VAN DAG TOT DAG ELLE'S Generale staf en vier Wilaya's steunen Ben Bella's gezag in strijd tegen rebellen meer Amerikanen aanval op Cuba Steeds eisen (=P' Kodak WERELDNIEUWS J en Felle aanval van Belkacem Krim op Ben Bella Ontevredenheid bij Britse spoorwegen raatótcel WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1962 3 Deelstaat voor de Naga's het dan noodgedwongen, bij de overeen ueeisiaai \uui UC ag I komst zal neerleggen. Slechts een hand- k .£fternoon ^builtjes Doos van 20 stuks 98 ct Christelijke kerkklokken Belgisch meisje bloedde dood voor open brug Gen. Simovic overleden 4 moeten zich meer laten leiden door direct eigenbelang en minder door de wereldopinie Onmacht en frustratie Rusland verscheept steeds meer goederen naar Cuba de Floris Flaneur altijd in iop-conditie! N.. De recente manoeuvres van de Franse Het wetsontwerp tot goedkeuring van president De Gaulle in de richting van het twee weken geleden tussen Neder- een Frans-Duitse poltiieke „as", die land en Indonesië gesloten akkoord over door de Westduitse bondskanselier Ade- Nieuw-Guinea is thans, zoals gemeld, bij nauer met kennelijke instemming wer- de Tweede Kamer ingediend. Alle wets- den beantwoord, zijn elders in Europa ontwerpen, dus ook dit, gaan vergezeld (en ook in de beide betrokken landen!) Van een memorie van toelichting die de gekenmerkt als een ongewenste en ge- gronden bevat waarop het voorstel rust. vaarlijke doorkruising van de Europese De toelichting bij het nu ingediende ont- integratie op brede basis. Men zou ver- werp is getekend door alle ministers en onderstellen dat vooral in de kringen der enkele staatssecretarissen. De zestien Europese federalisten heftig tegen deze namen onder het document hebben ech destructieve plannen zou worden geoppo- ter niet belet dat er enkele merkwaar neerd, omdat de sinds jaar en dag na- ^ige opmerkingen zijn ingeslopen, wat gestreefde politieke en economische coör- wjj dan maar zullen toeschrijven aan de dinatie van de Europese krachten toch haast waarmee men tewerk moest gaan. wezenlijk geen ruimte liet voor staten- zo lezen wij b.v. „De regering heeft bonden en daarmee samenhangende po- zjcb beraden over het grondwettelijk as- litieke supprematie van grote Europese pect dezer overeenkomst. Het spreekt naties. vanzelf dat zij de overeenkomst niet ter Met grote verbazing zal men daarom goedkeuring zou voorleggen indien zij in deze kringen hebben gelezen wat de baar ongrondwettig zou moeten achten" „vader der Europese gedachte" in Ne- Dit nu jjjkt 0ns, zacht gezegd, een vreem- derland, prof. dr. H. Brugmans, in het de opmerking, getuigend van een soort laatste nummer van „Nieuw Europa" constitutionele schijn-ethiek. De grondwet over deze Frans-Duitse machinaties te staat immers zelf uitdrukkelijk toe, dat zeggen heeft. Prof. Brugmans, die pleegt van baar eigen bepalingen kan worden te dromen van een „nieuwe Europese afge weken in een (internationale) over- mens", compleet met Europese geest en eenkomst. De ontwikkeling van de inter- Europese culturele inspiratie uitgerust. nati0nale rechtsorde kan dat nodig ma- heeft blijkbaar een ander idee over de ken Wel geidt dan het vereiste dat een manier waarop deze „geïntegreerde Euro- dergelijke „grondwetdoorborende" over- pese burger" tot stand moet komen dan eenkomst in de Tweede en Eerste Kamer de meeste andere aanhangers der fede- wordt goedgekeurd met ten minste twee- ralistische gedachte. Hij noemt in een derden der uitgebrachte stemmen, aldus overigens niet zeer helder beschouwinkje artikej 63 van de Grondwet, de samenkomst van Adenauer en De In theorie bestaat dus men kan daar Gaulle in Reims „de definitieve verzoe- om treuren of niet de mogelijkheid dat ning van hun twee landen' in een „mach- da hele Grondwet wordt opzij gezet door i<'xn ft/vm«An5nomic" wat unnr HP I 1 it- tige gemeenschapsmis", wat „voor de communisten een teken aan de wand I een internationale overeenkomst, mits daarvoor in beide Kamers de vereiste ge- is: „een nieuwe historische werkelijkheid kwalificeerde meerderheid aanwezig is. De is bekrachtigd, en er zit weinig politiek I gewin meer in anti-Duitse hits-campag nes Sussend voegt hij erbij, dat „wij die innige Duits-Franse combinatie niet zon- regering behoeft zich dus geenszins te ge> neren aan het parlement een overeenkomst voor te leggen die zij „ongrondwettig" zou moeten achten. Al zal een goede regering """6= z0 veej mogelijk een ongrondwettige over- der zorgen aanzien" en dat de gebeur- eenk0mst trachten te vermijden, soms zal 4-At-iïc to Rpimc vnnr ons meer een I 4.1 tenis te Reims „voor ons meer een schouwspel betekent dan een nieuw po litiek feit". Maar daarbij stelt hij te vens met grote voldoening vast, dat de communistische wereld, die „ons (tot dusver) niet beschouwde als voldoende belangrijk thans is wakker geschrokken I een ongrondwettige overeenkomst niet Hij haalt daarbij dan ook nog even eoedkeuring aan het parlement voor zij er niet aan kunnen ontkomen „indien de ontwikkeling van de internationale rechtsorde zulks vordert," om met de woorden van de Grondwet zelf te spreken. Het is ons dus niet duidelijk waarom de regering het „vanzelfsprekend" vindt dat ter goedkeuring aan het parlement voor de successen van de Europese gemeen- schappelijke markt aan, doch dat „wak- wijkt de nu ter goedkeuring overgeleg ker schrikken" ziet hij toch vporname- dg overeenkomst inderdaad van de Grond lijk als een gevolg van de verzoening tus-I - - sen Frankrijk en Duitsland, die hij ver volgens dus tevreden op het debet van de Europese gedachte schrijft. Wij kunnen ons moeilijk voorstellen dat prof. Brugmans, die docent nummer een I ninkrjjk der Nederlanden. Het Newyorkse in de leer der Europese integratie heet akkoord voorziet in een bestuursoverdracht te zijn, met de ogen dicht is voorbij-L# de verenigde Naties aan Indonesië gegaan aan de kwade kansen, die het regerjng verklaart in de Memorie van Europese federalisme loopt tengevolge Toejiciltjng dat ^et woord „soevereiniteit" van wat hij „de bekrachtiging van een dg overeenkomst zorgvuldig is verme historische werkelijkheid gelieft te noe- dgn Moet men daaruit opmaken dat de men. Dat Adenauer en De Gaulle elkan- ,„ei der om de hals zijn gevallen, mag in Grond wet af? De regering noemt eeri 'aantal veronderstellingen dat dit niet het geval zou zijn. Nieuw-Guinea maakt blijkens artikel 1 van de Grondwet deel uit van het Ko- soevereiniteitsoverdracht wel van de der om de hals zijn gevallen, mag in Grondwet afwijkt, maar bestuursover- de eerste plaats immers niet a s een D regerjne zegt verder: „In „definitieve verzoening van twee landen worden gezien, doch slechts als een op portunistische en strategisch-politieke pro- j Koninkrijk behoorde, aan ge- paganda-demonstratie van twee bejaarde onderhevig of de status van dracht niet? De regering zegt verder: „In de eerste plaats is het, ook al is altijd het standpunt ingenomen dat Nieuw-Gui paganda-demonstratie van twee pejaarae Qnderhevig of de status van strevers, die zich heel weinig plegen te de Grondwet zodanig vast- bekommeren om datgene wat „de men- i afwijking van de Grond_ sen" denken, doch bijna uitsluitend hun gesproken In de tweede eigen politieke voetstuk verstevigen, i e plaat^ Qok al neemt men zodanige afwij- is trouwens heel duidelijk gebleken uit ,g Qp Verschillende gronden de reacties in hun landen, dat men deze I de Grondwet naar in_ „verbroedering" met grote achterdocht strekkjng zich tegen een zodanige heeft waargenomen. afwijking niet verzet." Dit laatste lijkt ons Doch veel erger nog is et onmis en intrappen van een 0pen deur, nl. de bare feit, dat in de opzet van de twee I g3 schijnt dg rege_ liefkozende staatslieden de ruimte voor dg yan een federalistische groei van Europa e» Lpt gebied te willen gooien. de verwekking van een „Europese mens dg Qpvatting dat een meer. geheel en al verdwenen is aangezien er de beide Kamers een naar oude tijden ne en e noodzakelijk is. Dit zou inderdaad mogelijk kern zou moeten ontstaan, die Euiopa art;kel g7 der Grond. naar Pruisische trant en en os e dat toestaat aan volkenrechtelijke or de kleinere landen zou moeten leiden,naa. ies bij overeenkomst (onder meer) hoogtepunten van macht en invloed m bevoegdheden yan bestuur op te dragen. deDaVteprof Brugmans zijn adhaesie aaJ Inderdaad wordt het bestuur over Nieuw- i t aiiinht „nnr Guinea in eerste instantie aan de Verenig- deze afschrikwekkende idee wellicht vooi I «.-«j u ueze «liauuiivwtivft \T„t;oc miovöoHrucfpn Ttfp knrt.p t.nn pon- zichzelf heeft goedgepraat met de over weging dat alle middelen goed zijn om de Naties overgedragen. Na korte tijd ech ter gaat het over in handen van Indone- weging dat alle middelen goea zijn o n „volkenrechtelijke organisa het Kremlin te laten schrikken, is z„n 1', Erggns in de toelichting nersoonliik socd recht, doch het moet I* j persoon j h__n zegt de regering bovendien zelf, dat zij na de overtuigde federalisten om hem heen toch wel bijzonder koud op het lijf zijn overdracht noch het besutur noch desoe- eevallen dat de rector van de Europese vereimteit langer uitoefent, hoewel in de gevallen, aar tekst van het eigenlijke akkoord het woord universiteit niet wat steviger aan geijkte vdI1 J ,ootuP„Hf hii 7iin no- „soevereiniteit", zoals gezegd, is verme- Europese principes vasthoudt bij zijn po gingen om het Europa van morgen een minder gevaarlijke basis toe te staan dan Wij „neigen" dus wel tot een meerder heid van twee-derden. Intussen is de ^Misschien Sn Zie'federalisten wel he- vraag of een meerderheid van twee-der- viger geschrokken dan het Kremlin... den noodzakelijk is eigenlijk slechts van I theoretische aard daar de overgrote meer derheid van het parlement zich zeker, al is NEW DELHI (Reuter) Premier Neh- vol leden zal misschien tegen stemmen, roe heeft een wetsontwerp ingediend dat wij wilden alleen de aandacht vestigen op ten doel heeft de Naga's in het noordoos- gen merkwaardig gegoochel met woorden ten van India zelfbestuur te geven. Reeds I acht jaar lang is een groep Naga's in op- stand om onafhankelijkheid te verkrijgen. ntfijws Nehroe's wetsontwerp komt tegemoet aan KORT de wens van gematigde naga's. Benoeming. Dr. P. G de Haan is be Het zelfbesturend gebied zal de naam noemd tot gewoon höogleraar in de micro- Nagaland krijgen en de zestiende deelstaat biologie aan de rijksuniversiteit te Utrecht van India zijn. Het aantal inwoners zal Dr. de Haan werd in 1918 te Arnhem ge- 450.000 bedragen. boren Advertentie GOED GEBAAR Met één Van Nelle's theebuiltje (groot formaat) zet u vlug en gemakkelijk 'n flinke pot heer lijke, krachtige thee. Om de hele familie van te laten genieten I Want de geur en fijne smaak van de beroemde Van Nelle's „Afternoon" melange zijn in het builtje extra geconcentreerd bewaard. tJlOuC TB 10 V:-: c c ALGIERS. De groepen die in Algerije strijden om de macht gaan onverminderd door met het beleggen van persconferenties en het uitgeven van verklaringen. Gis teren vond een bijeenkomst plaats van de leiders van de Wilaya's I, II, V en VI met de leiders van het Bevrijdingsleger (A.L.N.), waarna de stafchef van het A.L.N., kolonel Boumedienne, het Algerijnse volk opriep om het wettig gezag van Ben Bella's Poli tieke Bureau en het F.L.N. te steunen en het land te sparen „voor de door sommige elementen nagestreefde anarchie". Boumedienne zegde het Politieke Bureau alle steun van het leger toe om de orde in Algiers te herstellen, maar uit zijn verklaring bleek, dat de generale staf slechts een militaire actie tegen Wilaya IV in Algiers zal beginnen wanneer het Politieke Bureau daarom zou verzoeken. Het Politieke Bureau is het wettige ge zag van het lühd, zei BoufnetJierthe.' Het moet alle noodzakelijke maatregelen ne- meiï x>m de vitale belangen vatmhet land te verzekeren en het prestige van de Algerijnse revolutie hoog te houden. Zijn verklaring werd gesteund door de gene rale staf en de vier Wilaya's die het Poli tieke Bureau trouw zijn gebleven. In Algiers hield Belkacem Krim, de Al gerijnse vice-premier, die een belangrijk aandeel heeft gehad in het vredesverdrag van Evian en een medestander is van Ben Khedda, een persconferentie waarin hij een scherpe aanval deed op Ben Bella, die hij beschuldigde van persoonlijke machts begeerte. Hij eiste spoedige verkiezingen voor een grondwetgevende vergadering en drong aan op vorming van een nationaal volks leger. „Het plan van Ben Bella is duide lijk: vernietiging van de Wilaya's na het uitschakelen van de voorlopige regering, kortom, vernietiging van alle instellingen van de revolutie om de weg naar zijn per soonlijke macht vrij te maken", aldus Krim. Hij stelde „broederlijke discussies" tussen de twistende Algerijnse leiders voor om een einde te maken aan de verlam mende crisis. De uitvoerige verklaring van Krim be vatte de onthulling, dat de Algerijnse re gering in ballingschap de overeenkomst van 17 juni tussen haar vertegenwoordi ger Mostefai en de O.A.S. had goedge keurd. Dit was de eerste keer, dat een Algerijnse leider toegaf, het met de Euro pese terroristen gesloten pact ter beëindi ging van hun campagne van de ver schroeide aarde in Algerije te hebben ge steund In Algiers hebben de Wilaya-leiders meegedeeld, dat een gewapende samen zwering is ontdekt van volgelingen van Ben Bella, die zich meester wilden maken van de stad. Twintig mensen werden .ge arresteerd. In Algiers is een verordening afgekon digd om het lawaai te bestrijden. De be palingen noemen speciaal „de kerkklok ken van de christelijke cultus", waarover gezegd wordt dat de luitijd beperkt zal worden. Het decreet rept niet over de op roepen tot gebed, welke de mohamme daanse priesters drie maal per dag van de minaretten tot de gelovigen richten. Het Politieke Bureau heeft Fransen die hun dienstplicht hebben ontdoken de sta tus van politieke vluchteling aangeboden en heeft hen uitgenodigd „mee te helpen aan de opbouw van de Algerijnse onaf hankelijkheid". PARIJS Fares, die in Parijs de Frans-Algerijnse akkoorden heeft onderte kend, heeft de UNESCO verzocht honderd Franstalige onderwijzers voor Algerije aan te werven. Ondanks de hoge salarissen die de Algerijnse regering aan de Franse on derwijzers in het vooruitzicht stelt, keren slechts weinigen naar Algerije terug, waardoor er een ernstig tekort aan leer krachten is ontstaan. In oktober moeten de scholen weer open gaan. 1 BRUSSEL Een Belgisch meisje dat het slachtoffer was geworden van een ver keersongeluk is doodgebloed in de auto, waarmee iemand haar naar een zieken- huis, vervoerde. Deze was gedwongen een kwartier te wachten voor de brug over het kanaal van Vilvoorde bij Brussel, die was opgehaald. De bruggewachter zei dat het hem onmogelijk was de schepen die reeds kwamen aanvaren nog tegen te houden. Toen de brug eindelijk open ging. was het meisje overleden door het grote bloedver lies. EDINBURGH (Reuter) Spoorwegar beiders hebben in Edinburgh uiting gege ven aan hun ontevredenheid over de jong ste aankondigingen van bezuinigingen die tot doel hebben het Britse spoorwegbedrijf te „stroomlijnen". Een 300 man jouwden het hoofd van de Britse spoorwegen, dr. Richard Beeching, uit toen hij op het Wa- verley-station aankwam. Een man kwam uit de menigte en gaf dr. Beeching onder gejoel een flinke schop. De man werd door de politie weggeleid. In Derby beslo ten 4000 arbeiders vandaag te staken uit protest tegen de bezuinigingen, waardoor de ene lijn na de andere wordt gesloten BELGRADO (Reuter) Generaal Du- san Simovic, die minister-president van Zuid-Slavië was ten tijde van de inval van de nazi's in 1941, is op 80-jarige leeftijd in Belgrado overleden. Hij werd premier na de staatsgreep op 27 maart 1941, toen de regering van Cvetkovic en Macek werd afgezet, nadat zij twee dagen eerder een verdrag met de Asmogendheden had geslo tStf.'fr ^oisi93n9qc nëbb&rl 9/r> ,1 I9D if (Van onze correspondent) WASHINGTON De Republikeinse se nator Omer Capehart verwijt de Ameri kaanse regering, dat zij de omvang en de betekenis van de aankomst van civiel en militair-technisch personeel uit communis tische landen op Cuba bewust heeft onder schat om aan een harde beslissing te ont komen. Hij wil onmiddellijk een gewa pend optreden om Fidel Castro ten val te brengen. Hij vertolkt daarmede de gevoe lens van een groeiend aantal extreme ele menten in beide Amerikaanse partijen. Zoals de zaken nu liggen is de kans uiterst gering dat de president daartoe zal overgaan. Officiële woordvoerders houden vol, dat er geen aanwijzingen zijn dat de maatregelen op Cuba anders dan een de fensief karakter hebben. De regering ver klaart de ontwikkeling nauwkeurig in het oog te houden. In dit licht moet men de beslissing zien om generaal Maxwell Tay lor, adviseur van president Kennedy, naar Midden-Amerika te zenden teneinde de mi litaire paraatheid in dat gebied in ogen schouw te nemen. Men wil kennelijk op al les voorbereid zijn. In de Verenigde Staten heeft men veel sympathie voor het verlangen van tiendui zenden Cubaanse vluchtelingen, het eiland te bevrijden. Desondanks wordt de aanval van Cubaanse studenten op Havana be treurd. Daarmee is ongewild Fidel Castro een argument voor de noodzaak van ver sterking van Cuba gegeven. Men heeft bo vendien de V.S. diplomatiek in verlegen heid gebracht wegens de overtreding der Amerikaanse neutraliteitswet en de inter nationale verdragsverplichtingen. De stemming van het Amerikaanse volk is allerminst neutraal tegenover Fidel Castro, maar men koestert geen illussies over de gevolgen van een gewapende in menging. Het zou Castro ten val brengen, maar hem in veler ogen, speciaal in die MOSKOU Het Russische persbureau Tass heeft meegedeeld, dat de Russische scheepszendingen naar Cuba dit jaar twee maal zo omvangrijk zullen zijn als vorig jaar. De stroom van goederen is zo toe genomen, dat buitenlandse schepen een gedeelte van het vervoer moeten verzor gen (Tass noemt Westduitse, Noorse, Griek' se, Italiaanse en Libanese schepen). „Honderdduizenden tonnen goederen zijn per schip naar Cuba gezonden: metalen granen, auto's, tractoren, bouwmaterialen olie en mijninstallaties", aldus Tass. Grenzen overschrijden! Dat een samenleving, waarin iedereen tegen iedereen precies zou zeggen wat gij denkt, nog minder samenleving zou zijn dan de onze reeds is, is een oer-oud on derwerp, waarop reeds eeuwen lang to neelkluchten en „grappige" vertelsels zijn gebouwd. Ik voel er veel voor zo eerlijk te zijn als mogelijk is, maar ik zie de onmogelijkheid der alleruitersten. Mensen wat zouden wij de hele dag ruzie hebben Toch bekruipt mij wel eens de wens, dat die grens wel overschreden zou wor den, met name wanneer ik „grote" jigu- ren ontmoet die, met van genot toege knepen oogjes, behaaglijk zitten te spinnen in het zonnetje der populariteit. Zo horen alleen maar aardigs over zich zelf, zien alleen maar glimlachende en welwillende mensen om zich heen, worden overal met égards behandeld; kortom 't zijn de kwi bussen der generale bemindheid; tjonge, tjonge wat is Ikke toch geslaagd in het leven. Hoe hoog zij ook in aanzien staan, hoe welgeslaagd zij socialiter soms inderdaad zijn, hoeveel en hoe groot hun verdien sten werkelijk mogen heten, in zekere zin zijn het toch oer-domoren, omdat zij zeer blijkbaar toch niet begrijpen wat achter hun rug en zodra zij de kamer hebben ver laten, van hen wordt gezegd. Ik ga u lekker geen naam noemen van een man die een hoge functie ver vult en die ik onlangs heb horen ken schetsen als: Ongetwijfeld een knap man, maar een weerzinwekkende ijdeltuit; Iemand dat zal niemand ontkennen die zijn zaken volkomen beheerst, maar au fond een ellendeling; Ja zeker, wat-ie doet, doet-ie goed, maar ik aarzel niet hem, als mens, puur slecht te noemen; Je hebt er geen idee van hoe hij zijn vrouw behandelt; De laatste met wie ik op een onbewoond eiland zou willen zitten; Een briljante geest, maar hij gaat over lijken; Je moet hem eens bezig horen tegen zijn personeel; Poeslief tegen mensen waar hij iets van verwachten kan, maar als hij er persoon lijk belang in ziet, laat hij ze rustig stuk voor stuk vallen; Hij heeft 't allemaal goed afgekeken, maar au fond is-ie een heel klein bur germannetje; Heb je wel gemerkt hoe gierig hij is? Als student had iedereen al 't land aan 'm. Hij zal het nooit horen. Hij zal in de waan zijner populariteit blijven voortle ven. Er zijn grenzen aan eerlijkheid. Maar eigenlijk zou het toch wel goed zijn, als die grenzen eens werden over schreden. Advertentie van Latijns Amerika en van jonge naties, van een onteerd fanaticus tot een marte laar en een slachtoffer van het vermeen de Amerikaanse imperialisme maken. Vooral na de mislukte poging tegen Fi del Castro van vorig jaar, overheerst in de Verenigde Staten het gevoel van frustratie en onmacht. Sommigen vinden dat de V.S. zich teveel zorg maken over de wereld mening. Omer Capehart c.s. menen, dat de V.S. de eigen veiligheid en het eigen belang de doorslag moet laten geven. De drang naar handelend optreden zal in de Verenigde Staten groeien. Elke Kodak rolfiim heeft altijd: schutpapier tussen de spoelranden geklemd, dus nooit lichtsluier! een bescherming tegen licht en lucht. Polytheen en tinfolie beschermen de film volledig. Een gegarandeerd blij- vend-stabiele kwaliteit: fabrieksvers ROLFILMS voor mensen van nu! voor mensen als u! Baard kost baan. Jeremy Evans, een 25- jaar oude Brit, heeft zijn baan verloren omdat hij zijn baard had laten staan. Toen hij van vakantie terugkwam op het verzekeringskantoor waar hij werkte gaf zijn baas hem de keuze tussen het be houd van zijn baan of het behoud van zijn baard. Jeremy koost het laatste. Geheim. De Amerikaanse luchtmacht heeft met behulp van een tweetraps Thor-Agena-raket een aardsatelliet ge lanceerd voor militaire doeleinden. Er werd geen nadere bijzonderheid ver strekt. Fins-Russisch. Russische en Finse onder handelaars hebben in Helsinki een over eenkomst getekend, waarbij het Russi sche deel van het Kanaal van Saimaa aan Finland wordt verpacht. Het ka naal, dat vóór de tweede wereldoorlog geheel op Fins gebied lag, verbindt de bossen van oost- en midden-Finland met de Finse Golf en is belangrijk voor Fin se houttransporten. Sneeuw. In Johannesburg in Zuid-Afrika is gisteren een flink pak sneeuw geval len. Tal van mensen hadden nog nooit sneeuw gezien en al spoedig raakte het hele centrum ontwricht door verwoed met sneeuwballen gooiende mensen. Fo rensen konden niet uit de stations ko men zonder de volle lading te krijgen, terwijl jongelui vanaf de daken boven maatse sneeuwballen naar beneden wier pen. Stuntvlieger. Ken Tyler, die als stuntvlie ger in Hollywood 144 maal met een vliegtuig met opzet is neergestort, is gis- terën om het leven gekomen bij de 145e poging. Tyler heeft in de Spaanse bur geroorlog tegen Franco gevlogen. Bij de Japanse inval in China vloog hij voor Tsjang Kai Tsjek. Schande. Burgemeester Willy Brandt van West-Berlijn heeft gezegd dat het een schande is, dat president De Gaulle bij zijn bezoek aan West-Duitsland niet naar Berlijn zal komen. Vestzakrevolutie. In Panama is meege deeld, dat ex-majoor Manuel Hurtado van de Nationale Garde, die zich sinds zaterdag aan het hoofd van een groep opstandige voormalige gardisten in het heuvelgebied bij de Panamese hoofdstad ophield, zich heeft overgegeven. Schieten. Drie 19-jarige jongelui, behorend tot goed bekend staande families, heb ben een theater in Buenos Aires met een machinegeweer beschoten. De jon gens verklaarden, dat het theater, waar op het ogenblik „Hamlet of the Jewish District" van de Britse toneelschrijver Bernard Kops wordt gespeeld pro- communistisch is. Een lijst van adressen van „communistische voorposten in Ar gentinië" werd in de auto van de ion- gens gevonden. Ereburgeres. Mevrouw Jacqueline Kenne dy is ereburgeres geworden van Ravel- lo, het Italiaanse dorp aan de Golf van Salemo waar zij haar vakantie door brengt. In haar dankwoord zei de pre sidentsvrouw: „Ik ben daarom zo ge lukkig omdat dit de enige plaats buiten mijn land is waar ik nu thuis hoor." God niet gezien. Uit het antwoord van de Russische kosmonauten, „dat zij God niet in de ruimte zijn tegengekomen," blijkt hoe onbehouwen de filosofische basis van het atheïsme in de Sovjet-Unie is, zo schrijft het Vaticaanse blad l'Os- servatore Romano. De loochening van God door Nikolajev en Popovitsj heeft hen, aldus het hoofdartikel „van de hoog te van moed in de ruimte in de bodem loze diepte van onnozelheid doen stor ten." „Zij hadden God moeten ontmoe ten door zich te verdiepen in de vol maakte wetten 'n het heelal." Zuidwest-Afrika. De bijzondere commissie van de Verenigde Naties voor Zuidwest- Afrika heeft in een verslag aan de Algemene Vergadering aangedrongen op „krachtige en afdoende actie" teneinde Zuid-Afrika te dwingen het beheer over het mandaatgebied af te staan.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3