Twee mannen mishandelden in Amsterdam 17-jarig meisje AGENDA Snup. Swop en Sijpie gaan op vacantie! Pïeöo Kort en bondig^ ENGEL Slachtoffer urenlang bewusteloos Wachtlijst groter voor grotere bouwwerken Husmrama Naarden wil verhuizing naar duurder huis financieel steunen Benauwd uurtje in een container Acht maanden geëist tegen „een persoon Aanslag op trein in Gilze-Rijen Comité overbrenging militairen opgeheven Dr. P. J. Koets kandidaat voor wethouderszetel Met zeventien jaar bij de politie K.V.P. krijgt in Alkmaar maar één wethouder Regenkans gering 1.1 WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1962 2 Nederland belangrijk luchtvaartland Haarlem, Velsen-lJ muiden Beverwijk Heemskerk C.P.N.-bijeenkomst over Nieuw-Guinea m m In Amsterdam Kinderen ruimden kast al te goed op Feitelijke dienst begint pas bij 21 jaar 30. „Geloof maar Tolle, dat we voortaan goed op je zullen passen, we kunnen je eenvoudig niet missen, noch als vriend, noch als kapiteinr „Zeg, kijk eens", zegt Polle, „wat beweegt zich daar zo wonderlijk in het water?" „Neen, Polle, blijf alsjeblieft waar je bent, we laten Slokop naar dat won derlijke ding kijken, dat kan hij veel beter....". En Polle wordt weer naar binnen getrokken! Keiler -Macdonald CONSTRUCTA WASAUTOMATEN tg De Amsterdamse zedenpolitie heeft in de afgelopen nacht een 25-jarige Amsterdammer aangehouden, die ervan wordt verdacht samen met een vriend een 17-jarig meisje op beestachtige wijze te hebben mishandeld. Aan deze mis handeling zou een mislukte poging tot aanranding voorafgegaan zijn. Het meisje heeft zeven uur bewusteloos in een woning aan de Fagelstraat gelegen. Pas gisteravond om zes uur slaagde zij erin de politie te alarmeren. Ze was nog niet in staat een verklaring over de ge beurtenissen te geven. De aangehouden man >s een bekend onderwereldfiguur. Naar zijn vriend wordt nog gezocht. Het 17-jarige Hilversumse meisje zou gisteren haar werk bij een Amsterdams schoonmaakbedrijf beginnen. In verband daarmee logeerde zij bij een familielid aan de Boerhaavestraat. Ze was nogal vroeg De aanvragen om rijksgoedkeuring voor grotere bouwwerken (naar gelang van de sector bouwwerken met een waarde van 50.000 of meer of met een waarde van 100.000 of meer), die door het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid zijn aangehouden, zijn in de eerste helft van het lopende jaar wat de waarde be treft met circa 20°/o toegenomen, te weten van 1620 miljoen tot 1942 miljoen. De op goedkeuring wachtende aanvragen van het bedrijfsleven (sectoren handel en verkeer en nijverheid) stegen met 287 miljoen tot 1.111 miljoen. Het aantal aan gehouden aanvragen uit deze sectoren steeg van 1.429 tot 1.801. Er werden in deze sectoren in de eerste helft van dit jaar goedkeuringen verleend voor bouwwerken met een totale waarde van 362 miljoen. De aangehouden aanvragen voor bouw werken in de andere sectoren (scholen, overige bijzondere gebouwen, overheids gebouwen en gezondheidszorg en hygiëne) stegen in hetzelfde tijdvak naar waarde met 35 miljoen tot 831 miljoen. In deze sectoren werd rijksgoedkeuring verleend voor bouwwerken met een totale waarde van 316 miljoen. Tijdens de bijeenkomst van de Interna tionale Burgerluchtvaart Organisatie (I.C.A.O.) die van 21 augustus af in Rome wordt gehouden, is Nederland voor drie jaar herkozen in het dagelijks bestuur van deze organisatie. Motivering voor deze her verkiezing was, „dat Nederland een be langrijk luchtvaartland is". Van de I.C.A.O. zijn ongeveer 95 landen lid. Hiervan zijn er 27 (waaronder dus ook Nederland) in het dagelijks bestuur vertegenwoordigd, van huis gegaan en ging daarom eerst - Advertentie O tWOOIH SINDS Grote Houtstraat 181 HAARLEM nog een kopje koffie drinken alvorens haar werk te beginnen. Ze koos daarvoor een koffiehuis aan de Albert Cuypstraat uit, een berucht verza melpunt van souteneurs en andere onder wereldfiguren. Daar schijnt het meisje in contact te zijn gekomen met de twee mannen, die hun nieuwe kennis eerst meenamen naar een ander etablissement, waar ze hun slachtoffer onder invloed brachten. Daar na zouden ze het kind tegen haar wil in een auto hebben gesleept, waarmee ze naar de woning aan de Fagelstraat reden. Daar is het meisje ernstig mishandeld. Een vrouw, die in het perceel naast het bewuste pand woont, heeft verklaard, dat het meisje tegen de avond bij haar kwam en de gruwelijkste dingen vertel de. Zij zou door de mannen zijn vastge bonden, met een electriciteitsbuis zijn ge slagen, gewdongen zijn een fles cognac te drinken en zijn aangerand. Als gevolg hiervan zou zij het bewustzijn hebben verloren, waarna de aanranders de wo ning hadden verlaten. De buurvrouw is met het meisje naar het hoofdbureau van politie gegaan om aangifte te doen. B. en W. van Naarden hebben een ver ordening opgesteld krachtens welke aan inwoners, die vrijwillig hun woning verla ten om te verhuizen naar een van een hogere prijsklasse, een niet onbelangrijke uitkering kan worden gedaan. Als de raad hiermee accoord gaat betaalt men 100,- voor transportkosten en verder 24 maal het verschil in maandhuur met een maxi mum van 1000,-. Hierdoor zou de hogere huur voor twee jaar geheel of althans voor een groot deel worden opgevangen. Waar schijnlijk is Naarden de eerste gemeente in Nederland, die met een dergelijke ver ordening komt. Twee jongens van vijftien en een meisje van veertien jaar hebben gisteravond in Amsterdam een benauwd uurtje doorge maakt. Omstreeks half zeven waren ze met z'n drieën op de Zeeburgerkade in een zogenaamde container gaan schuilen voor de regen. Zonder dat ze het merkten deed iemand de deur, die ze hadden opengelaten, diohfc zodat ze in de luchtdicht afgesloten con tainer zaten opgesloten. Het is .aan het scherpe gehoor van een portier van de maatschappij „Oceaan" te danken, dat ze er zonder narigheid van zijn afgekomen. De portier hoorde het hulpgeroep en waarschuwde onmiddellijk de rijkspolitie te water die met een boot naar de Zee burgerkade voer en daar de deur van de contained wist open te krijgen. Nog juist bijtijds, want toen de jongelui de container hevig transpirerend verlieten was er niet veel zuurstof meer over. c Grote Kerk, donderdag 16-17 u.: Orgel concert door Albert de Klerk. Concertgebouw, donderdag 20.15 u.: Con cert door N. Ph.O. m.m.v. Herman Kreb- bers. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Marco Polo", 18 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „De snert soldaat", a.l. Lido, 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Mr. Vlub- ber", a.l. Luxor, tot en met donderdag gesloten. Minerva, 14.30 u.: „Pijn en gijn in de kazerne", a.l.; 20.15 u.: „Aimez-vous Brahms?", 18 j. Rembrandt, 10.30 u.: „De wereld der die ren", a.l.; 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „La belle Américaine", a.l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Tot de laatste kogel", 14 j. Studio, 10.30 u.: „Dik Trom", a.l.; 14.15, 19 en 21.15 u.: „Tout l'or du monde", a.l. Monopole (Zandvoort), 14.30 u.: „Robur de veroveraar", a.l.; 19 en 21.30 u.: „De drie waarheden", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62), Frans Halstentoonstelling, 10-17 en 20.30- 22.30 u.; zondag 13-17 u. Tot 30 september. Vishal (Grote Markt): Expositie van een keuze uit het moderne kunstbezit van de gemeente Haarlem. 10-17 u.: zondag 13-17 u. Tot 30 september. Museum „Het Huis Van Looy" (Kleine Houtweg): Expositie van een keuze uit het oude bezit van het Frans Halsmuseum, 10-17 u.; zondag 13-17 u. Tot 30 september. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen en tekeningen van Marie Noothoven van Goor, 9-17 en 18-20 u„ tot 18 september. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Gedurende de maand augus tus expositie van tekeningen en aquarellen van Poppe Damave, 10-22 u. Dagelijks klassiek grammofoonplatenconcert van 21- 22 u.: Brahms. Teylers Museum (Spaarne 16): Tekenin gen Hollandse, Italiaanse en Franse school. Dagelijks van 11-17 u„ eerste zondag van de maand 13-17 u. DIVERSEN Strand voor Rotonde, Zandvoort, van daag 22 u.: Vuurwerk. Waaggebouw (hoek Spaame-Damstraat) Taveerne met zang door Cobi Schreyer en poppenspel door „Merlijn". Iedere avond van 20-1 u. (behalve maandag). Café-chantant „Adam en Eva" (Raam- vest 5): Iedere avond van 20 u. af: Cabaret. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 24 augustus). WOENSDAG 29 AUGUSTUS City, 20 u.: „De terreur van de Rode Draak" Rex, 20 u.: dochter!". Maar niet met mijn DONDERDAG 30 AUGUSTUS City, 20 u.: „From here tot eternity". Rex, 20 u.: Maar niet met mijn dochter!". Marktplein: dagelijks 14 tot 24 uur: Ker misvermakelijkheden. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum: dagelijks (behalve zondag) ge opend van 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. „Een WOENSDAG 29 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 u. meisje met sex appeal". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Maciste contra Maciste". DONDERDAG 30 AUGUSTUS Kenemer Theater, géén voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Dieven hebben het ook moeilijk". WOENSDAG 29 AUGUSTUS Marquette Theater, 20 u.: „Koorts in het bloed". DONDERDAG 30 AUGUSTUS Marquette Theater, géén voorsteling. „Een persoon, 1.84 m. lang, flink pos tuur, zwart haar, gebogen wenkbrauwen, ovale gelaatsvorm en donkerbruine ogen" luidde het signalement van de Noordafri kaan, die zich voor de rechtbank in Am sterdam wegens diefstal van een porte- monnaie met 900 moest verantwoorden. Hoewel de man zich D. G. Mahmud noemde, geloofde de officier van justitie daarvan niets en daasrom had hij ge woon „een persoon" met signalement en'i drie foto's gedagvaard. Deze unieke vorm van dagvaarding dreigde op het laatste moment nog mis te lopen, want voor de rechters verscheen een man met een baard. Toch gaf de verdachte vlot toe dat de beeltenis; op de foto's klopte met de werkelijkheid op 9 juli, toen „de persoon", die zich nu weer onder een andere naam bekend maakte in een Amsterdamse nachtclub werd aangehouden, uiteraard onder weer een andere naam. Maar dat was volgens de Noordafrikaan gebeurd in verband1, met een vals F.L.N.-paspoort. De verdachte ontkende de diefstal van de portemonnaie maar een barkeeper en een kelner hadden duidelijk gezien dat de Noordafrikaan de portemonnaie rolde. De eis was acht maanden met aftrek. Twee tot op heden onbekende perso nen hebben 's nachts bij een overweg te Gilze-Rijen een blok gewapend beton op de spoorrails van de lijn Bueda-Til- burg geplaatst. Gelukkig was de eerstvolgende trein, die er moest passeren, een personen trein uit de richting Breda, die te Gilze- Rijen moest stoppen en reeds zeer sterk had afgeremd. Niettemin werden de rails door de kracht van de aanrijding toch nog beschadigd. Rijkspolitie en spoorweg recherche stellen een grootscheeps onder zoek in. In Amsterdam heeft het district Amster dam van de C.P.N. een openbare verga dering gehouden over Nieuw-Guinea, die door ongeveer 500 personen werd bijge woond. Op het podium stonden Nederland se, Indonesische en rode vlaggen. Het Amsterdamse C.P.N.-raadslid C. Ha- ringa, noemde de overdracht van Nieuw- Guinea „de grootste blamage van deze re gering". Ook sprak P. van Staveren, die politiek commissaris in het Indonesische leger is geweest. De vergadering verzond een telegram aan de krijgsraad in Den Haag, waar vandaag vier militairen te rechtstonden, die geweigerd hebben dienst te doen op Nieuw-Guinea. In het telegram werd aangedrongen op vrijspraak. Als laatste sprak het Tweede Kamerlid M. Bakker, die o.m. zei dat in het akkoord „ook de volledige koloniale schande van Nederland zwart op wit is vastgelegd." Hij noemde Nicolaas Jouwe „onze natio nale super-Papoea", die volgens de heer Bakker niet in zijn geboorteland blijft „om dat" géén énkele Papoea achter hem staat." Over de teleurstelling van minis- fer Lunucwr Amerika*s~Irouding "merkte de heer Bakker op dat „Amerika nooit van plan is geweest voor Luns één schot te lossen." Het bereikte akkoord noemde de heer Bakker „de grote overwinning van de vooruitstrevende massa's in het bijzon der van de C.P.N. en „De Waarheid". Het „Comité overbrenging gestorven militairen" heeft zijn werkzaamheden ge staakt nu de regering heeft bekend ge maakt dat zij de zorg voor de overbren ging van de in Nieuw-Guinea gestorven Nederlandse militairen op zich heeft ge nomen. Het comité werd een paar maan den geleden in Amsterdam opgericht. Het comité heeft na de oprichting van talrijke zijden giften en bewijzen van sympathie ontvangen. Het heeft hiervoor hartelijk dank betuigd. De gelden, die het comité heeft ontvangen, zullen worden teruggestort. De Partij van de Arbeid heeft dr. P. J. Koets, oud-hoofdredacteur van Het Parool, kandidaat gesteld voor de derde wethou derszetel van de P.v.d.A. in het te vor men college van B. en W. van Amsterdam. Nummer 1 en 2 op de voordracht zijn de beide zittende wethouders mr. A. de Roos en mr. R. van den Bergh. De derde so cialistische wethouder in het oude colle ge was mr. G. van 't Hull, die zich heeft teruggetrokken. Tot voorzitter van de P.v.d.A.-raads- fractie is wederom gekozen drs. J. M. den Uyl. Als tweede voorzitter zal optre den prof. dr. J. van der Hoeven. Na maandenlang sparen om haar kinde ren, wanneer zij weer naar school gaan, nieuwe kleren te kunnen geven, is mevr. G. Vaessen uit Blerick (Limburg) tot de ontdekking gekomen, dat haar kinderen al het gespaarde geld in de kachel hebben gegooid en het daarna in brand hebben ge stoken. De kinderen moesten van hun moe der alles opruimen, ook de keukenkast Het was uiteraard niet de bedoeling, dat de kinderen alle papieren en enveloppen in de keukenkast zouden opruimen. De kinderen staken echter alle papieren waar onder een oplis en een enveloppe met bank biljetten ter waarde van 240.in de kachel. Toen mevr. Vaessen thuis kwam en zag dat alles netjes was opgeruimd, wilde zij de kinderen met een snoepje belonen, maar toen zij de keukenkast opende werd zij wit van schrik. De kinderen kregen geen snoepje 3637. Toen Snup en Snop ook de tent uitkropen, stond Sijpie daar wild te sprin gen, met de handen op z'n rug. Help, schreeuwde hij. Dat beest zal me bijten.' Snup liep op hem toe. Laat maar eens kijken, zei hij. Dan krijgen wij dat beest wel te pakken! Hij pakte Sijpie bij z'n bloes en stroopte die omhoog Eén en twintig militaire waarnemers van de Verenigde Naties zullen in Nieuw-Guinea toezicht houden op het Nederlands-Indonesische bestand. Zij staan rechtstreeks onder bevel van generaal Rikhye, de militaire adviseur van Oe Thant. De groep bestaat uit zeven Zweden en zes Indiërs en ver der uit tweetallen uit Ierland, Nigeria, Brazilië en Ceylon. Hier stappen de Indiërs uit het vliegtuig, dat hen naar Hollandia bracht. Dé leeftijd, waarop jongelui bq de po litie kunnen worden aangesteld, zal wor den verlaagd van 21 tot 17 jaar. Deze maat regel wordt genomen, omdat het politie werk in de tegenwoordige tqd een oplei ding op mulo-niveau vereist en bq hand having van de bestaande aanstellingsleef- tqd de aansluiting aan het mulo-onderwqs onvoldoende is. Bij het huidige tekort aan politiepersoneel is dit ongewenst. Jongelui van zeventien jaar zullen echter niet direct met de gewone politiedienst worden belast. Na een zorgvuldige selectie zullen de aspiranten op politiescholen een opleiding van een jaar volgen. Daarna krijgen zij de gelegenheid de politiepraktijk te leren kennen. Vervolgens moeten zij hun militaire dienstplicht vervullen. Omstreeks hun 21ste jaar komen zij dan ter beschik king van de politiekorpsen. Speciaal de leerlingen van de hoogste klassen der mulo-scholen zullen over de aanstellings mogelijkheden bij de politie worden voor gelicht. De K.V.P., die de laatste dertig jaar in het college van B. en W. van Alkmaar twee wethouders had, zal het in de nieu we samenstelling met één moeten doen. Door een afspraak tussen de P.v.d.A., de V.V.D. en de protestants christelijke frac tie in Alkmaar is de K.V.P. daar voor de keuze gesteld met één wethouder genoe gen te nemen of om geen vertegenwoor diger in het college van B en W. te krij gen. De K.V.P. heeft in 1954 samen met an dere fracties de P.v.d.A. voor een derge lijke keuze gesteld. De samenstelling van de gemeenteraad van Alkmaar is als volgt: K.V.P. tien le den, P.v.d.A. negen leden, V.V.D. drie le den en protestants christelijke fractie drie leden. In Bergen is het omgekeerde gebeurd. In deze buurgemeente van Alkmaar gaat de K.V.P. bij de benoeming van wethouders samenwerken met de V.V.D. De P.v.d.A. zal haar zetel in het college van B. en W. verliezen. De P.v.d.A. verloor bij de ge meenteraadsverkiezingen één zetel en kwam van vier op drie. Diefjes. De politie in Nijmegen heeft drie jongens van 15 en 16 jaar aange houden die de laatste weken tientallen bromfietsen hebben gestolen en ook geld uit offerblokken in enkele kerken hebben weggenomen. Veroordeeld. Het Hoog Militair Ge rechtshof heeft een 41-jarige korporaal uit Veenendaal veroordeeld tot twee maan den militaire detentie en verlaging tot de rang van soldaat eerste klasse. De korpo raal had tijdens een feestje bij de opening van een nieuwe kantine in Ede een in burger geklede luitenant-kolonel, die hem wegens dronkenschap wilde aanhouden, uitgemaakt voor „dienstklopper". Hashish. Wegens het invoeren van 2 kilogram Indische hennep heeft de recht bank in Rotterdam een 22-jarige jonge man uit Jordanië en een 21-jarige jonge man uit Lybië veroordeeld tot gevange nisstraffen van acht maanden. Zij hadden de hasnish uit Antwerpen Nederland bin- nengesmokeld. Een jaar. Overeenkomstig de eis heeft de Haagse rechtbank de 34-jarige ex-kan toorhouder van het hulppostkantoor te Woubrugge, wegens verduistering ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest, waarvan drie maanden voorwaardelijk. In ongeveer 7 jaar tijds had de man ruim 26 mille ver duisterd. Verdronken. De zesjarige FrecT van Beek uit Maarssen is in het Amsterdam- Rijnkanaal verdronken. De jongen is bij het spelen met zijn kameraadjes te water geraakt. De hoge walkant en een juist passerend schip deden reddingspogingen falen. Polio. De voorzitter van het Prinses Beatrixfonds, mr. J. Klaasesz, Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Hol land, heeft in Den Haag de bouwcommissie geïnstalleerd die de zorg krijgt voor de bouw van het paviljoen voor chronische beademingspatiënten aan de Stevinstraat in Scheveningen. Te water. Bij de Howaldts-werft te Hamburg is het motorvrachtschip „Neder- rijn" (10.500 brt.) voor de n.v. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" te Amsterdam van stapel gelopen. Het schip is 163 meter lang en bij de spanten 21 meter breed. De snelheid bedraagt rond 19 knopen. Bezoek. De Franse generaal P. M. Jacquot, commander in chief Central Europe van de NAVO heeft in Apeldoorn een bezoek gebracht aan de nieuwe com mandant van het eerste legerkorps, luite nant-generaal F. van de Veen. Advertentie Zijlstraat 56 Telefoon 11828 Het K.N.M.I. deelt mede: Een vlak sto- ringsgebied trok in de nacht van dins dag op woensdag over het noorden van ons land naar Duitsland. Het ging verge zeld van nogal wat regen. Inmiddels nam een hogedrukgebied, dat de storing volgt, flink in betekenis toe. Hedenmorgen was de luchtdruk in Ierland reeds tot 1025 mil libar gestegen. Dit hogedrukgebied zal zich verder in oostelijke richting verplaat sen en morgen het weer in ons land be heersen, waardoor er weinig wind zal zijn en flinke opklaringen zullen voorkomen. Tijdens de nacht kan zich echter bij ta melijk lage temperaturen plaatselijk mist vormen. De kans op regen is de eerste paar dagen gering. Óp de oceaan trekken depressies in de richting van IJsland. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen u> i .3 binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. 5 u c.S Den Helder zwaar bew. w 18 8 Vpenburg zwaar bew. nw 19 1 Vlissingen zwaar bew. wnw 18 0.1 Eelde onbewolkt w 18 12 De Bilt geheel bew. windst. 19 1 Twente geheel bew. wnw 17 0.1 Eindhoven regen w 19' 1 Zd-Limburg zwaar bew. wzw 20 1 Helsinki zwaar bew. wnw 14 10 Stockholm zwaar bew w 15 0 Oslo zwaar bew. nnw 18 0.4 Kopenhagen half bew w 17 0 Aberdeen onbewolkt w 17 1 Londen licht bew. wnw 21 0 Amsterdam zwaar bew wnw 19 1 Brussel geheel bew. wzw 19 0 Luxemburg geheel bew. w 21 0 Parijs zwaar bew. w 25 0 Bordeaux onbewolkt w 29 0 Grenoble onbewolkt windst. 29 0 Nice half bew. nnw 26 0 Berlijn regen zzw 17 0.4 Frankfort zwaar bew. zw 24 0 München zwaar bew. wzw 26 0 Zurich onbewolkt nw 26 0 Genève onbewolkt windst 28 0 Locarno licht bew. O 29 0 Wenen half bew. windst. 26 0 Innsbruck onbewolkt wnw 28 0 Belgrado licht bew. w 0 Athene onbewolkt w 35 0 Rome zwaar bew windst. 31 0 Ajaccio zwaar bew. no 27 0 Madrid onbewolkt windst. 38 0 Mallorca onbewolkt windst. 30 0 Lissabon licht bew. windst. 38 0 Donderdag 30 augustus Zon op 5.47 uur, onder 19.34 uur. Maan op 5.50 uur, onder 19.59 uur. Maanstanden 30 augustus 4.09 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 29 augustus Hoog water 3.20 uur, en 15.45 uur. Laag water 11.24 uur, en 23.41 uur. Donderdag 30 augustus Hoog water 3.56 uur en 16.19 uur. Laag water 12.02 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2