Kort geding tegen de Opera m 1 r De Muzen Synode van Chr. Geref. kerken behandelde tal van rapporten Ne^en c RYSA L iiiiiiiiii 1 Het filmfestival in Venetië Anne Frankprijzen 1962 Zweedse organist gaf concert op Miillerorgel Nederlandse Sikkensprijs in vijven toegekend Diefstal van houtsculp turen Jager Limburg op weg naar Nederland Prinses Beatrix bezocht het jeugdfestival in Velp mm WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1962 4 ff olf-Dieter Ludwig contra Operadirectie AljpinG 1 Jos. de Klerk Martin Uittenbogaard De Verlovingsringen- specialist Gottfried von Einem treedt af in Salzburg Werk aan congresgebouw kan snel beginnen Hette Hettes Hettema in Amersfoort overleden Koeien overbodig De radio geeft donderdag Agentschap van Noors consulaat in IJmuiden Kerkelijk nieuws T elevisieprogramma EEN BED VAN 30 MILJOEN DOLLAR? SNIJBLOEMEN VOEDSEL bloemen blijven lang mooi ?onder water te verversen IN HET KORT GEDING dat de chef-regisseur van de Nederlandse Opera, Wolf- Dieter Ludwig, tegen de directie van de Nederlandse Opera heeft aangespannen en dat gisteren voor de president van de Amsterdamse rechtbank diende, zijn harde woorden gevallen. Lijnrecht tegenover elkaar stonden de meningen van beide partjjen over de positie die de sinds eind 1960 aan de opera vastverbonden chef-regisseur dient in te nemen zolang zijn contract nog rechtsgeldig is en de directie van mening bl(jft, dat met deze man moeilijk is samen te werken. '.W.. „IK KAN MIJN WERK niet meer doen, omdat de directie mij overal buiten houdt", klaagde de jeugdige Duitse re gisseur, die van de president van de rechtbank een uitspraak verlangde, dat hij onverwijld zijn volledige werkzaam heden zal kunnen hervatten. „Geen spra ke van, hij kan af en toe blijven regis seren, maar de belangen van de opera mogen daarbij niet in de knel komen", zo meende de raadsman van de Neder landse Opera, die ten stelligste ontken de dat de gedaagde partij het „droit de travail" van Ludwig zou hebben geschon den. Bovendien achtte hij beantwoording van de vraag of er gegronde redenen zijn geweest om aan het lopende arbeidscon tract met Ludwig geen volledige uitvoe ring te geven, niet geschikt voor behan deling in kort geding. Twee uren lang luisterde de president van de rechtbank mr. C. H. Plug, naar de standpunten van beide partijen, waar na hij zijn uitspraak bepaalde op 4 sep tember a.s. Er bestond voor de behan deling van dit korte geding grote belang stelling van de zijde van operamedewer kers en de pers. Volgens de dagvaarding voor dit korte geding werd eind 1961 ontslag aan Lud wig aangezegd naar aanleiding van een door hem mede-ondertekend schrijven van de staffunctionarissen van de Neder landse Opera, gevolgd door een schrif telijke toelichting van Ludwig. Onderwerp: ongerustheid over de artistieke organisa tie. De heer Ludwig, die sinds 1956 bij de Nederlandse Opera werkzaam is, meent dat hij als zondebok heeft moeten fungeren in een affaire, waarbij het be leid van de directie van de opera-instel ling van vele zijden is aangevallen. Het Gewestelijk Arbeidsbureau heeft nog geen beslissing genomen over de aangevraag de ontslagvergunning. De aanleiding voor het in december aan Ludwig verleende ontslag is volgens de raadsman van de heer Ludwig, mr. Po lak. gelegen in de persoonlijke geraakt heid van directeur Frans Vroons, die en- Frankrijk heeft gisteravond zijn eerste inzending getoond op het internationale filmfestival van Venetië. De film „Vivre sa Vie", van de „Nouvelle vague"-regis- seur Jean-Luc Godard, kreeg een ovatie van het publiek en lof van de critici. De film gaat over een meisje van het Franse platteland dat naar Parijs gaat op zoek naar een beter leven. Zij eindigt als prostituée en wordt doodgeschoten als haar souteneur haar aan een ander tracht over te doen. De critici prezen de filmtechniek en noemen het verhaal een uitstekende psychologische studie. Zij noemen het een realistisch verhaal in de trant van Guy de Maupassant. Ana Karina, een 22-jarige Deense actrice, werd geprezen voor haar vertolking van de hoofdrol. De fotografie yan Raoul Coutard wordt uitstekend ge noemd, vooral in de Parijse scènes. De Argentijnse delegatie heeft bij de Russische delegatie geprotesteerd tegen een Russische film, waarin volgens de Ar gentijnen de Argentijnse scènes niets met de werkelijkheid te maken hebben. Het protest betrof de maandagavond getoonde film „De man en het beest" van regisseur Sergei Gherassimow. Het onderwerp is het verhaal van een Russische krijgsgevange ne die 17 jaar lang door Europa en Ar gentinië zwerft voor hij naar zijn land terugkeert. Volgens de Argentijnse dele gatie is Argentinië afgebeeld als een land waar sociale onrechtvaardigheid heerst en waar de arbeider rechteloos is. Daartoe in staat gesteld door een schen king, aangeboden door bemiddeling van de Netherland-America Foundation te New York, heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen a.i„ mejuf frouw dr. M. A. M. Klompé de Anne Frank prijzen 1962 (bestemd voor romanschrij vers) toegekend aan Ankie Peypers te Amsterdam naar aanleiding van haar ro man „Geen denken aan" en aan Geert van Beek te Veghel naar aanleiding van zijn roman „Buiten Schot". De toekenning gebeurde op advies van een jury, bestaande uit B. van Eijsselsteijn (voorzitter), mevrouw M. Ferguson, C. J. E. Dinaux en H. J. Michael (secretaris). kele critische opmerkingen van Ludwig over zijn regie van „Hofmanns Vertel lingen", neergelegd in de brief met toe lichting van staffunctionarissen, moei lijk kon verdragen. Het ontslag noemde mr. Polak in strijd met de stichtingsakte van de Nederlandse Opera, omdat daarin wordt bepaald dat benoemingen, schorsingen en ontslagen geschieden in overleg met het gemeente bestuur van de hoofdstad. Dit overleg is er niet geweest. Mr. R. Korthals Altes betoogde namens de Opera, dat deze zaak zich eigenlijk niet voor behandeling in kort geding leent, om dat getuigenverhoren noodzakelijk zijn om de achtergronden precies te weten te ko men. Mr. Korthals Altes poneerde dat de verhoudingen in de opera door het optre den van Ludwig teveel zijn verstoord. De belangen van de opera komen zijns inziens in de knel als Ludwig de stoel weer in neemt die hij voor zijn ziekte bezette. Naar aanleiding van de opmerking, dat het ontslag niet in overleg met B. en W. zou zijn gegeven, zei mr. Korthals Altes, dat het gemeentebestuur een vertegen woordiger in het stichtingsbestuur van de opera heeft. „Hij is hiervan op de hoogte en heeft ermee ingestemd". HET GEMEENTELIJK orgelconcert van dinsdagavond in de Haarlemse Gro te Kerk, was toevertrouwd aan de Zweed se organist Rune Engsö. Dit was er oor zaak van dat we geconfronteerd werden met een paar orgelwerken van twee Zweedse componisten, die voor zover ik weet, hier nog niet doorgedrongen zijn. Het loont overigens wel de moeite om er belangstelling voor te tonen. VAN DE zeventigjarige Hilding Rosen berg werden een Toccata en een Aria Pas torale ten gehore gebracht. Rosenberg is als componist op velerlei terrein werk zaam geweest (opera, oratorium, symfo nisch werk, kamermuziek, enzovoorts); hij begon als organist, maar heeft later meer als dirigent naam gemaakt. Zijn Toc cata laat hem kennen als een briljant fan tast in het voetspoor van Reger, zij het dan met gewaagde samenklanken; de Aria pastorie typeert hem als een laat-roman- tisch componist, die om geen melodie ver legen zit en deze met smaak in een gelijk matig orgeltimbre weet aan te wenden. VAN ZIJN jongere (eenendertigjarige) landgenoot Stig Gustav Schönberg hoorde men een „Duo", fris klinkend, modern ge tint stukje, dat van een gezonde muzikali teit getuigt. In zoverre, ik bedoel ter kennismaking met deze Zweedse composi tie was de bespeling van Rune Engsö wel belangwekkend, al vormde het slechts een intermezzo tussen de kapitale stukken van het programma. Een Toccata van Georg Muffat had hij met economische registrering alle eer bewezen, hetgeen evenzeer mocht gelden voor twee Canzo netta's van Buxtehude. Maar daarna be dierf hij de goede indrukken die zijn be heerst spel gewekt had. door de grote e- moll Preludium en Fuga van Bach te trachten in een minimum van tijd op te dissen en wel in een registratie, die er het h'are toe bijdroeg om de tekening '-an de fuga volstrekt onduidelijk te maken NEEN, DAT was er vlak naast. Hoofd zaak is toch dat Bach's wondere klanken weefsel, dat des te kwetsbaarder is door de chromatiek van het thema, in al zijn functionele spel duidelijk te volgen is. En we weten maar al te goed dat het op het Müller-orgel anders kan. Het werd dus een vergrijp tegen Bach en tegen Müller. De Zweedse organist wist zich echter be hoorlijk te rehabiliteren met een pompeu ze vertolking van Regers Fantasie en Fuga in d, waarvan wij vooral de opbouw van de dubbelfuga konden waarderen. Advertentie Schotcrweg 35 - Tel. 5.58.99 - Haarlem De voorzitter van de Kunstraad voor de Salzburger Festspiele, de Oostenrijkse componist prof. Gottfried von Einem, is uit protest tegen het ontslag van het direc tielid van de Salzburger Festspiele, dr. Dartel, afgetreden. Porf. Von Einen, die momenteel in Berlijn verblijft, heeft zijn ontslag op 27 augustus schriftelijk bij het curatorium van de Festspele ingediend. In zijn brief zegt hij niet ook het risico te willen lopen ontslagen te worden. Dr. Hartel werd destijds ontslagen voor dat aan de dirigent Herbert von Kara- jan was aangeboden in de leiding van de Salzburger Festspele opnieuw zitting te ne men. In het voorjaar 1962 zouden tussen Hartel en Von Karajan tijdens de crisis in de Weense Staatsopera moeilijkheden gerezen zijn. Als de vergunning spoedig verleend wordt kan de bouw van het Nederlands congresgebouw op het terrein in Zorg vliet in Den Haag reeds in het voorjaar van 1963 beginnen. Deze mededeling heeft de burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, gedaan in de laatste vergadering van de gemeen teraad in oude samenstelling. De raad besloot met 1 miljoen gulden deel te ne men in het aandelenkapitaal maar ook de rente en de aflossing voor de helft van de te sluiten lening van 30 miljoen gul den te garanderen. De commissie voor de toekenning van de Nederlandse Sikkensprijs, gevormd door de heren prof. ir. J. H. van den Broek, drs. A. M. Mees, jhr. W. J. H. B. Sand- berg en drs. H. L. Swart, heeft eenstem mig besloten de prijs voor 1962 ten bedrage van 5.000.- verdeeld in vijf gelijke de len, toe te kennen respectievelijk aan het in Nederland uitgegeven internationale tijdschrift „Structure" voor het „belangrij ke streven tot verbreiding van het begin sel van de synthese tussen kleur en ruim te in de architectuur"; voorts aan vier kunstenaars die met hun werk „een op vallende" bijdrage leverden tot de tentoon stelling „Experiment in Constructie" in het Stedelijk Museum te Amsterdam van 18 mei tot 24 juni en in het Kunstgewerbe Museum te Zürich van 24 augustus tot 30 september 1962, te weten: de Fransman Jean Gorin te Meudon, de Amerikaan Charles Biedermaa te Red Wing (Minn.), de Nederlanders Joost Baljeu te Bussum en Dick van Woerkom te Amsterdam. De uitbreiding zal eind oktober in Tiet Stedelijk Museum te Amsterdam plaats hebben. De Amsterdamse kunstcritucus Charles Wentinck heeft bij de politie aangifte ge daan van diefstal van twee houten beelden ter waarde van tienduizend gulden uit zijn woning aan de Prinsengracht. Deze beelden zijn afkomstig uit West- Afrika. Zij stellen voor een moeder met een zogend kind en een naakte mannenfi guur. De diefstal moet zijn gepleegd tusse 4 juli en 24 augustus toen de heer Wen tinck met vakantie was. In een ziekenhuis in Amersfoort is de heer Hette Hettes Hettema overleden, die in ons land bekendheid gekregen heeft door de vele historische schoolatlassen die hij heeft samengesteld. De heer Hettema is 93 jaar geworden Hij zal vrijdagmid dag om twee uur op de begraafplaats Rusthof in Amersfoort worden begraven. De heer Hettema is nimmer bij het on derwijs of in een andere functie werk zaam geweest. Hij leidde een terugge trokken leven gewijd aan het samenstel len van zijn vele publikaties op historisch gebied. Na een verblijf van ongeveer zes maan den in de Nieuw-Guineese wateren is de jager Limburg volgens reeds eerder opgestelde plannen vandaag uit Hollandia naar Nederland vertrokken. De thuisreis zal via de Grote Oceaan worden gemaakt. De jager zal van 14 tot 18 september een niet-officieel bezoek brengen aan de Canadese marinebasis Victoria. Van 3 tot 5 oktober is de jager in Willemstad op Cura?ao. De Limburg wordt op 18 oktober in Den Helder verwacht. Nogr geen troepen «w Tot dusver hebben nog geen Nederland se troepen de terugreis naar Nederland aanvaard. Wel is reeds gedurende een maand het afvoerschema in werking voor twee compagnieën mariniers die vanuit de Nederlandse Antillen en Suriname als eer ste contingent versterkingstroepen naar Nieuw-Guinea waren gezonden. De overige Nederlandse militairen zul len niet vóór 1 oktober worden afgevoerd. Dit zal geschieden in het kader van het algemene afvoerschema voor de burger bevolking. Studio-première. De toneelgroep Stu dio geeft donderdagavond 13 september in de Stadsschouwburg te Tilburg de pre mière van „Harten twee, harten drie", een parabel door Paul Rodenko in samenwer king met Kees van Iersel geschreven. De regie heeft Albert Abspoel. Boeing-Boeing. Het Rotterdams To neel zal op donderdag 30 augustus in het Nieuwe de la Mar-Theater in Amsterdam de 150ste voorstelling geven van het blij spel „Boeing-Boeing" van Mare Camoletti. De première ging op 15 december J.l. Er waren sindsdien gemiddeld dus vier voor stellingen per week. Najaarsuitgaven Querido. Dit najaar zullen bij Em. Querido's Uitgeverij n.v. te Amsterdam de volgende boeken verschij nen. Romans: Elisabeth de Jong-Keesing „De blinde spinners"; Antoinette Neijssel „Spelen met geld"; Adriaan van der Veen „De boze vrienden". Verhalen: J. Bemlef „De overwinning. Het verslag van een nederlaag"; Paul Frische „Indische jaren achter tilik"; Beb Vuyk „De wilde groene geur". Poëzie: Gerrit Kouwenaar „Zonder namen"; Leo Ross „L'amour vert"; Willem van Toorn „Kijkdoos"; Leo Vroman „Fa bels" (geïllustreerd door Peter Vos). Voorts een reisboek van A. den Doolaard „Prin sen, priesters en paria's", reizen naar In dia en Thailand, geïllustreerd met 32 foto's van de schrijver. In de Salamanderserie verschijnen: Cor Bruijn „Koentje van Kat tenburg"; Leonhard Huizinga „Ozei ik"; Franz Kafka „Amerika"; Rainer Maria Rilke „Het dagboek van Malte Laurids Brigge". Bezuiniging bij Fox. Darryl F. Zanuck, die een maand geleden de directie van 20th Century-Fox-films heeft overge nomen, heeft aangekondigd dat de verfil ming van drie werken zal worden uitge steld. Het zijn „Ulysses" naar het boek van James Joyce, „Promise at Dawn" met Ingrid Bergman en „Take her, she's mine" met James Stewart. Zanuck zei verder dat er in het kader van de bezuinigingen drie directeuren zijn ontslagen. Een vierde is met vervroegd pensioen gegaan. In de eerste zes maanden van dit jaar heeft 20th Century-Fox bijna 12,5 miljoen dollar (45 miljoen gulden) verloren. Mozartfeest te Bremen. Het elfde Duitse Mozartfestival wordt van 22 tot 30 september te Bremen gehouden. Op het programma staan onder andere een ope ningsplechtigheid in het oude Raadhuis, drie uitvoeringen van kamermuziek, een jeugdconcert, een symfonieconcert en op voeringen van de opera's „Die Entführung aus dem Serail" in een nieuwe enscenering en „Die Zauberflöte". Vele bekende solis- PRINSES BEATRIX heeft gisteren het jeugfestival in Velp bezocht. De prinses bewoog zich ongedwongen tussen de festi valdeelnemers. Zij luisterde met critische belangstelling naar de inleidingen; ook be zocht zy de expositie van beeldhouwwer ken van Piet Siegers. Het protocol moest uiteraard gehandhaafd worden, maar het ging zo eenvoudig en gemoedelijk als maar mogelijk was. NA HET OFFICIEEL welkom, bezocht de prinses de tentoonstelling „Verbonden heid der Kunsten", ondergebracht op de eerste verdieping van het gebouw. Daar maakte zij ook kennis met de gesprek- leiders. Maar de sfeer werd in feite ge bracht door de criticus Pierre Janssen, die sprak over moderne kunst. Bert Haanstra. de bekende Nederlandse filmer, was druk bezig een uiteenzetting te geven over de technische zijde van het filmmaken, toen prinses Beatrix na de inleiding van Pierre Janssen bij hem de zaal binnentrad en meeluisterde en ook meegenoot van het filmpje „Zoo". Mevrouw Siegers stond gistermiddag al in de tuin, toen de auto van dé prinses arriveerde. Naast haar stond de 21-jarige Mare Jonkers, een van de Belgische gas ten. De fotografen en de journalisten trok ken zich bescheiden terug, toen de prinses in het gras ging zitten. De festivaldeel nemers schaarden zich rondom en in het hoekje van de tuin had een groepsgesprek In haar dinsdagmiddag in Santpoort voortgezette zitting heeft de generale sy node van de Christelijke Gereformeerde kerken besloten telegrammen van hulde en trouw te zenden aan de koningin en prinses Wilhelmina Staande zongen de leden daarna twee coupletten van het Wilhelmus. De praeses verwelkomde ter synode ds. W. F. Laman uit Hamilton (Ontario, Ca nada) die het woord voede namens de Free Christ Reformed Church in Cana da en The Old Christ Reformed Church in Amerika, twee namen voor eenzelfde kerkverband sinds men elkaar verleden jaar gevonden heeft. Spreker bracht de hartelijke groeten van zijn kerken over en dankte voor de afvaardiging van prof. J. Hovius uit Apeldoorn door de Christe lijk Gereformeerde Kerken van Neder land. Hij verzocht de synode een afvaar diging te zenden naar de synode van de kerken die hij mag vertegenwoordi gen. Vervolgens heeft de synode tal van rapporten behandeld. Enige discussie ont stond bij de behandeling van het rapport van deputaten voor behartiging van de geestelijke belangen der militairen. Uit de synode werd gevraagd of deputaten ook stelling hadden genomen tegen een poging tot geestelijke verzorging in het leger van de zijde van het Humanistisch Verbond. Ds. H. Henstra uit Delft beantwoordde namens deputaten deze opmerking en wees erop dat deputaten stappen hebben gedaan tot toelE^ing bij het C.I.O. (con tact in overheidszaken). Maar deputaten kunnen zich niet bij het C.I.O. aanslui ten, dat moeten 8e kerken doen. De voor zitter zei dat de Christelijk Gereformeer de kerken in 1950 besloten hadden tot uit treding uit het C.I.O. De rapporteur wees er echter op dat men nimmer lid is ge weest. maar dat de christelijke gerefor meerde kerken wel een waarnemer naar de vergaderingen van dit lichaam zonden. Na enige discussie werd besloten dat de ze zaak in een der commissies nader zal worden bekeken waarna het mode- ten hebben hun medewerking aan dit festi val toegezegd. Albert Vogel In het komende seizoen zal Albert Vogel een nieuw programma brengen onder de titel „Van en over Cou perus". In een gedramatiseerde combinatie van causerie en voordracht, met mise en scène van Ton Lutz en in een decor van Nicolaas Wijnberg, wordt in een nieuwe vorm de persoonlijkheid van Couperus tot leven gewekt, geïllustreerd door fragmen ten uit zijn belangrijkste werk. Het pro gramma is samengesteld naar aanleiding van de herdenking van de honderdste ge boortedag van Couperus in 1963. Perzische kunst. Prins Bernhard zal op dinsdag 4 september, 's avonds om kwart over acht, in het Haags Gemeente museum een cultuur-historische tentoon stelling openen die een overzicht- geeft over een vrijwel aaneengesloten tijdperk van 7000 jaren kunst uit Perzië (Iran). De ten toonstelling is ondergebracht in het nieu we tentoonstellingsgebouw en is geopend van 5 september tot 18 november. In meer dan 700 kunstwerken, waaronder vele zeer recente bodemvondsten en een goudschat, geeft deze expositie een beeld van de rijk dom der Perzische kunst, van haar voor geschiedenis af tot aan onze tijd. Opera Halewyn van Willem Pqper Ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan van de stichting Donemus zal Radio Neder land Wereldomroep op vrijdag 14 septem ber 's avonds om acht uur een fragmenta rische concertuitvoering laten geven van de opera Halewijn van Willem Pijper. Van het concert worden opnamen gemaakt voor de transcriptieserie „Nederlandse opera's". Aan de uitvoering werken mee het Utrechts Stedelijk Orkest, het Nederlands KaVner- koor en de solisten Elisabeth Lugt, Martha van Kerkhoff. Sophia van Santé, Bert Bij- nen. Frans Vroons en Carel Willink. Diri gent is Felix de Nobel. De uitvoering had plaats in de Avro-studio in Hilversum. Internationaal muziekconcours. Onder auspiciën van de „Women's Division of the Federation of Jewish Philantropies" te New York zal van 19 maart tot 7 april 1963 in New York City worden gehouden de „Dimitri Mitropoulos International Music Competition". Dit concours staat open voor jonge dirigenten vanaf 20 jaar, die op 7 april 1963 de leeftijd van 35 jaar niet heb ben overschreden en afkomstig zijn uit landen, aangesloten bij de Verenigde Na ties. De organisatoren dragen de kosten van verblijf van de deelnemers van af het tijdstip van aankomst in New York tot het einde van het concours, terwijl verder ge durende deze periode de nodige faciliteiten worden verleend. Zij, die aan het concours wensen deel te nemen dienen zich te wen den tot de afdeling Kunsten van het minis terie van O. K. en W. plaats. Piet Siegers leidde de gasten rond. Het slot van het bezoek van de prinses had plaats in het Rhedens Lyceum, waar zij in besloten kring een discussie bij woonde over architectuur, welke onder leiding stond van J. P. Kloos en Chr. J. F. Karsten. De prinses vertrok om 5 uur. Britse geleerden hebben een methode ontdekt om melk te maken zonder koe, door gebruikmaking van erwtendoppen, koolbladeren en onkruid. Zij hopen dit jaar een proeffabriek te openen en later op grote schaal te produceren. Zij zijn er reeds in geslaagd hun kunstmelk de groenachtige kleur te ontnemen en pro beren nu het lichte groentearoma weg te werken. Als zij slagen, zal het produkt in de handel komen als poeder, in gecon denseerde vorm en als vloeistof. In wezen zijn de grondstoffen voor de kunstmelk dezelfde als het voedsel, dat de koe gebruikt groene bladeren. Het wetenschappelijk onderzoek, dat tot de ontdekking heeft geleid, is uit gevoerd in het centrum voor vegeta risch wetenschappelijk onderzoek bij Watford in Hertfordshire. „Wij kunnen melk produceren uit bijna alle groene planten", zei de direc teur, dr. Frank Wolces. „Wij hebben wortelenlof, buitenbladeren van kool en erwtendoppen gebruikt. Wij kunnen ze ook maken uit een groot aantal groene planten, die op zichzelf niet eet baar zijn, onkruid, netels en alle haag- planten zijn met succes gebruikt." Prinses Beatrix gebruikte 's middags met de deelnemers aan het Jeugd- festival de thee. De heer L. H. Bink, directeur van de Verenigde scheepsagenturen van Halver hout- Zwart en Zurmuhlen te IJmuiden zal de heer C. Weenink, de voormalige direc teur van genoemde scheepsagenturen, op volgen als honorair vice-consul van Noor wegen in IJmuiden. De heer Weenink heeft dezer dagen ontheffing van zijn functie als honorair vice-consul van Noorwegen in IJmuiden verzocht. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hoogeveen B. Eysinga te Barneveld. Beroepen te Oosterend (Fr.) S. Zeilstra te Drachten - door de Provin ciale Kerkvergadering van Groningen als predikant voor buitengewone werkzaam heden (schipperspredikant) J. Matzer van Bloois te Groningen - te Oldebroek P. Bouw te Ede. Geref. Kerken Beroepen te Schoonhoven-Willige-Lange- rak E. Dijkstra te Heinenoord. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Bedankt voor Gramsbergen en Lutten J. W. Beekman te Arum. Oud-Geref. Gemeenten in Nederland Beroepen te Kampen J. van der Poel te Ede, die bedankte voor Capelle a. d. IJssel. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Noordscheschut A. W. Drechsler te Vlissingen - voor Arnhem J. Brons te Bunschoten. roonmuziek. 8.50 Van en voor bejaarden. 9 40 Klassiek strijkkwartet (gr.). NCRV: 10.00 Grammofoonmuziek. 10.03 Oude mu ziek (gr.). 10.15 Morgendienst. 10.45 Gees telijke liederen (gr.) KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Geestelijke liederen. 12.00 Middagklok noodklok. 12.04 Populaire grammofoonmuziek. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Mededelingen ten behoeve van land en tuinbouw. 12.38 Lichte grammofoonmu ziek 12.50 Actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Aqui Paramaribo, impressies uit het Caraïbisch gebied. 13.20 Wereldkampioen schappen wielrennen te Brescia. 13.25 Licht orkest met solisten. NCRV: 14.00 Metro- pole orkest. 14.30 Klassieke en moderne muziek (gr.). 15.30 Licht trio. 16.00 Bijbel overdenking. 16.20 Alt en clavecimbel. 16.40 Grammofoonmuziek. 16.45 Voor de jeugd. 17.10 Lichte grammofoonmuziek. 17.40 Beursberichten. 17.45 Lichte gram mofoonmuziek. 17.55 Meisjeskoor en in strumentaal kwintet. 18.15 Sportagenda. 18.20 Politiekapel. 19.00 Nieuws en weer berichten. 19.10 Gewijde muziek (gr.). 19.30 Radiokrant. 19.50 Politieke lezing. 20 00 Ensemble Parade. 20.45 Pioniers voor Eden, klankschets. 21.00 Muziek in minia tuur. 21.30 Orgelconcert. 22.00 Muziek voor miljoenen (gr.) 22.30 Nieuws en S.O.S.- berichten. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespreking. 23.00 Lichte grammofoon muziek. 23.20 Nobelprijswinnaars in verta ling, lezing. 23.45 Klassieke pianomuziek (gr.). 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Gevarieerde muziek. 12.30 Weerbericht. 12.35 Lichte orkestmu ziek. 12.50. Beursberichten. 13.00 Nieuws. 13.15 Moderne kamermuziek. 14.00 Film muziek. 15.00 II Maestro di Musica, opera buffa 16.00 Beursberichten. (Tussen 16.00- 17.00 Wereldkampioenschappen wielrennen te Salo). 16.06 Lichte orkestmuziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Lichte muziek. 18.00 Viool en piano. 18.20 Voor de soldaten. 1850 Grammofoonmuziek. 19.00 Nieuws. 19.40 Jazzmuziek. 20.00 II segreto di Susanna, opera. 20.55 Lichte grammofoonmuziek. 21.30 Amusementsmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Amusementsmuziek van vroeger. 22.55-23.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG VARA: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 17.35-17.45 Internationaal ieugdjournaal. 20 00 Journaal en weeroverzicht. NCRV: 20.20 Memo 20 30 Jong Israël danst. 20.55 Korte film. 21.20 Wetenschappelijke film. 21.40 Waar blijft mijn koffie?, filmfanta sie. 22.10 V for Victory, documentaire film. 22.35 Dagsluiting. VOOR DONDERDAG NTS: 14.45-16.30 Eurovisie Brescia: we reldkampioenschappen wielrennen op de weg. 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.35 Filmdocumentaire over Italië. 21.05 De schaduw van Mart. T.V.- spel. Advertentie Advertentie Volgens kranteberichten zou men In Amerika 30.000.000 dollar voor een Cleopatra hebben betaald. Dat Is gewoonweg ongelooflijk! Talloze mensen belden geschrokken de Auping Fabrieken in Deventer, waar men echter iedereen gerust kon stellen: „Hier in Nederland kan men zich al voor ƒ55.- een Cleopatra aanschaffen". Dat is toch ook wel een ongeloof lijke prijs, als we even denken aan dat sierlijke, moderne model, aan die frisse heldere kleuren of aan dat nobele, donkere afroteak. En dan begrijp je meteen hoe het komt dat Cleopatra Nederlands meest verkochte divanbed is. Dan neem je je voor om beslist eens te gaan kijken naar deze prachtige Auping-creatie. ramen met een voorstel zal komen. De synode besloot woensdagavond om zes uur uiteen te gaan tot dinsdagmor gen 18 september 10 uur. Als uiterste datum voor de inzending van de stukken bepaalde zij 8 september. Zij benoemde voorts tot eerste quaestor de heer G. G. van Wijngaarden en tot tweede quaestor de heer A. L. de Bruyne. Televisie De synode heeft het rapport van depu taten voor de steunverlening aan de ker ken in de drooggelegde IJselmeerpolders en dat van deputaten voor radiokerk- dienstuitzendingen behandeld en goedge keurd. Bij de behandeling van laatstge noemd rapport vroeg ds. K. J. Velema uit Hoogeveen of er nog mogelijkheden waren voor de christelijke gereformeer de kerken om de televisie voor evangeli satiedoeleinden te benutten. De rapporteur, ds. I de Bruyne van Rotterdam-centrum, herinnerde in zijn antwoord aan de be slissing van de synode van Apeldoorn 1956 zich te distantiëren van de televisie als medium voor de dienst des Woords en ook niet mee te doen aan de tele visie-bijbelvertellingen van het IKOR, de K.R.O. en de overige in het convent van kerken samenwerkende kerken. Ds. de Bruyne zag vooralsnog geen mogelijkhe den, temeer daar de zendtijd is uitgeput. Misschien zou er een televisie-evange lisatie-uitzending kunnen komer in een wel aanvaardbare vorm van samenwer king met anderen, maar nu hieromtrent iets door 'de synode te' doen "besluiten, afhtte de predikant prematuur. I 9b nay ariiï9bnfii9v >vs bI" HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 720 Ochtendvaria (gr.) VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Gymnas tiek voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Klassieke kamermuziek (gr.) 9.35 Wa terstanden. 9.40 MorgenWijding. 10.00 Ar beidsvitaminen (gr.) 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Radio-Fil harmonisch orkest en solist: Moderne mu ziek van Nederlandse componisten. 12.00 Zang en piano: lichte muziek. 12.30 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Or gel en saxofoon. 13.00 Nieuws. 13.15 Het XVe C.H.I.O. te Rotterdam, reportage. 13.25 Beursberichten. 13.30 Licht ensemble en zangsolist. 14.00 Moderne kamermu ziek. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Fluit en klavecimbel: Moderne muziek. 15.30 Extra vitaminen (gr.) 16.00 Litterair program ma. 16.30 Lichte grammofoonmuziek voor de jeugd. 17.10 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Wereldkampioenschappen wielrennen te Brescia. 18.25 Dansork. en zangsol. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Caroussel, een progr. dat alle kanten opgaat. 19.55 Sportpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio-kamerorkest en solist: klassieke en moderne muziek. 21.10 De ballade van Tim, de Forellenvisser, hoorspel. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Sportqctualiteiten. 23.10 Lichte or kestmuziek (gr.) 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 KRO 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00- 2^.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Klassieke piano muziek. (gr.). 7.45 Morgengebed en over weging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammo-

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 4