Vier gemeenten aan Noordzeekanaal gaan samenwerken in één stichting Hks „De Hoop" in IJmuiden 10 4,. 10 DAGEN 10KORTING RYNBENDE'S 1 Hf f NIEUW rood slaapbanken v.a. ƒ189.- 't binnenhuis beter heerlijke bessenjenever wonen Het bestuur Hoffman tegen de Terrasvogels Kort IJmondnieuws m P n reclame-aanbieding „voor JAAR y, VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1962 9 NOORDZEE KANAAL Hoe n A. Hoogerduyn overleden V uist" Geen probleemgebied MNGANt TE IJMUIDEN tmvoEcuNü) w-mum Storm verwacht Kennemer ploeg in het clubkampioenschap m V SPECIAALZAAK Corsetterie - Lingerie Tricotages - Kousen M' <m vn«CN AMSTERDAM SCHELUNGWOVDE YMUIDE» De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, voorzitter van de Stichting Rtjnmond-Noordzeekanaal, heeft donderdag jongstleden medegedeeld, dat het doel van deze stichting is: bekendheid te geven in de ruimste zin van het woord aan de omvangrijke werken ter verbetering van de havenmond van IJmuiden en de huidige en toekomstige belangen in het licht te stellen, welke voor het gehele gebied langs het Noordzeekanaal aan de totstandkoming van deze werken zijn verbonden. Het bestuur van de stichting meent, dat de activiteiten van deze stichting in een voorspoedige ontplooiing van de bevolkingsgroepen en het bedrijfsleven in het terri toir van de vier gemeenten Amsterdam, Haarlem, Velsen en Zaandam niet kunnen worden gemist; sterker nog, dat deze ontplooiing min of meer afhankelijk is mede van activiteiten zoals de stichting zich die tot taak heeft gesteld. De stichting is in het leven geroepen door de gemeentebesturen van Amster dam, Haarlem, Velsen en Zaandam, wel ke gemeenten, tezamen met het bedrijfs leven, voor de financiering van de werk zaamheden van de stichting zorgdragen. In artikel 2 van de statuten staat wat het doel van de stichting is. Dat is dit: „de Stichting beoogt bekendheid te ge ven in de ruimste zin van het woord aan de omvangrijke werken ter verbete ring van de havenmond van IJmuiden en de huidige en toekomstige belangen in het licht te stellen, welke voor het ge hele gebied langs het Noordzeekanaal aan de totstandkoming van deze werken zijn verbonden". Hoe wil men de doelstelling realiseren? Het antwoord is: door het scheppen van een outillage te IJmuiden, waar over de spectaculaire werken in de havenmond voorlichting kan worden gegeven en in de tweede plaats het inrichten van een bureau te Amsterdam, dat voor publici teit over en propaganda in binnen- en buitenland vóór de economische, techni sche en toeristische aspecten van dit grote waterstaatswerk en overigens ook, voor zover dit passend is, van het gehe le Noordzeekanaalgebied zorg draagt. Het voorlichtingscentrum, dat in IJmui den komt, wordt in een grote directie keet gehuisvest. Journalisten en ook ge zelschappen, die bijvoorbeeld een excur sie naar de IJmondwerken maken, wor den daar ontvangen. Daar moeten films kunnen worden vertoond, moeten kaar ten en maquettes kunnen worden opge steld, lezingen kunnen worden gehouden, kortom: met alle bekende middelen moet daar voorlichting kunnen worden gegeven. Overigens zal het zwaartepunt van de werkzaamheden van de stichting liggen, althans wat het optreden naar buiten be treft, op het verzorgen van publiciteit over en het voeren van propaganda voor in de eerste plaats de waterstaatkundcge in de eerste plaats de waterstaatkundige werken te IJmuiden en in de tweede plaats de economische, met name ook toeristische, ontwikkeling en expansie-mogelijkheden van het gehele Noordzeekanaalgebied, ge meten tussen „pieren en Pampus". De heer Van Hall wees op een taak, die de stichting zich met name heeft ge steld, namelijk zo groot mogelijke be kendheid te geven aan de nieuwe toeristi sche attractie, die de spectaculaire ha venwerken te IJmuiden gedurende een aantal jaren zullen vormen. Aan de daar in gelegen mogelijkheden voor het vreem delingenverkeer zal in binnen- en buiten land zo groot mogelijke bekendheid wor den gegeven; met andere woorden: Am sterdam, Haarlem, Velsen en Zaandam, dat wil zeggen de gemeentebesturen èn het bedrijfsleven van deze plaatsen, grij pen gezamenlijk de kansen, die de ont wikkeling van hun gebied en een zo groot scheeps werk als de vergroting van de ha venmond bieden, met beide handen aan. Dit, om de wereld de groeiende bete kenis van dit zowel in economisch als in Advertentie schuimrubber vulling, wollen bekleding julianapark 58 - 62, bij soenda- plein - haarlem-n. tel. 54530 57713 Op 69-jarige leeftijd is donderdag in het Antoniusziekenhuis onverwachts overleden de heer Aar jen Hoogerduyn. De heer Hoo gerduyn genoot in IJmuiden grote bekend heid. Van vele jaren voor de oorlog tot 1960, met een onderbreking in de oorlogs tijd, dreef hij een zaak in huishoudelijke artikelen, galanterieën en speelgoederen in de Kennemerlaan. Deze zaak hadden zijn ouders in de negentiger jaren reeds gesticht in de Kanaalstraat. Voorts was hij vanaf de oprichting lid van Stormvogels. Vele jaren voetbalde hij in het eerste elftal van die vereniging. Het stoffelijk overschot van de heer Hoogerduyn wordt maandag morgen ter aarde besteld op de rooms- katholieke begraafplaats in Driehuis, na een dienst in de parochiekerk van de H. Laurentius in IJmuiden-oost. Deze dienst begint om tien uur. cultureel en wetenschappelijk opzicht zo voornaam stuk Nederland een zó grote bekendheid te geven, dat deze op zich zelf reeds een bijdrage tot een gunstige ontwikkeling vormt. Men moet weten, wat er in dit gebied gebeurt. Men moet de mogelijkheden, die het Noordzeekanaalgebied presenteert, en met name de toeristische mogelijkhe den van het Rijnmond-Noordzeekanaalge- bied bij wijze van spreken even goed ken nen als de Amsterdamse grachten en de sluizen van IJmuiden. Het is de taak van de stichting om die kennis bij te bren gen. De werkzaamheden van de stichting zijn er in de eerste plaats op gericht het binnen- en buitenland met het beeld van deze dynamische en veelbelovende streek van Nederland vertrouwd te maken. Wat thans op waterstaatsgebied in de haven mond te IJmuiden geschiedt, is het meest sprekende kenmerk van deze dynamiek. Natuurlijk hadden de vier gemeentebe sturen individueel te werk kunnen gaan. De stad Amsterdam pakt op het gebied van de voorlichting over de ontwikkeling van de haven en de scheepvaart deze zaken nogal fors aan. Zij zou het nieuwe element van de werken ter vergroting van de havenmond eenvoudig hebben kunnen opnemen in haar voorlichting en propaganda; hiertoe is zij overigens ook wel op een passende wijze overgegaan. Doch thans coördineert Amsterdam de ze voorlichting en deze propaganda met de werkzaamheden van de stichting. De stad Haarlem zou zonder Stich ting ongetwijfeld haar op het toerisme gerichte propaganda-activiteiten even eens hebben uitgebreid met propaganda voor de mogelijkheid van combinatie van een bezoek aan de Spaarnestad met een bezoek aan de nieuwe havenmond. Velsen zou de kans om een zo aantrek kelijke toeristische attractie als het gro te waterstaatswerk binnen zijn gemeen tegrenzen ongetwijfeld ook hebben aange grepen voor het propageren van Velsen als toeristisch object. En Zaandam heeft reedos enige tijd zijn voorlichtings- en propaganda-arbeid mede gericht op de economische ontwikkeling van het Noord zeekanaalgebied, daarbij mede aansluiten de op de expansie van de Amsterdamse haven en industriegebieden. „Los van el kaar zouden we dus ongetwijfeld velerlei zaken ondernomen hebben. Maar gevieren maken wij een grotere vuist. Die „vuist" nu is onze stichting", aldus burgemeester Van Hall. Daarbij voegt zich nog het feit, dat reeds lang de behoefte aan samenwerking tussen de Noordzeekanaalgemeenten werd gevoeld. Met betrekking tot dit aanvan kelijk vage, later duidelijker wordende verlangen naar contact zei mr. van Hall te willen opmerken, dat naar is geble ken in alle betrokken gemeentebestu ren, maar ook in de betrokken organisa ties van het bedrijfsleven, de mening al lengs post vatte, dat men het in het Noordzeekanaalgebied niet op moeilijkhe den, problemen of conflicten zelfs, mocht laten aankomen. Intussen dreigde zich wèl conflictstof te verzamelen. De Am sterdamse burgemeester wees op de sterk westwaarts gerichte expansie van de Am sterdamse haven, op het aanvankelijk be staande verschil van mening met be trekking tot de soort van industrieën aan de noord- en zuidkant van het Noordzee kanaal en een ontwakend gevoel van „gepasseerd zijn" bij een enkele gemeen te in dit gebied. „Wij hebben beseft, dat het Noordzee kanaalgebied geen probleemgebied mócht worden en dat we tijdig eikaars hand moesten grijpen, wilden we voorkomen, dat we de hand tegen elkaar gingen opheffen. In Nederland, ons kleine land in een groter wordende wereld, ons kleine ar beidsveld in een éénwordend Europees economisch blok, hebben wij slechts be hoefte aan grootse oplossing en aan con cepties die getuigen van durf, visie, fan tasie en daadkracht. Ons past geen klein heid van geest en geharrewar over de tails op geografisch beperkte, en boven dien economisch sterk verbonden gebie den. Zo'n gebied is het Rijnmond-Noord- zeekanaalgebied. In de totstandkoming van de stichting menen wij een goede oplossing gevonden te hebben vóórdat problemen een kans van ontstaan kregen. Ons samengaan op een, voorlopig nog beperkt, terrein zien wij zelf als een daad die een eerste stap is op een nog vele perspectieven bieden de weg naar de toekomst. Ik aarzel niet, dit uniek te noemen. Uniek omdat wij in ons land pas toe zijn aan het stadium van het éxperimenteren met bovengemeentelijke organen en vor men van districts-overleg. Vooral uniek omdat deze samenwerking tussen de Noordzeekanaalgemeenten ons niet is op gedrongen door conflictsituaties of andere xoooooooooooooooc Het bestuur van de Stichting Rijnmond Noordzeekanaal is als volgt samengesteld: mr. G. van Hall, voorzitter, burgemeester van Amsterdam; mr. J. C. Bührmann, plv. voorzitter, burgemeester van Velsen; F. de Boer, secretaris, voorzitter Vereniging van Bedrijven in Amsterdam-noord; ir. N. Snijders, penningmeester, directeur Dienst Havens- en Handelsinrichtingen; mr. O. P. F. M. Cremers, plv. secretaris, burgemees ter van Haarlem; G. J. D. Franken, plv. penningmeester, burgemeester van Zaan dam; mr. E. G. Boissevain, voorzitter Junior Kamer, mr. D. A. Delprat, voorzit ter K. v. K. Amsterdam; ir. A. Drijver, directeur Koninklijke Nederlandse Hoog ovens en Staalfabrieken; B. F. Enschedé, voorzitter K. v. K. Haarlem en Omstreken; Jhr. H. van Lennep, voorzitter Vereniging „De Amsterdamsche Haven"; ir. G. Lever- land, voorzitter Amsterdamsche Industrie Vereniging; mr H. ter Meulen, voorzitter Amsterdamsche Bankiersvereniging; H. Tichelman, voorzitter Vereniging IJmui den Haven"; Jac. Verkade, voorzitter Comité Toekomst Zaanstreek; A. Vis Jz„ voorzitter K. v. K. Zaanland; J. A. War ning, voorzitter Scheepvaartvereniging Noord. Het kantoor der Stichting is gevestigd in het Havengebouw, De Ruij terkade 7 te Amsterdam, telefoon 220665. Tot directeur is benoemd de heer J. Voorthuizen en tot adjunct-directrice mevrouw J. Walter Bijl. v Vi: woooooooooo. ernstige problemen. Hier is een gemeen schappelijke kans en een door allen ge deelde visie op een gemeenschappelijk be lang aanleiding tot samenwerking gewor den. Èen positiever uitgangspunt is niet denkbaar." Aldus mr. Van Hall. Op de eendracht van de Noórdzeekanaal- gemeenten en op de vormen van samen werking tussen de gemeenten zullen wel licht vernielende krachten losstormen. Er zijn tal van mogelijkheden denkbaar, zo als het ontstaan van misverstanden, het groeien van conflicten en het met te be perkt inzicht bekijken van de gemeen schappelijke belangen, die de fundamenten van de samenwerking kunnen ondergra ven. Men moet realist durven zijn en de mogelijkheden onderkennen. De burgemeester van Amsterdam be sloot: „Wij hébben ze onderkend en we hebben een maatregel getroffen om het onderling contact te waarborgen en de grond voor samenwerking te effenen; die maatregel is onze stichting. Wij zijn be zield van groot enthousiasme en voelen een stevig optimisme met het oog op de toekomst. De Stichting Rijnmond-Noord zeekanaal vormt een handgreep naar de toekomst en een houvast voor onze eens gezindheid." Vier bestuursleden van de nieuwe stichting Rijnmond-Noordzeekanaal bij een kaart van het terrein van hun activiteiten. Van links naar rechts de burgemeester mr. J. C. Bühr mann van Velsen, mr. G. van Hall van Amsterdam, voorzitter van de stich ting, mr. G. J. D. Franken van Zaan dam en mr. O. P. F. M. Cremers van Haarlem. De Beverwijkse rennersclub „Kennemer land" heeft voor het komende clubkam pioenschap van Nederland op de weg, dat woensdag 26 september over een afstand van 78 kilometer in de omgeving van Wijk bij Duurstede wordt gehouden, voorlopig negen renners geselecteerd. Het zijn de Tour de Francerijder Ab- Geldermans uit Beverwijk met zijn stadgenoten Chris Duy- ker en Dirk de Ruiter, Coen Niesten uit Heemskerk, de Castricummer Cees Lute, Fred Tel uit Zaandam, Jan Timmer uit Velsen-Noord en de Uitgeesters Wim Vlees man en Loek Zonneveld. Uit dit negental zal de definitieve ploeg van zes man wor den samengesteld. Het deelnemen van Ab Geldermans is evenwel nog geenszins zeker. Het bestuur van „Kennemerland" heeft van Ab nog geen bevestiging ontvangen. Niesten, Lute, Duyker en Timmer zullen zeker in de strijd om de clubtitel van start gaan. Studenten uit De West. In Nederland zijn 80 studenten uit de Nederlandse An tillen aangekomen voor studie in Neder land. Het hospitaalkerkschip „De Hoop" is donderdag in IJmuiden aangekomen, waar het tot 6 september in de haringhaven blijft liggen. Van kapitein A. Visser, die ook gedurende deze reis tijdelijk het com mando van kapitein W. F. Rog heeft over genomen, vernamen wij het volgende over de jongste reis. Medische Dienst (scheepsarts: dr. Oe Oen Djiang). Er werden 57 patiënten behan deld, waaronder 3 van Duitse en één van Deense nationaliteit. 14 patiënten werden in het scheepshospitaal opgenomen. Het aantal verpleegdagen bedroeg 51. Er wer den 14 recepten afgegeven en 41 radio- medische adviezen verstrekt. 9 patiënten werden aan de wal gebracht. (7 te IJmui den en 2 in een Engelse haven) voor ver dere behandeling. Geestelijke verzorging (voorganger ds. H. Veenstra, predikant te Urk) Van de 15 kerkdiensten en dagsluitingen aan boord gehouden, werden er 9 via de scheepsradio op de 129 m-gouf uitgezon den. Ds. Veenstra had ondanks de slechte weersomstandigheden gelegenheid aan 9 schepen een bezoek te brengen, hieronder waren 2 buitenlandse schepen. Radio-technische Dienst radio-telegra fist T. Roodzant). Door de radio-monteur Zaterdagmiddag speelt Roos wijk op haar terrein in Velsen-Noord de eerste promotiewedstrijd. Het Rotterdamse RFC, dat zondag door Terrasvogels werd verslagen, is de tegenstander. Zondagmid dag komt Rob Hoffman tijdens de laat ste Europese kampioenschappen uitge roepen tot beste werper van Europa, met zijn HCAW op bezoek bij Terrasvogels, dat de promotie-competitie om twee plaat sen in de overgangsklasse zo succesvol inzette. Deze wedstrijd wordt gespeeld in het Sportpark Schoonenberg. Zondagmorgen wordt op het honk- balveld aan de verlengde Orionweg het kampioenschap van Haarlem junioren gespeeld tussen Schoten en SC Haarlem. Deze wedstrijd begint om half elf. In Amsterdam wordt de double-header OVVO-Sparta gespeeld. G. v. d. Kolk werden aan boord van de vissersschepen 14 reparaties aan elektro nische navigatie- en communicatieappara ten uitgevoerd. 54 maal werd een radio- technisch advies verstrekt. Technische Hulpverlening (le Werktuig kundige N. de Vreugd). Door het machi- nekamerpersoneel werden 9 reparaties aan boord van de schepen van de vissersvloot uitgevoerd. Eén schip werd van drink water voorzien. Meteorologische Dienst. Gedurende de afgelopen reis werden 105 weerrapportte- legrammen naar het K.N.M.I. te De Bilt verzonden. Bijzondere Diensten. Twee visserssche pen werden, beide met motorstoring, door het H.K.S. „De Hoop" naar de Engel se haven Hartlepool gesleept. Het waren de KW 130 (Nederland VII) en de KW 75 (Doggersbank). De afgelegde afstanden waren resp. 100 en 50 zeemijlen. Vooral het slepen van de KW 130 was geen een voudige taak. Het werd door de slechte weersomstandigheden ernstig bemoeilijkt, voor het overbrengen van de sleeptros moest gebruik worden gemaakt van een lijnwerptoestel. In totaal werden deze reis ruim 2300 zee mijlen afgelegd. Puzzclrit. De commissie voor be- drijfsontspanning van Hoogovens organi seert zaterdagmiddag een bromfiets-puz- zelrit. Hiervoor hebben zich 70 deelnemers aangemeld. De start is om 1 uur vanuit de Rooswijklaan en de finish is in Bakkum. Sla gewild. Er is op de Beverwijkse groenteveiling momenteel veel vraag naar sla. Vooral de goede kwaliteit is zeer ge wild en liep in prijs op tot 32 ct per krop. Advertentie 9» Zaterdag 1 september bestaat onze WALA-zaak 10 jaar. Wij zullen dit niet feestelijk herdenken, maar wel onze klanten iets extra's aanbieden. Daarom vanaf zaterdag 1 september gedurende op ALLE artikelen Het duurt dus van zaterdag 1 september t/m 10 september. Profiteert dus deze 10 dagen van de 10% korting i.v.m. het 10-jarig bestaan Eti -'•-■iVs LINGERIE KOUSEN TRICOTAGES Advertentie

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9