Latijns-Amerika wil ook hulp van EEG-landen a/itPn DUNK MSf "JONGE" W0ET2ÜN! r Russische volk wordt eenzijdig voorgelicht over Kongo Hulp aan ontwikkelingsgebieden stuit op vele bezwaren WERELDNIEUWS Van dag tot dag Afwegen Destalinisering in Hongarije treft ook rechterlijke macht Staking in Spanje duurt voort Limburgse mijnen willen Joegoslaven Soraya trouwt met Duitse industrieël Frankrijk verijdelt ministersoverleg Soustelle was een dag voor aanslag op De Gaulle in Parijs Schuitevoerders blijven staken Brentano verwacht eind '62 succes De Gaulle wil referendum voor presidentsverkiezing Brit die gestolen cheques inde krijgt 2lA jaar ^^Praatótcel (hMSMt VACHT pmVwi S65S31 SkaAK r VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1962 3 OETH A NT IN MOSKOU: Krachtig pleidooi voor vreedzame co-existentie Brits vliegtuig boven Berlijn gehinderd is heel iets anders, maar echt dansen leert U bij: Idansacademie want *2«-elcl *2l Japan bouwt vliegtuig BERLIJN IN DE IJSKAST Engeland en de EEG Engeland, België en V.S. waarschuwen Tsjombe Parlementaire commissie vindt in meerderheid dat Strauss vrijuit gaat In conflict met grondwet en parlement -(£)p de 1 M. Mok - 1 De Nederlandse Bond van Bouwonder nemers heeft niet voor het eerst aan merkingen gemaakt op het overheidsbe leid inzake woningbouw en daarbij de na druk gelegd op de verantwoordelijkheden, die ten aanzien van de volkshuisvesting op de overheid drukken. Deze verantwoordelijkheden, samenvat tend de oplossing van het woningvraag stuk betreffend, zijn volgens de Bond voor een deel niet gehonoreerd, met name ten aanzien van de particuliere woningbouw. Het vastgestelde contingent particuliere woningen wordt veel te laag geacht, het aantal woningwetwoningen is in verhou ding tot het totale bouwprogramma te hoog, en tenslotte acht de Bond de Woon- ruimtewet van 1947 een onnodige belem mering van de woning voorziening. Voorts acht de Bond de huuraanpassing niet vol doende opgevoerd in verhouding met de welvaartstoeneming. Men zou dit standpunt van de Bond van Bouwondernemers een pleidooi voor het particuliere initiatief in de woningbouw kunnen noemen, dat nog steeds volgens de Bond de eerste plaats toekomt in de oplossing van het huisvestingsprobleem en slechts overheidsvoorzieningen tolereert op het punt, waar het zelf om een of an dere reden tekort schiet. Ofschoon deze stelling als uitgangspunt van een bepaalde maatschappelijke ziens wijze zeer zeker te respecteren valt, lijkt ons de redenering van de Bond van Bouw ondernemers toch té eenvoudig. De vraag stukken die in de loop der na-oorlogse ja ren gerezen zijn ten aanzien van de wo ningvoorziening zijn immers veel gecom pliceerder en veel meer verweven met an dere maatschappelijke omstandigheden en veranderingen dan dat men die simpel zou kunnen oplossen door in een handomdraai het particuliere initiatief weer zijn oude rechten te hergeven. Als voorstanders van een zo groot mo gelijke bewegingsvrijheid van het particu liere initiatief en een zo klein mogelijke mate van overheidsdirigisme kunnen wij toch niet overtuigd raken van het feit, dat op dit gebied volstaan kan worden met een „natuurlijke" behoeftevoorziening, zonder dat daarbij gevaren van onmaat schappelijk karakter ontstaan ten aanzien van grote bevolkingsgroepen. Met name moet van meet af aan immers onderscheid blijven bestaan ten aanzien van de vraag, met welk doel het parti culiere initiatief woningen wenst te bou wen. Dat doel kan namelijk geheel ver schillend zijn van het doel, dat de over heid in deze benarde woningsituatie na streeft. De overheid dient er voor te wa ken, dat alle bevolkingsgroepen hun mini mum-eisen ten aanzien van „wonen" be vredigd zien. In vele gevallen kan dat minimum niet eens worden gekoppeld aan de draagkracht, omdat deze in averecht se verhouding is komen te verkeren ten opzichte van de bouwkosten en dus huur prijzen. Zelfs de meest liberaal denkende zal zich niet kunnen ontveinzen dat hierbij een sociaal probleem is opgedoken, dat over heidsbemoeiing onontbeerlijk maakt. Maar tevens wordt dan toch ook duidelijk, dat de bouwondernemer (hoe gaarne hij ook voor het particuliere initiatief werkt) daarbij een sociale taak te vervullen heeft, die niet altijd zal overeenkomen met zijn bedrijfsplannen. De verklaring van de Bond van Bouwondernemers zegt weliswaar, dat het tot de verantwoorde lijkheid van de ondernemers behoort wo ningen te stichten voor alle bevolkings groepen, maar „nadat door de consument is afgewogen welk inkomensdeel hij wenst te besteden voor zijn woongerief." Hoezeer ook de bezwaren der onderne mers tegen de te ver-gaande of verouder de manier van overheidsbemoeiing in de woningbouw gerechtvaardigd kunnen zijn moet dit „afwegen door de consument' toch wel even van een vraagteken wor den voorzien. Hij kan immers wel afwe gen wat hij maximaal kan missen, maar het blijft dan altijd nog de vraag of de markt hem daarvoor een woning in over eenstemming met zijn minimale behoeften w i 1 leveren. Als de markt niet wil, omdat de rentabiliteit in het gedrang komt, zal de overheid toch moeten ingrijpen en voor zien in een leemte. Wonen is namelijk geen luxe, doch een elementaire levens voorwaarde. En aangezien het particulie re initiatief altijd bedrijfsmatig denkt en werkt, zal het toch misschien wel voor goed aan een richtende invloed van de overheid ondergeschikt moeten zijn. MOSKOU (Reuter) Voor zijn ver trek naar Warschau heeft Oe Thant voor radio-Moskou verklaard, ervan overtuigd te zijn dat het Russische volk de Verenigde Naties bij hun werk in Kongo zal willen helpen indien het het Kongolese vraag stuk in zijn volle omvang zou kennen. Toen de Russische regering zich met Kongo inliet, aldus Thant, deed zij dit uit vrees en argwaan. „Wil mij echter verontschuldigen als ik zeg, dat het Rus sische volk de ware aard van het Kongo lese vraagstuk niet volledig doorgrondt. De diplomatie eist honingzoete woorden, maar ik geloof niet in mooipraterij. Want mooie woorden zullen er niet toe bijdra gen dat het grote en moedige volk van Rusland tot een weloverwogen waarde ring van de situatie komt", aldus Thant. Wat Oe Thant over Kongo zei, werd alleen vermeld in een uitzending in het Engels van radio-Moskou, bestemd voor Groot-Brittannië. In een uitzending voor het binnenland werd het weggelaten. In Warschau heeft Thant de verwach ting uitgesproken, dat er uiteindelijk een synthese gevonden zal worden voor de tegen over elkaar staande ideologieën van oost en west. In een toespraak tot diplo- WENEN (Reuter) Bij de recente de- stalinisatie-golf in Hongarije hebben min stens acht hoge rechterlijke functionaris sen hun functie verloren, zo is in Hon gaarse kringen in Wenen meegedeeld. Ook een bekend aantal leden van de rechter lijke macht in functies zouden „wegge zuiverd" zijn vanwege hun stalinistisch verleden. Bij de acht topmensen zijn Mihaly Jah- ners-Bakos, president van 't hooggerechts hof, en Istvan Timar, een van de vice- presidenten van dit hof. Timar heeft een belangrijke rol gespeeld in het grote pro ces tegen Laszlo Rajk, de vroegere mini ster van Buitenlandse Zaken die werd te rechtgesteld wegens spionage en de ver spreiding van Trotzkistische ideeën. Timar trad ook ook op in de processen tegen de huidige Hongaarse premier Janos Ka- dar en andere leidende figuren. Ontslagen zijn voorts presidenten van rechtbanken in Boedapest, de vice-presi dent van het bureau van de officier van Justitie in Boedapest en het hoofd van de afdeling politieke zaken van dit bureau. De gezamenlijke steenkolenmijnen in Limburg hebben zich tot de regering ge wend met het verzoek medewerking te verlenen om Joegoslaven, die zich aan melden in de mijnen te werk te mogen stellen. Nu de werving van arbeiders in Italië en Spanje minder snel gaat dan werd verwacht, willen de Limburgse mi.j- nen thans Joegoslavische mijnwerkers aantrekken. Naar de mijnen meedelen heeft de overheid, onder bepaalde voor waarden met betrekking tot het aantal en de gebruikelijke selectie, geen bezwaar Enkele vertegenwoordigers van de Neder landse mijnindustrie zijn momenteel ii Joegoslavië om een en ander te regelen OVIEDO (Reuter) Rond 2800 Spaan se mijnwerkers in het gebied van Oviedo hebben gisteren 't werk hervat nadat twee van de 27 mijnen, in de afgelopen tien da gen door de overheid gesloten, heropend waren. Rond 11.000 mijnwerkers blijven staken of uitgesloten. De gouverneur van Oviedo besloot de beide mijnen weer open te stellen na een bijeenkomst met ver tegenwoordigers van de stakende mijn werkers. MüNCHEN (AP) De rijke Westduitse industrieël Gunther Sachs heeft meege deeld dat hij van plan is met ex-keizerin Soraya in het huwelijk te treden. Hij sprak berichten uit Parijs tegen, dat zij reeds officieel verloofd zouden zijn. Er is nog geen datum voor het huwelijk be paald Sachs kende de moeder van Sora ya, de hertogin Eva Esfandiary die in München woont, reeds enige tijd. maten en poolse functionarissen zei hij, dat de geschiedenis bewijst dat verschei dene krachtige godsdienstige en politieke overtuigingen geen blijvend verschijnsel in de samenleving zijn. Hij wees op de kruistochten en zei daarover: „De Christenen geloofden dat de Mohammedanen ketters waren en bei den waren van mening dat de ander uit geroeid moest worden. Met deze fanatie ke overtuigingen werden de kruistochten uitgevochten, die leidden tot de dood van tienduizenden mensen in Europa en Klein- Azië. Toen het gezond verstand weer de overhand kreeg, werd ingezien dat gods dienstoorlogen zeer misplaatst en onnodig waren". „Zo geloof ik ook, dat zeer krachtige politieke ideologieën ons niet naar een oorlog mogen leiden. Deze ideologieën kun nen vredig naast elkaar bestaan." Oe Thant pleitte voor versterking der Ver enigde Naties omdat deze de enige hoop zouden zijn voor de toekomst der mens heid. BERLIJN (Reuter) De commandant van de Britse troepen in West-Berlijn heeft bij de Russische vertegenwoordiger in het vier-mogend'heden-luchtveiligheidscen- trum in Berlijn een protest ingediend tegen het hinderen van een Brits passagiersvlieg tuig door een Russisch vliegtuig. Dit laatste zou het Britse toestel boven Berlijn „te dicht" zijn genaderd. Advertentie SENORITAS EXTRA 10,3 cm: met te lang, met te kort, nét goed! SANTIAGO (AP) Een aantal Latijns- amerikaanse economen heeft een beroep gedaan op West-Europa om het voorbeeld van de Verenigde Staten te volgen en op grote schaal hulp te verlenen aan Zuid-Amerika. Ook dringen zij aan op nieuwe wegen voor de buitenlandse han del om de nadelige gevolgen te bestrij den, die de Europese Economische Ge meenschap (E.E.G.) voor Latijns Amerika heeft. De economen die onder auspiciën van de economische UNO-commissie voor Latijns Amerika (Cepa) deze maand in Santiago bijeen zijn om Europese pro blemen te bespreken, doen een aanbe veling voor het instellen op korte ter mijn van een regionaal lichaam van zes of zeven leden ter coördinatie van de Latjjhsameïikaanse economische politiek. In een rapport zeggen zij dat de E.E.G. op den duur „in het algemeen een gun stige uitwerking zal hebben" voor ieder een, maar dat op dit ogenblik Latijns- amerikaanse landen in een moeilijke po sitie komen omdat hun uitvoer van vlees, koffie, tarwe en andere producten terug loopt nu hun voormalige Europese afne mers met elkaar handeldrijven binnen de E.E.G. De economen verklaren gaarne te zul len zien dat West-Europa op grote schaal deelneemt aan het werk, dat is begonnen Advertentie inschrijving voor 't nieuwe dansseizoen r dagelijks van 11-13, 14-17 en 19-21 uur. Scbagchelstraat 29 Haarlem A tel.: 10806 Het eerste in Japan vervaardigde passa giersvliegtuig sinds de tweede wereld oorlog heeft met succes zijn eerste vlucht gemaakt. Het is een tweemotorig toestel met een kruissnelheid van 476 km per uur en ruim te voor circa 60 passagiers. Het is uit gerust met Rolls Royce turbinestraalmo toren. Door de afwijzende houding van Frank rijk zal er géén conferntie van de vier westelijke ministers van Buitenlandse Zaken worden gehouden voor het begin van de Algemene Vergadering van de Ver. Naties op 18 september. De bijeen komst zou dienen om een gedragslijn in zake Berlijn te bepalen. Men vreesde dat de Sovjet-Unie in de V.N.-Assemblee een nieuw diplomatiek Berlijn-offensief zou openen. Nu premier Kroesjtsjev heeft meegedeeld niet naar de openingszitting te komen, is deze vrees kennelijk min der geworden. Frankrijk houdt de kwestie-Berlijn lie ver in de ijskast en motiveert zijn af wijzende houding inzake het ministerieel overleg met de mededeling dat de Sov jet-Unie door dat overleg zou worden aan gemoedigd om de druk op Berlijn te ver hogen. NEW YORK De New York Times meldt vandaag in een bericht op de voorpagina, dat Jacques Soustelle, de Franse ex-minister en tegenwoordige O.A.S.-leider van de clandestiene activi teit tegen het gaullistische regime, vorig week in Parijs is geweest op de dag vóór de moordaanslag op president De Gaulle. De New York Times schrijft dat dit bericht is bevestigd door „zeer gezagheb bende zegslieden". De zegslieden hebben verklaard, dat het waarschijnlijk is dat Soustelle sedertdien het land weer heeft verlaten, waarschijnlijk naar Duitsland. LONDEN (Reuter) Een staking van schuitevoerders, waardoor tweeëndertig schepen in de haven van Londen niet kunnen worden gelost, zal worden voort gezet, zo heeft een vakbondsbestuurder donderdag gezegd. De schuitevoerders, die schepen lossen, die midstrooms van de Thames liggen, staken als bekend al vier dagen voor meer betaling van over werk. Duizenden havenarbeiders zijn door de actie werkeloos. met het „bondgenootschap voor vooruit gang", het hulpprogramma voor presi dent Kennedy dat 20 miljard dollar (72 miljard gulden) omvat Zowel particuliere investeringen als overheidskapitaal zijn welkom bij het fi nancieren van ontwikkelingsplannen in Latijns Amerika. Hiervoor kunnen de plan nen van het bondgenootschap worden be nut of er kunnen eigen projecten wor den ondernomen. Het rapport wijst erop dat de Latijnsamerikaanse uitvoer naar Euro pa in de laatste twintig jaar tot de helft is gedaald en dat deze tendens zich in versterkte mate zal doorzetten door de beperkingen op importen van buiten het eigw gebied vgn jle E.E.G. Mtet name wordt de vrees uitgesproken dat de ver wachte toetreding van Engeland de agra rische markt nog verder zal inkrimpen voor de uitvoer van Latijns Amerika. Als de gemenebestlanden binnen de E.E.G worden getrokken zal dit nog verder ten nadele strekken van Latijns Amerika, om dat in dit geval artikelen zoals koffie, bananen en andere goederen onder het binnentarief op de E.E.G.-markt zullen komen en daar de Latijnsamerikaanse produkten zullen verdringen. HAMBURG (AP) De vroegere West duitse minister van buitenlandse zaken, dr. Heinrich von Brentano heeft gezegd te verwachten, dat voor het einde van het jaar de onderhandelingen over de toe treding van Groot-Brittannië tot de E.E.G. tot een goed einde gebracht zullen wor den. Op een persconferentie betreurde von Brentano de misverstanden welke gere zen zijn rond het T.V.-interview met dr. Adenauer. Hij zei echter dat dergelijke dingen niet gedramatiseerd moeten wor den. Hij voegde hieraan toe dat de West duitse regering en bondskanselier Ade nauer al het mogelijke wensen te doen om Groot-Brittannië in de E.E.G. te bren gen. ItaliëDuitsland, Israel en Denemarken steunen VN-plan LEOPOLDSTAD (AP) België, Enge land en Amerika hebben gezamenlijk pre sident Tsjombe van Katanga gewaar schuwd en verklaard, dat het herenigings plan van de Verenigde Naties voor Kon go de beste oplossing is. Bij de formele verklaring van de drie regeringen hebben Italië. West Duitsland, Israël en Denemar ken zich aangesloten. Tsjombe wordt tot 3 september de tijd gegeven zijn beslissing kenbaar te ma ken. De V.N. lieten weten dat over het plan niet onderhandeld kan worden, maar dat Tsjombe het in zijn geheel moet aanvaarden wil hij de druk van de V.N. voor een economische boycott van Ka- tanga voorkomen. De Fibag-kwestie in Duitsland BONN (DPA) Een parlementaire com missie van onderzoek is na twee dagen geheime beraadslagingen in meerderheid tot de slotsom gekomen dat de Duitse minister van Defensie, Strauss, bij de be handeling van de kwestie-Fibag zijn plicht als minister niet heeft verzaakt. De meer derheid van de commissie die aldus oor deelde. werd gevormd door leden van de CDU en de liberalen. De socialisten in de commissie oordeel den echter tegenovergesteld. De SPD-le- den waren tevens van opvatting, dat mi nister Strauss bij de beantwoording van vragen niet de volle waarheid heeft ge zegd. Alle Parijse ochtendbladen zijn het er over eens, dat generaal De Gaulle om streeks 15 september, na zijn terugkeer uit Duitsland, een radiorede zal houden, waarin hij officieel zal aankondigen dat voortaan de president van de republiek gekozen moet worden door een volksre ferendum. De Gaulle blijft dus vasthouden aan zijn oude gedachte om de president een zo groot mogelijk gezag te geven door hem te laten kiezen door het volk zelf. Maar daarvoor is wijziging van de grond wet nodig, die bepaalt dat de president gekozen moet worden door een beperkt kiesrecht. De Gaulle klampt zich daaren tegen vast aan artikel 11 van de grond wet, dat hem in bepaalde gevallen het recht geeft een referendum uit te schrij ven. Als De Gaulle zijn zin zou doorzetten qn andermqa]de .volksvertegenwoordiging aan zijn laars zou lajppen is in oktober een referendum te verwachten. Voor de re gering is de verleiding dan groot om tevoren de Kamer te ontbinden en verkie zingen uit te schrijven, die dan samen zouden vallen met het referendum. De rechtbank te Amsterdam heeft een 28-jarige Engelsman uit Londen wegens valsheid in geschrifte veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2V2 jaar. De officier van Justitie had 3V2 jaar tegen de op Malta geboren Engelsman geëist. Zijn medewerkster, een 23-jarig Londens meisje werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien maanden. Tegen haar was een jaar geëist. De Engelsman had een groot gedeelte 'van 166 in Engeland gestolen reischeques in Zwitserland, Frankrijk, Rotterdam en Amsterdam geïnd door het plaatsen van 'n valse handtekening. Hij beweerde de che ques voor een derde van de prijs van een onbekende man in Londen hebben ge kocht. Het meisje had 23.600 voor de Engelsman bewaard. Beiden waren in het bezit van een vals paspoort, waarmee zij zich bij het innen van cheques legiti meerden. Locomotief. Twee Oostduitse jongelui zijn naar het Westen ontsnapt door zich ge durende meer dan drie uur te verbergen onder de kolen in de tender van een expresstrein. De jongens waren op een Oostduits station op de locomotief ge klommen. Het wezen van de vakantie Wanneer ik zeg dat ik mijn vakantie graag in het buitenland doorbreng, houdt dit geen miskenning in van de schoonheid van Neerlands dreven. Sedert mijn jon ge jaren, toen ik een toegewijd wandelaar en wielrijder was, ken ik die schoonheid in vrijwel al haar aspecten. Het weer zien daarvan, of de poging tot zulk een weerzien, is niet steeds een onverdeeld genoegen. De stijgende bevolkingsvloed overspoelt allerlei karakteristieks en geeft het een angstwekkend eenvormig voorkomen. Toch kan dit geen reden zijn om met een schouderophalen het eigen land de rug toe te keren zodra er een ogenblik van vrijheid wenkt. Wèl een reden is het verlangen om in de levensgewoonten van vreemde stam men onder te duiken, in hun logementen of woningen te overnachten, hun kost te verwerken, hun taal te brabbelen en deel genoot te worden van hun hebbelijkheden en onhebbelijkheden. Dit laatste woord wil aanduiden dat ook het verblijf in den vreemde niet altijd een onverdeeld ge not is. Een ernstige teleurstelling bete kent dit voor mij echter niet. Ik trek niet de grens over met een geïdealiseerde beeld van welk volk ook. Mensen worden geen engelen doordat ze een andere taal dan de onze spreken en hun brood in een andere vorm bakken. De wereld is beur telings groot en klein, al naar men haar beschouwt, en in de dagelijkse wandel wordt men telkens met zijn neus op het kleine, dat wil zeggen het alom gelijke, gedrukt. De kletspraatjes die in een Al pendorp de ronde doen en de mentaliteit waaruit deze praatjes geboren worden, verschillen geen haar van hetgeen men bijvoorbeeld in een Drents of Brabants dorp kan ervaren. Het voordeel daarvan is dat het de goedwillende nergens moeilijk valt enig contact met zijn medemensen te krijgen. In de schaduw van een berg en in die van een hunebed ontwikkelen zich pre cies dezelfde deugden en ondeugden. Maar behalve het afwijkende natuurdecor zijn er die uiterlijke verschillen in levensge woonten die bij de vakantieganger het besef levend houden dat hij elders is en niet onder de zijnen. Zo is de manier waarop men in Frankrijk met wijn en sterke drank omgaat, voor mij een steeds vloeiende bron van verwondering. In al lerlei kroegen en kroegjes ziet men op ieder uur van de dag mannen, en ook wel vrouwen, uit diverse volkslagen voor de toonbank staan of zitten met glaasjes voor zich die een vocht bevatten dat ik maar zelden bij de naam zou kunnen noemen. Ik ben ervan overtuigd dat deze vriendschap voor de drank kwa de kanten heeft, maar ze heeft het voor deel dat ze, althans tijdelijk, de stands verschillen uitwist. In de bars van de duurste Parijse gelegenheden kan men in de ochtenduren sjouwerlieden en vracht rijders hun glaasje zien genieten. En aan gezien ik zulk een tafereeltje in vakantie stemming aanschouw, is mijn blik toegeef lijk en wil ik graag geloven dat men met behulp van zo'n glaasje de verbroedering der mensheid zou kunnen bewerkstelligen. En is dit niet het wezen van de vakantie: dat men de stem der kritiek het zwij gen oplegt en zich één voelt met alles wat onder de wijde hemel ronddoolt? Advertentie D Blote erehaag. In Bournemouth (Engeland) is enige verontwaardiging ontstaan toen zeven aantrekkelijke jonge vrouwen zich bij een kerkelijk huwelijk in badpak vertoonden om de bruid hulde te bren gen. De bruid en de meisjes werkten mee aan een zwemshow. Tijdens de hu- welijksdienst zaten de meisjes een half uur lang in de kerk met de badpakken onzichtbaar onder zomerjurkjes. Maar op het pleintje voor de kerk gingen de jur ken uit, waarna de jongedames een ere haag vormden. De vicaris zei: „We hebben geen bezwaar tegen hockeysticks en dat soort dingen voor erehagen". Brand in trein. In de nachtexpresstrein van Glasgow naar Londen is vroeg van Glasgow naar Londen is brand uit gebroken. Het uur woedde in drie rij tuigen in het midden van de trein. De express werd in Hartford tot staan ge bracht. Daar bluste de plaatselijke brand weer het vuur. Dubbeldekker. De gouverneurs van de sta ten New York en New Jersey, Nelson Rockefeller en Richard Hugues, hebben de onderste verdieping van de hangbrug over de Hudson, genoemd naar George Washington, geopend. Het verkeer over de brug, dat in 1961 38 miljoen voer tuigen omvatte, zal door de tweede ver dieping met 75 percent kunnen toenemen. De beroemde hangbrug werd in 1927 door de Amerikaan Othmar Ammann ge construeerd. Mosley-fascisten. De voor zondag aange kondigde mars van de fascisten van Sir Oswald Mosley door het Londense East End is door de politie verboden, mede omdat verscheidene politieke organisa ties tegen-demonstraties hadden aange kondigd. Lübke naar India. In New Delhi is mee gedeeld dat de Westduitse bondspresi dent Lübke van 26 november tot 5 de cember een officieel bezoek aan India zal brengen op uitnodiging van president Radhakrisjnan. 540 straaljagers. De Westduitse luchtmacht zal tegen het einde van dit jaar zes es kaders Starfighter-straaljagers van elk 45 toestellen ter beschikking hebben. Te gen 1965 zal dit aantal zijn verdubbeld. Schieten. In Keulen hebben honderden voorbijgangers in paniek dekking gezocht toen iemand in het centrum van de stad in het wilde weg begon te schie ten. De amokmaker werd door de politie overmeesterd nadat hij door een schot in de hand was getroffen. De man was enige honderden meters van de Dom een wapenhandel binnengelopen en had gevraagd hem een pistool met munitie te tonen. Toen dit was gebeurd schoot hij de verkoper met het wapen neer en rende de straat op. De verkoper werd ernstig gewond. Migs. India heeft in de Sovjet-Unie een order geplaatst voor de levering van een escadrille „Mig" straaljagers. V

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3