Raad van Velsen hield slotvergadering van zittingsperiode 1958-1962 Spel van liefde en toeval voor Velser schooljeugd zaamandscne STOFZUIGERS BROMFIETSEN COR 0LY Auto-accessoires COR 0LY In en om de stad Havenberichten IJmondverenigingen vandaag en morgen Afscheid Dokter A. J. van Leusen kreeg de gemeentelijke erepenning in goud Elf verdienstelijke raadsleden komen niet terug VERKOOPSTER Foelie rsbedriji F. ONRUST Z1K DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1962 5 schöenhandel Botsing op kruispunt v.a. 395.— Faillissementen Chris Duyker wint weer bij „Kennemerland" I II r ,v Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Caroline Horn, Gibraltar; Walma, Kotka, cellulose LJrruui- den; Patricia, Ipswich, ledig voor Umuiden; Wer- na, Stockholm, cellulose voor IJmuiden; Marco ni, Hamina, hout voor Zaandam; Jean E., Lon den; Herm. Hernosand; Swallow, Par; Rorich- moor, Rauma; Wanda, Kotka, props voor IJmui den; Kulungsbom, Antwerpen, ledig voor IJmui den; Schwarzembeok, Rotterdam; Jantje Eppina. Hamina; Jans, Londen; Wexford, Londen, ledig Zaandam; Warrma, Kotka, cellulose voor IJmui den; Lifana, Hamburg; Draco. Rotterdam. Donderdag kwamen in IJmuiden aan; Eem- stroom van Grangemouth; Pygmalion, Rotterdam; Stylehurst, Baton Rouge; Nore, Antwerpen; Geest- dam, Great Yarmouth, ledig voor IJmuiden; Pe- tra-bourg. Boulogne; Philetas, Rotterdam; Swift, Londen; Servic, Londen. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Looiers gracht naar Rotterdam-, Gardience, Londen; Cal- tex Canberra, Bahamas; Zuiderzee, Palermo, walsmateriaal van IJmuiden; Zuidpool, Delfzijl, ledig van Zaandam; Karachi, Bremerhaven; Nike, Antwerpen; Bari, Grangemouth; Roerdomp, Strohr; Hammelwardersand, Rotterdam; Brou wersgracht, Rotterdam; Belgia, Antwerpen; Beek bergen, Gravesand, Fallowfield, Rotterdam; Wa- saland, Kotka; Oranje, U.S.A Staffon, Antwer pen; Fennia, Rotterdam; Tantalus, Hamburg; Theano, Rotterdam1; Overijssel, Z.-Afrika; Lau- wersborg, Karlskrona, kunstmest van IJmuiden; Minos. Rotterdam; Draco, Rotterdam; Alstern, Rotterdam; Bridgepool, Landsend; Svealand, Hamburg; Vliestroom, Rouaan; Woltersum. Bre mten; Amstelstroom, Bristol; Marieborg, La Skhi- ra: Libertas, Rotterdam. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Peregrine naar HarlingenGlorie, Rotterdam, ledig van Umuiden; Amigo, Portsmouth, kunstmest van IJmuiden; Yewhill, Londen, walsmiateriaal van IJmuiden; Damaskus, Antwerpen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemaning geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Op het kruispunt Frans Naerebout- straat-De Ruyterstraat in IJmuiden bot ste dinsdagmorgen een personenauto te gen een vrachtauto waarvan de bestuur der geen voorrang verleende. De bestuur der van de personenauto, wiens wagen tegen een lichtmast tot stilstand kwam en daarna voor nader onderzoek is over gebracht naar het hoofdbureau van po litie, klaagde over pijn in de schouder. GROENTEVEILING BEVERWIJK. De noteringen op de Beverwijkse groen teveiling waren woensdag: andijvie 28 48, sla 630, spinazie 1864, postelein 2236, bospeen 1938, waspeen 1023, snijbonen 3882, sperziebonen 3970, pronkbonen 2350, bloemkool 2370, tomaten 2053, prei 1836. 'Advertentie Kippepoulet heerlijk voor de soep, p. p. 2.25 Soep-Braadkippen, p p. 2.0C Braadkuikens, per pond 2.50 Poulardes, per pond 2.50 Piepkuikens, per pond 2.50 Alles vers geslacht geen diepvries GRAHAMSTRAAT 4 - TEL 8803 1 ORANJESTRAAT 94 - TEL. 5291^ DONDERDAG 30 AUGUSTUS Velsen, raadhuis, 16 u.: Afscheid wet houder C. P. J. Maas. Santpoort, gebouw „Pniël": Synodale vergadering christelijk gereformeerde VRIJDAG 31 AUGUSTUS Openbare leeszaal, Plein 1945, IJmuiden- oost: 10 tot 12.30, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; bovenzaal „De Brulboei", Kanaal straat 228 c: 16 tot 18 en 19 tot 20.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 u. R.K. leeszaal, Willemsbeekweg no. 96, IJmuiden-oost: 14.30 tot 1730, 16 tot 17.30 (jeugd) en 19 tot 21 u.; Petruszaal, Venus- straat: 17 tot 18 en 18.30 tot 19.30 u.; Jozef huis, Velsen-noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur. Van Poptaplantsoen, 20 u. Openlucht concert christelijke muziekvereniging „Wilhelmina". Advertentie Alle goede merken 100 service en garantie Wl g nf p n MARKTPLEIN I 3 R t TELEFOON 4262 De commissie „Culurele Vorming Vel- ser Schooljeugd", begint haar winterpro- gramma met een serie toneelvoorstellin gen in het Patronaatsgebouw aan de Wil lemsbeekweg. De toneelgroep „Studio" uit Amsterdam, geeft hier voor de leerlin gen van het voortgezet onderwijs acht op voeringen van „Het spel van liefde en toeval", de bekende Franse komedie door Pierre de Marivaux. In deze voorstellin- qen treden op Ingeborg Uijt den Boogaard, Dore Smit, Ad Noyens, Stefan Felsenthal, Erik Ployer en Ad van Gessel. De regie Advertentie voor iedere beurs met versnelling Breestraat 108 - Beverwijk de hulp van zijn vrouw bereikt een man niet veel. De heer Van Leusen dankte de voorzit ter, ook namens de tien andere vertrek kende raadsleden voor de waarderende en huldigende woorden. Allen zijn dankbaar dat zij hebben mogen meewerken in het belang van de gemeenschap. Spreker zag het als een dreigend gevaar, dat hoe lan ger hoe minder mensen bereid zijn om zitting te nemen in een openbaar lichaam. „De leiding van uw college en van u als voorzitter hebben er in niet geringe mate toe bijgedragen, dat bij menings verschillen toch steeds tot de goede ver houding kon worden teruggekeerd. Met grote en warme belangstelling zullen straks de ex-raadsleden de activiteiten van de gemeenteraad blijven volgen", aldus dokter Van Leusen. Wethouder Maas was zeer kort in zijn beantwoording. Hij dankte de voorzitter, zijn medewethouders en raad voor alles waarin zij hem hadden bijgestaan. Zoals gezegd, heeft het grote afscheid van wethouder Maas vanmiddag plaats. Na deze laatste raadsvergadering heeft in Duin en Kruidberg het college de raads leden en hun echtgenoten en enkele an dere genodigden een diner aangeboden. Dore Smit en Ad Noyens in „Spel van liefde en list". is van Peter Oosthoek en het decor van Leontien van Buurden. De voorstellingen worden gegeven maan dag 15, woensdag 17, donderdag 18 en maandag 22 oktober en maandag 19, woens dag 21, vrijdag 23 en maandag 26 novem ber. Zij beginnen telkens des middags om half twee. Voor de volgende serie opvoeringen, is de commissie nog in onderhandeling met de toneelgroep „Arena", waarbij het voorts in de bedoeling ligt een concert voor de leerlingen te organiseren. De rechtbank in Haarlem heeft dinsdag in staat van failissement verklaard: E. de Rooy, technisch-adviseur, te Zaandam A. Kuyperstraat 21. Rechter-Commissaris is mr. J. Spreij. Curator mr. D. Aten, te Zaandam. Jan van der Pijl, te Zwanenburg, Verlengde Essenlaan 56, zakendoende onder de naam handelsonderneming Beco, te Am sterdam, van Hallstraat 189 Rechter-Com missaris is mr. J. Spreij, Curator mr. J. W. Rutgers, te Haarlem en Rinse Visser, aan nemer, te Zaandam, Westzijde 267. Rechter commissaris is mr. J. Spreij, curator mr. D. Aten, te Zaandam. Wegens gebrek aan actief werd opgehe ven het faillissement van Petrus Hubertus Dam, expeditieknecht te Heemskerk, Les- sestraat 53. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijsten zijn geëindigd de faillissementen van Evert Binsbergen, bak ker te Zaandam, Havenstraat 2, uitgespro ken op 8 september 1959, curator mr. C. J. Doorenbos, te Wormerveer. Pieter Schaft, te Oostzaan, Zuideinde 357 en Willem Schaft te Oostzaan, Jacob Honigstraat 6, beiden vennoot van de firma Gebrs. Schaft, gevestigd te Oostzaan, Zuideinde 357, uit gesproken op 29 september 1959. curator mr. C. J. Doorenbos te Wormerveer. Advertentie GROTE SORTERING Breestraat 108 - Beverwijk Chris Duyker is momenteel in de club wedstrijden van het Beverwijkse „Kenne- merland" een moeilijk te kloppen tegen stander, want na zijn triomfen in de be- Tuyn, 6. A. Martens, 7. .J Martens, 8. ook weer de elfde rit van de zomeravond competitie in zijn voordeel. Er was nie mand die het hem in de eindsprint be paald lastig heeft kunnen maken. Met een lengte verschil bleef Duyker duidelijk aan de winnende hand. Aanvankelijk scheen Fred van Tongeren in deze rit, die in het sportpark „Adri- chem" werd verreden, de beste winstkan sen te hebben, maar in de slotfase moest hij zijn halve ronde voorsprong volledig prijsgeven. De uitslag luidde: 1. C. Duyker, 2. J. Rasch, 3. P. Vleesman, 4. L. Zonneveld, 5. F. van Tongeren, 6. D. Dullemans, 7. J. Timmer. Uitslag B-klasse: 1. J. Serpen- ti, 2. J. van Rijn, 3. H. Lunz. Uitslag C-klasse: 1. P. Slotemaker, 2. S. de Goede, 3. G. v. d. Winde, 4. J Boomsma, 5. J Bobbeldijk, 6. R. Ooteman, 7. E. Berne- veld. Uitslag jeugdklasse: 1. H. Durge, 2. J. van Hooff, 3. G. Klijn, 4. J. Pekel, 5. G. Tuyn, 6. A. Martens, 7. J. Martens, 8. P. Cornelisse, 9. H. Serpenti Voor het examen staathuishoudkunde en statistiek M.O. is in Utrecht geslaagd de heer H. Telkamp uit Beverwijk. De heer P. M. Pleijler (V.V.D.) is van 1953 af raadslid. De volksgezondheid en cij fers in het algemeen hadden zijn belang stelling. Ieder voorstel werd nauwkeurig nagerekend, tot in milligrammen, zulks tot wanhoop van het college. De recepteerta- fel kwam steeds om de hoek kijken. „Een raadslid met een apart accent," zo noem de de voorzitter hem. M. van Dongen Al twaalf jaar is de heer M. van Don gen (C.H.U.) lid van de raad. Hij was actief in diverse commissies, met name Openbare Werken. Het, voor de buiten staander, onzichtbare werk in de commis sies is van grote betekenis. De heer Van Dongen is voorts, sedert 1956, bestuurslid van de Velser Sportcommissie. C. P. J. Maas Miet minder dan 39 jaar is de heer C. P. J. Maas lid van de gemeenteraad van Vel sen geweest. Van 1953 af was hij wethou der van Sociale Zaken. De burgemeester schetste hem als volgt. Een man met een vriendelijk karakter, die begrepen heeft dat de verheffing van raads lid tot wethouder impliceert, dat men als wethouder meer nog dan als raadslid niet staat voor het groepsbelang, maar voor de totale gemeenschap. Een onafhankelijk Als laatste van de drie IJmondgemeen- ten heeft gisteravond de gemeenteraad van Velsen voor het laatst vergaderd in deze zittingsperiode. Burgemeester Bührmann heeft hierin geen aanleiding kunnen vinden tot het opsommen van hetgeen in de laatste vier jaar in deze gemeente tot stand is ge komen. Hij legde het accent geheel op de elf vertrekkende raadsleden. De ver diensten van deze dames en heren voor Velsen kan men in het raadsverslag, el ders in dit blad, lezen. Bij twee van het „elftal" bleef de voor zitter langer stilstaan dan bij de overi gen. Velsen heeft sinds gisteravond een nieuwe ereburger in de persoon van dok ter A. J. van Leusen. Hij heeft zeker beantwoord aan de voorwaarde die wordt gesteld voor de gouden erepenning der gemeente Velsen, want hij heeft zich je gens deze gemeente in bijzondere mate verdienstelijk gemaakt en hij mag des wege aanspraak maken op grote waar dering en dankbaarheid. Wethouder Maas kreeg gisteravond nog maar een voorproefje van wat hem he denmiddag, bij zijn officiële huldiging te wachten staat. In zijn werk als wethouder van So ciale Zaken is hij sinds 1953 dagelijks geconfronteerd met de vloek van de wo ningnood. De moeilijkheden waaronder hij gebukt ging waren zo enorm groot. Voor één opgelost probleem kreeg hij er soms twee nieuwe bij. Maar zoiets ontmoedig de hem niet. Het ontnam hem althans niet de kracht die nodig was om verbeteringen te be reiken van de financiële en sociale po sitie van degene die bij de gemeente moet aankloppen. Onder zijn wethouder schap kwam het voorts tot de oprichting van een werkplaats voor minder validen, een eigen volkskredietbank (later uitge breid door samenwerking met Heems kerk en Beverwijk) en subsidieregelingen voor uitvoerend maatschappelijk werk, ge zinsverzorging en gezinshulp en maat schappelijk werk ten behoeve van woon wagenbewoners. Het is slechts een greep uit een lange lijst van activiteiten, die stuk voor stuk bedoeld waren om me demensen een menswaardig bestaan te geven. Het vertrek van dokter Van Leusen en wethouder Maas betekent een groot ver lies voor Velsen. Hun werk zal worden overgenomen door anderen. Die nemen dan elk een heel moeilijke taak op zich. En zij verdienen daarom alle mogelijke medewerking. Advertentie DE GEMEENTERAAD VAN VELSEN heeft gisteravond de laatste openbare ver gadering in deze zittingsperiode gehouden. De korte agenda gaf geen aanleiding tot langdurige debatten; zij was binnen een halfuur afgehandeld. De raad ging akkoord met de door B. en W. voorgestelde vaststelling van de nieuwe Algemene Politie verordening en Kampeerverordening, alsmede met de oprichting van een school voor uitgebreid technisch onderwijs, op basis van samenwerking, in de IJmond en het Haarlemse gebied. Ook alle overige punten werden, overeenkomstig de voor stellen van het college, aangenomen. Burgemeester mr. J. C. Bührmann heeft daarna een kort afscheidswoord gericht tot elk van de elf leden die geen zitting zullen hebben in de nieuwe raad. Het hoogtepunt hierbij was de toekenning van de Gouden Erepenning der Gemeente Velsen aan de scheidende nestor, dr. A. J. van Leusen. Tot de aftredende wethouder, de heer C. P. J. Maas, sprak de voorzitter een „voor lopig woord van afscheid", omdat het officiële afscheid van de heer Maas heden middag ten raadhuize zal plaatshebben. Burgemeester Bührmann opende zijn af scheidsrede met een variant op woorden van Locker: „Eenmaal in de vier jaren staan wij stil en huldigen onze vertrekken de medeleden." Hij wees op het feit, dat niet minder dan elf leden dat is dus een op de drie leden de raad gaan ver laten. De voorzitter zei, dat hij niet het voor beeld zou volgen van vele gemeenteraden die aan het einde van een zittingsperiode een opsomming geven van hetgeen in de afgelopen jaren tot stand is gekomen. Im mers, alles hieromtrent is terug te vin den in de redevoeringen van de voorzit ter bij de intrede van elk nieuw jaar en in de uitvoeriger jaarverslagen. Later maak te mr. Bührmann een uitzondering, name lijk toen hij de vertrekkende wethouder van Sociale Zaken toesprak. Dat was om de heer Maas een persoonlijke hulde te brengen. G. Hoorn Allereerst richtte de voorzitter zich tot het communistische raadslid de heer G. Hoorn, die vier jaren deel uitgemaakt heeft van de raad. Bij de raadsdebatten over de voor deze gemeente zo belangrij ke woningbouw is gebleken, dat de heer Hoorn deze materie uitstekend beheerste. De wijze waarop de heer Hoorn het woord voerde had iets geestigs en iets uitda gends. Interrupties hinderden hem niet; hij greep deze kans altijd onmiddellijk aan om een gevat antwoord te geven. Met de heer Hoorn verlaat een man met humor de raad. Mevr. G. E. Heijkoop Mevrouw G. E. Heijkoop-Van Reekum heeft van 1952 af zitting in de raad. Zij toonde immer een warm hart voor alles wat Velsen betrof. In het bijzonder gold dit onderwijs-aangelegenheden. Het moet een vrouw niet meegevallen zijn een V.V.D.-fractie van vier man te leiden. „Bij alles wat u in het openbaar zei, klonk liefde voor de openbare zaak. Bloemen vertolken onze dankbaarheid", al dus sprak burgemeester Bührmann. man bij uitstek. Een man die dagelijks is achtervolgd door de woningnood en die ge bukt is gegaan onder de moeilijkheden die de verdeling woningruimte met zich mee bracht. Een man die jarenlang in katho lieke kring, in politicis, de toon aangaf, dit ook buiten deze kring wist te doen en dan ook bij alle politieke partijen genegen heid wist te wekken. Een man met een humoristische levenswijsheid, die in zijn lange politieke loopbaan vele vriendschap pen heeft gecreëerd. Wethouder Maas verlaat het publieke le ven als „un chevalier sans peur et sans reproche", een ridder zonder vrees of blaam. „U gaat met ere heen. Oprecht hartelijk dank!" P. H. van W est erop Een nijver man met grote publieke in teresse, bijzonderlijk in economische za ken. Iemand die een persoonlijk standpunt durft innemen, dus een onafhankelijk man. Aldus schetste burgemeester Bührmann de heer P. H. van Westerop (K.V.P.). De voorzitter zei, dat hij dit vertrekkende raadslid, gelet op zijn leeftijd, nog wel eens in de raad zou terugzien. H. Andrea De heer H. Andrea (P.v.d.A.) was raads lid van 1948 tot 1953 en van 1958 tot heden. Burgemeester Bührmann noemdehem „de man met het bewogen hart". Hij was inderdaad de man met de sociale bewo genheid. Vooral in Velsen-noord was hij ac tief: bij collectes voor het Roode Kruis, het Koningin Wilhelminafonds, de t.b.c.- bestrijding, hulpverlening aan blinden, reuma-patiënten, de reclassering enz. De heer Andrea heeft geen vijanden. Qua uiterlijk verlaat met hem de markantste figuur de raad. G. Dekker De heer G. Dekker (P.v.d.A.) was niet aanwezig op deze laatste vergadering. Hij is vier jaren lid van de raad. Hij heeft immer warme belangstelling voor sociale aangelegenheden getoond. Een vriendelij ke figuur, die aller genegenheid had. Een stille werker. Mevr. J. Dient er Mevrouw J. Diemer (P.v.d.A.) is raads lid van 1958 af. De voorzitter verwacht dat door haar heengaan de wethouders voor de plantsoenen en speeltuinen het ge makkelijker gaan krijgen, want mevrouw De gemeenteraad van Velsen kwam gisteravond in laatste openbare ver gadering van de huidige zittings periode bijeen. Diemer liet geen gelegenheid voorbij gaan om deze zaken onder de loep te nemen, waarbij zij zich nooit gemakkelijk gewon nen gaf. Ook voor deze vrouw, die heengaat om zich meer aan haar gezin te kunnen wij den, waren er bloemen. L. van Hameien De heer L. van Hameien (P.v.d.A.) is zeven jaar raadslid. Hij is doorkneed in onderwijszaken en hield er een aparte me ning op na. Menigmaal kruiste hij de de gen met de wethouder van Onderwijsza ken. A. J. van Leusen Dokter A. J. van Leusen (P.v.d.A.) was lid van de raad van 1939-1940 en van 1946 tot heden. Van 1939-1940 was hij wethou der. De jaren tussen 1946 en 1949 vormden zijn tweede wethoudersperiode. Hij was lid van de Provinciale Staten van 1935 tot 1954. Als wethouder was hij in het bijzonder belast met onderwijs- en sportzaken. Een belangrijk aandeel heeft hij gehad in het totstandkomen van het gemeentelijk gym nasium Felisenum en het sportpark Schoo- nenberg. In de raad viel hij op door zijn redevoe ringen a l'improviste en als nestor. Het voeren van het woord was voor hem een tweede natuur. Zij veelzijdigheid blijkt duidelijk uit de vele functies die hij bui ten de raad vervulde. Jarenlang is hijt voorzitter geweest van de landelijke Fede ratie van Ziekenfondsen en dertien jaar lang was hij voorzitter van VSV. Hoewel verwoed amateur, is hij een krachtig plei ter om, onder de huidige omstandigheden, in Velsen te komen tot één beroepsvoetbal club. Dokter Van Leusen is heel lang voorzitter van de Vereniging van Vrijzinnig Her vormden geweest. Hij is de auteur van een aantal boeken en hij geniet grote bekendheid als radio spreker voor de V.P.R.O. Voor de oorlog was hij een der oprichters van Eenheid door Democratie, een antifascistische or ganisatie. Na deze opsomming deelde de burge meester mede, dat de raad dokter Van Leusen voor zijn verdiensten als wethou der en als raadslid de Erepenning in Goud der Gemeente Velsen heeft toegekend. De voorzitter overhandigde hem daarop, onder applaus, de onderscheiding. Burgemeester Bührmann besloot met alle vertrekkenden en alle terugkerende raadsleden, namens de bevolking van Vel sen hartelijk dank te zeggen vpor hun arbeid voor de publieke zaak in de af gelopen zittingsperiode verricht. Dokter Van Leusen was kennelijk on der de indruk. Maar hij liet niet na in zijn antwoord een grapje te verwerken. Het mocht dan niet helemaal waar zijn wat er zo van hem was verteld, hij zou het toch graag nog eens horen, zo be kende hij. In elk geval, de onderschei ding die hem ten deel was gevallen deed hem wat, zo verzekerde hij. Eigenlijk, zo voegde hij er aan toe, behoren dergelijke onderscheidingen toegekend te worden niet alleen aan de helft van een echtpaar maar aan het hele echtpaar, want zonder Dokter A. J. van Leusen ontvangt de Erepenning in Goud van de gemeente Velsen uit handen van burgemeester mr. J. C. Bührmann. P. M. Pleijler

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5