Ben gaat Bella getrouwe bevolking wilaya-gezag ondermijnen In oktober komen al 4500 militairen naar huis Vermoedelijke daders van mishandeling in arrest HET WEER Adenauer staat alléén in zijn verlangen Engeland buiten Europa te houden Bella stuurt leger naar Algiers Khedda komt met bemiddelingsplan tijdens schietpartij in Algiers De repatriëring uit Nieuw-Guinea Meisje zal weer herstellen Nog 100 miljoen voor N.-Guinea in 3 jaren Vader redde kind door snelle reactie Koninklijk gezin terug Ghanese ministers in ongenade w^iviurcmö veforeyouüuif! DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MILITAIRE DISTRICTEN VAN ALGERIJE 1 Wilaya's) y» REGEN- EN TWEEDJASSEN HERMAN KREBE3ERS Aanhouden droog Aan het strand: Lezers IJmuider Courant achter het schaakbord - - Aanslag op De Gaulle Het woord is aan In de krant van heden: Vrees voor beweeglijker politiek jegens Rusland lijkt drijfveer te zijn LAATSTE NIEUWS 47e JAARGANG NUMMER 251 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V„ Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der (Van onze correspondent) PARIJS Gistermiddag zijn in de kas- bah van Algiers de eerste gevechten uit gebroken tussen eenheden van Wilaya IV en de aanhangers van Ben Bella, die met zijn Politieke Bureau door de Wilaya-lei- ders naar Oran is verdreven. Het schieten begon toen patrouilles huiszoekingen ver richtten in de kasbah, waar de bevolking trouw is gebleven aan Ben Bella en wordt geleid door een kolonel die zijn sporen ver diend heeft in de strijd tegen ie para chutistentroepen van generaal Massu. Naar verluidt zijn vijf soldaten en een on bekend aantal burgers om het leven ge komen. Ondanks een door de Wilaya-comman- danten uitgevaardigd uitgaansverbod, trokken 's avonds grote groepen burgers door de stad die betoogden voor rust en welvaart en riepen: „Zeven jaar oorlog is genoeg." Later op de avond was het in Algiers volmaakt rustig. Berichten dat troepen van het aan Ben Bella en het F.L.N. trouw gebleven regeringsleger op weg zijn gegaan naar Algiers, zijn niet bevestigd. De rebellenleiders van Algiers hebben in een communiqué de schuld van de schiet partij geweten aan Ben Khider, de rech terhand van Ben Bella, die „huurlingen" bevel heeft gegeven de leiders van Wilaya IV te ontvoeren en op de soldaten te schie ten, die bezig waren de rust in de stad te herstellen." Het lijkt waarschijnlijk dat Ben Bella inderdaad probeert het gezag van Wilaya IV in Algiers te ondermijnen. De troepen beseffen dit gevaar terdege en arresteren alle „verdachte elementen" en proberen bij huiszoekingen zoveel mogelijk wapens in hun bezit te krijgen. Aan bemiddeling ontbreekt het intussen niet. Ben Khedda die weliswaar geen enkele werkelijke macht heeft, maar wiens invloed nog steeds groot is heeft aan het Politieke Bureau en aan de raad van Wilaya IV een compromisvoorstel gedaan, waarin wordt aanbevolen op 9 september verkiezingen te houden en de kandidaten j Constantine -Alaier Tizi Ouzou CONSTANTINE KABILIË Batna Oran Bou Soada Tiaret Biskrg Saida Tlemcen Afleu ORAN Laghouat Touggourt SAHARA Ghardaia Ouargla |V,.PELT16?81B hiervoor voor een vijfde gedeelte uit het Politieke Bureau en voor vier-vijfde uit de Wilaya's te betrekken. De verkiezingen moeten volgens dit voorstel worden voor bereid door een comité van zeven leden van het Politieke Bureau en zes hoofden van Wilaya's. Na vorming van de regering door het dan gekozen parlement, moeten de Wi laya's worden ontbonden, aldus het voor stel. Ook het vakverbond van het F.L.N., waarvan alle arbeiders uit de grote steden lid zijn, heeft een oproep gepubliceerd, waarin men o.a. kan lezen dat het Alge rijnse volk zich de onafhankelijkheid waar dig moet betonen en dat de kanker van de anarchie niet langer mag voortduren. Het ongeregelde Algerijnse guerilla- leger, dat zijn ontstaan vond in de onafhankelijkheidsoorlog tegen Frank rijk, is in zijn organisatie opgebouwd uit zes districten (Wilaya's) (zie kaar tje). Naast deze revolutionaire troepen, wier aanzien en machtsbereik groei den tijdens de oorlog tegen de Fran sen, bestaat in Algerije het „officiële", geregelde Bevrijdingsleger (ALN), dat zich voornamelijk aan de grenzen van Algerije ophoudt en onder leiding staat van kolonel Boumediene. Na een aan vankelijke verwijdering tussen hem en Ben Bella, heeft hij nu W'éer zijn in vloed ingezet om te proberen de terri toriale macht van de guerilla-distric- ten te breken en de Wilaya-comman danten met hun manschapen te voe gen onder het centrale gezag van het bevrijdingsleger en het Politieke Bureau. Hierbij vindt hij de Wilaya's 111 en IV tegenover zich. Deze hebben de macht in handen in Algiers, waar zij Ben Bella's Politieke Buerau het afgelopen weekeinde verdreven naar Oran. In de maand oktober zullen ruim 4.500 Nederlandse militairen uit Nieuw- Guinea naar Nederland worden over gebracht. Voor november voorziet bet repatrië ringsschema tot nu toe in het terug zenden van 2.250 militairen, zodat vóór het begin van december in elk geval bijna 7.000 Nederlandse militairen Nieuw-Guinea zullen hebben verlaten. Het totale aantal militairen dat thans in Nieuw-Guinea is, bedraagt ruim 8.000. Een dag nadat de Verenigde Naties het bestuur over Nieuw-Guinea zullen hebben overgenomen, op 2 oktober dus, zal het Australische motorschip „Seven Seas" met ongeveer 1000 man aan boord naar Nederland vertrekken. Op 24 oktober zal het s.s. „Waterman" met 850 militairen de reis naar Nederland aanvaarden. Intussen zullen in oktober vanuit Biak 2700 militairen per vliegtuig naar Neder land worden overgebracht. Met de K.L.M. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LODSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Advertentie speelt vanavond met het N.Ph.O. in het Concertgebouw het VIOOLCONCERT van BRUCH. Tevens werken van Mozart en Strauss. Entrée f 1. Verwachting tot morgenavond: Droog weer met tijdelijk wol kenvelden, voornamelijk in de kustprovincies. In het binnen land in de nacht en vroege och tend hier en daar mist. Zwakke, langs de waddenkust aanvanke lijk nog matige wind uit weste lijke richtingen. Weinig verande ring in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Droog en tussen overtrekkende wolkenvelden opklaringen, maar een frisse zeewind. Temperatuur 19 gra den. Zeewater 16 a 17 graden. Vooruitzichten: Vrij zonnig, maar de zeewind blijft fris. Ook de tweede Amsterdammer, die er van wordt verdacht een zeventien jarig meisje te hebben mishandeld en aangerand, is nu in arrest. De beide mannen staan bij de politie bekend als souteneurs en zijn daarvoor ook al en kele malen veroordeeld. Volgens de politie heeft het tweetal het meisje dinsdagochtend omstreeks half ze ven in een koffiehuis aan de Albert Cuyp- straat ontmoet en haar, na een eerste mishandeling gedwongen mee te gaan naar een café aan de Amstelstraat. Daar werd zij opnieuw gestompt en geslagen en voorts gedwongen zes glazen cognac en vier glazen bier te drinken. Een fles cog nac werd meegenomen naar de onbewoon baar verklaarde woning in de Fagelstraat, die door één der verdachten werd ge bruikt als gelegenheidshuis. De buurvrouw heeft, omstreeks negen uur, gezien dat de twee mannen het meis je uit de auto sleurden, maar zij kreeg de indruk dat „het nogal intiem was". In de kamer heeft men het meisje de inhoud van de meegebrachte fles door een plastic buis ingegoten. De mishandelingen duurden intussen voort en volgens de po litie was het meisje reeds bewusteloos toen beide mannen zich aan haar vergre pen. Hoewel zij over haar gehele lichaam blauwe plekken en wonden heeft geloven de geraadpleegde doktoren dat zij geen blijvend letsel zal overhouden. De mannen zijn nog niet verhoord. Op het misdrijf staat een maximum straf van twaalf jaar. Wij vestigen nogmaals de aandacht van onze lezers op de schaakwedstrijd tussen abonnees en de schaakclub Kjjk Uit. Deze jaarlijkse krachtmeting wordt gehouden op maandagavond 3 september 's avonds om 8 uur in het Cultureel Centrum aan het Moerbergplantsoen in IJmuiden. Zowel voor geoefende af beginnende schakers zorgt de schaakclub Kjjk Uit voor een pas sende tegenstander. Aanmeldingen kunnen bij ons dagblad worden gedaan of bij de heer Tj. de Jong, Oranjestraat 95, IJmui den. De inschrijving staat open tot maan dagmorgen. is overeengekomen, dat 450 militairen met de normale lijndiensten zullen worden ver voerd. In oktober wordt een groot aan tal „chartervluchten" gemaakt om onge veer 2250 militairen door de lucht naar Nederland over te brengen. In november zullen deze „chartervluch ten" in hetzelfde tempo worden voortgezet, zodat ook dan ongeveer 2250 militairen kunnen repatriëren. De mogelijkheid om in november nog een schip af te huren voor het over brengen der resterende 1000 militairen wordt thans onderzocht. De militaire autoriteiten te Hollandia verwachten, dat voor de feestdagen aan het eind van het jaar alle Nederlandse militairen weer thuis zullen zijn. De jager „Limburg" is gisteren uit Nieuw-Guinea naar Nederland vertrokken. Mogelijk nog sneller Vanmorgen werd uit Hollandia gemeld, dat het bekend maken van het afvoer- schema bij de vertegenwoordiging van de Verenigde Naties in Hollandia enige ver wondering heeft gewekt. Men gaat er daar van uit dat na 1 oktober de Verenigde Naties het bestuur over Nieuw-Guinea uitoefenen, zodat zij ook bepalen, in welk tempo de militairen, eventueel met technische hulp van de Verenigde Naties op transportgebied zul len worden afgevoerd. V.N.-functionarissen willen met name bezien, of de afvoer niet sneller zou kunnen worden verwezenlijkt. Inmiddels is ook bekend geworden, dat de veiligheidstroepen van de V.N. al op 23 september in Nieuw-Guinea zullen arri veren met het troepentransportschip „Ge neral Blatchford", dat thans V.N.-troepen in de Kongo vervoert. Nederland wil, zoals bericht is, nog drie jaar een bijdrage aan de V.N. ver lenen voor het ontwikkelingswerk in Nieuw-Guinea na de overdracht van het gebied aan Indonesië. In het ontwerp van de rijkswet, dat de regering dezer dagen aan de Tweede Kamer heeft gezonden, wordt daarvoor niet een bepaald bedrag genoemd. In Hollandia heeft staatssecre taris Bot een bedrag van 10 miljoen genoemd. Het is echter de bedoeling van de Nederlandse regering voor het ont wikkelingswerk in Nieuw-Guinea aan de Verenigde Naties per jaar een bedrag aan te bieden van 10 miljoen dollar, dus totaal 30 miljoen dollar of ongeveer 100 miljoen over een periode van maximaal drie jaren. 54 '-.-4 x - - 4-° 4-,- "-*• 4 'v „w. V -A W 4? Vietnamese regeringsstrijdkrachten, die een offensief zijn begonnen tegen com munistische guerilla-troepen in de Viet Cong, steken een riviertje over In de Franse plaats Troyes is gisteren het proces begonnen tegen de vijf mannen die een jaar geleden een mis lukte aanslag pleegden op president De Gaulle. Een onder een hoop zand verborgen bom ontplofte toen De Gaulle er per auto langs reed op weg naar zijn buitenverblijf. De verdach ten in dit proces zijn duidelijk ama teur-terroristen. De foto toont twee hunner Bernard Barbance (links) en Jean Marc Rouviere, beiden auto handelaar van beroep terwijl zij naar het gerechtsgebouw worden ge leid. De andere verdachten zijn Henri Manoury, verzekeringsagent; Martial Villemancy, voormalig radio-omroeper en Armand Belvisi, voormalig politie man. Op de eerste dag van het pro ces werd de jury beëdigd en werd een verzoek afgewezen van de verdediging, die beweerde onvoldoende tijd te heb ben gehad de dossiers te raadplegen en om uitstel van het proces vroeg. Een der verdedigers is de bejaarde Tixier-Vignancour, die vorig jaar ex- generaal Salon verdedigde toen deze voor een militaire rechtbank terecht stond. Pascal: Men kan over alle mogelijke onder werpen met natuurlijke eenvoud spre ken, zelfs over godgeleerdheid. Op de Beverwijkse Plantage stak woens dagavond een vierjarig meisje plotseling voor een auto de weg over. De vader van het kind zag dat een aanrijding niet meer kon worden voorkomen, sprong toe en drukte zijn dochtertje tegen het weg dek, waardoor het meisje tussen de wie len onder de wagen terechtkwam. Nadat omstanders de auto hadden opgetild, bleek het kind alleen enkele schaafwonden te hebben opgelopen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Beeldverhalen2, 11 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws3 Op de Praatstoel3 Horen en Zien4 Kunst 4 Uit stad en omgeving5, 9 In de Vishal en op zee9 Topsij 10 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport lo Luidsprekers10 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Koningin Juliana en prins Bernhard zijn gisteravond met de prinsessen Irene en Marijke van hun vakantie in Italië in Nederland teruggekeerd. BONN. Ergernis en verontwaardiging zijn bij vele politici in Bonn ont ketend door de uitlatingen van kanselier Adenauer in zijn televisie-persconferen tie van dinsdagavond. De temperatuur tussen Bonn en Londen is gedaald tot onder het nulpunt. Perschef Von Hase probeerde gisteren weliswaar de woorden van zijn meester zo te belichten, dat Adenauer toch niét gekant zou zijn tegen toetreding van Engeland tot de politieke unie van de zes Europese E.E.G.- landen, maar dat lukte maar matig. Op dringende vragen of Adenauer nu vóór of tégen Britse deelneming aan de politieke unie is moest Von Hase zich be perken tot het ontwijkende antwoord: „Dat is een kwestie van het ontwikkelings proces. Vandaag kan men daarover geen voorspellingen doen". (Van onze correspondent) Adenauer heeft de stemming waarin de onderhandelingen over Britse toetreding tot de Europese Economische Gemeen schap volgende maand weer worden voortgezet, aanzienlijk verslechterd. Het wordt steeds duidelijker dat Adenauer in tegenstelling tot zijn minister van Buiten landse Zaken Schroder en de meerderheid van de Christen-Democratische fractie Engeland eigenlijk maar het liefst buiten Europa zou houden. Zyn vrees dat de in vloed van de Britse politiek zou leiden tot een meer soepele houding tegenover de Sovjet-Unie, lijkt hierbij de belangrijkste rol te spelen. Dat minister Schroder er andere opvat tingen op na houdt dan Adenauer, is gis teren weer eens duidelijk geworden: Schroder betoogde in een interview met het „Sonntagsblatt" dat Engeland zo snel mogelijk in de E.E.G. moet worden opge nomen en dan ook aan de politieke samen werking moet gaan deelnemen. „De Bondsregering heeft de E.E.G. altijd als een instrument voor de politieke eenwor ding van Europa gezien", aldus Schroder. „Wij willen dan ook, dat de E.E.G. de weg baant voor politieke binding van Groot-Brittannië aan het continentale Europa". LONDEN De Britse regering is ge neigd niet al te veel waarde te hechten aan Adenauers opmerkingen. Men wijst er hier op, dat de kanselier steeds méér geïsoleerd raakt van het standpunt van het merendeel van het Duitse kabinet en van zijn C.D.U. De Britse regering was tijdens een vijfdaagse patrouille. Het guerilla-leger heeft de aanval voor lopig af weten te slaan, waarbij aan beide zijden aanzienlijke verliezen zijn geleden. De regeringstroepen worden vergezeld door Amerikaanse „advi seurs". De foto werd gemaakt door een Amerikaanse fotograaf. ACCRA (Reuter) In Ghana zyn ge arresteerd de minister van Buitenlandse Zaken, Ako Adjei, de minister van Voor lichting, Tawa Adamafio, en de secretaris van premier Nkroemah's regeringspartij, H. H. Cofie-Krabbe. Een reden voor de maatregel is niet gegeven. Een maand geleden werd op premier Nkroemah een aanslag gepleegd. Volgens de nieuwe wet op de preventieve hechtenis kunnen in Ghana mensen vijf jaar worden vastgehouden zonder voor de rechter te komen. Parlementsleden verliezen volgens deze wet automatisch hun zetel wanneer zij in hechtenis worden genomen. Dr. Adenauer door het Westduitse kabinet tevoren reeds op de hoogte gebracht van de televisie uitzending. ALGIERS (AP) Het Politieke Bu reau van Ben Bella heeft vanmorgen het regeringsleger (A.L.N.) en de troepen van de vier gezagstrouwe Wilaya's ver zocht „eenheden naar Algiers te zenden, die nodig zijn voor het herstel van de orde en de veiligheid van de bewoners". Algiers is in handen van het guerrilla- leger van Wilaya IV. De chef-staf van het leger, Boumedienne, zei gisteren in Sétif in het oosten van Al gerije, dat hij bereid is naar de hoofdstad op te rukken wanneer het Politieke Bu reau hem hiertoe opdracht geeft. De Wi laya's I, II, V en VI zegden hem en het Politieke Bureau hun steun toe. Vanmorgen zijn enkele honderden sol daten van Wilaya IV de hoofdstad binnen getrokken ter versterking van de troepen die gisteren een straatgevecht leverden tegen aanhangers van Ben Bella. De ver sterkingen arriveerden bij de Orleans- kazeme in twintig vrachtwagens en zijn waarschijnlijk afkomstig uit de provincie ten zuiden van de stad.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1