Israel vreest aanval door het steeds sterker wordende Egyptische leger VS gewezen op de verstoring van het machtsevenwicht de nieuwe Hero soep is uit Het nieuws 4^ Wereldnieuws ■lil Rechters met nazi verleden weigeren ontslag te nemen VS boeren protesteren f ^Praatótoel Stafchef waarschuwt Egyptische raketten Russische wapens Kritiek op Duitsland Kernwapens jlfL (Op de DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1962 3 - 'a. Amerikaanse minister bezoekt Rusland AANMANING HELPT NIET: /- DE GAULLE WORDT OP WEG VOORTAAN STRENG BEWAAKT FRANS-ALGERIJNSE OVEREENKOMSTEN GESLOTEN WESTELIJK OVERLEG OVER BERLIJN VÓÓR VN-ASSEMBLEE? Syrisch-Israelisch grensgevecht Nauwere samenwerking tussen Jordanië en Saoedie-Arabië Duif (Van onze correspondent) TEL AVIV. De inspanning die pre sident Nasser van Egypte zich getroost om zijn land tot het grootste militaire arsenaal van het Midden-Oosten te ma ken verontrust de Israëlische autoriteiten niet weinig. Die bezorgdheid is ver klaarbaar. Nasser heeft er nooit twijfel over laten bestaan, dat een van de voor naamste doelstellingen van zijn politiek is Palestina te bevrijden" en Israel van de kaart te schrappen. De Israeli's gooiden hem in de herfst van 1956 roet in het eten door hun blik semsnelle Suez-veldtocht, waarbij hun een oorlogsbuit in handen viel die aan de juistheid van hun bewering, dat de Egyptische machthebber op het punt stond hen aan te vallen, geen twijfel liet. De nederlaag hem toegebracht, bracht Nasser er allerminst toe een toontje lager te zingen. Met Russische en Duitse hulp bouwde hij een geduchte weermacht op en radio-Cairo en de door Nassers junta beheerste pers verkondigen ook nu weer dag in dag uit, dat het uur van de uit eindelijke nederlaag van de „zionisten" op handen is. Men is hier langzamerhand zo gewend geraakt aan de dreigementen van de Ara bische staten Libanon maakt daarop min of meer een uitzondering dat de door snee Israeli zich daarvan niet veel meer aantrekt. Tegen deze zelfgenoegzaamheid heeft kort geleden de chef van de Israëli sche generale staf, generaal-majoor Zvi Tsur, een waarschuwing laten horen. Hij ging daarbij uit van de indrukwekkende militaire parade op de tiende verjaardag President Nasser van Egypte raketten van Nassers staatsgreep en trok van leer tegen vele Israëli's die, naar hij zei, in een narren-paradijs leven en de ogen slui ten voor de werkelijke situatie. Waren het de Egyptische raketten van Duitse makelij, waarover zo veel is ge schreven, die generaal-majoor Tsur zijn waarschuwing in de mond gaven? Hij ont kende dat. Het grootste gevaar schuilt z.i. niet in deze Egyptische noviteit, maar in het feit dat deze projectielen door hun in drukwekkendheid geneigd zijn de aan dacht af te leiden van de enorme stroom van conventionele wapens die Egypte bin- nenvloeit uit de Sovjet-Unie en andere sta ten achter het IJzeren Gordijn. De Israëlische stafchef critiseerde ook de slapheid van de buitenlandse staatslie den die kolonel Nasser blijven zien als een vaderlijk en gematigd leider van zijn volk en als iemand die wars is van agressie. President Nasser en zijn minister van Oorlog, veldmaarschalk Abdul Hakim Amer, mag het dan in het verleden heb ben ontbroken aan een reële basis voor hun dreigende taal, nu Egyptes bewape ning een ongekend peil heeft bereikt is er alle aanleiding hun woorden ernstig te nemen, meent de Israëlische stafchef, voor zover deze Israël raken, „dat gesteund wordt door reactionairen en imperialisten" en dat dus onder de voet dient te worden gelopen. In militaire kringen in Israël acht men de propagandistische waarde van de met zoveel ophef in Cairo getoonde raketten voorlopig belangrijker dan de militaire betekenis ervan, maar men ontveinst zich niet. dat deze moderne versie van de Duit se V2 in de toekomst kan uitgroeien tot een formidabel wapen. Deze bezorgdheid wordt echter in de schaduw gesteld door die om het zware Russische materiaal, waarmee de Egypti sche strijdkrachten de laatste tijd zijn ver rijkt: Migs van de typen 17, 19 en 21, snelle TU-16 en Iljoeshin-28 bommenwer pers en T-54 tanks. Wat kwaliteit betreft moge de Israëlische weermacht dan al kunnen wedijveren met dit ultramoderne materiaal, kwantitatief gaapt er een die pe kloof tussen de uitrusting van beide legers. Op dit grote, en naar Israëlische overtui ging gevaarlijke verschil, heeft Israël de laatste weken de Westelijke mogendheden, en in het bijzonder de Verenigde Staten, nog eens nadrukkelijk gewezen. De Isra ëlische ambassadeur in Washington heeft het State Department in opdracht van zijn regering te kennen gegeven, dat de grote Russische wapenleveringen het bewape- ningsevenwicht in 't Midden-Oosten sinds lang hebben verstoord en Israël het gevoel geven vah een steeds toenemende ó'nVeilig- heid. Naar Israëlische persberichten te oordeiep, js men in Washington echter huiverig een bewapeningswedloop in dit toch al licht ontvlambare gebied te ontke tenen. De Israëlische bladen schrijven overigens weinig vriendelijks aan het adres van die landen, die Egypte in staat stellen zijn dreigementen jegens Israël in daden om te zetten. Hun kritiek richt zich in het bijzon der tegen West-Duitsland, dat een aantal van zijn burgers niet verhinderde hun ken nis in dienst te stellen van een dictator, die van zijn oorlogszuchtige bedoelingen Premier Ben Goerion van Israël bezorgd geen geheim maakt. De invloedrijke „Ha- retz" schrijft in dit verband, dat de mees te Duitse experts in Egypte huiswaarts zouden keren als Bonn hen zou dreigen met ongeldigverklaring van hun paspoort. Een ander blad. „Hamodia", schrijft dat het belachelijk zou zijn als Israël zich van het verkrijgen van kernwapens zou onthouden „nu er dagelijks melding wordt gemaakt van de vervaardiging van raket- têd frf *Ket "naburige 'Egyfjfe*'. Na'ar Hét" schijnt is de Israëlische regering dezelfde menuj-g .toegedaan. Een„;recente k&binets- zittïng en een aantal besprekingen van mi litaire deskundigen waren aan dit onder werp gewijd. De Amerikaanse minister van Binnen landse Zaken, Stewart Udall, is in Moskou aangekomen voor een bezoek van tien da gen aan Russische elektrische water krachtcentrales. Udall leidt een delegatie van twaalf Amerikaanse experts. BONN De Westduitse Bondsdag zal binnenkort moeten beslissen welke maat regelen er genomen moeten worden tegen acht rechters en vier officieren van Jus titie die de aanmaning hebben genegeerd ontslag te nemen in verband met hun nazi-verleden. De Bondsdag besloot vorig jaar alle rechters en ambtenaren van het Open baar Ministerie die in de nazitijd betrok ken zijn geweest bij processen die ein digden in een doodvonnis, een laatste kans te geven vrijwillig ontslag te nemen. De genen die hierop zijn ingegaan behielden hun recht op pensioen, de andere cate gorie riskeert een proces en verlies van pensioenrecht. In het afgelopen jaar heb ben 149 rechters en officieren hun ont slag genomen. Een woordvoerder van de regering ver klaarde gisteren, dat de verledens van de twaalf personen die in functie zijn gebleven zonder uitzondering „onaange naam" zijn. (AP). DES MOINES (AFP) Ongeveer 20.000 Amerikaanse boeren hebben in Des Moines (Iowa) geprotesteerd tegen de huns in ziens te lage prijzen, die zij voor hun produkten ontvangen. Zij eisen een prijs verhoging van 20 tot 25 percent. Het hoofd van de „national farmers organi sation" verklaarde dat vanaf vrijdagavond geen vlees en andere produkten zullen worden geleverd, als deze eis niet wordt ingewilligd. Volgens hem gaat het hier om 25 a 30 percent van de totale Ame rikaanse landbouwproduktie. Advertentie Van Hero verwacht U het beste... van Hero Krijgt U het bestelVerwen Uwgezin met de nieuwe Hero soepenl Helemaal Hero... héérlijk! i&üliiiiiiiiiiiiiiü qirb; HERO GROENTESOEP mot verse groenten, verse kruiden en mals rundvlees 4 vólle borden: HERO TOMATENSOEP van zongerijpte tomaten en mals rundvlees, afgemaakt met geurige kruiden: 4 vólle borden 1 PARIJS Op een kabinetsvergadering in Parijs heeft president De Gaulle er in toegestemd zich voortaan met strengere veiligheidsmaatregelen te laten omringen. De minister van Binnenlandse Zaken, Roger Frey, heeft de zorg voor De Gaulle's vei ligheid overgenomen van de kleine politie- groep van het Elysee, in wier handen zij tot dusver lag. Als De Gaulle op reis gaat zullen rou te en reisdoel niet langer worden geheim gehouden, maar zal overal de politie wor den ingelicht. De route zal tevoren door speciale patrouilles worden verkend en bewaakt. Alle verkeer zal worden omge legd. In de stoet van de president zal een groot aantal veiligheidsofficieren mee rijden, waarvan een deel onder alle om standigheden bij hem moet blijven, terwijl een ander deel de instructie heeft in ge vecht te gaan met eventuele aanslagple gers. De Gaulle zal geen gebruik maken van een kogelvrije auto, die de snelheid van de stoet aanzienlijk zou beperken. Een hoge snelheid geldt als een beschermende maat regel. (AP) Een plasticbom heeft grote schade aan gericht aan een garage in Amiens waarvan de eigenaar onlangs aan de politie meldde dat twee mannen bij hem de auto's hebben gehuurd die zijn gebruikt bij de aanslag op president De Gaulle. PARIJS (AP) Frankrijk en Algerije hebben gisteren negen overeenkomsten ge tekend die voorzien in samenwerking op verschillende gebieden. De akkoorden heb ben betrekking op technische hulp, de sta tus van de Franse ambtenaren, rechtskun dige en financiële kwesties en gezamen lijke winning van olie in de Sahara. De akkoorden werden in grote trekken opgesteld op de vredesconferentie in Evian. Namens Frankrijk tekende de mi nister van Algerijnse Zaken Louis Joxe en namens Algerije de president van het voorlopige bestuur, Abderrahmane Farès. Maar Frankrijk heeft nog niets laten horen President Kennedy heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie meegedeeld, dat de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en West-Duitsland in principe zijn overeen gekomen een conferentie van hun ministers van Buitenlandse Zaken te beleggen vóór het begin yan de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties op 18 september. iyer!eg waarvoor ^pog geen cjgLup^s astgesteld. zal vooral dienen om een ge dragslijn in de Berlijnse kwestie te bepa- ,Ien. Het is voorgesteld door kanselier Adenauer. Na de persconferentie is echter van amb telijke zijde in Washington meegedeeld, dat Kennedy's mededeling voorbarig was omdat Frankrijk nog niet op de uitnodi ging heeft gereageerd. Dit zou niet bete kenen dat Frankrijk het voorstel heeft af gewezen. Van Britse zijde is er op gewezen, dat I.ord Home van 10 september af in Lon den moet zijn ter bijwoning van de con ferentie van premiers van het Gemenebest. De woordvoerders veronderstelden dat het ministersoverleg niet voor eind september kan worden gehouden. JERUZALEM (AP) Bij een vuurge vecht met Syriërs aan de grens van Israël is gisteren een Iraelische mili tair gesneuveld Een Israëlische woord voerder zei dat de Syriërs het vuur had den geopend op een groep Israëlische arbeiders die in het grensgebied een weg moest repareren. Israëlische troepen had den het vuur beantwoord. Later hadden de arbeiders de werkzaamheden aan de- weg kunnen hervatten. AMMAN (Reuter) Koning Hoessein van Jordanië en koning Saoed van Saoedie arabië hebben bekend gemaakt, dat zij overeenstemming hebben bereikt over de samensmelting van hun strijdkrachten. Er zal onmiddellijk een gemeenschappelijk opperbevel worden gevormd. Voorts is meegedeeld, dat beide lan den hun buitenlandse politiek zullen coör dineren en een sterke economische een heid zullen vormen. Wie in de berichtgeving zijn dagelijkse arbeid vindt, moet nu en dan wel even diep ademhalen en zich afvragen, of zijn publiek hem wel kan bijhouden. Soms krijg ik het gevoel, dat wij journalisten met woord, pen en ether- golven langzamerhand gaan lijken op een stel enthousiaste optimisten, die bezig zijn een olifant in een sigarenkistje te stoppen. Het is maar een vergelijking want ik wil natuurlijk al lerminst suggereren dat wij gek zijn, aangezien men geen timmermansoog behoeft te be zitten om van tevoren al de overtuiging te krijgen dat zo'n geslurfde kolos niet in het kistje kan, en men natuurlijk volkomen zeker is van het feit dat in ieder geval het dekseltje niet meer dicht zal kunnen. Maar de vergelijking vind ik toch bijzonder verhelderend. Er hoort ook nog wat bij: men moet namelijk bedenken dat het kleine sigarenkistje er voortdurend luid om schreeuwt, die olifant te mo gen huisvesten. Waarmee gesymboliseerd wil zijn, dat wij journalisten een zo ontzaglijke hoeveelheid gevarieerd nieuws in korte tijd in de breinen van onze klanten proberen te stoppen, dat we er zelf nu en dan ver legen onder worden. Maar ook, dat onze klanten onmiddellijk dreigend kunnen protesteren als we eens een kleinigheidje vergeten te leveren. Hoe prettig het verschijnsel ook zou kunnen zijn dat de mensen gaarne zo snel en zo uitgebreid mogelijk alles wil len vernemen, waar ter wereld het zich ook voordoet soms vraag ik me toch wel af, of er niet een grote hoeveelheid van wat pers, radio en televisie serveren nauwelijks aange roerd naar het schillenvat verdwijnt. Misschien wordt er alleen maar hier en daar wat van gesnoept een likje slag room, een schijfje tomaat, een flentertje zalm en de rest gaat voorbij aan de opneem- capaciteit, zonder haar doel te hebben bereikt. Doel? Wat is het doel waarnaar wij streven? Misschien is het een overbodige vraag, die sto rend werkt in de snelle voort gang van de dagelijkse bele venissen. Maar desondanks kunnen we toch even pro beren haar te beantwoorden. Het doel van de nieuws- geving-in-welke-vorm-ook zou een enigszins kinderachtig aspect krijgen, wanneer het zou zijn gericht op de olifant en het kistje. Het kan onmoge lijk enige zin hebben, de men sen méér te vertellen dan ze redelijkerwijs kunnen opne men en verwerken. Om nog eens in een vergelijking af te dalen: ik heb er het volste vertrouwen in dat mijn kleine zoon, die dezer dagen voor het eerst naar de grote school is gestapt, niet morgen de op dracht krijgt het volledige oeuvre van Shakespeare van buiten te leren. Zelfs zie ik er zijn alleraardigste school juffrouw niet voor aan, dat zij hem en zijn kameraadjes uitvoerig in kennis zal bren gen met alle artikelen en ge volgen van de Mammoetwet. Over olifanten gesproken. Het doel van nieuwsgeving kan echter daartegenover ook niet gelegen zijn in het ver langen, de mensen duizelig en angstig te maken met een razendsnelle film van vlekken en strepen, waarin nu en dan een bomontploffinkje, een ver moord meisje, een miljoenen fraude en een oorlogsdreiging vaagjes te onderscheiden zijn, en die verder .een volkomen verward en vertekend beeld geeft van de buitenwereld. Dat kan niet de bedoeling zijn maar ik vrees dat het wél de situatie is. En ik vrees bovendien, dat wij op weg zijn om het woord „nieuws" tot een synoniem van „narigheid" te maken. Daarbij is het een merkwaardige ervaring, dat nieuwsbronnen door hun le zers of toehoorders nagenoeg nooit worden gekapitteld over het feit dat ze een prettig en hartverwarmend nieuwtje over het hoofd hebben gezien, maar wel zó: „Waarom hebben jullie niks van die aanranding ge meld? Waarom lees ik niks van die stommiteit van die rotkerel bij dat ongeluk daar- en-daar? Hoe komt het dat jullie de zelfmoord van die- en-die hebben weggelaten?" Dat is dus niet alleen het sigarenkistje, schreeuwend om de olifant, maar zelfs het sigarenkistje schreeuwend om een woeste, humeurige, bloe derige, trompetterende killer. En ook dat kan toch ons levensdoel niet zijn.... Laat ons niet proberen een schuldige aan te wijzen maar op een of andere manier hebben sommige ongure ver schijnselen een doorlopend toegangsbewijs tot de nieuws geving verkregen1 het huive ringwekkende ongeluk, de perverse moord, de politieke raddraaierij, de ideologische propaganda, de economische snoeverij, de persoonsver heerlijking, het sporttheater, de mode-comedie, en het natio nalisme. Dat is een kleine staalkaart van onderwerpen, die blijkbaar nooit gemist mogen worden en die, uit alle hoeken der aarde bijeenge- veegd, als een bonte confetti- regen over de menigte moet worden uitgestort. Doel? Ik weet het niet. Ik weet het eerlijk niet, want ik meen dat alle mensen streven naar hun persoonlijk geluk in meer of minder ideële vorm en ik heb nog nooit gehoord dat iemand in die stortbui zijn geluk heeft gevonden. Misschien is er wel eens iemand geweest die zwij melde van genot door het ver nemen van Kroesjtsjevs mede deling dat hij twijfelde aan de oprechtheid van Kennedy, of Kennedy's onthulling dat Amerika in 1970 de Sovjet- Unie vóór zal zijn met de ruim tevaart. Maar die eenling uit gezonderd, schiet niemand er innerlijk of uiterlijk wat mee op. Of is het wellicht een vreemd, fysiek soort geluk, in een regenbui te staan en de prikkels van de stralen op de huid te voelen, terwijl het brein sluimert? Als dat zo is, wordt de jour nalistiek langzamerhand meer een badinrichting dan een cul tureel goed. En wordt het nieuws meer genotmiddel dan geestelijk voedsel. Geestelijk voedsel daar hebben we dan toch eindelijk het werkelijke doel. De nieuwsgeving heeft de mens zijn geestelijk voedsel te leve ren, waaruit deze de groei kracht van zijn geest en per soonlijkheid puren kan. Hij dient in kennis te worden ge bracht met zijn buitenwereld, om in het totaal van die we reld een werkzaam en nuttig aandeel te nemen. Wat dat betreft lijkt hij dus toch op mijn kleine zoon, die via zijn school de buiten wereld mag verkennen. Hij leert lezen om te kunnen ver nemen, en schrijven om te kunnen vastleggen. Hij leert rekenen om de wetten van het heelal te leren kennen en tekenen om zich te kunnen uiten over zijn eigen visie op dat heelal. Hij gaat aan de hand van de juffrouw kennis maken met alle onbekenden en zicht krijgen op al het zicht bare. Misschien staat ook hij nu en dan wel in een regen buitje, omdat het rooster nu eenmaal moet worden afge werkt. Maar zijn doel is dui delijk. En het doel van zijn school is duidelijk. En het doel van het nieuws in-welke- vorm-ook is daarom zo duide lijk als wat ook. Het regent onbekenden op ons neer, waaruit wij onze vrienden kunnen kiezen. Wij mogen de moorden en perver siteiten naast ons neer laten plensen en vergaan in de mod der, maar we moeten de waar den opvangen in onze holle hand en zorgvuldig huiswaarts dragen. Het ligt dus niet aan de nieuwsgeving, doch aan de ontvanger, of hij gelukkig kan worden met wat dagelijks over hem wordt uitgestort. Misschien is het alleen het staartje van de olifant, dat in het sigarenkistje overblijft in het verstandige, met onder scheidingsvermogen uitgeruste kistje, dat weet wat het heb ben kan. En dan gaat ook het dek seltje gemakkelijk dicht. Uw zwakke man De beroemde schrijfster, winnares van de Nobelprijs, Pearl S. Buck, heeft het zelf gezegd: voor het behoud van de mensheid heeft de man nü, meer dan ooit tevoren, de vrouw nodig en dat niet alleen op het gebied van de liefde, neen, maar ook als het de samenwerking betreft in de maat schappij. Juist: dat is duidelijk. Afgezien van het feit dat de man de vrouw nodig heeft voor het voortbestaan van de mens heid, dat is héél duidelijk, heeft hij haar ook nodig op ruimer vlak. De vrouw heeft altijd in een kooitje gezeten, dat is de reden. Wist u dat? Altijd zat zij in een kooitje en daar zat zij te breien en te stoppen en zij zat er ook wel te spinnen (aan het spinnewiel dus) en voorts blader de zij in de damesweekbladen en dronk koffie bij Max van Praag van de radio en Tom Erich met zijn piano en zij dutte na de lunch en zij schilde de pieperds en zij wies de kinders en zij bracht ze (eerst) ter wereld en zij zat, in een nevel van de fijnste kant, ja, in een geur van tederheid en rozen, op manlief te wachten teneinde hem fris en harstochtelijk te verwelkomen. En dat nu is, volgens Pearl S. Buck, niet meer voldoende. Neen: zij moet, in dat fijne kant, haar man tegemoetsnellen. Zij mot er uit! Zij moet niet passief blijven spinnen en nagels vijlen. Zij moet de schoudertjes er mede onder plaatsen. Want, mevrouw, uw man is zwak. Hij heeft het moeilijk. Hij staat er namelijk geheel alleen voor en we kómen er niet als u thuis thee drinkt, het feuilleton leest en aardappel puree klust. Uw man zit bijvoorbeeld met de atoomkracht. Met de Automatic. Met de Toekomst. Met narigheid op politiek terrein. Met Zorgen kortom en dan komen wij er niet, begrijpt u wel, als u, wanneer hij thuis komt, in die nevel van kant, slechts spreekt over de bovenburen die zo stampen, over de bakker die zich ver gist heeft bij het afrekenen, over een ont brekend stuk in de teruggekomen was, over die aterige vriendin die vals is ge weest en over uw poes, uw beest, uw knarie. Nee: u moet hem tegemoetsnellen en hem honderduit vragen over zijn werk, over zijn chef, over zijn moeilijkheden, over het boekhoudkundig systeem, het nieuwe personeelsbeleid en de laatste ver anderingen in het waarderingsstelsel, dat moet u. In het begin zal hij er even wat nerveus door worden en zoiets zeggen als: Kind waar interesséér je je voor; wat héi je in hemelsnaam; mag ik éffe ME KRANT INKIJKE; mag ik éffe WAT UITBLAZEN; je lijkt wel mal!" en zo, maar later zal hij loskomen en al zijn zorgen met u delen, ja. En zo moet dat ook, volgens Pearl S. Buck. U mag niet langer, vindt zij, een fijn huismeubel zijn, een nuttig maar onbe langrijk wezen zonder enige verantwoor delijkheid voor andere zaken dan de huis houding en de kinders. U zat warm thuis vroeger en haalde de lepel door de brij pot, in een knots van een corset, op een rechte stoel. U breide borstrokken en daar bleef het bij. U liet alles aan Vader over en Vader kon het aan, toen. Nu niet meer. Nee. Nu is Vader een wankelmoedige zwWkKérd.'Hy is tan dé Woeste haan,, die vroeger dag-in dag-uit biljartte, veran derd ifi een. aarzelige kriel, in een tastend zoekerd. En daar moet u nu gaan optre den, mevrouw. Werp de damesweekbladen weg! Gooi de breikous in de kachel. Stoot de kinders terzijde. Snel hém tegemoet, want het gaat, zegt Pearl S. Buck, om het behoud van de mensheid. En daaraan wilt u zéker meewerken! Advertentie SUNIL NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Onderwijzer. De onderwijscommissie van Coventry in Engeland heeft besloten de 39-jarige nazileider Colin Jordan aan het eind van dit jaar te ontslaan als onder wijzer. Jordan was reeds geschorst. Onengels. Vorige week zijn uit een kaart jesautomaat van de Londense onder grondse 300 buitenlandse munten ge haald, waarvan de meesten Duitse pfen nings De pfenning (0,9 cent) heeft het zelfde formaat als de sixpence (25 cent). Nazi-cellen „Een net van nazi-cellen is over geheel Latijns-Amerika opgebouwd en men wacht een geschikt tijdstip af om de Joodse gemeenschappen te lijf te gaan". Dit verklaarde dr. Israël Gold stein, voorzitter van het „Kered Haye- sod", een internationale Joodse organi satie, op een persconferentie in Kopen hagen Naar zijn zeggen was de emigra tie van Joden uit Argentinië naar Israël in de afgelopen maanden toegenomen. Brand. Bij een brand in een woonwijk in het centrum van Guajaquil in Ecuador, zijn minstens 20 mensen om het leven gekomen. Onderwijs. De ledenlanden van de UNES CO zullen 29 percent méér moeten beta len om de begroting van deze organisa tie voor 1963 en 1964 sluitend te krijgen, aldus directeur-genreaal René Maheu. Ongeveer 46 percent van de begroting van 40 miljoen dollar zal aan onderwijs doeleinden worden besteed. De begro ting is 27 percent hoger dan de vorige twee jaren. Sleutelpositie. De 70-jarige Argentijnse journalist Adolfo Lanus is benoemd tot minister van Defensie en heeft daarmee een sleutelpositie in het Argentijnse ka binet gekregen. De portefeuille was va cant sinds het geschil over de benoe ming van een opperbevelhebber, dat Ar gentinië op de rand van de burgeroor log bracht. De nieuwe minister is am bassadeur in Montevideo geweest.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3