Rusland wijst beide Westerse ontwapeningsvoorstellen af Zonder as-afzetting,mijnheer! Mr. F. Eibrink Jansen, de grand seigneur onder de residenten LOGBOEK VAN EEN AFSCHEIDSVLUCHT Katanga beschiet VN-vliegtuigen V.S. willen breken met belasting op stemrecht SHELL - UW VRIEND LANGS DE WEG! WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1962 .5 Dat Shell de smeertechniek leidt, blijkt wel uit „SHELL X-100" Multi- grade, de eerste smeerolie die geen as-afzetting veroorzaakt in de verbrandingsruimte. Dat betekent: een schonere motor, die minder slijt en dus langer meegaat. Zo dient Shell Zo dient Shell de belan gen van de honderdduizenden automobilisten. Kwaliteit en service zijn de pijlers waarop de goede naam van de Shell is gebouwd. „Verdrag dat onderaardse proeven uitsluit zou V.S. bevoordelen" Zaak tegen fascisten verwezen naar het Hooggerechtshof JURIST IN HAMBURG OPGEPAKT WEGENS NAZI-MISDADEN THANT AT BIJ DE KROESJTSJEVS W//MZ& De voorman van de Indonesische ge meenschap Loegiman in Merauke, die onder het Indonesische bestuur ver moedelijk resident zal worden, begroet een para in het kantoor van resident Eibrink Jansen. Boven de deur de slagzin van de resident: Dit is de charme van de zuid: Hoe je het ook regelt, het komt altijd anders uit." DE MARINDS zijn de dood minder toe genegen. Zij noemen zichzelf Amin-Ha, de „echte mens". Hun religie vieren deze zwarte reuzen in de „gadzi", waarvoor dansfeest een wat vriendelijk woord is. Bij ordonnantie moeten deze „gadzi" te genwoordig om één uur 's nachts ophou den en door een bestuursambtenaar en een missionaris worden bijgewoond. De danscultus liep namelijk altijd uit in een orgie waarvan zelfs de Romeinen nooit ge droomd hebben. De Ma no we (mens-eet-mens) en zij niet alleen zijn koppensnellers en kan nibalen. Het kannibalisme, zegt de resi dent, is niet zo'n probleem, want het heeft geen religieuze achtergrond: de Manowe hebben gewoon trek in vlees. Op het kop pensnellen daarentegen berust de hele mystieke civilisatie van vele zuidelijke stammen. Zonder een gesnelde kop kan een jongen niet trouwen, kan een kind geen naam krijgen. Bij de inwijding der jongeren in de stamgemeenschap, wan neer het neustussenschot door een zes me ter lange bamboestok wordt doorboord, moeten zij een gesnelde kop tussen de be nen hebben. Zelf zijn zij niets, van de kop krijgen zij de persoonlijkheid van de gedode vijand. LEVERT DAT GEWELDIGE problemen op voor het bestuur? „Het binnenland," zegt resident Eibrink Jansen, „is niet de grootste kopzorg. Het probleem is de stad: de nozems, die veel gevaarlijker en on handelbaarder zijn dan de koppensnellers de Indonesische para's zoals alleen een grand seigneur het kan. Als Nederland ver liest, zal het in Merauke in stijl verliezen. Soewono is Javaan; voor deze Nederland se resident legt hij al het respect van een oude beschaving in zijn saluut. Resi dent Eibrink Jansen bestuurt een gebied dat een droom voor iedere goede be stuursambtenaar en een nachtmerrie voor iedere middelmatige moet zijn. Bij de geweldige rivieren, die traag en grijs naar de zee stromen, wonen wilde Pa poea-stammen. De naakte Asmats hebben een geheimzinnige cultuur: voorouderver- ering en strikt gereglementeerde veelwij verij. Op overspel staat de dood. Zij ge loven dat niet het lichaam maar de ziel slijt. Als de ziel op is bij oude mensen dan mag de „verpakking" het lichaam, verdwijnen Dus begraven zij die levend. Het slachtoffer is niet te redden, want het gelooft er zelf in en zet door autosugges tie de werking van zijn organen stop. en kannibalen". De resident heeft in Me rauke nozems in soorten en kleuren: Pa poea's, Ambonezen en Keiezen, nozems met verschillende politieke voorkeuren. De Keiezen zijn Indonesiërs en dragen rood witte sokken. De Ambonezen zijn pro-Ne derlands en hebben steekwapens. De Pa poea's zijn „pro-Heineken". Wanneer zij daar wat van op hebben, herinneren zij zich de anti-Indonesische uitzendingen van de radio-omroep Nieuw-Guinea en dan kan de politie weer uitrukken. Met de Pa- poea-politie is het overigens ook oppassen. Onlangs trok een peloton van zeven man met automatische wapens er op uit om op eigen gelegenheid een bloedbad onder de Keiezen aan te richten. Gelukkig gingen zij eerst bij de marinierskazerne langs om de commandant mee te delen waar zij heengingen „voor het geval er soms tele foon voor hen mocht komen." Dat zij later een detachement mariniers op hun weg vonden, verbaasde hen zeer. De Papoea's I noMute alsJiqsji sb nazz: GENèVE (AP) De twee verschil lende voorstellen inzake een verbod op het nemen van kernproeven, die maan dag door Amerika en Engeland op de ontwapeningsconferentie in Genève wa ren ingediend, zijn nu beide door de Russische afgevaardigde Koeznetsov verworpen. Maandag reeds wees hy het voorstel tot een verbod op alle kernproeven van de hand, omdat de Sovjet-Unie niet wenst in te stemmen met plaatselijke inspectie voor wat betreft ondergrondse proefontplof- fingen. Gisteren verwierp Koeznetsov ook het andere westerse voorstel, dat een gedeelte lijk verbod beoogde, namelijk met uitzon dering van de moeilijk vast te stellen ondergrondse explosies. Aan dit ontwerp verdrag kwam geen locale inspectie te pas. België steunt VN-plan LEOPOLDSTAD (Reuter) De Ver enigde Naties in Kongo hebben bij Katan ga geprotesteerd tegen beschieting van Ethiopische V.N. straaljagers door lucht afweergeschut. De jagers bevonden zich boven Kolwezi in Zuid-Katanga, toen zij op 24 augustus tijdens een verkenningsvlucht werden beschoten. Kolwezi is één van de belangrijke centra van de Union Minière. Het nabijgelegen vliegveld is de basis van Katangaanse militaire vliegtuigen. BRUSSEL De Belgische regering heeft het plan goedgekeurd van V.N.-secretaris- generaal Oe Thant, dat voorziet in de her eniging van Katanga met de rest van Kongo. Om een einde te maken aan de afscheiding van Katanga wordt in dit plan als laatste mogelijkheid rekening gehou den met gebruik van geweld voor de vol kerenorganisatie. LONDEN De zaak tegen de vier Britse nazi-leidprs die maandag en dins dag terecht stonden wegens het vormen van de para-militaire organisatie „Speer punt", is verwezen naar het Hooggerechts hof. Semi-militaire organisaties ter be reiking van politieke doeleinden zijn in Groot-Brittannië verboden. De mannen werden tegen een borgsom van 1000 op vrije voeten gesteld. Bij het verlaten van de rechtszaal wer den de fascisten door enige honderden mensen uitgejouwd. Jordan bracht de Hitler-groet. Onder het talrijke publiek op de openbare tribune waren zowel dra gers van de Davidster als van de Swas tika. De zaak wordt op 11 september voort gezet. (AP). De Russische afgevaardigde noemde het onaanvaardbaar „omdat het de onder grondse proeven slechts zou legaliseren ten voordele van Amerika en de bewapenings wedloop zou versnellen". Koeznetsov her haalde het bekende Russische standpunt, dat de Sovjet-Unie streeft naar een verbod op alle proeven zonder inspectie. Het wes terse voorstel dat een uitzondering maakt voor de ondergrondse proeven, was be doeld om de Geneefse impasse te door breken en althans een gedeeltelijke stop zetting van de proefexplosies te bereiken. De leiders van de Amerikaanse en Britse delegaties, Dean en Godber, verklaarden, dat zij hun voorstellen ondanks de af wijzende Russische reactie niet zullen laten vervallen. Godber toonde zich zeer teleur gesteld en zei: „Deze zaak is te belangrijk om haastig terzijde geschoven te worden. De voorstellen hebben vele verdiensten. Wij hopen, dat wanneer de conferentie weer bijeenkomt over deze kwestie, de Russische delegatie nieuwe instructies van haar regering zal hebben ontvangen". HAMBURG (AP) De Hamburgse jurist Dietrich Allers is gearresteerd op verdenking van medeplichtigheid aan dui zenden nazi-moorden tijdens de tweede wereldoorlog. Allers was van 1941 tot '45 leider van een groep nazi-organisa ties die zich bezighield met het uitmoor den van concentratiekampbewoners en van personen die als mentaal gebrekkig werden beschouwd. Hij zou „vanuit zijn werkkamer", zo als de justitiële autoriteiten het uitdruk ten, medeplichtig zijn geweest aan het uitmoorden van joden in de kampen Tre- blinka, Sobibor en Belchek (Tsjechoslo- wakije). Tot aan zijn arrestatie was Al lers als juridisch adviseur werkzaam voor de scheepsbouwonderneming „Deut sche Werft". WASHINGTON (AFP) Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft met 294 tegen 86 stemmen een resolutie aan genomen, op grond waarvan aan de vijf tig staten een grondwetswijziging zal wor den voorgelegd, behelzend het ongrondwet tig verklaren van het heffen van belasting op het recht van stemuitbrenging tijdens federale verkiezingen. Deze wijziging van de grondwet, die be oogt ook de negerbevolking der Verenigde Staten beter in staat te stellen haar stem uit te brengen bij de presidents- en con gresverkiezingen, zal in de komende zeven jaar door minstens 38 van de 50 Ameri kaanse staten moeten worden goedgekeurd wil zij van kracht kunnen worden. De hier bedoelde belasting wordt op het ogenblik nog geheven in de staten Alaba ma, Arkansas, Mississippi, Texas en Vir ginia. Na eventuele verandering van de grondwet zal deze heffing alleen nog mo gelijk zijn voor verkiezingen betreffende deze staten of de daarin gelegen gemeen ten. moesten toch zo nodig anti-Indonesisch zijn? IN HET RESIDENTSKANTOOR vinden al deze problemen hun oplossing. Met twee bescheiden hulpmiddelen, een telefoon en een kleine auto met een rood-wit-blauwe vlag, dirigeert het bestuurstalent van re sident Eibrink Jansen hel krachtlijnen- veld. Met eindeloos geduld en leepheid houdt hij de groepen in evenwicht, door de meest volstrekte objectiviteit wint hij het vertrouwen van iedereen. Met een vliegenmepper, waar een minder stabiel man een kanon zou gebruiken, voorkomt hij het zetten van kwaad bloed. De werkdag van de resident begint om vijf uur 's ochtends en reikt tegenwoordig tot middernacht. Zijn huis staat 's avonds open voor al degenen die nu tussen wal en schip dreigen te raken: Ambonezen van de R.M.S. wie van Indonesische kant de doodstraf wacht, Chinezen die voor een pijnlijk alternatief staan: tweederangs In donesisch burger te worden of terug te keren naar communistisch China. Voor ieder individueel geval vecht de resident per br ef, telefoon en telegram voor visa in Australisch Nieuw-Guinea of Singapore en voor het moeilijkste van alles: een Ne derlands paspoort. Ook hierin handhaaft hij zijn volstrekte objectiviteit. Hij zegt: „Ik begrijp wel waarom de Indonesiërs de Chinezen niet kunnen luchten en waarom zij de Ambonezen als verraders beschou wen. Maar Nederland heeft de consequen ties van zijn beloften na te komen." RESIDENT EIBRINK JANSEN is een van de mannen die men vooral buiten Hol- landia kan vinden en die de werkelijke glorie van het Nederlandse „kolonialisme" uitmaken, een kleine groep van ambtena ren van het Binnenlands Bestuur. Hij be hoort tot de topfunctionarissen die op 1 ok tober weg moeten, maar die tot de laatste dag wensen te blijven. Hij geneert zich over het feit dat het bord van de perso neelsbezetting in zijn kantoor nu volhangt met oranje kaartjes waarop „vacature" staat. Hij zegt: „Ook goed verliezen is een nationale zaak." Het fragiele Nederlandse bestuursapparaat hangt nu nog maar aan een paar draadjes: een handvol ambtena ren, wat telefoons, wat auto's met een Luitenant Vermeulen en de Indone sische sergeant Soeroto spreken de be volking van een Papoeakampong toe om aan te dringen op het vermijden van incidenten. Sergeant Soeroto zei: „Koningin Juliana en president Soe- karno zijn het eens geworden. Wij moeten nu allen samenwerken voor een ordelijk verloop." vlag en werkdagen van 20 uur. Wat ge beurt er als het straks wegvalt?" Mis schien een tweede Kongo," zegt de resi dent. „Met de beste wil en alle macht van de wereld kan de UNO het bestuurs apparaat niet vervangen." Ik stel hem de vraag die ik aan alle Eibrink Jansens van Nieuw-Guinea heb ge steld: „zou het, los van alle andere over wegingen, niet in het belang van Nieuw- Guinea zijn dat het machtsvacuüm van zes maanden vermeden wordt door een zo snel mogelijke overdracht van het feitelij ke bestuur aan Indonesië?" De resident kan het, net als alle anderen, niet ontken nen. MOSKOU (Reuter) De wnd. secreta ris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft gisteren in Jalta een gesprek van vier uur gevoerd met de Russische premier Kroesjtsjev. Deze nodigde Thant daarna uit om samen met het gezin Kroesjtsjev de maaltijd te gebruiken in zijn buitenverblijf aan de Zwarte Zee. De Russische premier heeft gisteren even eens de Oostduitse partijleider Ulbricht ontvangen. Maar de Asmats maken misschien de mooiste houten beelden ter wereld. Advertentie (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) MERAUKE. De witte zakdoeken, die ik uit het raam van de Kroonduif- Dakota in de „boerekool" zie hangen, zijn parachutes. „Van de laatste drop ping", zegt de piloot. Tien minuten later zie ik wie eraan gehangen heeft. In het residentskantoor in Merauke ontmoet ik een jonge officier. Hoewel hij een bruin gelaat onder een groene baret vertoont en omhangen is met automatische wa pens, realiseer ik mij pas wie hij is als wij al aan het handenschudden zijn. „Brugsma", zeg ik, „journalist uit Neder land". Hij ontbloot twee rijen witte tan den en zegt: „Hamid Soewono. luitenant van de Tentara pajong Indonesia". Wij informeren beleefd hoe wij het maken. Dan gaat hij giechelend heen en Iaat mij achter, starend naar de lijfspreuk van de resident, die boven een deur hangt: „Dil is de charme van de zuid: Hoe je het ook regelt, het komt altijd anders uit". Een minuut later zit ik tegenover de auteur van deze stelregel: mr. F. R. J. Eibrink Jansen, resident van Zuid-Nieuw- Guinea Hij is één van die Nederlandse bestuursambtenaren die geheel uit edelme taal vervaardigd schijnen te zijn. Vóór de wapenstilstand sprong hij eigenhandig een narachutist op de nek. Na het bestand treft hij met luitenant Soewono regelingen voor

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5