WAARNEMER VEREN NATIES: Militairen op Nieuw Guinea krijgen 1 oktober al verlof Verbazing over VN-protest bij defensie in Den Haag HET WEER Nieuw-Guinearaad bitter gestemd over het akkoord 1001 In huis aan Fagelstraat werd al eerder vrouw mishandeld ':ëm W J - Het regeringsleger nadert Algiers WERF Tanner LUXAFLEX Trinidad en Tobago heden onafhankelijk Prinses Wilhelmina vierde verjaardag in intieme kring v. DUIYENBODEN N.B.B. pleit voor meer particuliere woningbouw Thans 150,000 bezoekers van Frans Halsexpositie INKOMENGRENS AOW 9000 Benzine een halve cent duurder „Zuiderkruis" morgen in Amsterdam Niemand weet wat er zal gebeuren GEYAG0L0R FILMS Alle rijwiel- en bromfiets onderdelen BOOT meubelen r '>i sWMORRISiejbre you êuijl IffSfpi STORMVOGELS-N.E.C. J FOTO L0EK ANDERSON Vuurproef voor KLM VENEZUELA Lezers IJmuider Courant achter het schaakbord Noordelijke wind Aan het strand: BOOT KRUISSTRAAT 22 Haarlem SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Het woord is aan In de krant van heden: •V ,!v ZONDAG a.s. - 14.30 uur weekend-cakes HAZENBERG DREIGENDE STILTE VOOR DE STORM IJmuiden's professor in de fotografie adviseert Kennemerlaan 87 Telefoon 5962-4809 Kennemerlaan 19 - Telef. 6317 47e JAARGANG NUMMER 252 VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1962 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en aile afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Joi L. Lodewijk» Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije „De Verenigde Naties zullen er alles op zetten dat de Nederlandse militairen Nieuw-Guinea zo spoedig mogelijk definitief kunnen verlaten. Van 1 oktober af krijgen de Nederlandse militairen vakantie en kunnen ze gaan zwemmen". Dit heeft een hooggeplaatst lid van de V.N.-waamemersploeg verklaard. Hij zei, dat men eventueel gebruik zal maken van de diensten van Indonesische parachu tisten als de plaatselijke politie in gebreke zou blijven, het Papoea-vrijwilligers korps niet zou voldoen of de veiligheidstroepen van de V.N. zouden falen. Bij het ministerie van defensie in Den Haag was men verbaasd over het protest van de vertegenwoordigers van de Ver enigde Naties tegen het afvoerschema voor de Nederlandse troepen, zoals wij dat gisteren hebben gemeld. „Dit schema moet worden beschouwd als een ruwe raming" zei men, „want het is nog niet mogelijk een gedetailleerd plan op te stellen. Wij hadden van V.N.-zijde eerder het verzoek verwacht de afvoer van bepaalde onderdelen, zoals een aantal verbindingstroepen en orde-patrouilles, zelfs enigszins vertraagd te doen verlo pen". Bij de door defensie geschapen trans portmogelijkheden is het mede van het aantal per vlucht of vaart te repatriëren burgers afhankelijk hoeveel militairen de thuisreis maken. Bij defensie acht men het niet aannemelijk dat voor een onder aandrang van de V.N. te versnellen mili taire repatriëring de belangen van de bur gers op de tweede plaats zouden worden gesteld. Nederland zou een versnelling slechts kunnen verwezenlijken door de transportmogelijkheden te vergroten. Van V.N.-zijde op Nieuw-Guinea heeft men echter verklaard eventueel voor aan vullende transportmogelijkheid te zullen zorgen. Het bericht dat de Verenigde Naties een snellere afvoer van de Nederlandse troe- CARIBISCHE ZEE m vincent. UKACA0= EKEN AOA LAGUAIR Caracas lOMAHA V.PELTl62l2Qj TRINIDAD (Reuter) De Westindi- sche eilanden Trinidad en Tobago, die 165 jaar Britse koloniën zijn geweest, zijn vandaag onafhankelijk geworden. Op het regeringsgebouw in Port of Spain, de hoofdstad van Trinidad, werd de Britse vlag gestreken en de rood-wit-zwarte vlag van de nieuwe staat, die het vijftiende lid van het Gemenebest wordt, gehesen. Premier is dr. Eric Williams, voorma lig hoogleraar aan de Howarduniversiteit in Washington. Hij is de leider van de nationale volkspartij. Sir Solomon Hockoy, tot dusver gou verneur, wordt de eerste gouverneur-ge neraal, dat wil zeggen gemenebestver tegenwoordiger van koningin Elisabeth. Advertentie P 753 Wij vestigen nogmaals de aandacht van onze lezers op de schaakwedstrijd tussen abonnees en de schaakclub Kijk Uit. Deze jaarlijkse krachtmeting wordt gehouden op maandagavond 3 september 's avonds om 8 uur in het Cultureel Centrum aan het Moerbergplantsoen in IJmuiden. Zowel voor geoefende als voor beginnende schakers zorgt de schaakclub Kijk Uit voor een pas sende tegenstander. Aanmeldingen kunnen b\j ons dagblad worden gedaan of bij de heer Tj. de Jong, Oranjestraat 95, IJmui den. De inschrijving staat open tot maan dagmorgen. Verwachting tot morgenavond: Droog weer met tijdelijk wol kenvelden. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Weinig verandering in tempera tuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Droog weer met overtrekkende wolkenvelden en ook opklaringen en een matige noordelijke tot noord oostelijke wind. Middagtemperatuur IS graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Droog week einde met zonnige perioden. pen op prijs stellen betekent voor de K.L.M. een nieuwe vuurproef. Deze had al een plan ingediend voor intensivering van de al bestaande luchtbrug. Maar nu zal weer een nieuw plan nodig zijn. De K.L.M. heeft tot dusverre zeer effi ciënt werk gedaan met een DC 8, die wekelijks twee retourvluchten naar Nieuw Guinea maakt en daar tussen door ook nog een keer van Biak heen en weer naar Bangkok vliegt. Nu zal men ook een DC-7- machine in de luchtbrug moeten opnemen. De viering van de 82ste verjaardag van prinses Wilhelmina in het paleis Het Loo in Apeldoorn is, evenals vorige jaren, tot een intieme kring beperkt gebleven. Be halve haar naaste familieleden heeft de prinses op deze dag niemand ontvangen. Uit de omgeving van de prinses wordt vernomen, dat haar gezondheidstoestand, haar hoge leeftijd in aanmerking genomen, zeer goed is. HOLLANDIA De Nieuw-Guinearaad is begonnen met de behandeling van het ontwerp-rijkswet inzake 't Nederlands-In donesisch akkoord. Alle woordvoerders spraken hun teleurstelling over het ak koord uit. De heer Jouwe zei dat de Papoea's hun doodvonnis moeten tekenen, zonder dat iemand hun naar hun schuld had ge vraagd. Hij adviseerde de raad de over eenkomst niet te aanvaarden. De heer Tanggahma, die evenals de heer Jouwe adviseur van de Nederlandse delegatie bij de besprekingen in New York was, sprak zijn teleurstelling uit over het feit dat de Papoea's pas werden geraadpleegd toen de overeenkomst reeds in kannen en kruiken was. Hij zei dat het snelle vertrek van Nederland tegen de wil van het Papoeavolk is. Hij hoop te dat de Nederlanders zullen terugkeren, niet als gasten maar als gastheren. De heer Kaisiepo was eveneens „ge schrokken, boos en teleurgesteld". Vol gens hem berustte het grootste deel van de schuld echter bij de Papoea's, die door hun verdeeldheid vele moeilijkheden hebben veroorzaakt. „We hebben er zelf om gevraagd en zullen ons er dus bij moeten neerleggen", aldus de heer Kaisiepo, die zich tenslotte achter de overeenkomst schaarde. De heer Bonay van de Partei Natio naal zei dat de Papoea's onder het nieu we bestuur gerust met eisen voor den dag kunnen komen. „Als deze eisen rechtvaardig blijken, twijfel ik er niet aan of ze zullen worden ingewilligd". Het raadslid Mofu achtte het gevaar dat Indonesië de staat West-Papoea ge heel teniet zal doen, niet denkbeeldig. Hij drong er op aan ervoor te zorgen dat niet alleen de Nieuw-Guinearaad en de streekraden zullen blijven bestaan, maar dat ook de Papoeavlag en het Papoea volkslied gehandhaafd zullen blijven. De raadsleden Onim, pa' :r Van de Berg, De Rijke, Van Zeeland en Torey ver klaarden dat zij hun stem aan het wets ontwerp zouden onthouden. Morgen zal de regeringsgemachtigde antwoorden. Groep-Tepy berecht Het Hof van Justitie in Hollandia heeft de 72 leden tellende „Groep-Tepy" we gens het voorbereiden van een pro-Indo nesische opstand veroordeeld tot gevan genisstraffen variërend van één tot an derhalf jaar. De leider van de groep, de Indonesiër Tepy, en zijn vier zoons kregen elk ander half jaar. Tijdens de zitting betitelde Tepy zichzelf als gouverneur van Nieuw-Guinea. De overige 67 beklaagden Keiezen, Indonesiërs en Papoea's kregen twaalf tot vijftien maanden wegens het leiden van en actief zijn in een verboden ver eniging. De leden van de groep hebben in het voorjaar in Hollandia wapens gestolen en een mislukte aanval trachten te plegen op de marinekazerne. De straffen zullen, naar de landrechter, mr. C. A. Brandenburg, bepaalde, pas in gaan op 9 mei 1963, dus nadat het Indo nesische bewind een feit zal zijn gewor den. Vrolijk wuivend en dankbaar voor de straffen verlieten de veroordeelden het zit tingszaaltje. Het ligt voor de hand dat hun onder het Indonesische bestuur de straf fen zullen worden kwijtgescholden. Advertentie sedert 1849 Gierstraat 52-54-56 Haarlem - Tel 12047 Advertentie mogelijkheden met ZIET ONZE SPECIALE ETALAGE Complete interieurverzorging VAN DUIVENBODEN Ged. Oude Gracht 106 Meubelshow Spaarne 11 Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Bond van Bouwondernemers (N.B.B.) heeft, omdat heö de woningvoorziening in ons land onbevredigend acht, een ver klaring uitgegeven, waarin het onder meer zegt dat een continue particuliere woningbouw in ernstige mate belemmerd wordt door het geen gelijke tred houden van de huuraanpassing met de welvaarts toeneming, het vaststellen van een te laag contingent jaarlijks te bouwen par ticuliere woningen, waardoor de bouwon dernemers 1 a 2 jaar moeten wachten, voordat met de bouw van een woning project een begin kan worden gemaakt, en het handhaven van een te groot kwan tum woningwetwoningen binnen het to tale woningbouwprogramma, terwijl in de particuliere sector evenzeer woningen met nagenoeg dezelfde huurprijzen wor den gebouwd. Het handhaven van de Woonruimtewet 1947 legt bovendien de woningvoorziening onnodig beperking op, aldus de N.B.B. Als oplossing ziet het hoofdbestuur een verdergaande huuraanpassing, welke wat de compensatie betreft gekoppeld moet worden aan het te voeren loonbeleid, het wijzigen van het huidige verdelingssy steem, zodat de particuliere woningbouw zonder belemmering kan plaatshebben, waardoor kan worden voorzien in de wo ningbehoefte van alle bevolkingsgroepen, en het treffen van maatregelen opdat de in aanvulling op de particuliere woning bouw te bouwen woningwetwoningen slechts worden bewoond door de gezin nen voor wie deze woningen zijn bestemd, te weten de laagste inkomensgroepen. Hedenmorgen is de 150.000ste bezoeker de loketten van de Frans Halsexpositie ge passeerd. De vermeerdering van het be zoek aan de tentoonstelling gaat steeds sneller. De laatste 25.000 kaarten werden in negen dagen verkocht; de daaraan voor afgaande 25.000 in elf dagen. Als dé huidige frequentie voortduurt zou wellicht voor 1 oktober dan wordt de tentoonstelling gesloten nog de 250.000ste bezoeker kunnen worden verwelkomd. Weliswaar mag worden aangenomen dat het aantal buitenlanders zal verminderen, maar een stijging van Nederlands bezoek kan verwacht worden omdat naar bij vele exposities gebleken is velen hun bezoek tot de laatste weken uitstellen en voorts omdat eind augustus vele vakantie gangers thuis plegen te komen. Bij de bezoekers van gisteren en van daag bevonden zich S. D. der Fürst zu Bentheim und Steinfurt uit Burgenstein- furt (Westfalen) en echtgenote, die „Lachende vissersjongen" voor de expositie in bruikleen hebben gegeven. De maximum loongrens voor de A.O.W en A.W.W. zal binnenkort worden ver hoogd van 8.250 tot 9.000. Dit houdt dus in, dat over het gedeelte van het sa laris dat boven de negenduizend gulden ligt, geen premie zal worden ingehouden. De joongrens voor de A.O.W.- en A.W.W.-premie moest worden verhoogd, doordat het indexcijfer voor lonen, dat op 31 juli is bekendgemaakt, aanmerke lijk is gestegen. Het is nog niet bekend of de compensatie van de zijde van de werkgevers voor degenen die nu meer verdienen dan 8.250 ook zal worden ver hoogd. De verkoopprijzen voor een aantal aard- olieprodukten zullen per 1 september wor den verhoogd als gevolg van stijgingen va de wereldmarktprijzen, die reeds enige tijd geleden hebben plaats gehad. De ge wone autobenzine wordt 0,5 cent per liter duurder, de superbenzine 0,6 cent per liter. Petroleum voor verlichting en verwar ming gaat 0,25 cent per liter meer kosten en tractorpetroleum 35 cent per 100 liter. Voor autogasolie uit pompen, gasolie voor andere doeleinden, huisbrandolie en dunne stookolie bedraagt de prijsverhoging 20 cent per 100 liter. Advertentie BARSS" HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ. KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Emerson: Wij kunnen in het leven niet buiten iemand die ons ertoe brengt datgene te doen waartoe wij in staat zijn. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Horen en Zien 4 Uitgaan in Haarlem4 Kunst 4 Kennemer Kruimels5 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving5, 7, 9 Topsy 6 In de Vishal en op zee7 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Het s.s. .Zuiderkruis" zal morgen, zater dag, om ongeveer negen uur in Amster dam aankomen met ongeveer 600 passa giers uit Nieuw-Guinea. De gruwelijke mishandeling, die twee Amsterdamse souteneurs zouden heb ben gepleegd tegenover een zeventienja rig Hilversums meisje, blijkt geen op zich zelf staand geval te zijn. In hetzelfde huis aan de Fagelstraat is zes weken geleden een soortgelijke schanddaad bedreven met een vrouw van omstreeks dertig jaar. De Amsterdamse huisarts S. A. Hertz berger, die het zeventienjarige meisje dinsdagavond heeft behandeld, herinnerde zich namelijk een andere patiënte, die be- „-c s-;.; :.m Na de schietpartij in de Kashbah van Algiers, hielden de Moslims met vele kinderen een demonstratie voor de vrede. Soldaten van de Wïlaya 4 hou den met de wapenen in de hand de wacht. Advertentie Afgifte leden-seizoenkaarten heden van 68 uur n.m. en morgenmiddag van 47 uur n.m. in Hotel Kennemerhof, Kennemerlaan.. Zon dag a.s. van 13.00 uur af aan de loketten. Advertentie Verrukkelijk opgemaakte in verschillende smaken t 3.per stuk ALGIERS (AP) De hoofdstad van Algerije verwacht vandaag machtsver toon nu de regeringstroepen o.l.v. kolo nel Boumedienne op verzoek van Ben Bella langzaam oprukken vanuit weste lijk Algerije. Voordat de telefoon- en te legraafverbindingen in het land werden verbroken, hebben Europese kolonisten berichten doorgebeld over grote convooi- en van het geregelde leger die over drie wegen op weg zijn naar Algiers. Waar zij de nacht hebben doorgebracht is niet bekend. De gemotoriseerde eenheden maken deel uit van de J2.000 man van het Al gerijnse leger, die tijdens de onafhanke lijkheidsoorlog in Marokko waren gele- ERD. Het leger is bewapend met Rus sische en Chinese wapens, waaronder ge schut en enige pantserwagens. In de hoofdstad hebben de guerrillatroe pen van de opstandige wilaya's III en IV gezworen, dat zij verzet zullen bieden. Zij hebben de bevolking in en buiten Al giers opgeroepen de straat op te gaan en de oprukkende colonnes de doorgang te verhinderen. Politici van het jonge land geven voortdurend oproepen uit aan de bevolking om redelijk te blijven en een burgeroorlog te voorkomen. Het garnizoen van Algiers bestaat uit niet meer dan 4.000 man, wier enige mi litaire ervaring bestaat uit overvallen tij dens de onafhankelijkheidsoorlog. Het lijkt onwaarschijnlijk dat zij de hoofd stad kunnen verdedigen tegen de geregel de troepen van Boumedienne. Guerrilla officieren verklaarden: „Wij zullen het eerste schot niet lossen." In Algiers is het tot dusver opmerkelijk rustig geble- gin juli met soortgelijke verwondingen bij hem kwam, na een samenzijn met een man in de Fagelstraat. De vrouw heeft aangifte bij de zedenpolitie gedaan, maar toen niet over mishandeling gesproken en later zelfs getracht de aangifte uit vrees voor repressailles ongedaan te maken. De betrokken vrouw had 's avonds in een nachtclub met vier mannen kennisge maakt, waarvan er een haar later mee nam naar de Fagelstraat. Zij heeft de po litie thans zijn identiteit bekend gemaakt, zodat zijn arrestatie kan worden verwacht. Blijkbaar is er sprake van een clubje sa disten, dat het huis aan de Fagelstraat als operatieterrein gebruikte. Vannacht is een 23-jarige kelner in een café op de Zeedijk gearresteerd. Hij is door een der vermoedelijke daders van de brute mishandeling van het Hilver- sumse meisje aangewezen als dader van de gemelde aanranding in juli in het huis in de Fagelstraat. Hoofdinspecteur Hagens heeft verklaard zeer ingenomen te zijn met de medede ling van dr. Hertzberger „In 999 van de 1000 gevallen weigeren artsen om in lichtingen te geven. Ik weet dat de art sen in Amsterdam wekelijks tientallen vrouwen behandelen, die verwondingen hebben opgelopen bij dergelijke uitspat tingen, maar hun beroepsgeheim verbiedt hun om ons te waarschuwen". Tijdens de mishandeling van het zeven tienjarige meisje blijkt een deurwaar- waarder, die vergezeld van enige politie agenten aanbelde om een oude schuld van een afbetalingszaak te innen, door de eigenaar van het pand te woord te zijn gestaan. De andere verdachte zou in die tijd het meisje de electriciteits- buis in de mond hebben geduwd en er vprvolgens bijna een liter sterke drank in hebben gegoten. Advertentie Maak voor uw uw keus uit onze briljante kollektie PROJEKTOREN. Reeds voor enkele tientallen guldens in uw bezit. Restant in 6, 12 of 18 maande lijkse termijnen. 'Advertentie 5000000c300000000000000000c0000000cc00cx>0c0000000c00c0000 OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOC

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1