Buitenlandse gasten op synode van de Chr. Geref. kerken A.R.deBOERrêfcppa VELO Vier jaar verpleegster in Ver. Staten Actie voor Negervraagstuk Gevonden PH. DE KONING SLIJTERIJ SWIER Jong Hercules start vol optimisme in nieuwe seizoen alle modeller IJmondverenigingen vandaag en morgen .5 Havenberichten L x - i VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1962 15.90 en 19.75 KENNEMERLAAN 24 Uitspraken rechtbank CONSTANT - verlovingsringen Muziekfestival in Beverwijk Op zaterdag weer naar school en tóch THUIS 100% SERVICE Harddraverij in Heemskerk Voor uw wijnen en gedistilleerd uw gezelligheidsleverancier Medische verzorging tijdens het weekeinde Stichting Nutsspaarbank in de gemeente Velsen mt j Bij de generale synode van de Christe lijk Gereformeerde kerken, die in Sant poort bijeen is, kwam woensdag een dank betuiging binnen van de Koningin voor het aan haar gezonden telegram van heil wens. Over het rapport van deputaten van amb telijke arbeid onder de christelijke gere formeerde schippers ontspon zich een bre de discussie waarbij vooral het algemeen beleid van deputaten ter sprake kwam en gewezen werd op het gereformeerd kerk recht terwijl ook werd gewaarschuwd de ze zaak niet te overtrekken. De synode brak de behandeling af om enkele buitenlandse gasten te verwelkomen n.l. ds. W. B. den Brave, die namens de Reformed Churches of Australia de synode bijwoonde. Ds. Den Brave, die voor hij emigreerde achtereenvolgens predikant was van de gereformeerde kerken van Twijzelerheide, Nijverdal en Dordrecht, bracht de groeten over van zijn kerk en zette de positie van deze jonge kerken uit een. Namens de synode sprak dr. J. van Gen- deren uit Apeldoorn er zijn vreugde over uit dat de Christelijk Gereformeerde ker ken in 1953 besloten hadden met deze ker- Advertentie De successen van het eerste elftal van de Beverwijkse Christelijke voetbalvereni ging Jong Hercules, dat terugkeerde in de vierde klasse van het zaterdagvoetbal van de KNVB zijn op de jaarvergadering van deze vereniging nog eens uitvoerig bespro ken. Na een kort openingswoord van de voor zitter, de heer G. Termaten, las de secre taris, de heer F. de Jong, het jaarverslag voor. Hieruit bleek dat het ledental van 103 tot 122 is toegenomen. In de komende competitie zal men met vier senioren-, twee adspiranten- en drie welpenelftallen uitkomen. De heer Termaten bracht het financieel verslag naar voren. Jong Hercules kan, mits de gelden zuinig worden beheerd juist rondkomen. Door de zelfwerkzaamheid van de leden zijn in het afgelopen jaar de kosten zo laag mogelijk gehouden. Omdat enige leden voor een bestuursfunctie be dankten werd het bestuur als volgt samen gesteld: G. Termaten, voorzitter; F. de Jong, secretaris; W. Mouthaan, penning meester; M. J. Elderson, E. Kamp en B. Tijken, commissarissen. Over de training onder leiding van Jan Jansen was men in het algemeen tevre den. De mogelijkheid is aanwezig dat er, wanneer er enige lichtmasten op het veld komen, ook 's winters kan worden door- getraind. De grasmat van het veld aan de Zeestraat is door een aantal leden uitste kend verzorgd, er zijn nieuwe betonnen palen achter de doelen gekomen, zodat de toestand van het terrein zeker geen be letsel zal vormen voor het behalen van goede resultaten door de Jong Hercules voetballers in het komende voetbalseizoen. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen een 31-jarige kok uit Haarlem ver oordeeld tot een boete van f 150 (subs, dertig dagen hechtenis) en ontzegging van de rijbevoegdheid voor vier maanden (met aftrek), omdat hij in mei op de Zeeweg in O verveen onder invloed in zijn auto had gereden. De officier had twee weken gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs voor een jaar geëist. Een 30-jarige metselaar uit Haarlem, die onder invloed op zijn scooter had gezeten en in de Bantamstraat in Haar lem een kind had aapgereden, waarna hij was doorgereden, werd conform de eis veroordeeld tot zes weken gevangenis straf, waarvan twee weken vooi-waarde- lijk met een proeftijd van drie jaar als mede ontzegging van de rijbevoegdheid voor twee jaar met aftrek. Een 45-jarige verkoopleider uit Haar lem, die op de Zijlweg met zijn auto in botsing was gekomen met een bestel auto, omdat hij onder invloed had ver keerd, werd conform de eis veroordeeld tot twee weken hechtenis en intrekking van het rijbewijs gedurende een jaar. Een 30-jarige timmerman uit Wormer- veer, die om principiële redenen had na gelaten zich te melden als noodwachter bij de BB werd vrijgesproken. De offi cier had 25 geëist. De zaak tegen een 61-jarige fabrieks arbeider uit IJmuiden, die twee weken geleden terecht stond omdat hij in een echtscheidingszaak een meinedige verkla ring zou hebben afgelegd, werd voor na der onderzoek naar de instructie verwe zen. Er zal een onderzoek worden inge dachte Advertentie LANGE NIEUWSTE A AT 418 - TELE*. 6S2Ï ken in Australië in correspondentie te tre den. Professor J. J. van der Schuit, hoog leraar in Utrecht, voegde hieraan nog een persoonlijk woord toe. Een andere gast op de synode was re- verend G. Collens names de Free Chruch of Schotland. Zijn woorden werden ver taald door deputaten voor buitenlandse kerken. Reverend Collens gaf 'n uiteenzetting van de positie van zijn kerk temidden van de andere Schotse kerken. Hij waarschuwde voor de oecumenische beweging die naar zijn mening niet wordt gedragen door het gezag van het woord van God. Voorts be pleitte hij uitwisseling van jongeren uit beide kerken. In zijn beantwoording zeg de ds. Maris toe dat deze laatste gedach te de aandacht van de synode zal krij gen. Om zes uur is de synode uiteengegaan tot dinsdagmorgen 18 september. Als onderdeel van de viering van het 50-jarig bestaan van de Beverwijkse Har moniekapel, welk jubileum in september is, zal er op zaterdag 8 september en zon dag 9 september een muziekfestival wor den gehouden waaraan verscheidene korp sen hun medewerking zullen verlenen. Op zaterdagavond 8 september wordt er een gala-avond gegeven op het sportveld aan de Harmonielaan. Daar zullen tribunes worden neergezet en verlichting worden aangebracht. Op deze avond verzorgt het jachthoorn- en tamboerkorps van Brons- werk uit Amersfoort een show. Het korps van Bronswerk staat onder leiding van directeur J. C. van Kleef, onderkapelmees ter van het trompetterkorps der cavalerie. Het eerste optreden duurt een half uur, waarna het drumkorps van de jubilerende harmonie zich laat horen. De avond wordt besloten door een tweede optreden van Bronswerk. De bezetting van dit korps is uniek in West-Europa. Op hetzelfde veld worden zondag marswedstrijden gehouden. Hiervoor hebben zich elf drum- en mu ziekkorpsen opgegeven. Tot de deelnemers behoren onder andere de drumband van de Speeltuinvereniging uit Beverwijk, St. Caecilia uit Heemskerk en de Hoogoven Harmonie. Om een ieder in de gelegenheid te stellen dit muziekevenement bij te wonen wordt geen entree geheven. Nu deze week de meeste scholen in onze gemeente weer aan een nieuw leer jaar zijn begonnen, blijkt, dat de open bare lagere scholen een wijziging in de schooltijden hebben gebracht. Voor de klas sen 3 tot en met 6 van deze scholen zijn de schooluren 's morgens van 8.45 uur tot 11.45 en voor de klassen 1 en 2 van 8 45 uur tot 10.45, behalve op zater dag. wanneer de schooltijd is van 8.45 tot 11.45 uur. 's Middags zijn de uren van 1.30 tot 3.30 uur. Een en ander houdt bovendien in, dat dus op zaterdag weer gewoon het onder wijs wordt gevolgd tot 1 mei 1963, zoals nu opnieuw al is vastgesteld. Advertentie Met PHILIPS TELEVISIE gezellige avonden Ook voor het allerlaatste sportnieuws PHILIPS-DEALER Trompstraat 68 - Telefoon 5198 Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Start Point van Great Yarmouth, ledig voor IJmuiden; Reinland, Antwerpen; Heimdahl, Gefle; H.K.S De Hoop, Noordzee, bijlegger IJmuiden; Elisa beth, Archangel; Corstriem, Newcastle; Linge- stroom, Londen; Christine, Drammen; Cuxhaven, Antwerpen; Montferland, Hamburg; Nico, Hon- fleur; Antilope, Sheerness, ledig voor IJmuiden; Waverstroom, Dagenhamn; Editha, Londen; Hon- testroom, Huil; Neptunus, Londen; Nordglint, Hamburg; Maas, Rotterdam; Nicola, Bremen; La Paloma, Goole; Argon Rafael, Durban; Elbström, Kingslynn; Richard Kaselowski, Constanca; Cairo, Istindrun; Lingeborg, Abö; Franka 2. Swinemlin de, kalk voor IJmuiden; Grampian Coast, Midd- lesborough; Finlandia, Jacobstad. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Esso Frank furt van Aruba; Axel, Isnaes; Ardeas, Rotterdam. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Elvdiek naar Stockholm; Chiron, Stockholm; Nautilus, Archangel, ledig van Zaandam; Santa Maria. Rotterdam, wals-materiaal van IJmuiden; Kulings- born, Rostock, wal&materiaal van IJmuiden Mo ray Firth 4, Ipswich; Maaskerk, Londen; Kapan- ger, Antwerpen; Inge, Narvik; Anja, Bridgewa- ter, kunstmest van IJmuiden; Collette, Rotter dam, ledig van IJmuiden; Lupia, Valleri sur Sone, ledig van IJrmiiden; Randfontein, Bremen; Geest- dam, Aberdeen, kunstmest van IJmuiden: Marta Ahrends, Stockholm; Swift, Harlingen; Bele, Rot terdam; Kapwickhall, Huil; Lagos Palm, Ham burg; Roelof Jan, Rotterdam; Nero, Rotterdam; Samuel Bakke, Leningrad; Kitty Porr, Simons- fick, walsmateriaal van IJmuiden; Veni, Hampton Roads; Petrabourgh, Duinkerken; Wilpo, Delfzijl. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Plato naar Rotterdam; Start Point, Colchester, kunstmest van IJmuiden; Lijnbaansgracht. Rotterdam; Leo- nidas, Rotterdam; La Paloma, Londen; Daphnis, La Guerra; Arn 8, Antwerpen; Elbström, Malmö. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Vergadering verdaagd Voor de leden van de korfbalvereniging Watervliet uit Velsen-Noord was voor don derdagavond in het Statenhuis aan de Vel- serweg een belangrijke jaarvergadering uitgeschreven. Het getuigde echter niet van een goede belangstelling in het wel en wee van de vereniging dat de leden, op enigen na, schitterden door afwezigheid. Hierdoor was de heer Hartman, voor zitter, genoopt om deze vergadering na bijna driekwartier wachten te verdagen tot een later tijdstip, omdat nu eenmaal voor het behandelen van de meest be langrijke zaken het verlangde quotum niet kon worden bereikt. Voor de kortebaandraverij welke op donderdag 26 september in Heemskerk zal worden verreden zijn in totaal 23 paarden ingeschreven. Het zijn Wala, Hannover K, Nora Spencer, Vuurgoudhaantje S, Zus Scotch, Vanity Hannover, Radbout, Faut Mieux K, Ylinotte, Zojan, Xita Hannover, Zadonus, Yonno Con Dios, Youthful, Yon Brewer, Zephyr Magowan, Zaïda, Winnie H, Woudsnip S, Un Gamin, Wachtel P, Truax Scott, Youngling van Hiddum. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK GEBOREN: Yvonne M., d. van H. L. van de Pas en M C. J. A. de Coek te Bever wijk; Edwin L„ z. van L. Bos en G. C. M. Gooyer te Castricum; Elisabeth C. B., d. van C. J. Kuys en E. C. Twisk te Castri cum; Joost J., z. van J. Bakker en H. N. Warmelink; Corina A„ d. van J. A. Zee- man en T. Doom; Henkjan, z. van H. J. Heming en T. Mensing te Beverwijk; Ria M., d. van T. T. C. van Buuringen en M. G. Lasschuit te Velsen-Noord; Carla, d. van A. Hamerpagt en C. Marx te Beverwijk; Ferenc F., z. van F. Suloyk en C. C. Brou wer; Hardy, z. van A. M. van Heulen en M. M. van der Zee te Beverwijk; Anna C. M., d. van A. P. Beentjes en A. C. Knaap; Wouter, z. van M. Burger en J. H. Bos; Emerentiana H. M., d. van N. G. Koning en C. C. Frederiks te Beverwijk; Jolanda A., d. van R. O. de Visser en W. L. J. Evers; Bea A., d. van D. R. Muize- laar en A. Valkema; Johanna C., d. van J. Russehen en M. van Hemert te Bever wijk; Reinier P., z. van H. P. C. van der Eng en A. A. Molenaar te Akersloot. Advertentie LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEFOON 7281 Bezorgen door de gehele gemeente. IJMUIDEN Artsen: R. J. Hauer, Genestetlaan no. 4, Driehuis, telefoon 4203 en J. F. A. Pie- terse, Orionweg 126, telefoon 8365. Apotheek: Apotheek Kuylman, Lange Nieuwstraat 403. Wijkverpleging: zuster M. van der Meu- len-van Gelder, Kanaaldijk 229, tel. 4378 en zuster C. E. Th. Man, IJsselstraat 23, telefoon 8028 (IJmuiden en IJmuiden- oost); zuster A. de Ruyter, Hagelinger- weg 175, Santpoort, telefoon 025606054 (IJmuiden-oost en Driehuis); zuster R. Floor, Doocfweg 53, Velsen-noord (Vel- sen-noord en Velsen-zuid); zuster G. Lammerts, Curagaostraat 18, Santpoort^ telefoon 025608756 (Santpoort-noord en Santpoort-zuid). Verloskundigen: mejuffrouw J Winter, Evertsenstraat 3, telefoon 5259; mevrduw M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5223; mejuffrouw E. W Engelhardt, Moerberg- plantsoen 143, telefoon 7949. SANTPOORT Arts: M. M. C. Trooster, W. Daniëlslaan no. 14, Santpoort-station, telefoon 02560- 8410. Apotheek: Noorder-Apotheek, Jan Gij- zenkade 181 (hoek Rijksstraatweg), Haarlem-noord, telefoon 0250052956. VELSEN-NOORD, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Artsen: Van zaterdagmiddag 12 u. tot zondagmorgen 9 u.: M. A. de Ruiter, dr. Schuitstraat 44, tel. 3553. Van zondag morgen tot 's avonds 12 u.: H. J. F. Peeters, Domeisingel 2, telefoon 5300. Tandartsendienst Velsen, Beverwijk en Heemskerk: J. A. M. Lith, Linnaeusstraat 140, IJmuiden; uitsluitend voor spoedge vallen. zaterdag en zondag 1717.30 uur. VELSEN-NOORD, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Apotheek: De zondags- en nachtdiensten worden waargenomen door Apotheek Donker, Breestraat 61, telefoon 3150. HEEMSKERK—UITGEEST Arts: Van zaterdagmiddag 12 u. tot zon dagavond 12 u.: G. H. Smeets, Middel weg 9, Uitgeest, telefoon 02513212. Kraam- en wijkverpleging Witte Kruis Beverwijk en Heemskerk Wijkverpleging: zuster Van Stegeren, Laan van Kanaan 107, Beverwijk, telefoon 4409. Kraamverzorging: zuster De Ruiter, Laan van Kanaan 107, telefoon 4409. Advertentie Vroeg begonnen, veel gewonnen VRIJDAG 31 AUGUSTUS Openbare leeszaal, Plein 1945, IJmuiden- oost:' 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; bovenzaal „De Brulboei", Kanaalstraat no. 228 c, IJmuiden-west: 16 tot 18 en 19 tot 20.30 u.; filaal Wijkerstraatweg no. 77, Velsen-noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 u. R.K. leeszaal, Willemsbeekweg no. 96, IJmuiden-oost: 14.30 tot 17.30, 16 tot 17.30 (jeugd) en 19 tot 21 u.; Petruszaal, Venus- straat: 17 tot 18 en 18.30 tot 19.30 u.; Jozef huis, Velsen-noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 u. Van Poptaplantsoen, 20 u.: Openlucht concert christelijke muziekvereniging „Wilhelmina". ZATERDAG 1 SEPTEMBER Openbare leeszaal, Plein 1945, IJmuiden- oost: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Velsen-noord: 10 tot 12 en 14 tot 17 u. R.K. leeszaal, Willemsbeekweg no. 96, IJmuiden-oost: 14.30 tot 17.30 u.: Jozefhuis, Velsen-noord: 10 tot 12 en 14 tot 17 u. Stratingsplantsoen, Velsen-noord, 19 u.: IJmuiden-oost, 20 u.: Concert met bal door „De Klavierschippers". Zomerlust, Santpoort, 16 tot 18 u.: Receptie r.-k. sportvereniging „Velsen". Na een verblijf van vier jaar in Amerika, waar zij gewerkt heeft als verpleeg ster, is mejuffrouw Jacoba Koster onlangs voor een ver lof van drie maanden in haar geboortestad IJmuiden teruggekeerd. Zij zit sinds 1942 in de verpleging en heeft dit jaar in de Verenig de Staten haar opleiding voltooid, waarna zij het diploma Practical Nurse ont ving. In oktober 1958 ver trok zij naar Amerika om er familie te bezoeken en om er te werken. Het reisgeld ver diende zij zelf. Het eerste halfjaar bracht zij door op Long Island (New York) bij een oom en tante. Al na drie dagen had zij werk, want ook in Amerika bestaat er een groot tekort aan ver pleegsters. Vervolgens trok zij naar Grand Rapids (Mi chigan), waar zij ook familie heeft wonen. Daar bleef zij de hele zomer van 1959. In de Canadese stad Toronto die haar volgende reisdoel was, werkte zij niet. Op de reis er naar toe bezichtigde zij de Niagarawatervallen. Dwars door Amerika reis de mejuffrouw Koster daar na naar Glendale, een voor stadje van Los Angeles. Ook daar verblijft familie van haar. Zij trad er in dienst van Glendale Sanaturium Hospital, 'n ziekenhuis van de Zevende Dags Adventisten en een paradepaardje onder de verpleeginrichtingen. Het personeel bestaat uit vele nationaliteiten. In haar eer ste vakantie maakte zij een reis naar Vancouver in Ca nada en het jaar daarop naar New York, waar zij haar broer ontmoette, die uit Nederland was gekomen. Gezamenlijk bezichtigden zij toen New York en Washing ton. Mexico bezocht zij vorig jaar. Zij zag er ondermeer stierengevechten. Dit jaar j v was dus IJmuiden aan de beurt. Van Glendale af maakte zij een omweg via San Francisco, Salt Lake City, Chicago, Grand Rapids (waar zij de reis onderbrak), de Niagara's naar New York. Daar stapte zij aan boord van de „Rotterdam". Mejuffrouw Koster gaat weer terug naar de Verenig de Staten. Niet naar Glen dale maar naar San Fran cisco. „Het werk is er lichter en het wordt beter betaald", zegt zij. Overigens is zij van mening dat de verpleging in Nederlandse ziekenhuizen op een hoger peil staat. „Wel wordt er in Amerika veel meer aan researchwerk ge daan", zegt zij. „De verhou ding tussen verplegend per soneel en leiding is daar veel gemoedelijker. En de Ame rikanen zijn heel prettig om te verplegen. Zij zijn niet verwend of veeleisend. Zelfs niet als zij eerste klasse lig gen. Zij betalen dan 32 dol lar per dag. Elke kamer, ook de tweede klasse, heeft t.v., radio en telefoon". Mejuffrouw Koster is zeer te spreken over de hartelijk heid en gastvrijheid van de Amerikanen. „Ik heb er bij talloze mensen gelogeerd". Haar Nederlands heeft nog niet geleden onder haar langdurige verblijf in de States. In haar vrije tijd verbleef zij namelijk veel onder Nederlanders. In Los Angeles wonen zeer veel mensen van Nederlandse af komst. Er is een gezellige Nederlandse club met 420 leden, waarin alleen Neder lands wordt gesproken. Met de Engelse taal heeft mejuf frouw Koster nooit moeite gehad; in 1950 werkte zij een jaar als verpleegster in En geland. Zij had in Glendale eigen appartementen, zij was lid van het Rode Kruis, mag de Amerikaan als mens graag, maar zou, als de salarissen even hoog waren, toch graag in Holland willen blijven. Zij gaat haar verlof in IJmuiden doorbrengen met het bezoeken van familie en bekenden en zo mogelijk met werken. Zij logeert bij haar broer die aan het Plein 1945 woont. 99029$ nr xi We worden niet graag met nood en ellende geconfron teerd. En wanneer het ge beurt, denken we er liever maar niet bij dóór. Via het televisiejournaal nemen we na de maaltijd aan onze meestal welvoorziene tafels kennis van beelden van ram pen, armoede, honger en ziekte in vele delen van de wereld. De noodlijdenden zijn als het ware vlak naast ons in onze stoel komen zit ten. Maar kunnen wij werke lijk van onze voorspoed ge nieten zonder iets te doen voor bijvoorbeeld melaatsen, die op dat kleine stukje aar de, hun kolonie, moeten ver blijven, met al hun ellende? De komende weken kunt u iets doen, kunt u helpen nood te lenigen, leed te ver zachten. Op een heel gemak kelijke manier. Zoals elk jaar om deze tijd zijn de leden van het Kerkgenootschap der Zevende-dags Adventisten over de hele wereld weer op stap gegaan in hun actie voor de medische zending. Ook in ons land, en dus ook in Haarlem en omgeving, d'e bollenstreek en de IJ- mond, trekken ze gedurende vier a vijf weken van huis tot huis. Het zijn geen be roepscolporteurs en wanneer ze vandaag of morgen bij u aanbellen, kunt u dat waar schijnlijk ook wel merken. Het zijn huisvrouwen, man nen die overdag hun werk doen, scholieren die een deel van hun vakantie opofferen om een werk van barmhar tigheid te doen. Er zijn er bij die er elk jaar weer ver schrikkelijk tegenop zien. Vooral die eerste huisbel is vaak een hele overwinning. Speciaal de huismoeders on der hen weten uit ervaring dat er zovéél aan de deur komt. Maar ze komen niet voor zichzelf. Ze krijgen er ook geen enkele vergoeding voor. Ze komen u in staat stellen iets voor uw mede- mens-in-nood te doen. U kunt een prachtig geïl lustreerd tijdschrift van hen kopen. Voor twee kwartjes maar u mag ook méér geven voor 't goede doel. De totale opbrengst van al die zen dingsbladen is zonder aftrek van de kostprijs bestemd voor de medische zending. Voor de 4500 melaatsen in de leprozenkolonies in Afrika en Nieuw-Guinea, voor de lijders aan de ge vreesde fogo selvagem (wild- vuur) in Brazilië, de slacht offers (vooral kinderen) van de vreselijke oogziekten trachoma enzovoorts. Om u even een indruk te geven van het wereldwijde werk der Adventzending in dienst van de lijdende mensheid: zij onderhoudt ruim 200 sana- toria, hospitalen, leprozen- kolonies, klinieken en hospi taalschepen. Jaarlijks wor den daar ruim 250.000 patiën ten verpleegd en buiten de inrichtingen worden bijna drie miljoen medische be handelingen verleend. Voor onbemiddelde patiënten wordt per jaar aan medische hulp een dikke vijf miljoen gulden uitgegeven. De Ad ventzending ontplooit haar activiteiten in 185 landen over de hele aardbol. Vorig jaar nazomer hebben de adventisten alleen al in ons land tijdens hun barmhartigheidsactie rond Een vrouwelijke arts van de Advent-Zending verleent me dische hulp aan een sterk vermagerde patiente. 125.000 bijeengebracht. Dit jaar hopen zij dit resultaat nog te overtreffen. U kunt hen daarbij helpen. Als zij een beroep komen doen op uw hart, open dan uw por temonnee. Voor twee kwar tjes de prijs van een half pakje sigaretten of een half ons bonbons of méér als u wilt, kunt u meehelpen om het lijden en de ellende van miljoenen zieke en honge rende mensen te verzachten. Journalist Ruud Haak, op studiereis in Amerika, schrijft onsDe hele dag lopen twee negers met kleu rige borden boven het hoofd voor 't theater heen en weer. Elke dag kan men ze zien in Gary. Inmiddels verkoopt de caissière met een onverstoor baar gezicht de bioscoop kaartjes. De tekst op de bor den vertelt, dat er in dit theater slechts één w.c. is voor de 40 percent negers, waaruit het publiek elke avond bestaat. Dit vinden de negers een ontoelaatbare situatie. Het beschrevene is slechts een van de vele symptomen, die samenhangen met de vraagstukken rond de ge kleurde bevolking in de grote steden. Steeds meer negers trekken van het zuien der Verenigde Staten naar de noordelijke staten, waar zij in de industrie een goed stuk brood kunnen verdienen Zo ook in Gary, waar het op één na grootste hoogoven- en staalbedrijf van Amerika is gevestigd. Van alle steden in de Ver enigde Staten is Gary de stad waar de gekleurde bevolking het sterkst toenam. Thans wonen er 40 percent negers in de „steelcity", die een in wonertal van 180.000 heeft. In Gary wonen de meeste negers in oude, uitgewoonde huizen. Het zijn krotten, de straten zijn slecht en overal ligt vuil. In de „slums" zijn vele kroegjes, waar menig misdadig plan wordt ge smeed. Op elk uur van de dag hangen er vele mannen rond, die geen vaste werk kring hebben. De meeste misdaden worden gepleegd in deze wijken, waar ook veel prostitutie is. In Chicagos heeft men een enorm project in uitvoering. Miljoenen dollars worden besteed voor het opruimen Van 11 tot 17 augustus werden in Velsen de volgen de voorwerpen gevonden: zwarte regenbroek, blauwe overall, herenrijwiel, stofjas, plastic zak inhoudende hand schoenen enz., fototasje, tas, toilettas met inhoud, hon denketting, zakmesje, leef- net, bankbiljet van f 10. kinderportemonnee, autoped, étui met sleutels, zilveren gulden, motorhelm, autosleu tel, dameshandschoen, duif, portemonnee met inhoud, plastic hoedje, polshorloge, portefeuille met inhoud, kin derschoentje, kralen arm bandje, kindervestje, wollen truitje, hoofddoek, wandel wagentje, 1 pr damesschoe nen, medaillon, regenjas en broek, bril in étui, krikijzer, bril in koker, kanarie, rozen krans, slaapzak en enige honden. Inlichtingen over deze voorwerpen kan men dage lijks krijgen bij het hoofd bureau van politie in IJmui den-oost. De daar gedepo neerde voorwerpen kan men er elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur af halen. van krotwoningen. Daarvoor in de plaats bouwt men tien tallen meters hoge flat. Het stadsbestuur hoopt hierdoor de gekleurde bevolking een betere woning te geven en het stadsbeeld te verfraaien. Een lofwaardig streven. Maar een politieman in Chi cago een neger noemde de nieuwe flatgebouwen, waarin honderden negers wonen, „crime-sdhools", scholen voor de misdaad.... Veelal weet men niet waar de mannen uithangen. Van rassendiscriminatie is in Gary nauwelijks sprake. Bekend is het geval van het niet opnemen van een ad vertentie van een neger familie, die wenste te ver huizen van de slums naar een betere buurt. Voorts wenst een aanzienlijke ver eniging (voorlopig) geen negers als lid op te nemen. Er zijn vele, vele proble men. De blanken in Gary weten dat en ze willen de vraagstukken oplossen. „Maar", zei mij een voor aanstaand geestelijke, „ieder een wil wat doen, maar, maar maar Velen in Gary menen dat de problemen zullen worden opgelost. Het is volgens hen een kwestie van aanpassing en een kwestie van opvoe ding. Vele negers kunnen namelijk lezen noch schrij ven. Zij komen naar de grote stad.unskilled". De oud-burgemeester van Gary is van mening: „We hebben een lange weg te bewande len. maar we komen een heel eind".

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5