond hij. Als er eerst een politieke unie is, kunnen we er altijd nog naartoe werken dat deze zich naar boven-nationale vormen ontwikkelt en dat Engeland toetreedt. Uit alles bleek overigens dat Adenauer een Britse toetreding tot de gemeen schap van de Zes maar matig toejuichte. Over de naar wat hij noemde „tame lijk armzalig en vervelende" geschiedenis der politieke unie zei Adenauer „we hoop ten dit in de afgelopen lente voor elkaar te hebben toen onverwacht de heren Spaak en Luns verklaarden slechts met een poli tieke unie akkoord te gaan als eerst Groot-Brittannië lid van de E.E.G. zou zijn. Ik geloof niet dat de heer Spaak nog steeds dit standpunt inneemt. Over het standpunt van Nederland weet ik niets. Het is zeer jammer, dat dit zo lang slepende wordt gehouden", aldus de West- duitse bondskanselier. Hij was van me ning, dat elke politicus bij alles wat hij wel of niet doet, in de eerste plaats eraan dient te denken welke indruk dit op Kroesjtsjev maakt. De betrekkingen met Engeland achtte Adenauer nog niet rijp voor een diepgaan de verzoening zoals met Frankrijk. Men moet niet vergeten, dat in Frankrijk Fran se tanks voor mij hebben geparadeerd. Dat was in Engeland niet mogelijk ge weest, aldus de kanselier, diè ook nog vertelde dat hij over al deze problemen met de Britse premier had gecorrespon deerd. Van een brief van Macmillan van 21 ju li Jl., waarin deze schreef een Britse toe treding ook tot de politieke unie, na te streven, zei Adenauer evenwel dat deze brief in lijnrechte tegenstelling had ge staan met vroegere uitlatingen van de Britse premier. Uit de hele persconferentie bleek verder dat Adenauer president De Gaulle, die vol gende week in Bonn op bezoek komt, aan zijn politieke hart wil blijven drukken. Niet alleen steunde de kanselier de Fran se anti-supernationale en anti-Britse Euro padenkbeelden, maar zelfs verklaarde hij zich akkoord met De Gaulles idee om in de NAVO een directorium van de V.S., Engeland en Frankrijk in te stellen. Volgens Adenauer, die er normaal vlug bij is om te zeggen dat West-Duitsland niet als een tweederangs mogendheid mag wor den behandeld, was een dergelijk directo rium van drie begrijpelijk, omdat Ameri ka, Engeland en Frankrijk nu eenmaal hun speciale gemeenschappelijke belan gen hebben. Veelbetekenend was het ove rigens dat Adenauej- meteen hierna op merkte dat De Gaulle de Westduitse poli tiek van onverzettelijkheid tegen de Rus sen in Berlijn van ganser harte steunt. En tenslotte verklaarde hij nog, ietwat onverwacht en nauwelijks geloofwaardig, dat hij met president De Gaulle nog nim mer een woord had gewisseld over moge lijke Westduitse hulp bij het Franse mili taire atoomonderzoek. De kanselier zei verder dat hij nog steeds van mening is dat de toetreding van de bondsrepubliek tot de Europese gemeenschappen de Duit se hereniging niet verderaf, maar dichter bij heeft gebracht. De Russen zijn alleen gevoelig voor macht, aldus Adenauer, en daarom kan alleen Europese aaneensluiting hen bewe gen tot toegeven in de kwesties Berlijn en Duitsland. De kanselier besloot de pers- (Van onze weerkundige medewerker Met een sterke westelijke luchtstroom trekt de ene depressie na de andere snel over de Oceaan naar West-Europa zoals dit van 1954 af in menige zomer het geval is geweest. Augustus heeft al een tekort van 25 uren zon en is met een gemiddelde maximum temperatuur van 19.6 C. een zeer koele maand. Van 1 juni af (85 dagen!) zijn er slachts 14 dagen iets warmer dan normaal gewor den waarvan slechts drie, die meer dan twee graden warmer dan normaal zijn geweest. Met uitzondering van een ge- gebied van Zuid-Holland, waar juli bij zonder nat werd Rotterdam-Keilehaven 174 mm.) is deze zomer elders in ons land met normaal meer dan 200 mm. re gen nog geen natte zomer. Het zwakke punt ligt voornamelijk in de tempera tuur. De Bilt telde drie zomerse dagen (warmer dan 25 C.). Het record sinds 1849 is 4, in 1956 waargenomen. Gemid deld staat de laatste decade van augus tus (20 tot 31 bekend als de natste van de zomer. Het is daarom waar schijnlijk dat er de komende week nog wat meer regen zal vallen. Droog weer met opklaringen, maar in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Matige tot zwak ke wind, in hoofdzaak tussen noord en west. Koudere nacht. Morgen ongeveer dezelfde mid- dagtemperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het hogedrukgebied breidt zich van de Azoren naar West-Europa uit. Hierdoor ontstaat zonniger en stabieler strandweer. Afnemende westenwind. In de middag 1920 graden, zeewater ruim 16 graden. Vooruitzichten: Er wordt een periode van stabieler en zonni ger strandweer verwacht. conferentie met zijn traditionele wens dat er vrede zou komen voor het hele Duitse volk, Europa en de wereld. Juist in onze tijd met zijn enorme technische ontwikke ling is vrede van het allergrootste belang, zo zei hij. Premier Macmillan heeft inmiddels ont huld, dat hij wil dat Engeland van ganser harte meewerkt aan een politieke unie in Europa. De 68-jarige premier besloot van nacht een deel van een particuliere brief aan bondskanselier Adenauer te publi ceren. In deze brief zette Macmillan uit een, dat Engeland een rol dient te spelen bij het beslissen over het toekomstige poli tieke kader voor West-Europa in overleg met de zes E.E.G.-landen. „Wij hebben met sympathie en belang stelling het streven van de Zes gadegesla gen om te komen tot een grotere politieke eenheid en ik kan u verzekeren dat als de onderhandelingen in Brussel eenmaal met 'succes zijn bekroond, wij ons van ganser harte bij dit streven zullen aansluiten" aldus een passage uit de brief van Aden auer. Onthullingen uit particuliere correspon dentie tussen een Britse regeringsleider en een buitenlandse regeringsleider zijn nog nooit voorgekomen. Een zegsman van het Britse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde, dat deze ongebruikelijke pu- blikatie van een zinsnede uit een brief van Macmillan een gevolg is van het feit dat Adenauer er gisteravond naar heeft ver wezen. Een 23-jarige machinist van de konink lijke marine, die in Den Helder is gearres teerd naar aanleiding van de vondst van het stoffelijk overschot van de 24-jarige Annie Gouwenberg in de Lange Vliet, heeft een gedeeltelijke bekentenis afge legd. Een lid van het luchtmachtbewakings korps vond het stoffelijk overschot. Uit het verhoor door de koninklijke marechaussee is bebleken dat de verdachte en een vriend s avonds naar de kermis in Julianadorp zijn geweest, waar zij Annie en eer vrien din hebben ontmoet. Na de kermis hebben de mannen de meisjes thuisgebracht. Ter wijl haar vriendin doorliep, is Annie nog even met de machinist gaan wandelen. Toen zij later in het gras zaten kwam het tot een worsteling waarbij beiden te water moeten zijn geraakt. Gebleken is namelijk dat de verdachte met een nat pak de mijnendienstkazerne is binnengekomen, terwijl in zijn kastje schoenen lagen waarop èendenkroos zat. Zijn uniform is opgevist uit het bassin van de kazerne, de machinist had beweerd dat het was gestolen. Over de juiste toedracht heeft hij zich nog niet uitgelaten, maar hij beweert in paniek te zijn geraakt, toen hét meisjê in het water was gevallen en zich uit de voe ten te hebben gemaakt. De politie, die in deze zaak nauw met de marechaussee heeft samengewerkt, is via de vriendin, een taxibedrijf, waarvan een chauffeur dé mannen naar Juliana dorp had gebracht, en een kastelein ach ter de identiteit van de machinist geko men. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Kunst 4 Horen en Zien 4 Uit stad en omgeving 6, 7 Onder Ons7 In de Vishal en op zee3 Feuilleton 9 Topsy 10 Economisch nieuws11 Beurs H Scheepsberichten 11 Sport 13 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Advertentie KATTEBROOD SUPERIEUR Per zakje van 275 gr. f 0,40 HONDEBROOD SUPERIEUR Per zakje van 700 gr. f 0,90 De lege plek in de Frans Halsexposi tie verdwijnt vandaag. Op de plaats waar een fotootje aanwijst dat daar „De Mulat" van Frans Hals uit het Museum der Bildenden Künste in Leip zig zou moeten hangen (catalogusnum mer 24) komt thans het origineel. He denmorgen om half twaalf arriveerde uit West-Berlijn in het Centraal Station te Amsterdam prof. Joh. Jahn, direc teur van het museum in Leipzig, met het in vetvrij papier en een deken ver pakte kunstwerk. De heren Schwager- mann en Pleyte d'Ailly van het Frans Halsmuseum verwelkomden hun gast met wie zij onmiddellijk doorreisden naar Haarlem. Daar stond in het mu seum een douanebeambte klaar om het doek te onthullen. Het meet 75,5 x 63,5 cm. en vertoont aldus prof. Seymour Slive in de catalogusbeschrijving in toets veel gelijkenis met „De vrolijke drinker" uit het Rijksmuseum in Am sterdam. Het laatstgenoemde werk ver keert echter in betere staat. „De Mu lat" is een genreportret (de Peeckel- haering-figuur) en dezelfde man heeft ervoor geposeerd als voor de in de expositie aanwezige Peeckelhaering uit Kassei. Het doek is omstreeks 1628- '30 geschilderd. Prof. Jahn was zeer verheugd in Haarlem te zijn, waar hij ook in 1927 heeft vertoefd. Van dat bezoek herin nert hij zich zelfs nog zinsneden uit een in de Bavo gehouden kanselrede. Hij is sinds 1945 directeur van het museum in Leipzig. Daarvóór was hij hoogleraar aan de universiteit aldaar. Op onze vraag waarom het zolang geduurd heeft voor het werk in Haarlem kon arrive ren antwoordde hij dat teveel instanties er een woordje over te zeggen hadden en dat hij daar verder liever geen me dedelingen over deed, waarbij de heer Schwagermann zich aansloot. Professor Jahn blijft ongeveer een week in Haar lem. Hij heeft onlangs een boek gepu bliceerd over middeleeuwse kapitelen, de ramen van Chartres, vijftiende-eeuw- se houtplastieken, Lucas Cranach en Rembrandt. De foto toont prof. Jahn (rechts) en de heer Schwagermann met het zojuist gearriveerde portret. Due de Lé vis: De meeste smarten komen zo snel op ons af, omdat wij hen halverwege tege moet gaan. In de 556-ste Staatsloterij, vierde klas se, zevende lijst, is de honderdduizend uitgeloot op nummer 8463. De series van het lot werden, behalve in Diemen, Gou da, Purmerend, Nijmegen en Dordrecht in Haarlem verkocht. Daar geschiedde de verkoop in twee kwarten, drie tientjes en vier twintigsten. Het ene kwart werd gekocht door de loterijclub van een Haarlemse fabriek, groot acht personen, het andere kwart door een familie-kaartclub in Haarlem, bestaande uit vier personen. De leden van de fabrieksclub hebben, zo deelde me vrouw J. C. Kistemaker, die de Haarlem se serie van het lot verkocht, mee, vrou we Fortuna wel erg op hun hand. Op 30 juli wonnen zij reeds een prijs van 1500 in de eerste klasse van de 556-ste loterij. De tienden en twintigsten van de Haar lemse serie werden verkocht aan parti culieren. In een communiqué van de Nederlandse Katholieke Bond van Musici, de Christe lijke Bond van kunstenaars en de Neder landse Toonkunstenaarsbond wordt mede gedeeld, dat na het Brabants Orkest en het Residentieorkest thans ook het Noord hollands Filharmonisch Orkest heeft beslo ten uit het orkestenverbond te treden. Hon derden orkestleden hebben aldus het communiqué het verbond reeds verla ten. De reden van het uittreden is zoals bekend gelegen iii het feit dat het Or kestenverbond (federatie van personeels verenigingen van musici der onderscheiden symfonieorkesten) zich volgens de genoem de bonden sinds januari van dit jaar ook op het gebied van de vakorganisaties be weegt. Deze bonden, aangesloten bij de drie grote vakcentrales, hebben toen de musici die zowel lid waren van hun orkestvereni ging als van een der vakbonden voor de keuze gesteld voor een dezer organisaties te bedanken. Het lotaalbedrag aan prijzen in sport- toto numer 1 bedroeg 190.495.Hiervan was beschikbaar voor de eerste prijs 104.772,25, voor de tweede prijs 57.148,50 en voor de extra-prijs der vijf gelijke spelen 28.574,25. De drie gegadigden voor de eerste prijs ontvangen netto elk een bedrag van 29.685,40; 81 deelnemers delen de tweede prijs. Zij ontvangen elk f 705,50. De 50 winnaars van de extra-prijs toucheren per persoon 952. Advertentie BARTEUORisSTfT HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 ATHENE. De aardschokken die giste ren onrust hebben gezaaid in Griekenland en Zuid-Italië hebben één dode geëist en een twintigtal gewonden. Het epicentrum lag bij de Peleponesos, in het zuidelijke deel van Griekenland. De schokken wa ren buitengewoon krachtig, maar deden zich op grote diepte voor, zodat er wei nig slachtoffers zijn gevallen. In Korinthië kwam een 90-jarige man om het leven doordat zijn huis instortte. Twee mensen die in Korinthië hun mid dagslaapje hielden, zijn gewond toen het plafond van hun slaapkamer naar bene den kwam. In een flatgebouw in de ha ven van Athene ontstond een paniek, waar bij een man onder de voet werd gelopen. Ook in Italië heeft paniek op verschillen de plaatsen gewonden geëist. In Milaan moesten zes mensen in het ziekenhuis worden opgenomen die volkomen over stuur waren geraakt. Italianen en Grieken hebben reden om aardbevingen te duchten. In de afgelopen twee eeuwen hebben deze in de twee lan den honderdduizenden slachtoffers ge maakt. Napolitanen in het gras van een park in het centrum van de stad, uit hun huizen, gevlucht voor het natuur geweld. In de toelichting op het wetsontwerp tot goedkeuring van het Nederlands-In donesisch akkoord over Nieuw-Guinea heeft de Nederlandse regering meege deeld, dat zij ten behoeve van een V.N.- bijstandsprogramma voor Nieuw-Guinea bereid is in het kader van de Nederland se hulp aan onderontwikkelde gebieden, nog voor drie jaren een bijdrage ter be schikking te stellen van secretaris-gene raal Oe Thant. Deze bijstand moet uit sluitend ten goede komen aan de bevol king van Nieuw-Guinea. Het bedrag van deze Nederlandse bij drage is in de toelichting niet genoemd. In Hollandia heeft staatssecretaris Bot gisteren echter meegedeeld, dat de rege ring voor drie jaren 10 miljoen gulden beschikbaar wil stellen. BEIROET Nadat gisteren op een ver gadering van de Raad van de Arabische Liga door de delegatie van Syrië een klacht was voorgedragen tegen de Ver enigde Arabische Republiek (Egypte), heeft de Egyptische delegatie de vergade ring verlaten en meegedeeld, dat de V.A.R. uit de Arabische Liga zal treden, tenzij de Raad van de Liga openlijk en duidelijk verklaart, dat er een einde zal komen aan de Syrische scheldpartijen. De Ligaraad was in Sjtaura in Libanon bijeengekomen ter behandeling van een klacht van Syrië, dat Egypte zich mengt in de binnenlandse aangelegenheden van Syrië. Syrische afgevaardigden die elkaar aflosten, lazen een buitensporig lange aan val op president Nasser voor, volgens wel ke Syriërs zijn gemarteld door Egyptische officieren en Syrië opzettelijk economisch door Egypte ondermijnd tijdens de unie tussen Egypte en Syrië (Syrië trad in sep tember 1961 uit de V.A.R., maar Egypte duidt zich staatkundig nog steeds met de ze benaming aan). Maandag had de Syrische afgevaardigde een resolutie ingediend ter veroordeling van de V.A.R. Het zou van de aanneming van deze resolutie afhangen of Egypte werkelijk uit de Liga zou zal treden. Ra- dio-Caïro vestigde echter de indruk, dat de uittreding reeds een feit was. Gisteren is de grens tussen Libanon en Syrië gesloten voor reizigers uit Syrië. Een reden werd er niet voor opgegeven. Volgens waarnemers is er na het con flict van gisteren niet veel meer nodig om de Arabische Liga volledig te doen ineen storten. De Liga wil een politieke, econo mische en culturele samenbundeling zijn van de Arabische landen. Het rommelde er reeds lang. Irak, dat de Liga boycot omdat zij de onafhankelijkheid van Koeweit er kent, zou pogingen doen om Syrië, Jor danië, Saoedie-Arabië en misschien nog Majoor Zaghduk Abdel Rahman (39 jaar) andere landen over te halen de Liga te verlaten en een andere organisatie te stich ten. De Liga telt echter nog een aanzien lijk aantal landen dat belang heeft bij haar handhaving en dat geen partij kiest in het Syrisch-Egyptische conflict. Hiertoe kunnen worden gerekend: Libanon, Tune sië, Marokko, Soedan en Libië. In de bijeenkomsten van de Raad van de Liga steekt het Syrië niet weinig, dat Egypte daar wordt vertegenwoordigd door een voormalige Syriër, die na het uittreden van Syrië uit de V.A.R. is „overgelopen" naar Egypte. CAIRO In Caïro, waar men ree- lang ontevreden is over de Arabische Lig omdat deze niet veel doet voor de Arabi sche eenheid, is vandaag meegedeeld, dal Egypte begonnen is met de uitvoering var een reeds lang bestaand plan van presiden Nasser voor een „Arabische Volksliga" Nasser heeft onlangs verklaard, „dat hi zich liever rechtstreeks tot de Arabischi volkeren wendt dan tot regeringen". TUNESIË LIBANON DE LANDEN VAN DE ARABISCHE i Koeweit, Libië, Marokko, Saoedie- L1GA: Algerije, Irak, Jemen, Jordanië, Arabië, Soedan, Syrië, Tunesië en de V.A.R. (Egypte).

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1