Het huis „Oosterwijk" vroeger en nu Twee jeugdige schakers wonnen zomercompetitie bij Kijk Uit DAMESMANTELS -A BAR EN BOOS Bouwjaar 1250 zeggen onderzoekers Havenberichten Rob van Zwieten aan de top Samenwerking van melkinrichtingen IJmondverenigingen vandaag en morgen WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1962 GRACHT- Grondig verwoest UU ZITMEUBELEN rmJt imcht Historische plek &TIEPEN* \^RvTiïït\ïïïïTï\T\a^ D tv A\\VA\\ W\\ V\\\v '/H' 'imi-'o'/'talud »m inl ,Oude dingen H. J. Calkoen STOFZUIGERS LOENDERSLOOT Bouw IJmuider pieren Wethouders Heemskerk Voor het komende NAJAAR- en WINTERSEIZOEN reeds ont vangen een gedeelte van onze zeer modieuze collectie in de nieuwste modekleuren, dessins en modellen. PLEIN 1945 uw Modehuis Havenverkeer Amsterdam - mÉÊSwM Éji'V- '1 Bart L. Joris Jubileum dr. A. B. Neder- lof, rector Gymnasium Felisenum Temidden van een reeks middeleeuwse burchten: Adrichem, Meerenstein, Assumburg, Jdaerlem, lag ten noorden van Beverwijk een klein kasteel, het huis „Oosterwijk of, zoals het oorspronkelijk heette: „Ter Wyc". Later zou het nog eens van naam veranderen en „Foreest' heten, maar in de volksmond bleef, ook lang nog na het verdwijnen van het huis, de naam „Oosterwijk" behouden. Op verzoek van het gemeentebestuur van Beverwijk, stelde de constrvator van de R O.B., de heer J. G. R. Renaud kenner bij uitnemendheid onzer middeleeuwse kastelen hier enige jaren geleden een onderzoek in. Het vrijwel vierkante heuveltje waarop lang een boerderij had gestaan werd gron dig onderzocht en op deze wijze zijn wij vrij veel te weten gekomen over dit oude versterkte huis. De hierbij afgebeelde plattegrond is aan het verslag van de heer Renaud ontleend. Het gebouw mat 24 x 27 m. en grensde met een hellend talud aan de brede gracht. De gearceerde gedeelten geven de plaats aan, waar nog fundamenten wer den aangetroffen; het gestippelde was ge heel uitgebroken, maar nog duidelijk zicht baar door de puinsleuven. Het oudste deel, dat 1250 moet zijn ge bouwd, werd gevormd door een vierkante woontoren met muren van ongeveer 1 m. dik. Hiervan is niet veel overgebleven; alleen werd, wonderlijk genoeg, een muur koker met afvoer gevonden, die zonder twijfel het op de gracht lozende „gemak" uitmaakte, door de middeleeuwers ook „heymelichheyt" genoemd. Wij weten, hoe bij middeleeuwse kas telen vrijwel ieder vertrek zo'n nuttige in richting bezat. Een dergelijke vondst ziet de oudheidkundige graag, omdat natuur lijk in de loop der eeuwen nogal eens wat gebroken aardewerk en andere zaken door de afvoerkoker naar beneden zijn gewor pen en zo een waardevolle datering kun nen geven. Ook hier bleek dit het geval; mede-uit de aangrenzende gracht konden verscheidene kannetjes, drinkschalen, keu kengerei, veelal stammend uit rond 1300 geborgen worden. Zoals ook gebleken is door uitvoerige archiefstudies van jhr. H. A. van Foreest, wiens voorouders het kasteel bezaten, moet „Oosterwijk" in 1351 grondig zijn verwoest. Omstreeks 1400 werd het door een nieuwe eigenaar weer opgebouwd en voorzien van een zware hoektoren, die aansloot op een muur rondom. Deze muur, waarvan de „stiepen" duidelijk op onze plattegrond te zien zijn was gemetseld op bogen, die de weergang droegen. De toe- gangsbrug, waarvan nog enkele palen in de voormalige gracht aan de noordwest zijde werden aangetroffen, lag vlak naast de grote hoektoren. Mogelijk heeft zich op de noordhoek een torentje bevonden en waarschijnlijk lag hier ook de trap, die toegang gaf tot de weergang. De grote bakstenen, gebruikt voor deze vernieuwing en ook later voor uitbrei ding met verdere woonruimte rondom de binnenplaats met zijn twee waterputten zullen afkomstig zijn geweest van de oud ste woontoren. Van de indeling van het huis is overigens bitter weinig tot ons gekomen, slechts hier en daar enkele stukken funda mentsleuf. De fundamenten van de stie pen bleken niet te zijn gemetseld, maar de stenen waren los op elkaar gestapeld, waardoor de latere stenenrovers deze zeer gemakkelijk hebben kunnen verwijderen. Menig boerderijtje in de buurt zal ermee zijn opgebouwd! Na de herbouw in 1400 moet het kasteel nog ruim anderhalve eeuw in welstand zijn geweest. Wanneer het definitief verwoest is, weten wij niet, Advertentie MARKTPLEIN Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Peregrine van Londen; Petajar, Leningrad, hout voor Zaan dam; Kaupanger, Aruba; Mirieborg,, Isle of Grain; Fallowfield, Swansea; Nero, La Pallice; Arkadia, Bremerhaven; Zeevaart, Londen, ledig voor IJmuiden; Nike, Swansea; Her mes, Antwer pen; Saipa Dan, Londen, ledig voor IJmuiden; Svealand, Las Palmas; Inge, Monrovia; Lupia, Rotterdam, ledig voor IJmuiden; Gardience, Rot terdam; Bolt, Kristiansand; Amigo, Boston, ledig voor Umuiden; Leonidas, Oporto; Baarn, Bre men; Embla, Stockholm; Alstern, Gruvon; Ber- kelstroom, Rouen; Gloria, Mohirana, slabs voor IJmiuiden; Lagos Palm, Rotterdam; Hammelwar- dersand, Bremen; Melrose, Rotterdam, ledig voor IJmuiden; Staffan, Malmö; Bele, Gefle. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Dahomey- kust van Antwerpen; An ja, Rochester, ledig voor IJmuiden; Kitty Por, Rotterdam, ledig voor IJ muiden; Martha Ahrens, Hamburg; Moray Firth 4, Antwerpen; Daphnis, Antwerpen; Santa Maria, Rotterdam, ledig voor IJmuiden; Lijnbaansgracht, HaminaMaaskerk, RotterdamBronitas, Ipswich Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Marwick Head naar Londen; Aeneas, Hamburg; Land Ha- dein, Emden; Veritas, Rotterdam, ledig van Vel sen; Rossbay, Aruba: Tobon, Canada; Startpoint, Great Yarmouth, kunstmest van IJmuiden; Forel, Goole, kunstmest van Umuiden; Brinda, Esbjerg, Mallard, Dordrecht; Magdalena Oldendorff, Nor folk, ledig van IJmuiden; Unitas H., Stockholm; Klaus Oldendorff, Norfolk, ledig van IJmuiden; Edison, Karlstad, zout van IJmuiden; Wera Böh- mer, Abbotsfjord; Concordia, Hamburg; Zeevaart, IJstad, zout van Umuiden; Bore 9, Kotka, ledig van Veisen; Arkadia, Tilbury; Christian Jurgen, Delfzijl; Triumph, Aberdeen; Imime Oldendorff, Nordenham, ledig van Zaandam; Gerd, Londen; Harrogate. Goole; Markab, Portsmouth; Julia Ma ry, Londen; Hinde, Londen; Heriot, Leith; Greta, Rochester, van Koog aan de Zaan; Gitana, Gran gemouth, walsmateriaal van Umuiden; Rijn stroom, Londen; Texelstroom, Huil; Tenerife, Hamburg; Wolanda, Hamburg, groene erwten van Vijfhuizen Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Anita Adèle naar Rotterdam; Neder-Waal, Port Said; Baldur, Lulea; Leliegracht, Vlissingen; Zaanstroom, Rot terdam; Looiersgracht, Rotterdam. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). maar zeer waarschijnlijk zijn de troebelen in het begin van de tachtigjarige oorlog daar debet aan geweest. Op verschillen de oude prenten zien wij de ruïne afge beeld; de oudste en meest betrouwbare geeft ons een tekening van de grote kas teeltekenaar Roeland Roghman uit 1647. Deze maakt deel uit van de collectie in Teylers museum te Haarlem. In 1730 ston den er nog vrij grote muurbrokken op een met bomen begroeid, vierkant eilandje overeind. Later zijn ook deze verdwenen en op de puinheuvel verrees een boerde rijtje, dat ook nu weer tot het verleden behoort. Zo ligt daar nu deze historische plek ietwat onwennig tussen de hoge flatgebou wen van het uitbreidingsplan Oosterwijk. Het is de bedoeling van de gemeente Be verwijk om hier een recreatiecentrum aan te leggen, met de ruïneheuvel als middelpunt. Sinds enige weken zijn drag lines bezig de gracht die nu nog aan drie zijden het eiland omgeeft, verder uit te diepen en te verbreden. Daarna zal de heuvel zelf iets verlaagd worden (geluk kig gebeurt dit met de schop en niet met de graafmachine!), er zal een beplanting met heesters op worden aangebracht en zo mogelijk zal men met de gevonden ste nen de grote, noordwestelijke hoektoren weer een eindje opmetselen. Naar wij ho pen zal dan ook het hellende talud rondom het kasteel en binnen de gracht worden hersteld en met gras bezaaid. Op deze wij ze zal dan tenminste iets bewaard blijven voor het nageslacht van het eens zo be kende huis. - ^(Udt ,':n> n, f I U. ih\U\\\Aw\ A\\\Wv\K>> Dat er bij deze werkzaamheden nog heel wat oude dingen tevoorschijn komen, spreekt vanzelf. Daarom prijzen wij ons gelukkig, dat er een uitstekende samen werking bestaat tussen openbare werken en de Plantsoenendienst van Beverwijk en enige leden van de Archeologische Werk gemeenschap voor Westelijk Nederland, die, evenals een bestuurslid van het His torisch genootschap Midden-Kennemer- land, bijna dagelijks aanwezig zijn. In prettig overleg met de opzichter, de heer Kors, houden zij toezicht op de vond sten. Door de gemeente Beverwijk zal in contact met de Sociaal-Culturele Stichting aldaar een nabijgelegen schoollokaal be schikbaar worden gesteld, om alles tijde lijk op te bergen, schoon te maken en te restaureren. Met kisten vol gaan de scher ven daarheen en meermalen gelukt het ons uit deze fragmenten nog vrijwel gave potten, kannen en schalen tevoorschijn te toveren. Daaronder zijn interessante zaken, zoals prachtige kannen met groen en geel gla zuur en versiering met noppen, afkomstig uit Vlaanderen, grote grijze kogelpotten, gesmeed ijzeren pijlpunten, brons be slag van oude boeken, veel stukken be werkt leer van typisch middeleeuwse puntschoenen, soms nog met de lederen veters eraan, handgebakken keukengerei uit de Rijnstreek en versierde drinkscha len. Merkwaardig zijn ook de grote ronde veldkeien, vooral bij de brug aangetrof fen. Jhr. van Foreest houdt deze voor ste nen die met de blijde, het geduchte mid deleeuwse aanvalswapen, tegen de muren werden geslingerd bij de belegering van 1351, die eindigde met de ondergang van Plattegrond van „Oosterwijk". het eerste huis. Een zeldzame vondst uit de gracht toont nog onze afbeelding. Het materiaal van dit achthoekige voorwerp (8 cm. hoog) gelijkt het meest op vrij grove, zachtrode baksteen. De acht kanten zijn elk op eigen wijze versierd met een ingedrukt ornament van ruiten en drie hoeken. Ook de bovenzijde vertoont zigzag lijnen, die er met een puntig stokje zijn ingekrast, toen de klei nog week was. In het midden bevindt zich een 5 cm. diepe ronde uitholling, die, vooral aan de bovenzijde, zwart beroet is. Kennelijk is dit een middeleeuwse olielamp, waarin één of meer pitten gebrand hebben. Wij zouden deze, met enige reserve, in de eer ste helft van de 15e eeuw willen dateren. Het voorwerp lijkt ons wat grof, om op de eettafel te zijn gebruikt en misschien deed het dienst in de keuken om schalen met spijzen warm te houden. Alles tezamen is deze kasteelinventaris het waard om behouden te blijven en dit ziet men in Beverwijk onder aanvoering van burgemeester Bruinsma dan ook zeer wel in. Met de komende restauratie van het eiland, zullen de vondsten meehelpen om voor het nageslacht „Oosterwijk" te maken tot meer dan alleen maar een naam! Middeleeuwse olielamp uit de gracht van „Oosterwijk". De zomercompetitie 1962 is bij de IJmui- der schaakclub Kijk Uit gestreden. Twee jeugdige, veelbelovende schakers bezetten in de eindrangschikking de eerste plaatsen. Rob van Zwieten troont als winnaar, Frank van Maanen als fraaie tweede. Verdiende resultaten van twee ethousiaste jongens die in deze zomer hebben aangetoond aan leg voor het zo variatierijke schaakspel te hebben. Hun succes houdt niet in dat men nu mag veronderstellen dat er bij Kijk Uit een omwenteling heeft plaats gehad. De zomer competitie is namelijk een handicap-com petitie waarbij de zwakker geachte spelers in verschillende opzichten (bedenktijd en honorering) in het voordeel zijn. Bovendien nemen verschillende sterke spelers niet deel terwijl de wel meespelende schakers dikwijls maar iets proberen zonder zich in te spannen zoals men dat in de onderlinge competitie doet. Hetgeen overigens niet wegneemt dat een zwakker geachte speler wel degelijk iets in zijn mars moet hebben om hoog in de rangschikking te komen. Een verschil van enkele groepen weegt onder normale omstandigheden te zwaar om van een gelijke strijd te kunnen spre ken: Ook bij een handicap in bedenktijd ten nadele van de sterkeren valt dit ge wicht niet geheel weg en moet de zwakkere zich een flinke inspanning getroosten om tot succes te komen. De beide jeugdige Kijk Uiters hebben succes gehad en daarmee een sluier opge licht van de mogelijkheden welke in de toekomst voor hen op het schaakbord open liggen. Er is de laatste ronde nog enige spanning geweest over de definitieve bezetting van de derde plaats. M. J. Warnez, die hierop uiteindelijk is terecht gekomen werd ern stig bedreigd door J. de Niet en J. Plug- boer. Hadden beide laatste spelers in hun partijen de maximale score bereikt, dan zou Warnez van de derde plaats zijn ver drongen. Nu echter verloor De Niet een keer en Plugboer heeft het, na een gevecht met wisselende kansen tegen Oldenmark, niet verder gebracht dan remise. Warnez bleef daardoor derde. De laatste uitslagen zijn: Fr. van Maanen Tj. de Jong 0-1; H. RobbenJ. de Niet 0-1; R. van ZwietenJ. Plugboer 0-1; H. KosterA. Oldenmark 0-1; G. Koomen K. Steijn 0-1; J. J. v. d. VeldtG. van Alfen 1-0; H. KosterFr. van Maanen 0-1; G. v. AlfenJ. J. v. d. Veldt 0-1; J. de Niet H. Robben 0-1; K. SteijnR. van Zwieten 1-0; A. OldenmarkJ.Plugboer remise; P. LanserG. Koomen 1-0. Van de 39 spelers die aan deze competitie hebben meegespeeld worden de 15 hoogste plaatsen als volgt bezet: 1. R. van Zwieten (5) 6661/a punten; 2. Fr. van Maanen (5) 531; 3. M. J. Warnez (2) 387; 4. J. Plugboer (3) 384»/2; 5. J. de Niet (4) 368; 6. J. J. v. d. Veldt (4) 311; 7. G. Koomen (4) 284'/i; 8. A. Oldenmark (4) 248V2', 9. J. Blok (1) 243; 10. P. Heidenreich (3) 239; 11. K. Steijn (1) 225; 12. J. L. Wijdoogen (2) 219; 13. J. Vis (3) 199; 14. B. Slager (5) 166; 15. W. v. d. Berg (4) 157 punten. De tussen haakjes aangegeven cijfers wijzen op de groepen .waarin werd ge speeld tijdens de onderlinge competitie. Advertentie Excelsior, Holland Electro, Ruton, AEG. Electrolux, Philips, Erres, Betaling eventueel te regelen. Voor 100 service: Lange Nieuwstraat 433 - 435 BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN: M. T. Wulfers-van Leuven, d., Corantijnstraat 31, Santpoort; G. J. van de Wint-van Poelje, z., Rijnstraat 45, IJ muiden; M. Rijbroek-de Jong, z., van Da lenlaan 131, Santpoort-Zuid; J. Hoveling van Twuijver, z., Enschedestraat 4, IJmui den; H. M. T. van Roozendaal-Middeldorp, z., Corantijnstraat 35, Santpoort; H. Mari- nus-Spitse, d„ Cypressenstraat 22, IJmui- den-Oost; L. A. Toonen-Monné, z„ Cor- verslaan 81, Velsen-Noord; M. M. Tel- Baars, d., Vondelweg 266. Haarlem; T. P. J. Hanrath-Scholten, d., Saturnusstraat 73. IJmuiden; M. Schipper-Klomp, d., Diets- veld 8, Haarlem; C. C. Kok-Verduin, z„ Acaciastraat 22, IJmuiden-Oost; A. van Vondelen-Groen. d„ Berkenstraat 36, IJ muiden-Oost. OVERLEDEN: P van Zutphen. 66 jaar. echtgenoot van: J. P. Blokzijl, Driehuizer- kerkweg 142, Driehuis. Na een onderbreking van enkele maan den is het transport van grote stenen uit België naar de emplacementen bij de zui- derpier van IJmuiden hervat. Dit transport zal nog vijf tot zes weken voortduren. Het vervoer van stenen naar de emplacemen ten ten noorden van het Noordzeekanaal gaat onverminderd door. Op de zuidelijke emplacementen worden stenen opgestapeld, die bestemd zijn voor de bovenbouw van de nieuwe zuiderpier, terwijl de stenen op de noordelijke emplace menten bestemd zijn voor de onderbouw van beide pieren alsmede voor de boven bouw van de noorderpier. Het slechte weer van de laatste weken heeft het aantal werkbare dagen voor de pierenbouw in IJmuiden met enkele per centen doen dalen doch dit zal niet van grote invloed zijn op het schema voor het geheel. Na overleg tussen de raadsfracties in de aanstaande nieuwe gemeenteraad van Heemskerk is als kandidaat voor de func tie van wethouder voorgedragen de heer P. de Graaf, lid van de Partij van de Arbeid. In de Heemskerkse raad is tot dusver geen Pv.d.A.-wethouder geweest. De twee andere wethouderszetels in de nieuwe raad zullen worden bezet door de heren H. J. M. Roozen en A. F. M. Her pen, beiden van de K.V.P.. 'JL COMMISSIE OVERLEG In aansluiting op hetgeen wij, in de ÏJmuider Courant van maandag 27 dezer, reeds hebben gemeld over de samenstelling van een in te stellen commissie voor over leg vissershaven IJmuiden, kunnen wij thans nog melden, dat ook de Nederlandse Vissersbond er in vertegenwoordigd zal zijn, namelijk in de persoon van de voor zitter van die bond de heer R. Brands, te Urk. Advertentie De directies van de N.V. Melkinrichting Velsen en de Melkinrichting Sloten te Vijf huizen hebben besloten een belangenge meenschap aan te gaan. Beide bedrijven gaan nauw samenwerken. Door deze samenwerking wordt het areaal van de melkinrichting Velsen in Kennemerland verder uitgebreid. Enige jaren geleden is de N.V. zuivelfabriek De Holland te Castricum onder de directie van de Velsense fabriek gekomen. In de week van 19 tot en met 25 augustus zijn in de hoofdstedelijke haven aangeko men 169 schepen (407.762 brt.) en vertrok ken 173 schepen (370.999 brt.). In IJmuiden werd gisteren een zeldza me koningsvis aangevoerd. De ruim een meter grote en zestig pond wegende vis kwam in het bezit van de Haarlemse vis handelaar de heer L. Bakker. De prachtig gevormde en zilverkleurige zeebewoner trekt in de etalage van de heer Bakker aan de Grote Houtstraat veel bekijks. De koningsvis, de latijnse benaming is Lampris Guttatus, komt hoofdzakelijk in de warme gedeelten van de Atlantische Oceaan en ook wel in de Middellandse Zee voor. Hij leeft op diepten van honderd tot tweehonderd meter. Het is een grote zeld zaamheid als hij in de noordelijke, koude re wateren wordt aangetroffen. Waar schijnlijk is het gevangen exemplaar mee gevoerd door de warme golfstroom en in de Noordzee verdwaald. Een volwassen ko ningsvis kan anderhalf tot twee meter lang worden. Aan de kust van Madeira wordt de koningsvis veel gevangen. Het naar zalm smakende vlees wordt daar bijzon der gewaardeerd. 1 1 .v. U en ik kennen de be kende politiewagentjes, bij welker aanblik we in eens allen als ordentelijke burgers met het meest rechtschapen gezicht ons op het maatschappelijk spoor zetten. Zulke hui chelaars zijn we wel. Ik noem die kleine driftige autootjes wel eens „bon nenautomaatjes", maar dat is niet helemaal rechtvaardig. Want ze doen duizend-en-een an dere zaken, terwijl naar een inzittende me plechtig heeft verklaard het hart bloedt als men de schrijfstift moet trekken. Oké, een beetje „image-building" kan geen kwaad en au fond wordt er ten bate van onze veiligheid uitgerukt, De Radio Auto-Dienst zoals deze in de boezem der Haarlemse politie heet, verleende in 1961 maar liefst 6235 keer as sistentie, waarvan het meest bij verkeersonge vallen. n.l. 2609 maal. Maar 371 maal kwam men tussenbeide bij twistpartijen, 424 maal om baldadige jeugd in te tomen, 288 maal bij bran den, 40 maal bij vernie lingen, 230 maai bij ver keersstremmingen, 66 maal bij storm en water schade, 91 maal bij dron kenschap, 214 maal bij toevallen of onwel wor den, 25 maal bij drenke lingen. 384 maal bij ge wone ongelukken en zo nog vele. vele andere za ken meer. En ja. dan was er ook nog het bekende flauwe spel van loos alarm. Hoe vaak? 165 maal De R.A.D. legde In 1961 in totaal een 205.745 ki lometer af. Ik heb het niet nagemeten, maar neem het voetstoots aan Dat is 5 maal het aard bolletje rond, al moet het wel sneu zijn nooit méér te zien dan Haar lem, Haarlem en nog eens Haarlem. En meest al, gezien de waslijst van hulpbehoevenden, niet op zijn voordeligst. De jonge scooterdienst steekt de R.A.D. aardig naar de kroon, want de 29 brompony-a genten maalden zo'n 192.000 ki lometer onder de wielen door. En dat in één jaar. Over afschrijven gespro ken De Haarlemse politie om weer een ander chapiter uit het jaarver slag te lichten gaf 124 lezingen voor de jeugd en bejaarden (dit laatste is heel goed, want de oudjes zijn nogal eigen wijs, heb ik met de tril lende voet op de rem kunnen ervaren) en 166 lessen over verkeersre gels op 72 scholen. De politie vindt en hoe wel ze het terloops op merkt. geloof ik toch wel dat dit probleem ze na aan het hart ligt het zonde en jammer, dat er nog steeds niet de be schikking is over een eigen lokaliteit voor het geven van verkeerscur- sussen. Maar daarin komt verandering, zegt men. Dat kan dan niet snel genoeg zijn. En dan vele tientallen andere zaken meer, die de gewone man, als hij er toevallig niets mee te maken heeft, ontgaan. De politie zorgt voor de na leving van de Wet op het Afbetalingsbedrijf, de Arbeidswet, het Brood- besluit, de Drankwet, het Melkbesluit (wordt niet gedaan door z.g. Melk- brigadier, dit om ver warring te vermijden de Vogelwet, de Wet woonwagen en woon schepen, de Winkelslui tingswet en IJkwet, om er maar een paar te noe men. Dat is zo'n kleine 10.000 stukken per jaar. die onder de hamer ko men met 270 verbalen in gevallen waarin men over de schreef ging. Maar liefst 5100 con troles werden uitgeoe fend in fabrieken, werk plaatsen, pakhuizen, kantoren, koffiehuizen, hotels en apotheken Voor mfj hoeft het niet. zult u zeggen, maar een feis is dat deze wetten zijn gemaakt ter be scherming van de men sen en dat nog altijd een aantal incorrecte toe standen wordt gesigna leerd. Elk jaar weer. Interesseert het u, dat er 28 jagers in Haarlem rondlopen 11 straatmu zikanten en 239 lieden met een ventvergunning dat er in onze^gemeente op 31 december 1961 in totaal 64 woonwagens aanwezig waren en 118 woonschepen? En dat er en nu nóóit meer komen aan dragen met de beschul diging dat er in Haarlem niets te doen is! in 1961 maar liefst 890 „vermakelijkheden" in onze stad aanwezig wa ren en onder de hoede van de politie vielen, waaronder zo'n 150 tap- oerijen. Proost, za'k maar zeg gen. Zaterdag 1 september herdenkt dr. A. B. Nederlof, rector van het gemeentelijk gym nasium Felisenum te Velsen, het feit, dat hij 25 jaar aan het openbaar v.h.m.o. is ver bonden. De heer Nederlof werd op 1 september 1957 in Velsen benoemd. Daarvoor was hij leraar aan het gymnasium Erasmianus in zijn geboorteplaats Rotterdam. Op 1 september 1961 werd hij tevens tijdelijk met de leiding belast van de ge meentelijke middelbare school voor meis jes te Velsen. In de jaren, gedurende welke de jubila ris in deze gemeente zijn taak heeft ver vuld heeft hen wel duidelijk bewezen met hart en ziel de zaak van het onderwijs te zijn toegedaan. De heer Nederlof is geen figuur, die op de voorgrond treedt, hij wenst dit ook niet, doch uit de resultaten, welke aan beide scholen worden bereikt, komt duidelijk de invloed van zijn eminente leiding naar voren. Het zal de sympathieke rector de komen de dagen ter gelegenheid van dit jubileum niet ontbreken aan blijken van waardering uit brede lagen der bevolking. Op donderdag 6 september zal in een bij eenkomst van genodigden hieraan mede uitdrukking worden gegeven. WOENSDAG 29 AUGUSTUS Openbare leeszaal, Plein 1945, IJmui- den-Oost: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 14 tot 17 uur (jeugd). R.K.-leeszaal, Willemsbeekweg 96, IJmui- den-Oost: 14.30 tot 17.30 uur (ook voor vol wassenen); Petruszaal, Venusstraat: 18.30 tot 19.30 uur; Jozefhuis, Velsen-Noord: 14 tot 17 uur. Hervormd Jeugdhuis, Rembrandtlaan, 20 uur: Jaarvergadering V.V. „IJmuiden". Raadhuis Velsen, 18 uur: Vergadering gemeenteraad en afscheid oude raad. Santpoort, gebouw „Pniël": Synodale vergadering, christelijk gereformeerde kerk. DONDERDAG 30 AUGUSTUS Openbare leeszaal, Plein 1945: 10 tot 12.30 uur; filiaal Velsen-Noord: 10 tot 12 uur. R.K.-leeszaal: gesloten. Raadhuis Velsen, 9.30 tot 12 uur: Spreek uur wethouder openbare werken; 10 tot 12 uur: spreekuur wethouder van sociale za ken (geen woningtoewijzing); 16 uur: af scheid wethouder C. P. J. Maas. Santpoort, gebouw „Pniël": Synodale vergadering, christelijk gereformeerde kerk.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 7